brief naar bewoners Geen Dr. de Visserlaan zit er warmpjes bij vuurdings «nu» Weeshuis- en Veerplein herschapen in bouwput SGHKDWSGHE OOtlAHT MtUWt WMEBWtfi Cf MI Excellente maaltijd voor staatssecretaris Verkoopactie compostbak kri jgt in 1988 vervolg Nel Kester terug in de politiek Giftransport Dijkpolder Elementum stelt opdrachtgevers gerust: Werk kan doorgaan Gemeente wil geld voor HALT- bureau Redactie Achterban stapt op Woningbeheer pakt flats dik in Burgemeester Van Lier: Wij kbezoeken de grond in geschreven' Vegend in de sneeuw r Autokraak verraadt fietsendief Chris Zijdeveld maakt op simpele wijze het effect van de renovatie in Nieuwland Vlaardingen Zelf compost maken uit huishoudelijk afval is niet aleeen goedkoper dan kunstmest in de winkel kopen, maar vaak ook milieuvriendelijker. Daarom hoopt de Vereniging tegen milieube derf dat de gemeente Vlaardingen nogmaals wil optreden als sponsor bij de verkoop van compostbakken. In oktober 1986 zette de VTM met hulp van de gemeente zo'n 200 van de groene bakken af. Dankzij een subsidie kon dat voor een 'vrien denprijsje1 van 75 gulden. Maar berekeningen van de vereniging wij zen uit dat 200 bakken eigenlijk een heel lage score is. Vlaardingen telt zo'n 10,000 huizen met een tuin. Als slechts in twee procent daarvan een bak staat waarin schillen en etensresten tot compost worden gemaakt, blijft Vlaardingen ver achter bij andere Nederlandse steden. In het plaatsje Bathmen (bij Zwolle) bijvoor beeld heeft vijf procent van de bevolking een compostbak in de tuin. De VTM schat dat er minstens nog aan 800 bakken in Vlaardingen behoefte is, maar een vervolgactie kan alleen een succes worden als de gemeente actief meedoet, en het niet laat bij een financiële bijdra ge. Volgens H. Boerma, voorzitter van de VTM, moet de gemeente daar bij de reinigingsdienst en de plantsoenendienst inschakelen. De voorlichting wil Boerma's vereniging wel voor zijn rekening nemen. Zijn er andere organisaties die ook mee willen doen, zoals bewoners verenigingen, dan zijn die van harte welkom. De VTM wil de verkoopactie rond april volgend jaar van start laten •rs hebben zich al gemeld. Dat waren de belang- gaan. De eerste koj stellenden die in 1: snel op was. 6 achter het net visten, toen de voorraad bakken Vlaardingen Nel Kester, oud-raadslid van D66 in Vlaardingen, keert terug in de actieve politiek. Zij heeft zich aangemeld als 'lid van de PvdA en wordt donder dagavond geballoteerd. Nel Kester verliet begin vo rig jaar de politiek na hevige ruzies in D66. Haar plaats in de fractie werd overgeno men door Wil van Rijn, die inmiddels overhoop ligt met zijn fractiegenote Atie Rans- huijsen. Hoewel Nel Kester de'afge lopen anderhalf jaar geen lid was van een politieke partij miste zij geen enkele verga dering van de gemeente raad. Donderdag volgt zij haar echtgenoot, die enkele maanden geleden lid werd van de Vlaardingse PvdA. Maassluis De bewoners van de Vertowijk en de Dijkpolder in Maassluis worden door het gemeentebestuur niet schrif telijk geïnformeerd over het verplaatsen van licht veront reinigde grond van de ene naar de andere wijk. Wethouder Izaak van der Knaap (mi- lieu) is van mening, dat aan alle voor waarden is voldaan en dat alle vergun ningen van de provincie binnen zijn. „Wel is hij bereid om mensen met vra gen te woord te staan", aldus een woord voerder van de gemeente Maassluïs. „Een brief sturen naar alle bewoners g;ïng hem duidelijk te ver". Vorige week verklaarde de wethouder tegenover deze krant, dat de grond van de Vertowijk werd gebruikt voor het op hogen van de geluidswal langs rijksweg 20, die grenst aan het Kastanjedal in de Dijkpolder schoon was. De grond blijkt echter met minieme concentraties lood te zijn verontreinigd. „De verbazing van de bewoners kunnen wij ons best voor stellen", aldus de zegsman van de ge meente. „De licht verontreinigde grond wordt echter met een schone laag grond afgedekt. Niets aan de hand dus. In het voorjaar kan de beplanting al aan ge bracht worden". Bij de gemeente zijn enkele boze reacties binnengekomen van bewoners, die niet begrijpen dat de verontreinigde grond van de ene naar de andere wijk wordt getransporteerd. Tot hun verbazing za gen bewoners van de Vertowijk begin deze week vrachtwagens de grond af-' voe-vn. Het zand was afgedekt met zeil. Toen de bewoners om opheldering vroe gen, kiegen zij geen reactie. „Als het hier gaat om grond waar niets mee aan de hand is, waarom wordt het dan toch afgegraven en hier opgesla gen", aldus een verontwaardigde buurt bewoner. „Waar is al die geheimzinnig heid voor nodig?" De gemeente Maassluis heeft vooral om psychologische redenen besloten om alle grond in de Vertowijk af te graven. „Maar daarom hoeven wij nog niet met het probleem te worden opgezadeld", al dus de wijkbewoner. Het storten van de 60D kubieke meter licht verontreinigde grond is vandaag voltooid. Nu komt er nog een afdaklaag van schone grond overheen. ■DINSDAG 8 DECEMBEK 1987 Maassluis „Een zeer ongeluk kige Sinterklaas-surprise", noemde directeur M.J.A. Blom van het Maassluisse bouwbedrijf Elementum de bi-and die vrij dagavond een groot deel van het bedrijf in de as legde. „Gelukkig kunnen we de meeste opdracht gevers toch van dienst zijn. Het kantoorgedeelte mag dan verlo ren zijn gegaan, de tekeningen en de de gehele werkvoorberei ding was elders opgeslagen. In de portacabins naast het kan toorgebouw. Dat is onze redding geweest", ziet Blom lichtpuntjes. Het was gisteren improviseren voor de werknemers van Ele mentum. Buurman Amatex was zo vriendelijk om tijdelijk onder dak te verlenen aan een deel van het administratieve personeel van Elementum. „Zaterdagmor gen zijn we ons direct over de ontstane situatie gaan beraden", aldus directeur Blom. „Een brand komt natuurlijk altijd on gelegen, daat zit echt niemand op te wachten. Voor ons komt het helemaal rot uit omdat de or derportefeuille momenteel goed gevuld is. We ïijn na een heel moeilijke periode uit het dal aan het klimmen. Het gaat goed met het bedrijf en dan zou een brand roet in het eten gooien". Gelukkig voor het bedrijf ble ven de portacabins gespaard en konden de productiemedewer kers maandagmorgen gewoon aan het werk. Vlaardingen Met een plaatse lijk HALT-bureau wil de ge meente Vlaardingen vandalisme en kleine criminaliteit terug dringen. Burgemeester en wet houders hebben het ministerie van justitie een bijdrage van 31.000 gulden gevraagd voor zo'n bureau, dat alternatieve straffen bedenkt voor jongeren die zich schuldig hebben gemaakt aan 'vandalistisch of wangedrag'. Oprichting van een HALT-bu reau kan ervoor zorgen, dat jon geren, die zich schuldig maken aan vandalisme, buiten het justi tiële apparaat blijven. Voor Idei- ne vergrijpen kan de politie in overleg met de officier van justi tie alternatieve sancties opleg gen. Het bureau HALT zorgt er voor, dat die sancties ten uitvoer worden gebracht. De gemeente becijfert de kosten van zo'n bu reau op 62.000 gulden, waarvan het ministerie de helft zou bij dragen. De gemeente heeft hoog gespan nen verwachtingen van een ei gen HALT-bureau. „Je mag er van uit gaan, dat een directe sanctie resultaat zal hebben", al dus een woordvoerder. „In Rot terdam zijn er heel aanspreken de resultaten mee bereikt". van Vlaardingen De redactie het PvdA-blad Achterban gooit het bijltje erbij neer. Redacteur Jan Boender is teleurgesteld dat gewone leden nauwelijks bijdra gen aan het blad leveren. „Wij moesten dit jaar constate ren dat de Achterban in hoofd zaak nog stukken bevatte van bestuur en fractie", aldus Boen der. Dat is voor de Vlaardingse sociaal-democraten reden oin op de komende ledenvergadering eens duchtig te gaan praten over de toekomst van hun mededelin genblad. WATERWEG .Re^onat0 redac*'9- Brede Hav?rstraat 6, .3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 313Q AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 - Vlaardingen De eerste reeks wijkbezoekennieuwe stijl zijn j- nog maar net achter de rug, of oe data voor de tweede serie zijn al- 'weer geprikt. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen zijn enthousiast over de wij- kwandelïngen, die volgens bur gemeester Fred van Lier door de kranten ten onrechte 'de grond in worden geschreven'. De burgemeester en zijn ambte- naren bedachten de nieuwe op- zet van de wijkbezoeken, om te - voorkomen dat het altijd over verkeersdrempels en hondepoep zou gaan, als B en W een wijk aandeden. Met de wijkbezoeken nieuwe stijl is daar niet wezen lijk verandering in gekomen, maar de wandelingen hebben naar het oordeel van Van Lier hun nut wel degelijk bewezen. „De bezemwagens gaan voor ons uit", zei de burgemeester tijdens de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad. Hij doelde daar mee op het feit dat de reinigings dienst zorgt dat een wijk er keu rig bijligt, als de stadsbestuur ders er gaan wandelen. Een an der nieuw doel van de wijkbe zoeken noemde Van Lier: „Kij ken of er geeri verstoppingen in de pijplijn zitten". En daarmee bedoelde hij dat B en W tijdens hun bezoeken controleren of het beleid van de gemeenteraad wel naar behoren wordt uitgevoerd door de gemeentelijke diensten. De gemeenteraad deelt in meer derheid het enthousiasme van B en W voor de wijkbezoeken nieuwe stijl. De VVD wilde de bestuurders zelfs 'een zakcentje' meegeven, zodat zij tijdens hun bezoek verzoeken van burgers meteen kunnen inwilligen. 'Maar zo'n carte blanche ging de burgemeester te ver. „Daar heb ben wij geen behoefte aan. Wij hebben geld; dat staat op de be groting". De wijken Vlaardïnger-Am- bacht en Babberspolder krijgen in 1988 de karavaan van stadsbe stuurders en ambtenaren als eer ste op bezoek, op 23 februari. Daarna volgen Holy-Noord (12 april), Centrum (31 mei), West- wijk (21 september) en Holy- Zuid (8 november). Vlaardingen Parkeren op het Weeshuisplein en een deel van het Veerplein is vanaf eind janu ari 1988 niet meer mogelijk. Dat stuk van de binnenstad wordt voor de duur van minstens an derhalf jaar herschapen in een bouwput Op het Weeshuisplein gaat bin nenkort de eerste paal de grond 'in voor een complex woningen, winkels en een bejaardenflat met op de begane grond het hoofdpostkantoor. Op het Veer plein wordt gelijktijdig begon nen met de bouw van de nieuwe bibliotheek- Ongeveer de helft van de parkeervoorzieningen komt daardoor te vervailen. Werknemers en winkelklanten die gewend zijn met de auto naar het Vlaardingse centrum te ko men, zijn voortaan wel ver plicht, hun wagen te stallen in de Afrolgarage. De straten rond het centrum zijn alleen bedoeld voor kortparkeerders en bewoners meteen ontheffing. Lang parke ren in. de buurt van het Veer plein is pas weer mogelijk na voltooiing van de geplande gara ge aan de Joubertstraat. Voor die voorziening heeft de gemeente raad het licht nog niet officieel op groen gezet, zodat de bouw nog wel een paar jaar kan aanlo pen. Voor de gigantische operatie in het stadshart zijn de eerste voor bereidingen al getroffen. Tussen de vleugels van het Weeshuis werd eind vorige week een bouwkeet van Van der Waal ge plaatst In de eerste week van ja nuari worden alle obstakels op het Weeshuisplein verwijderd. Daarna gaat de heïer aan de slag. Waar bewoners, die met onthef fing .parkeerden op een strook grond aan de Nieuwlandstraat, straks hun auto moeten stallen, is niet duidelijk. Op het stads kantoor zegt men dat het in dit geval ging om 'een tijdelijke voorziening'. Elders in het land, met name in Limburg, hebben ze er al dagen mee te maken. Maar vanmorgen viel ook in Vlaardingen de eerste sneeuw. En dus moest Els Bravenboer aan het werk, om haar stoepje schoon te vegen. Staatssecretaris N.J. Ginjaar- Maas samen met de chef-koks aan het kokkerellen. zet, waar de leerlingen natuur lijk extra hun best op hadden ge daan, Die studenten hebben eerst in diverse restaurants kennis ge maakt met de eigenaardigheden van de keuken en de koks waarna ze op school mochten as sisteren bij de bereiding. Het avondje werd een soort 'lopend' buffet, waarbij de gasten zelf in de keuken hun gerechten bij de koks konden kiezen. Opvallend was de grote betrokkenheid van de studenten en het plezier van de gerenommeerde koks, die el- kaars prestaties nu ook eens van nabij konden bestuderen. Scheveningen „Een fijne er varing. Niet alleen het koken hier op school, maar de hele en tourage, deinzet van. de leerlin gen en hun leraren". Zo luidde de reactie van een van zes Ne derlandse topkoks, onder wie Frank Naar van De Lickebaerts- ~hoev£ in Maasland, die gister avond in de Haagse scholenge meenschap Haagland voor en kele hoge gasten de keuken in doken. Te gast was onder anderen drs. Nel Ginjaar-Maas, staatssecreta ris van onderwijs, die met een groot aantal vertegenwoordigers van bet bedrijfsleven een kijkje kwam nemen op deze school lei dinggevende functies inde hore ca. Ze kregen bij die gelegenheid een excellente maaltijd voorge- Schiedam Flatbewo ners aan de Dr. de Vis serlaan in Schiedam hoeven komende winter geen voetenbankjes, de kens en dikke jassen te voorschijn te halen om de kou te doorstaan. Hun portiekwoningen zijn bij de zojuist voltooide renovatie drie keer zo grondig ge'ïsoleerd als een modaal huis en bovendien hebben ze er 'warmtezones1 aan de voor- en achterzijde bij gekre- gen. Dat zijn de voormalige.balkons, nu overdekt en dichtgemaakt, Verwarmd zijn die serres niet, maar ze voorkomen wel dat kou en vocht de woonkamers binnen kruipen en de gezinsleden on aangename rillingen bezorgen. „De laatste paar winters stierf ik bijna van de kou", vertelt een vrouw, „maar nu zet ik 's mor gens de turbo aan en heb ik ner gens last meer van". Met de 'turbo' bedoelt zij het nieuwe verwarmings- en venti latiesysteem, waarmee alle 32 woningen zijn uitgerust. De huisbaas, het gemeentelijk wo- ningbeheer, heeft een tijdje moeten wachten tot die vinding op de markt was. Want voor het bekritiseerde verwarmingssys teem uit de befaamde minimum- energiewoningen in Woudhoek bleek jaren geen goede opvolger verkrijgbaar. Terwijl het de be doeling was, ook aan de Dr. de Visserlaan zeer fors op de stook kosten te besparen. Maar dezelf de kachels als.uit de me-wonin- gen in Nieuwland plaatsen, was uitgesloten. Energiebesparingswethouder Chris Zijdeveld en architect Jon Kristinsson (ontwerper van de me-woningen) beweren dat zij er ook in Nieuwland in zijn ge slaagd, de rekeningen van de openbare nutsbedrijven laag te houden. Weliswaar gaat de huur met zo'n 60 gulden omhoog, maar de gasrekening zal naar verwachting rond de dertig gul den lager uitvallen. Alleen de bewoners van de Dr. de Visserlaan profiteren daar overigens van. Het is zeer de vraag of de overige 400 wonin gen in Nieuwland, die een zelfde behandeling zullen ondergaan, op de zelfde eind bedragen uitko men. Bij het eerste blok ging het om een proef, zodat er flink wat subsidie voor werd uitgetrokken meer in elk geval dan voor de volgende complexen. Zijdeveld belangrijkste zorg is echter de dalende gasprijs. Daar door zou de overheid wel eens zuinig kunnen worden met sub sidies op grootscheepse isolatie projecten. Die dreigende zuinig heid is volgens de Sehiedamse wethouder een regelrechte val kuil, Enige troost ziet Zijdeveld wel, zij het van cynische aard: „Als Reagan en Khomeiny en Saddam Hoessein elkaar in de Golf de hersens blijven inslaan, zal de gasprijs wel weerstijgen". Schiedam Een 25-jarige Schiedammer is afgelopen nacht in de cel terecht gekomen nadat hij bij station Nieuwland werd betrapt op het steien van een fiets. Het rijwiel, waarvan het slot was opengebroken, stond Idaar om te worden meegeno men, maar voordat hij zich er mee uit de voeten maakte, brak de dief nog een auto open. Dat werd hem fataal t

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1