Vijfjarenplan voor historisch centrum vmmmmsÊSSM 0 ENGELEN Grote Kerk: opknapbeurt is dringende noodzaak MASSIEF EKEN HOEKKEUKEN NU HEEL EVEN VER ONDER DE 10.000,- nieuwe waterwee Eiiiiaam Goede start voor vredesonderwij s Aanleg rijksweg 19 door stiltegebied nog probleem Jerry Visser in 'Op Goed Geluk' VIAARDINGS DAGB1A0 SGiEDAMSGHE COURANT 'Leg A4 snel aan' 2L Veel panden Nieuwstraat in slechte staat Stadssleutel is Ie zwaar voor Prins Frans II Schaftkeet explodeert WINTERSPORTERS OPGELET! nu met 20-50% korting Milieu defensie vergadert in Schiedam □MTÏRWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC gaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - DONDERDAG 28 JANUARI 1988 sportredactie: 4345209 Maassluis De Grote Kerk van Maassluis is dringend toe aan een grondige opknapbeurt. Het bouwwerk, dat bijna 350 jaar geleden op het Schansei land werd gebouwd, is derma te aangetast dat binnen vijf jaar begonnen moet worden met de restauratie. Langer uitstel is volgens archi tect A. van der Zwan uit M»d- delhamis niet verantwoord. De noodzaak tot renovatie mag dan vast staan: of het er ooit van komt is nog maar de vraag. Ruim 3,8 mSjoen gul den is er nodig om de restau ratie te bekostigen. Geld dat er vooralsnog niet is. De president-kerkvoogd J. Bosman van de Nederlands Hervormde Gemeente in Maassluis presenteerde giste ren op het stadhuis van Maas sluis het bestek en de begro ting. Burgmeester Hans van Es nam het pakket in ontvangst. -,De gemeenschap van Maas sluis is trots op de Grote Kerk", benadrukte de burge meester. Maassluis telt 32 monumenten. Per jaar krijgt de gemeente van het rijk slechts 80.000 gul den om monumenten op te knappen. Volgens de thans geldende verdeelsleutel is het niet mogelijk om tot restaura tie van de Grote Kerk over te gaan. Van de Hervormde Ge meente wordt verwacht dat ongeveer 800.000 gulden wordt bijgedragen. Ook dat bedrag is voor de kerkelijke gemeen schap veel te hoog. „Jaarlijks komt er 350.000 gul den binnen van de leden van de kerk en dat Is al te weinig om de jaarexploitatie rond te krijgen. Direct als de actie j kerkbalans wordt afgesloten» l beginnen_we met een aanvul- lende actie. Om dan nog eens c( 800.000 gulden op te brengen is 3 geen eenvoudige opgave". Toren Het grootste struikelblok vormt echter de bijdrage van de overheid. „We zullen er al- ies aan doen om meer geld los te krijgen bij het rijk", aldus burgemeester Van Es. Architect A. van der Zwan denkt twee jaar nodig te heb ben voor de restauratie. In die periode zal de kerk gedeelte lijk gesloten blijven voor het publiek. „Restauratie moet snel plaatsvinden", aldus Van der Zwan. „Het metselwerk, de voegen: het is allemaal aan getast door de jaren heen. Er bestaat op sommige punten een hoogteverschil van 70 een- Vlaardingen In de Vlaarding- se raadszaal hing gisteren een groot spandoek. Het was daar opgehangen voor de studiedag over vredesonderwijs en stond vol met woorden als: steun, trouw, vergeven, vertrouwen, vriendschap en verdraagzaam heid. „Laat dat spandoek daar maar hangen, zei wethouder Arij Maarleveld (onderwijs) toen hij de studiedag opende. De wethouder meende dat het de raadsleden geen kwaad zou doen, als zij al die woorden eens onder ogen kregen. Die raadsle den willen elkaar nog weieens in de haren zitten. Er is weinig positieve vrede in de Vlaarding- se politiek, wilde Maarleveld maar zeggen. Over positieve vrede ging het gisteren op de studiedag en mis schien was het daarom, dat de 120 deelnemers veelal met een glimlach van de ene workshop naar de andere gingen. Die deel nemers waren leerkrachten uit het openbaar en christelijk ba sisonderwijs. Zij hoorden van G. Visser van de stichting Vredes- opbouw een paar voorbeelden van hoe kinderen over vrede denken. „Als mevrouw Gorbats- jov met meneer Reagan trouwt komt er vrede". Onderwijsinspecteur Ron Hoek stra vond dat de belangstelling niet te wensen over liet. Nage noeg alle basisscholen waren op de studiedag vertegenwoordigd. „Een goed begin", vond Hoek stra. „Zo'n studiedag is heel nadelig", grapte Marjan van cabaret Mar jan en Jan tot slot van de dag. „U gaat zich teveel afvragen en dat geeft maar stress. U wilt alles wat u vandaag gehoord hebt te snel toepassen, integreren in uw lessen. Daar wordt u overspan nen van". Zij deelden een recla mefolder uit, waarin overspan nen onderwijzers werden gead viseerd een back to the «deur- therapie te volgen: nooit meer studiedagen, nooit meer projec ten op school, maar alleen gewo ne taal- en rekenlessen. Burgemeester Hans van Es krijgt uit handen van J. Bosman het bestek en de begroting voor restauratie van de Grote Kerk van Maassluis. timeter. De toren moet ook dringend opgeknapt worden". "Het is de bedoeling dat ook de Maassluisse bevolking wordt gemobiliseerd. „De Grote Kerk mag niet uit het stads beeld verdwijnen", aldus J. Bosman. „In het verleden hoorde je de schippers zeggen bij het zien van de toren van de kerk: we 2ijn bijna thuis. Dat heb je nu als de mensen met de auto van de rijksweg komen. Dan zeggen ze ook: nog even en we zijn er. Het is het grootste, het mooiste mo nument van Maassluis en dat moet bewaard blijven", bena drukte J. van der Burgh, se cretaris van de kerkeraad. De gemeenteraad van Maas sluis heeft al de principe-uit spraak gedaan dat restauratie van de Grote Kerk voorrang heeft. Het zal echter van de rijksbijdrage afhangen of een en andere ook daadwerkelijk gerealiseerd kan worden. „De nieuwe monumentenwet i: nog niet door de Tweede Ka mer aangenomen. De kamerle den hebben bij de minister aangedrongen op wijziging. Nu vloeien kleine deeltjes naar de afzonderlijke gemeenten. Een stad met weinig monumenten krijgt bijna geen geld. Het is dan ontzettend moeilijk om een ingrijpende restauratie te bekostigen. Liever zie ik dat per provincie wordt uitbe taald. Dan kan een prioritei tenlijst worden gemaakt en kan jaarlijks een groot project worden aangepakt". Van der Zwan: „Met de bijdrage van 80.000 gulden per jaar doe je niets. Dan moei je de renova tie uitsmeren over een periode van 45 jaar. En dan kunnen de andere monumenten niet worden gerestaureerd. Hoe langer je echter wacht, hoe meer het gaat kosten". Schiedam Prins Frans II van de Rietzeilers, op wiens uithoudingsvermogen toch al een zwaar beroep wordt gedaan tijdens het zotten- feest, wil dit jaar zuinig om springen met zijn krachten. Piet Dries, voorzitter van de Schiedamse carnavalsvere niging, heeft de gemeente namens zijn prins gevraagd om een nieuw exemplaar van de stadssleutel. De tot nu toe gebruikte sleutel die de prins traditioneel ge durende het carnaval van burgemeester Reinier Scheeres In bruikleen krijgt is volgens de Bïetzeilers veel te zwaar voor feestelijk gebruik. Hoe gespierd de prins ook is, jolig zwaaien met het gevaarte wordt op den duur knap vermoeiend. De gemeente heeft de ma ker van de kennelijk al te solide stadssleutel, voorma lig directeur woningbeheer en amateur-smid Piet Ku- lik, verzocht een handzamer camavalssleutel te vervaar digen. Gewichtheffen is dan niet meer nodig, als Prins Frans II op 6 februari aan het hoofd van de carnavals stoet door de Schiedamse binnenstad trekt. Schiedam Met een vijfjarenplan wil de gemeente Schiedam de verpaupering in het centrum te lijf. Huis eigenaren krijgen een aanschrijving om hun vervallen panden op te knappen en winkeliers moeten hun ge vels maar eens kritisch bekijken. De Nieuwstraat en het gebied er om heen is nog niet reddeloos verloren. Maar als er niet snel wordt ingegrepen, dreigt verkrot ting op grote schaal. Flip Bohrè en Chris Zijdeveld bij de kaart van het plangebied: 'Sfeerverhaal heeft altijd ontbroken'. Minister mag wel plan ontwerpen Het stadsvernieuwingsplan dat wethouder Chris Zijdeveld gis teren voor de Nieuwstraat pre senteerde, bevat enkele schok kende feiten. Van 105 panden die in 1987 werden doorge licht, verkeerden er slechts 25 in goede staat. De rest was er bouwkundig matig tot zeer slecht aan toe. Het uit de mid deleeuwen daterende waagge bouw aan de voet van de St. Janskerk noemt ambtenaar stadsvernieuwing Flip Bohré zelfs 'ronduit bedroevend'. Net als in andere Schiedamse stadsvernieuwingswijken, be gint de wederopbouw in het historische centrum met sloop. Een stuk of vijftien panden aan de Roosbeek, de Zwaan- steeg en de Lange Achterweg zullen moeten verdwijnen. Straat is verbouwd, de Linden- hof is gerestaureerd. Over de voorgenomen sloop van de halve Lange Kerkstraat (voor de bouw van een ABC-waren- huis), rept Zijdeveld met geen woord. Wel roept hij de parti culiere pandjesbazen op, nu ook hun steentje aan de ver nieuwing bij te dragen. Het vijfjarenplan bestaat uit. diverse elementen die varië ren van een face-lift voor win kels op de Hoogstraat, en het bevorderen van wonen boven winkels, tot het verwijderen van 'onsamenhangende bouw sels' als schuurtjes en het reali seren van twaalf nieuwbouw woningen op de hoek van de Zwaansteeg en de Nieuw straat. Op 16 februari is er een infor- Een drastische ingreep, geeftmatle-avond in het stadskan- Zijdeveld toe, maar zelfs als de' toor. De gemeente zal dan on- Vlaardingen Een harde ex plosie en een brand die daar op volgde, hebben weinig heel gelaten- van een schaftkeet van de plantsoenendienst. Het houten gebouwtje aan de Wa tersportweg in de Broekpolder "ging ondanks verwoede in spanningen van de brandweer nagenoeg geheel verloren. Maasland Minister Ne- lie Smit-Kroes (VVD, ver keer en waterstaat) mag haar ambtenaren een con creet plan laten maken voor de inpassing van rijksweg 19 in het Zuid hollands De Tweede Ka mer mag hieruit echter niet afleiden dat de be stuurders van dit gebied definitief toestemmen in de volledige aanleg van de weg. Het gaat hier om een tussenoplossing, om dat er nog steeds geen slotrapport is over de juis te maatregelen tegen het te verwachten verkeersla- Dat standpunt heeft gistermid dag de reconstructiecommissie Midden Delfland ingenomen. Een brief van deze strekking gaat naar de mi nisier en de Ka mer. De nieuwe snelweg is gepland ten zuidenwesten van Delft, tus sen Rijswijk (Plaspoelpolder) en Schiedam/Vlaardingen. De rou te moet rijksweg 13 gaan ontlas ten en een oplossing bieden voor onder meer het tuinbouwver- keer. Het gaat voorlopig om een vier- baansweg, met later de moge lijkheid tot uitbreiding naar drie rijstroken per richting. Met name op het stuk tussen Deift- /Den Hoorn en Schiedam- Vlaardingen wordt echter on aanvaardbaar veel verkeersher- rie verwacht. Hier leidt de weg dwars door de polderstreek Mid den Delfland, een gebied dat is aangewezen als recreatieve groenbuffer tussen Rotterdam Grote opruiming Alles moet wegl 300 ski-overalls v.a. 189.- 150 pr. skischoenen v.a. 99.- 200 pr. mid- en alpine ski's v.a. 199.- 200 dames- en heren ski-jacks v.a. 139.- Spinozaweg 287-3076EP Rotterdam - Tel. 010-4324618 en Delft en dat door de provincie tot officieel 'stiltegebied' is be noemd. Er zouden geluidswallen van 4.30 meter boven het maai veld moeten komen om het la waai hier binnen proporties te houden (als er 120 Kilometer per uur wordt gereden zelfs 4.50 me ter). Dat acht de reconstructie commissie niet acceptabel. Een definitief slotoordeel van de diverse onderzoeksgroepen van Midden Delfland over te nemen maatregelen was gisteren echter nog niet binnen. Dat komt onder meer doordat rijkswaterstaat meent dat onderhand (vanwege een nieuwe wet op de geluidhin der) iets valt af te dingen op de aanvankelijke eis dat in het stil tegebied van Midden Delfland het lawaai op 250 meter aan weerszijden van de nieuwe rijksweg niet meer dan 40 deci bel mag bedragen. De geluids wallen zouden daarmee minder hoog hoeven te zijn. Eén van de ambtenaren van mi nister Smit-Kroes bevestigde gisteren echter, dat nu toch een standpunt wordt verlangd van de reconstructiecommissie. Dat oordeel is van cruciaal belang, omdat de Tweede Kamer begin 1985 in principe met de aanleg van rijksweg 19 instemde, mits Midden Delfland naderhand ak koord zou kunnen gaan met een bepaalde inpassing in het land schap. Een meerderheid van de recon structiecommissie besloot na langdurig beraad zowel de mi nister als de Kamer te berichten dat men nog geen eindoordeel heeft, dat er grote problemen liggen in het stiltegebied van Midden Delfland,; maar dat men wel bereid is pnder voorbe houd dat dit geen/ja' betekent een nu door rijkswaterstaat op te stellen technisch /uitwerkings plan te bekijken. 1 t gemeente het Nieuwstraat-ge- oied eerder had aangepakt, was sloop hier en daar onver mijdelijk geweest. „Het is ge woon een sfeerverhaal. Tot voor een paar jaar hoorde je altijd hetzelfde: Schiedam kan niks, 't wordt hier nooit wat. Die mentaliteit is eindelijk aan het veranderen". Ook financieel waren tot voor kort de mogelijkheden be perkt. Een gemeente als Goes sleepte via de zogenaamde 'ge combineerde regeling' miljoe nen binnen om het stadshart te restaureren, maar aan Schiedam werd de officiële status Beschermd Stadsgezicht onthouden. „Zo gingen 25 tot 30 miljoen gulden aan ons voorbij", aldus Bohré. Moppe ren mag Schiedam desondanks niet, meent Zijdeveld: voor wijken als Zuid, West en Obst kreeg de Jeneverstad wél een royale bijdrage uit de stadsver- nleuwïngspot. De gemeente gaat er prat op, zelf het voortouw te hebben genomen in het herstel van de binnenstad: op het Oude Kerkhof is het voormalig ge meente-archief opgeknapt, de oude secretarie aan de Nieuw- der meer uiteenzetten welke subsidiemogelijkheden er voor de particuliere huisbazen zijn. Schiedam De vereniging Milieudefensie heeft Schiedam uitgekozen om haar jaarverga dering te houden. Volgens woordvoerder Sible Schöne is Schiedam op het gebied van energiebesparing een voor beeld voor heel Nederland. Milieudefensie verwacht zo'n horifierd deelnemers op de vergadering, die gehouden wordt in het stadskantoor. Na de bijeenkomst gaat de vereni ging op stap met Chris Zijde veld. De Schiedamse wethou der voor milieuzaken neemt zijn gasten mee naar enkele van Schiedams befaamde energieprojecten. Bij buurvrouw Cocky, zus Nancy en z'n moeder kan Jerry Visser in ieder geval niet styk. Als het aan hen ligt, gingen zij zonder lang nadenken een weekeinde met hem op stap. Of de vrouweFike kandidaten in 'Op Goed Geluk' daar net zo over denken, wordt echter pas dinsdag 23 februari onthuld. Voetballer Hermes DVS gaat de showbizz in door DONALD BAX Schiedam Kostense danig aan het schrikken, „ik stop met voetballen, want ik ga de showbizz in De Techter vleugel verdediger van de Schiedamse voetbalvereniging Hermes DVS deed met die boude uitspraak de waarheid niet eens geweld aan Dank zij een uit de hand gelopen grap van z'n zus Nancy, wordt het zondag 14 februari tijdens de opnamen van het ,c„lëe tv-spelletje 'Op Goed Geluk' zweten geblazen voor de 26-jarige Adonis. In een balorige vlaag had Nancy Visser haar broer per briefkaart opgegeven voor dit TROS-programma, dat wordt gepresenteerd door de actrice Carry Tefsen. Hierin moeten een meisje en een jongen twee vragen afvuren op drie kandidaten van de andere sexe. Met degene die aan de hand van de antwoorden wordt gekozen, mag zij of hij' dan ergens een weekeinde doorbrengen op de A-os ten van de omroep. In een latere uitzending keert het tweetal terug om te vertehen of er tussen hen iets moois is opgebloeid. „Een koekje van eigen deegschatert Jerry Visser ('ik ben de losbol van de familie'), sinds vier maanden weer vrijge zel. „Ik stond m 'n zus altijd te dollen in de kantine van Hermes, maar nu moet ik er dus zelf aan geloven. Ik had wel iets gehoord, maar nooit gedacht dat het zo'n vaart zou lopenIk heb begrepen dat er duizend inzendingen waren, waarvan er veertig overbleven „Ik moest", vervolgt hij, „naar Hilversum komen en heb met een Limburger en een Groninger een aantal vragen moeten beantwoorden Van die veertig bleven er vervol gens twaalf over en uiteindelijk vier. Er werd mij onder meer gevraagd wat ik liever deed: naar het voethallen gaan of met een meisje naar een romantisch eiland.' Uiter aard koos ik voor dat eiland, want voetballen doe ik m'n hele leven al". Bijna ging zijn debuut op televisie de mist in, omdat de TROS hem eerder in de uitzending wilde hebben en die datum parallel liep met een korte wintersportvakantie van Visser. Dat vond men zo jammer, dat ze meteen besloten mij voor een latere uitzending te plannen", aldus Visser, die dinsdag 23 februari uitgebreid te bewonderen zal zijn, al dan niet met een gelukkige afloop. „Normaal heb ik al tijd een grote mond. Ik hoop niet dat ik uitgerekend dan dichtsla", kijkt Visser reikhalzend vooruit. Schiedam De complete A4 van Rijswijk naar het Kethelplein in Schiedam moet zo spoedig mogelijk worden aangelegd. Haast is ook geboden met het doortrekken van de A20 langs de Nieuwe Water weg naar Hoek van Holland. Dat zijn twee in het oogspringende aanbevelingen, zoals die zijn verwoord in het Westlandse wegen wensenpakket. Die nota is een weerslag van de denkbeelden die over het oplossen van verkeersproblemen in het Samenwerkingsorgaan Westland (SOW) leven. In de Westlandse verlanglijst wordt tevens een lans gebroken voor de aanleg van een tweede Beneluxtunnel. Die geniet de voorkeur boven de Blankenburgtunnel tussen Maassluis en Rozenburg, Als t het rijk toch voor deze laatste oplossing kiest, zal het Westland daar niet in de vorm van een grotere verkeersbelasting of de aanleg van een nieuwe rijksweg op haar grondgebied hinder van mogen onder vinden. Massief eiken keuken. Leverbaarin WB MÊ drie kleuren. Kom pleet met hoek- f-J mm k schouw, Philips apparatuur en blad en m fflMI II spoelbak. 255 x 225 an. jincl, krans K föJf A en lichHijst). TT M W KEUKENS TEGELS SANITAIR «OTTERDAM Bergweg 283, iel 010-4473044 GORINCHEM Schel(uins«!raol 36, teL0TB30-36422 SPIJKENISSE Oberonweg2B.{emdpuntmeiro) lel 01880-38003 VLAARDINGEN HoeLerairoo< 14 [naaitSondfs Meubelsïadl, «el 010 4350028

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1