Bewoners Vertowijk eisen huurverlaging 'Ten Have geeft mis-informatie' IMUNGB BASBIAO SGHIEDAMSCHE COURftNT BM WAHRWfB SBOBANÏ Inbraakbeveiliging noodzaak op scholen 'Lening' aan St. Jozef wekt grote verwarring Sanering zorgt voor overlast 60-jarig bruidspaar leeft voor de sport MTV maakt Schiedam beroemd Huisvuil later opgehaald Personeel bibliotheek mag bijleren Dijkpolder: toch brief over grondtransport Poppe kaalst beschuldiging terug |J Videotheek zorgt voor overlast SDMMin andere handen 'Holy-Noord wordt gestraft' Nieuw bestuur Open Groepering Kikke weg m □WATERWEG DINSDAG IS DECEMBER 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352086, 4350557 - soortredatfie: 4345209 Wethouder Liesbeth Snoeck is tevreden: Alle Maassluisse basis scholen zijn aangesloten op het inbraaksignaleringssysteem. Maassluis Inbrekers kunnen de Maassluisse basisscholen voortaan links laten liggen. Met de overhandiging van de sleutel van één van de inbraakinstaUa- ties door drs. J.G. Geurts, direc teur van de GOM aan y/ethou- der Liesbeth Snoeck-Sehuller, is het inbraaksignaleringssysteem gereed gekomen. Alle basisscho len in Maasslu is zijn nu via de te lefoonlijn aangesloten op de GOM-alarmcentrale in Schie dam. De beveiliging van de scholen was hard nodig, omdat inbrekers steeds vaker hun slag sloegen in de onbeveiligde panden in Maas sluis. Niet alleen werden vaak goederen en geld ontvreemd, ook moest het interieur het met de regelmaat van de klok ontgel den. De verzekeringspremies schoten omhoog en de gemeente Maas sluis zag zich voor steeds hogere financiële lasten geplaatst. Daar om werd onlangs door de ge meenteraad besloten om in alle scholen een inbraakbeveiliging aan te brengen. In enkele weken tijd is door medewerkers van het Schiedamse bedrijf de beveilig aangebracht. In het scholencomplex in de Steendijkpolder kreeg de over dracht een officieel tintje. In het complex Is een openbare, een ka tholieke en een schristehjke school gehuisvest. De drie direc teuren van de scholen kregen uit handen van A.P.M. Elshof, be drijfsleider van de GOM, het anti-vandalismekoffertje uitge reikt. Enkele weken geleden werden alle Schiedamse basisscholen op de GOM-centrale aangesloten. Schiedam De her-renovatie van de 213 St. Jozefwoningen in Schiedam-West heeft het stads kantoor opnieuw voor proble-' men gesteld.-Intern is verwar-:; ring onstaan over het voorstel van wethouder Hans van Kleef om de huisbaas, de woning bouwvereniging Schiedam, met ongeveer een half miljoen gul den te steunen. Een deel van dat bedrag zou in de vorm van een renteloze le ning aan het stadsvernieuwings fonds worden onttrokken, maar volgens de afdeling financiën is dat wettelijk niet toegestaan. Chef financiën Van den Bout stelt dat de woningbouwvereni ging de kosten maar moet beta len uit de algemene bedrijfsre- serves. In een ambtelijke notitie zet de financieel deskundige van de gemeente echter vraagtekens bij de gegevens die de corporatie over haar reserves verstrekt. Een nadelige positie van 8,4 mil joen is volgens Van den Bout 'misleidend Fanny de Graaf, directeur van de woningbouwvereniging, schrikt aanvankelijk van het be richt dat de lening mogelijk op losse schroeven staat Nadat ze door Van Kleef is gerustgesteld, zegt ze de commotie op het stads kantoor niet zo goed te begrij pen. Ze vermoedt dat de afdeling financiën uitgaat van verouder de gegevens: de wbs heeft de re serves onlangs officieel vastge steld op een positief saldo van een.klein&drie ton._ Ook ambtenaar stadsontwikke ling Jules Peppelaar meent dat er sprake is van een storm in een glas water: „Het gaat om een in gewikkelde afspraak, die intern niet duidelijk is overgekomen. Een foutje. Nu zit iedereen niet op één lijn, en dat had wel ge moeten". De woningbouwvereniging krijgt het geld nu op andere voorwaarden. Een bedrag van 3,5 ton, voor verhuiskosten en de sociale begeleiding van de bewo ners, is al uitgekeerd. De nog res terende 1,5 ton, kosten die de wbs moet maken om een lening af te sluiten, keert de gemeente als eenmalige bijdrage uit. „Dat is wettelijk wél toegestaan", al dus Peppel aar. Volgens wethouder Hans van Kleef zijn alle problemen inmid dels opgeruimd. Hij vindt het vervelend dat Van den Bouts no titie per abuis bij de stukken van de commissie stadsvernieuwing, die vanavond vergadert, werd gevoegd. „Dat stuk had beter niet meegstuurd kunnen worden, dat had een hoop spraakverwarring voorkomen". Schiedam Toont wethouder Aad Wiegman zich een beetje in schikkelijk, dan maakt Schie dam kans op zendtijd in Austra lië, Japan en de Verenigde Sta ten. Miljoenen kijkers in die lan den kunnen dan kennismaken met Schiedam en met zijn artis tieke en culturele verworvenhe den. Wiegman hoeft alleen maar zijn handtekening te zetten onder een contract met Music Televi sion en de wereldwijde promotie van de Brandersstad kan een aanvang nemen. In ruil daar voor wil MTV, een satellietsta tion dat 24 uur per dag popmu ziek uitzendt, een jaar of twee gratis gebruik maken van het plaatselijke kabelnet Dit opmerkelijke aanbod van MTV-network manager Michxel Bakker belandde onlangs op Wlegmans bureau. Waar andere stations gewoon betalen voor het gebruik van het cai-net, denkt MTV Schiedam warm te maken met een gratis reclamecampag ne. Pas in 1990 kan MTV met feld over de brug komen. Dan eeft de nieuwe tv-zender tijd gehad naamsbekendheid op te bouwen en is reclame maken voor locale ondernemers mis schien toegestaan. Volgende week maandag zal blijken of MTV zijn slogan 'onze naam opent deuren die voor an deren gesloten blijven', ook in Schiedam waarmaakt. Dan ver gadert de raadscommissie open bare nutsbedrijven over het aan bod van MTV, het programma pakket met een 'pop-kanaal' uit te breiden. Schiedam Het huisvuil wordt in Schiedam rond de feestdagen vier dagen later dan normaal op gehaald. De dienst van vrijdag 25 december schuift op naar 29 de cember. Die van nieuwjaarsdag wordt nu op 5 januari uitge voerd. Op donderdag 24 en 31 december komen de grof huis- vuildiensten te vervallen. Het vuil-overiaadstation aan de Pa rallelweg is op 2 januari geo pend.. De marktdagen worden een dag vervroegd en worden nu op 24 en 31 december gehouden. Beide dagen beginnen de markten om 9.00 uur en eindigen om 14.00 uur. De ONS blijft tijdens de feestda gen bereikbaar voor storingen in de levering van energie, drink water, radio en TV signalen en het bewaken van het centraal alarmeri ngssysteem. Schiedam Henk Ewoldt heeft op de valreep nog een extraatje voor zijn personeel in de wacht kunnen slepen. De bibliotheek directeur, die begin volgend jaar ontmoedigt naar Brabant terug keert, heeft van wethouder Luub Hafkamp 80.000 gulden gekregen voor bijscholing van het personeel. Dat blijkt een gro te 'deskundigheidsachterstand' te hebben. De gemeentelijke dienst Perso neel en Organisatie kwam al in 1984 met een rapport waarin de noodklok werd geluid over de arbeidssituatie bij de biblio theek. Door personeelsgebrek blijft veel werk inde bieb liggen. Het steekt Ewoldt dat er ruim twee jaar gepraat moest worden voordat erkend werd dat bij scholing op het gebied van auto matisering en management hard nodig is, Ewoldt heeft de opleidingsbud getten van andere gemeen telijke diensten eens op een rijtje gezet en kwam tot de slotsom dat de bi bliotheek wel heel karig werd bedeeld. In een brief aan Haf kamp laat hij doorschemeren dat zijn medewerkers, die ook al ja ren vergeefs wachten op de be loofde nieuwbouw, zich door de gemeente behoorlijk in kou voe len gezet. Maassluis De gemeente Maas sluis gaat, onder druk van de le den van de commissie milieu, de bewoners van de Dijkpolder als nog schriftelijk informeren over het grondtransport van licht verontreinigde grond van de Vertowijk naar de geluidwal langs Rijksweg 20. „Als het in Maassluis om zand en grond gaat, heeft het altijd een negatieve klank", aldus W. Rie- ke, wonend aan de Esdoorn in Maassluis. „De mensen zien vrachtwagens af en aan rijden. De grond isafgedekt met een zeilde geen slapende honden'wak- en de wagens worden schoonge- ker maken. „Je moet een wijk spoten. Dat roept vraagtekens niet besmetten, daarom is er op. Als het om "schone grond geen voorlichting naar de bewo- gaat, dan begrijp ik het niet. ners toe geweest. Door publici- Waarom kan die grond dan niet terug worden gestort in de Ver towijk. Ik hoor van de gemeente dat die grond psychisch belast is voor de oewoners van de Verto wijk, maar denkt U nu echt dat de grond voor ons niet psychisch belast is?", hield W. Rieke wet- houder Izaak van der Knaap boos voor. Volgens de gemeente is er niets bijzonders aan de hand. De ver gunning in het kader van de af valstoffenwet is afgegeven en wethouder Van der Knaap wil- teit aan deze zaak te geven, kun je een vloek op de wijk leggen en dat wilde ik juist voorkomen. Ie dereen met vragen heeft zich tot mij kunnen wenden, Dat is in een aantal gevallen ook gebeurd. U moet namelijk niet vergeten: niet iedereen is gebrand op voor lichting". De directeur van de dienst ge meentewerken ir. Cees den Hond benadrukte dat de bewo ners niets te vrezen hebben. „Het gaat om licht verontreinig de grond met lood. Lood heeft als eigenschap dat het zich vast hecht aan zanddeeltjes. Uitlo ging heeft dus niet plaats. We kunnen 1200 kubieke meter grond van de Vertowijk storten in de geluidwal, daaroverheen komt nog eens 1800 kubieke me ter schone grond. Je krijgt dan een afdeklaag die dikker is dan één meter en dat is meer dan vol doende". De leden van de commissie mi lieu hadden over de handelswij ze van de gemeente geen goed woord over. Unaniem bena drukten zij dat voorlichting vooraf gegeven had moeten worden. „Als de gemeente niets te verbergen heeft, dan moet het dat ook niet doen", aldus Nico van Dijk. „Een goede voorlich ting kan de psychologische druk juist wegnemen". Izaak van der Knaap zegde ver volgens een schrijven aan de be woners toe. Vlaardingen Leo ten pp- Have, PvdA'er en bestuurs lid lid van de algemene stich- fj* ting tot huisvesting en ver- J.$' zorging van bejaarden ig* (ASHVB), heeft de leden '0, van zijn partij verkeerd in- gelicht. Hij vertelde die le den dat SP'er Remi Poppe een domoor is. Poppe zou in het huurconflict tussen be woonsters van De Woudhof en Drieén-Huijsen en de ASHVB de termijn hebben laten verstrijken om naar de kantonrechter te stappen. 0* De huuradviescommissie, die de bewoonsters gelijk jdg? gaf, stelt echter geen ter- p? mijn. gé? Leo ten Have hield zijn toe- Wl spraakje voor de PvdA-le- fgg den vorige week donderdag, Ml na een voorzetje van zijn fP moeder Wil ten Have. De SSfe SP'er stapte een paar dagen eerder naar de kranten, om t§p te vertellen dat de ASHVB een schandalig beleid voer lid de in het huurconflict. De bejaardenstichting, door de M huuradviescommissie in het ongelijk gesteld, is tot geen S|| enkel compromis met de ge- dupeerde bewoners bereid Iff Die bewoners hebben van |fjf 1979 tot 1983 een veel te hoog bedrag aan servjcekos- ten betaald. „Dat moet de stichting terugbetalen", zei 0 Poppe. „Mis-informatie op grote schaal", sprak Ten Have be schuldigend. „Meneer Pop pe heeft zitten slapen. Hij heelt de termijn om naar de kantonrechter te stappen la- ten verstrijken en nu maakt hij een hoop kabaal in de j kranten. Ik zeg dat het een hoop kabaal is om niks. Ik zegclat dat kabaal ten nadele - is van de bejaarde bewo- ners". Volgens Poppe, en volgens mr. Peter van Leeuwen van het advocatencollectief Schiedam, maakt Ten Have zelf zich schuldig aan mis informatie. Van Leeuwen vertegenwoordigt in het huurconflict mevrouw C. Vermaat, bewoonster van De Woudhof. „Nee, stel je voor zeg", reageert hij ver- baasd op de uitlatingen van Ten Have. „Met zaken die 'l-" voor 1 juli 1986 zijn voorge- legd aan de huuradviescom- missie kun je altijd naar de f/j kantonrechter stappen. Daar staat geen termijn 'S*t voor. Die Ten Have moet zijn eigen advocaat maar "k-, eens raadplegen". gg De SP'er noemt de woorden van Ten Have, „typisch ge- luiden van een eng bestuur- Hertje" Hij vindt het zuur s%I dat de PvdA'er van 'een ifj? hoop kabaal om niks' spreekt, waar het voor de fp bewoners van de ouderen- woningen gaat om duizen- den guldens. „Voor wie zit die man nou in het bestuur van de ASHVB, voor wie pg komt ie op", vraagt Poppe zich af. Sf- Het 60-jarlge bruidspaar onder houdt zich met de burgemeester en zijn vrouw. Vlaardingen Arie Pleijsier en Helena Sibilla de Mul tvaren bei den voorzitter van een gymnas tiekvereniging, toen zij elkaar ruim zestig jaar geleden ont moetten: zij van Hebe, hij van Hollandia. Hun huwelijk werd voltrokken op 14 december 1927 in Den Haag en in dat huwelijk bleef de sport een belangrijke rol spelen. Dus daar werd ook druk over gepraat, toen burgemeester Fred van Lier en zijn echtgenote het bruidspaar gisteren kwamen feliciteren. De verkering bloeide op tijdens een feestje met bal na in zaal De Harmonie. De twee trouwden in 's Gravenhage. „En u hebt het zestig jaar volgehouden", zei me vrouw Van Lier bewonderend. „Jawel", zei mevrouw Pleijsier, „maar 't was soms wel zo dat wij elk m een hoek van het huis he pen te razen". Sport is de twee altijd blijven be zighouden. Op hun vijftigste leerden zij nog tennissen op de banen bij de watertoren in 't Hof. Mevrouw Pleijsier: „De leraar zei tegen ons: u kunt wel ophou den. U leert het nooit. Nou, wij hebben het geleerd!" 2ïj ontwik kelde een stevige smash. „Die hebben linkshandige mensen al tijd", weet zij uit ervaring. Een linkshandige tennister sloeg eens een bal tegen haa oog Aan het korfballen hield zij een teen- blessure over. Ane Pleijsier ontving m 1869 als een der laatsten de erepenning van de stad Vlaardingen, we gens bijzondere verdiensten. Hij was 19 jaar directeur van de Spaarbank en lid van een in drukwekkend aantal besturen van verenigingen en stichtin gen, waaronder de bond voor li chamelijke opvoeding, de raad voor sport en recreatie, de Vlaar- dingse gemeenschap, het Vlaar- dingse kunstcentrum, het comité nationale gedenkdagen, de vere niging voor volksonderwijs en de VVD Het echtpaar vierde zijn 60-jar«g bruiloftsfeest in de Kangaroo Bowling. „Maar bowlen is er voor ons niet meer bij", lachte Arie Pleijsier. Dat was misschien leuk voor de twee klemdochters. Zijn vrouw trok een bontjas aan, voor zij zich in de k ^u waagde. „Dat kan best, want Urbanus van Anus is toch niet in de stad", grapte zij Die heeft immers een hekel aan 'madammen met 'n bontjas'? Schiedam De politie gaat ver moedelijk maatregelen nemen om een eind te maken aan par keerruzies in de Portugaalse- straat. Buurtbewoners klagen al enige tijd dat bezoekers van een videotheek in de straat hun au to's lukraak op de stoep zetten. Omdat de politie tot dusverre met ingreep, probeerde een 58- jarige buurman zaterdag op ei gen houtje een doorbraak te for ceren. Hij zette zijn bromfiets pal voor een auto die op het trottoir stond De automobilist, die een tv-toestel bij de videotheek had afgeleverd, kon daardoor niet wegrijden. Hij trommelde ver sterking *>p, waarna de straatbe woner tegen de grond werd ge werkt en met een arm uit de kom naar het ziekenhuis moest. Commissaris Jan van Hoff wil dat het wijkteam in St-hiedam- Zuid de zaak uitzoekt. Maar hoe de parkeeeroverlast tegenge gaan kan worden, weet hij nog met: „We kunnen moeilijk de hele stad vol palen en kettingen zetten". Maassluis De SDMM, onder deel van bedrijven De Haas in Maassluis, wordt per i januari overgenomen door C. van 't Wout, hoofd verkoop van de fir ma. De onderhandelingen over de overname door de familie De Haas en de werknemer zijn in een beslissend stadium beland. „Als alles goed gaat, is per 1 janu ari de SDMM geen familiebezit meer", aldus de nieuwe direc teur C. van 'tWout. Tot een overname is besloten om de continuïteit van de SDMM te garanderen. „In de familie zat geen opvolger", aldus Van 't Wout „De jongste zoon van De Haas wil zich gaan toeleggen op de werf. Ik ben heel blij dat ik deze kans heb gek regen Bij de SDMM werken momen teel dertig mensen. Zij zijn in middels op de hoogtegesteld van de plannen. C. van 't Wout ziet voldoende mogelijkheden om het bedrijf verder uit te bouwen. „De orderportefeuille is zeer goed gevuld Werk zat en ik denk dat we in de toekomst nog kunnen doorgroeien. De moge- tijkheden zijn ervoor". Vlaardingen Bewoners van Holy-Noord worden zwaar gestraft voor het feu dat zij in een mooie, groene wijk wonen, vindt ex-VVD- raadshd Wim van Klink. Hoge erfpacht, slechte ver bindingen door afgesloten wegen, hoge parkeerkosten bij een bezoek aan de bin nenstad, weinig uitgaans mogelijkheden en slecht on derhouden wegen Van Klink somt in het blad van de VVD een hele rij gebre ken op van de noordelijke nieuwbouwwijk van Vlaar dingen, Het voormalig raadslid is meuwgierig, hoe lang het nog duurt voor de bewoners van Holy-Noord tegen dat beleid van de ge meente in verzet gaan. „Want het is wel een mooie wijk, maar verder moet je niet zeuren", aldus Van Klink Maasland Tijdens de leden vergadering van de plaatselijke Maaslandsc politieke partij Open Groepering, heeft een vnj grote bestuurswisseling plaats gehad. Voorzitter Tineke Woerden- bagch, Leendert Roza en Jenny Verhoef hadden zich niet meer herkiesbaar gesteld. Met alge mene stemmen werd mevrouw Fij Bakker tot nieuwe voorzitter gekozen. Het bestuur bestaat verder uit Geert Ploeger (pen ningmeester), Aly Kuyper-Nap, Raymond Nijns en Ria Schone- vcld. MaassluisDe gemeen te Maassluis gaat onder, zoeken of de bewoners van de Vertowijk in aan merking komen voor huurverlaging. Ook zal het stadsbestuur de mo- felijkheid bekijken of er ijstand kan worden verleend in een onder zoek naar de geleden materiële schade. Een deel van de Vertowijk wordt momenteel gesaneerd. Elf gezinnen moeten begin volgend jaar de woning voor langere tijd verlaten. Zij krijgen een vergoe ding van 15.700 gulden. De be woners die niet worden uïtge- plaatst, komen alleen in aanmer king voor een vergoeding voor het weer in orde brengen van de tuintjes. De bewoners ervaren dat als onrech tvaardig. „De overlast is enorm", hield %vjjkbewoner J. van den Berg de leaen van de commissie milieu gisteravond in de burgerzaal van het stadhuis voor. „De vrouwen kunnen de was niet meer buiten hangen, door de inloop wordt de vloerbedekking aangetast Het riool ligt open, de vloeren ook, waardoor er meer gestookt moet worden De bewoners kunnen heel moeilijk de schuurtje be reiken, bezoek ontvangen is bij na onmogelijk. De spanning in de wijk loopt daardoor op". En bewoner Wijsman: „Wij zijn best realistisch, begrijpen goed dat er bij een sanering overlast is, maar wij hadden dit vooraf nooit kunnen vermoeden. Door de mensen die worden uitgeplaatst wel een vergoeding te geven en ons niet, ontstaat er volgens ons een vorm van rechtsongelijk heid". Onderzoek De leden van de commissie mi lieu, in een extra vergadering bijeen, toonden zich gevoelig voor de argumenten van de be woners. Een onderzoek moet nu uitwijzen of bijvoorbeeld huur verlaging mogelijk is. Adjunct directeur Hans Ploeg van het woningbedrijf was na afloop van de vergadering echter resoluut in zijn commentaar „In een ver laging van de huur zie ik niets. Je kun» als gemeente dan alleen iets doen voor de mensen die hu ren, mensen met een koopwo ning vallen erbuiten en dan pas schep je rechtsongelijkheid. Ik zal het college zeker met advise ren om tot huurverlaging over te gaan". De sanering van de Vertowijk in Maassluis moet als voorbeeld dienen voor de sanering van de Steendijkpolder. De sanering van de grootste gifwijk van ons land staat voor volgend jaar op het programma. Gaat het in de Vertowijk slechts om huurhui zen, in de Steendijkpolder wordt de gemeente geconfronteerd met zowel huur- als koopwonin gen. Ais de gemeente Maassluis over gaat tot steun aan bewoners die niet zijn uitgeplaatst in de Vertowijk, kan dat een prece dent scheppen ten aanzien van de bewoners van de Steendijk polder. „De provincie kan niets en doen en wij eigenlijk ook niet", aldus milieu-wethouder Izaak van der Knaap. „Als de geleden schade door de bewoners ondergebracht kan worden in. de interim-wet bodemsanering dan moet het college zich daar sterk voor ma ken", aldus John Scheerstra (VVD). Unaniem schaarden de leden van de commissie milieu zich achter dat standpunt. „Op een heel korte termijn zul len wii bekijken wat de moge lijkheden zijn. Het liefst nog voor de feestdagen", zegde Van der Knaap toe. 7.-.; 'w, jpj?* Maassluis Nico Kik- ke, lid van de com mis- Égf sie milieu van de ge- §g| meentc Maassluis na- mens de commissie bo- Ifjf aüv ueïnütiuerzoek Steen- 5&}|i dijkpolder, zal zijn piC functie per I januari neerleggen. Kikke gaat verhuizen j Hp naar Hoek van Hol- J land en kan daarom Êé- n^et langer functione- ren in de commissie fgt milieu. Hij zal worden opgevolgd door Hans Oostervink. 4

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1