Stichting De Jongh koopt flesjes van fiscus terug Wustrow moet mensen Maassluis uitjagen Vlaardingen rekent vaster op sneltram Reislustig college declareerde méér ~JL Pianovirtuoos dankzij bengel VIAARUNGS ÖAfiBlAI SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEE COÜBAII Twee scholen officieel open Bestuur beraadt zich op bruikleen aan museum Vroeg bruilofts feest Overvaller sluit bewoner in badkamer op Van Kleef wil ook geld voor 40 woningen Mttk ONATHtWEfi DINSDAG 5 JANUARI 1988 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 43520S6, 4350557 - sportredactie: 4345209 door KOR KEGEL Schiedam De fiscus heeft een kort ge ding weten te voorkomen door de stichting Verzameling B.J. de Jongh in staat te stel len haar 5761 likeurflesjes voor een gulden per stuk terug te kopen. Op de miniatuur- fleges was in 1984 beslag gelegd, in ver band met vermeende belastingfraude van de wijnhandelaren Vonk. Zij bezaten dis tilleerderij De Lokomotief, alwaar de fles jes van oudsher waren tentoongesteld. Advocaat mr. A. van Traa uit Heemstede wilde een veiling van de flesjes verhinderen. Hij spande tegen de ontvanger der belastingen in Schiedam een kort geding aan, dat morgenochtend zou die nen. Namens de stichting De Jongh betoogde Van Traa dat de flesjes nog steeds eigendom waren van de stichting en niet van de gebroeders Vonk. ,,En ik weet zeker dat ik het kort geding gewonnen zou hebben", zegt Van Traa. Maar na onderhandelingen kon de zaak anders worden opgelost. De fiscus stelde hem in staat de flesjes, deel uitmakend van 's werelds grootste col lectie aan likeurflesjes, terug te kopen tegen een symbolische prijs. Van Traa: „Je kunt dan nog wel praten over een kwartje per flesje, of twee kwar tjes, of vier, maar er was een particulier die de stichting een donatie schonk, waarmee de aan koop mogelijk werd. Deze particulier zal de schen king fiscaal ten laste van zijn eigen inkomen doen komen, zodat de belasting een koekje van eigen deeg krijgt. Vervolgens zien we wel, of de inspec teur daar problemen mee heeft". Permanent De flesjes zijn dus gered, maar voor de stichting B J. de Jongh is daarmee de kous niet af. Aan staande maandag zal het bestuur zich beraden over de bruikleen van de flesjes aan het Nationaal Gedistilleerd Museum, gevestigd in de catacomben van het Stedelijk Museum Schiedam. Het is de vraag of de bruikleen wordt gecontinueerd, zegt zowel mr. Van Traa als distillateur Rem J. Mel- chers, die het bestuur vormt samen met de echtge note van Van Traa, een dochter overigens van flesjes verzamelaar en oprichter B.J. de Jongh. Eind 1983 was de hele collectie'in bruikleen gege ven. De bedoeling was een permanente expositie od een andere plaats dan De Lokomotief, waar Vonk inmiddels de scepter zwaaide. De collectie telt meer dan 11.000 flesjes, de dubbele exempla ren meegeteld zelfs 15.000. Tot dusver is nog maar een gedeelte te zien geweest. „Wij werken aan uit breiding van het aantal vitrines. De boel is in een stroomversnelling gekomen", zegt Willem Dirk zwager, voorzitter van het Nationaal Gedistilleerd Museum. Dat is dan ook niet het grootste pijnpunt. De wre vel, die er bij de stichting De Jongh is, bestaat er vooral uit dot zij slechts bij toeval erachter kwam dat de in beslag genomen flesjes door de fiscus ge veild zouden worden, terwijl onder meer de ge meente Schiedam reeds langer op de hoogte was, „Dat heett de ontvanger der belastingen mij zelf verteld", aldus mr. Van Traa. Maar er waren meer kapers op de kust. niet alleen uit de Belgische jeneverstad Hasselt, maar ook hadden Schiedamse jeneverproducenten blijk ge geven van hun belangstelling en, voor zover Van Traa vermoedt, ook in museumkringen moet men ervan geweten hebben. De stichting, als rechtmatig eigenares, betreurt het dal zij mot op de hoogte werd gesteld door wet houder Luub Hafkamp, onder wiens verantwoor delijkheid de gemeente zou hebban getracht zich de likeurflesjes te verwerven. Van Traa noemt dat 'een beetje laks'. En Dirk zwager kan zich goed voorstellen dat de stichting De Jongh gepikeerd is. ..De gemeente had er ver standiger aan gedaan eerst eens met de stichting contact op te nemen", vindt Dirkzwager. Hij hoopt dat het Nationaal Gedistilleerd Museum er niet de dupe van wordt. Zie verder pagina 11 Met kinderen, kleinkinderen en medebewoners vierden Wifhelmi- na Hopman en Pieter Weltevre den gistermorgen in verzorgings tehuis Vaartland in Vlaardingen hun 60-jarig huwelijksfeest. Het feest met de bewoners van het te huis begon vroeg in de ochtend met een kopje koffie. Toen burge meester Fred van Lier en zijn echtgenote om elf uur namens de gemeente de felicitaties kwamen overbrengen, was de grote drukte in de recreatiezaal al achter de rug. Op versierde stoelen zat het bruidspaar in een kring van fami lie. De burgemeester bracht een fruitmand en de beste wensen voor het nieuwe jaar. Pieter Wei- tevreden werd in 1901 geboren in Maassluis, Wilhelmina Hopman 2 zes jaar later in Rotterdam. Zij g trouwden zestig jaar geleden in s Vlaardingen. s 'Bon wwethouders7 blij en bedroefd Schiedam Vlaardingen- /Maassluis De wethou ders voor volkshuisvesting in de drie Waterwegge meenten zijn met uitzon dering van de Vlaardingse portefeuillehouder Bas Goudriaan ontevreden over de toegewezen wo- ningbouweontingenten. De provincie heeft de hoofdin genieur-directeur van het mi nisterie geadviseerd om Schie dam de komende vier jaar 1549 nieuwe woningen te gun nen. Vlaardingen volgt met 1346 en Maassluis krijgt er slechts 254 toegewezen. Schiedam Bij een gewa pende overval in zijn wo ning aan het Cornelia van Zantenplein heeft een 45-ja- rige Schiedammer enkele benauwde ogenblikken doorgemaakt. Toen hij rond half acht nietsvermoedend de deur opende omdat er werd gebeld, duwde een on bekende man hem de gang in en zette hij een geweer op zijn keel. Een geintje, dacht de bewo ner eerst nog, maar de ge maskerde overvaller bleek wel degelijk uit op geld. Hij eiste 's mans portemonnee op en dwong hem zijn twee ringen af te doen. De bewo ner werd in de badkamer opgesloten. Terwijl de in dringer hat huis doorzocht, zag het slachtoffer kans via het balkon te ontsnappen. De politie kwam te laat om de dader te achterhalen. Die was er vandoor met 600 gul den aan contanten. De man is ongeveer 1,85 meter lang en circa 25 jaar oud. Hij sprak Engels, maar volgens de politie kan dat deel heb ben uitgemaakt van zijn 'vermomming'. Met name Anton Wustrow (Maassluis) is diep teleurge steld. Hij voorspelt dat nu Maassluis in vier jaar slechts 87 woningen in de sociale sec tor mag bouwen, er een gevecht om eengezinswonin gen zal ontstaan. Of sterker nog: „We jagen op deze manier mensen de stad uit". Schiedam Schiedams wethouder Hans van Kleef weet zich koploper in de regio, maar hij hikt evenals Wustrow aan tegen het bescheiden contingent wo ningwetwoningen. „We zullen een aantal projecten naar 1989 moeten doorschuiven", stelt Van Kleef, als hij de conse quenties probeert te overzien van de beperking tot 191 hui zen, die dit jaar in deze sector mogen verrijzen. Behalve de complete Laurens Costerstraat heeft hij voor 1988 enkele clusters in West en Zuid op de lijst staan. „Dat zit er niet allemaal in. Ik ben dus niet tevreden. Zeker niet, omdat we in '87 nog tegen de 250 woningen mochten bou wer»". De teleurstelling strekt zich ook uit de over de jaren daar na. In de hele regio wordt het aantal woningwetwoningen in 1990 opgeschroefd van 3200 naar 3480, maar Schiedam pro fiteert daar niet van en moet ook dan volstaan met 191 wo ningen. In de andere sectoren zijn de problemen volgens Van Kleef minder nijpend. Hij vindt dat Schiedam aaar 'net iets te wei nig mag bouwen'. Dat bete kent wel dat het volbouwen van Spaland langer gaat duren dan in het streekplan Rijn mond destijds was voorzien. De verdeling voor Schiedam ziet er de komende vier jaar als volgt uit: 771 woningwet, 330 premiekoop, 266 premie- huur en 182 vrije sector. Vlaardingen Hoewel Vlaardingen volgens de officiële üjfers de komende vier jaar ruim 200 woningen minder kan bouwen dan Schiedam, is wethouder Bas Goudriaan toch een tevreden man. „De cijfers voor de vrije sector geven een vertekend beeld", zegt Goudriaan over de 197 koopwoningen, die hij vol gens provinciale cijfers gaat bouwen. „We scoren, in werke lijkheid hoger. Ik vind het na melijk niet nodig om de pro vincie exacte aantallen te ge ven van plannen, waar toch geen financiering tegenover staat. De tendens is dat de so ciale woningbouw terugloopt. Dat is weliswaar een landelijk gegeven, maar wij verschui ven misschien nog meer dan andere gemeenten naar de vrije sector". Goudriaan heeft bij de provin cie gepleit voor een nog forser contingent. „Dat is standaard, want je vindt uiteraard dat je altijd te weinig krijgt. Zoals de cijfers er nu liggen zeg ik ech ter: het had slechter gekund. Het belangrijkste is dat onze wens is gehonoreerd om in de sociale woningbouw tenminste 410 huizen terug te bouwen". De bouwstroom ïn Vlaardin gen ziet er uitgesplitst naar sectoren als volgt uit: 490 wo ningwet, 301 premiekoop, 358 premiehuur en onder voor behoud 197 vrije sector. Er ligt een lichte nadruk op 1989. als in totaal 368 woningen kunnen worden gebouwd. Maassluis Het advies van de provincie stemt de Maassluisse wethou der Wustrow bedroefd. Hij voorspelt een 'volkomen scheefgroei' nu er in de wo ningwetsector slechts 87 hui zen mogen worden gebouwd. Wustrow zegt een contingent van rond 400 nodig te hebben om evenwicht te kunnen brengen in vraag en aanbod. Die balans is met name in de Steendijkpolder volledig zoek, concludeert Wustrow. „Het aantal huurwoningen is er droevig laag". Hij voorspelt dat de strijd om een eengezinswoning de ko mende jaren zal verhevigen. „Zo langzamerhand raken we vol gebouwd. Straks, en dan moet je aan een periode van zo'n tien jaar denken, hebben we 13.500 woningen. Dan valt er niets meer te schuiven. Door het chronisch tekort in de sociale woningbouw zullen we veel mensen de stad uitja gen", zegt Wustrow verwijtend in de richting van de provin cie. Dat de provincie Maassluis naast de gebruikelijke contin genten een project van 16 wo ningen gunt, die via de rege ling voor ieerlingbouwplaatsen tot stand komen, ziet Wustrow als een povere compensatie. „Over de gehele linie komen we er bekaaid vanaf', meent de wethouder.. Maassluis mag de komende vier het volgende bouwen: 87 woningwet, 108 premiekoop, 22 premiehuur en 37 vrije sec tor. Schiedam Wethouder Hans van Kleef zal zich niet neerleggen bij het besluit van het ministerie voor volkshuisvesting dat Schie dam 'een dikke 40 huurwo ningen zonder subsidie moet opknappen'. Hij gaat binnenkort naar Den Haag om te proberen dat besluit ongedaan te maken. De 40 woningen maken deel uit van een contingent van 600 huurhuizen, die dit jaar in Schiedam mogen worden opgeknapL. Voor de overige 560 woningen is wel rijks- steun toegezegd. De gedaeh- tengang op het departement is volgens Van Kleef, dat de woningcorporaties op die manier iets kunnen terug betalen van de vaak forse ren te winsten die in 1987 zijn opgestreken. Van Kleef meent dat die denkwijze niet op de Schie damse situatie van toepas sing is. „De corporatie nier heeft domweg het geld niet om zonder subsidie 40 hui zen op te knappen". Vlaardingen De kansen. op een sneltramverbin ding tussen Rotterdam en Vlaardingen. zijn gestegen. Dat meldde wethouder Chris van Roon gistermid dag op een persconferen tie. Er zou een ambtelijke werkgroep zijn ingesteld, die de mogelijkheden voor zo'n verbinding on derzoekt. Over de samenstelling van de werkgroep bleef Van Roon in het vage. Drie Vlaardingse ambtenaren en drie ambtena ren uit Rotterdam maken er in elk geval deel van uit. Maar over de vraag of ook Schiedam zitting heeft in de werkgroep, die overigens nog niet heeft vergaderd, kon de wethouder voor verkeerszaken geen dui delijkheid verschaffen. De plannen voor de sneltram worden al jaren geblokkeerd door de eis van de gemeente Vlaardingen. dat de lijn tot het stadscentrum moet worden doorgetrokken. Met een tram, die zijn eindpunt heeft in Holy, gaan meer mensen hun inkopen in Rotterdam doen, vreest de gemeente. Een tram naar de binnenstad zal, zo is de verwachting, juist meer kooplustigen naar Vlaardingen brengen. „Het snelïramtracê wordt, in dien dit tot Vlaardingen wordt uitgebreid, doorgetrokken tot de rand van het centrum", staat in het beleidsprogramma van het college. Van Roon stelt zelfs een hardere eis: „De eerste paal voor de uitbreiding wordt geslagen in het cen trum". Volgens de wethouder is die eis sinds kort bespreek baar. „Rotterdam begint steeds warmer te worden voor dat plan". Er zou nu zelfs overwogen worden om het sneltramtracé rechtstreeks van de Koemarkt naar de Vlaardingse binnen stad te leiden, zonder een om weg door de nieuwbouwwij ken Schiedam-Noord en Vlaardingen-Holy (in het ver lengde van de Europa Boule vard is er altijd een brede strook voor open gehouden). De kosten van uitbreiding van het tracé worden geraamd op een bedrag tussen 50 en 70 miljoen gulden. Beknopt antwoord op overjarige vragen Schiedam Behalve Hans van Kleef en Aad Wiegman zijn de leden van het Schiedamse college van burgemeester en wethouders tamelijk reislustig. Vooral wethouder Chris Zijdeveld (PvdA) stelt zich graag in den vreemde op de hoogte van ontwikkelingen op zijn vakgebied. Hij ging sinds januari 1986 acht keer naar Duitsland en Engeland voor congressen en vakbeurzen over isolatie, zonneënergie en tramprojecten. Burgemeester Reinier Scheeres maakte in de zelfde periode vijf buitenlandse reisjes, onder meer naar Italté en Engeland. Als portefeuille houder economische zaken probeerde hij be drijven te interesseren voor een vestiging in Schiedam. Wethouder Luub Hafkamp trok er eveneens vijfmaal op uit, meestal om tentoonstellingen over sport en recreatie te bekijken. De VVD- politicus vertoefde voornamelijk in Schiedams Westduitse partnerstad Esslingen, visites die hij afwisselde met een eenmalig bezoek aan Mos kou. Aad Wiegman (PvdA) bleef tamelijk honkvast. Hij hield het bij één bezoek aan Esslingen. Zijn collega en partijgenoot Hans van Kleef is sinds zijn aantreden als wethouder, medio 1986, zelfs nog geen enkele maal ambtshalve de grenzen gepasseerd. Het overzicht, dat B en W op verzoek van PvdA-gemeenteraadsleden Gé Bröuwer, Ben Stuivenberg en Yvonne Siljee hebben overlegd, lijkt niet helemaal volledig. Allereerst wordt niet duidelijk, waarom de drie raadsleden ruim twee jaar op dit lijstje hebben moeten wachten. B en W zeggen slechts het te betreuren, dat de beantwoording van de schriftelijke vragen, waarvoor de gemeentewet ten termijn van maximaal drie weken voorschrijft, 20 lang op zich heeft laten wachten. Verder zijn de collegeleden waarschijnlijk va ker op stap geweest dan het overzicht aangeeft. Een optelling levert als totaal een som van cir ca 22.000 gulden. Uit de gemeentebegrotingen blijkt echter dat alleen al in 1986 er voor ruim 63.000 gulden aan reis- en verblijfskosten werd gedeclareerd. In 1987 ging het om een bedrag van 23.000 gulden. Het rendement dat deze excursies hadden voor Schiedam, waar Brouwer, Stuivenberg en Siljee nadrukkelijk naar vroegen, komt niet overal even goed uit de verf. Hafkamp verklaart zijn aanwezigheid in de Russische hoofdstad bij voorbeeld enkel met de mededeling dat hij in Moskou 'ontwikkelingen op het gebied van sport en recreatie' van nabij heeft aanschouwd. Wel lijken Scheeres' inspanningen om buiten landse bedrijven voor Schiedam te interesseren, vruchten te gaan afwerpen. Volgens econo misch ambtenaar Raymond Vredebregt zou een internationaal transportbedrijf uit Londen wel oren hebben naar een filiaal in de Branders- stad. Maar om de bedrijfsbelangen niet te scha den wordt de naam voorlopig geheim gehou den. Leuke manier om een school te openen: de brandweer erbij, veel rook, veel sensatie. Het was gisteroch tend een originele heropening van de Albertus Magnusschool aan de Parkweg ïn Schiedam. Door brand stichting was het gebouw geruime tijd onbruikbaar geweest, maar de schade had erger kunnen zijn als de brandweer in februari 1987 niet paraat was geweest. Daarom werd bij de officiële openingsplechtigheid het accent gelegd op de brandweer, maar het waren vijf van de tien leerkrachten die zich in het uniform hadden gehesen: Wim de Koning, Wim Engelen, Loes Zwart, Hans van Dijk en Betty Mauer. Vervolgens gingen de 150 leerlingen de door Slavenburg verbouwde school binnen. Ook in Schïedam-Zuid werd gisterochtend een school officieel geopend: de nieuwe Sint Willibrordusschool in deJsselmondesestraat. De verrassing voor de jeugdige Gorzenaren bestond uit een bezielde toespraak van voorzitter Dries en verder was het feest. Maassluis Zeger Verhagen Is nog maar 13 jaar, maar is ai diplomatiek genoeg om de kwalifica tie 'wonderkind' voor rekening van de verslag gever te laten. „Dat zeg ik natuurlijk niet van mezelf", zegt hij, nadat hij tot één van de vier winnaars van de Rotterdamse pianodriedaagse is uitgeroepen. Aan dat tweejaarlijkse evenement, dat werd georganiseerd door leerlingen van het Rotterdams conservatorium, deden 243 jonge pi anisten uit heel Nederland mee. Zeger schrok, toen hij op de eerste wedstrijddag hoor de hoe gemakkelijk leeftijdsgenoten zich door vaak complexe composities worstelden. „Het niveau was veel hoger dan ik verwacht had", geeft hij ruiterlijk toe. „Daarom was ik extra blij dat ik de finale heb gehaald". De jonge Verhagen mag zichzelf geen wonderkind willen noemen, een begenadigd pianist is hij op z'n minst. Dat blijkt vooral als hij vertelt, dat hij maar eenmaal per week een uurtje les heeft en dat nog maar sinds iets meer dan twee jaar. „De andere finalisten hadden al veel langer les. Een jongen speelde al negen jaar", geeft hij zijn prestatie wat extra cachet. Waar hij de hoge jurywaardering voor een deel aan te danken heeft, weet hij ook. „Ik heb nogal uiteenlopende stukken gespeeld. Naast heel snel werk van Ton de Leeuw ook een rustige prelude van Chopin. Ik denk dat de jury ook voor die grote verschillen punten heeft gegeven". Het leukste vindt hij achteraf dat hij door een onwil lig gebit tot pianospelen is gekomen. „Ik speelde eerst klarinet. Op een gegeven momer.t werd m'n moeder door een vriendin overgehaald om piano te gaan spe len. Even. later moest ik een beugel nemen en kon ik niet meer klarinet spelen. Die piano stond er maar en ik begon er wat op te tingelen. Ik kreeg er steeds meer plezier in en ben er toen maar mee doorge gaan".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1