Energie-arm Spaland nationaal voorbeeld Ondersteuning bewoners: wensen half gehonoreerd VIAAROINOS DSGBIAD SGHIEDftMSGHE COURANT NIEUW WAIERiEG G888ANT Méér aandacht gevraagd voor gevolgen RW 19 Oranjetipje terug in Vlaardingen? Gemengde gevoelens bij Egginks afscheid Te water bij vechtpartij Videotheek overvallen Auto weggenomen Leraren als dokter Chinezen lopen voor op gemeente Auto's op elkaar Gemeente verbaast staatsraad Duo sloopt telefooncel Wéér auto in Schie Auto's uit de koers WNERWEG Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC yiaardincai)- Poslbus Vlaardingen Best mogelijk dat wandelaars op hun wandeling door één van de Vlaardingse plantsoenen over een paar jaar ineens verrast worden door het Oranjetipje. Als dit inderdaadge- beurf dan is het experiment van vlinderliefheb ber Ben van vis succesvol geweest Al vele jaren wordt in het Vlaardingse groen ge probeerd inheemse plantensoorten, zoals de Look- zonder-look, een bestaanskans te geven Elke ware vlinderliefhebber hoopt dan ook op één van zijn wandelingen een Oranje tipje te' ontdekken, want de Look-zonder-look is nummer één op het menulijstje van deze zeldzame vlinder. Om het bestaan van deze vlindersoort te stimule ren, kwam Ben van vis op het idee om de eitjes van het Oranjetipje kunstmatig uit te laten ko men, om vervolgens de poppen die uit de rupsen ontstaan, in het plantsoen los te laten. Tijdens het experiment zijn een paar rupsen omgekomen, sommige door verdrinking in het kweek bakje, an dere onder de schoenzolen van Ben van As. Desondanks zip enkele exemplaren uitgekomen, maar bekend is nog niet of zij zich verder hebben voortgeplant. MAANDAG 1 FEBRUARI 1988 V1OJ3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066. 4350657 - sportredactie: 4345209 Schiedam „Het Passagetheater en de Teerstoof. Schiedam heeft hiermee twee theaters in eigen bezit om trots op te zijn. De politiek heeft daar helaas alleen nooit blijk van gegeven. Als ze al trots zijn op de theaters, dan hebben ze dat voor mij in ie der geval goed verborgen weten te hou den". Scheidend theaterdirecteur Connie Eggink gaf vrijdagmiddag met deze woonden duidelijk uiting aan de gemengde gevoelens waarmee zij de Schie- damse cultuur de rug toekeert. Ondanks de krap pe personeelsbezetting en het halfslachtige beleid, waarmee politiek Schiedam het theater in de ogen van Connie Eggink achtervolgde, stijgt het aantal voorstellingen in het theater immers nog steeds. En datzelfde geldt voor de publieke belangstelling. Eggink was dan ook vol lof over haar personeel dat er al die jaren met beperkte middelen het bes te van heeft proberen te maken. Hoogtepunten noemde zij de viering van het vijftigjarig bestaan in 1983 en het project Kunstzinnige Vorming dat in het vorig seizoen tienduizend kinderen trok. Alleen met de politiek heeft het nooit zo geboterd. Connie Eggink heeft definitief afscheid genomen van het Passage-theater. Aanpassen „Het blijft altijd de vraag of ze nu wel of geen the ater willen in Schiedam", aldus Connie Eggink. „En dus is er wel geld voor de programmering maar te weinig om net complex aan de eisen van deze tijd aan te passen". Als gevolg van dit kortzichtige denken heeft' Schiedam volgens Eggink nog steeds geen vol waardig theater. „Men had er beter aan gedaan al het geld structureel te investeren", aldus Eggink. „Dan had er nu een echt theater gestaan". Volgens de voorzitter van het theaterbestuur, Ton de Vos, tevens PvdA-raadslid, is er in het vervolg geen vuiltje meer aan de lucht. Hij schilderde een toekomst met blije mensen die en masse hun eneïr^ giezuinige woningen verlaten om het theater- te- bezoeken. Welk theater hij bedoelde liet hij wifse-" lijk in het midden, want wat er in de toekomst met de voormalige bioscoop moet gebeuren, daar is de Schïedamse politiek nog steeds niet uit. Dé meningen zijn verdeeld tussen afbreken, renove-* ren of nieuwbouw op het stadserf. Bekenden Op de receptie die opgeluisterd werd door het Groot Niet Te Vermijden Dans- en Showorkest stond voor de meeste bezoekers het gezellig sa menzijn voorop. Ook oude bekenden als Joop Daalmeijer en de voormalige PvdA-dissident Jos van der Lugt kwamen Eggink en haar assistente Ingrid Reinders, die ook naar elders vertrekt de hand schudden. - Ondanks de mooie woorden van De Vos bleef bij sommige culturele notabelen de irritatie echter overheersen. Het ontbreken van cultuurwethou der Luub Hafkamp kwam hen al vreemd voor maar vooral het gedrag van burgemeester Reinier Scheeres en wethouder Aad Wiegman, die dwars door Egginks speech met elkaar stonden te babbe len, tonen volgens hen aan dat bij het college het respect voor de cultuur en haar strijders ont breekt. Delft Minister Nelie Smit-Kroes (VVD) moet méér aandacht schenken aan de gevol gen van rijksweg 19 voor de luchtverontrei niging en de vogelstand dan tot dusverre is gedaan. „Berichten van de provincie, werkgroep rijksweg 19 en anderen wijzen op ernstiger effecten dan door rijkswaterstaat in een eerder stadium werd venvacht". Deze for mulering heeft de reconstructiecommissie Midden-Delfland op het laatste moment nog toegevoegd aan een brièf die deze week is ge stuurd aan de minister. Daarin staat dat 2ij nu een concreet plan over de aanleg van de snelweg ter beoordeling mag voorleggen aan de commissie. Die regelt de "toekomst"van de polders tussen Delft, Maasland en Schiedam- /Vlaardingen. De commissie wil aan de hand van dat plan alsnog kunnen beoorde len of aanleg mogelijk is. In de brief wordt verder nog opgemerkt, dat de commissie vasthoudt aan de eis dat in het stuk rijksweg tussen Kerkpolder en Schïe- dam/Vlaardingen het lawaai op 250 meter van de weg niet meer dan 40 decibel mag be dragen. Dit betekent dat er bij de wijze van aanleg die de minister niu wil: de weg op een klein 'dijkje' aarden wallen van 4,30 meter boven maaiveld komen. Dat is voorde reconstructiecommissie onaanvaardbaar hoog. De minister wil inmiddels van die oude afspraak af. Zij meent dat het 45 decibel kan zijn. De wallen hoeven, met handhaving van haar oude aanlegplan, dan minder im posant. y c. Schiedam De toekom stige wijk Spaland in Schiedam-Noord wordt op milieugebied een voor beeld voor heel Neder land. De woningen mogen maximaal 700 kubieke meter aardgas per jaar verbruiken, en het ge bruik van schadelijke ma terialen als chemische verfsoorten en -tropisch hardhout door de aanne mers wordt verboden. Met het oog op de zonnewarm te wordt het meerendeel van de huizen op het zui- 2 den gesitueerd. Q Met de beleggers is afgespro- J -ken dat in Spaland op grote 2 schaal zal worden geëxperi- Vlaardingen Bij een vecht partij op de Westhavenkade werd een 18-jarige Vlaardin- ger zaterdagnacht door enkele leeftijdgenoten in het water gegooid. Politie-agenten moes ten de jongen op de kant hel pen. Vijf vechtersbazen uit Vlaar dingen en Schiedam werden later op de Sehiedamseweg ge arresteerd. De arrestanten werden in de cel gestopt om af te koelen. Waar de ruzie pre cies over ging, is niet bekend. Vlaardingen Een video theek aan de Reigerlaan is gis termorgen door drie mannen overvallen. De gemaskerde daders kwamen kort na tien uur binnen en duwden de 37- jarige beheerster een revolver onder de neus. De vrouw, die alleen in het pand was, moest haar geld afgeven en de kassa openen. Alles bij elkaar be droeg de buit zo'n vijfhonderd gulden. Na de overval verdwe nen de mannen te voet. Een onderzoek door de politie in de buurt leverde geen sporen op. Maassluis Van een parkeer terrein aan de Burgemeester van Wesselïnkstraat in Maas sluis hebben' onverlaten een Mitsubisi Galant weggenomen. De auto. bad een waarde van 11.000 gulden. Een eerdere po ging van de' dieven om een soortgelijke wagen te ont vreemden op een andere par keerplaats in Maassluis was eerder op de avond mislukt. De leerkrachten van openbare basisschool De Zuidwester in Vlaardingen gaan deze week als medici door het leven. In het kader van het project 'ziek zijn', dat deze week als een rode draad door de lessen loopt, staan de jufs en meesters ïn witte doktersjassen voor de klas. Tijdens de meeste lessen zal dan ook nog uitsluitend over gezondheid worden gesproken. Vanmorgen be gon de themaweek met een optreden van de als doktoren en patiënten ver klede leerkrachten, In de hal zongen zij het lied 'Ziekzijn". Later deze week parkeert de ambulancedienst een ziekenwagen bij de school, zodat de leerlingen er een kijkje in kunnen nemen. De jongste kinde ren bezoeken de kinderafdeling van het Holy-ziekenhulsen spelen samen met de wijkverpleegkundige consultatiebureau. De twee hoogste klassen praten aan de hand van een film over gehandicapt zijn met een gehandicapte overzijn leven. menteerd met de nieuwste snufjes op het gebied van zon neboilers 1 en warmtekracht koppeling. Om het gebruik van aardgas tot een minimum te beperken worden de huizen met een dikke isolatielaag in gepakt. In Spaland krijgen veel huizen een grasdak, een milieuvriendelijke dakbedek king die niet alleen fris oogt, maar ook de warmte in de wo ning vasthoudt. Door deze maatregelen wordt Spaland, waar ongeveer drie duizend woningen zullen ver rijzen, de energie-armste wijk van Nederland. Volgens bere keningen van wethouder Chris Zijdeveld komt de jaar lijkse besparing aan aardgas neer op zo'n 4,5 miljoen kuub. Als alle Nederlandse gemeen ten hun woningen volgens deze principes bouwden, wordt een kerncentrale van de groot te als bij Borssele overbodig, hebben Schïedamse ambtena ren becijferd. Zijdeveld greep de jaarverga dering van de Vereniging Mi lieudefensie. zaterdag in het Schïedamse stadskantoor, aan om een lans te breken voor een 'schone' energieproductie. In plaats van grote centrales te bouwen, die wel electrieiteit Ook minister Ed Nijpels (volkshuis vesting, ruimtelijke ordening en milieu), hier gezeten naast wethouder Chris Zijdeveld toonde belangstelling voorde Schïedamse denkbeelden energiegebied opwekken maar bil dat proces veel warmte verloren laten gaan, zou Nederland moeten kiezen voor kleine centrales bij woonwijken, die in de eer ste plaats warmte leveren, met stroom als bijproduct. De wethouder voor milieuza ken riep het beeld in herinne ring van Schiedam 2oals het er een eeuw geleden uitzag, toen de jeneverindustrie zijn afval loosde op de stadsgrachten en er altijd zwarte rookwolken boven de stad hingen. Al ziet alles er tegenwoordig een stuk schoner uit, „in essentie ver schilt de huidige situatie nau welijks van die van toen". Open riolen en een verpeste atmosfeer zijn geen spookbeel den meer, als wij blijven in vesteren in kolen- en kerncen trales, aldus Zijdeveld, Met Spaland wil Schiedam la ten zien, dat het ook anders kan. De nieuwe wijk wordt ook op het gebied van groen voorzieningen een nationaal voorbeeld. Door de straten smal te houden, blijft er meer ruimte over voor tuinen en plantsoenen. Het trotse echtpaar Chou in hun vernieuwde restaurant. Schiedam Eindelijk heeft het instituut Ondersteuning Bewoners in de Stadsvernieu wingsgebieden antwoorden ge kregen. Een deel van hun wensen is gehonoreerd, een ander deel is door het college van B W weggewuifd. Een nieuw onderkomen als alter natief voor het verpauperde pandje aan de Van Leeuwen- hoeckstraat zit er niet in, maar het kantoor mag worden opge knapt. Extra geld komt er ook, maar veel minder dan waarom was gevraagd. Het gesprek twee weken gele den met de wethouders Haf kamp en Van Kleef had de twijfels bij het IOBS niet weg genomen. De nijpende en sle pende onzekerheid over de toekomst duurde voort Be stuurslid Bert van Kan sprak daags na het onderhoud, waar op het IOBS maanden had moeten wachten, weliswaar over een positieve grondhou ding bij de wethouders, maar de onduidelijkheid over de toekomst bleef bestaan. Morgenavond verschaft het duo portefeuillehouders die duidelijkheid tijdens een ver gadering van de commissie voor stadsvernieuwing en volksh uis vesti ng. Teleurstellend voor het IOBS is de afwijzing van het ver zoek om het pand Tuinlaan 96 te mogen huren. Hafkamp en Van Kleef vinden dat het on derkomen aan de Van Leeu- wenhoeekstraat 72c met spoed moet worden gerenoveerd. In onderling overleg moeten de gemeentesecretaris, het IOBS en de wethouder stadsvernieu wing voor vervangende, tijde lijke huisvesting zorgen. Het budget voor bewonersde- kundïgen mag met 28,000 gul den worden opgekrikt tot 268.000, waarvan 15.000 gulden extra voor salariskosten en het restant voor apparaatkosten is bestemd. Het IOBS had voor een structureel extraatje van 50.000 gulden gepleit, maar dat vonden de wethouders te veel van het goede. Een opluchting voor het IOBS is dat het geld, dat vorig jaar door allerlei onduidelijkheden niet kon worden gebruikt, naar de begroting van dit jaar mag worden overgeheveld. Voor dat geld kan een tijdelij ke administratieve kracht worden aangetrokken. Vlaardingen Staadsraad mr.J.A.E van der Does doet deze week uitspraak over een verzoek van bewoners uit de Voorstraat en omge ving, om de bouw van 110 ouderenwoningen in De Put en Dijkzicht te schorsen, Hii moest vrijdagmiddag zowel de gemeente als de provin cie verzoeken meer stukken uit hun archief te leveren, om de noodzaak van wo ningbouw op die plek aan nemelijk te maken. De woordvoerders van de gemeente betoogden, dat de bouw van de ouderenwo ningen snel van start moest gaan. Dat_ verbaasde de staatsraad. De eerste bouw plannen dateren van 2981. Die plannen verdwenen al snel in een la en toen bleef het drie jaar stil rond Put en Dijkzicht. In die zeven jaar produceerde de ge meente nog geen ontwerp voor een bestemmingsplan. ..Een belachelijke zaak", vinden de bewoners. De gemeente gaf mr. Van der Does wel een lijstje wo ningzoekenden. Maar of de mensen op dat lijstje oude ren waren en of die urgent woningzoekend zijn, kon de staatsraad daaruit niet op maken. Lever volgende week maar een duidelijker lijstje in, zei de staatsraad. Ook de provincie had zijn huiswerk niet goed gedaan. Het advies van de provinci ale planologische commis sie. waar mr. Van der Does om vroeg, was zoek. Ook dat advies wil de staatsraad deze week op zijn bureau hebben. Een automoblist, die moest remmen voor een plotseling overstekende voet ganger op de Westlandseweg in Maassluis, kwam met zijn wagen in de slip en kon een frontale botsing met een te-1 genligger niet meer voorko men. De voetganger kwam met de schrik vrij, maar de be stuurders van de auto's moes ten voor onderzoek worden overgebracht naar het Holy- ziekenhuis in Vlaardingen. Volgens de politie was het een geluk bij een ongeluk dat de auto's op de Westlandseweg op elkaar reden. Het telefoonver keer was dat moment in heel het land gestoord als gevolg van de uitzending van de Soundmixshow van Hennie Huisman. „Als ze ergens an ders in de stad tegen elkaar waren gereden, hadden wij helemaal niets geweten", aldus een politiewoordvoerder. Vlaardingen De vernieu wingsdrift van de gemeente is kennelijk overgeslagen op de Chinese restaurants in Vlaar dingen. Voor de tweede keer binnen drie maanden gaf bur gemeester Fred van Lier za terdagavond acte de presence bij de heropening van een 'chinees': restaurant China Garden aan de Maasboule vard. Maar waar de gemeente zich met futuristische bouwplan nen voor het centrum op maakt voor de volgende eeuw. Maassluis De politie van Maassluis heeft twee jongens van 18 en 20 jaar aangehouden die aan de Heldringstraat een telefooncel hadden gesloopt. Toen de politie arriveerde was het duo net bezig om met een magneet het geld uit de auto maat te halen. Een inbreker had bij een in braak in een woning aan de Van Ruysdaelstraat slechts oog voor een legpuzzel die ingelijst aan de wana hing. Een autokraker sloeg toe op het parkeerterrein aan de Se ringenstraat. De eigenaar van een auto mist na het ongewen ste bezoek zïjn autoradio. Schiedam 'Levensgevaar duurt tot eind februari', schreef deze krant verleden week naar aanleiding van de gevaarlijke situatie bij de Schie, waar al menig automo bilist door het ontbreken van een duidelijke markering het water in reed. Ook vrijdagnacht was het weer raak. Een 37-jarige Haag se zag de Schie aan voor nat wegdek, waarop zij met haar auto in het water belandde. Een 37-jarige buurtbewoner haalde de vrouw en een 48-ja- rige passagïere uit Zoetermeer op het droge. De politie kreeg het te stellen met ziedende buurtbewoners, die al sinds tij den tegen deze gevaarlijke si tuatie agereren. De dienst doende agent liet weten, dat de bewoners hun agressie be ter bij de afdeling Gemeente werken kunnen botvieren. daar lijken de restaurants juist terug te willen naar de tijd van het oude Chinese keizer rijk. Authentiek is het tover woord. Een authentieke Chine se tuin in restaurant China Pa lace op het Liesveldviaduct, een authentiek chinees inte rieur en de authentieke Chine se keuken in China Garden- En de Chinezen lopen voor op de gemeente: zij zijn al klaar met hun verbouwingen, ter wijl de gemeente nog maar net is begonnen. De genodigden, onder wie het voltallige college van burge meester en wethouders, wisten het resultaat van de verbou wing wel te waarderen. Zij be wonderden de kraanvogels en vuurspuwende draken en de prachtig verlichte voorstellin gen in het plafond. De eigena ren, het echtpaar Chou, wer den bedolven onder de compli menten. Schiedam Vier beschadigde palen en bomen waren zater dagnacht het gevolg van een ongelukkige manoeuvre. Een auto raakte op de hoek van de Burgemeester van Haarenlaan en de Parkweg in de slip en kwam op de trambaan terecht. De politie trof de auto onbe heerd aan, waarop de auto met een takelwagen naar het hoofdbureau werd versleept. Van de bestuurder ontbreekt tot dusverre elk spoor. Alcohol was zondagavond ver moedelijk ook de oorzaak van een ongeluk in het Hargapark. Een 29-jarige Schiedammer vloog, toen hij vanuit de Har- galaan de Sportlaan in wilde rijden, uit de bocht en tegen eèn boom. Na behandeld te zijn in. het Schielandzieken- huis, kreeg de bestuurder-op het politiebureau een proces verbaal. vt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1