Gedistilleerd onlosmakelijk verbonden met 'de Nederlanden' gpf ■Bi SP: 'Personeelsbeleid gemeente schandalig' E JÊl ifcjr ini john kroes VAN 1987 AyAyAyAyA MSÊm I i i hülsta studio g& *w VIAARDINGS OAOBLAD SCHIEBAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG Slllfllï m êS&Ê WF-lobby: Binnenhof luistert alleen in r hi HET AANZIEN Steun voor 't grootste boek mr w$ a I v M Pliij Goudriaan kondigt sloop Weeshuis aan Waaggebouw is hard aan restauratie toe "K, Treurwilg niet meer te redden \\t ill boekhuis 19» Libris. Uw Complete Boekhandel. Verhuizing snel gepiept fi ara VRIJDAG 29 JANUARI 1988 Regionafe redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardtnyen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352Q66, 4350557 - sportredactie: 4345209 door CAR EL VAN DER VELDEN Schiedam Goed beschouwd vormt het pakhuis van het Ge meentelijk Handelsentrepot al ruim 130 jaar een stukje bui tenland in de stad. Het entre pot, dat in 1851 gebouwd werd en sinds 1896 in gemeentehan den is, vormtéén belastingvrije zone, waar met name de plaat selijke distillateurs graag hun waren opslaan. Momenteel on derzoekt een culturele werk- froep de mogelijkheden om et u-vormige pakhuis in een cultuurpaleis om te dopen. Naast atelierruimtes voor kunstenaarsen de artotheek ziet de werkgroep hier al het Nationaal Gedistilleerd Mu seum verrijzen. Voor deze instelling is er waar schijnlijk moeilijk een plaats te bedenken, die beter aan het Schiedamse jeneververleden herinnert dan het handelsde pot. Het gebouw werd immers in 1851 door distillateur Nolet gebouwd, en bijna alle Schie damse drankbaronnen hebben er gedurende korte of langere tijd gebruik van gemaakt. De enkele jeneverstokers, die nog over zijn, vormen nog steeds de belangrijkste inkomstenbron van het pakhuis. Het gebouw, waar men slechts naar binnen kan treden door de douane te passeren, wordt sinds tien jaar beheerd door ge meenteambtenaar J. Bartels. .Of hij werkelijk de laatste der Monumenten in de regio: in deze serie wijdt hel RN beurtelings aandachtaan oudegebouwen en aan mensen met visie op monumenten- zorg. Mohikanen aan de Lange Nieuwstraat is, moet overigens nog maar blijken. Voordat de nieuwe bestemming van het complex verwezenlijkt kan worden, moet er eerst zeven miljoen gulden worden, opge hoest. Mocht dat bedrag inder daad op tafel komen, dan over weegt de gemeente het depot ergens anders in de stad onder te brengen. Ondanks de enor me inkrimpingen in het jene- verproducentenbestand, blijkt er immers nog steeds behoefte te zijn aan een belastingvrije opslagruimte. Het pakhuis 'De Nederlanden' werd door de familie Nolet ge sticht voor de opslag van hun waren. Vanaf het eerste mo ment huurde de gemeente een deel van het complex, teneinde ook voor andere bedrijven in de behoefte aan opslagruimte te voorzien. In die tijd was Schiedam nog een echte zeeha ven. Met name de Nederlandse Handelsmaatschappij drong bij de gemeente aan op stichting van het entrepot De eerste ja ren werd er in het pakhuis voornamelijk suiker opgesla gen. Echt succesvol verliep de nieuwe gemeenteactiviteit klaarblijkelijk niet want reeds na vier jaar gingen er in de Schiedamse gemeenteraad stemmen op om het entrepot af te stoten. Overnemen De gemeente zag het pakhuis- beheer ondertussen echter als een belangrijke handelsonder steunende taak, en was niet van plan de huur op te zeggen. In augustus 1894 besloot de ge meente zelfs het hele complex van de familie Nolet over te nemen, waardoor de plaatselij ke handelaren de beschikking kregen over 5000 vierkante meter opslagruimte. Momenteel is het gebouw, dat in een traditionele symetrische vorm is gebouwd, nog maar ge deeltelijk verhuurd. Dat heeft volgens beheerder Bartels alles te maken met de recessie in de jeneverindustrie. Ook in de be drijfstak van de scheepsbe- voorrading zijn de laatste jaren harde klappen gevallen. De ge volgen daarvan zijn niet aan het depot voorbij gegaan. „Op één dag waren ineens drie van mijn klanten failliet. Dan sta je niet te lachen natuurlijk", al dus Bartels die zich, ondanks dat hij gemeenteambtenaar is, in de eerste plaats een vrije on dernemer voelt. Rondlopend in het complex valt on middel ijk de sfeer op, die doet denken aan een oude branderij. Overal zijn de eiken houten p'afondsteunen en pla vuizen terug te vinden, die een sfeer oproepen zoals cafébezoe kers die misschien kennen uit De Goudsbloem aan de Sïnt- Anna Zusterstraat, waar tegen woordig restaurant De Moute rij gevestigd is. Deze 'dranksfeer' wordt nog versterkt door de opgeslagen waar. Broederlijk figgen de ambachtelijke jeneverproduk- ten van de UTO en Nolet, de Jonge Notaris en Ketel I, in een en hetzelfde complex op geslagen. Verder loopt bij echte drankliefhebbers bet water in de mond als zij exclusieve malt-whisky op vat naast de eerste zes klassen van de legen darische Grand Cru uitgestald zien. De heer van der Wel, Bartels voorganger, stond be kend als een expert op het ge bied van de opgeslagen dran ken. Als er een drank vat lek ging ving Van der Wel, zo wil de legende, de drank een ver dieping lager met zijn mond op. Slechts een keer in zijn 25-jari- In het 'steegje' van het han delsentrepot is het nooit druk. Misschien in de toekomst, als het pand is verbouwd tot cultu reel centrum? ge carrière kon hij het merk niet thuis brengen. Een jonge blaag had toen op de eerste verdieping staan urineren... Bewaking In de oorlog moest een groot gedeelte van de drankvoor raad, in verband met brandge vaar, elders opgeslagen worden. Ook verordende de bezetter dat er een lading zand op het dak kwam te liggen, om de gevolgen van een bombar dement te kunnen bezweren. De bewaking var» het complex is al die tijd al in handen van de douane. Uiteraard tegen die ven, maar ook om toezicht te houden op het naleven van de accijnswet. Op het moment dat de drank 'naar buiten' gaat moet de eigenaar met inkla ringspapieren even langs het kantoortje van de douane, waar aan de hand van het alco holpercentage in de drank de accijns wordt berekend. In vroeger jaren woonde de doua nier boven het entrepot. Hij voelde zich er zo thuis, dat hij konijnen hield en in een stofjas door het entrepot kuierde. Ex pediteurs die er onbekend wa ren, vroegen zich af wat die 'rare man' er deed als zij op zoek waren naar de rijksamb tenaar. Of de douniers nog lang aan de Lange Nieuwstraat werken hangt voornamelijk af van het succes van de cultuurcomissie. Met het geplande café-restau rant, het Gedistilleerd Museum en een drankwinkel zal de term gedistilleerd aan de Lan ge Nieuwstraat sowieso met hoofdletters geschreven blij ven worden. De palen liggen klaar voor het Wees huis, dat volgens wet houder Bas Goudrï- aan binnen afzienba re tijd gesloopt moet worden. Wethouder slaat achtste paai Vlaardingen Officieel was het de eerste, maar feitelijk was het de achtste paal die wethouder Bas Goudriaan gistermiddag sloeg voor de nieuwbouw op het Weeshuisplein. De wethouder vergeleek het slaan van die paal met de gesprekken met de be leggers Blauwhoed en Eurowo ningen. ,,'t Eerste stuk ging van zelf, daarna werd het moeilijk en het laatste stukje was beu ken". Schiedam Gesprekken van de Schiedamse fractievoorzitters met leden van de Tweede Ka mer hebben gisteren niet tot concrete toezeggingen voor steun aan Wilton Fijenoord ge leid. De Schiedamse politici, vergezeld door burgemeester Reinier Scheeres, spraken giste ren met vertegenwoordigers van CDA en D66. Vorige week werd al een bezoek gebracht aan de PvdA-fractie. Volgens CDA-woordvoerder Aad van Lingen werd op het Binnenhof aandachtig geluis terd naar de pleidooien om or ders voor de Schiedamse scheepswerf, maar resulteerde dat niet in actieve steun. Het parlement wacht liever op het debat in de vaste kamercommis sie voor economische zaken, op 4 februari. Omdat de tijd begint te dringen wil het CDA andermaal probe ren, een gesprek te regelen met staatssecretaris Van Houwelin- gen (defensie). Schiedam hoopt dat het parlement Wilton het onderhoud aan de onderzeeboot Zwaardvis gunt Daarmee zou de werf de tijd kunnen over bruggen tot een order voor Tai wanese marineschepen is bin nengehaald. Door het gebrek aan orders kre gen gisteren 480 werknemers van de werf ontslag aangezegd. De wethouder kondigde aan, dat burgemeester en wethouders binnen acht weken in principe zullen besluiten om het oude Weeshuis te slopen. De gebrui kers van dat pand, onder andere buurthuis De Haven en show band Avalance, moeten tegen die tijd, zei Goudriaan, „een goed heenkomen vinden". Op het Weeshuisplein worden 26 koopwoningen, 38 woningen voor ouderen en het nieuwe hoofdkantoor van de PTT ge bouwd. Wethouder Goudriaan beweert al jaren, dat het Wees huis naast die nieuwbouw een vreemde dissonant zou zijn. Hij zag op de plaats van het Wees huis het liefst een torenflat met panoramalift verrijzen. Directeur mr. N.L.M. Tilli van Eurowoningen, de opdrachtge ver voor de woningbouw, vond dat er van het oorspronkelijke plan van architect Kees Chrtsti- aanse weinig was overgebleven. „Het enige waar wij trots op zijn", zei hij, „is dat er vandaag met de bouw begonnen is". Wet houder Goudriaan zei al eens, dat de inspraak alle extra kwali teit uit het ontwerp heeft ge haaid. Net als Goudriaan vergeleek Tilli de voorbereidingen voorde bouw met het slaan van de eer ste paal: „Op het moment wij die paal wilden slaan, begonnen er honderd kabouters aan de on derkant te duwen. Hopelijk zijn die kabouters nu naar huis". Stadsbouwer Henk van der Waal, die het werk uitvoert, denkt over anderhalf jaar het complex gebouwen te kunnen opleveren. Hij toonde zich gis termiddag gelukkig met de grote opdracht „Van zulke werken, met een aanneemsom van meer dan tien miljoen gulden, voeren wij er hooguit één per twee jaar uit". Na bejaardenflat De Bolder is de bouw van bibliotheek, win kels, kantoren en woningen het grootste karwei van Van der Waal in Vlaardingen. De aannemer heeft een goed ge vulde orderportefeuille. In maart slaat hij in opdracht van woningbouwvereniging Samen werking '77 de eerste paal voor honderd woningen aan de Nieu- welaan. Bovendien is Van der Waal als ontwikkelaar en bou wer betrokken bij de bouw van het nieuwe bedrijfspand van Mostert Absorbants op het oude Shell terrein aan de Deltaweg. Schiedam De Hervormde Ge meente in Schiedam is naarstig op zoek naar geld om het waag gebouw aan de voet van de St. Janskerk te restaureren. De uit de 16e eeuw daterende waag vertoont aan de buitenkant scheuren, de fundering is in slechte staat en het voegwerk moet nodig vernieuwd. Dat er iets moet gebeuren is de kerkvoogdij al lang bekend, maar ieder voornemen in de richting van restauratie leed tot nu toe schipbreuk op geldge brek. Op de gemeentelijke mo numentenlijst kwam de waag merkwaardigerwijze niet voor. Pas vorige week vond een eerste gesprek plaats met Monumen tenzorg, nadat bouw- en wo ningtoezicht had geconstateerd dat het zo echt niet langer kon. De plotselinge bezorgdheid van de gemeentelijke opzichters was alleszins verklaarbaar. De waag maakt deel uit van het stadsver nieuwingsgebiedje Nieuwstraat en omgeving, waarvoor deze week de renovatieplannen wer den gepresenteerd. Dat gebeur de onder het motto Stadsver nieuwing onder de toren. Aan gezien de waag nagenoeg onder die toren (van de St. Janskerk) ligt, kan het gebouwJje natuur lijk niet worden overgeslagen. De Schiedamse ambtenaren zul len er alles aan doen, geld voor het karwei bij elkaar te krijgen, belooft stadsvernieuwer Flip Bohré. De Hervormden Gemeente is blij met die steun van de over heid. D, de Wit, lid van de kerk voogdij, vindt het zonde dat de waag al tijden alleen wordt ge bruikt voor het opbergen van af gedankte attributen. Er liggen wat onderdelen van de klok van de vroegere Bethelkapel in Schiedam-2uid en verder zijn er een paar toi'etten in aange bracht. De geschiedenis van de waag is overigens grotendeels in neve len gehuld. Zelfs Guus van der Feijst, de voormalige gemeente archivaris van Schiedam heeft slechts kunnen achterhalen dat het gebouw oorspronkelijk een kapel is geweest. Nadat de ruim te een tijd als stedelijke weeg schaal in gebruik was geweest, werd er een brandweerpost in gevestigd. Welke bestemming de waag na de restauratie krijgt, is nog niet bekend. Ook de kos ten moeten nog op een rijtje worden gezet. De Wit schat, dat enkele tienduizenden guldens voldoende zijn. Maassluis De plantsoenen dienst van de gemeente Maas sluis heeft zich tot hel uiterste ingespannen, maar het heeft niet mogen baten: de grote, oude treurwilg, in het Juliana- plantsoen bij de algemene be graafplaats zal worden ge rooid. Zelfs een boomchirurgi- sche behandeling heeft niet mogen baten. De boom was ernstig aangetast na een hevi ge storm enkele jaren geleden. De stam is momenteel zo ver zwakt dat bij een nieuwe, he vige storm, net gevaar bestaat dat de boom omwaait. Dat risico wil de gemeente Maassluis niet lopen. De treur wilg zal worden vervangen door een andere boom. Ook de essen in de midden berm van Laan '40-'45 zullen worden gerooid. Zij worden vervangen door eiken. De boomkwekerswereld had en kele jaren geleden grote ver wachtingen van dit nieuwe type essenboom. Nu is echter gebleken dat bij groei zeer bros hout ontstaat. Bij storm zijn de gevolgen niet te over zien: de bomen breken af en kunnen de rijweg blokkeren. De bomen die nog gered kun nen worden, worden herplant in een wind luwe plaats elders in Maassluis. De oude treurwilg Is niet meer te reddert. Zelfs een boomchirurgische ingreep mocht niet meer baten. Singel 51 (achter Broersvest) Schiedam Nu bi| ons verkrijgboor Veerplein 33-35 *t Winkelhart van Vlaardingen tel, 010-4358822,.. Winkelcentrum Koningshoek 15-16 Maassluis 1 tel. 01899-24011' Vlaardingen Schanda lig", noemt de SP de voor stellen die wethouder Bas Goudriaan (personeelsza ken) aan de ambtenaren heeft gedaan, om de loon maatregelen van het rijk te verzachten. Tegen een gratificatie van driehon derd gulden voor alle ambtenaren, zoals de Ah vaKabo had gevraagd, heeft de wethouder gede cideerd 'nee' gezegd. Gou driaan zoekt een. compen satie voor de loonmaatre gelen in hogere toeslagen en betere werkomstandig heden. De SP heeft de voorstellen, die burgemeester en wethouders nog geheim \viiden houden, gisteren in een brief aan de ambtenaren naar buiten ge bracht. Om toch iets voor de laagst betaalden te doen over wegen B en W de koudetoe- slag en de onregelmatigheids toeslag te verhogen. Boven dien stellen zij voor meer en betere werkkleding ter be schikking te stellen en kachel tjes in de veegauto's van de reinigingsdienst aan te bren gen. „Het ontbreekt er nog maar aan dat ze met spiegeltjes en kraaltjes komen", scham pert de Socialistiese Partij, Joop van Papeveld, voorzitter van de AbvaKabo, vindt het „prima dat een politieke partij zteh zo duidelijk uitspreekt. Hij hoopt dat andere partijen het voorbeeld van de SP zul len volgen. Maar over de voor stellen van B en W spreekt hij zich niet uit. „De wethouder heeft ons verteld, dat wij een gratificatie van driehonderd gulden voor alle ambtenaren wel kunnen vergeten. Hij heeft ons gevraagd met andere voorstellen te komen. Wij zijn dus nog in onderhandeling met onze werkgever. Die worden maandag voortgezet". De SP vindt, dat de gemeente de laagst betaalde ambtenaren financieel tegemoet moet ko men. „Met een belastingvrije gratificatie, of op een andere manier". „Gezien de houding van het college moet daarvoor wel iets ondernomen worden", houdt de SP de ambtenaren voor. Maar Joop van Papeveld weet, dat de bereidheid tot actie on der de ambtenaren nihil is. Hij heeft zijn hoop gevestigd op de onderhandelingen. „En op de gemeenteraad", zegt Van Pa peveld. „Wij hopen dat die be grip heeft voor ons verhaal". Literatuur en keramiek samen in 7t Koetshuys Schiedam Het formaat van het grootste boek ter wereld is genoegzaam be kend. De kunstenaars Karei Appel en Hugo Claus gaven in 1963 een reusachtig druk werk uit van 2,10 meter hoog en 80 centimeter breed. Het telde slechts vijf pagina's, maar de prijs mocht er wezen: 5255 dollar. Minder bekend is het for maat van 's werelds grootste boekensteun. Meestal ko men die handige voorwerp jes niet boven de 50 centi meter uit. Een clubje artis tieke Schiedammers gaat dit voorjaar proberen het feno meen boekensteun eens een wat volwassener image te geven. Ter gelegenheid van de boe kenweek (16 tot en met 26 maart) organiseert An van den Brand in haar galerie 't Koetshuys aan de Lange Haven een expositie van moderne keramische boe kensteunen. De boeken week is overigens alleen maar een aanleiding, want An van den Brand heelt een ware hartstocht voor eigen tijdse vormgeving van alle daagse gebruiksvoorwer pen. In 1969 verraste ze de Brandersstad met een col lectie eigenzinnige jenever kruiken, een succes dat de galeriehoudster in 1987 nog eens dunnetjes overdeed met een spraakmakende verzameling theepotten. Ongeveer 45 bekende Ne derlandse keramici, onder wie Joyce Bloem, Wim Bos, Simone ten Bosch en Rob Brandt, hebben hun mede werking aan Ans jongste idee al toegezegd. Een stuk of vijf deelnemers hebben aangekondigd, op groot tot zeer groot formaat te gaan werken, zodat er wellicht alsnog een passend steuntje komt voor het boek van Ap pel en Claus. De eigenaresse van 't Koetshuys heeft in elk geval-al ruimte aange vraagd in het Guinness Book of Records. Een waanzinnig idee? Mis schien. maar dan is An van den Brand niet de enige die er zulke hersenspinsels op nahoudt. Museumdirecteur Hans Paalman en boekhan delaar Peter Dijkstra zijn al even enthousiast over het project. Zij zijn mede-ver antwoordelijk voor de voor bereiding. Geestdriftig is ook de jury die in maart de inzendingen gaat beoorde len. Die jury bestaat uit ge renommeerde keramiek- kenners en -verzamelaars als Piet Franken (gemeente secretaris te Vlaardingen), keramist Hein Severeis en de" Belgische publiciste Anne le Ciercq. Ruud Aret van boekhandel Mercurius zal de boekensteunen beoor delen op hun bruikbaar heid. Voor de winnaar is een prijs van 2500 gulden be schikbaar gesteld. Wie de prijs gaat uitreiken is nog niet bekend. Volks schrijver Gerard Reve, die regelmatig in Schiedam verblijft, heeft voor de eer bedankt, evenals zijn kunst broeder Hugo Brandt Cor- stlus. De werkgroep hoopt nu literatuurrecensent en Tweede Kamerlid Aad Nuis voor de plechtigheid te kun nen strikken. De boekensteunen worden tussen 17 maart en 24 april tentoongesteld in 't Koets huys. Origineel is ook de bij behorende catalogus, die verzorgd wordt door uitge verij Scriptum. Deze onder neming van Hans Rïtman en Geijan de Waard is er in geslaagd een boekje te ont werpen in de vorm van een boekensteun. Schiedam Een Schiedammer die verhuisde van de Burge meester Knappertlaan naar een ander adres in de stad, was daar mee sneller klaar dan venvacht. De laatste zes dozen die verhuisd moesten worden had de bewo ner een tijdje onbeheerd achter-I gelaten. Bii zijn terugkeer kwam hij voor de onaangename verr rassing te staan. Een gedeelte van de dozen was vernield, een ander deel was gestolen. In de dozen zaten onder" meer een kleurentelevisie en een videore corder. De waarde wordt ge schat op 3500 gulden. De daders zijn niet bekend. ï.- i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1