Horeca houdt vast aan sluitingstij d Huizen Schanseiland gaan verkoop in Cultureel complex past mooi in Handelsentrepot Positief gestemd en toch onzeker Sehiedamse lobby voor Wilton op 't Binnenhof Werkgroep neemt vrede onder de loep ViAAROWS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COlIJlffF Sanering Veveo-terréin valt niet in goede aarde Tegen vangrail Hafkamp vergeet telegram Commissie reist langs bibliotheken Vernielingen in snackbar Jongens beroven bejaarde vrouw Brandstichters aangehouden Compromis tussen bewoners en Goudswaard WOENSDAG 20 JANUARI 1988 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229.4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Het Nationaal Gedistilleerd Museum, de arto theek, een grafische studio en een zaal met 180 verplaatsbare stoelen moeten het hart gaan vormen van een nieuw cultu reel centrum aan de Lange Nieuwstraat 107: het voormali ge Handelsentrepot van de ge meente. Gistermiddag maakte een cul turele werkgroep, onder voor zitterschap van prof.Piet San ders, de plannen bekend voor de verbouwing van het van 1851 daterende Handelsentre pot, dat tevens plaats gaat bie den aan professionele Schie- damse kunstenaars, horecabe drijven en het zakenleven. De culturele werkgroep heeft de afgelopen maanden in alle stilte aan de voorstellen ge werkt. Het idee voor het com plex ontstond verleden jaar zo mer, toen Sanders op zoek was naar een geschikte* lokatie voor een professionele grafi sche studio. In gesprekken met wethouder Luub Hafkamp werd duidelijk, dat de ge meente zelf nog steeds geen lo katie voor de artotheek had gevonden, Het plan ontstond om al deze functies in een multifunctioneel centrum on der te brengen. Het Cultureel Fonds Schiedam was bereid een 'haalbaarheidsonderzoek' te betalen, zodat er in alle stil te, buiten de politiek om, aan het voorstel gewerkt kon worden. De werkgroep, waar verder onder anderen museumdirec teur Hans Paalman en de kunstenaars Diet Wiegman en Sjef Henderickx zitting in heb ben, werd bouwkundig gead viseerd door Eric Bakema van het architectenbureau Bakema Zavrel. Bakema noemt het pand bijzonder geschikt voor deze functie: „Het grootste deel van het gebouw is prima in tact, terwijl het pand tal van grote ruimten bezit". De totale verbouwingskosten van het complex raamt Bake ma op ongeveer zeven miljoen gulden. Om de financiering rond te krijgen hoopt de com missie de helft van het com plex, dat in totaal 5000 vier kante meter beslaat, zakelijk te verhuren. De gedachten gaan hierbij uit aan een win kel in gedistilleerd pal naast het Nationaal Gedistilleerd Museum, een kunstboekhan del, een designwinkel, een bil jartzaal en een café-restaurant met een buitenterras aan de Nieuwe Haven. De architect denkt voor de winkels gebruik te maken van zogenaamde in- bouwelementen, waardoor het pand in tact kan blijven. De commissie ziet met name voor de culturele functies on gekende mogelijkheden in het gebouw: naast een ruimte om werk uit de artotheek te tonen denkt men aan een expositie ruimte, waar groots opgezette tentoonstellingen georgani seerd kunnen worden. Tevens heeft men een grafisch atelier en een atelier voor interdisci plinaire kunstvormen in ge dachten, met als doel nieuwe mengvormen binnen de tradi tionele beeldende kunst een kans te geven. De komende maanden gaat een nieuwe werkgroep, die gistermiddag door wethouder Hafkamp werd geïnstalleerd, de financiële haalbaarheid van de plannen onderzoeken. Naast een gerichte marktver kenning wordt nagegaan wel ke subsidiemogelijkheden de gemeente, de provincie en het rijk zouden kunnen bieden. „Eigenlijk ligt alles nog open", aldus prof. Sanders, We gaan gewoon kijken wat reëel tot de mogelijkheden behoort". Luub Hafkamps gesprekken mei de provincie verkeren nog in een Het voormalig Handels entrepot gezien vanat de Nieuwe Haven, is voorbestemd een cultureel bolwerkte worden van allure. pril stadium, maar pessimis tisch is hij zeker niet: „Wij plannen een cultureel centrum met regionale uitstraling. Ik denk best dat de provincie daar iets voor over heeft". Eric Bakema, wiens vader vlak na de oorlog een nooit ge realiseerd cultureel centrum op de kop van de Plantage te kende, heeft al geanticipeerd op tegenwerpingen dat het complex, verscholen achter de Lange Nieuwstraat, moeilijk te vinden zou zijn: een beelden route vanuit het centrum, die vanzelf naar het complex leidt, moet het visitekaartje worden. Kleurstoffen druipen uit kademuur' SchiedamDe provincie levert maar half werk met de sanering van het Veveo-terrein, waarmee eind januari een begin wordt ge maakt. Naar de eigenaren van woonboten, die beweren dat bij een regenbui de kleurstoffen uit de muren van de Willemskade druipen, is niet geluisterd. Al leen het terrein bij de Hagastraat wordt afgegraven, naar de grond onder de bestrating bij de kade wordt niet gekeken. Dat verbaast de bewonersvere niging Schiedam-Zuid, die ook niet blij is met de beslissing dat de oude panden mogen blijven staan, waarin Toontjes rommel- warenbuis is gevestigd. „Straks staan er twee nieuwe woonblok ken met zo'n lelijke loods ertus sen, dat is geen gezicht", aldus een woordvoerder van de BVSZ. De bewonersvereniging had Toontje liever zien verhui zen, bijvoorbeeld naar de leeg komende bedrijfsruimten van wasserij De Glans aan de Steen straat. De provincie heeft de bewoners van de Hagastraat en de Wil lemskade deze week in een brief uitvoerig.uitgelegd hoe de sane ring in zijn werk zal gaan. Maar de BVSZ heeft al op voorhand weinig vertrouwen in de opera tie. De vereniging heeft de We tenschapswinkel van de Eras- mus-universiteit ingeschakeld om de onderzoeksrapporten van ingenieursbureau Oranjewoud nog eens kritisch door te lezen. Volgens het scenario van de pro vincie wordt het terrein van de voormalige verf fabriek in twee fasen schoongemaakt Dat deel van de grond, dat met lood en f koper is vergiftigd, wordt tot een diepte van één meter afgegra- ven; in het deel, dat met olie en aromaten is verontreinigd, gaan de graafmachines tot vier meter j Het schone 2and, dat vervolgens wordt gestort, vormt de onder grond voor toekomstige woning bouw. Een 33-jarigB motorrijder uit Schiedam is gisteravond in de buurt van het Kethelplein tegen de vangrail gebotst. De man werd ter observatie opgenomen In het Schielandziekenhuis. De precieze toedracht van het ongeluk is de politie nog een raadsel. Demotor- rijder verklaarde dat hij 'gesne den was door twee vrachtwagens van een firma uit Schipluiden. Die waren inderdaad een stukje met de motorrijder opgereden, maar verklaarden dat zij bij het Gies- senpleïn de rijksweg richting Delft hadden genomen, terwijl de mo torrijder verder ging in de richting Hoek van Holland. Schiedam De Neder landse Museumvereniging is verontwaardigd, dat wethouder Luub Hafkamp op eigen houtje de Huys- mans-expositie in het Ste delijk Museum Schiedam heeft laten afbreken. „Museale censuur is in ons land zeer ongebruikelijk", liet voorzitter H. Overduin de Sehiedamse raadscom missie voor welzijn en cul tuur per telegram weten. Overduin drong in zijn te legram aan op een open baar debat, waarin de commissie Hafkamp om rekenschap zou vragen. Dat debat werd gister avond gehouden in het stadhuis, maar het tele gram werd pas na afloop uitgedeeld. Een foutje van Hafkamp, die het stuk in zijn nervositeit glad verge ten was. Els Hellwig (CDA) moest hem aan het bestaan van het telegram herinneren. Zie ook pagina 17 Ondersteuning Bewoners: Schiedam -Maanden hebben ze moeten wachten op een ge sprek met wethouders Hafkamp en Van Kleef, en als iets zolang duurt, ga je er veel van ver wachten. Én dat moet Bert van Kan kijkt inderdaad vanuit een positieve grondhou ding terug op het gesprek met beide wethouders, dat begin deze week eindelijk plaatsvond. Maar om nu te zeggen dat alle onduidelijkheden zijn weggeno men, dat gaat zelfs de optimisti sche secretaris van het instituut Ondersteuning Bewoners in de Stadsvernieuwingsgebieden te ver. Voltallig zat het bestuur van het IOBS ten stadskantore tegen over Luub Hafkamp (VVD) en mr. Hans van Kleef (PvdA), de wethouders die respectievelijk de opbouwwerkers en de bewo nersdeskundigen in hun porte feuille hebben: het gaat hier om beroepskrachten, die bewoners en bewonersverenigingen in oude wijken ten dienste staan. Het IOBS is de instantie, die toe zicht houdt op hun functione ren. Maar de vijf bestuursleden van het Instituut hebben een groot deel van 1987 In onzekerheid verkeerd over de beschikbare fi nanciën, over het aantal te ver delen werkuren, over de moge lijkheden om andere huisvesting te zoeken dan het verpauperde kantoortje aan de Van Leeu- wenhoeckstraat en over tal van andere 2aken. De situatie was zo nijpend, dat de beroepskrachten zelf makelaars afstruinden op zoek naar een geschikter accom modatie, waardoor zij minder beschikbaar konden zijn voor de bewonersverenigingen in Oost, Zuid, West, Nieuwland en Cen trum. Positief gestemd toont IOBS-se- cretaris Bert van Kan zich. Maar op verschillende fronten is er nog dezelfde onduidelijkheid die 1987. overschaduwde. -Komt er geld los om de 120 uur, op basis waarvan in principe de bewo nersdeskundigen gecontrac teerd kunnen worden, ook daadwerkelijk in te vullen? Mag het geld, dat vorig jaar ten gevol ge van onduidelijkheden niet kon worden besteed, op de spaarrekening blijven staan, zo- da't het alsnog in 1988 mag worden gesoupeerd of sneu velt het bedrag onder druk van de bezuinigingen? Er kwam geen glashelder antwoord op, al liet Van Kleef weten dat het verzoek van het IOBS 'niet on redelijk' was. Van Kan hoopt nu maar, dat zijn positieve stemming in prakti sche middelen tot manifestatie zal komen. Geld dus. Vlaardingen De Vlaar- dingse horecabond is te gen het verlaten van de sluitingstijd voor cafés tot één uur 's nachts. Alleen vier cafés in het hart van de stad bleken voorstan der te zijn van dat plan. Zij zijn teleurgesteld over de uitslag van de stem ming. „De bond is bang voor veranderingen", zegt Ben Vuyk, eigenaar van café d'Oude Stoep. Café De Steeg en de drie cafés rond de Westhavenplaats wil den op doordeweekse dagen wel een uurtje langer open blijven. De jongerencafés, zo als Vuyk ze noemt, trekken het meeste publiek in de klei ne uurtjes. „Die zijn voor'ons erg belangrijk". Vuyk had verwacht dat het voorstel meer handen op elkaar zou krijgen. Maar vooral de uitbaters van nachtcafés toonden zich fer vente tegenstanders van verla ting van de sluitingstijd. Zij voorzien dat hun klanten dan ook weer een uur later komen. Die vrees is terecht, vindt voorzitter Jan Brouwer van de horecabond in Vlaardingen. „Met zo'n wijziging van de sluitingstijd kom je aan de por temonnee van de eigenaren van nachtcafés en schaad je hun broodwinning". Brouwer kan zich wel voor stellen dal de cafés aan de Westhavenplaats graag langer open blijven. „Het is daar om twaalf uur meestal stikdruk. Dat is een ontwikkeling van de laatste tijd". Maar, zegt hij: „Wij hebben daar in de bond een open en eerlijke discussie over gehad en. de uitkomst was duidelijk". Alleen al de stem men van de zeven nachtzaken waren voldoende om het plan van tafel te vegen. Maar ook de cafés buiten het centrum hadden, zegt Brouwer, niet zo'n zin om een uur later te sluiten. Ook zij stemden tegen. De bond besloot wel tot een andere vorm van verruiming van de openingstijden. Alle ca fés krijgen er een bonnen boekje bij. Zo'n boekje is goed voor totaal dertig extra uurtjes tappen en schenken op door deweekse dagen. De cafés had den al twee van die boekjes. Hel ziet ernaar uit, dat de poli tiek dat voorstel van de hore cabond zal volgen. „Waaruit maar weer blijkt", zegt Brou wer, „dat het samenspel tussen horeca en politiek prima is. Daar zijn trouwens nooit pro blemen mee geweest". Vier Sehiedamse politici op het Binnenhof: Aad van Ungen (CDA), Adri Reijnhout (D66), Gé Brouwer (PvdA) en Gerard Verhulsdonk (VVD). Schiedam De reis van de Sehiedamse fractievoorzitters naar Den Haag om in de Tweede Kamer te pleiten voor orders voor Wilton-Fijenoord heeft weinig opgeleverd. Het parlement wil in afwachting van het debat in de vaste ka mercommissie, begin februari, geen toezeggingen doen. De Schiedammers kregen gis teren slechts drie PvdA-ka- merleden te spreken en frac tieleider Wim Kok was daar tot hun teleurstelling niet bij. Het onderhoud met D66-leider Hans van Mierlo kwam we gens diens ziekte te vervallen. Volgens de Sehiedamse VVD- voorman Gerard Verhulsdonk stond al te voren vast, dat het bezoek van de fractievoorzit ters weinig zou uithalen. De intensieve Wilton-lobby van de uit Schiedam afkomstige senator Jan Simons en burge meester Reinier Scheeres haalt volgens Verhulsdonk veel meer uit. „Op het Binnenhof kennen ze Scheeres inmiddels zo goed, dat ze hem bij z'n voornaam noemen". Desondanks reizen de Schie dammers over twoe weken nogmaals naar Den Haag, voor ontmoetingen met de CDA- en VVD-fracties. De delegatie zal dan opnieuw aandringen op het uitbesteden van het onder houd van twee Nederlandse onderzeeboten aan de Sehie damse scheepswerf. Daardoor 2ou WF's nieuwbouwafdeling, waar minstens 600 ontslagen zijn gevallen, voorlopig zijn gered. Moet die afdeling dicht, dan zal op termijn de hele scheepswerf moeten sluiten, vreest de Sehiedamse politiek. Hoewel gisteravond de politie ke samenwerking bij het be zoek aan Den Haag werd be nadrukt, ging CDA-fractielei- der Siem Rosman er daags te voren niet omheen dat het CDA-Schiedam uit eigener be weging op 5 januari al contact had gehad met staatssecretaris Van Hou welingen (defensie). Rosman: „Natuurlijk hoopten wij een ordertje mee te kun nen nemen, maar zover ging hij niet. Hij luisterde. In ieder geval bereikten wij dat hij in de Sehiedamse visie veel diep gang zag. Wij hebben hem 'dui delijk gemaakt, dat Wilton niet op voorhand moet worden beschouwd als een ten dode opgeschreven werfje. Toen de Taiwan-exportvergunning voor onderzeeboten niet werd verleend, zijn wel andere ver wachtingen gewekt maar nooit waargemaakt. De staatssecre taris wist na afloop van de hoed en de rand en hij zou de zelfde week nog actie onder nemen. Op 11 januari belde hij mij terug. Er zou actie onder nomen worden. Hoe, dat was nog niet helder, maar ik schat in dat hoewel het moeilijk wordt, er tenminste toch alter natieven op tafel komen". i Bij het bezoek van gisteren was alleen de PSP/PPR niet vertegenwoordigd. Bart de Leede wil niet meewerken aan. het binnenhalen van orders voor oorlogsmaterieel. Schiedam Met de bouw van een nieuwe bibliotheek gaat Schiedam niet over één nacht ijs. Deze week gaat het voor bereidend praatwerk, dat al vele jaren duurt, een nieu.we fase m. De raadscommissie voor welzijn en cultuur maakt donderdag een uitstapje naar Sptjkenisse, Hengelo en Apel doorn om te kijken hoe de bi bliotheken in die steden er uit zien. De architectuur-excursie zal ongetwijfeld voldoende stof opleveren voor een volgende gespreksronde in Schiedam. De eerste frisse ideetjes kun nen wethouder Luub Haf kamp, de gemeenteraadsleden en ambtenaren nog dezelfde avond uitwisselen, tijdens het afsluitende diner in De Licke- baertshoeve in Maasland. Schiedam Inbrekers hebben vannacht voor meer dan 12.000 gulden schade aange richt in snackbar Daylight aan de Mgr. Nolenslaan. Een deur, kassa's, fruitautomaten en het biljart werden vernield. De buit van de inbraak bestond uit 2.200 gulden, stereo-appa- ratuur, een kleurentelevisie, dartborden en een jas. Schiedam Twee jongens hebben gistermiddag om half zes op de Zwaiuwlaan een 77- jarige Schieddmse van haar tas beroofd. Omstanders zetten de achtervolging in, maar die was tevergeefs. De iongens, onge veer 18 jaar oua, vluchtten de Schiedamseweg op. De twee jongens liepen de 77- jarige vrouw tegemoet. Toen. zij vlak bij hun slachtoffer wa ren weken zij uiteen, zodat de vrouw tussen hen door moest. Op dat moment grepen zij haar tas. Daar zat een porte feuille met papieren in, een portemonnee met honderd gulden en wat levensmiddelen die zij juist had gekocht. De politie heeft niet meer dan een vaag signalement van de da ders. Vlaardingen De politie heeft gisteren twee Vlaardin- gers van 21 en 17 jaar aange houden, die hebben bekend verantwoordelijk te zijn voor een brand op oudejaarsavond in een pakhuis in de Nieuwe- laan. Het pakhuis brandde vol ledig af, nadat zij vuurwerk op het dak hadden gegooid. Aan de inventaris werd daardoor een schade van ruim 6000 gul den aangericht. door CHRIS WOERTS Maassluis Het. Maas- landse bureau Gouds waard Partners is deze week begonnen met de verkoop van de woningen, die zijn gesitueerd op het Schanseiland in Maassluis. Het is de bedoeling, dat de eerste paal begin april de grond in gaat voor de bouw van 36 appartemen ten en 6 eengezinswonin gen. Tussen Goudswaard, die han delt in opdracht van de grond eigenaar ADM/De Ploeg, en de bewoners is overeenstem ming bereikt over het bouw plan. „Alleen de laatste hob- beltjes moeten nog worden weggewerkt", aldus R. Nuy sink van het Maaslandse bu reau. „Maar eigenlijk staat niets meer bebouwing in de weg". Het bouwplan stuitte aanvan kelijk op grote bezwaren van de bewoners van het Schansei land in Maassluis. Zij konden zich op geen enkele wijze vin den in het bouwplan, zoals dat was ontwikkeld door architect P. Nieuwveld van het bureau Abken uit Nieuwegein, Direct al tijdens de eerste in formatieavond vorig jaar in het stadhuis maakten de bewo ners hun bezwaren duidelijk. Zij vonden de glazen sigaar op een van de hoeken niet fraai en hadden ook bezwaar tegen de hoogte van de gebouwen. De bewoners besloten over te gaan tot het voeren van actie. Pas nog opperde een bewoner het idee om de grond zelf in eigendom te verwerven. Ook werd besloten om een Arob- procedure te starten om zo de bouwplannen te vertragen. Hoewel de procedure werd ge start, kwamen ook de gesprek ken tussen de bewoners van het historische centrum van Maassluis en Goudswaard op gang- „Het is geven en nemen geweest", aldus Nuyslnk. „Over het eindresultaat zijn wij niet ontevreden". De glazen sigaar is uit bouw plan verdwenen, terwijl ook de hoogte van de eengezinswo ning wordt aangepast. De be woners toonden zich vorige week al ingenomen over het bereikte compromis. Zij zullen de Arob-procedure nu stopzet ten. Rest echter het milieupro bleem. Onderzoeken van de DCMR hebben aangetoond dat de grond op sommige plekken van de bouwlokatie is veront reinigd. „Het zal evenwel geen vertraging .van de bouw ge ven", blikt Nuysink optimis tisch vooruit Direct al bij het bekend worden van de plannen stroomden de verzoeken voor informatie binnen bij Gouds waard Partners. Het project bleek geliefd bij vooral de au tochtone Maassluizers. „Wo nen in het centrum van de stad is natuurlijk altijd aan trekkelijk", aldus Nuysink. „Daarom verwachten wij ook dat de verkoop geen probleem zal zijn, Ruim 80 mensen staan al ingeschreven". Goedkoop zijn de woningen niet. De prijzen liggen tussen de 159.000 gulden en 234.000 gulden. Vier appartementen worden in de vrije sector ge bouwd, 10 in de premie-B- en 22 in de premïe-D-sector. Ko pers van de eengezinswonin gen komen in aamerking voor premie-B-regeling. Voor "de verkoop van de wo ningen is makelaar Ros uit Maassluis ingeschakeld. De toewijzing geschiedt door de gemeente Maassluis. Naast de huizen wordt door Nevanco "Woningen uit Maarssen ook 1500 vierkante meter kantoor ruimte gebouwd. Vlaardingen Leraren en be stuursleden van Vlaardingse basisscholen houden zich vol gende week een dag bezig met zaken als vooroordelen, rolpa tronen, vijandbeelden. Derde Wereld, discriminatie en macht. De werkgroep vredes- onderwij's organiseert een stu diedag in het stadhuis. Dat wordt een dag lang nadenken over, zoals onderwijsinspec- teur R. Hoekstra zegt: alles wat te maken heeft met beter welzijn van mensen. 'Positieve vrede', dat zijn voor Riet Eggermoni de sleutel woorden bij het geven van vredesonderwijs. „Het bete kent dus zeker niet dat er in de lessen op de basisscholen gepraat moet worden over kruisraketten en de bewape ningswedloop. Positieve vrede is meer dan: geen oorlog". Riet Eggermont is lid van de steunfraetie van Klein Links in de Vlaardingse gemeente raad. Zij stelde een amende ment op over vredesonderwijs, dat in 1987 door de raad werd aangenomen. Dat besluit hield in dat er 10.000 gulden extra beschikbaar kwam voor vre desonderwijs. Een groot deel van dai bedrag gaat op aan de studiedag van volgende week. De rest wordt besteed aan in formatiemateriaal, dat op alle basisscholen wordt verspreid. Uniek aan de werkgroep vre desonderwijs in Vlaardingen is volgens Riet Eggermont, dat er zoveel organisaties bij betrok ken zijn. Naast het onderwijs hebben vredesbeweging, vrou wenbeweging en opbouwwerk zitting in de groep. Samen met de stichting Vredesopbouw uit Utrecht hebben zij de studie dag voorbereid. Die studiedag is, vindt Riet Eggermont, een stimulerend begin. „Er is heel veel werk verzet, het ging soms moei zaam, maar het resultaat vol doet in elk geval aan mijn ver wachtingen, Nu maar kijken, hoe de respons is op de studie dag. Aan de hand daarvan kunnen wij als werkgroep be palen hoe we verder gaan".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1