Ophogingwerk kostte meer dan nodig was Ijzergieterij kan afval niet kwijt 'Ladbroke geeft geen overlast' Ex-lid schrijft PvdA boze brief Werkers moeten huidcontact met slib vermijden Jongeren in Noord krijgen wisselwoning mmM Eis twee jaar en tbr voor brandstichting MttSIKS DAGBLAD "S SCHIEDAMSGIi CBURANI s HlOit WTtaWiB COiSMff Dwangsom verhindert storten op fabrieksterrein Autokrakers betrapt SGP verdeelt extraatje al alarm bij bank Veveo-terrein nu gesaneerd - "Hl®»! SfeJtlfrA'S Twee illegale radiostations uit de lucht Open deur verraadt inbreker Minister zon alleen tuinen willen saneren m WATERWEG WOENSDAG 16 DECEMBER 1987, '3* Re?0"a'e redactie; Brefe Havenstraat 6. 3131 BC Viaardingen. Postbus 110, 3130 AC Viaardingen. Telefoon: 010- Viaardingen De politie heeft vannacht om half vier aan de ;Lepelaarsingel twee Rotterdam se autokrakers aangehouden. De twee mannen, 19 en 24 jaar oud, werden op heterdaad betrapt. In hun auto vonden de agenten vier autoradio's en drie speaker boxen. De twee bekenden, dat zij die apparatuur kort tevoren uit auto's hadden gestolen. Zij sloe gen portierraampjes in om de au to's te kunnen openen. Beide Rotterdammers zijn inge sloten in het bureau aan de Delf- tseveerweg. 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam De jongeren van Schiedam-Noord krijgen na ja renlang touwtrekken eindelijk een eigen onderkomen. Geen kant en klaar open jongerencen trum van dik een miljoen gul den, zoals ooit de bedoeling was, maar een voormalige wisselwo ning die de gebruikers zelf moeten opknappen. Alles bij el kaar is de gemeente aan dejeug- daccommodatïe voor Groenoord niet meer kwijt dan een kleine 80.000 gulden. De porto-cabin, die dienst deed als wisselwoning voor gezinnen uit de stadsvernieuwing in Schïedam-West, staat nu nog aan de Burgemeester Honnerla- ge Gretelaan in Nïeuwland. Ge meentewerken brengt het ver plaatsbare huis per trailer over naar de Churchillaan, waar het een plekje krijgt in het "Bachbos'. In aat struikgewas staat al een jongerenkeetje, maar dat is veel te klein voor de doelgroep. Bo vendien is het hard aan een op knapbeurt toe. Die renovatie wil gemeentewerken tegelijkertijd uitvoeren. De gemeente onderhandelt al geruime tijd met de SSSN, de stichting samenlevingsopbouw Schiedam-Noord, over dit plan. De wisselwoning-variant is slechts één van de vele alterna tieven voor een jongerenhonk ten noorden van de "spoorlijn. Eerder kwamen oplossingen ter sprake als verbouwing van wijk centrum Blauwe Brug, huisves ting in een fabrieksloods op in dustrieterrein KetelVaert of in enkele lokalen van een leeg staand schoolgebouw. Om ac-hter de eindeloze discus sies een punt te zetten heeft wet houder Luub Hafkamp de knoop nu doorgehakt De SSSN krijgt 3000 gulden om de keet in te richten. Bovendien heeft Haf kamp het jongerencentrum aan sluiting op het kabelnet beloofd, zodat de bezoekers televisie kun nen kijken. ViaardingenDe fractie van SGP, RPF en GPV in de Vlaardingse gemeenteraad heeft burgemeester en wet houders wat ideetjes aan de hand gedaan om het restant van de meevaller van acht ton uit het gemeentefonds te be steden. Van dat bedrag is na de begrotingsbehandeling in november nog een half mijoen gulden over. De helft daarvan moet volgens de klei ne rechtse partijen geïnves teerd worden in een beter rio leringsstelsel. Over dat rioleringsstelsel is heel wat te doen geweest in de gemeenteraad. In september liep bij een hoosbui een groot aantal huizen in Viaardingen onder water. En hoe B en W ook betoogden dat het die avond wel uitzonderlijk hard had geregend, alle politieke partijen waren van mening dat de gemeente zijn uiterste best moest doen om zulke rampen in het yervolg te voorkomen. Klein rechts raamt de kosten voor zo'n operatie, zo blijkt nu uit zijn wensenlijst je, op een kwart miljoen gulden. De SGP/B rP/RPF/ GPV-fracÖe wil de rest van het geld beste den aan beveiliging van het kruispunt van de Maassluis- sedijk met de Burgemeester Pruissmgel, in de volksmond wel het dodenkruïspunt' ge- noemd. Dat zou honderddui zend gulden kosten. Verder wil de fractie een ton uittrek ken voor verhuiskostenver- tónge*voor bejaarden, en 5U.OOO gulden voor woning verbetering door particulie ren. Het zijn allemaal mooie, ronde bedragen en die zijn mogelijk te hoog geraamd, stellen Rien Lensvelt (SGP) en Cor de Jonge (RPF)..Het geld dat overblijft moet mabr in het reservepotje van de ge meente, vinden zij. B en W hebben beloofd, datzij in januari een besluit nemen over de besteding van het ex traatje. Viaardingen Het wedkantoor van Ladbroke op het Veerplein zal niet voor noemenswaardige overlast voor de omgeving zor gen. Die verwachting spreken burgemeester en wethouders van Viaardingen uit in ant woord op vragen van de CDA'ers Aart Kool en Maarten Vermeer. De beide CDA'ers stelden schrif telijke vragen over de vestiging van het wedkantoor, omdat zij een inconsequentie meenden te bespeuren in bet gemeentelijk beleid. Een winkel van Ladbro- ke zou volgens dat beleid wel toegestaan moeten worden, ter- wijl exploitanten van automa- tenhallen in Viaardingen geen i poot aan de grond krijgen. Dat verschil is echter simpel te ver klaren, aldus B en W ïn hun ant woorden. Voor een automaten hal moet de gemeente vergun ning verlenen, voor Ladbroke hebben de ministeries van justi tie en landbouw dat al gedaan. „Zodoende heeft de gemeente in dezen geen eigen beleidsruimte meer", aldus B en W. De gemeente heeft ook niet de minste behoefte gevoeld om be zwaar te maken tegen het kan toor van Ladbroke op het Veer plein. In automatenhallen staan lawaaiige' machines en in de buurt van zulke hallen komt het voor dat 'jeugdigen samenscho len". Dat is de reden dat de ge meente van die gokpaleizen niets moet hebben. Het publiek van Ladbroke is van een geheel andere orde. Dat zou hooguit, als het met de auto kwam, wat parkeeroverlast kunnen veroorzaken. Maar daar zijn B en W niet bang voor, schrijven zij de CDA'ers Kool en Vermeer. Na de gewapende overval op de Centrale Volksbank aan de Lan ge Haven, enkele we ken geleden, ,nam de Schiedamse politie gis teren geen enkel risico. Toen rond tien voor vijf 's middags het alarm rinkelde in het filiaal van de Bondsspaar bank aan de Boerhaa- velaan, waarschuwde de politie ogenblikke lijk directeur Klaas van de Geest. Even later stormden recher cheurs met getrokken revolver de bank bin nen. Op hun hoede spiedden Van de Geest en de politiemensen vanuit de deuropening naargelddieven. Maar het gebouw bleek volkomen verlaten: het alarm was per ongeluk afgegaan. X. ï..S& Schiedam Bij ophogingswerk in Schiedam-Ocst heeft de ge meente waarschijnlijk meer kos ten gemaakt dan strikt nodig was. Na gesprekken met bewo ners uit de Daltonstraat en de Dr. Zamenhofstraat en na raad pleging van de woningcarto theek zijn twee gemeenteraads leden tot die conclusie gekomen. Volgens Adri Reïjnhout (D66) en Bart de Leede (PPR/PSP) ging de gemeente om nog onduidelij ke redenen uit van een niveau, dat hoger lag dan het maaiveld. Dat maakte het gebruik van licht en duur materiaal noodza kelijk. Reijnhout en De Leede hebben na hun onderzoek het college van burgemeester en wethou ders een nieuwe serie vragen voorgelegd. Ze willen weten waarom er méér werd opge hoogd dan nodig was om verzak kingen in Oost ongedaan te ma ken. Eerder dit jaar trok het duo al bij B en W aan de bel, omdat parti culiere huiseigenaren klaagden dat het ophogingswerk hen voor hoge kosten stelde. Hun huizen kwamen lager te liggen dan de woningen In de omgeving, waar door wateroverlast dreigde. Doordat de ophoging uiteinde lijk beperkt bleef tot zo'n veertig centimeter, konden de bewoners volstaan met het storten van goedkoop zand. Dat kostte ge middeld 300 gulden. Was het oorspronkelijke plan doorge gaan, dan waren de huiseigena ren rond de 6000 gulden kwijl geweest Schiedam De PvdA is in rep en roer over een open brief van ex-lid John Zwart, waarin de al ternatieve hulpverlener flink uithaalt naar verschillende ge meenteraadsleden. Zwart voelt zich nogal in de maling geno men. Zo zou hem subsidie zijn toegezegd voor zijn hulpverle- riinp, die vervolgens uitbleef. Zwart strooit mét beschuldigin gen, alsof het pepernoten zijn. De reacties op zijn open brief zul len dan ook verdeeld zijn. Naar verluidt vinden sommigen dat de brief niet serieus moet worden genomen, zelfs gene geerd, anderen -jouden maatre gelen tegen Zw«rt genomen wil len zien. Op zijn beurt dreigt Zwart met maatregelen: hij zegt de hoofdofficier van justitie te hebben gevraagd een onderzoek in te stellen naar het 'ondemo cratisch' functioneren van de „Verder moet mij van het hart dat ik Gé Brouwer in zijn geheel ronduit onbeschaafd vind", schrijft Zwart over de PvdA- fractïeleider. Van zulke zinnen wemelt de brief. Zwart voelt zich gecriminaliseerd: er is een roddelcampagne over hem ont staan, zegt hij, die erop neerkomt dat hij agressief zou zijn, hoewel hij zelf zegt driemaal het mik punt te zijn geweest van pogin gen tot doodslag. Zwart hekelt de gang van zaken rond het ABC-warenhuis en vindt ook dat de plannen voor woningbouw beneden aan de Vlaardingerdijk een clandestien karakter dragen. Hij brengt in herinnering hoe hij diverse ma len onheus is behandeld en hij eist van de PvdA excuses. „Ik heb mij altijd netjes gedragen in uw partij, vele zaken aange kaart, maar het mocht niet ba ten". Eén van die zaken was het verzoek de directeur van de soci ale dienst te ontslaan. Politiek Schiedam is benieuwd hoe de PvdA op de brief van Zwart zal reageren. Schiedam Ijzergiete rij Rola zit met zo'n 300 ton door zware metalen verontreinigd afval in zijn maag. Het bedrijf ban het zilverzand ner gens kwijt, dat na de staalproduktie wordt af gedankt. De gemeente Schiedam heeft Rola een dwangsom van duizend gulden opgelegd voor ie dere dag, dat er afval op het eigen fabriekster rein aan de Fokkerstraat wordt bijgestort. De maatregel wordt eerdaags van kracht, zodat directeur G.M, Vriens nog maar weinig tijd rest om een stortplaats te vinden. Slaagt hij daar niet in, dan moet het productieproces waarschijn lijk tijdelijk worden stilgelegd. Vriens is van plan het besluit vanB en W van Schiedam aan te vechten. „Ik wil best meewer ken aan een aanvaardbare op lossing, maar dat wordt me door de overheid onmogelijk ge maakt", zegt de staalproducent verontwaardigd. Tot begin dit jaar kon Vriens het afval in België dumpen. Maar sinds 1 januari is de landsgrens voor bedrijfsafval gesloten. Vol gens de laatste voorschriften mag het verontreinigde zand zelfs de provinciegrens niet meer over. „Ik moet het in de Rijnmond kwijt, maar daar kost storten een hoop geld. En ik wei ger om honderd gulden te beta len, terwijl een collega elders in het land maar 15 gulden hoeft neer te tellen", zegt Vriens vast beraden. Volgens de Schiedamse onder nemer weten de provincie Zuid- Holland en de dienst centraal milieubeheer Rijnmond niet waar ze over praten. „Ze stellen regels vast, maar ze geven mij geen pasklaar antwoord waar ik met mijn afval heen moet". Vriens steekt bij die tirade overi gens ook de hand in eigen boe zem: „Ik heb gewoon een te gro te mond gehad. Daardoor heb ben ze nu de pik op me". Vriens dreigt desnoods zijn be drijf te sluiten waardoor 15 werknemers op straat zouden komen te staan maar volgens de Schiedamse hinderwetamb tenaar Rob van de Noll zal het zo'n vaart niet lopen. „Het is zo als altijd gewoon een centen kwestie, Ik hoor van collega's bil de reinigingsdienst, dat Vriens al heeft geïnformeerd naar moge lijkheden om het afval te laten weghalen. En de reinigings dienst wil dat best doen als uit analyses van de grond blijkt dat hun gezondheid daar niet onder zal lijden". „Wat er aan verontreiniging in zit is peanuts", zegt Vriens, die het afval heeft laten analyseren. Van de Noll bevestigt dat aan de hand van een rapport van de DCMR, maar begrijpt dat de rei nigingsdienst voor alle zeker heid nóg een onderzoek wil De ambtenaar veronderstelt aat de zaak wel met een sisser zal af lopen. Hij bestrijdt dat er sprake is van willekeur: „Dit is de eerste keer dat we als gemeente een dwangsom opleggen sinds we daar in maart de bevoegdheid voor hebben gekregen. Zo'n maatregel komt natuurlijk niet uit de lucht vallen, Er zijn heel wat gesprekken geweest met Rola, nadat inspecteurs van de DCMR herhaaldelijk hadden la ten weten dat het storten van die grond daar niet kan. Vriens heeft nu van ons een lijstje ge kregen met bedrijven, die gespe cialiseerd zijn ïn het vervoeren van bedrijfsafval. Alleen, hij zal daar wel voor moeten betalen en dat doet hem pijn. Dat is het hele eieren eten". Schiedam - Waarschijnlijk nog dit jaar wordt een begin gemaakt met-de sanering van het voor malige Veveo-terrein aan vde Willemskade in Schiedam-Zuid. Het afgraven en reinigen van de met ohe-achtige stoffen vervuil de grond kost circa 2,3 miljoen gulden. De kosten komen gro tendeels voor rekening van het rijk: Schiedam draagt 'slechts' 400.000 gulden bij. - Direct na de saneringsoperatie wil de gemeente huizen gaan bouwen op het terrein. Als alles meezit kan de eerste paal begin volgend jaar de grond in. w|| '"AlCVfH y-mz Een onaards landschap, vrachtwagens storten hun giftige lading bij de NBM In Schiedam. ,V Schiedam Vrachtwagens met baggerspecie rijden af en aan bij de Nederlandse Betonmaatschappij aan de Schiedamse Nieuwe Water- wegwegstraat. Na interventie van de provincie hesloot de gemeente Wassenaar de 5500 ton slib, die zij aanvankelijk wilde storten in het Braassemermeer, te laten vervoeren naar het depot van de NBM. - De komende dagen lossen 400 vrachtwagens hun met kwik veront reinigd slib op de dubbele asfaltlagen van de Schiedamse vuilver- werker. Het giftige slib wordt daar tijdelijk opgeslagen, totdat ëen andere oplossing is gevonden. De NBM kan de grond niet reinigen. De medewerkers van de NBM hebben van de regionale bedrijfsge- neeskundige dienst in Rotterdam het advies gekregen om huidcon tact met het slib te vermijden. De grond wordtafgedekt met folie.; Schiedam Zonder hulp van PTT-technici heeft de Schie damse politie gisteren twee ille gale radiostations uit de lucht ge haald. De zenders, Radio Paloma en Radio Hollandia, hadden hun studio allebei in Nieuwland. Eén station was actief in een woning aan de Goeman Borgesïuslaan, het andere verzorgde zijn pro gramma's vanuit een huis aan de Dr. Scbsepmansingel. De politie aresteerde een 20-jart- ge en een 41-jarige Schiedam mer. Schiedam Een openstaande deur bij garage De Punt in de Spaansepolder trok afgelopen nacht de aandacht van opletten de politieagenten. Hoewel de ga rage op Schiedams grondgebied ligt, namen de Rotterdamse agenten toch een kijkje. Binnen troffen ze een 24-jarige stadsge noot aan, die geen aannemelijke verklaring had voor zijn aanwe zigheid. Ook de herkomst van een grote partij kleding en twee koffers vol horloges in de auto van de arrestant bleef onduide lijk. Maassluis - Het ministerie voor VROM (volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieu) staat volgens ge deputeerde ir. Hans van der Vlist op het standpunt, dat in de gif wijk Steendfjkpol- der in Maassluis kan worden volstaan met een sanering van de tuinen. In een schrijven aan het ge meentebestuur van Maas sluis heeft Van der Vlist dat laten weten. Minister Ed Nijpels (VVD) moet overi gens nog een besluit nemen over de sanering van de grootste gifwijt in Neder land. Het is dus onduidelijk of de gedeputeerde voor zijn beurt praat, of dat hij het ge lijk aan zijn zijde heeft. Sanering van alleen de tui nen is voorde commissie bo demonderzoek Steendijk- polder en de gemeente Maassluis onaanvaardbaar. Zij hebben altijd gesteld dat een integrale sanering van 1,75 meter diep dringende noodzaak is om alle proble men in de wijk op te lossen. Van deze 1,75 meter is al af geweken, want de provincie heeft VROM geadviseerd om maar tot een diepte van 1,30 meter af te graven. Rotterdam Wegens brand stichting in het Rotterdamse Runderslachthuis aan de Mije straat heeft de procureur-gene raal bn het Haagse gerechtshof, mr.H.K.G. Feber, gisteren twee jaar gevangenisstraf en ter be schikking stelling van de rege ring geëist tegen een 50-jarige Vlaardinger. De Rotterdamse rechtbank had de man hiervoor tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De officier van justitie had voor de rechtbank vijf jaar geëist. Daar om was het openbaar ministerie in hoger beroep gegaan. De man is al eerder wegens brandstich ting met justitie in aanraking ge weest Op zaterdagavond 27 mei kwam hij uit een café in dé buurt. Toen hii een klein brandje in een con tainer-voor het slachthuis zag, sloeg er een vonk bij hem over. De man ging het bedrijf binnen en wilde een sigaret aansteken, maar toen hij hooi zag liggen stak hij dat in brand. Een koe werd een prooi van de vlammen. „Het was de kick van het brand je in de container", aldus de man. Ook wilde mr. Feber weten waarom de Vlaardinger hooi bij de koe had neergelegd. „Heeft u dat expres gedaan?" Voor het hof verklaarde de man dat hii het beest alleen maar te eten had willen geven. „Dat was dan wel een galgemaal. U bent een sa- list", meende de procureur. De verdachte vertelde dat hij er helemaal niet bij stil had gestaan dat de koe zou lijden. Pas toen hg de stoffelijke resten van het beest zag, had hij zich gereali seerd wat er was gebeurd. De man zei sinds kort met veel plezier in het slachthuis te wer ken. De man was ook het gooien van pilonnen op 9 december vorig jaar op het Klein polderplein ten laste gelegd. De pïlonnOn had hij naar beneden gegooid en een groot aantal bijna-botsingen was het gevolg. Ook dit feit had hij gepleegd na het nuttigen van hoeveelheden bier. Over de man zijn diverse psychi atrische en reclasseringsrappor- ten geschreven. Zelf wil de man niet meer met psychiaters in zee, maar wel met de reclassering. De procureur-generaal vond de motivering van het vonnis van de Rotterdamse rechtbank onbe grijpelijk. „Dat gaat helemaal voorbij aan de recidive. Volgens psychiaters is hij een psycho paat". Raadsvrouw mr.E.F. ae Wit voerde aan dat bij tbr het ge vaar voor zelfdoding niet denk beeldig is. Zij vroeg een vrijheid straf gelijk aan de tijd, die haar cliënt al heeft gezeten, en een eventuele voorwaardelijke tbr. Het hof doet op verzoek van ae raadsvrouw 22 decern be; ver vroegd uitspraak. ..1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1