ROTTERDAMS ISffllilifll Fiscus gedagvaard in de 'flesjeszaak' 'Samen zoeken naar oplossingen voor de langdurig werklozen' Weer voorwaardelijke boete voor organisator van de vlooienmarkt Cheque voor ziekenomroep Wethouder Simons bij start van'Rol ter dam Werkt' 3 7e Noorse kerstboom brand weer Kerstman op school Stichting B.J. de Jongh wil veiling voorkomen Hasselt lonkt naar unieke verzameling Brand in Zwaluwstraat Miniatuur van Schielandshuis Philharmonisch orkest op film 'Rijk is bang voor de financiële risico's MGE' ZATERDAG 19 DECEMBER 1987 Stadsredactie: Ccolsingel 67, 3012 AC Rotterdam. Postbus 959, 3000 AZ Rotterdam. Telefoon: 010-4144144. Telex: 22215. Teiefax:0i0-40473E1 door KOR KEGEL Schiedam 's Werelds grootste verzameling van li keur flesjes, waar van de helft te zien is in het Nationaal Gedistil leerd Museum van Schiedam, dreigt voor de Jeneverstad verloren te gaan. De 'ontvanger der belastingen had deze week 5761 fleg'es willen veilen, maar daar kon mr. A. van Traa uit Heemstede ternauwer nood een stokje voor ste ken. Mr. Van Traa trad op als advo caat van de stichting E.J. de Jongh te Schiedam. Hij spande een kort geding aan tegen de ontvanger der belastingen, dat op 6 januari zal dienen voor de arrondissementsrechtbank in Rotterdam. He stichting is eigenares van de collectie van 11.000 flesjes; zij is in 1950 opgericht door B.J. de Jongh, een Hagenaar die al in de jaren dertig flesjes verzamelde. He hele collectie was sindsdien ondergebracht in distilleerderij He Lokomotief aan de Lange Haven 74-76, aanvankelijk ei gendom van de Schiedaznse dis- tillateur Rein J. Melchers, later overgegaan in handen van ds gebroeders Cornell's en Pieter Adriaan Vonk, wijnhandelaren uit Doom en Driebergen. De Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst (FIOD) deed hier in november 1984 een inval, om dat fraude werd vermoed. Alle papieren werden in beslag geno men. Eerder dat jaar al had de fiscus een bodembeslag gelegd, wegens de achterstand die de ge broeders Vonk hadden in het le veren van gegevens over accijn zen en omzetbelasting. Bruikleen Het beslag door de fiscus gold ook de duizenden flesjes in De Lokomotief, en sindsdien vecht stichting De Jongh voor formele teruggave van haar bezit. Aan vankelijk leek daar goede kans op. Honderd dozen met flesjes werden vrijgegeven. Ze werden, zoals reeds in 1983 was afgespro ken, in langdurige bruikleen ge geven aan het Nationaal Gedis tilleerd Museum, dat gehuisvest ïs in de catacomben van het Ste delijk Museum Schiedam. Maar de belastingdienst hief het beslag nooit op, en weigerde bo vendien de flesjes tegen een symbolische prijs van één gul den terug te geven aan stichting De Jongh. En plotseling vernam de stichting, aat er deze week een executieverkoop zou plaats vinden. Met het kort geding ver hinderde mr. Van Traa de vei ling. Volgens hem dreigt een unieke collectie uiteen te vallen. Zelfs dreigt de verzameling voor Ne derland verloren te gaan, aldus de advocaat. Er is namelijk spra ke van dat de Belgische Jenever- stad Hasselt aast op de beroemde flesjesverzameling. In 'het Schiedam van België' werd in oktober een Jenevermuseum ge opend, waarbij het Nationaal Gedistilleerd Museum m Schie dam nu alschnl afsteekt Onrechtmatig In zijn vordering benadrukt mr. Van Traa, dat de stichting niets van doen heeft met de wijnhan delaren Vonk en dat het beslag dus onrechtmatig is. Hij meent dat de ontvanger der belastingen onjuist, dan wel onrechtmatig gebruikmaakt van zijn bevoegd heden zoals neergelegd in de Wet op de Invordering. De fiscus wilde de flesjes veilen om met de opbrengst financiële zaken af te wikkelen, nadat een faillisse ment van Vonk inmiddels we gens gebrek aan baten was ooge- heven. Mr. Van Traa maakt duidelijk waarom de likeurflesjes in '81 nog altijd aan de Lange Haven stonden, hoewel de gebroeders Vonk daar de scepter zwaaiden. De Lokomotief was voorheen ei gendom van Rein Melchers, die samen met een familielid in het eerste bestuur van stichting B.J. de Jongh zat. Sinds 1950 deelde Rein Melchers de verzamelwoe de van De Jongh en hij richtte in De Lokomotief het zich voortdu rend uitbreidende Likeurmu seum in; Melchers is een groot kenner, hij kan over elk wille keurig flesje uit de immense col lectie smakelijk vertellen. In 1976 ging distillateur Mel chers met de gebroeders Vonk in zee, maar in 1981 werd hij door hen uit zijn eigen familiebedrijf gezet. Hij was er destijds verbijs terd over; via-via had hij het moeten vernemen. Melchers en stichting De Jongh probeerden hun Likeurmuseum ijlings el ders te huisvesten. Niettemin werd eerst in 1983 de afspraak gemaakt, dat de flesjes vanaf 1985 geëxposeerd konden worden in het na een verbou wing te heropenen Nationaal Gedistilleerd Museum. Alles leek koek en ei, maar toen kwam door de handel en wandel van de heren Vonk de fiscus ertussen. Rotterdam Door nog onbe kende oorzaak Is gisteravond een zolderverdieping aan de Zwaluwstraat 21b uitge brand. Drie belendende pan den liepen rook- en water- schade op. De brandweer schat de schade op zeker veer tigduizend gulden. Rotterdam Ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van het vernieuwde Schielandshuis is een miniatuur van het historisch museum ontworpen. De eerste exemplaren zijn gistermiddag overhandigd aan vier vertegen woordigers van Rotterdam: wet houder Roel den Dunnen (te vens commissaris van de Beurs Rotterdam), mr. R. de Bok (voor zitter van de Kamer van Koop handel), mr. G.C. van den Steen hoven (commïsaris van het World Trade Center) en ir. J.H. van Engelenburg (Directeur Beurs Rotterdam en het World Trade Center), Het miniatuurtje is op initiatief van de Vrienden van het Schie landshuis gemaakt. Ze zijn er trots op de de luisterrijke zetel van het Hoogheemraadsschap van Schieland na drie eeuwen rijn plaats in de stad definitief heeft heroverd. Het miniatuurtje van het 17de eeuwse Rotterdamse monument is vanaf vandaag te koop in de museumwinkel van het Schie landshuis. Tot 15 januari geldt een speciale introductieprijs van 36 gulden voor een verzilverd miniatuurtje, een zilveren exem plaar komt op 330 gulden. Rotterdam Welke relatie het Rotterdams Philharmonisch Or kest heeft met Rotterdam is dui delijk: deze gemeente is haar ge boortegrond en thuishaven. Om gekeerd is het minder vanzelf sprekend. Wat heeft'de Maasstad te maken met de musici? Een vraag die onbeantwoord blijft, ook al zou de titel van de documentaire 'Rotterdam goes philharmonic', die gistermiddag in het WTC in première ging, anders doen vermoeden. De zestig minuten durende pro motiefilm, gemaakt door de tele visie-afdeling van de Wereld omroep, toont dirigent James ConlDn en zijn orkest. De flitsen van Rotterdam daar dwars door heen komen rommelig over en "kennen waarschijnlijk maar één toedracht: die voor subsidie. Want de muziek de ouverture van de Getemde Feeks, Raehmi- Jjinov's Symphonische Dansen en de tweede suite van Daphne en Cloë van Ravel heeft wei nig uit te staan met de stad. Een andere invalshoek, noemde burgemeester Peper de docu mentaire. De haven, de nieuw bouw, Zadkine, de rokende in dustrie: beelden van Rotterdam die meerdere malen vanuit ver schillende hoeken werden ge toond. Een koppeling tussen het philharmonisch en de stad komt er evenwel niet uit naar voren. Desalniettemin schijnt er voor de documentaire 'all over the world' belangstelling te bestaan. Zo hebben bijvoorbeeld Austra lië, Nieuw-Zeeland, Argentinië en Zwitserland blijk gegeven ge ïnteresseerd te rijn in de film over het Rotterdams Philharmo nisch Orkest en haar thuisha- Burgemeester Peper heeft gisteravond de lichtjes van de Noorse kerstboom voor het stadhuis j§ ontstoken. Dat ritueel heeft nu ai voor het 37ste achtereenvolgende jaar plaats. Tijdens de feestelijke gebeurtenis werd de klokkentafel bespeeld door de stadsbelaardler Gerard de Waardt. 5 S Daarnaast was er een muzikaal programma o.l.v. Cees Spruyt, kapelmeester van het Leger des S is Hells, met kerstliederen door Jakobljn Wallis die werd begeleid door het Rotterdams Jeugd i 2 Kamerorkest. i HiniitJiiiiitiiiiiiiiiuiriiiiiiiniiifiiiiinfijiiitiiiimitiiJiiiiiiiiiiiifiniiaiiiriiiniiiHiiiifiiiimmiiiiiiiiiiiiHiinitmiiiiuiiiiiiiiiiiitjiiiiïuiuiimiiiuuikP Rotterdam „Partijen moeten hun eigen uitgangs punten ter discussie durven te stellen. Verhoging van de collectieve lastendruk zou "bespreekbaar dienen, te zijn. De vakbeweging zou een iets minder exacte lijn moeten vasthouden als het over ver dringing van reguliere arbeid gaat. En concurrentieverval sing zou minder dogmatisch moeten worden benaderd". Met deze woorden gaf wethou der Simons (onderwijs) gister middag aan, dat er heel wat no- d ig is bij de aanpak van de werk loosheid in Rotterdam. Als over heid, werkgevers en werkne mers afstand nemen van hun heilige huisjes en zoeken naar creatieve, gemeenschappelijke oplossingen, dan zal er mogelijk geen verloren generatie (Tost ge neration') ontstaan, aldus de wethouder. Rotterdam is op de goede weg, zo betoogde hij, met de oprichting van het samenwerkingsverband Rotterdam Werkt, dat gisteren ten doop werd gehouden. Rotter dam Werkt, een krachtenbun deling van het arbeidsbureau en de sociale dienst, moet per jaar duizend langdurig werklozen aan de slag helpen. Zo'n vijfduizend mensen, die al langer dan een jaar thuis zitten, worden per jaar voor een ge sprek uitgenodigd. Een belang rijk deel komt in het 'upgra- dingstraject' van Rotterdam Werkt terecht. Dat wil zeggen dat de werklozen zonodig worden gemotiveerd. Vervol gens komen oriëntatie, scholing en het opdoen van werkervaring aan de orde. Aan het eind van dit traject staat actieve arbeidsbe middeling en kortstondige na zorg op de werkplek. Het samenwerkingsverband wordt geacht doelmatig te kun nen functioneren. Tot dusverre bestond er een verwarrend groot aantal scholings- en werkerva ringsprojecten en aanverwante initiatieven, die op het eerste en tweede gezicht als geheel de in druk wekten van een bos waar door men de bomen niet kon zien. Rotterdam Werkt gaat de hoofdmoot van die projecten coördineren. De werkloze die zich wxl informeren kan nu bij één loket terecht, en wel in 't Brouwershuys aan de Linker Róttekade292. Johan Breukels. de huidige di recteur van het Centrum Be roepsopleiding en Beroepsoefe ning (een onderdeel van de soci ale dienst), wordt projectleider van het samenwerkingsverband per 1 februari, zo maakte GAB- directeur Suijker gistermiddag bekend. BEZORGING 010 - 4004.444 Maandag t/m vrijdag 16.00 - 19.00 uur Zaterdag 9.00 -16.00 uur Gerard Verschoor, directeur van de ACR, overhandigt Rano-voorzitter Ton Schuiten een cheque ter waar de van 11.000 gulden. Rotterdam Met een brede grijns op zijn gezicht nam Ton Schuiten, voorzitter van de ziekenom roep Rano, gisteren de opbrengst ïn ontvangst van de puzzel-actie. Gerard Verschoor, directeur van de Avondbladen Combinatie Rotterdam, overhan digde hem een cheque ter waarde van 11.000 gul den. De opbrengst van deze actie, die tien weken duur de, zal door de ziekenomroep worden gebruikt voor de aanschaf van een nieuw mengpaneel. Het oude apparaat ïs namelijk al tien jaar oud en ver toont de nodige gebreken. Schuiten verwacht dat hij volgend jaar het bedrag bij eikaar heeft om een nieuw mengpaneel te kun nen kopen. „Zo'n apparaat kost ongeveer dertig duizend gulden. Door deze actie zijn we al een eind op weg. Wij hebben zelf achtduizend gulden ge spaard. Voor de rest zijn wij aangewezen op het bedrijfsleven, dat ons kan steunen. Enkele toezeg gingen hebben we al binnen", aldus een optimisti sche Schutten. Den Haag/Rotterdam De 39-jarige Hagenaar Frans Senf, organisator van de vlooienmarkt die op 29 oktober 1986 in de Rotterdamse Ahoyhal werd gehouden, gaat in cassatie tegen het vonnis dat gisteren door het Haagse gerechtshof is uitge sproken. Senf werd veroordeeld toteen voorwaar delijke boete van 5000 gulden. Ook kreeg hn nog een voorwaardelijke boete van vier maal 125 gul den en 500 gulden. De man was overtreding van de zondagss!uitmg ten laste gelegd. Op de vlooienmarkt die hij in Rot terdam had georganiseerd en die op een zaterdag en zondag werd gehouden, hadaen tussen de 'vlooien' ook handelaren gestaan. Bij een vlooien markt is het de bedoeling dat mensen overtollige spullen te koop aanbieden. De economische con troledienst had echter geconstateerd, dat op 26 ok tober ook mensen op de markt stonden, die be roepsmatig bezig waren. Het hof overwoog bij het vonnis dat Senf welis waar geprobeerd heeft controle uit te oefenen, maar dat deze niet effectief was. Onder meer om dat het niet mogelijk is deelnemerslijsten van markten die elders in het land worden gehouden, te pakken te krijgen. Doordat er geen waterdicht systeem is, stelt Senf zich bloot aan het risico dat handelaren op zijn vlooienmarkten komen, aldus het hof. Daarom heeft hij zich schuldig gemaakt aan uitlokking van de overtreding van de zondags wet Na het vonnis stelde de Hagenaar: „Het isonbegrij- pelijk, dat een particuliere organisatie de wandel gangen van andere particulieren moet nagaan. Er zijn 1200 van dit soort evenementen per jaar in het ïand Daar kan je toch niet alle deelnemerslijsten van gaan vragen". Senf zei dat hij uit principiële overwegingen in cassatie gaat. De procureur-generaal had twee weken geleden, bevestiging van het vonnis van de Rotterdamse rechtbank gevraagd: 7000 gulden boete, vier maal 125 gulden boete en 501 gulden boete voorwaarde lijk. Rotterdam Het m i nisierie van volksh uisvesti ng K gaat er in principe mee akkoord, dat een zestal Rot terdamse wonmgbouwcorporatoes zijn in totaal 1.800 woningen in Maatschappelijk Gebonden Ei gendom (MGE) zal overdragen naar de nieuwe woningbouwvereniging MGE. Onlangs gaf de Adviescommissie Toelating Wo ningbouwcorporaties van het ministerie een posi tief advies over de statutenwijziging, die als toe komstige basis moet gaan dienen van woning bouwvereniging MGE. Het komt erop neer dat het ministerie er mee akkoord zal gaan, dat een toege laten instelling zich gaat bezighouden met het ver kopen van haar voltallige woningbezit in Maat schappelijk Gebonden Eigendom. MGE is een sy steem, dat oorspronkelijk bedoeld was om specula- - tie tegen te gaan. Voorwaarde voor de ministeriële goedkeuring is wèl.dat het njkgeen enkel financieel risico op zich zal nemen. Alle risico's met MGE zijn voor de ge- j meente Rotterdam dan wel de nieuwe woning bouwvereniging. In het toekomstige bestuur van deze woningbouwvereniging hebben de corpora- - ties en gemeente een meerderheid; de MGE-bewo- ners krijgen zelf slechts drie bestuurszetels. Staatssecretaris drs, E. Heerma (CDA) zal naar verwachting in januari de goedkeuring van de nieuwe statuten formeel afwikkelen. Onder de MGE-bewoners (600 kopers, 1.200 huur- l. ders) heerst nogal wat ongerustheid over de op sta- - pel staande plannen met de nieuwe woningbouw vereniging MGE In januari zal wethouder ir. P.O. Vermeulen (PvdA) het voorstel omtrent de overdracht van de t 1 800 woningen aan de orde brengen m de raads- commissie voor stadsvernieuwing. Nauwelijks twee weken nadat Sint Nicolaaszijn hielen heeft gelicht, heeft de openbare basisschool De Bever diens verre neef, de kerstman metz'n arreslee, op bezoek gekregen. Dat betekende mandarijnen uitdelen In plaats van het strooien met pepernoten In één of andere hoek; Jingle Bells en kerstliedjes in plaats van Sinterklaas kapoentje... Het grut vond het prachtig, juist omdat de altijd wat angstige sfeer, die de Sint en zijn knechten met zich meebrengen, nu volledig ontbrak. Ze dansten en zongen met de kerstman en maakten vervolgens een rondrit met hem door de buurt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1