Maassluis verloor greep op voornaam 18e eeuws woonhuis Vluchtelingen in Holy ondergebracht I Podium breekt expositie af D66 pleit voor autovrij centrum VlAAfMIBS DAGBLAD - SGHIEflAMSOHf GOUBANT NIEUWE WATERWEG COURANT HEIIlffilEl Kok gaat theaters leiden Schiedam: 'Take it or leave it7 Vlaardingse brandweer .houdt van leen feestje De Wildt weg bij DSS'26 Huysmansop herhaling In de sloot Milieu deskundige vertrekt na jaar Kwintet bekent auto-inbraken VRIJDAG 15 JANUARI 1988 Regionale redactie: Brede Havensiraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Poslbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352068, 4350557 - sportredaciie: 4345209 Monumenten in de regio; in deze serie wijdt het RN beurtelings aandachtaan oudegebouwen en aan mensen met visie op monumenten- j zorg. door CAREL VAN DER VELDEN Maassluis „Het groote, aanzienlijke pand spreekt met zijn 12,25 meter breeden voorge vel, waarin de zwierige, rijk bewerkte hoog op gaande middentravee en de aan de straat uitge bouwde erker terstond opvalt, een eigen taal. Het is dan ook het voor naamste woonhuis, dat in het midden der 18e eeuw te Maassluis dor een particulier uit goede beurs werd bouwd". Architect J. Verheul toonde zich in 1936 in zijn boek Merkwaardige Oude Inrij- hekken alsmede Poort- en Hoofdingangen, 17e-19e eeuiy voi lof over het voor malige Maassluisse politiebu reau op de Markt 18. Ook nu spreken veel Maassluizers nog over 'het politiebureau', als zij refereren aan het stati ge pand waar nu Van Gilst binnenhuisarchitectuur is ge vestigd. Het is immers nog maar 16 jaar geleden, dat het Maassluisse geboefte voor het laatst achter de tralies van het statige pand verdween. In 1971 verhuisde het Maas sluisse korps naar de West- landseweg, waarna diverse (.uHuurïnsteliingen tijde lijk in het pand gevestigd werden. Na jarenlang soebat ten werd het pand door de gemeente uiteindelijk ver kocht aan de Amsterdamse stichting Hendrick de Keij- zer, die behoud en restauratie van historische monumenten als haar belangrijkste doel stelling heeft. 6e~ Eenvoud De basis voor de bouw werd in 1750 door Jan Valk en J.R. Blok gelegd, toen zij twee los staande panden aan de oost zijde van de Markt kochten. In 1753 liet Valk deze pan den afbreken, waarop de ka pitale villa kon verrijzen. In tegenstelling tot een ander belangrijk Maassluis' monu ment het Gemeenlands- huis vallen de pronkerige versierselen op. Een duidelijk teken van veranderende smaak in bouwstijl, want het Gemeenlandshuis, 125 jaar eerder gebouwd, wordt juist gekenmerkt door de sobere eenvoud, ondanks het schil derachtige karakter van het monument, dat eerder in deze serie onder de aandacht kwam. Jan Valk hoorde in zijn tijd tot de notabelen van het stadje. Hij was reder en be hoorde gedurende enkele ja ren tot het college voor de visscherij. Arts Jac. Koole be trok de woning in 1777, na- i dat zijn schoonouders waren overleden. Naast schepen was de schoonzoon van Valk c lange tijd burgemeester van Maassluis. Na de dood van zijn weduwe werd het huis opgesplitst in twee en later in vier wooneenheden. Weduwe A. Poortman verkocht het pand uiteindelijk in 1881 aan het rijk, die er een post- en telegraafkantoor en een wo ning voor de directeur in in richtte. Toen het rijk in 1907 het postkantoor naar elders ver plaatste, ontstond bij de ge meente het idee het pand aan te kopen en er een politiebu reau te vestigen. De minister van financien liet de ge meente op 18 april van dat jaar echter weten, dat het pand als 'monument van ge schiedenis en kunst' moest worden gespaard en daarom niei aan de gemeente kon worden verkocht. Uiteinde lijk bleek het rijk wel bereid het pand aan de gemeente te verhuren voor een bedrag van 150 gulden per jaar, on der de voorwaarde dat de ge meente de interne verbou wing voor haar rekening nam. Het rijk betaalde de kosten voor de gevelrenova tie. Het gerucht, dat de gemeente het plan had opgevat om hier Markt 18: het voormalige poli tiebureau. het politiebureau te vestigen, deed nogal wat stof opwaaien onder de 'gegoede burgers' in het centrum van Maassluis. Een zekere Cornells Uitden- boogaart, woonachtig op de hoek van de Markt en de Vliet, protesteerde als volgt bij het stadsbestuur: „Dat re- questrant eerbiediglijk onder den aandacht Uwer Excel lentie meent te moeten bren gen dat bedoeld gebouw een. monument van Antieken. Bouwkunst vormt, zodat het daarom, alsmede met het oog op zijne ligging in het cen trum, het schoonste, deftigste en meest gezochte gedeelte der gemeente allerminst ge schikt is om een politiebu reau met arrestantenlokalen te vestigen". Baten deed het niet, want op 6 december kreeg Uitdenboogaart te ho ren dat het gemeentebestuur 'de eer had' hem mee te de len dat het gerucht klopte: het politiebureau kwam op de Markt. Na 1971 wist de gemeente, sinds 1949 eigenaar, niet meer wat ze met het pand aan moest. Jarenlang stond het leeg, ondanks het feit dat zich tal van belangstellenden voor het pand aandienden. Onder hen bevonden zich de Maassluisse makelaar Ros, een antiquair, een notaris on de directeur van de Rotter damse Doelen, H.W.J. van Dael. die in het pand een unieke lokatie voor zijn an tieke kunstverzameling zag. Spijt Ondanks het feit dat sommi ge gegadigden meer voor het pand over hadden, werd het pand uiteindelijk voor 145.000 gulden verkocht aan de Hendrick de Keijzerstich- ting. Waarschijnlijk vanuit ae geaacnte, aat met deze stichting ais eigenaar de res tauratie van het pand in goe de handen zou zijn. Mis, want Hendrick de Keijzers lande lijke subsidieaanvraag voor een bedrag van 550.000 gul den werd afgewezen. Ook de gemeente had weinig geld in kas in totaal 45.000 gulden om de restauratie te be kostigen. Maassluis had on dertussen spijt als haren op haar hoofd van de verkoop. In 1982 probeerde het college het pand terug te kopen, ten einde de restauratie onder te kunnen brengen in het Re habilitatieplan Binnenstad. Tevergeefs, want Hendrick de Keijzer liet weten 'statu tair niet bevoegd te zijn haar bezit te verkopen'. Hendrick de Keijzer ver huurt het pand sinds 1984 aan de binnenhuisarchitect Van Gils. Niet bepaald een bestemming die de gemeente bij de verkoop in 1978 voor ogen gehad zal hebben. Het Arekt dan ook geen verba zing, dat nogal wat Maasslui zers de gemeentelijke ver koop van het 18e eeuwse mo nument als een gemiste kans beschouwen. i Vlaardingen Burgemeester Fred van Lier verwacht, dat het plan voor uitbreiding van de brandweerkazerne aan de Hoflaan dit jaar volledig zal worden uitgevoerd. Hij zei dat gisteren op de korpsavond van de Vlaardingse brandweer in '■het paviljoen van Unilever Research. Maar hij waar schuwde de aanwezigen, „dat de politiek weieens een wat zwabberende koers vaart". De nieuwe brandweercom mandant ing. J.W. van Es maakte zijn eerste korpsavond mee. Een korpsavond, waarop voor het eerst geen bevorde- Brandweerlieden houden wel van een lolletje. En van een pilsje, zoals gisteren op de korpsavond bleek. Vlaardingen Gilbert de Wildt verlaat aan het eind van dit seizoen de vierdeklasser DSS'26. De jeugdige oefenmeester heeft het bestuur van de zater dagclub onlangs medegedeeld de volgende competitie ergens 'anders aan de slag te willen. De Wildt is momenteel bezig aan zijn tweede seizoen aan de Marathon weg. ringen werden bekend ge maakt. Dat gebeurt tegen woordig tussentijds. „Dan is er tenminste regelmatig iets te vieren", zei Van Es, Hij had al gemerkt dat de Vlaardingse brandweer daar geen bezwaar tegen had. De commandant vertelde zijn mannen, wat hen het komen de jaar te wachten staat: een verfijning van de organisatie en verdergaande automatise ring. Op vernieuwing van het materieel hoeft de brandweer voorlopig niet te rekenen. De gemeente doet zuinig aan. Wat voor een hoofdbrandwacht re-, den was om, toen de toespraak werd aangekondigd van de burgemeester, „die brand weerzaken in zijn portefeuille heeft", te roepen van: „Die is leeg". En vervolgens veront schuldigend tegen zijn colle ga's te zeggen: „Maar da's niet mijn schuld". Na een uurtje waren de toe spraken ten einde, waren alle onderscheidingen (bronzen kruizen en bronzen en zil veren gespen) uitgereikt en konden de brandweerlieden aan de borrel en het koud buf fet „Gelukkig", 2uchtten er een paar, want zij vonden dat het maar lang had geduurd. Schiedam Met onmiddellijke Ingang is gisteren in Podi um een tentoonstelling afgebroken, op last van eigenares Hilly de Jonge. Het was haar gebleken dat twee exposeren de Schiedammers, Jos Hachmang en Martin Moesman, zich al jarenlang denigrerend over het Schiedamse kunstbeleid uitlaten. Volgens De Jonge had directeur Peter Pijpers van de Schiedamse Kunststichting (SKS), die de tentoonstelling had georganiseerd, haar tevoren op de hoogte moeten stel len. Zij verwijt Pijpers dat willens en wetens te hebben na gelaten. De denigrerende opstelling van Hachmang en Moesman kwam aan het licht na een publicatie in het cafémagazine Podium Post Modern. Hoofdredacteur Carel van der Vel den vond dat de expositie, waar overigens niets van de ba dinerende uitlatingen van de beide kunstenaars is te zien, een vertekend beeld gaf en in de juiste context geplaatst diende te worden. Hem wordt nu verweten de citaten van Hachmang en Moesman 'uit het verband te hebben ge rukt'. De Jonge besloot tot onmiddellijke afbraak, omdat 2ij geen relletjes op de Lange Haven wil. Zij vreest dat de Schie damse bevolking aanstoot zal nemen aan de expositie, nu vaststaat dat de exposanten 'zich in hun hele leven door zéér extreem' hebben uitgelaten over het culturele klimaat in Schiedam. In verband met de afbraak van de tentoon stelling is directeur Pijpers in allerijl teruggekeerd van een vakantie in Egmond aan Zee. Verontruste Podium-bezoekers noemen het incident een 'wel zeer verbluffende kopie' van de Huysmans-affaire in Schiedams Stedelijk Museum. In hun werkplunje kwamen zij 2ieh op de hoogte stellen. Zij overwegen dinsdagavond een spoedvergadering te beleggen. "Vlaardingen Schïedam- VMaassluis.;De eerste politieke vluchtelingen, die in Vlaardingen onder dak krijgen, zullen vol gende week woningen in de Hoofdstedenbuurt in Holy en in het Centrum betrekken. De gemeente Vlaardingen heeft voorlo pig vijf huizen beschik baar gesteld voor de op vang van politieke vluch telingen. Hoeveel asielzoekers volgende week precies in Vlaardingen gehuisvest worden, is nog niet helemaal zeker. „We hebben al wel te horen gekregen dat er een gezin van vier personen bij zit. Dat kan dus uitstekend in. één van de vierkamerwo- ningen ondergebracht worden", aldus een woord voerder van de gemeente Vlaardingen. Juist gisteren Zijn de wonin gen voor de asielzoekers vole- dig ingericht. „Die mensen hebben tenslotte helemaal niets. Wij hebben voor de meest essentiële spullen ge zorgd". De vluchtelingen verblijven overigens al een tijdje in ons land. Zij zijn momenteel on dergebracht in de regionale opvangcentra. Van daaruit worden zij in de verschillende gemeenten in ons land ge plaatst. Het college van burgemeester en wethouders van Maassluis heeft besloten om de motie uit te voeren, zoals die door de ge meenteraad is aangenomen en waarin wordt gevraagd om 33 asielzoekers op te nemen. „Een werkgroep is hun komst aan het voorbereiden", aldus een woordvoerder van de ge meente Maassluis. „Momenteel heeft Maassluis al zes vluchte lingen opgenomen. Het gaat om Tamil-gezinnen, die wonen in de Van Beethovenlaan en het Sparrendal, „Er kunnen dus nog 27 mensen in Maas sluis geplaatst worden. Het is niet de bedoeling dat al die mensen tegelijk komen. Wij zijn natuurlijk afhankelijk van het gemeentelijk woningbe drijf. Ais er geen woningen voorhanden zijn, dan is het heel moeilijk om mensen te plaatsen". In Schiedam verblijven 18 vluchtelingen al sinds eind no vember in wisselwoningen, die vroeger voor gezinnen uit de stadsvernieuwingswijken wer den gebruikt. In het vluchte- ltngenkampje aan de Burge meester Stulemeijerlaan zijn 15 Tamils ondergebracht, drie Joegoslaven en één Iraans ge zin, bestaande uit een man, een vrouw en een kind. Zij moeten wachten tot Den Haag heeft beslist, of zij als politiek vluchteling worden erkend. Gemiddeld duurt dat één tot twee jaar. In de tussentijd heb ben de asielzoekers gratis on derdak en moeten ze van on geveer 400 gulden per maand zien rond 'te komen. Werken is verboden. Omdat er geen Nederlanders meer in de wisselwoningen huizen, leiden de vluchtelin gen een afgezonderd bestaan. Ze zouden liever een normaal huis betrekken, niet om het comfort, maar om gemakkelij ker contact te maken met de bevolking. Alleen aan het Iraanse gezin is een flat toege zegd, de rest maakt geen kans op andere huisvesting. Tamils, die daarop aandrongen, kre gen te horen: „Take it or leave it. Anders ga je maar terug naar Sri Lanka". Voor hun begeleiding zijn de asielzoekers aangewezen op twee gemeenteambtenaren en op vrijwilligers van een plaat selijke werkgroep, die door Vluchtingenwerk Nederland is opgericht. Zie ook pagina 3. Vlaardingen Door nog on bekende oorzaak raakte een 22-jarige Maassluisse op rijks weg 20 bij Vlaardingen-West gisteravond de macht over het stuur kwijt. Haar wagen be landde op zijn kop ïn de sloot naast de rijbaan. De vrouw werd in shock-toestand naar bet Holyziekenhuïs overge bracht. Daar bleek dat zij li chamelijk niets aan het onge val had overgehouden. Maassluis De gemeente Maas sluis zit amper een jaar na het aantrekken van een milieudes kundige alweer met een vacatu re. Nico van Vught vertrekt, na ongeveer een jaar in dienst te zijn geweest van de gemeente Maassluis, naar de Hekiemij. Hij gaat zich daar bezighouden met bodemsanering en afvalverwer king. „Ik heb het idee dat ik niet ge noeg ruimte kreeg om mijn functie inhoud te geven", aldus Nico van Vught. „Dat is één van de redenen waarom ik wegga bij de gemeente Maassluis. Als alles goed gaat zul je denk niet zosnel solliciteren. Ik had eerlijk ge zegd meer flexibiliteit verwacht. De taakomschrijving was heel open. Ik zou me bezig moeten houden met de contacten tussen de overheid en de bewoners en met de ontwikeling van het ge meentelijk milieubeleid. Dat viel In de praktijk dus tegen". De vertrekkende ambtenaar heeft in de korte tijd, dat hij werkzaam is geweest bij de ge meente Maassluis, wel gemerkt dat de afdeling milieu onderbe zet is. „Die afdeling zou eigenlijk versterkt moeten worden met enkele mensen", aldus Nico van Vught. „Maassluis kent giganti-; sche milieuproblemen, maar heeft naar verhouding maar heel weinig mensen op juist die afdeling. Dat vind ik een beetje rare zaak. Op de afdeling zou een milieudeskundige, die de in houdelijke beleidskanten zou ontwikkelen, uitstekend werk verrichten". Vlaardingen D68 pleit in zijn discussienota 'Een hart voor de stad' voor een autovrij centrum. In het plan van de democraten Wil van Rijn, Kees Berveling en student bouwkunde Hans Vingerling wordt het Liesveld viaduct be- bouwd en zijn zowel het Veer- "K plein als de Korte Hoogstraat voor auto's verboden gebied, o Burgemeester Fred van Lier cc zei gistermiddag, toen hij de f nota in ontvangst nam, dat het 'zeer interessante lectuur was'. „Dat heb ik in de gauwigheid wel begrepen". Het is kennelijk Vlaardings om ideeën in het buitenland te halen. Wethouder Bas Goudri- aan zag in de Verenigde Sta ten het diagonaal oversteken en introduceerde dat in Vlaar dingen, Van Rijn deed voor het binnenstadsplan van D66 inspiratie op in Trier. Die Westduitse stad heeft volgens het raadslid het ideale cen trum: parkeergarages aan de rand, en verder is het publiek aangewezen op openbaar ver voer. „Dat centrum trekt enorm veel mensen uit de om geving". Ook D66 wil van de binnenstad, zegt Hans Vinger ling, „een soort eiland maken. waaromheen je kunt parke ren". D66 ziet een nieuw te bouwen theater op het Veerplein als het hart van de stad. Een ge zellig plein met kiosken en terrassen zou de theaterbezoe ker in de stad houden. Het Liesveldviaduct moet daar voor deels worden afgebroken, maar dat vinden de democra ten geen enkel bezwaar. Van het overgebleven deel, van de Hoogstraat tot het huidige bus station, zou volgens Vingerling een mooie winkelstraat kun nen worden gemaakt. Het re sultaat zou zijn, dat de Hoog straat in ere wordt hersteld. „En dat is in feite het oude centrum van de stad", zegt partijlid Kees Berveling. De makers van de nota bij het Liesveldviaduct, dat volgens hun plan moet worden gesloopt. Schiedam Een afgestudeer de kok en een educatief mede werker krijgen voorlopig de leiding over de Schiedamse theaters. Met het in dienst ne men van Marq Oudshofi, voormalig student van de ho gere hotelschool in Maastricht, en het opwaarderen van de functie van educatief mede werker Carel Beke, heeft het theaterbestuur tijdelijk de ga ten gedicht in het medewer kersbestand. Bij het Passagetheater en De Teerstoof is sprake van een ware uittocht aan personeel. Directrice Connie Eggink ver trekt naar de Culturele Raad Zuid-Holland, directie-assis tente Ingrid Reinders gaat bij de Rotterdamse Schouwburg werken en assistent-toneel meester Paul Hutschemaekers heeft een baan bij De Lan taarn/ Het Venster aangeno men. Het besiuur veronderstelt dat met het benoemen van de nieuwe medewerkers een 'on gewijzigde voortzetting van de bedrijfsvoering* is verzekerd. Het bestuur geeft geen verkla ring voor de plotselinge en massale uittocht. Blijkbaar was het contractueel mogelijk dat de staf van een theater halver wege het seizoen en bloc en op korte termijn kan opstappen. Vlaardingen Naar aanlei ding van een tip uit de burge rij heeft de politie een tiental auto-inbraken kunnen oplos sen. Vijf jongens in de leeftijd van 15 tot 19 jaar bekenden, dat zij het vooral voorzien hadden op onafgesloten auto's, die in de Babberspolder ston den geparkeerd. De politie verbaast zich er over dat slechts in vier gevallen aangif te werd gedaan. Het kwintet Vlaardingers be kende ook een inbraak in een snoepkiosk in het centrum en een reeks pogingen tot in braak. Tijdens hun nachtelijke tochten in december en begin januari maakten zij voor onge veer 3000 gulden buit Zij richtten daarbij een schade van enkele duizenden guldens aan. Zonecentrum de Zuider Banier I AKTiEj NU ALLES i prijs [TktÜI zonnebank 10x van 80,- NU40,- sneibruiner 5xvarf 80,- NU40,- superkanon 5x van 100.- NU 50,- op splinternieuwe apparaten, in afgesloten privé kamers met air-cortditioning en tunnelkoeling 7 DAGEN PER WEEK GEOPEND Bel voor nadere informatie/afspraken I 010-4231813 Bas Jungeriusstr. 31 - R'dam-Z.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1