Raadsleden verzekerd na aanslag in 1986 'Ik heb soms met liefde gesloopt' Maasland tekent voor meer bussen Theater Overdag begint met tijgers MliifflBB OAGBIAD SCHIEOAMSCHE COURANT liRjjï fgfljWH» CODBflNÏ HFTfRfSOED Geen cheque voor steun bewoners OUD-STADSYERNIEUWER THEUN DE BRUIN: Een karwij... Tussen Maassluis en Delft: MARTEN PUTMAN SCHUWT HET EXPERIMENT NIET Kwartetspel voor zieke kinderen Over de kop Inbraak in bar: flinke schade Kerstbomenactie voor Filippijnen Kijk op kleding WOENSDAG 23 DECEMBER 1987 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 n Theun de Eruin: „Als het dak van de Stadsgehoorzaal lekt, moetje gewoon de loodgieter belten". door CAREL VAN DER VELDEN Scharendijke Er is waar schijnlijk geen stad in Neder land, die in de naoorlogse perio de zo weinig wethouders op stadsontwikkeling heeft ge kend als Vlaardingen. Bas Gou- driaan, wethouder sinds 1970, had slechts één voorganger: Theun de Bruin. Deze begon zijn bestuurscarriè re in 1946 en is verantwoorde lijk voor de ontwikkeling van Holy, de Westwijk en de ingrij pende moderniseringen van het centrum. Bij hem thuis, in het rustieke Scharendijke. ziet de legendarische wethouder terug op zijn beleid, de politieke con flicten die tot zijn terugtreden in 1970 eidden, en zijn visie, die voor een belangrijk deel bepa lend is geweest voor het huidige gezicht van Vlaardingen. De Brum werd vlak na de oor log wethouder; voor 1940 was hij als gemeenteraadslid actief geweest. Het werden jaren van wederopbouw en Vlaardingen had zichzelf daarin een belang rijke rol toebedacht Zo ontwerp burgemeester Heusdens hoogst persoonlijk een tienj'arenplan voor de industriële ontwikke ling en ontstonden er grote plannen voor de stedebouw. Met als einddoel een stad met 140 000 inwoners, op een mo ment dat de bevolking van Vlaardingen de 40.000 amper te bovenging „We zagen een stad voor ons naar het model van Haarlem", aldus De Brum. „Een even wichtig geheel met vier grote wijken" Die vier grote pijlers onder de stad moesten. Oost, de Westwijk, Holy en de Broekpol der worden. „Het was eigenlijk verdomd gemakkelijk", aldus de Bruijn. „Je zette een groot rood vierkant op een te ontgin nen stuk weiland en je kon er een woonwijk gaan bouwen". Rood vierkant In de planontwikkehng voor Holy leidde dat ertoe, dat alle boerderijen binnen 'het rode vierkant* moesten verdwijnen, iets wat historisch bewuste Vlaardingers nog steeds dwars zit. „Maar wat moesten we dan?" zegt De Bruin. „Het gebied moest meer dan een meter opgehoogd worden Hoe kun je dart die boerderijen daar laten staan7 Bo vendien hadden we nooit zulke mooie, brede wegen in Holy kunnen aanleggen, als we uit hadden moeten gaan van die boerderijen" De bebouwing van de Broekpol der. waar 3000 woningen ge pland waren, ging uiteindelijk niet door. onder andere wegens het gestorte havenslib, dat giftig bleek te zijn Volgens De Bruijn ligt hier de kiem voor de sloop- praktijken van zijn opvolger Goudrtaan De huidige wethou der heeft de provincie beloofd deze huizen toch te bouwen, al dus de Bruin Doordat het hem aan ruimte ontbreekt, moet een deel van het bestaande gebou- wenbestand wijken Sloop is echter een fenomeen, waar Goudriaan zeker met het patent op heeft. Meer puin dan onder De Bruin is er m Vlaar dingen nooit gesignaleerd „Het paste allemaal in dc filosofie van de nieuwe stad met 140 000 in woners Heusdens pleitte eerst voor een groot winkelcentrum in de periferie, maar ik geloofde en geloof nog steeds in een be langrijke uitbreiding van het winkelaanbod tn het centrum ze 1 dia us de ex-Vlaardtnger. Dc Bruins plannen gingen door. De doorbraak van de Westha- venkade. waar volgens hem ver vóór de oorlog al plannen voor bestonden, werd gerealiseerd en het mêlée aan steegjes, op de plek van het Liesveld, werd te gen de grond gewerkt „Ik heb er nooit sptjt van gehad", zegt De Bruin, geboren in de Vleersteeg, vlakbij het gebied dal hij later zelf zou slopen. „In die buurt was het konuner en kwel De huisjes waren klein, armoedig en toch tig en de zon scheen er nooit Zo'n wijk als de Transvaalbuuri heb ik dan ook met veel liefde gesloopt" Nonsens Ondanks de ingrijpende veran deringen zijn De Bruins ideeen nooit volledig gerealiseerd De grote doorbraak met ruime toe voerwegen in het centrum werd een halt toe geroepen, en ook de plannen om een belangrijk deel van de Veltenoordsepolder te slopen, teneinde een boulevard naar het nieuwe station te reali seren, kieeg De Bruin niet meer op tijd dooi de raad Het Lies veld-viaduct wordt nu gezien als het monster van deze nooit inge loste verwachtingen, waar veel oud schoon voor is geweken In die periode gruwde De Brum van moderne tendenzen in 'zijn' Monumenten inde regio: in deze serie wijf! het RN beurtelings aandacht aan oude gebouwen enaanmenaen met visie op monumentenzorg Partij van de Arbeid, waardoor hij ten slotte het veld moest rui men „Men wilde bijvoorbeeld el k gein een te raadslid'een jaartje wethouder laten worden, om be ter geïnformeerde mensen le krijgen Volslagen nonsens vond ik dat", aldus De Brum die een mwei kpenode van vier jaar nog steeds als minimaal beschouwt Eén an die jonge honden' die aan zijn positie zaagde, was Bas Goudriaan De Bruins opvolgei /ou het bepaald met voor één jaartje volhouden De Bruin sloopte, Goudriaan sloopt, wat dat betreft is er wei nig veranderd Maar wat vindt De Bi um van het feu dat zijn op volger nu plannen heeft de Stadsgehoorzaal gebouwd in De Brums tijd met geld van de plaatselijke industrie neer te halen7 ,Ik kan me best voorstellen dat het gebouw aan een renovatie toe i> Goudriaans suggestie dat het op is omdat het goedkoop ge- bouvvd werd. vind ik klinkklare nonsens Door de industrie, die m dezelfde tijd ook het Kolpabad aan Vlaardingen schonk, werd echt niet beknibbeld op de bouw kosten" Ook over theaterdirecteur Put man neemt hij geen blad voor de mond Als je een lekkend dak gebruikt als argument voor een nieuw theater ben je een lap zwans van een directeur Ik zou inzon geval gewoon de loodgie ter bellen" De Brum heeft duidelijk nog steeds met veel op met de nieu we garde Zelfs niet als hun da den prima binnen het kader van de door hem zelf ingezette be- stuurstraditie passen Schiedam Wie wel eens post van alternatief hulpverlener John Zwart krijgt, weet dat hij het met taalkundige regels niet zo nauw neemt. Spelling is niet zijn sterkste punt. Maar een af fiche, dat hij uit solidariteit met Wilton-Fijenoord heeft ontwor pen, bevat een opzettelijke schrijffout. Binnenkort zal het affiche wel her en der in de binnenstad opgeplakt zijn, en men kan dan lezen hoe, door ontslagen bij de Schiedamse werf, 'Lubbers zijn karwij af maakt Geen karwei, maar karwij. „Omdat het met veel lijden met een lange ij gepaard gaat", schrijft Zwart aan de onderne mingsraad van Wilton. Maassluis/Maasland De nieuwe dienstregeling van Westnederland stuit in Maasland op grote be zwaren. De Open Groepe ring zet zelfs een handte keningenactie op touw, want de dorpspartij is het niet eens met de vermin derde frequentie van de buslijn tussen Maassluis en Delft, lijn 132. Hier wordt de uurdienst terug gedraaid naar een frequen tie van anderhalf uur. „Het openbaar vervoer func tioneert al slecht genoeg", zegt de Open Groepering, wij zend op de uurverbinding met Delft, Maassluis en Den Haag en de aansluitingen bij de Oude Veiling. „Wanneer nu een derde van deze gebrekki ge voorziening wegvalt, worden vele Maaslanders geï soleerd van de buitenwereld". De Open Groepering denkt daarbij vooral aan het onge rief voor werknemers, scho lieren, ziekenhuisbezoekers en aan huisvrouwen die bui ten Maasland haar bood schappen doen, „We vinden dit te gek om los te lopen!" zegt de partij, die alleen plaatselijk actief is. „Deze be- zuiningsmaatregel druist bo vendien lijnrecht in tegen de landelijke politiek om het openbaar vervoer, uit onder meer milieu-overwegingen, aantrekkelijker te maken" Voorzitter Fij Bakker van de Open Groepering voegt daar aan toe: „Er wordt gezegd dat de bussen niet goed bevolkt zijn, maar een dienstregeling van één keer in de anderhalf uur trekt nog minder mensen, omdat zij naar andere moge lijkheden gaan zoeken". Het Samenwerkingsorgaan Westland fungeert als over legorgaan tussen de gemeente en de streekvervoersmaat- schappij. De Maasïandse re acties op de nieuwe dienstere- geling zullen dan ook aan het SOW kenbaar worden ge maakt. Tot direct na de kerst dagen kunnen de Maaslandse bezwaren via de Open Groe pering worden ingediend, waarna zij aan de betrokken bestuurders kenbaar worden gemaakt. Schiedam Sinds de bomaanslag op een Turks koffiehuis aan de Parkweg, in augustus 1986, blij ken alle leden van de Schiedamse gemeenteraad verzekerd te zijn tegen schade als gevolg van hun politieke uitspraken. Naar eerst nu bekend is ge worden, v.-erd in november van dat jaar bij Asconet in Amsterdam een molestverzekering voor de vol tallige gemeenteraad afgesloten. Hoewel de aanslag allereerst was gericht tegen de Turkse gemeen schap in Schiedam, was het ook de bedoeling 'linkse extremis ten' destuipen op het lijf te jagen. Dat zou later gebleken zijn uit notulen van een vergadering van het Schiedamse Jongeren- front, de rechts-extremistische organisatie die de verantwoor delijkheid voor de aanslag opeis te. Volgens de polis van Asconet zijn de raadsleden verzekerd te gen vrijwel alle denkbare vor men van schade aan lijf en goe deren. Zelfs m gevallen van muiterij en oproer blijft de assu rantie van kracht. Maar ook 'kleine schade', zoals een inge gooide ruit of een bekraste auto, wordt vergoed wanneer er een aanwijsbaar verband bestaat tus sen de schade en politieke uitla tingen van het slachtoffer. Voor zover bekend heeft nog geen enkel raadslid een beroep hoeven te doen op de verzeke ring. Wel zijn verschillende poli tici in he' verleden bedreigd. Een belangrijk doelwit was Ma- hir Engin, die in 1986 voor de PvdA lid werd van de gemeen teraad. Wegens zijn Turkse af komst werd Engin meermaals geïntimideerd; via de telefoon maakten onbekenden hem dui delijk dat hij beter op zijn plaats was in 'zijn eigen land' en dat ze zijn huis wel eens zouden komen 'verbouwen'. Ook fractievoorzitter Gé Brou wer zegt wel eens bedreigd te zijn. Hit lichtte daar burgemees ter Reinier Scheer es over in, waarop hij te horen kreeg dat ook de buigemeester een enkele keer anonieme dreigbrieven ontving Bart de Leede (PPR/PSP) zegt dat hij een paar maal in het holst van ae nacht is opgebeld door een onbekende, die hem voor 'vuile communist' uitmaakte Bij de Vereniging van Neder landse Gemeenten zijn geen an dere gevallen bekend van mo* lestverzekeringen voor raadsle den. ..Ik denk niet dat dit erg ge bruikelijk is", zegt een woord voerder, die echter enig voorbe houd maakt, omdat de VNG over dit onderwerp geen statis tieken bijhoudt. Schiedam Een deel van politiek Schiedam vreest, dat de opbouwwerkers en de be wonersdeskundigen in de stadsvernieuwing ook vol gend jaar met een krap bud- fet moeten rondkomen. Wet- ouder Hans van Kleef heeft .mondeling toegezegd niet te zullen tomen aan de begrote 240.000 gulden, maar hij wei gert die belofte schriftelijk te bevestigen. Het CDA en de kleine linkse partijen (D66, CPN en PPR/PSP) vroegen deze week om verhoging van het ontoerei kende budget, De salaris- en huisvestingskosten kunnen er n-et van worden betaald, en dat zal ongetwijfeld gevolgen heb ben voor het werk van de bewo nersdeskundigen, waarschuwde de oppositie de PvdA-wethou- der. Maar Van Kleef had geen behoefte aan de motie, waarin garanties werden gevraagd voor aanvulling van het budget „Ik teken geen blanco cheques", zei de wethouder. Betreurenswaardig, vond Els Heil wig. Haar dubbelfunctie speelde haar echter parten. Het CDA-raadsüd is ook bestuurslid van het instituut Ondersteuning Bewoners m de Stadsvernieu wingsgebieden (lOBS), de werk gever van de twee opbouwwer kers en de vijf bewonersdeskun digen. Medebestuurslid Herman Post hoorn (PvdA) zei koeltjes geen enkele reden te hebben om aan Van Kleefs beloften te twijfelen. Hellwig kon daarna alleen nog maar opmerken dat het wel heel lang heeft geduurd, voordat Van Kleef en diens collega Luub Haf kamp bereid waren met het IOBS rond de tafel te gaan zitten. Dat gesprek vindt, na lang aan dringen van het instituut, plaats op 8 januari Vlaardingen Bezoekers van de Stadsgehoorzaal zullen medio januari zo nu en dan hun neus stevig moeten dichtknijpen. Di recteur Marten Putman voor ziet, dat m de Vlaardïngse schouwburg een tijdlang een in dringende roofdierenlucht zal hangen De scherpe geur, af komstig van negen Bengaalse tij gers, zal de theatergangers her inneren aan een matineevoor- steiiing door het Hongaarse staatscircus. Het is een hele toer geweest de Oosteuropese acrobaten en die rentemmers op het ondiepe to neel van de Stadsgehoorzaal in te passen. Dat lukte pas na veel getob met de duimstok; de tijger- kooi had geen centimeter langer moeten zijn. of de brandweer had zijn veto over het circuspro gramma uitgesproken. De kooi reikt nu precies tot aan de rand van het podium. Hoewel de voorstelling pas ge pland staat voorde 13e januari, is Putman al wekenlang met de voorbereidingen bezig. Zijn voornaamste zorg is, waar hij ae 25 caravans van het circusperso- neel kan parkeren. En voor de roofdieren moei eveneens een veilig plekje worcien gevonden een plekje waarde Vlaardmg- se bevolking met opgeschrikt wordt door gebrul en door dat dieren tuin! uchtje „Want reken maar dat die beesten iets produ ceren wat je geweldig goed ruikt", aid us Putman Gewoon gek Er is Putman veel aan gelegen dat de Hongaren een perfecte show neerzetten Het circus bijt het spits af in het eerste reeksje theatervoorstellingen overdag, en bij die 'première' mag er niets misgaan Theater Overdag is een experiment, dat de Vlaardïngse Stadsgehoorzaal samen met de Leidse schouwburg heeft aange durfd Voorstellingen brengen, die om twee uur 's middags be ginnen, is tnderdaad een waag- stukje, geeft Putman toe „Er waren genoeg theaterdirecteu ren die zeiden: jullie zijn gewoon gek" Je kunt op papier wel beweren dat steeds meer mensen overdag vrij zijn omdat ze 's avonds wer ken, en daarbij nog diverse an dere doelgroepen verzinnen die ook wel eens interesse zouden kunnen hebben in een middagje theater, het blijft toch afwachten of een zaal tussen lunch en avondmaaltijd wel zal volstro men Gezien hun toch al krappe bud getten zien maar weinig theater- directies zo'n experiment echt zitten Zelf heeft Putman die scepsis niet hij staat al jaren te trappelen om eens uit te zoeken of het kunstminnende publiek wel zo aan de avond is gebakken als altijd wordt beweerd. Met zijn Leidse collega Frans Boeien is Putman van mentng, dal een theater eigenlijk doorlo pend geopend zou moeten zijn Xiet alleen voor voorstellingen, maar ook voor een bezoekje aan de bar of de expositieruimte. Putmans deelname aan de proef getuigt trouwens van meer moed dan Boelen heeft opgebracht, eenvoudig omdat Leiden met zijn vele studenten een bijna op maal gesneden publiek heeft voor zo'n experiment. Vlaardin gen is een werkstad met een heel wat minder sterk ontwikkelde culturele traditie. Aniniateurs Mogelijk daarom is Marlen Put man toch wat omzichtig te werk gegaan bij de programmering Wat het Vlaardïngse pubhek tij dens de vijf voorstellingen in ja nuari, februari en maait kan gaan zien, mag de naam experi menteel nauwelijks hebben Met uitzondering van de workshop voor ouderen staan er gerenom meerde artiesten als zangeres Joke Bruijs, dansgroep Djazzex en het folkgezeischap 't Kheks- ke op het programma Op de 8e maart zit Putman ook goed de feministen hebben voor die In ternationale Vrouwendag het damesduo O'Romeo mei Macho besteld. Om hel experiment te onder steunen leent de Culturele Raad Zuid-Holland zeven animateurs- cullurels uit aan Vlaardingen Dat promotieteam trekt in het eerste kwartaal van 1986 de straat op om voorbijgangers aan te schieten. „Weet u wel dat er een leuke voorstelling in de Stadsgehoorzaal zit aan xe ko men7" Putman wrijft zich bij voorbaat in de handen: „Moet je eens zien op wat voor fantastische manier wij de mensen na .r binnen gaan sleuren!" Door zo zuinig mogelijk Sinter klaas-cadeautjes in te kopen voor de leerlingen heeft de Van der Schaarschool in Vlaardingen dit jaar wat geld overgehouden. Daarvoor zijn kwartetspellen ge kocht. die gisterochtend werden aangeboden aan kinderen die in het Holyziekenhuis liggen. Een delegatie van de scholieren over handigde het speelgoed aan de zieke leeftijdgenoten, Schiedam Na een botsing tus sen twee auto's op de kruising van Vlaardingerdijk en Rem- hrandtlaan zijn oen 78-jarige Schiedamse en een 79-jartge stadsgenoot aan lichte verwon dingen in het Schielandzieken- huis behandeld De 79-jarige au tomobilist botste op de wagen van een 22-jange Vlaardïngse, omdat hij de auto niet had ge zien De auto van de vrouw sloeg over de kop Zij bleef ongedeerd Haar medepassagiere en de te genpartij liepen verwondingen op Schiedam De Havanna-bar m de JuhanaJaan is voor ongeveer 10 000 gulden benadeeld, nadat inbrekers daar huts hielden Zij gingen met flessen sterke drank, sigaretten en geld uit de kassa aan de haal Bovendien werd een flinke schade aangericht aan de deur. die met geweld werd opengebroken, en aan speel- ert sigarettenautomaten Uit een orgelzaak op de 's-Cra: velandseweg werden zes elek tronische orgels meegenomen, Men kwam binnen dooreen ruit te vernielen Twee orgels m de /a.ik werden beschadigd Uit een leegstaand winkelpand aan het Broers veld werd een crossmotor ter waarde van 1000 gulden ge stolen Schiedam Een kerstbomenac- tie van de groep Jongeren voor een Verenigde Wereld heeft m Schiedam-Zuid 600 gulden op gebracht Dat geld is bestemd voor een gemeenschapshuis in de krottenwijken van Manilla op de Filippijnen De inzamelingsactie behelsde dat jongeren zelf kerstbomen kapten, vervoerden en verkoch ten De groep heeft zich dit jaar tot Zuid beperkt De jongeren waren zo tevreden over het re sultaat, dat volgend jaar wordt geprobeerd ook bomen aan zie kenhuizen en bejaardenhuizen te slijten. De actie is dil jaar voor het eerst in Schiedam gehouden. Maassluis Inbrekers hebben uit een kledingzaak aan de Noord vliet een grote partij kle ren gestolen. De politie ver moedt dat de inbraak het werk is geweest van doorgewinterde in brekers. Dat wordt afgeleid uit twee zaken. Allereerst werden op professionele wijze de glaslat ten weggehaald, waarna de ruit werd weggehaald. Bovendien is men uiterst selectief te werk ge gaan met de buit. Er werden uit sluitend gangbare mannen-, vrouwen- en kindermaten mee genomen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1987 | | pagina 1