Minimale sanering Steendij kpolder' HET WAAIGAT Bibliotheekje kijken heeft heilzame werking op politiek mm Anderhalf jaar geëist voor knullige overvallen VLAAMSS DAEBlftB SSHIEDAMSCHE COURANT Kif UWE WATERWEE EOBHANT Minister Nijpels stelt Maassluis teleur Loodvrije gemeente Tweede dader overval en gijzeling gepakt Icarus na 40 jaar onderdak Sanders: nieuw theater zou waanzinnig zijn Platanen wijken voor bibliotheek Huysmans in bibliotheek: geen expositie Taalproblemen op scholen Al 43 uur op de weg NOORWEGEN IN BS1' waai eens aan... wonen Markt 57 - Vlaardingen - 010 - 4348818 WATERWEG VRIJDAG 22 JANUARI Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Vogelvereni ging Icarus krijgt na meer dan veertig jaar een eigen clubge bouw: twee lokalen in een school aan de Curagaolaan. Bestuurslid L.J. Jacobs hoopt dat het aantal leden erdoor zal toenemen. Dat ledental van Icarus is sinds I960 zowat gehalveerd. Er zitten nog honderd vogelhouders in de vereniging. Maar ook de toeloop naar de jaarlijkse vogeltentoon stelling is danig afgenomen. „In die tijd, voor I960, kwamen er duizenden mensen naar de ten toonstelling", weet Jacobs. „Dat is nu ook niet meer". Burgemeester Fred van Lier opent zaterdag over een week het nieuwe clubgebouw. Wet houder Jan Madern maakte Ica rus in 1985 blij, toen hij bij de opening van een vogelshow be loofde, dat het nieuwe clubge bouw er binnen een jaar zou zijn. Die belofte kon de gemeente met waarmaken. Na de opening door de burge meester houdt Icarus, tussen elf en vier uur, open dag aan de Cu- ragaolaan. „wij hebben echt een prachtig onderkomen", vindt Jacobs, vogels zijn erop de open dag niet te zien. „Want daar kun je in de winter moeilijk mee over straat". Schiedam Ondanks het feit dat de bouw nog wel enkele ja ren op zich zal laten wachten, begint de Schiedamse politiek warm te lopen voor een nieuw bibliotheekcomplex. Gisteren ging de raadscommissie voor cultuur met enkele bibliotheek medewerkers op reis, om zich te oriënteren op nieuwe ontwikke lingen in de bibliotheekbouw. Eerst naar Spijkenisse, later op de dag naar Hengelo en Apel doorn. Scheidend bibliotheekdirecteur Henk Ewoldt schotelde het ge zelschap een dagje vol contras ten voor. In Spijkenisse liet Ewoldt de Schiedammers de in 1981 gebouwde bilbliotheek zien, die in den lande bekend staat als 'het toppunt van effi ciency'. Amper tien minuten na het vertrek deelde Ewoldt, moe geworden van de besluiteloos heid in Schiedam, in de VIP-bus zijn eerste sneer uit: „Spijkenisse staat bekend om zijn no-nonsens mentaliteit. Aan jarenlang ver gaderen hebben ze daar een he kel en ook van ellenlange rap porten moeten ze niets hebben. Hup, bouwen en geen gezeur, was daar het credo". Directeur Hans van Velzen, wiens bibliotheek een onderdeel vormt van het cultureel centrum De Stoep in Spijkenisse, toonde een bijzonder efficiënt ingericht gebouw. Het leen- en uitleensys teem is geautomatiseerd, waar door de medewerkers voor an dere zaken ingezet kunnen worden. Ook de rechttoe- recht aan opstelling van de boeken planken bevordert volgens Van Velzen de efficiënte bedrijfsvoe ring: in één oogopslag kan een baliemedewerker de hele biblio theek overzien. Met name de opmerking over de goed beveiligde compact discs veroorzaakte nogal wat be smuikt gelach bij de Schiedam mers. Vorige week werden im mers 550 cd's uit de Blauwe Brug ontvreemd, nadat vorig jaar de gehele collectie al eens was mee genomen. Ewoldts verzoek om /eïligingsapparatuur werd tot iet ingewilligd, ir iefstal als gevolg. recente diei Volgens Ewoldt is dat slechts één voorbeeld van het traag opere rende Schiedamse bestuursap paraat. Het verbaast hem dat Schiedam het nog steeds zonder degelijke cultuurnota moet stel len. Daardoor lijkt het beleid volgens hem soms op drijfzand te zijn gebouwd. Dat er nog geen nieuwe bibliotheek is, be schouwt Ewoldt als een logisch gevolg van deze bestuursmenta- litêit. Ook het feit dat er zelfs nog geen analyse is gemaakt, waarop het toekomstig bibliotheekbe leid gegrondvest moet zijn, wekt Ewoldts verbazing. Met name van de bibliotheek in Hengelo waren nog al wat ex cursiedeelnemers gecharmeerd. In dit gebouw, met zijn 3500 vierkante meter van vergelijk bare grootte als de toekomstige bibliotheek in Schiedam, is men uitgegaan van een kleinschalig, publieksvriendelijk karakter. Zowel CDA- raadslid Els Heli- wig als de biebmedewerksters waren hiervan erg onder de in druk. De gescheiden afdelingen zorgen voor een vertrouwde sfeer. Daardoor durft het pu bliek eerder met vragen overge voelige onderwerpen als aids en kanker op de proppen te komen. Het 'snoepreisje', dat het gezel schap na een bezoek aan de im ponerende bibliotheek in Apel doorn naar restaurant De Licke- baert in Maasland voerde, bleek een heilzame werking op de on derlinge verhoudingen in de Schiedamse politiek te hebben. Werd wethouder Hafkamp twee dagen eerder nog overladen met kritiek op zijn overhaaste beslis sing, de Huysmanstentoonstel- ling in het museum af te breken, op deze dag en met name tijdens het afsluitende dineetje was de amicaliteit troef. Alleen D66- raadslid Coby de la Rie zou uit gerekend door dit etentje wel eens in conflict met haar fractie voorzitter Adri Reijnhout kun nen komen. Deze huldigt het standpunt dat raadsleden best zelf hun etentje kunnen betalen. Iets wat Coby de la Rie onzin vi ndt en dus ook niet deed Een optimistische ambtenaar vermoedde in de waan van het moment zelfs, dat Ewoldt zijn Schiedamse superieuren zal gaan missen. „Juist met mensen met wie je jarenlang in conflict bent, krijg je een heel speciale band", vertelde Ewoldt, die per 1 maart directeur wordt van de bi bliotheek in Tilburg. De bibliotheek in Hengelo staat pal naast het stadskantoor op het stadserf. Schiedam Prof. Piet Sanders, voorzitter van het Cultureel Ponds Schiedam, zou het 'een waanzinnige zaak' vinden als er in de stad een nieuw theater zou worden gebouwd, in plaats van Passage. Gisteravond wees hij de PvdA op de directe nabijheid van Rotterdam, met zoveel thea ters dat Schiedam er zelf echt niet één nodig heeft. Sanders: „Ik heb een grote affi niteit met het gebouw Passage, want mijn vader heeft het des tijds mogen ontwerpen voor me neer Tuschinsky. Maar die wist er geen rendement uit te halen en toen werd het van filmge bouw tot theater maar heeft dat nou een functie? Ik geloof niet in het succes ervan". En vergoeüijkend voegde hij er aan toe: „Ja, we praten nu toch over cultuur in Schiedam en pot- verdikkie, mag ik er ook een mening op nahouden?" Zie ook pagina 19. Vlaardingen Cor de Jonge, raadslid voor de RPF, heeft voorgesteld om bordjes 'lood vrije gemeente' te plaatsen aan de stadsgrenzen van Vlaardin gen. Hij hoopt daarmee de Vïaardïnger 'nog milieubewus ter te maken dan hij misschien al is1. Herman van Hoeven, een partij genoot van De Jonge, deed kort geleden een zelfde voorstel in Maassluis. De Jonge ontvouwde zijn plan na een video-presentatie in de commissie stadsontwikkeling over luchtverontreiniging en autoverkeer. „Wij zetten bordjes 'kernwapenvnje gemeente' neer, terwijl wij daar als ge meente geen enkele invloed op kunnen uitoefenen. Aan het mi lieubewustzijn van de mensen kunnen wij als plaatselijke over heid wel iets doen", verklaarde De Jonge. Wethouder Bas Goudriaan vindt het voorstel van het RPF-raads- lid sympathiek. Hij wil de moge lijkheid om zulke loodvrij-bord jes te plaatsen onderzoeken. De gemeente moet zelf het goede voorbeeld geven, vindt De Jon ge. „Dat de reinigingsdienst loodvrij rijdt, is een stap in de goede richting". Vlaardingen Met de aanhou ding in Gilze Rijen van een 23- iarige Schiedammer heeft de po litie de gewapende overval op het postagentschap aan de Ro- zenlaan in Vlaardingen opgelost. De man heeft bekend in de nacht van 8 op 9 juli samen met een 22-jarige stadsgenoot het postagentschap te hebben over vallen. Omdat het tijdslot van de kluis pas de volgende ochtend open kon, werd de beheerder en zijn gezin vijf uur lang gegijzeld. J vlak voordat de kluis open kon, moesten de overvallers toch zon der buit vertrekken, omdat be- heerder Middendorp kans zag een PTT besteller, die aan de deur kwam, te waarschuwen. De politie was al geruime tijd op de hoogte van de identiteit van de tweede dader. Exact een week na de overval probeerde de politie het duo aan te houden. De jongste dader werd ingere kend en is inmiddels door de rechtbank veroordeeld, maar zijn partner wist te ontsnappen. Met het oplossen van deze zaak is ook een andere gewapende overval opgelost. Die werd door de voortvluchtige Schiedammer In december uitgevoerd op een bouwmarkt in Gorinchem. Hij maakte daar 26,000 gulden buit. Hij bekende verder te hebben ingebroken in een winkel in Hardinxveld-Gïessendam waar hij, eveneens vorige maand, voor 50.000 gulden aan CD's buit maakte. De Schiedammer is gis teren voorgeleid aan de officier van justitie. Vlaardingen Zeven platanen moeten wijken voor de nieuw bouw van de centrale biblio theek op het Veerplein. Voor die bibliotheek wordt volgende ■week de eerste paal geslagen. De bomen zouden dan danig in de weg staan. Gisteren zijn zij ver plant naar een plekje achteraf op de Kuipershof. De wortels waren ingepakt om de kluit zo gaaf mogelijk te hou den en de haarwortels te sparen. De kruinen moesten worden ge snoeid om de majestueuze bo men ongeschonden door het poortje naar de Kuipershof te krijgen. „Wij behouden de bo- men in elk geval voor de binnen stad", zegt chef G. Davidse van de plantsoenendienst. „Al spijt 't mij natuurlijk altijd, als er een gat valt in helgroen". Davidse denkt dat de bomen een goede kans hebben om de ver huizing te overleven. „Als je een levend organisme verplaatst weetje nooit zeker of ie het over leeft. Maar een plataan kun je aardig verplanten, dat is een sterke boom". Andere bomen zouden het vele verkeer op het hofje minder goed verdragen, zegt Davidse. De plantsoenendienst kocht de platanen voor het Veerplein 22 jaar geleden in Zeeland. „Toen waren ze al vrij fcrs", weet Da vidse nog. Er blijven op het plein zeventien bomen over. Als de bouw van bibliotheek en post kantoor op het plein gereed is, wil de plantsoenendienst nieuwe platanen planten. VV, door CHRIS WOEHTS Maassluis Minister Ed Nijpels (WD) heeft ge kozen voor de meest mi nimale saneringsvariant voor de gifwijk Steen- dijkpolder in Maassluis. De minister heeft de meeste aanbevelingen van gedeputeerde staten overgenomen. Er zal worden afgegraven tot een diepte van 1.30 me ter. Het is daarbij nog maar de vraag of er afge graven moet worden on der de verhardingen (wegen) en of het groot schalig groen wordt aan gepakt. De minister heeft daarover advies gevraagd van de Techni sche Commissie Bodem bescherming. Binnen twee maanden moet de commissie de minister daarover informeren. „Dit is echt niks, waardeloos", is de reactie van Hans Oostervink, vertegenwoordiger namens de commissie bodemonderzoek Steendijkpolder in de commissie milieu van de gemeente Maas sluis. slechte zaak Wethouder Izaak van der Knaap is voorzichtig in zijn reactie: „Ik heb de brief van. de minister nog niet eens gezien. Dat de techni sche commissie een nader onde- zoek gaat doen, dat is denk ik geen slechte zaak. Als blijkt dat er ergens niet afgegraven hoeft te worden, dan moet je dat ook niet doen. De technische com missie kan daar uitsluitsel o»*er geven". De bewoners van de Steendijk polder hebban altijd gepleit voor een optimale sanering van de wijk. Zij opteerden voor een af graving van minimaal 1.75 me ter, Ook onder de woningen, het grootschalig openbaar groen en de wegen zou gesaneerd moeten worden. Tijdens het ambtelijk overleg werd al duidelijk dat die optie met haalbaar was. gewaarschuwd „We zullen de bewoners nu weer bij elkaar moeten roepen om ons standpunt in te nemen", aldus Oostervink. „Ik ben erg teleur gesteld in de opstelling van de minister. Natuurlijk, we waren er voor gewaarschwud, maar als je het nieuws dan verneemt, dan komt het toch hard aan. De mi nister zal denk ik door de techni sche commissie graag bevestigd zien dat afgraven onder het grootschalig groen en de wegen niet noodzakelijk is. Als dat in derdaad het geval is, dan kun je je zelfs afvragen of een sanering nog wel nodig is". Schiedam „Expositie? Schromelijk overdreven! Die vlag dekt absoluut de la ding niet!" Directeur Henk Ewoldt is verbijsterd over het bericht in een plaatselijk dagblad dat zijn bibliotheek een tentoonstelling over Jo- ris-Karl Huysmans heeft in gericht. „Het is een boeke- nuïtstalling die niet meer dan één vierkante meter in beslag neemt". Ewoldt is absoluut niet uit op een herhaling van de rel die ontstond rond de frans- talige schrijver (overleden in 1907). De 'tentoonstelling' in de bieb aan de Lange Ha ven is ook geen voortzetting van de verboden expositie in het Stedelijk Museum. „We hadden de drie boeken van_ Huysmans in onze col lectie. Die hebben we, sa men met wat beschouwende krante-artikelen over de man, op een tafel neerge legd", aldus Ewoldt. De bi bliotheek richt wekelijks dit soort uitstallingen in, bena drukt de directeur. „Met geen enkele andere bedoe ling dan de actualiteit te vol gen. De ene week is Wilton in het nieuws, de volgende week Huysmans. We pak ken dat altijd sober aan". Schiedam Door de toename van anderstalige kinderen in Nieuwland ziet het onderwijs in die wijk zich voor grote proble men gesteld. Dat zei gisteravond Marijke ^Woord, zelf lerares in Nieuwland, tijdens een leden vergadering van de PvdA- Schiedam. Marijke Woord staat voor een klas met 27 leerlingen, van wie er 17 de Nederlandse taal niet machtig zijn. „Hoe moet je die kinderen dan iets kunnen leren?" vroeg zij. Het probleem is zo dringend, dat PvdA-afdelingsvoorzitter Peter Stadhouders er een aparte ver gadering van zijn partij aan wil wijden. De wortels van de platanen werden met zorg uitgegraven. iiiiiiiiitni!iiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiMiiiiiiniiiiiHii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiniiniiiiiiiniiniiiinniiiiiiiiiii!iimiii[iiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiHjiiiMiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiii[ii Rotterdam Een 25-jarige Schiedammer pleegde 12 okto ber een overval op een filiaal van de Marskramer. In een op welling, verklaarde r~- gisteren voor de Rotterdams^ «echtbank. Vijf dagen later was het weer raak, weer in Schiedam. Dit keer was een supermarkt aan de Par kweg het doelwit. „Ik wilde met, maar moest het doen. Ik was on der druk gezet", zei hij over die overval. De twee zaken hadden ondanks die uiteenlopende voorgeschie denis ook een duidelijke over eenkomst: de uiterst knullige uitvoering. In beide gevallen maande hij de caissière, zonder zich vermomd te hebben en ter wijl er klanten in de zaak waren, om de inhoud van de kassa te overhandigen. Voor de_ politie was het daarna een fluitje van een cent om hem in te rekenen. Tegen hem werd anderhalf jaar celstraf geëist, waarvan een half jaar voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. In de eis was rekening gehouden met een derde overval, begin oktober, op een pompstation aan de Harga- weg. Hij ontkende echter in alle toonaarden daarmee iets te ma ken te hebben gehad. Officier van justitie mr. Flint-van Noord meende voldoende bewijzen te hebben, dat hij ook die overval op zijn kerfstok heeft. Ze baseer de zich louter op de pompbedien de, die hem later aan de hand van foto's 'honderd procent ze ker' als dader herkende. De ver dachte beweerde op het ge wraakte tijdstip, even na zeven uur, thuis naar de televisie te hebben gekeken. Uit onderzoek is vastgesteld dat hij om half acht vanaf zijn woning een taxi nam naar Rotterdam. Zijn advocaat, mr. Szegedi, vond de tijd tussen overval en taxirit zo kort, dat hij het niet aannemelijk vond dat zijn cliënt de dader was. „Waarom zou ik die twee zaken ruiterlijk toegeven en die derde niet?" hield de verdachte de rechtbank voor. Hij raakte steeds meer geïrriteerd, omdat er werd 'doorgezeurd over iets waarvan ik niets afweet'. Daar om kon hij ook niets vertellen over het 'komische detail' dat de rechtbank ontwaarde in die zaak. De pompbediende zou on der bedreiging van een pistool de kassa hebben geleegd en de da der nog hebben gevraagd of het geld zo meeging. „Of moet u er een plastic tasje bij hebben?" zou De overval op de Marskramer ging volgens verdachte als volgt in zijn werk: „ïk zag een metalen pijp op straat liggen, pakte die er» wandelde ermee de winkel bin nen. Het ging allemaal in een op welling". De verkoopster zag de pijp voor een vuurwapen aan en overhandigde hem het verlang de geld: ongeveer duizend gul den. In de supermarkt ging het er zo mogelijk nog vreemder aan toe. Hij vertelde het meisje achter de kassa, die hij kort daarvoor al eens in een snackbar had ont moet, doodgemoedereerd dat hij voor een overval was gekomen. Het meisje dacht dat er sprake was van een flauwe grap en ging door met haar werk. Hij posteer de zich vervolgens bij de inpa- kafdeling, hing daar enige tijd rond en herhaalde later Zijn be doelingen- Pas toen hij een luchtdrukpistool toonde, zag de caissière de ernst van de situatie in en gaf hem drieduizend gul den. „Ik heb spijt van mijn gedrag", vertelde de verdachte. „Daarom heb ik de twee caissières vanuit de gevangenis een bloemetje ge stuurd. Ik wil niet dat ze bang blijven om wat er is gebeurd", zei hij schuldbewust. De man noemde drie redenen voor zijn gedrag: een stukgelo pen relatie, heroïneverslaving en angst om door een groep Joe- goslaven in elkaar te worden ge slagen. „Ik heb die jongens eens bedonderd en zij wilden de reke ning vereffenen. Ze dwongen mij geld te betalen", verduide lijkte hij. De rechtbank doet4 februari uit spraak. de man hebben gevraagd. llllllllllllllllli:il!lllllll!llliUIII!llllllllllllMIIIIIIIIII<tlll|>|lll<>lll>ll<II|lll><ll<lll|UI|llllll>lltlllllllll||lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllltlllllllllllllll"llll>lllllllllll||ll||l|llll»>lllll«>lllllllllll"IIIIIIIIIIIIIIIM>>"llllul""lln"lllll""ll"ln"1"""" Vlaardingen Bij een verkeers controle op zwaar vervoer op rijksweg 20 zijn gisteren 21 processen ver baal uitgeschre ven. De politie controleerde on dermeer op de rijtijdenwet. Dat leverde acht be keuringen op. Eén chauffeur zat al 43 uur ach ter het stuur. Ook met het maximaal toege stane laadver mogen blijken sommige chauf feurs het niet al te nauw te ne men. Drie kre gen een bon om dat zij meer dan vijftig procent te veel lading mee voerden. Twee Zweedse chauffeurs moesten hun wapenstokken inleveren, die zij 'uit voorzorg' in hun cabine had den liggen. In onze showroom Nan men zich oriënteren en overtuigen van de hoogwaardige kwaliteit en het perlekte zitcomfort van diverse fau teuils. Leverbaar: in verschillende kleuren houten frames, leer- en stof- soorten. 0G 000"BaBBfl I cecd pmpgosal

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1