'Katholieke begraafplaats is onschatbare informatiebron' Wethouder laat aula ontruimen 4 Maassluisse pyromanen maakten miljoenschade VIAARDING5 SAE81A0 SCHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT HET ERFGOED Hoofd plantsoenendienst bepleit behoud grafmonumenten Buurt drijft inbreker in het nauw Raadsvragen na faillissement van Rehorst Huysmans kan niet door de beugel Twee jarige bedrijven maken samen kalender 'PvdA maakt wethouders vleugellam' Nieuwe kansen voor overdekt bad Groenoord Verdachten beschuldigen elkaar Pluim voor politie VRIJDAG S JANUARI 1988 Regionale redaclie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC viaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 door CAREL VAN DER VELDEN Schiedam Als men over monumenten praat, denkt bijna iedereen aan woonhuizen in binnen steden, aan boerderijen in een landschappelijke omgeving of aan indus triële archeologie. Maar er zijn heel wat meer za- "ken in de regio te vin den, die een handvat naar het verleden aan reiken. Te denken valt daarbij aan een historisch belangwek kende landschappelijke structuur zoals in Midden- Delfland. Ook in de infra structuur van de Waterweg steden is er voor een oplet tend oog wel het een en an der te vinden dat refereert aan de geschiedenis, terwijl een instelling als het ge meentearchief, of de begraaf plaats natuurlijk ook een schat van informatie over het verleden in zich dragen. Tot dusver richtte deze serie zich op bouwkundig erfgoed. Wordt de aandacht gericht in de regio: In deze serie wijdt het RN beurtelings aandacht aan oudegebouwen en aan mensen met visie op monumenten zorg op de neo-elassicistische ka pel op de Schiedamse be graafplaats aan de Vlaardin- gerdijk, dan is dat niet los zien van het belang dat de begraafplaats als geheel in neemt: bouwkundig, land schappelijk en historisch. Bokkenburg De Sehiedamse katholieken kochten in 1850 de buiten plaats Bokkenburg, die even buiten de toenmalige Vlaar- dingerpoort in de polder Nïeuwland gesitueerd was. Op dit terrein werd de be graafplaats aangelegd en door een legaat van Arnoldus van den Berg verrees er in het midden een mooie kapel, terwijl anderen voor een gie tijzeren hekwek en een poort zorgden. De kapel werd ont worpen door architect W. Thijssen en kwam gereed in 1854. De twee identieke smeedijzeren hekken marke ren vanaf 1892 de toegang tot de begraafplaats In de jaren zestig van deze eeuw, toen de begraafplaats toe was aan uitbreiding, rees de vraag of het niet verstan diger was het kerkhof te slui- De neoclassicistische kapel van de katholieke begraafplaats uit 1854. Ook de grafzerken op dit kerkhof zijn van grote cul tuurhistorische betekenis. ten en de Schiedamse katho lieken in een aparte hoek op de algemene begraafplaats ter aarde te bestellen. Deze gedachte sproot voort uit het idee, dat een begraafplaats als aan de Vlaardïngerdijk ei genlijk niet meer binnen de stedelijke bebouwing past. Door de uitbreidingen van de stad in noordwestelijke rich ting lag de begraafplaats, in tegenstelling tot in de negen tiende eeuw, natuurlijk al lang niet meer aan de rand van de stad. Door het deka- naat werd het terrein in 1972, inclusief de opstallen, voor de symbolische prijs van één fulden aan de gemeente chiedam overgedaan, die zich hiermee verplichtte ge durende minimaal dertig jaar zorg te dragen voor het be heer en onderhoud van de kapel, de twee aula's en het terrein als geheel. Ambachtelijk Na deze periode heeft de ge meente de mogelijkheid het perceel 'm te passen in de stedebouwkundige conceptie van dc omgeving'. Of dat be tekent dat de begraafplaats dan verdwijnt valt nu nog niet te voorzien, maar als het aan de direct verantwoorde lijke ambtenaar van nu ligt zal dat zeker met gebeuren. De chef van de plantsoenen dienst, waar de kerkhoven onder ressorteren, is W.C. Hoogeweh, ing. Zijn interesse voor de begraafplaats blijkt verder te reiken dan de zui ver beroepsmatige beheers kant. Wim Hoogeweij is lid van de Historische Vereni ging Schiedam en heeft heel wat uren in het archief door gebracht, op zoek naar de ge schiedenis van de diverse be graafplaatsen. Hij beschouwt begraafplaatsen als een on schatbare informatiebron over het verleden. Het nage slacht kan. rondkuierend over zo'n terrein, namelijk precies zien wie er vroeger in ae stad gewoond hebben. In het geval van de katholieke begraafplaats komt daar nog de kunsthistorische dimensie bij: de kapel, de smeedijzeren hekken en de grafstenen zelf, die vaak grote ambachtelijke kwaliteiten van de steenhou wer verraden, hebben be langrijke cultuurhistorische kwaliteiten. Hoogeweij kijkt dan ook met spijt terug op het verdwijnen van de begraafplaats bij de oude ruïne van Matbenesse. De restanten van de joodse graven verdwenen naar Rot terdam, en ook de laatste rustplaats van generaties an dere Schiedammers werd ge schonden. Om het belang van de grafmonumenten aan te tonen is Hoogeweij gestart met een foto-inventansatie- projeet van grafmonumenten aie zijns inziens behouden moeten blijven. Deels wegens het vakmanschap waarmee ze gemaakt zijn, deels wegens de namen die in het marmer gehakt zijn. Beperkt „Die keuze is uiteraard heel subjectief en beperkt Bijna iedereen zal zijn eigen ver wanten tot de groep rekenen, die speciale aandacht ver dient. Maar in principe hangt de staat van de graven en de grafstenen van de nabestaan den af. Die bepalen hoe een graf er bij staat. De plantsoe nendienst ziet erop toe dat dat in orde is. Als de nabe staanden de kosten met wil len betalen, wordt zo'n graf geruimd". Hoogeweij ziet dit onderhoud als een gemeen schappelijke verantwoorde lijkheid. Mensen, die willen dat een graf van een verwante ook nog door een ver nageslacht bezocht kan worden, moeten daar overigens wel een be drag voor op tafel leggen. Verlenging voor het recht van begraven met een ter mijn van 10 jaar kost bijvoor beeld 1358 gulden. Indien niemand voor deze kosten wil opdraaien, is een graf te genwoordig na een jaar of 15 a 20 meestal wel verdwenen. Hoogeweij's hoop is dus voor het grootste deel gericht op de achterblijvend en. Gezien de beperkte financiéle mid delen kan de gemeente zelf slechts het onderhoud van een beperkt aantal graven voor haar rekening nemen. Het graf van Framjois Ha ve rscnmidt beter bekend als Piet Paaltjes rekent Hoogeweij zeker tot die cate gorie. Schiedam - Bewoners van Schiedam-Oost hebben gister avond een inbréker in het nauw gedreven en overgele verd aan'de politie. De Mop- jacht werd geleid door de zoon van een bejaarde dame uit de Christiaan HuygensstraaL, die voor de tweede maal het slachtoffer van een inbraak dreigde te worden. De vrouw schrok in de voora vond op van Bén harde klap. Toen zij angstig een kijkje n«..> in de gang, ontdekte zij dat iemand had geprobeerd de voorde ir te forceren. Buiten trachtte de inbreker inmiddels uit de handen van zijn achter volgers te blijven. Zijn poging om de deur met een breekijzer open te wrikken was gesigna leerd door de zoon van de be woonster. Hij had kennelijk op wacht gestaan. Volgens de politie had de da der kort tevoren een schilderij, een landschap uit de negen tiende eeuw, uit de woning ontvreemd. Vlaardingen Het fail lissement van bouwbedrijf Rehorst uit Waddinxveen heeft tot grote bezorgd heid geleid bij de Vlaar- dingse SGP/RPF/GPV- "■gemeenteraadsfraetie. De partij is bang, dat de ko- pers van de door Rehorst gebouwde appartementen aan de Oosthavenkade fi nancieel benadeeld zullen worden. Niet alleen de toekomstige ap partementbewoners kunnen de dupe worden van het fail lissement, ook de gemeente en onderaannemers zouden er na delige gevolgen van kunnen ondervinden. En wat zijn de consequenties voor eventueel Vlaardingse werknemers van Rehorst, vraagt de raadsfractie aan burgemeester en wethou ders. Gezien de plaatselijke be langen dringt de SGP/RPF/GPV erop aan, dat de gemeente Vlaardingen be trokken wordt bij de afwikke ling van de nog niet voltooide appartementen. Overigens werd gisteren be kend dat de bouw- en handels maatschappij Van Erk uit Bergambacht alle lopende pro jecten van Rehorst overneemt. Volgens de FNV worden door die reddingsoperatie niet al leen kopers van in aanbouw zijnde Rehorst-woningen. uit de brand geholpen, maar is daarmee ook de werkgelegen heid van de 150 personeelsle den veilig gesteld. Schiedam In de aula van het Stedelijk Museum ïs de komen de weken wat werk uit de eigen collectie te zien. Wethouder Luub Hafkamp heeft deze nood- expositie gelast om een alterna tief te bieden voor de tentoon stelling 'Huysmans en Schie dam', die gistermiddag volgens zijn uitdrukkelijke order werd afgebroken. Hafkamp kwam tot de conclusie dat Joris-Karl Huysmans^ zich „in zijn hele werk door zéér ex treem uitlaat" over verschillen de minderheidsgroepen. Nadat hij zich door de museumdirectie op de hoogte had laten stellen, liet Hafkamp weten: „Ik heb op dracht gegeven om de tentoon stelling onmiddellijk te beëindi gen. En onmiddellijk, dat is nül" De wethouder vindt dat hij vóór de^expositie van start ging geïn formeerd had moeten worden door de directie, die toen reeds op de hoogte bleek te zijn van de discriminerende uitlatingen van Huysmans, een Franse schrijver die leefde van 1848 tot 1907. Huysmans liet zich onder ande re antisemitisch uit in zijn bio grafie over Lïduina, de heilige maagd van Schiedam. Hafkamp begreep van de mu seumdirectie dat men hem in derdaad had willen raadplegen, maar dat zou 'door hectische om standigheden in het museum' niet van gekomen zijn. Hafkamp houdt het op een communicatie stoornis, maar heeft de directie te verstaan gegeven dat herha ling in de toekomst uitgesloten dient te zijn. Volgens Hafkamp kan burgemeester Scheeres zich goed vinden in zijn besluit om de tentoonstelling te staken. De wethouder acht het denk baar, dat bij een betere voorbe reiding toch een tentoonstelling over 'Huysmans en Schiedam' was gehouden, maar dan vanuit een zeer kritische opstelling. Nu ontbrak op de expositie elke re levante informatie over de schrijver. De museumdirectie reageerde tegenover onze krant gistermid dag bijzonder gepikeerd. Waar nemend directrice Clara Stro man liet weten van de opdracht tot ontruiming 'niets' te weten en verwees naar Hafkamp. Me vrouw Stroman zei 'geen tijd' te hebben voor nader commentaar. Even later bleek de aula toch te zijn afgesloten: de Huysmans- stukken werden verwijderd. Signaal Gemeenteraadsleden Ton^-Re Vos (PvdA) en Bart de Leedè- (PSP/PPR), die bij Hafkamp, hadden aangedrongen op onver wijlde stopzetting van de exposi tie, toonden zich ingenomen met het besluit van de V VD-wethou- der. De Leede noemt het een ge lukkig signaal van politieke overeenstemming. Hij is blij dat de affaire op deze manier kon worden opgelost. Ook De Vos spreekt van een verstandig besluit. Andere pro cedures waren denkbaar ge weest, maar daarmee was meer tijd gemoeid geweest, waardoor de discussie zich zou voortsle pen. „En daar is niemand bij ge baat, in het minst de mensen die zich gekwetst kunnen voelen door ae uitlatingen van Huys mans". De noodzaak om schriftelijke vragen te stellen is volgens De Vos weggenomen. Bij een af wachtende wethouder kan dat nog we! eens nodig zijn, maar niet, aldus De Vos, „als de wet houder zelf de hand aan de ploeg slaat". Hij stelt op prijs dat Haf kamp „op het goede moment toch het goede besluit weet te nemen". De wethouder had de museumdirectie ook in overwe ging kunnen geven de expositie te beëindigen, maar De Vos vindt het voor de politieke dui delijkheid goed dat de wethou der zelf de knoop doorhakte en zijn visie omzette in een op dracht. (ADVERTENTIE) Achter iedere BQVAG-vakman staat een grote organisatie Daar zit u goed mee. dat geeft zekerheid. Uw BOVAG-autObedrijf kent bijvoorbeeld uitstekende regelingen voor financiering, leasing en verzekering Grote keus eerste klas occasion auto's met drie zekerheden: 1 BOVAG- Garantiebewijs 2 VVN-gekeurd 3 Grote onderhoudsbeurt AUTOBEDRIJF NOOTEBOOIV! Winkelcentrum SPALAND, Zwaluwlaan 84, Schiedam, 010-4708122 Donderdaosavonds koopavond voor de showroom lÜFEmmlfjm Emms mKFmmiH mme m alle memmmo's Schiedam Als twee bedrijven ju bileren en ze willen dat samen vie ren, kan dat dan beter dan met het uitgeven van een verjaardagskalen der? Nee, dat kan niet beter, dachten de bedrijfsgemeenschap Sebiemond (60 jaar) en de openbare bibliotheek Schiedam (70 jaar). Na enig speur werk ontdekten deze twee aan de gemeente Schiedam gelieerde dien sten trouwens een onvermoede rela tie, Wat bleek? Dat mejuffrouw S.C. Bok die aan dat 'mejuffrouw' heel veel waarde hechtte zestig jaar Henk Ewoldt, üa Claus en Wob van der Veen delen kalenders uit aan leerlin gen van basisschool De Brug, geleden niet alleen directrice was van de bibliotheek, maar ook een belangrijke bestuursfunctie had bij 1 W'Cxc ïf&vr-Mr' Schiedams eerste soeiale werkplaats, „Aan haar danken we min of meer de geboorte van dit bedrijf", maakt BGS-directeur Wob van der Veen uit de historie op. De huidige biblio theekdirecteur Henk Ewoldt is maar wat blij met dit toeval. Het bezorgde hem een kred jetje van een paar dui zend gulden, want 20veel geld was er gemoeid met het drukken van de gebruikersgids annex verjaardagska lender voor de jeugdiezers van de bieb Van der Veen stelde er ook nog de drukpersen van de BGS voor be schikbaar. Daarmee werd de BGS aan de Van Bereken rodestraat de eerste sponsor van de bibliotheek. Vijftien leerlin gen van basisschool De Brug kregen gisteren een exemplaar van de ka lender, die ontworpen is' door Lïa Claus. De sponsoring slogan werd bedacht door Van der Veen: 'Uitge lezen werk!' CDA 'er Aart Kooi: Vlaardingen CDA en VVD hebben woensdag in de Vlaar dingse gemeenteraad een nare avond gehad. Tot tweemaal toe zagen zij voorstellen van 'hun' college stranden op te genstand van coalitiegenoot PvdA, die steun zocht bij de linkse partijen tn de raad. Aart Kool, fractieleider van het CDA, noemt dat 'verregaand machtsmisbruik' Zijn VVD-collega George Neijssel vindt, dat de PvdA de stad onbestuurbaar maakt. Maar een antwoord op de stra tegie van de PvdA, die zo nu en dan de coalitiepartners bui tenspel zet, hebben de libera len en chnsten-democraten niet. De klap is behoorlijk aangeko men b»i CDA'er Kooi. Vooral het feit dat de PvdA-wethou ders tegen hun eigen voorstel len moesten stemmen maakt hem boos „De PvdA maakt zijn eigen wethouders tot ma rionetten van de partij. Zo boet het college in aan daad kracht, en dat is niet in het be lang van de politiek en ook niet in het belang van de Vlaardingse samenleving Dit kan nier', vindt Kool. „Wij moeten ons hier op zeer korte termijn op beraden". „De PvdA wil ons laten voe len wie er de baas is in Vlaar dingen", zegt Neijssel. „Dat doen zij door op de nek van hun eigen wethouders Maarle- veld en Goudnaan te gaan zit ten. Dat kan zo met doorgaan. Maar het is het probleem van de PvdA en wij hebben er niets mee te maken, zolang ze van onze wethouders afblij ven". Neijssel denkt dat de Vlaar dingse politiek met wat hij noemt 'ae grappenmakerij en de spelletjes van de PvdA zal moeten leven. „Er zit niks an ders op. Dit is voor ons geen reden om het college op te bla zen. Ik hoop alleen dat de PvdA over twee jaar, bij de verkiezingen, de rekening voor dit gedrag gepresenteerd krijgt". Schiedam De Schiedamse wethouder Luub Hafkamp heeft het plan om bad Groe noord te overdekken nieuw le ven ingeblazen. Hafkamp zou daarover besprekingen voeren met verschillende projectont wikkelaars. Hafkamp heeft het oude idee weer opgepikt, nadat de ge meente Rotterdam bekend maakte dat het afgebrande zwembad West niet meer in zijn vroegere vorm wordt her bouwd. Het zwembad m Span gen beschikte voor de brand over een officiële 50-meter wedstrijd baan. Bad Groenoord is daardoor het enige zwembad in de regio geworden met een soortgelijke baan. Die wordt niet voor wedstrijden gebruikt, omdat het bad niet overdekt is. Over de verbouwing zou Haf kamp inmiddels contact heb ben met diverse geïnteresseer den. „We zijn bezig, verschil lende ideetjes uit te werken", zei de wethouder vanmorgen voor Radio Rijnmond. Over de kosten en de exploitatievorm van een vernieuwd bad Groe noord wil Hafkamp nog geen mededelingen doen. Wel maakte hij duidelijk dat een samenwerkingsvorm met de gemeente Rotterdam niet haal baar is gebleken. door AAD RIETVELD Maassluis „Dit is wel het meest merkwaardige verhaal dat hier ooit is verteld", verzuchtte de Roth ise rechtbank- pre' a mr.R.C. Len- sink x.^man. In het be klaagdenbankje stonden twee Maassluizers, ver dacht van brandstichtin gen, inbraken, diefstallen en kinderachtige balda digheid. „En ik heb in de jaren toch wel wat vreem de verhalen gehoord", zei mr.Lensink. De presidente typeerde de Maassluizers, die toch al 35 en 36 jaar oud zijn. als 'verlate pubers'. De officier van justitie en de beide advocaten hoefden niet In actie te komen, omdat mr.Lensink de zaken voor drie maanden verdaagde. De psychiatrische rapporten over de twee verdachten vond zij niets waard: „Dat zijn van die rapporten van tussen kerst en oliebol". De psychiaters moeten hun huiswerk over doen, en dan worden de zaken opnieuw behandeld* De twee mannen werden vier brandstichtingen in Maassluis- West ten laste gelegd. Maar in de processtukken waren maar liefst 35 brandstichtingen, tal loze inbraken in kelders en winkels, valse aangiftes van diefstal en misleiding van postorderbedrijven opgeno men. Bovendien zetten beiden op een koude winterdag een brandkraan open om een ijs baantje te maken. Een geintje, verklaarden zij. De meeste strafbare feiten verklaarden de twee vrienden als onschuldige geintjes, expe rimenten of stommiteiten. Maar dat die stommiteiten, zo als mevrouw Lensink opmerk te, talloze mensen in gevaar hadden gebracht en voor mil joenen gulden schade hadden aangericht, daar hadden zij niet bij stilgestaan. Hun laatste brand stichtten zij vorig jaar aan de vooravond van ae Fu- rie-ade, in de lift van een flat aan de Burgemeester Wesse- linkstraat. Een matras werd in de lift gelegd, met spiritus overgoten en in brand gesto ken. De lift werd vervolgens brandend omhoog gezonden. Tot 3 oktober, toen de oudste verdachte werd gearresteerd, wachtte Maassluis-West een jaar lang met angst en beven op de volgende brand. Er werd een speciaal politieteam sa mengesteld, dat bij de flat in de Westwijk postte en goed op lette welke toeschouwers gere geld bij branden werden gesig naleerd. „De man met de bril is er weer, in gezelschap van snorremans", werd een ge vleugelde uitdrukking bij de politie. De twee mannen, die allebei van een stevige pot bier hiel den vier liter op een avond konden 213 moeiteloos aan hadden elkaar anderhalf jaar geleden ontmoet. De oudste van de twee had twee stukge lopen huwelijken achter de rug, was werkloos en voelde zich van iedereen verlaten. Hij keek huizenhoog op tegen de één jaar jongere man, die altijd beter in het pak zat, zijn huis netjes aan kant had en mooie re brieven schreef. „Hij kon alles beter dan ik". Volgens de eenzame man had de ander steeds aangezet tot brandstich ting. De 35-jarige verdachte be weerde precies het omgekeer de. Zijn 'vriend' was in dron ken staat een 'enge man.', die steeds brand wilde stichten. „Zijn huis was zo ongeveer Shell-Pernis, opgepropt met brandstoffen". Waarom hij dan niet met die vriend gebro ken had. wilde mr, Lensink weten. „Ik zat aan hem vast, ik was bang dat hij te loslippig zou worden". De 35-jarige man speelde zelf nog een paar keer voor pyromaan, naar zijn zeg gen om de aandacht van de andere branden af te leiden, Daar begreep mr. Lensink niets .van. Mevrouw Lensink vond de verklaringen van de jongste verdachte sowieso maar raar. „Leugens en kletspraatjes", noemde zij het. Dat de man een inbraak in een winkel had verklaard uit het feit, dat hij daar zo graag met 2ijn vrien din 'een wip wilde maken', vond zij helemaal te gek om los te lopen. Bekoeld De vriendschap tussen de twee mannen is, sinds zij beiden in het huis van bewaring aan de Noordsingel zitten, danig be koeld. Zij kijken eikaar niet meer aan. Wel zei de 35-jarïge man nog, dat de ander hera had aangeraden zijn belasten de verklaringen in te trekken. De man zou gezegd hebben: „Dan ben ik buiten en dan kom ik desnoods elke week effe honderd gulden brengen". Mr.Lensink begreep steeds minder van de verklaringen en kreeg hoe langer hoe meer behoefte aan gedegen psychia trische rapporten. Die waren er naar haar mening niet. „U bent zo vreemd en onvolwas sen", vond mr.Lensink. Op de gang van het gerechts gebouw keketi de advocaten van de Maassluizers, mr.P.C. Ouwendijk en mr.J.C. Spigt, elkaar nog eens aan. „Ik weet niet wie er nou staat te lie gen", zei de een. „Ik ook niet", zei de ander,. De Maassluisse politie kreeg gisteren een pluim van mr.R.C. Lensmk-Bos- man, presidente van de Rotterdamse rechtbank. Zij vond dat de politie van de talloze verhoren in de strafzaak tegen twee pyro manen een zeer overzich telijk proces-verbaal had gemaakt. „Mijn waarde ring daarvoor zei zij te gen de drie rechercheurs in de zaal. Het gedegen stukje werk van ae politie was de pre sidente tijdens de zitting echter van weinig nut. Bij het kopiëren van de stuk ken had de griffie er 'een rommeltje van gemaakt'. Alle verslagen, die zo keu rig op volgorde lagen, wa ren door elkaar geraakt. De nummering klopte van geen kant meer. „Rampza lig", vond mevrouw Len sink dat. Zij kondigde aan dat zij daar met de griffie een hartig woordje over zou spreken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1