Politiebureau bij station Nieuwland Tweede garage klein en sober' Nieuwj aarsreceptie B en W voortaan in de Korenbeurs VMAROMCS SASBIAO SElf HSSClif SOUfiftNÏ Nfflflftt WATERWEG COURANT Zuid ziet tevreden om naar brand Buitensluis Kolpabad maakt eind aan illegaal bezoek Kruiwagen champagne Josine Bokhoven wil eerherstel Architecten adviseren Vlaardingen: Logé misbruikt gastvrijheid Vlaardingen houdt het gezellig Aclie Palmboom: 1,2 ton binnen Conny Eggink verlaat Passage Verdieping uitgebrand Jongeman afgeperst □WATERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC MAANDAG 4 JANUARI !98B Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen Telefoon: 010-4343229, 4352065, 4350657 - sportredactie: 4355209 Schiedam „Eigenlijk zou je in de Korenbeurs elke dag zo'n receptie moeten geven", zei ie mand. „Het is er een uit stekende ruimte voor". Het staat dan ook wel vast, dat de gemeente voor zulke gelegenheden vaker van de Korenbeurs gebruik zal maken. De nieuwjaarsreceptie van burgemeester en wethouders \'an Schiedam overtrof zater dag alle verwachtingen. "Meer dan 400 actieve inwoners uit alle lagen van de bevolking kwamen naar het statige koop mansmonument aan de Lange Haven bij de Dam, om er on der het genot van champagne elkaar alle heil en zegeningen toe te wensen voor 1988. Het was een drukte, die on danks de honderden verstuur de uitnodigingen enorm mee viel. want voorheen is hel in Schiedam met zulke recepties altijd maar een tamme bedoe ning geweest, in zo'n elitair sfeertje bovendien, dat B en W er vorig jaar maar van afza gen. Maar geen receptie, da's ook niks,.en B en W kregen veel kritiek op dat besluit. Het CDA droeg alternatieven aan en onze krant schreef, uitvoe rig argumenterend, dat de stadsbestuurders hun burgerij niet rheer onder de ogen durf den te komen. Dat kon hel college moeilijk over zijn kant laten gaan. En zaterdag bleek hoe graag de Schiedammers bereid zijn met politici, of met eikaar, informeel wat bij te praten. Dat ging allemaal heel gemoedelijk en vriendelijker kon J988 dan ook niet begin nen. Ontbrekende factor in die ont moeting was Luub Hafkamp, die van alle wethouders nu juist het meest voor besluiten komt te staan, die veel Schie dammers raken (zoals in de "sport en in het welzijnswerk). De VVD-wethouder bleek nog met vakantie te zijn. „Toch niet in Moskou?" sneerden en kele gasten, doelend op een reisje dat Hafkamp vorig jaar op kosten van de gemeente Schiedam maakte naar de Russische hoofdstad (om er het culturele klimaat te proeven; Vlaardingen Het hekwerk rond het buitenterrein van het Kolpabad wordt voor het nieu we zwemseizoen vernieuwd. Er zitten zoveel gaten in het hek werk, dat de afgelopen zomer honderden zwemmers niet langs de kassa, maar via de openingen in het gaas binnenkwamen. „Het is vrij gemakkelijk voor be zoekers om zich op illegale wijze toegang tot het buitenterrein van het Kolpabad te verschaf fen", delen burgemeester en wethouders mee aan de gemeen teraad, Een onderzoek leerde de dienst gemeentewerken, dat re paratie van het hekwerk zinloos is. Hei nieuwe hek kost bijna 40.000 gulden. Het hekwerk is niet de enige in vestering, die het Kolpabad voor het nieuwe seizoen moet doen. Ook spatschermen op de water- glijbaan zijn hard nog. heeft be drijfsleider Arie Troost gemerkt. Het water spettert van de glij baan op de zonneweide. Zonaan- bïdders worden erdoor veijaagd en het gras gaat kapot. de PvdA heeft naar aanleiding van dit soort tripjes schriftelij ke vragen gesteld, die almaar niet beantwoord worden). Geldverspilling vond niemand de nieuwjaarsreceptie, waar fi nancieel wethouder Aad Wiegman overigens liet weten dat de champagne voor een prikje op de kop was getikt. CDA-voorman Siem Rosman toonde zich verguld met de amicale stemming in de tame lijk sjieke ruimte. Het orkest van pa Paay (de vader van de Schiedamse Patricia) viel goed m de smaak, maar gedanst werd er niet. In dienstencentrum 4 Molens was het een even sfeervolle nieuwjaarsbijeenkomst, die zondagmiddag werd gehouden. Hier werd wel gedanst, op mu ziek van het Hillegersberg Vaudeville Orkest en de huis- disc-jockey Cor Zuidam, die van het orkest even lussen door mocht. Bovendien vond er in de 4 Molens een ruil beurs plaats, dus het was een drukte van belang: meer dan 200 bezoekers in totaal. Van ochtend was het er dok weer druk, want de 250 personeels leden van de dienst gemeente werken kwamen traditio neel op de eerste maandagoch tend na de jaarwisseling el kaar de hand drukken. In de Korenbeurs heerste een amicale stemming. Met een kruiwagen champagne en een optreden van de Schiedamse muzikanten Bob Bert vierde The Buil op oudejaarsavond de herope ning van de zaak. Het interieur van het hasjcafé werd een maand gele den volledig door brand verwoest. Een brand waarvan de politie ver moedde, en uitbater Jelle Waslander wel zeker wist, dat die was ge sticht. Ondanks de doordringende brandlucht bleef de zaak tijdens de verbouwing gewoon open. Een keet, waarin Wasfander zijn handel wil de voortzetten, werd op last van de gemeente en onder het toeziend oog van een tiental agenten verwijderd. Het sprankelend optreden van Bob Bert deed op de laatste avond van het jaar alle narigheid verge- Schiedam De op non-ae- tief gestelde museum mede werkster Josine Bokhoven zal vandaag in een gesprek met wethouder Luub Haf kamp vragen om genoeg doening, na een conflict dat van persoonlijke aard zou zijn en niets met haar werk zaamheden te maken zou hebben. Dat weten door gaans betrouwbare bronnen te vermeiden. Museumdirecteur Hans Paalman en diens waar neemster, Clara Stroman, maakten mevrouw Bokho ven onlangs duidelijk dat er aan het arbeidscontract maar beter een eind kon ko men. Een goede motivatie werd hierbij niet gegeven en bleef ook later uit. Josine Bokhoven, een gekwalifi ceerd kunsthistorica, werk te onlangs nog aan de opzet van de tentoonstelling Schiedamse Schilders in de Gouden Eeuw. Deze exposi tie krijgt een goede belang stelling van het Schiedamse publiek. Schiedam Het nieuwe hoofdbureau van de Schiedamse politie komt inderdaad achter het NS- station Nieuwland. Com missaris Piet van den Hengel bevestigde zater dag, dat na ambtelijk overleg is gekozen voor zijn favoriete lokatie. Sta tion Nieuwland ligt exact op de scheidslijn tussen de twee grote woongebieden van Schiedam. De Nieuwe Damlaan biedt een uitstekende uitvalsweg zowel naar Schiedam-Noord als naar de vijf oude wijken ten zuiden van de spoorlijn. In maart 1989 wordt naar verwachting de eerste paal geslagen. Het RN meldde enkele weken geleden nog, dat station Nieuwland de meest voor de hand liggende plek is. Ook voor Van den Hengel stond dat vast. maar hij wilde zich er nog niet over uitlaten met het oog op het nog lopende over leg in het stadskantoor. Ook een lokatie als de landijsbaan aan de Schiedamseweg was in zwang, maar voorkeur had deze niet, gezien de situering ten opzichte van Nieuwland en Oost, Zuid en West en de binnenstad. Volgens Van den Hengel zal de gemeente proberen gebruik te maken van artikel 19 van de wet op de ruimtelijke orde ning, die de bouw van een po litiebureau mogelijk maakt, vooruitlopend op de vaststel ling van het bestemmingsplan Bijdorp. Planologisch heeft het een ge ring nadeel, dat de gemeente nog geen uitgebreide visie heeft op de toekomst van het stukje Bijdorp achter station Nieuwland. Door de bouw van een politiebureau worden pla nologen later beperkt in hun vrijheid van ontwerpen. Maar bij de gemeente zijn er ook, die het juist als een voordeel zien, dat er tenminste een begin wordt gemaakt met de invul ling van dit gebied. Ais de politie eenmaal in het nieuwe bureau terecht kan, komt hét huidige hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat leeg te staan. Ook wordt dan de po litiepost aan de Laan van Bo- -l'es opgeheven, aldus Van den Hengel, Voor het nieuwe bu reau moet een nog onbekend aantal parkeerplaatsen wijken. Het gebouw komt bij het dood lopende deel van de Schie damseweg, waar tot een kwart eeuw geleden de spoorweg overgang was. Schiedam Een 64-jarige Schiedammer heeft het nobele aanbod om een Viaardinger rond de kerstdagen onderdak in zijn huis te verlenen duur moeten bekopen. De Viaardin ger verschafte zich, nadat hij enkele dagen in Schiedam ge bivakkeerd had. toegang lot de woning op een moment dat de Schiedammer afwezig was. De man, in hei bezit van een sleutel, ontvreemdde 20.000 gulden uit de woning en koos vervolgens het hazepad. Tot op heden is de politie er niet in geslaagd de ondankbare logé in de kraag te vatten. Vlaardingen Op initiatief van de politie cirkelde op oudejaaisdag een reclame- vliegtuigje boven de stad met de tekst: '1988, laten we 'het gezellig houden'. En het leek warempel of Vlaardin gen zich die opwekking ter harte nam. Zelden kende de stad zo'n rustige jaarwisse ling. Er sneuvelden op oudejaars avond ruiten van scholen in de Prins Hendriklaan, de Boisotstraat en de Van Maerlantlaan. Een sloop- pand aan de Nieuwelaan, dat door tuincentrum Ey- genraam werd gebruikt als opslagplaats, werd door brand verwoest. De politie vermoedt dat de brand werd aangestoken. De re cherche stelt een onderzoek Schiedam De feestdagen mo gen dan voorbij zijn, enkele in brekers hebben hun bang naar exquise gerechten klaarblijke lijk nog niet laten varen. Zij ver schaften zich door het verbrijze len van een ruit toegang tot een viswinkel aan de Mgr. Nolens- laan. waar zij zich ontfermden over een flinke hoeveelheid zalm en krab, terwijl er ook tien flessen wijn meegenomen wer den. Schiedam De actie voor de herbouw van molen De Palm boom heeft na zeven maan den reeds 120,000 gulden opge bracht. Het is de bedoeling, dat in drie jaar tijd drie ton door de Schiedamse bevol king en het bedrijfsleven bij een wordt gebracht. Het re sultaat stemt tot hoop en vol doening, zegt molendirecteur JosGunneweg. Een instantie, die voorlopig anoniem wil blijven, schonk 40.000 gulden speciaal voor de vervaardiging van het boven- wiel. Dat is een groot houten wiel, gemonteerd op de gietij zeren wiekenas, dat de draai ing van het wiekenkruis overbrengt via de boven- schijf loop op de grote spil. Schiedam De directri ce van het Passagethea ter, Conny Eggink, ver trekt binnenkort wegens aanvaarding van een an dere functieTbij de Cultu rele Raad van Zuid-Hol land. Dat werd zaterdag bekend in de wandelgan gen van de Korenbeurs, tijdens de nieuwjaarsre ceptie van B en W, maar het bericht kon door me vrouw Eggink nog niet worden bevestigd; zij was onbereikbaar. Conny Eggink drong on langs aan op wéér een nieuwe verbouwing van het Passagetheater. Hier op werd op voorhand door sommige gemeente raadsleden met onverho len scepsis gereageerd. Wethouder voor finan ciën Aad Wiegman, voorheen bestuurslid van het Passagetheater, had er een zwaar hoofd in. Het CDA suggereerde in een spraakmakend bin nenstadsplan de bouw van een nieuw theater op of nabij het Stadserf. Naar verluidt was het in die sfeer voor Conny Eg gink niet aantrekkelijk meer om aan de toe komst van Passage te werken. Zij was voorheen secreta resse bij de VVV en werd, onder toenmalig wethouder Herman Post hoorn, benoemd tot di rectrice van Passage. Haar theaterervaring was niet breed en som mige sollicitanten had den, naar men zegt, be duidend meer in hun mars. Niettemin zijn de bezoekersaantallen van Passage sindsdien geste gen. Vlaardingen Gezien de grote^verliezen op de Afrol- garage is het verstandig de geplande parkeergarage aan de Joubertstraat klein en uiterst sooer te houden. Zeker als de derde garage bij het stadhuis niet uit de plannen wordt geschrapt, moet rekening worden gehouden met 'betrekkelijk lage opbrengsten' aan de Joubertstraat. Tot die conclusie komt projec tontwikkelaar Wilma Vast goed in een ontwerp voor ver nieuwing van het winkelappa raat in de Vlaardingse binnen stad. De twee door Wilma in geschakelde architectenbu reaus, Klunder uit Rotterdam, en Reyenga, Postma Hagg uit Voorburg, delen die me ning. Projectontwikkelaar Multi Vastgoed BV, die eveneens in de race is voor de restyling van het Vlaardingse centrum, heeft het plan voor een garage aan de Jouberstraat helemaal laten vallen. De door Multi in gehuurde architecten (De Bruyn uit Maassluis en AGS uit Heerlen) zien meer brood in parkeervoorzieningen rond het Lies veld viaduct. Zij lance ren een plan voor parkeren op de daken van winkels. Eind maart moet het Vlaar dingse college van burgemees ter en wethouders een keuze maken uit de voorstellen van de projectontwikkelaars en hun architecten. Zij lieten, op verzoek van het gemeentebe stuur, hun fantasie de vrije loop. Hun pogingen om de winkels in het Vlaardingse centrum weer aantrekkelijk te maken voor een publiek uit de wijde regio, resulteerden in soms stoutmoedige plannen. Zo denkt de Wilma-groep aan de bouw van een Shopper Hall voor een stuk of dertig win keltjes met dagverse artikelen en een nieuwe Albert Heijn- supermarkt van 20QO vierkan te meter. Multi Vastgoed legt het zwaartepunt rond het Liesveldviaduct, nu een ver keersader, straks een bruisend centrum met kantoren, be drijfjes, bushaltes, winkels en passages. Multi helpt Vlaardin gen meteen aan een alternatief voor een nieuwe Stadsgehoor zaal aan het Buizengat: ook de schouwburg kan verhuizen naar het beoogde 'centrumge bouw' op het Liesveld viaduct. Vlaardingen krijgt, als het aan deze ontwikkelaar ligt, een zeer eigentijds voorkomen. „De tearoom aan de noordelij ke zijde van het Veerplein vormt als verbindend element een logische overgang naar op gaand space-frame, en zal in samenhang met de herinrich ting van het gehele Veerplein een sfeerverhogend element zijn", schrijft de samensteller van het Multi-rapport poë tisch. Voordat het college de win naar van de binnenstedelijke competitie aanwijst, worden alle plannen nog eens becom mentarieerd op een voorlich tingsavond op 26 januari. Van af morgen tot en met 27 janua ri zijn de maquettes te zien in de burgerzaal" van het stad- Maassluis De derde etage van een huis aan de Esdoorn in Maassluis is vrijdagavond door brand verwoest. De be woners waren om half vier weggegaan om nieuwjaarsbe zoeken af te leggen. Een paar uur later stond de bovenver dieping in lichterlaaie- De brandweer had bij het blussen veel last van de storm. De brand trok een menigte pu bliek. Over de oorzaak is nog niets bekend. Schiedam Een 21-jarige Schiedammer is in de nacht van vrijdag op zaterdag door een ongeveer 20-jarige jongen afgeperst. Nadat de man vanaf de Lange Haven gevolgd was, werd hij vlak voor zijn huis in de Kethelstraat bedreigd met een mes, waarop de Schiedam mer zjjn geld 55 gulden moest" afgeven. Van de dader, die na het misdrijf weer in de richting van de Lange Haven verdween, ontbreekt elk spoor. Klacht tegen politie ingediend Schiedam De bewonersvereniging Schiedam- Zuid spreekt van een onverdeeld succes, en jonge renwerker Kees te Gussmklo liep nieuwjaarsdag nog urenlang te grinniken van tevredenheid. Want een heel jaar lang waren er door een werk groep plannen gemaakt om de traditionele kerst- bomenbrand bij de Heilig Hartkerk te verplaatsen naar een andere plek maar of ook alle jongeren zich aan de afspraken zouden houden, dat bleef de vraag. Uit voorzorg hadden de winkeliers op de hoek van Lekstraat, Rijnstraat en Nieuwe Maasstraat op de laatste dag van 1987 hun etalageruiten geblin deerd. Dom, vonden mensen uit de omgeving. „Zo lok je gewoon nog geweld uil", zeiden ze. Het wantrouwen was onterecht, zo bleek tijdens de jaarwisseling. Alle jongeren deponeerden hun bomen zoals afgesproken aan de overkant van de Voorhaven, vlakbij de speciaal neergezette feest tent bij de Buitensluis. En de buurtbewoners, ook tevreden omdat er deze keer geen brandgevaar was en omdat bovendien relletjes uitbleven, liepen massaal uit om een kijkje te nemen. Wel vonden sommigen, deze keer het decor wat kaal, en Pim Schenkelaars, de bewoner van het eenzame huis aan de Bui ten havenweg, had een tijdje in de spanning gezeten want de wind stond zijn kant op. Maar vervelende ontwikkelin gen deden zich niet voor. Schenkelaars hief ver genoegd een glas champagne met enkele vrien den. En in de feesttent werden vele plastic bekers drank geheven, totdat uren na de jaarwisseling zo wat alles op was. Provocerend Het vreugdevuur zelf was dus een succes, maar de bewoners vereniging en de jongerenwerker plaat sen enkele kritische kanttekeningen bij het optre den van de politie. Zij ervoeren sommige agenten agressief, gesproken wordt zelfs van provocerend optreden van de politie. Een 14-jarig meisje had zo te doen met een nogal stugge politieman, dat zij hem na de jaarwisseling een stevige pakkerd gaf, met al haar charme een gelukkig nieuwjaar toe wensend. De agent kleurde ervan. De uit voorzorg dichtgetimmerde etalageruiten zijn geen bijdrage tot de leefbaarheid in de Lekstraat en omgeving. Drogist Wolters heeft inmiddels zelfs zijn hele winkel leeggehaald. Hij stopt ermee. De voorzitter van het kerkbestuur van de Heilig Hart, Van der Aart, en de voorzitter van Sehie- dam-Zuid, Albert Bons, hebben bij de politie een klacht ingediend, omdat volkomen onnodig een dronken jongen ruw werd weggesleept naar een politiewagen. De noodzaak van zijn aanhouding wordt niet bestreden, maar wel de wijze waarop dat geschiedde. De politie had weliswaar tevoren aangekondigd zeer scherp te zullen optreden bij incidenten, maar scherp is nog niet fanatiek en primitief, menen getuigen. De politie op haar beurt meent, dat haar harde op stelling ertoe heeft bijgedragen dat jongeren met hun bomen uit de buurt van de kerk wegbleven. Ingegrepen werd, nadat jongeren uit Zuid betrok ken waren geweest bij ongeregeldheden in Schie- dam-West, waar in de Huysmansstraat molotov cocktails naar de politie waren geslingerd. In ver band hiermee zijn drie arrestaties verricht, onder wie een jongen die hierdoor een dag iater de brui loft van zijn broer moest missen. Ook bij de Buitensluis kwam het tot schermutse lingen met jongeren uit Schiedam-Oost. Op oude jaarsavond nam de politie in heel Schiedam zes flessen benzine met lonten in beslag. Eén ontplof te er in snackbar Telstar aan de Nieuwe Maas straat. maar de eigenaar wist eigenhandig de scha de te beperken tot de winkeldeur en de voorgevel. Een dag daarvoor al brak brand uit in clubhuis De Dijk aan de Westfrankelandsedijk, nadat een mo- lotov-cocktail naar binnen was geworpen. Tien meter De politie was niet helemaal te spreken over het feit. dat de brand bij de Buitensluis op hei asfalt woedde, in plaats van op de afgesproken plek tien meter verderop, op een grasveldje. Maar de buurt bewoners vonden dat hier niet moeilijk over ge daan moest worden; zij waren allang blij dat het nieuivjaarsvuur niet in de Lekstraat was. Toch rees meteen al de vraag, hoe het volgend jaar jsal gaan. De medewerking van de bewoners van hft kruispunt bij de kerk en van Klubhuis Zuid is riiet optimaal geweest: slechts enkele buurtbewoners j schoten te hulp. Bijna al het werk, ook de avonr den voorafgaande aan oudejaarsavond, kwam neer op de schouders van de bewonersverenigwg, Kees te Gussinklo en de jongeren zelf. De drie andere vreugdevuren in Schiedam, bij-^t Schooltje in de Perenlaan, bij de Van Marumstraat benedenaan de Rotterdamsedijk en m de Prot. Treublaan in Nieuwland, leverden geen noemens waardige problemen op. Alleen een. houten keet in de Treublaan kwam er gehavend van af, nadat deze door jongeren tot tweemaal toe op de bran dende kerstbomen was gedumpt. Op het Dr. Wibautplein vond een vechtpartij tus- sen jongeren plaats. Ruiten werden ingegooid bij onder meer Kluphuïs Oost in de Galüexstraat, bij reisbureau De Beer op de Appelmarkt, en bij de Woudhoekschool,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2