Architecten vangen elkaar vliegen af Commissie en gemeente stappen uit het overleg Bouwen voor ouderen wordt onbetaalbaar Van der Kuijschool: feest met bijsmaak VLAABOINGS OHOBLAO SCHIEOAMSCHT COURANT IllUVi WATEBWtS CflMlil Dijkje is geen oprit Bankovervaller: negen jaar cel Nieuw zwembad komt bij station West Stormloop op informatie-avond 'Viaduct is uniek voor Vlaardingen Schiedamse voorlichtster vertrekt naar 's-Gravenzande Na onvrede over saneringskeuze minister Wethouder Van Kleef razend om nieuwe voorschriften Gratis vakantie Autoslaper naar de cel WOENSDAG 27 JANUARI 1988. Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 door AAD RIETVELD Vlaardingen Zaal De Harmonie was te klein. Zo'n vijfhonderd mensen bezochten gisteravond de presentatie door vier ar chitecten van plannen voor de verbouwing van het Veerplein, het Lies veldviaduct en het win kelcentrum daaronder. Gelukkig was de naburige Stadsgehoorzaal vrij. Daar konden alle belangstel lenden. wel een plekje vinden. Voor dat veelkoppige publiek mochten vier architecten hun binnenstadsplannen ontvou wen. De gemeente heeft twee projectontwikkelaars inge schakeld voor de face-lift van het stadscentrum/Die ontwik kelaars hebben op hun beurt elk twee architecten de op dracht gegeven om een plan te maken. Dat leverde vier ver schillende varianten op om het Liesveld te overkappen met doorzichtig kunststof of met iets wat het Vlaardingse pu bliek aan zeilloggers deed den ken plannen om de over gang van Hoogstraat naar Liesveld wat gemakkelijker te maken met trappen, rol trappen of een tapis-rouJant plannen voor een weekmarkt op het Veerplein of op het via duct, voor parkeergarages en grote filialen van Albert Heijn. Dat de zalen in het stadhuis te klein zouden zijn voor de pre sentatie van die plannen, daar had de gemeente wel op gere kend. Maar dat zelfs De Har monie de enorme toeloop niet zou kunnen verwerken, daar had niemand op gerekend. Dus verhuisden architecten en publiek ai snel naar het grote theater. Boven verwachting was zelfs de amusementswaar de van de voorstelling niet slecht. J, de Bruijn, van het gelijknamige arehitectenbureu, bleek een begaafd komiek. Hij tekende voor de fraaiste ver spreking: „het Liesbethvia- cfuct... Oh, pardon". Een hoofdrol was weggelegd voor een portier van de Stads gehoorzaal. Midden in het be toog van architect B.J. Sybes- ma riep hij vanuit de zaal: „Mag ik even storen! De Stadsgehoorzaal is in orde. U kunt verhuizen". Sybesma, die juist aan het vertellen was hoe uniek toch wel het Liesveldvi aduct is, en dat je dat viaduct niet weg kunt poetsen, dat je dat positief moet gebruiken, vroeg of hij verder mocht gaan. Even later onderbrak weer de portier met luide stem: „Mag ik nog wat vragen? Hoe lang duurt dit?" De spreker raakte verstoord. Ook burgemeester Van Lier was niet gediend van die onderbrekingen. „We gaan om half negen over", sprak hij gedecideerd. "Hoe meer u on derbreekt, hoe langer het duurt". De portier probeerde het nog één keer. „Ja, moet u luisteren, ik ben namelijk de portier van de Stadsgehoor zaal....". Maar toen kon nie mand het bulderend geiach nog overstemmen. Afvangen De twee concurrerende ont wikkelaars deden hun best om het publiek en het gemeente bestuur ervan te overtuigen, dat hun plannenmakers nou net een tikje beter waren dan de andere. Dat leek soms op vliegen afvangen. „Wij zijn ge kant tegen het toevoegen van een tweede winkelroute", zei J.F.J. van Veggel namens Multi-Vastgoed bv. En dat was nu juist wat zijn collega R.F. Brand van Wil ma Vastgoed zo mooi vond: een passage op, en een plein onder het Liesveld viaduct. Hij zag het viaduct liever afgesloten voor het ver keer. Maar, zei Van Veggel: „Dat viaduct is uniek voor Vlaardingen. Het geeft toegan kelijkheid aan uw city". Brand vertelde vervolgens dat de plannen van 'zijn' Wilma Vastgoed bv de gemeente, dank zij een verbeterde ex ploitatie van het winkelcen trum in de binnenstad, een flinke bom duiten zou opleve ren. Dat geld kon dan mooi worden gebruikt, om de tekor ten.op de tweede parkeergara ge te dekken. „En dan blijft er nog geld over voor nieuwe ontwikkelingen in de binnen stad", beloofde Brand. Architect B.J. Sybesma liet de eenvoudigste oplossing voor het volgens de gemeente ver pauperde Liesveld zien: een overkapping met puntige witte daken. „U ziet daar de invloed van het viaduct op het winke len", sprak hij bij een dia van een leeg Liesvela, Om daarop een tekening met een Liesveld vol winkelende mensen te to nen en te zeggen: „En zo den ken wij dat te gaan verande ren". Niet slecht W.J. Hagg maakte, in opdracht van Wilma Vastgoed, een plan' dat bij veel mensen In de! smaak viel. Hij stelt voor om het viaduct om te bouwen tot een overkapte passage. „Sterk verneukeratief, maar 't is niet slecht", zei een ontwikkelaar in de zaal van zijn tekeningen. J. Decker van architectenbu reau AGS legde het zwaarte punt op de as Veerplein/Lies- veld. Hij wilde 'die plaat van een viaduct' wat breken met woontorentjes. Hij beschuldig de zijn concurrenten ervan, dat zij het viaduct alleen maar hadden opgetuigd met 'stangen en vlaggetjes'. Decker werkt in opdracht van Multi Vastgoed en dat doet ook zijn collega J. de Bruijn, Die kreeg het publiek in het theater plat met grappen en grollen: „Ik ben één van de De Bruijnen, daar zit mijn broer en thuis zit er nog een". Hij was de vierde en laatste spre ker en maakte zich over de aandacht van zijn publiek geen illusies; „Ik zal proberen u zo snel mogelijk naar de pauze met de consumpties te lozen". Zijn plan raffelde hij snel af, maar met humor. „Links ziet u allemaal auto's", wees hij met een lampje aan op de dia. „Dat zijn er een he leboel, wel zevenhonderd". Een van zijn architectonische vondsten noemde hij wel fees telijk, omdat het wat leek op 'een krul in een varkens staart". Vragen uit het publiek bleven uit. Misschien bleef daarvoor nog teveel in het ongewisse. Niet alleen is onduidelijk wel ke van de vier plannen wordt uitgevoerd, het is zelfs ondui delijk of één van de vier plan nen wordt uitgevoerd. Bij ver schillende gelegenheden heb ben burgemeester en wethou ders gezegd, dal zij denken aan een combinatie van de ver schillende plannen. Commen taar was er des te meer. „Het Een volle Stadsgehoorzaal bij de presentatie van de binneri- stadsplannen. lijken wel omgekeerde onder broeken", sprak een man over de overkapping van Sybesma. En een vrouw merkte op: „Daar kunnen geeneens vogel tjes op zitten". Ja, er was nog een vraag uit het publiek: welke van de vier plannen vinden burgemeester en wethouders het mooist? „Daar krijgt u geen antwoord op", zei burgemeester Van Lier. „Dat zou in dit stadium niet eerlijk zijn". Schiedam Hanneke Burg- graaff, migrantenvoorlichtster oij de gemeente Schiedam, gaat van baan veranderen. Zij treedt op 1 april in dienst van de ge meente 's-Gravenzande. Me vrouw Burggraaff (27) wordt in de 20.000 inwoners tellende ge meente verantwoordelijk voor de voorlichting, de promotie en de inspraak. Ze hoopt zich bin nen afzienbare tijd in 's-Graven zande te vestigen. Hanneke Burggraaff kwam in februari 1984 de afdeling voor lichting op het Schiedamse stadskantoor versterken. Haar werk bestond voornamelijk uit het opbouwen van contacten met de culturele minderheden. Dat werk is, zegt zij, nog lang niet af. „Voorlichting aan mi granten blijft nodig zolang niet iedereen Nederlands spreekt en zolang buitenlanders de weg niet kennen in onze regels en voorzieningen". Anderzijds is begrip kweken onder de Neder landse bevolking volgens me vrouw Burggraaff minstens zo Hanneke Burggraaff. belangrijk: „Denk maar aan de bomaanslag op dat Turkse kof fiehuis, anderhalfjaar geleden". De gemeente Schiedam, met on geveer 7 procent migranten in de bevolking, heeft nog geen op volger benoemd voor mevrouw Burggraaff- De voorlichtster hoopt wel, dat die er tijdig komt: „En het zou helemaal leuk zijn, als het een buitenlander werd Schiedam Ambtenaren op het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en mi lieu zijn er in geslaagd, het bloed van de Schie- •damse wethouder Hans van Kleef aan het ko ken te brengen. Van Kleef is hevig veront waardigd over een circulaire over de relatie woningbouw en bejaardenzorg. Het ministerie eist in die brief allerlei dure voorzieningen In nieuwe bejaard en woningen, maar legt de finan ciële verantwoordelijkheid bij de gemeenten. „Ik sprong zowat uit mijn vel toen ik dat las", aldus de Schiedamse wethouder voor stadsver nieuwing en volkshuisvesting. „Ze schrijven ie van alles voor, maar ze komen je niet met geld tegemoet om hun ideeën uit te voeren". Met die opstelling dreigt het rijk Schiedam behoorlijk op kosten te jagen. De overheidsbijdrage voor -de bouw van liften in enkele flatcomplexen in Nieuwland is bijvoorbeeld in één klap op losse schroeven komen te staan. Van Kleef is niet van plan zich bij de nieuwe regelgeving neer te leggen. Hij wil de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten inschakelen om het rijk op andere gedachten te brengen. Een gezamenlijke actie ligt volgens Van Kleef voor de hand, omdat in het hele land het aantal bejaarden toeneemt. „Laat het rijk bovendien maar eens duidelijk maken, waar wij het geld vandaan moeten nalen", aldus Van Kleef. De Schiedamse wethouder luchtte gisteren zijn hart na het slaan van een eerste paal in de Lan ge Nieuwstraat, waar 14 tweekamerwoningen worden gebouwd. De borrel op het welslagen van het bouwproject werd na afloop geschon ken in de bejaardensociéteit van de ANBO, een ideale plaats om wat dieper in te gaan op de ou derenzorg. Het nieuwe wooncomplex is overigens niet spe ciaal voor ouderen bestemd. Een buurvrouw veronderstelt dat ook veel jonge mensen be langstelling zullen tonen: „Je hebt hier immers een prachtig uitzicht op de Plantage, waar je "ook als je jong bent van kunt genieten". De eerste paal ging wat moeizaam de grond in. Het bouwterrein was zo drassig, dat de heima chine kantelde en de stelling opnieuw in positie moest worden gebracht. Schiedam/Vlaardmgen Grondwerk bij het Kethel- plein? Automobilisten die het verse baggerdtjkje aan de Vlaardingse zijde ontwaren, leggen meteen verband met de publiciteitsgolf rond rijksweg 19. Is rijkswaterstaat soms stie kem bezig al een op- of afrit te maken voor de omstreden ver keersader tussen Schiedam en ».Den Haag? Het dijkje lijkt be- jdrieglijk veel op het funda- i ment voor zo'n 'oortje'—En het sluit precies aan op de noorde- 1 lijke rijbaan van rijksweg 20. Maar van voldongen feiten is geen sprake, verzekeren di verse woordvoerders van rijkswaterstaat. „Kethelplein? Ik doe daar voorlopig niks", zegt een ingenieur van de af deling Nieuwbouw te Delft. „Dat karwei staat pas voor '96- '97 in de planning". De dienstkring s-Gravenhage- Zuid blijkt ook niets van het grondwerk op de grens van Vlaardingen en Schiedam af te weten. Totdat ambtenaar Vos een Jicht op gaat: „Het kan zijn dat we daar de bermen aan het uitvullen zijn voor een be tere afwatering. Gewoon on derhoudswerk is dat Nee, een oprit, dat is onwaarschijnlijk. We hebben momenteel geen geld om dat soort dingen even snel te regelen". Aan het andere uiteinde van de geplande A4, bij de Prinses Beatrixlaan in Rijswijk, steekt rijkswaterstaat deze maand wél de spade in de grond. Daar wordt het zogenaamde 'hoefïj- zerdeel' van rijksweg 19 aan gelegd, dat aansluiting geeft op het wegennet rond Den Haag. Commentaar van de actie groep Stop rijksweg 19: „Met dat stukje wordt de aanleg bij na een voldongen feit. Rijks waterstaat negeert gewoon alle .discussies rond de weg". T:J jZ' W 1 |lf i M 1/ m De bermen uitvullen voor een betere afwatering, dat is volgens rijkswaterstaat de betekenis van het grondwerk bij het Kethefp'ein. De op- en afritten voor rijksweg 19 zijn pas voor 1996 gepland. Maassluis Een 25-jarige in woonster van Maassluis heeft tegen wil en dank de buiten landse vakantie van een onbe kende betaald. De vrouw kreeg de afgelopen weken vrijwel dagelijks giro-afschrij vingen over de post tot een to taalbedrag van bijna 8500 gul den. Een dief bad^een maand eerder een pakje girobetaal kaarten gestolen uit de brie venbus. Hij was naar Italië ge reisd om de kaarten te verzil veren. Arnhem De rechtbank in Arnhem heeft dinsdag een 27-jarige man uit Rijssen veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen jaar. De rechtbank achtte hem schuldig aan een reeks bankover vallen ïn onder meer Doetinchem, Zoetermeer, Nijmegen en Schiedam. Erder had de man zich schuldig gemaakt aan autodiefstal en verboden wapenbezit. De rechtbank veroordeelde een 30-jarige man uit Rijssen tot een gevangenisstraf van 2,5 jaar wegens me deplichtigheid. De verdachten waren volgens de rechtbank ver antwoordelijk voor overvallen op tien Rabobank-filialen ïn de afgelopen'drie jaar. Bovendien werd in Vlaardingen een juwe lier overvallen. De Rotterdamse rechtbank heeft een 33-jarige Vlaardinger een gevangenisstraf van twintig maanden opgelegd, waarvan zes voorwaardelijk. Hij was één van de drie gewapende mannen, die op 7 oktober 1985 het filiaal van de Rabobank in Gouda overvie len, Daarbij werd 139.000 gulden buit gemaakt. Schiedam De feestvreugde is volgende week donderdag niet in het geding, maar direc teur L. Brinkman van de Dr. Van der Kuijschool op het Bachplein had die dag toch lie ver een 'andere' school hero pend. In het kader van de wet op het basisonderwijs is er flink verbouwd in het schoolge bouw, zodat alle leerlingen nu in één pand zijn gehuisvest. Nu de aanpassingen vrijwel zijn voltooid maken leerlin gen, leiding en ouders zich op voor een groot feest. Dat be gint donderdag om negen uur met het openbreken van het provisoriscn dichtgetimmerde schoolgebouw. Ogenschijnlijk is er geen vuil tje aan de lucht, maar dat ligt volgens Brinkman toeh wat genuanceerder. Hij had name lijk veel meer van de ver nieuwde school willen maken dan mogelijk bleek. Toen hij naar Den ïïaag toog om op het ministerie te praten over de beschikbare financiële midde len, werd hem ruim een ton minder toegezegd dan hij ver wachtte. „Dat baseerde ik op een vergelijkbaar verbou wingsplan van een vergelijk bare school. Ik vind het een stukje bestuur dat niet door de beugel kan", klaagt hij over de vrekkige houding op het de partement. Het gevolg was dat een herin richtingsplan voor de perso neelsruimte moest worden ge schrapt, dat een buitenberging inpandig moest worden ingete kend en dat een te grote ev- ruimte niet kon worden ver kleind. „Zelfs de brandweren de voorzieningen, die wél worden geëist, werden niet door het rijk betaald", mop pert hij verder. Dat laatste probleem is opge lost „dankzij de creativiteit van het bestuur en zeker niet door hulp van bovenaf", meent Brinkman. Het bestuur graaide in een reservepotje en betaalde 25.000 gulden voor brandwerende voorzieningen. „We proberen dat geld via iets meer dan vriendelijke brieven van rijk of gemeente terug te krijgen. We verkeren nog niet in de echt harde fase", schetst hij zijn misnoegen. „Maar", wil hij ook kwijt, „we laten de feestvreugde er niet door bederven". Dat betekent dat de blijdschap over een nieuw speellokaal, documenta tiecentrum en directiekamer blijven. Ook op de aangepaste en verbeterde leslokalen is de christelijke school apetrots. En dat het rijk minder schuift dan de school hoopte en op ba sis van ervaringen van andere verwachtte, zal ook de kinde ren een zorg zijn. Zij kijken nu al uit naar het optreden don derdagmiddag van clown Bobo én de maaltijd die voor de ver andering op school wordt ge nuttigd. 's Avonds is er voor de ouders een optreden van cabaretgroep Framboos. door CHRIS WOERTS Maassluis De commissie bodemonderzoek Steendijk- polder (CBS) en de gemeente Maassluis hebben net overleg in de ambtelijke overleggroep met onmiddellij ke ingang opgeschort. Nu minister Ed Nijpels heeft ge kozen voor de meest minimale sanering van de groot ste gifwijk van ons land, heeft het maandelijkse over leg volgens de CDB en de gemeente geen enkele zin meer. Schiedam Politiemensen hebben vannacht in de Van Oldenbarneveltstraat een 24- jarige man uit een auto ge haald. De man, die geen vaste woonplaats heeft, had de ach terruit ingeslagen en zich op de achterbank te rusten ge legd. Voordat hij in slaap viel, had de zwerver de radio uit het dashboard gesloopt. In zijn zak vond de politie een porte monnee die waarschijnlijk ge stolen was. De politie bood de dief vervangend onderdak aan: een cel op het bureau. Het overleg op het stadhuis gisteren nam dan ook amper 10 minuten in beslag. „Daarna zijn we gezellig een kopje kof fie gaan drinken", aldus Harm Woudstra, de woordvoerder van de CBS. In de ambtelijke overleggroep hebben naast de gemeente Maassluis en de CBS ook ver tegenwoordigers van de pro vincie zitting. Zij konden voor de handelwijze van zowel de gemeente als de CBS waarde ring opbrengen. „Overleg op ambtelijk niveau en praten over technische aan gelegenheden heeft nu geen enkele zin meer", aldus Harm Woudstra. „Daarom zijn we uit het overleg gestapt". De gemeente Maassluis acht verder praten ook zinloos, nu de minister volledig voorbij is gegaan aan een motie die door de gemeenteraad is aangeno men en waarin werd gevraagd om een optimale sanering van de wijk. De directeur van de dienst gemeentewerken ir. J. den Hond maakte het stand punt van het stasdsbestuur tij dens de mini-vergadering van gisieren kenbaar. De commissie bodemonder zoek zegt geschokt te zijn door het besluit van de minister om voor de Steendijkpolder te kiezen voor een weinig ingrij pende sanering. „De bewoners begrijpen er dan ook niets van", maakt Harm Woudstra duidelijk. „Op korte termijn zullen we de bewoners bij el kaar roepen. Hier is duidelijk sprake van ongenuanceerd be leid. Het gevolg van de gele genheidswetgeving van de in terim-wet bodemsanering". Vooral de juichende toon in de brief aan gedeputeerde staten van de minister, waarin deze zijn besluit meedeelt, zit de CBS dwars. „Hij noemt met name de aanwezigheid van dioxine. Daarom moet nu ge saneerd worden, maar tijdens het overleg werd de aanwezig heid van juist die gevaarlijke stof van de kant van de over heid volkomen gebagatelli seerd. Je kunt duideliik zien dat de bodemsanering sluitpost is van de begroting". Volgens Harm Woudstra worden de problemen alleen maar vooruitgeschoven als de minister definitief besluit om de grond onder de straten en het grootschalig groen niet te saneren. „Er wordt gesproken van een zanderige afdeklaag. Dat werkt als een spons en de vuile grond onder straten zit binnen de kortste keren weer in de schone grond van de tui nen. Kun je weer opnieuw be ginnen. Een sanering van al leen de tuinen is alleen maar overlast veroorzaken voor de bewoners. Het is dan net of je iets doet, terwijl je eigenlijk helemaal niets doet". De CBS is dan ook van me ning dat dan beter niet gesa neerd kan worden. „Want de wijk blijft besmet", beseft de woordvoerder van de commis sie. „De regeling vrije woon- keuze moet dan gehanteerd worden. De mensen die weg willen, kunnen de wijk dan verlaten". Maassluis Het nieuw te bou wen zwembad van Maassluis zal worden gerealiseerd in de direc te omgeving van station Maas sluis-West. Alle politieke partij en in Maassluis schaarden zich gisteravond tijdens een besloten vergaderirng op het stadhuis achter het voorstel van wethou der Anton Wustrow. De raadsleden konden kiezen uit drie locaties: De Van der Reestraat (nabij de Van Eg- mond-mavo), de Merellaan en station Maassluis-West. De voor keur van de raadsleden en de sportraad ging uit naar nieuw bouw bij het station. In ieder geval zal het nieuwe .bad niet op palen worden ge bouwd, zoals oorspronkelijk de bedoeling was. De raadsleden spraken nun voorkeur uit voor hkvloerse bebouwing. Met de Nederlandse Spoorwegen is al overleg gevoerd. „Van de kant van de NS bestaat geen bezwaar tegen de locatie', aldus een woordvoerder van de gemeente. De raadsleden hebben aange drongen op spoed. Het is de be doeling dat nog dit jaar met de bouw van het nieuwe zwembad wordt begonnen en dat het in de zomer van 1989 in gebruik wordt genomen. Het oude bad blijft zeker nog een jaar in ge bruik. Het Vlaardingse bedrijf Rand stedelijk Bouwconsult van ar chitect Van Dorp zal de gemeen te adviseren. Wethouder Anton Wustrow (stadsontwikkeling) bemoeit zich de komende maan den niet meer met het bouw plan. Het is nu aan wethouder Liesbeth Snoeck om de plannen verder uit te werken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1