i Nieuwe industrie op Gusto- terrein Raadsleden: 9Breek expositie gauw af!' Bouw Oosthavenkade even in de ijskast BHRMRnR Orpheus op de plaat Veerplein wordt bouwrijp gemaakt 11II1ISS DAGBLAD eCHIESAMSOHf COURANT NIEUWE WATERWEG Cllfillf Verkoop-transactie in slotfase Politie ingeseind over Joods theater Vreugdevuren volgend jaar overal met evenementen Automobilist schept fietster en rijdt door Winkeldievegges □WATERWEG WOENSDAG 6 JANUARI 1988 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6,- 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, -.350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Het konink lijk Schiedams mannen koor Orpheus gaat zijn in spanningen verdubbelen om geld bij elkaar te krij gen voor de jubileumuit voeringen in 1991. Orp heus wil een Vrienden club oprichten, die het dan 125 jaar bestaande koor aan ruim 100.000 gulden moet helpen. Een flink deel van dat streef bedrag, waarvan onder andere een concertreis naar het vor stendommetje Liechtenstein betaald moet worden, is overi gens al binnen. Het werd inge zameld met de verkoop van Mannenkoor spaart voor 125-jarig jubileum een eigen huiswijn en lepeltjes met het Orpheus-embleem. Een andere bron van inkom sten wordt de grammofoon plaat, waarop het 60-koppige koor het Te Deum van Albert 'de Klerk zingt. Dit jaar gaan de Schiedamse zangers de stu dio in voor de plaatopname. Tijdens de, als gewoonlijk zeer druk bezochte, nieuwjaarsre ceptie van Schiedams oudste en enige koninklijke vereniging, maakte voorzitter Leen Boersma gisteravond ook de plannen voor de korte ter mijn bekend. Ondanks de energieverslindende voorbe reidingen voor het jubileum jaar doet Orpheus het in 1988 niet kalmpjes aan. De leden reizen in april naar Ede voor een gastconcert met Enka's Mannenkoor, een gezelschap dat in oktober een retour-visi te aflegt in Schiedam. In deze 'steden-trilogie' ontvangt Orp heus in dezelfde maand het Maastrichts Mannenkoor. Van alle glunderende gezich ten in zaal Tivoii, Orpheus' vaste repetitielokaal, verried dat van de 83-jarige Piet Voogd wel het meeste plezier. De nestor van het koor werd in de met kerstklokjes versier de zaal uitgebreid gehuldigd voor zijn 25-jarig lidmaat schap. Behalve het speldje van verdienste ontving hij van het Koninklijk Nederlands Zan gersverbond een oorkonde en een insigne, „Ondanks zijn hoge leeftijd heeft Piet een stem als een klok", verzekert Orpheus-se- cretaris Enny Stouthandel. In haar lange loopbaan bij Orp heus heeft zij een feilloos ge hoor voor stemkwaliteit ont wikkeld. Daarom doet zij nog steeds verwoede pogingen om burgemeester Reïnier Schee- res, die al erevoorzitter is van het koor, ook in de rijen zan gers op te nemen. „Die zou ik dolgraag op de ledenlijst zet ten, hij heeft 'n prachtige stem". Minder zeker is zij van het vo lume van een andere trouwe Orpheus-fan, Bondsspaarbank- directeur Klaas ^an de Geest. „Ik weet niet wat voor geluid die man heeft". Maar noch g Scheeres noch Van de Geest g liet zich gisteren strikken. Zij j~ voerden als excuus hun druk- ke werkzaamheden aan. h een met kerstklokjes versierde zaal Tivoii praatten deOrpheus- heren en hun dames gisteren geanimeerd over de voorbije en komende muzikale gebeurte nissen. Vlaardingen Gemeen tewerken, het GEWB en de PTT werken hard aan het bouwrijp maken van het Veerplein. Op 28 janu ari slaat bouwbedrijf Van der Waal de eerste paal voor de bouw van een bi bliotheek, een nieuw hoofdkantoor van de PTT, winkels en woningen. Het is een complex gebouwen, getekend door de Schiedamse architect Kees Christiaanse, dat het gezicht van de binnen stad ingrijpend zal verande ren. Over drie weken moeten alle leidingen onder het Veerplein verwijderd zijn. Blauwhoed, de Rotterdamse belegger die de bouw financiert, had het werk wel eerder willen aan vatten. Maar door de nieuw bouw gaan 230 parkeerplaat sen verloren en tijdens de voorbereidende werkzaamhe den zijn dat er zelfs nog meer. Dat zou de middenstand slecht zijn uitgekomen tijdens de feestdagen. Vandaar dat pas maandag met spoed met het bouwrijp maken werd begon nen. Bij het voorbereidend werk ko'mt nog wel meer kijken dan alleen het verwijderen van de leidingen. De Heemraadstraat wordt een paar meter verlegd in de richting van het Wees huisplein, waar nu de oliebol- lenkraam staat. Want de nieu we bibliotheek wordt voor een deel gebouwd op de huidige Heemraadstraat. Bovendien wordt een dunne bovenlaag van de Veerpleingrond afge graven, omdat het parkeerter rein door olieresten en uitlaat gassen licht is verontreinigd. Aannemer Van der Waal is Gemeentewerken, PTT en GEWB werken met man en macht aan het verleggen van kabels en leidingen. nog doende de volgorde van de bouwwerkzaamheden te bepalen. Het is nog niet be kend of op 28 januari de eerste paal voor de bibliotheek, of die voor het nieuwe PTT-kantoor wordt geslagen. In de tweede helft van 1989 worden de ge bouwen opgeleverd. Museum wist ran Huysmans9 discriminatie Schiedam De tentoon stelling 'Huysmans en Schiedam' moet onmid dellijk worden afgebro ken. Dat vinden PvdA- raadslid Ton de Vos en zijn PSP/PPR-collega Bart de Leede. Zij nemen aanstoot aan ge schriften van Joris-Karl Huys mans (1848-1907), waarin de Franse schrijver zich antisemi tisch uitlaat. De directie van het Stedelijk Museum, waar de tentoonstel- j ling wordt gehouden, blijkt te- voren op de hoogte te zijn ge- weest van de bedenkelijke op vattingen van de Franse au- i1 teur. Maar de wethouder voor cultuur, Luub Hafkamp, werd - niet gepolst. De museumdirectie heeft zich j erover beraden, juist in de pe- 1 riode dat het toneelstuk Het vuil, de stad en de dood van Raïrter Werner Fassbinder in opspraak was. „En juist daarom hebben wij er zeer grondig over nage dacht", aldus waarnemend di rectrice Clara Stroman, bij af wezigheid van directeur Hans Paalman, wiens persoonlijk initiatief het was om aan Huysmans aandacht te beste den. Brandstapels Ondanks Huysmans' extremis me, ook richting protestanten en vrijmetselarij, zag de mu seumdirectie geen reden de tentoonstelling van het pro gramma te schrappen. „Wij kwamen er pas bij de voorbe reiding, al lezende, achter", al dus mevrouw Stroman. Huysmans, die een biografie schreef over de Schiedamse heilige Liduina, laat zich hier in positief uit over de herin voering van brandstapels om de ketterij te bestrijden. Hij hekelt 'het joodse ongedierte' in Oostenrijk. Bij de museumdirectie heeft een rol gespeeld, dat men zijn boeken moet kennen om van dergelijke opinies weet te heb ben. Men ging ervan uit, dat het museumpubliek hiervan wel niet op de hoogte zou zijn. Clara Stroman: „Wij hebben ons afgevraagd, of Huysmans zijn ideeën nog verder heeft doen uitwaaieren". De directie kwam tot de slotsom dat dat niet het geval was, wat opmer kelijk is omdat het onderhavi ge boek, Salnte Lidwyne de Schiedam, op zeer ruime schaal is verspreid. Het was bijvoorbeeld een halve eeuw geleden verplichte kost op de Franse katholieke scholen. Had de museumdirectie dan niet kunnen kiezen voor een meer kritische benadering van Huysmans, die er nu in de mu seumaula zelfs sympathiek van afkomt? Clara Stroman*. „We hadden er misschien een bord naast kun nen zetten, met daarop: zo was ie, en dit vinden w f ervan en wij zijn het er niet mee eens. Maar als je zoiets doet, moet je het goed doen. Dan hadden we een historicus moeten inhu ren". Een punt van overweging was ten slotte, zegt zij, dat de boe ken van Huysmans niet verbo den zijn en gewoon in de han del verkrijgbaar. FvdA-raadslid Ton de Vos neemt daar geen genoegen mee. Hij schrikt van de citaten en concludeert: „Dan moet die tentoonstelling onverwijld worden afgebroken". Hij rede neert dat de kunst weliswaar vrij is, maar een kunstinstel ling is dat niet, en in geen ge val een museum dat met over heidssteun en -subsidie func tioneert. Daarin mag volgens hem geen ruimte zijn voor fas cistische ideeën. PSP/PPR-raadslid Bart de Leede is 'fors verbaasd' dat de directie van het museum de expositie 'zonder blikken of blozen' liet doorgaan, terwijl zij op de hoogte was van du bieuze citaten. Hij vindt dat over zulke zaken met de direc tie duidelijke afspraken moeten worden gemaakt, en meent dat er op het ogenblik niets anders op zit dan de ten toonstelling direct af te bre ken. De Vos gruwt eveneens van het idee dat de directie tevo ren op de hoogte was. „In zo'n dilemma moet je toch op zijn minst de wethouder voor cul tuur raadplegen, want je kunt op je klompen aanvoelen dat Vlaardingen Theater De Harmonie heeft de Vlaardingse poli tie geattendeerd op een voorstelling volgende week zaterdag van het Jïddish Theater. Vanwege de recente uitbarstingen van antisemitisme in Nederland heeft directeur Marten Putman die voorzorgsmaatregel getroffen. Putman typeert de voorstelling als volstrekt onschuldig en volledig a-politiek, maar heeft toch het zekere voor het onzekere genomen. De theatergroep Jiddish Theater bestaat al vele jaren en de voorstellingen hebben nog nooit aanleiding tot wat voor acties dan ook gegeven. Putman ziet in de haat, waarmee de Joodse gemeenschap de laatste maanden is geconfronteerd, geen reden om het stuk, dat eerder voor oktober stond gepland, af te gelas ten. „Het is een liberaal gebeuren, waarin de typisch joodse humor centraal staat. Er wordt op geen enkele manier op tenen ge staan", aldus Putman. Hij ziet het optreden van het Jiddish The ater als een noodzakelijke aanvulling op zijn programmering. er gedonder van komt. Een di recteur behoort die politieke gevoeligheid te hebben, zeker in het Schiedamse museum waar ze vaker met de politiek te maken hebben gehad. Als dat nagelaten is, was er niet die politieke intuïtie die van een hoofd van dienst vereist is. Dan was dat onjuist. Maar toch al: wat ik nu hoor, vind ik heel jammer. Hoogst verve- lendl" Is wethouder Hafkamp door de directie op de hoogte ge bracht? „Nee, dat is niet het geval", zegt de VVD-wethouder, die de kwestie meteen zal onder zoeken. Hij kent het werk van Huysmans niet en kan de ernst niet overzien, maar zegt: „Als dit soort uitspraken op ta fel komt, lijkt het mij redelijk extreem. Als het inderdaad zo'n duidelijk aspect is, hadden de politiek verantwoordelijken beslist in kennis moeten worden gesteld". Hafkamp vraagt zich Op voor hand af, of het hele werk van Huysmans een discrimineren de sfeer ademt, of dat het mo gelijk om een enkele 'uitschie ter' gaat. Dat zou, wat hem be treft, wellicht enig verschil maken. Levensloop De Vos probeert nog enig be grip op te brengen voor het feit, dat niet bij iedere exposi tie het curriculum vitae van de betreffende kunstenaar be kend is. En een museum hoeft ook niet elke kunstenaar uit te horen tot diens diepste ziele- roerselen op tafel liggen. Ook Hafkamp ziet het als „ondoen lijk om je in ieders levensge schiedenis te verdiepen". Maar De Vos vindt dat de situatie bepaald anders is, als iemand in woord en geschrift uiting geeft van beledigende, discri minerende opmerkingen. Dan kan een dergelijke opinie na melijk als bekend worden ver ondersteld. Zie verder pagina 15 Schiedam De Rot terdamse projectont wikkelaar Halico BV wordt de nieuwe ei genaar van het sinds 1977 braakliggende Gusto-terrein in Sehiedam-Zuid. Halico zegt de onderhandelin gen met makelaardij Zadelhoff zo goed als te hebben afge rond. De projectontwikkelaar wil het 14 hectare grote ter rein van de voormalige scheepswerf Gusto opnieuw verkavelen en de grond ver kopen of verhuren aan diverse kleine en grote bedrijven. Volgens ir.J.M. de Vries, die als architect bij Halico in dienst is, hebben al verschil lende ondernemingen interes se getoond in het plan. De Vries vindt die belangstelling zeer verklaarbaar: „Waar in de omtrek van Rotterdam vind je nou een zo groot en zo gunstig gelegen terrein, dat je in eigendom kunt verwerven? Rotterdam en Schiedam zitten vast aan erfpacht. Dit is in veel opzichten een unieke lo- katie". Halico gaat ervan uit, dat me dio dit jaar een begin kan worden gemaakt met het op hogen en bouwrijp maken van de grond. Ook de oevers en kademuren van het direct aan de Nieuwe Maas en Voorha ven grenzende terrein worden onderbanden genomen. Hoe wel het industrieterrein op sommige plaatsen verontrei nigd is met metalen en oliën, is sanering van de bodem vol gens De Vries niet nodig. Dat zou ook blijken uit adviezen van het handelslaboratorïum in Rotterdam. De kans dat de onderhandelin gen met Zadelhoff, bemidde laar voor de huidige eigenaar, IHC Galand, nog afketsen, acht De Vries klein. Ook Za- delhoff-functionaris R.P.R. von Weiier denkt niet dat er nog een kink in de kabel komt. Hij gelooft dat Halico een uitgekiende formule han teert. „Een maatpak", noemt hij het aanbieden van bedrijfs terreinen op iedere gewenste grootte. De gemeente Schiedam is in middels van de plannen op de hoogte gesteld. „Die is zeer blij met de toekomstige werkgele genheid", aldus De Vries. Over het aantal arbeidsplaat sen op het toekomstige be- drijfsverzamelterrein kan de architect nog niets zeggen: „Dat hangt af van de aard van de ondernemingen". Burgemeester Reinier Schee res toont zich inderdaad tevre den met de jongste ontwikke lingen op het Gusto-terrein. Scheeres heeft het altijd be treurd dat de gemeente er niet in slaagde de grond zelf in ei gendom te verwerven, nadat de scheepswerf de poort voor goed had gesloten: „Als eige naar kun je zelf bepalen wat er gebeurt en heb je meer grip op de ontwikkelingen". De vraagprijs, die aanvanke lijk 20 miljoen gulden bedroeg en uiteindelijk, zakte naar 9,5 miljoen, vormde echter het grote struikelblok in de onder handelingen tussen IHC Ca- land en de gemeente. Daar door moest Schiedam lijdzaam toezien dat het terrein een tijd werd verhuurd aan schroot- handelaren, bedrijven die veel ruimte in beslag namen en daar weinig arbeidsplaatsen tegenover konden stellen. Het Gusto-terrein in Schiedam-Zuid krijgt een nieuwe eigenaar. De Rotterdamse projectontwikkelaar Hall- co wil de grond van de voormalige scheepswerf gaan verhuren aan bedrijven. Faillissement Rehorst dupeert ook Schiedam Schiedam/Vlaardingen Het failissement van Rehorst Bouw BV uit Waddinxveen laat ook in Vlaardingen en Schiedam zijn sporen na. Het bankroet komt in Vlaardingen het hardst aan. Het betekent niet alleen dat de bouw van de 55 woningen aan de Oostha venkade stil blijft liggen; ook de gemeente is financieel ge dupeerd. De gemeente Vlaar dingen heeft voor het verwe zenlijken van openbare ruimte Schiedam De activiteiten bij de Buitensluis, voorafgaande aan de jaarwisseling, hebben tot zülk een succes geleid, dat aan dergelijke evenementen volgend jaar in de hele stad valt te denken. De bewoners vereniging Schie dam-Zuid wil in ieder geval vandalismebestrijder rar. Wil Boonstra in overweging geven dergelijke activiteiten stedelijk te organiseren. Nu was het een wHkgebonden activiteit, die ook jongeren uit andere wij ken aantrok. Vier avonden lang stond er een feesttent bij de Buitensluis, niet in deeerste plaats om kerstbomen verzamelende jeugd beschutting te bieden, maar veel meer bedoeld om de jongeren weg te lokken van de Heüig Hartkerk. Traditioneel vonden hier de jaarlijkse vreugdevuren plaats, maar op 1 januari 1987 ging dat ge paard met vandalisme. Winke liers en omwonenden drongen toen aan op verplaatsing van de kerstbomenbrand, Dat is vorige week getukt. geld in het project aan Oostha venkade gepompt, waarvan het maar de vraag is of er nog een deel terugvloeit in de ge meentekas. Om hoeveel geld het gaat, zegt men op de afde ling stadsontwikkeling niet te weten. Ambtenaar Peter Ruis heeft echter vooral te doen met de bewoners. Dat j geldt zowel voor de bewoners van de 23 woningen, waarvan de eerste oplevering nog juist voor het failissement heeft plaatsgevon den, als voor de mensen die in onzekerheid verkeren over het tijdstip waarop hun wo ning gereed zal zijn. Na een eerste oplevering ko men er nog vaak gebreken aan een woning aan het licht. In dit geval moeten de bewoners via een trage omweg proberen dergelijke manco's verholpen te krijgen. Alle bewoners heb ben een garantiecertificaat, waarmee zij bij het Garantie Instituut voor de Woningbouw (GIW) kunnen aankloppen. Het GIW garandeert welis waar dat het project wordt voltooid, maar heeft volgens Ruis nog ongeveer een maand nodig om daaraan ie beginnen. Die vertraging heeft ertoe ge leid, dat de telefoon bij het in stituut roodgloeiend staat, In Schiedam is de verwezenlij king van een bouwproject aan de Burgemeester Honneriage Gretelaan en de Dr. Kuyper- laan ongewis geworden. Daar zouden 13 premie-A- en 18 vrije-sectorwoningen moeten komen. Hoewel de eerste spa de nog de grond in moet, houdt Martin Smit van de af deling openbare werken er re kening mee dat de bouw, wel iswaar met een forse vertra ging, doorgaat. „We hebben daarover contacten met de cu rator. Bij de meeste faillisse menten is het zo geregeld dat sommige projecten nog kun nen worden uitgevoerd. We paoeten even afwachten". Vlaardingen Een 17-jarjge Vlaardingse is gisteravond met een lichte hersenschudding opgenomen in het Holyzieken- huis, nadat zij op de kruising van de Mr. L.A. Kesperweg en de Van Hogendorplaan was geschept door een witte Opel Manta. De automobilist reed na de aanrijding door. De poli tie zoekt getuigen. De aanrijding vond gister avond plaats om kwart over acht. De politie neemt aan dat de bestuurder van de witte Opel, die van de Kesperweg kwam, Hoor het rode licht reed. Het 17-jarige meisje stak op dat moment op de fiets de Schiedamsedijk over in de richting van de Van Leijden Gaelstraat. De politie stelde meteen een onderzoek in, maar dat leverde niets op. Ge tuigen wordt zerzocht contact op te nemen met de wacht commandant van de Vlaar dingse politie. Vlaardingen De politie heeft maandagmiddag twee 30-jarige vrouwen aangehou den, één uit Capelle aan den IJssel en één uit Rotterdam, die in de Hema op heterdaad werden betrapt bij het stelen van overhemden., In de auto van de twee vrouwen ontdek te de politie nog meer gestolen goed. Uit het onderzoek bleek, dat de vrouwen hun slag hand den geslagen in twee winkels in Vlaardingen, één in Schie dam en twee in Rotterdam. De goederen en de auto zijn in be slag genomen. De beide vrou wen zijn in bewaring gesteld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1