I tegen ROTTERDAMS NIEUWSBLAD 'Alarm via telefoon bespaart kosten' met architectuur m WATERWEG BEL: 010-4004.444 liWSBlGS BASB1A8 BOHiEOAMSOBE S8UHSSNÏ MSEUffE WATERWEG COURANT Maassluizer zwaar gewond onj Pvd A-Maassluis op werkbezoek in Gorinchem GOUDVOOR BEHEERDER - Pensionhouder bewerkt bezoeker met stiletto Meldpunt voor discriminatie Leengeld en cd's extra kostenposten Bibliotheek Schiedam verhoogt tarieven Nietvoor Greenpeace Partnerstad in Derde Wereld is 'zaak van gemeente zelf 'EEN ECHTE WERELDSTADSKRANT' MET ELKE DAG EEN SPECIAAL REGIOKATERN VOOR EN EXTRA ELKE MAANDAG: RN-sport - OP WOENSDAG: UITJOURNAAL WEEKEND: RN-ZATERDAG rrv.rmyrrrrr?*} - y- -■ J- ro-tr-rr-* E MTB1WEG MAANDAG 7 DECEMBER 1987 Regionale redactie: Brede Havens yiaardingen -— An toon Leewis, beheerder van het Shell-sport park De Vijfsluizen, heeft de gouden eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, gekregen. De onderscheiding' werd hem vrijdagavond door burgemeester Fred van Lier uitT gereikt tijdens een receptie op het sportpark. Leewis heeft op 1 6, 3131 BC 1 legd, na 21 jaar beheerder te zijn geweest. Leewis is lid van 'de Vlaardingse raad voor sport en"recreatie, en was tot de opheffing penning- meester van het recreatieschap Lickebaert. De eremedaille was .niet de eerste onderscheiding voor Leewis.. Eerder kreeg hij het erekruis van de koninklijke Nederlandse atletiekunie, na de organisatie van de twintigste in terland op De Vijfsluizen. Hij is ook lid van verdienste van de Zweedse atletiekbond en van het Koninklijk Nederlands i 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 december zijn functie neerge- Gymnastiek Verbond. Schiedam/Vlaardingen Be jaardentehuizenkiezen liever een alarmeringssysteem dat via de telefoon werkt dan een sy steem dat signalen uitzendt via het kabelnet. Een alarm per.tele foon stelt de gebruiker in "staat met zijn hulpverleners te spré ken. Dat is niet alleen voor de abonnee een geruststellend idee, maar betekent ook dat een vals alarm meteen' wórdt herkend. Dat bespaart de'tehuizen een hoop werk en kosten. De gemeente' Schiedam heeft sinds 1984.ongeveer 250.000 gul den geïnvesteerd in het CAS, het centraal alarmeringssysteem dat op het..kabelnét is aangesloten. Het systeem heeft niet het ver wachte. succès, en dat is niet en- kel' te wijten aan de tarieven; Een abonnee van het CAS die in nood verkeert kan V alleen een signaal uitzenden, omdat via het- kabelnet volgens voorschriften van de PTT geen gesprekken, mogen .wórden gevoerd. Parti culiere bedrijven, die op dezelf de markt opereren, hebben met communicatiesystemen, waarbij wel gesproken mag worden, veel meer succes. Eén van die ondernemingen is het installatiebedrijf Slagboom Vlaardingen, dat al in acht te huizen in-de regio alarmsyste men van Philips en Ericsson hééft aangebracht. De.bewoners van de aangesloten tehuizen staan; telefonisch; in verbinding met dé Alarmcentrale Vlaardin gen.. Volgens -directeur L.A. Dróog van Slagboom zijn de pro ducten van Philips en. Ericsson zo ^populair, omdat zeópden duur kostenbesparend werken. „Een'-systeem,- waarbij je niet met de. abonnee kunt spréken, heeft als nadeel dat je alle iriel- dingen moet. controleren. Er moet altijd iemand, gaan kijken, ook in geval van vals alarm. Kun jè.via de telefoon vragen water aan de hand is, dan scheelt dat veel werk..Dan kan één man bij de alarmcentrale waken over duizenden mensen". Drie tehuizen in Vlaardingen, twee in Maassluis, twee in Ro zenburg en één in Schiedam zijn met een door Slagboom geïnstal leerd systeem al op de Alarm- centrale in Vlaardingen aange-; sloten: Sint Nicolaas roemde gisteren de Koemarkt. Lekker veel snoep verkopen ze daar Schiedam Sint Nicolaas heeft zich gistermiddag in na volging van een Engelse hoog waardigheidsbekleder ook da nig in een architectuurdiscus- siè gemengd. Baarde de Engelse prins Char les vorige week nog veel op zien met zijn uitspraken over de monsterlijke gebouwen in de binnenstad van Londen, gisteren noemde de Sint het noodgebouw van de Hema in .Schiedam 'een hoogtepunt in" de Schiedamse architectuur', Vlak voor zijn vertrek uit Ne derland en zijn opzienbarende ontmoeting met de kerstman aan de Lange Haven bedankte de goedheiligman Schiedam nog even voor de goede zorgen en de grandioze intocht een week eerder. „Ik vond het erg gezellig hier". Sinterklaas sprak gisteren op uitnodiging van café Podium. De Spaanse bischop bleek zich .bijzonder te verbazen over het Schiedamse ABC-spel en de roep om nieu we gebouwen in de stad. „Het getuigt van lef om een poffertjeskraam te situeren op een piekwaar andere gemeen ten een schouwburg hebben. Ik vind het heel goed dat Schiedamse kinderen hier de kans hebben lekker te snoe pen". Nieuwe gebouwen vindt, de Sint dan ook maar onzin. „Neem de Lange Kerkstraat en zo'n Koemarkt Reuze ge zellig toch, als dat zou verdwij nen zou mij dat veel pijn doen". Schiedam De tasjesrovers hebben opnieuw toegeslagen. In de golf van berovingen, waar van met name wat oudere dames de laatste weken het slachtoffer zijn, werd vrijdagavond een boodschappentas tussen de snel binders van een 85-jarigé; Schie damse weggerukt Op de Spoe- lingbrug op de Parkweg maak ten ,de daders 200 gulden, baby- Meding en wat persoonlijke be scheiden buit. Commissaris Jan. van Hoff noemt het onderzoek in deze se rie berovingen moeilijk: in de schrik zijn de.slachtoffers meest al niet in staat een duidelijk sig nalement té geven en de dames .hebben over het algemeen ook weinig kennis van brómmer- merken. Schiedam Een meningsver schil over hét al dari niet verle nen van logies is zaterdagavond bij een pension aan de Over- schiesestraat ontaard in een steekpartij. Een pensionhouder sneed met een stïlleto de .keel door van een man diéoni onder- dakkwam. ;Dè 34-jarige pensionhouder wei gerde een 35-jarige Schiedam mer onderdak. Daar kwam ruzie van, waarbij de beheerder naar zijn zeggen bedreigd werd. Te genover de politie verklaarde hij dat hij toen uit afweer met een stiletto de logiezoeker in zijn keel had gesneden. Het slachtof fer vluchtte daarop hevig bloe dend naar het station, waar hij door taxichauffeurs werd opge vangen: De man werd per ambu lance overgebracht naar het Schielandziekenhuis, waar hij nog steeds óp de intensive-care afdeling behandeld wordt. Schiedam Het opbouwwerk moet komend jaar geld inleve- ren: ten behoeve van een alge meen meldpunt voor discrimi natie. Dit meldpunt wordt on dergebracht bij het instituut So ciaal Raadslieden aan het Broersveld 140. Het gaat in 1988 om ongeveer 11.000 gulden. 3 en W hebben besloten dat bedrag af te trekken van wat er voor op bouwwerk begroot was. Ook ivoor de rest van dit jaar is er nog geld mee gemoeid. Van hel busje, waarin de levensgevaarlijk gewonde Maassluizer zat, bleef slechts een wrak over. - Honselersdijk kwam bij het ongeluk om het leven. Drie'andere inzittenden van een bedrijfsbusje. afkomstig uit Ter Heij- de, Naaldwijk en Den Haag, raakten eveneens zwaar gewond. Het'ongeval gebeurde om .éven voor ze- Rijswijk Een inwoner van Maassluis is ven uur. Een vrachtwagencombinatie vanmorgen bij een verkeersongeluk in kwam uit de richting van Amsterdam. De Rijswijk Ie vensgevaarlijk gewond ge- 35-jarige chauffeur uit Beemster bemerk- raakt. De-man, van wie nog geen persoon-., te, dat hij een'afelag had gemist en wildé lijke gegevens bekend zijn, is overge- keren op een kruising. Toen het busje na bracht naar het Westeindéziekenhüïs in derde, werd het geraakt door de kerende Den Haag. Dé 44-jarige J. Meinderst uit vrachtauto en kantelde. Maassluis Rijkswaterstaat heeft in 1969 vergevorderde plannen voor een stormvloedkering in- de Nieuwe Wa terweg in de ijskast gezet. Den Haag wilde deze plannen ontdooien na vol tooiing van de Deltawerken. Pas dan zou de tijd rijp zijn voor een nieuw prestige-object, zo lijkt destijds de lei dende gedachte te zijn geweest. Daarmee ontkwam Den Haag aan ver dere tegenwerking van de gemeente Rotterdam, die vreesde voor belem mering van het scheepvaartverkeer. „De gemeente Rotterdam heeft reeds doen weten thans aan een derge lijke kering niet zozeer meer behoefte te hebben", schrijft hét toenmalige hoofd van de Deltadienst, tevens voor zitter van de commissie Stormvloed kering Rotterdamse Waterweg,ir. H.A.Ferguson. Bij de aanbieding van een interim- rapport over. de stormstuw schrijft Ferguson minister Bakker van ver keer en waterstaat, dat er nog niet be hoeft te worden besloten of een storm vloedkering wel noodzakelijk is. „De beantwoording van deze vraag zal wellicht tot een later tijdstip, wanneer" de Deltawerken zullen zijn voltooid, d.vv.z. tot na 1975 19cO, kunnen v/orden uitgesteld". Die werken wer-. den vorig jaar grotendeels afgerond. En in een brief aan de hoofddirectie van de waterstaat schrijft Ferguson: „De vraag zou kunnen rijzen of men deze commissie thans niet beter zou kunnen opheffen, om haar dan later, zo daaraan behoefte bestaatb.v. om streeks 1975 weer in te stellen. In dien men de commissie thans officieel opheft, zal daaraan door derden ge makkelijk de conclusie kunnen worden verbonden, dat men de ge dachte aan de afsluiting van de Water weg bij zeer hoge vloeden eigenlijk voorgoed heeft verlaten. Het konit mii echter voor, dat het voor het beleid van voordeel kan zijn zich ten aanzien van dit probleem voorlopig nog wat op de vlakte te houden". Minister Bakker besloot echter de commissie Stormvloedkering Rotter damse Waterweg toch maar ten grave te dragen om 'haar t.z.t. dan weer in het leven te roepen'. Gorinchem De oude kastanje- ging ook nu niet verloren. Al 150 jaar was de boom gezichts bepalend in het centrum van Gorinchem. Een milieu-inci dent leek het einde van de kas tanje te warden. Aan het Heerenlaantje in het stadje, op de lokatie van de voormalige gasfabriek, had de gemeente Gorcum huizen ge bouwd. Het waren geliefde wo ningen, totdat ontdekt werd dat de grond zwaar verontreinigd was. De concentraties van ver ontreiniging bleken zo hoog, dat ingrijpen dringend noodzake lijk was. De sanering is momenteel in volle gang. De bewoners zijn tij delijk elders gehuisvest, de kas tanje bleef. De huizen staan al maanden leeg, torwijl de grond diep onder de woningen wordt weggegraven. Operaties die ook de gemeente Maassluis staan te wachten. Met de sanering van de Vertowijk is inmiddels be gonnen, terwijl volgend jaar ook de grootste gif wijk van Ne derland, de Steendijkpolder, onder handen moet worden ge- Met meer dan gewone belang stelling volgde de fractie van de PvdA de rondleiding op het complex. De Maassluisse socia listen wilden met eigen ogen wel eens zien., wat een. sanering van een gifwijk voor gevolgen heeft voor de bewoners. Ook de gevolgde afgravingsmethode was onderwerp van gesprek. „Leerzaam en boeiend", oor deelde milieuspecialist Pieter Hoogenraad van de fractie. „Je kunt nu met éigen ogen zien wat ons ook te wachten staat". Ir. H. Langman, projectleider in dienst van de provincie, draaide in zijn uitleg niet om de feiten heen: „Het is voor mij onbegrij pelijk dat de gemeente ooit toe stemming heeft gegeven voor woningbouw op dit complex. En zo gaat het in veel meer steden". Bedenkingen In Maassluis is de discussie vol op aan de gang over de manier, waarop de Steendijkpolder ge saneerd moet worden. De bewo ners willen een afgraving tot 1,75 meter van alle verontrei- De fractie van de PvdA op werkbezoek in Gorinchem nigde grond, dus ook onder de huizen- De provincie heeft mi nister Nijpels; laten weten akoord te kunnen met een diep te van 1,30 meter, waarbij niet onder de woningen wordt afge graven. In Gorinchem werd het de PvdA-fractie wel duidelijk, dat wat door deskundigen' in rap porten wordt weergegeven niet altijd strookt met de realiteit in de praktijk. „Ik merk", zegt ir. Langman, „en dan druk ik me nog voorzichtig uit, dat er tij dens het uitvoeren van de werkzaamheden grandioze ver schillen bestaan in vergelijking met de resultaten van het on derzoek. In de praktijk valt het altijd tegen. Ik heb tegen veel rapportage grote bedenkingen". In Gorinchem werd het onder zoek uitgevoerd door raadge vend ingenieursbureau DHV. Ook Maassluis heeft met dat be drijf te maken, omdat het on derzoek in de Steendijkpolder door DHV is uitgevoerd. „Het is ook voor ons van ieer groot be lang er rekening mee te houden dat het in de praktijk allemaal zo tegenvalt", aldus Pieter Hoogenraad. Langman: „Wij maken het mee dat op tekeningen keurig staat aangegeven waar er gesaneerd moet worden, maar. als we de vlek afgraven blijkt het veel omvangrijker te zijn. Wij moeten dan van het bestek af wijken. In Gorinchem hebben we eigenlijk alleen maar tegen vallers gehad. Het werk stond begroot voor 2,7 miljoen, maar het is uiteindelijk 4,2 miljoen ge worden. Dat zegt genoeg". Hulp De bewonerscommissie in Go rinchem is bij al het overleg be trokken geweest. Langman staat voor een open discussie: „Niets moetje voor de bewoners achterhouden. Je moet de men sen deelgenoot maken van de kennis die er is. Ik merk vaak dat de voorlichting gebrekkig is". De bewoners van het Heeren laantje in Gorinchem hebben de woningen in augustus verlaten. Pas in het voorjaar kunnen zij in hun huizen terugkeren. De Vertowijk in Maassluis staat ook een gedwongen uitplaatsing te wachten, Op 1 februari moeten de elf woningen verla ten zijn. Jet Hardebol is in Go rinchem aangesteld om de men sen op te vangen, die met pro blemen worstelen als zij worden geconfronteerd met bodemver ontreiniging en uit huis plaat sing. „Als de sanering begint, breekt over het algemeen, en ik zeg het misschien wat cru, de pleuris uit in een wijk. Want dan worden de mensen er direct mee gecon fronteerd. Wat gaat er met mijn tuintje gebeuren, en noem maar op. Je moet dan. veel tegen de mensen aanpraten en pas na verloop van tijd zakken de emo ties weg". Hulp is vaak dringend geboden. Daarom is er ook een spreekuur en kunnen mensen afspraken maken voor een persoonlijk ge sprek. „Over de voortgang van het werk worden de mensen voortdurend op de hoogte ge houden. Op zondag komen ze vaak zelf even kijken, terwijl er ook constant video-opnamen worden gemaakt. Die begelei ding is heel erg belangrijk", al dus Hardebol. De bewoners van de Vertowijk zullen overigens niet gecon fronteerd worden met Jet Har debol, De bewoners hebben het vertrouwen in haar na enkele conflicten opgezegd... Ir. Langman maakte tijdens het werkbezoek van de PvdA nog wel duidelijk de beheersing van het grondwaterpeil van het meest essentiéle belang is bij een sanering. „Daarmee kun je alle probe men opvangen", aldus de projectleider. Daarom is het ook niet erg, als bijvoorbeeld de grond onder de huizen niet wordt afgegraven en niet overal in een wijk op dezelfde diepte wordt afgegraven. De proble men zijn beheersbaar te maken via het grond waterpeil". De fractie van de PvdA toonde zich na afloop enthousiast over het werkbezoek. „We weten nu voor een deel wat Maassluis te ■wachten staat. In de praktijk leer je meer dan van al die dik ke rapporten", stelde Pieter Hoogenraad in alle nuchterheid vast. Schiedam De tarieven van de openbare bibliotheek in Schie-'. dam gaan volgend jaar omhoog. De prijs van een abonnement voor volwassenen wórdt in 1988 met twee gulden opgetrokken en komt daarmee op 21 gulden.' Houders van een. cultureel jon gerenpaspoort gaan1,50 meer; betalen (een abonnement kost; dan 15 gulden), 65-plussers: moeten twee kwartjes extra bij hun abonnement leggen. Zij: kunnen voor precies een tientje, een. jaar lang boeken lenen. De prijsverhoging is nodig, om-- dat alle bibliotheken sinds 1987; leengeld verschuldigd zijn aan; het ministerie van welzijn M volksgezondheid en cultuur. Dat; geld gaat naar de auteurs. Zij zien het leengeld als een vergoe-; ding voor het feit, dat minder; boeken van hen verkocht'" worden als hun werk via biblio-- theken wordt gelezen. De Schie-:. damse bieb is aan leengeld ruim; 8000 gulden per jaar kwijt. De nieuwe regeling met WVC is- niet de enige reden voor de ver- hoging van. het abonnements-i geld. De bibliotheek ziet zich ook; door de toenemende populairi— reit van de compact disc voor ex-! tra kosten geplaatst - De fonotheek, ondergebracht in het filiaal in wtjkgébouw Blau we Bnig, is daardoor genood zaakt meer tamelijk dure-f- cd's aan te schaffen. Naar gewo ne langspeelplaten, die vroeger" het grootste deel van dé collectie; fe fonotheek uitmaakten, is ook nog steeds vraag, maar de. verwachting is dat de compact disc de elpee binnen enkele ja ren volledig naar de achtergrond zal hebben verdrongen. In 1988 worden naar schatting 10.000 langspelers uitgeleend tegen 16.500 cd's. VlaardingenDe politie heeft vrijdaga vond twee mannén; aan- - gehouden, die op het Veerpleiri wenskaarten verkochten, waar van de opbrengst ten goede, zou komen aan Greenpeace. De twee hadden échter geen vergunning om die kaarten te verkopen. De politie is op zoek naar mensen,- die bij het tweetal kaarten heb ben gekocht. Schiedam De partnersteden, waarmee Schiedam culturele en sportieve uitwisselingen houdt, zullen niet gezamenlijk een zus- tergemeente inde Derde Wereld adopteren. Dat wordt 'een zaak van elke gemeente zelf' ge noemd. Naar verluidt is het ge zien de uiteenlopende politieke kleuren van de verschillende partners moeilijk nog een nieu we partner in een ontwikke lingsland te zoeken. Ook Schie dam heeft zich kort geleden tij dens het overleg met de zuster steden uitgesproken voor een autonome regeling, dus los van de partners. In de Schiedamse gemeenteraad werd er enkele maanden gele den over gesproken. De reacties waren over het algemeen rede lijk positief. Schiedam lijkt in principe bereid een samenwer kingsverband aan te gaan met een gemeente in de Derde Wé- reld, vergelijkbaar met zoals Vlaardingen dat heeft met het Filippijnse Bacolod. Er is in Schiedam een organisatie, die al jaren banden heeft metSippima- duwa op Sri Lanka. In Maassluis is de stichting Orion geöriön- teerd op een stad in Ghana. Ook zijn door andere organisa ties in Schiedam wel eens ideeön geopperd om een partnerstad te kiezen in Nicaragua of in de Sov jet-Unie (in het laatste geval zóu' de Jeneverstad allicht mikken op uitwisseling met een wodka producerende stad). Maar er is nog niet serieus vorm gegeven aan deze prille gedachten. 4 WEKEN PROEFLEZEN V

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1