Facelift moet centrum van Maassluis redden <3 al ja R a'fSwi Extra vergadering over toekomst 410 VLAAR0IN5S DAGBLAD SOfflEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Werkgroep tegen RW 19 vreest nieuwe overval Fusie van drie scholen garandeert geborgenheid 'Gemeenten moeten hun ambtenaren terugroepen' Wederopstand van het Schanseiland Met geheim plan Koningshoek beconcurreren mimimsjmmmnsMKFmTnammrmkummeHAmcs Overval Man zaagt vingers af Goudriaan praat met Smit-Kroes Chinees na 7 jaar oosters Tasjesrovers maken twee slachtoffers 0p De Betere Wintermode Van Internationale Merken ARA, BASEER, FINK, G0TZ, INA, JEAN CLAIR, LUCIA, MARIANNE PARIS, Mc GREG0R, GÏSPA, ENZ. ENZ. w DONDERDAG 21 JANUARI 1988 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam /Vlaard ingen De werkgroep Stop Rijks- weg 19 vindt dat de ge meenten Schiedam en Vlaardingen hun ambte naren moeten terugtrek ken uit de projectgroep, die de verwachte geluids hinder van rijksweg 19 on derzoekt Henk Tetteroo, spreekbuis van de werkgroep, heeft de indruk dat minister Smit-Kroes de gemeenten buitenspel wil zetten door aan te sturen op zeer spoe dige besluitvorming. De scherpste reactie van Schiedam en Vlaardingen zou het opbreken van alle overleg moeten zijn, meent Tetteroo, die in bij gaand verhaal nader 2ijn verontrusting toelicht. Nog een jaar, dan heeft het Schanseiland in Maassluis een heel ander aangezicht. Het nu nog braakliggende stuk grond in het historische centrum ondergaat een ri goureuze verandering. Waar eens vele tientallen Maas- sluizers hun werkkring vonden ïn de lijnzaadoiiefabriek van ADM/De Ploeg, komen woningen. De fabriek, die veel overlast veroorzaakte voor de omwonenden, werd begin jaren tachtig door een felle uitslaande brand in de as gelegd en toen konden de bewoners van het Schanseiland rustig slapen. De directie van ADM/De Ploeg besloot om de fabriek in Maassluis niet op te bouwen. Jarenlang ontsierden de geblakerde resten van de fabriek het unieke stadscentrum. En weer kwa men de bewoners in opstand, want de resten van de fa- j briek leverden gevaar op voor de kinderen, die de ruïne J als een geliefkoosde speelplaats gebruikten. Vaflende stenen, gaten in afzettingen, de situatie werd volgens de bewoners voor hun kroost-steeds gevaarlijker. 1 ADM/De Ploeg besloot de resten te amoveren en op- t nieuw was de rust teruggekeerd. Maar toen het Maas- jl landse bedrijf Goudswaard Partners in opdracht van ADM/De Ploeg plannen voor woningbouw presenteer- i de kwamen de bewoners voor de zoveelste keer in op- s stand, Het plan werd deze week na moeizame onder- handelingen op enkele kleine punten aangepast, waar- f mee de strijd definitief gestreden is: binnen een jaar is hét gat van Maassluis weer opgevuld. De Grote Kerk als g middelpunt, met daaromheen luxe appartementen en eengezinswoningen. Henk Tetteroo weet wel een alternatief voor rijksweg 19. „Neem toch de trein!" propageert hij. De Delttenaaris in nog geen tien minuutjes in Schiedam en hoeft dan geen parkeerplekje meer te zoeken. 'Smit-Kroes dreigt overheden te passeren Schiedam/Vlaardingen De werkgroep Stop Rijksweg 19 is bang dat minister Smit-Kroes over de hoofden van enkele gemeenteraden en de provin cie heen 'opnieuw de haast uit ae'kast haalt'. En de gemeente Schiedam deelt die vrees, Vlaardingen in zekere zin ook. Volgens de woordvoerder van de werkgroep, Henk Tetteroo, heeft minister Smit-Kroes de projectgroepen onder druk ge zet, die zich buigen over de ge luidshinder die rijksweg 19 zal veroorzaken. De minister wil reeds op 28 januari concepten vastgesteld zien, om ze een dag later door te sturen voor be commentariëring door de hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat. De projectgroepen 'bestrijken elk een deel van het gebied, waardoor het traject van de omstreden rijksweg is aange geven. Eén projectgroep richt zich op de situatie tussen de woonwijken van Schiedam en Vlaardingen, de andere rich ten zich Midden-Delfland. Tetteroo vermoedt dat de mi nister de door haar dringend .gewenste adviezen van de pro jectgroepen reeds begin febru ari wil voorleggen aan de ver- keersspecialisten uit de Twee- ide Kamer. Maar hij wijst erop, dat de kamerleden zich dan over plannen buigen, die be stuurlijk nog niet eens zijn ge toetst door de gemeenteraden van Schiedam, Vlaardingen, Delft en Schipluiden, noch hdoor provinciale staten van Zuid-Holland, terwijl deze overheden allerlei suggesties hebben gedaan,'zonder daarna antwoord te hebben gekregen. Tetteroo vreest dat de demo cratie onder een stoomwals verpletterd wordt. Hij vindt dat tekenend voor de besluit vorming rond rijksweg 19. Gramstorig AI eerder werd minister Smit- Kroes ervan beschuldigd een 'overval' te hebben gepleegd. Zij overrompelde de, recon structiecommissie Midden- Delfland anderhalf jaar gele den, door (over de inpassing van de weg'bij de Gaag in Maasland) snel een beslissing te verlangen, zonder dat alle voor- en tegenargumenten konden worden uitgewisseld. De reconstructiecommissie re ageerde gramstorig, maar was helemaai furieus toen vervol gens maanden later bleek dat die haast helemaal niet nodig was geweest. Tetteroo vreest nu opnieuw zo'n overvaltechmek van de minister, die h'ij verwijt 'steeds de haast uit de kast te halen, als argumenten tekort schie ten'. Zijn werkgroep is verbou wereerd dat het parlement kennelijk zulk een handelwij ze tolereert. Door 'dit soort trucjes', weet Tetteroo, heeft de minister in milieukringen de bijnaam 'Kreet-Smoes'. De Schiedamse wethouder voor ruimtelijke ordening, ir. Chris Zijdeveld, is het volmon dig met Tetteroo eens. „Wij hebben via onze vertegen woordiger in de projectgroep hetzelfde signaal gekregen, dat er nu haast gemaakt moet worden, en wij vinden dat van de minister niet aardig. Wij hebben in de projectgroep se rieus geprobeerd mee te den ken. Wij hebben er onze nek uitgestoken, want vooraf wist je niet: winnen zij, of winnen wij? En dan proberen wij een kritische bijdrage te leveren en dan worden onze suggesties volstrekt onder het asfalt ge walst. Als er zo overheen ge rausd wordt, begin je je wel af te vragen wat toch de waarde is van zulk overleg. Nee, dit is niet goed. Hier krijg je litte kens van op je ziel, en daar worden mensen hard van. Da's dus niet handig van de minister". Zure regen De gemecifen Vlaardingen en Schiedam, m«<>. ook de pro vincie, hebben er bij de pro jectgroepen op aangedrongen ook andere aspecten dan de geluidshinder in de afweging te betrekken. Rijksweg 19 zal schade toebrengen aan de vo gelstand in Midden-Delfland, Ook speelt de luchtverontrei niging een zware rol, gelet ook op de discussies over zure re gen, aldus Tetteroo en Zijde veld. Tetteroo gelooft niet dat mi nister Smit-Kroes daarop uit gebreid zal ingaan. Eerder al werd een dik rapport van de provincie (over luchtveront reiniging) beantwoord met één velletje papier. Daarop las Tet teroo dat rijksweg 19 'uiter aard' schade veroorzaakt, maar hij vond de zinsnede nogal een open deur, omdat de ernst van de situatie er niet goed uit bleek. Zïjdevelds Vlaardingse collega Chris van Roon gunt het leve ren van commentaar aan mi lieuambtenaar Jan Molenaar, die even aarzelt een politiek standpunt in te nemen: „Poli tiek vindt Vlaardingen het- zeifdejals Schiedam". f door CHRIS WOERTS Maassluis De binnen stad van Maassluis 2al een ware gedaantewisseling moeten ondergaan, willen de ondernemers de con currentieslag met Ko ningshoek in hun voor deel heslissen. In een nog geheim rapport, waar deze krant de hand op heeft weten te leggen, wordt een groot aantal aanbeve lingen gedaan om het his torische winkelhart nieu we impulsen te geven. In opdracht van de winke liersvereniging Binnenstad Maassluis heeft de afdeling Ruimtelijke Economische Ad visering en Vormgeving van het Coördinerend Instituut Midden- en Kleinbedrijf een rapport samengesteld: Uw Ei gen Binnenstad, Maassluis- Centrum. Het lijvige boek werk is geschreven door ir. A. Hoogstad en drs. J. Pernot. De onderzoekers benadrukken dat een uitbreiding van het winkelaanbod geen dringende noodzaak is. „Het accent moet liggen bij een structuurverbe tering en uitbreiding in andere sectoren". In het rapport wordt een aan tal aanbevelingen gedaan. De belangrijkste daarvan zijn: een afsluiting van het open einde van de Nieuwstraat en het verbeteren van de relatie met het parkeerterrein Sluispol- derkade. Gedacht moet onder meer worden aan het ver plaatsen van 'trekker' Blokker naar de Bloemhof. Het centrum moet tevens be ter bereikbaar en herkenbaar worden. De onderzoekers den ken daarbij aan de vestiging van horeca in de Veerstraat, bij voorkeur in combinatie met een voetgangersbrug over de Noordvliet en een trekkend element op de lokatie Goud steen /Noord vliet. Ook moet de attractiviteit van het centrum worden verhoogd via de vestiging van bijvoor beeld een horeea-onderneming in het pand op de hoek van de Wip en Nieuwstraat. De Markt zal als hart en centraal ver deelpunt van bezoekers een inrichting moeten krijgen, die beter past bij de functie van dit stedelijke plein. De onder zoekers pleiten dan ook voor een herinrichting van juist dit gebied. „De Markt lijkt nu meer op twee straten dan op een stedebouwkundig geheel", aldus de onderzoekers. Het vinden van 'het centrum levert bezoekers, die niet met de situatie bekend zijn, proble men op. „Bewegwijzering naar het centrum en de parkeerlo- katies ontbreken nagenoeg", oordelen de samenstellers. „Een ander aspect van de slechte herkenbaarheid van het centrumgebied is^ de be bouwing aan de Lange Boone straat. Men heeft hier werke lijk niet het idee zich op zeer korte afstand te bevinden van een bijzonder fraaie binnen stad. De uitstraling van het historisch hart van Maassluis is verre van optimaal". Als uitgangspunten voor de structuurverbetering van de binnenstad wordt in het rap port uitgegaan van de as Nieuwstraat-Markt. „De filo sofie zal gericht moeten zijn op versterking van de wervings kracht van dit gebied op basis van de multifunctionaliteit en allure: intimiteit en gezellig heid", concluderen Hoogstad en Pernot. Zo moet het cen trum voor passanten direct herkenbaar zijn door het plaatsen van 'ruimtelijke ele menten' langs of over de vlie ten in de binnenstad. „Met bij voorbeeld een terrasfunctie, het maken van muziek, ver lichting en als afsluiting van een winkelgebied", 'aldus de onderzoekers. De winkeliers van de binnen stad klagen al jaren over de oneerlijke concurrentie met Koningshoek. De ondernemers verwijten het stadsbestuur be wust een nieuw centrum van Maassluis te hebben gecreëerd in het westen van de stad, „Als gevolg van de verspreide lig ging functioneren de beide centra eerder ais elkaar con currenten dan als elkaar aan vullende componenten", stel len de onderzoekers dan ook vast. Winkelcentrum Koningshoek heeft als voordeel dat het een overdekt winkelcentrum is met belangrijke publiekstrek kers als de Hema, supermark ten, terwijl het ook veel vesti gingen heeft van landelijke of regionaal operende winkelke tens. Het winkelaanbod in het historische centrum van Maas sluis is veel bescheidener van opzet. Achter iedere BOVAG-vakman staal een grote organisatie. Daar zit u goed mee. dat geeft zekerheid. Uw BOVAG-autobedrijf kent bijvoorbeeld uitstekende regelingen voor linanciering. leasing en verzekering. Grote keus eerste klas occasion auto's met drie zekerheden: 1BOVAG- Garantiebewijs 2 VVN-gekeurd 3 Grote onderhoudsbeurt AUTOBEDRIJF NOOTEBOOM Winkelcentrum SPALAND. Zwaluwlaan 84, Schiedam, 010-4708122 Oonderdaflsavonda koopavond voor <Je showroom Schiedam Twee gewapende mannen hebben vannacht enkele duizenden gul dens buitge maakt bij een overval op een amusementshal aan de Hoog straat. Toen een 41-jarige werk nemer om mid dernacht naar buiten kwam, werd hij opge wacht door de daders, die hem bedreigden met een mes en een revolver. Het slachtoffer werd gedwongen de kluis te openen. Daarna moest hij zijn portemonnee afgeven en in de keuken op de vloer gaan lig gen. Schiedam Met loeiende sirene raasde gisteravond een Schiedamse politieauto naar Rotterdam om twee vingers in het Dijkzigtzie- kenhuis af te leveren. De 'lichaamsdelen behoorden toe aan een 73-jarige Schiedammer, die even te voren door een ambulance naar Dijkzigt was ver voerd. De man had zich bij een karweitje met een elektri sche zaag ernstig aan een hand verwond. Toen de politie in de werkplaats aan de Emmastraat arri veerde, vond zij daar nog twee vingers, die het am bulancepersoneel over het hoofd had gezien. Artsen verrichtten een spoedope ratie om de afgesneden li chaamsdelen weer aan de hand te zetten. Vlaardingen Wethouder Bas Goudriaan overlegt van daag namens de gemeente Vlaardingen met minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) over lozing van giftig gips in de Broekpolder. De mi nister wil een einde maken aan lozing van dat gips, af komstig van de kunstmestfa- brieken Windmill en DSM, op de Nieuwe Waterweg. Het voorstel van een ambtelij ke werkgroep, om met cadmi um verontreinigd afvalgips te lozen in de polder, is voor de gemeente onaanvaardbaar. „Maar dat weet de minister al een maand", aldus de wethou der. Hij zal bij de minister ver moedelijk pleiten voor strenge eisen aan Windmill en DSM om de eadmiumverontreini- ging in het gips tot een mini mum terug te brengen. Gou driaan wil daar voorafgaande aan het gesprek echter nog niets over kwijt. Dat zou zijn onderhandelingspositie maar schaden, denkt hij. Mavo en ook lager beroepsonderwijs op De Burcht Schiedam De Rehoboth- mavo aan de Lange Nieuw straat gaat waarschijnlijk dicht. Het schoolgebouw, en kele jaren geleden nog voor veel geld opgeknapt, wordt op geofferd in de fusie met de Prins Willem Alexander-mavo en de scholengemeenschap Schieland. De drie protestants- christelijke scholen gaan vanaf 1 augustus verder onder de naam De Burcht. Alleen als het leerlingaantal spectaculair groeit, zal de Re- hobothschool nog een tijdje in gebruik blijven. Te verwach ten is dat niet. Het teruglo pend aantal scholieren was juist één van de redenen voor de fusie. „Maar niet de belang rijkste", volgens G. Kant, di recteur van de toekomstige scholengemeenschap. „Ook als het leerlingaantal stabiel was gebleven, was een fusie onver mijdelijk geweest. We hebben het toch al vrij lang geschei den kunnen volhouden". Voor hei samengaan zijn di verse motieven. Allereerst neemt de belangstelling voor de mavo af: wanneer de basis vorming op het voortgezet on derwijs wordt ingevoerd de eerste drie jaar een gelijk vak kenpakket voor iedere leerling op elk schooltype houdt de mavo nog maar één eigen jaar tje over. Toch wilden veel ou ders uit Schiedam en de regio een (christelijke) mavo behou den. Twee mavo's waren dui delijk te veel voor één stad. Tweede reden: een doelmati ger besteding van onderwijs- geld. „Op de mavo moeten we straks ook lessen techniek gaan geven. Een werklokaal heeft zo'n schooltype niet. Op Schieland waren die wel aan wezig", aldus adjunct-direc teur A. Snoeij. Hetzelfde gaat op voor computerlessen: het is ondoenlijk als elke school af zonderlijk voor zo'n 40.000 gulden elektronica zou moeten aanschaffen. De Burcht, een naam waar volgens Kant geborgenheid uit spreekt, wordt een scholenge meenschap voor mavo, Ito, Ihno en ito. De ito-Ieerlïngen uitgezonderd krijgen alle brugklassers hetzelfde vak kenpakket, waarin alleen de keuze tussen Frans en Zorg- vakken vrij is. Zorgvakken is een vrij nieuw lestype met een sterk huishoudelijke inslag. De kooklessen 2ijn ook onder jon gens razend populair, meldt Snoeij. „Ze leren er van alles, zelfs hoe je een vla-flip maakt". Een aparte plaats in dit lager beroepsonderwijs is gereser veerd voor het ito, het indivi dueel technisch onderwijs voor 'moeilijke' leerlingen. In klei ne klassen worden zij persoon lijk begeleid en probeert de docent een vertrouwensrelatie op te bouwen. De technische diploma's, die de scholieren er halen, zijn een goed entreebe wijs voor vervolgopleidingen. Bij de fusie gaan geen arbeids plaatsen verloren. Op De Burcht, waarvan de huidige SG Schieland aan de Nieuwe Dam laan het hoofdgebouw wordt en de Willem Alexan der-school aan de Willem Pas toorsstraat de mavo-scholieren gaat herbergen, komen circa 50 docenten te werken. Het aantal leerlingen zal in het eerste jaar ongeveer 570 be dragen. Bestuur en directie van De Burcht bijeen in Schieland; van links naar rechts directeur G. Kant, adjunct-directeur A. Snoeij, voorzitter P. Stij- nenen secretaris P. Drenth. Vlaardingen De toekomst van de 410 semi-permanente woningen in de Babberspolder staat op het spel tijdens een extra vergadering van de com missie stadsontwikkeling op 2 februari. Wethouder Bas Goudriaan is voorstander van snelle sloop van de goedkope noodwonin gen. Hij zei dat vorig jaar, toen veel van de huizen in de pol der twee keer bij hevige re genbuien onder water liepen. Honderden woedende bewo ners bezochten de raadszaal en eisten maatregelen tegen de wateroverlast. Lioudnaan meent dat bijna alle bewoners best bereid zijn om vijfhonderd gulden per maand te betalen voor een be tere woning. Eén van die be woners sprak begin van dit jaar in een brief aan de ge meenteraad andere taal. Hij voorspelde, dat de bewoners hun goedkope huizen met hand en tand zullen verdedi gen. Vlaardingen Chinees-In disch restaurant China Garden heeft zijn interieur na zeven jaar in Vlaardingen te zijn ge vestigd aangepast aan de oos terse sfeer. De verandering van het interieur van het res taurant op het 'platje' aan het Hoofd zal ook burgemeester Fred van Lier niet ongemerkt voorbij gaan. Hij verricht vol gende week zaterdag de fees telijke heropeningshandeling. Schiedam Opnieuw hebben zich in Schiedam enkele ge vallen van tasjesroof voorge daan. Dinsdag werd een 72-ja- rïge vrouw op een trap bij de Rotterdamsedijk door twee jongens ingehaald. In het voorbijgaan rukten zij de vrouw haar tas uit handen. Ze maakten dertig gulden, een re genkapje en een leesbril buit. In de Willemshof werd een 34- jarige vrouw uit Rotterdam gisteren het slachtoffer van tasjesrovers. De daders ver dwenen op een bromfiets. De inhoud van de tas bestond uit persoonlijke papieren en wat kleingeld. Uitgezonderd de nieuwe vixirjaarsmode (Reeds 'n grote Keuze!). 30 tot 50 Korting I Broersvest 109 113 Schiedam I Tel. 010 4267416 Ook op muamJagnikltW' vn liundmlaisiumcl gmpml. Ruime parkeergelegenheid l.o. ons mtKlriiuh.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1