Boerderij van Rip is nu een woonhuis Eenmalige uitkering komt vóór de kerst V»-2750 149.- HEIEBfBOED 'Gemeente maakte agrariërs landloos Filmnet en Gouden Gids op de kabel Kleren maken de Sint iSa /.Ij.- 1AÜRD10S DASBIAD SONIEOAiSCHï GOORANI—- «BWEMIÜWIB EBUHftM! vink&eo Rotjeswinkel gesloten Rijleraar zag bankovervaller Dankzij de lift blijven ouderen in Nieuwland Isolex Bouw heeft omzet verdubbeld Kerstman wuift Sinterklaas uit Brand in The Bull is aangestoken I NETZO VOORDEUG. WEL ZO BETROUWBAAR. SPATLAPPEN WIELDEKSELS MOTORCRAFTACCU jlPsÉfj m RADIO/CASSETTE SPELER VERGELIJK ONZEAFHAALPRUZEN! mwna 'WS, DONDERDAG 3 DECEMBER 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie:'4345209 fJoor CAREL VAN DER VELDEN Schiedam De boerderij van de familie Rip vormt al eeuwen tang een opvallende component in de oude dorpskern van Ke~ thel. Verschillende generaties Rip, die vanuit de zeventiende eeuwse hoeve geboerd hebben, hebben er gewoond en stalden er koeien, paarden, schapen en varkens. De kavels grond, die Rip bezat, bevonden zich buiten de dorps kern, Onder andere aan de Vlaardingse weg, ter hoogte van waar nu de "Woudhoek begint en in een gebied dat een belang rijk deel van de huidige Vogel- buurt beslaat. De laatste telg, die nog profes sioneel in Kethel boerde, was Arie Rip. Een bekende dorpsfi guur, die nog tot enkele jaren geleden melk aan huis ver kocht Doordat hij uiteindelijk nog maar 12 koeien had, loon den investeringen tn een melk tank kosten 100.000 gulden Monumenten in de regio: indsze serie wijdt het RN beurtelings aandachtaan oude gebouwen en aan mensen met visie op monumenten zorg. De boerderij van Rip aan de Schiedamse- weg in Kethel. De schitteren de kastanjebo men en de stallen zijn helaas van het s erf verdwenen, J? maar de 5 bOBrderijzelf g verkeert nog in f volle glorie. <s voor hem niet meer, zodat hij de melk maar los aan huis ver kocht In feite illegaal, maar omdat Rips natuurprodukt het bottenstelsel van heel wat Ke- thelse kinderen versterkte, nam niemand het hem kwalijk. Arie Rip overleed vijfjaar gele den, nadat hij 43 jaar zijn agrari sche bedrijf had uitgeoefend. In deze periode zagen hij en zijn vrouw Kethel veranderen van een agrarisch dorp tot een on derdeel van de stedelijke agglo meratie rond Schiedam. Onteigening Net als tal van andere Kethelse boeren kreeg Rip met onteige ningsprocedures te maken, die de ruggegraat uit zijn bedrijf haalden. De grond leverde bo vendien weinig op, zodat de boe ren moeilijk een alternatief be staan konden opbouwen. Nogal wat jongere boeren verdwenen naar de Noordoostpolder, maar Rip en zijn vrouw vonden zich in die tijd al wat te oud worden voor zo'n avontuur. „Wij zijn dus altijd in Kethel ge bleven", zegt mevrouw Rip. „Maar doordat we steeds minder- grond bezaten, bood het boeren bedrijf voor de toekomst steeds minder mogelijkheden". De kin deren van Rip zijn dan ook alle maal hun eigen weg gegaan, hoewel iets var» de boerenach- tergrond nog wel in de familie te vinden is: de oudste zoon, die we genbouwer is, heeft uit hobby nog een stuk land in het Kethel se en dochter Cor is een groot paardenliefhebster. De zeventiende eeuwse boerde rij werd zo'n tien jaar geleden ge heel gerestaureerd. De muren werden gedeeltelijk afgebroken en opnieuw opgemetseld, een ander deel werd opnieuw ge voegd. Ook het dak werd ver nieuwd. Iets wat volgens me vrouw Rip hard nodig was, want het wilde nog wel eens inrege nen. Kuis verrot Aan de wegzijde is de boerderij nogal smal, waardoor er eigen lijk weinig van de restauratie te zien is. Als men via het erf langs de boerderij loopt, vallen de ka rakteristieke kleine raampjes en de groene blinderingen op. De gevel is hier en aan de achter kant mooi opgeknapt, hoewel Cor Rip niet erg tevreden is over de nieuw geplaatste staldeuren: na tien jaar zijn ze al kuis verrot. Achter de boerderij staat de hooiberg, die nog door verschil lende boeren gebruikt wordt. De stallen, waarvoor ïn 1872 de eer ste steen door de twee jaar oude Cornells Rip gelegd werd, zijn een paar jaar geleden gesloopt. Dochter Cor had er eerst wel oren naar om er te gaan wonen, maar toen de gemeente daar geen toestemming voorgaf, wer den de stallen gesloopt. „Ze wa ren in een hele slechte staat", al dus Cor Hip. „En omdat we er toch niet mochten wonen, had ik geen zin er veel geld in te ste ken". De gemeente is de laatste dertig jaar een belangrijke factor in het leven van de Kethelse boeren geweest Hun omgeving veran derde in die betrekkelijk korte tijd totaal. De gratige groene weiden ten noorden van Schie dam werden een wijk, waar te genwoordig bijna de halve stads bevolking woont Roodbont „De boeren, die hier nog over zijn, huren tegenwoordig nog een klein stukje van de gemeen te", aldus mevrouw Rip. Arie Rip kwam vlak voor zijn dood nog met de gemeente in conflict over zijn kaveltje. Middenin de zomer moest hij zijn roodbonte koeien op stal houden, omdat er volgens de ambtenaren van oudsher alleen zwartbont in de Kethelse weiden graast. Uiteindelijk gaf de gemeente toe en konden de koeien alsnog de wei in, historisch verantwoord of niet. Op het stadhuis had men waarschijnlijk zelf ook wel door, dat het geen pas gaf roomser dan de paus te doen over het histori sche weidebeeld van KetheL De boeren zelf zeurden immers ook al lang niet meer over die flats van twaalf hoog, die niet alleen een agrarische toekomst fru streerden, maar die ook nog op geen enkele wijze met het histo rische beeld van Kethel te rij men waren. Veertig meter hoge grijze monsters waren voor de oorlog in Kethel tenslotte óók nooit vertoond. Vlaardingen Weer is Isolex bezig in Hoogvliet, Lombardjen, l Alphen aan de Rijn, Rijswijk, I Den Haag en nog wel enkele ge- meenten. tDe Vlaardingse bouwvakkers zijn er inmiddels bekend. Eerst Igingen ze naar complexen om er i woningen te isoleren. Maar nu i de huizen aan groot onderhoud [toe zijn en de opdrachtgevers j kennelijk met tevredenheid ora- [zagen naar de isolatie, is Isolex ..opnieuw ingeschakeld. Het is onder meer daardoor dat Isolex, -'ooit begonnen met isoleren als specialisatie, tegenwoordig veel meer groot onderhoud doet. De ;naam is dan ook veranderd in 1 Isolex Bouw. Het bedrijf aan de George Stephensonweg maakt (een omzetverdubbeling mee en 'groeide tot 125 arbeidsplaatsen. ,»En die groei gaat nog door", [verwacht directeur ir. Jan A. van der Vondervoort. jEen andere reden, dat Isolex zich steeds meer op groot onder- houd ging richten, is dat pure 1 isolatiemaatregelen door niet zo- veel gemeenten of woningbouw- 1 verenigingen meer genomen worden. Tegenwoordig wachten deze instanties liever met isole- re,n, totdat er toch groot onder- houd moet worden gepleegd. Jan van der Vondervoort: groei gaat door. Dan worden twee vliegen in één klap geslagen. Isolex Bouw richt zich thans voor 15 procent op iso latie, voor 85 procent op grote opknapbeurten. Achter station Vlaardingen- West heeft Cleton-dochter Iso lex Bouw een nieuw kantoor in gebruik genomen (een voorma lig magazijn), waar de staf is ge huisvest: 18 mensen zitten hier op kantoor. Met buurvrouw Cle- ton heeft Isolex Bouw weinig te maken, want het moederbedrijf richt zich op industriële isolatie, met name In de (petro)chemie, terwijl Isolex Bouw zich op wo ningen richt. Vanmiddag kwa men twee Vlaardingse wethou ders het nieuwe bedrijf bekij ken. In het bedrijf is werk van Vlaardingse kunstenaars opge hangen, foto's van Aad Smit en zeefdrukken en schilderijen van KeesLesuis en Hans Rikken. Schiedam Niet burgemeester Schee- res, maar het kerstmannetje zal Sinter klaas zondag uitgeleide doen aan. de Lange Haven.4"De burgemeester heeft het op zondag te druk en zijn wethouders ook, kreeg Podium-baas Peter Pijpers te horen. Dus moesteen andere notabele fi- guur worden gezocht. Het kerstmanne- Vlaardingen Jelle Waslander verwacht coffeeshop The Buil aan de Vettéoordskade binnen enkele weken feestelijk te kun nen heropenen. Het interieur van het hasjcafé ging in de nacht van maandag op dinsdag In vlammen op, Waslander raamt de schade op honderdduizend gulden. 1 De politie had een sterk vermoe den van brandstichting, Waslan der is er wél zeker van, „Toen politie en brandweer aankwa men, stond er een ladder tegen de achtermuur die er anders nooit staat, het ventüatierooster was uit de muur gehakt en er waren brandende kranten naar binnengegooid". Een buurman had rond half twee 's nacht gerucht vernomen bij de coffeeshop, maar besteed de daar verder geen aandacht aan. Om half drie werden politie en brandweer gewaarschuwd, maar toen was het interieur al volledig uitgebrand. Er was al eerder geprobeerd brand te stichten in het café. Op 12 de cember kaatsten molotov-cock- tails af op de stalen platen achter de ramen. „Maar wij gaan ge woon keihard door", zegt Was lander. Als hij zijn zaak over en kele weken opent, doet hij dat met een feestje. Vlaardingen Vlaar- dingers, die recht heb ben op een eenmalige uitkering en hun aan vraag voor 11,december hebben ingediend, krij gen het geld nog voor de Kerst op hun rekening. Medewerkers van de gemeente lijke sociale dienst maken overu ren en er wordt tijdelijk extra personeel aangenomen voor de administratie. Net als elders in het land werd ook in Vlaardingen de sociale dienst geconfronteerd met uit keringsgerechtigden, die er met hun uitgaven op hadden gere kend dat zij voor de Kerst hun eenmalige uitkering^ zouden krijgen. Maar omdat de Tweede Kamer pas op 25 november een besluit nam over die uitkering dreigden zij het geld pas volgend voorjaar te krijgen. „Die mensen raken financieel volstrekt in de vernieling", waarschuwde PSP'er Arnold van Kalken gis teravond de gemeenteraad. Wethouder Jan Madern kon Van Kalken geruststellen. Het - probleem van de late uitbetaling was ondervangen. De sociale dienst zal de uitkeringsgerech tigden aanschrijven met de me dedeling, dat zij voor II decem ber hun aanvraag moeten inle veren. Volgende week maandag-, dins dag-, woensdag-, en donderdag avond wordt bij de GSD spreek uur gehouden voor mensen, die problemen hebben met het in vullen van het formulier. De GSD verwacht rond de 2500 aanvragen voor een eenmalige uitkering. Van die aanvragers hebben er naar schatting tussen de 1800 en 2200 ook recht op zo'n uitkering. Ook in Maassluis zet de sociale dienst een spoedoperatie in gang om te zorgen, dat de uitkeringen voor de Kerst worden betaald. In Schiedam gebeurt dat niet. tje komt zondag met zijn arreslee aan en zal Sint Nicolaas nog net de hand kun nen drukken, alvorens deze inscheept. Het is uniek, dat deze twee hoogwaar digheidsbekleders elkaar tegenkomen. Meestal is de een net weg als de ander komt. Het belooft dan ook een bijzonder schouwspel te worden. KIJK EERST f Uw aulo verfraaid en lange/ 'iL \schoon. Fiesta, Escort lil, Sportieve wieideksels 13" per set van 4 stuks Krachtig, betrouwbaar en duurzaam. Uskoud de felste' 12V/43 pMR Voor actuele informatie of uw favoriete muziek. SRT 361 W, 3 golfbereiken (I2mnd.geen- jNk m mm qezeur-garantie) M MM Originele Ford onderdelen. Door Ford getraind personeel staal voor u klaar. Een onverslaanbare combinatie! Slaat het onderdeel dat u wenst niet vermeld? Bel dan op. Of beter nog. kom langs. Bij ons bent u met uw Ford altijd welkom. Sladhoudersiaan Z211-13, Schiedam, Tel. 010-4264690, Openingstijden: maandag t/m vnjdag van 8.00-16-45 uur; zaterdag van 9,00-12.00 uur; Schiedam Bij een huiszoeking aan de Bernard* IJzerdraatsingel heeft de Sehieaamse politie gis teren veertig kilo vuurwerk in beslag genomen. Het 15-jarige zoontje van de bewoners had in het huis een illegaal winkeltje ingericht Zijn klanten staken de rotjes in de directe omgeving af. Buren; vonden die herrie onuitstaanbaar en waarschuw-' den de politie. Die maakte een eind aan de handel. Het vuurwerk wordt vernietigd. Schiedam „Kijk, die heeft het zeker koud?" zei een rijinstructeur tegen zijn leerlinge, toen hij dinsdag door de Rembrandtlaan kwam. Op <le stoep liep een man met een bivakmuts over zijn hoofd getrokken. Een halve minuut later richtte dezelfde man een vuurwapen op het personeel van de Bondsspaarbank. De politie zoekt getui genverklaringen en de rijleraar kan er één van zijn. In deze zaak, net als bij de overval daags erna op de Centrale Volksbank aan de Lange Haven, ont breken concrete aanwijzingen die naar de daders kunnen leiden. De politie heeft nog geen belang rijke vorderingen gemaakt in het onderzoek. Gis teren spraken rechercheurs met filiaalhouder L.A. Doorduin, maar zijn verklaringen hebben volgens commissaris. Jan van Hoff geen sporen opgeleverd. Doorduin had een klein uur vastge bonden aan een stoel op zijn rug gelegen, voordat de politie hem kwam bevrijden. Dat gebeurde in tweede instantie. Een eerder bezoek van de politie hield op bij de voordeur, die op slot zat. Hieruit blijkt overigens zonneklaar dat de politie niet voortijdig over de overval getipt was, zoals sommige ondernemers afleidden uit een extra po litietoezicht eerder die dag. Als de politie voorin formatie had gehad, was Doorduin ongetwijfeld eerder bevrijd. Er is bij de Volksbank al eens loos alarm geweest Een overijverige schoonmaakster nam bij net boe nen ooit het alarmknopje mee en begreep daarna niet waarom de politie toch zo boos tegen haar deed. Bankemployé Doorduin, die na de overval in een shocktoestand verkeerde en per ambulance werd afgevoerd, is sinds gisteren weer thuis. Bij de bankroof werden enkele tienduizenden guldens buitgemaakt Vlaardingen Het kabelnet in Vlaardingen wordt binnen kort uitgebreid met een ka naal voor de abonneetelevisie van FilmNet en met de Gou den Kabeltekst Gids. De ge meenteraad heeft dat gister avond bijna unaniem besloten. Een verzoek van de SGP/RPF/GPV-fractie om te onderzoeken of mogelijk ook een beperkt programmapak ket tegen een lagere prijs kon worden aangeboden, werd af gewezen. Na de uitbreiding van het pro grammapakket en de reserve ring van een kanaal voor Ne derland 3 zijn er op de Vlaar dingse kabel nog drie kanalen vrij. Dus wordt het tijd om te onderzoeken of er ook een be perkt basispakket kan worden aangeboden, meende Cor de Jonge van de RPF. De Jonge diende een motie in, maar wethouder Chris van Roon liet weten dat hij van een onderzoek niet gediend was. „Wij hebben voorlopig nog drie kanalen vrij, dus het pak ket kan worden uitgebreid zonder dat de prijs omhoog gaat". Hij sloot zich daarmee aan bij woorden van PvdA'er Gerard Boender. Die vond een onderzoek naar een beperkt programmapakket op de kabel maar 'werkverschaffing', Vlaardingen „In dé zék! In dé zak!" Als een orkaan wervelden die woorden door zaal De Har monie, waar een Sinterklaas-to neelstuk van Sandor Görè en Rob de Vries voor een volle bak r zorgde. Degene die in de zak moest, was mevrouw Edet Zij was zo stout geweest om de on welriekende tabberd van de Sint bij het vuilnis te zetten. Ongeveer honderd kinderen hadden een heerlijk middagje in De Harmonie. Er werden liedjes gezongen, er werd luid jaaa' en 'neeee' geroepen als meneer De Vries een vraag stelde, vrouwtje Buurvrouw tapdanste en de ran ja was ook lekker. Maar de Sint die vlak voor de pauze binnen kwam was raar. Die droeg geen mijter en had in plaats van een rode tabberd een zwart gabardi ne pak aan. De tabberd had mevrouw Edet hem afgenomen, terwijl hij daar een kopje koffie dronk, Die mantel was immers in geen vier honderd jaar gewassen. Moest de bisschop in een burgermanskos tuum de stad in! Geen kind her kende de goedheiligman nog, zo bleek uit een filmpje over zijn omzwervingen in de stad. Het was gewoon een oude man met een lange witte baard geworden. De kinderen vonden het heel te recht, dat meneer De Vries me vrouw Edet in de zak wilde stop pen. Maar het liep allemaal toch nog goed af, want mevrouw Edet had voor Sinterklaas een gloed nieuwe tabberd genaaid, van glanzend rood satijn. Zij hoefde dus niet in dezak. Sint heeft zijn tabberd terug en schudt kinderen de hand. Meneer De Vries kijkt toe en vrouwtje Buurvrouw drinkt een ranja. Hans van Kleef legt het fundament voor een liftschacht. Hij hoopt dat het rijk aan het karwei in Nieuwland mee betaalt. Schiedam „Het is een uniek experiment. Door deze maatregel kunnen ouderen gewoon in hun eigen omgeving blijven wonen". Wethouder Hans van Kleef sprak deze woorden, nadat hij een eerste paal had geslagen voor een lift in een flat van vier hoog aan de Idenburgstraat, De zes flats, die nu een lift krij gen, liggen allemaal in de omge ving van de Idenburgstraat en de Dr. Kuyperlaan. De werk zaamheden, die gisteren van start gingen, vormen een onder deel van de totale renovatie van de flats, waarvan de eerste resul taten nieuwe deuren en kozij nen. al zichtbaar zijn. Met name de ouderen in de wijk hebben sterk aangedrongen op deze liften. Veel mensen, die al dertig jaar in het buurtje wonen, kregen op den duur steeds meer problemen met het sjouwen van de boodschappen. Vandaar dat menigeen de laatste jaren plan nen begon te maken voor een verhuizing. „Het is toch enig dat al die mensen hier nu kunnen blijven7" aldus een blije buurtbe woonster, Carla Huisman. Sa men met haar man Kees, ex- PvdA-raadslid, voerde zij meni ge handtekeningenactie in de buurt. Naast het bouwen van de lift schachten, aan de buitengevel van de flats, zal er de komende tijd ook gewerkt worden aan het dichtzetten van de galerijen en en het dichtbouwen van de on derdoorgangen. Voor het afdich ten van de galerijen denkt archi tect Bram van Hengel van Groep 5 vooral aan de galerijen, die op" het noordwesten en het noordoosten liggen. „Goed tegen de winterse kou", aldus de archi tect. De bewoners zullen over dit voorstel zelf de beslissing moeten nemen. Van Kleef hoopt dat het rijk de kosten van de iiftbouw op zich wil nemen. „Iedereen weet dat de verhuiskostenvergoeding voor ouderen afgeschaft wordt. Nu de mensen hier kunnen blij ven wonen, mag het rijk best meebetalen". Of Van Kleef de kosten van 1,7 miljoen gulden Inderdaad geheel of gedeeltelijk terugkrijgt, zal nog moeten, blij ken. Door het unieke karakter van de subsidieaanvraag weet het ministerie nog niet uit welk potje de vergoeding moet ko men. BEZORGING 010-4004.444, Maandag t/m vrijdag*'' 18.00 - 19.00 uur Zaterdag '9.00- 16.00 uur - -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1