Maassluis wil af van containers met afval PC's verdelen college 'Bibliotheek is schande Schiedam' voor Gehalveerde functie voor archi varis-nieuwe-stij 1 VUARDINGS BMSBlftl SEHIEOAMSCNE C9BMNT «UWE WATERWEE C8HMT Paardenmarkt wordt stedelijk evenement Wustrow: laatste poging voor openhouden stalling Verdacht van verduistering Insluiper op de vlucht Bouw in Put en Dijkzicht kan beginnen 'Er zijn verwachtingen gewekt' Deur open, zender weg Werkeiland onder hamer Raadsleden schrikken van slechte staat Meer verlichting tegen vandalisme WATERWEG WOENSDAG 10 FEBRUARI 1988 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343329, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vaderen zoon Boumadoen er alles aan om overlastte voorkomen. De gemeente Maassluis wil echter dat de Mi containers met ■0 afval worden j||| verwilderd. Maassluis De gemeente Maas sluis doet er alles aan om de con tainers met afval, die op het par keerterrein aan de Sportlaan staan, verwijderd te krijgen. De woonwagenbewoners, die de containers gebruiken voor de opslag van oud ijzeren goederen, hebben al een schrijven van de gemeente ontvangen. Daarop werd aanvankelijk niet gereageerd, maar na lang aan dringen werd één. van de twee containers door de bewoners van het tijdelijke woonwagenkamp weggehaald. Nu staat er nog één container en dat is een doom in het oog van de gemeente. „Regelmatig komen er klachten binnen", aldus een woordvoerder van de gemeente Maassluis. Ook worden mede werkers van de gemeente op straat aangesproken door omwo nenden die weinig waardering kunnen opbrengen voor de op slagvan het oud ijzer op het par keerterrein. „Mensen vinden het een smerig gezicht", aldus de woordvoerder. De gemeente, heeft de bewoners nog enige tijd respijt gegeven om de rommel weg te halen. „We hopen nu maar dat de mensen zich aan de afspraak houden", aldus de woordvoerder. Het is niet de eerste keer dat de gemeente Maassluis actie moet ondernemen om het afval van oud ijzer opgeruimd te krijgen. Vorig jaar moest ook de nodige druk worden uitgeoefend om het afval weg te krijgen. De bewoners van hei woonwa genkamp zijn zich echter van. geen kwaad bewust. Zij zitten al jaren te wachten op een bedrijfs terrein waar zij hun werk op normale wijze kunnen uitvoe ren. De gemeente Maassluis kan aan die wens echter niet tege moet komen, omdat er geen ge schikte locaties in de stad voor handen zijn. De woonwagenbe- Maasland Een 39-jarige inwo nervan Maasland is door de poli tie aangehouden, omdat hij er van wordt verdacht een huurau to te hebben verduisterd. De man had de wagen december vorig jaar gehuurd bij een gara gebedrijf in Maassluis. De auto zou na twee dagen worden te ruggebracht, maar dat was tot nu toe niet gebeurd. De Maaslander werd in Vlaar dingen aangehouden- Hij ver klaarde tegenover de politie te zijn vergeten de termijn te ver longen. Schiedam De bewoner van een woning aan de Vlaardinger- dijk in Schiedam werd dinsdag nacht in zijn slaap gestoord door een inbreker. De eigenaar van de woning werd wakker toen de insluiper zijn slaapkamer binnen ging- Toen de de inbreker merkte dat de man wakker was ging hij aan de haal. Hij wist een portefeuille met autopapieren en een porte monnee met 100 gulden weg te nemen. De man was het huis binnen gekomen door een ruit te forceren. Vlaardingen Patrimonium's "Woningen mag beginnen met de bouw van 110 ouderenwoningen in De Put en Dijkzicht. De Raad van State heeft het verzoek tot schorsing van die bouw, gedaan door een groot aantal oimvonen- den.afgewezen. De omwonenden hebben vooral bezwaar tegen het aanricht van de woningen en het aantal bouwlagen. Zij zien binnenkort een hoge blinde muur voor hun huizen verschijnen- De eerste bouwplannen dateren - al yan 1981. Daarop kwam felle kritiek. Architect Piedro Hammel paste fry1984 zijn ontwerp aam owners zijn daarom aangewezen op het parkeerterrein aan de Sportlaan. De realisatie van het permenen- te woonwagenkamp in de Steen- dijkpolder laat voorlopig nog op Zich wachten. Eerst moet meer duidelijkheid bestaan over de sa nering van de gifgrond in de grootste gifwijk die ons land telt. Pas daarna kan met de aanleg van het mini-kamp worden be gonnen. De bewoners aan de Sportlaan zullen in de toekomst naar het nieuwe complex ver huizen. SchiedamHet ideetje van Chris Coppens is toch wer kelijkheid geworden; op de kop af na veertig jaar keert de paardenmarkt terug in Schiedam. De dynamische Hoogstraat-winkelier, die op zoek was naar een aanvullend evenement tussen Molendagen (mei) en Brandersfeesten (september), is er in geslaagd voor zaterdag 12 maart tussen de 120 en 160 paarden plus een aanzienlijk aantal bokken, geiten, schapen en konijnen te bestellen. De dieren worden tentoongesteld op de Grote Markt en in de Lange Kerkstraat, de plaats waar op vrijdag 12 maart 1948 voor de laatste keer de maandelijke paardenmarkt van Schie dam werd gehouden. Het Rotterdams Nieuwsblad meldde al in december dat Cop pens met de gedachte speelde, deze traditie in ere te herstel len. Coppens had dat plan opgevat na lezing van H. Kiela's jongste boek vol prentbriefkaarten van oud-Schiedam. Een foto van de paardenmarkt maakte Coppens' zo enthousiast, dat hij terstond op zoek ging naar een deskundige om zijn idee uit te voeren. Die,deskundige vond hij in de persoon van P. Hoepel, een Rotterdammer die al jaren soortgelijke evenementen organi seert in en rond de Maasstad. Uiteraard is zijn, formule aangepast aan het publiek van de ja ren tachtig, dat niet zo snel een paard zal aanschaffen, maar het wel leuk vindt zo'n beest over de rug te aaien. De handel in merries en hengsten staat op 12 maart dan ook niet voorop. Het gaat Hoepel en Coppensin de eerste plaats om gezel ligheid en vermaak. Het programma vermeldt dan ook acti viteiten als springdemonstraties, ponyrijden, en ringsteken. De paardenmarkt wordt aangevuld met een grote braderie, die uit zo'n tweehonderd kramen zal bestaan. Vlaardingen Niet voor het eerst vertoont in Vlaardingen de samenwerking tussen de PvdA aan de ene kant en CDA en VVD aan de andere kant, een scheur tje. De PvdA-wethouders Bas Goudriaan en Arij Maarleveld willen een extra uitkering uit het gemeentefonds besteden aan het onderhoud van straten. Bur gemeester Fred van Lier, CDA- wethouder Chris van Roon en zijn VVD-collega Jan Madem wallen 300.000 gulden van dat bedrag reserveren voor personal computers voor het personeel. Goudriaan vindt het minder- heldsvoorstel, om bijna zes ton te besteden aan het onderhoud van straten, niet meer dan logisch. „In de gemeenteraad wordt elk jaar geklaagd over het gebrekkig onderhoud van straten en plei nen. Bijna alle partijen vragen het college jaar in jaar uit om daar iets aan te doen". Dus wa ren Goudriaan en Maarleveld, hoewel in de minderheid in het college, niet bereid om van hun standpunt af te wijken. Volgens VVD'er Jan Madern is het extraatje uit het gemeente fonds de enige mogelijkheid om geld vrij te maken voor de aan schaf van computers voor amb tenaren. „Er zijn toezeggingen gedaan in de richting van het personeel; er zijn verwachtingen gewekt", zegt Madern. Die moeten worden ingelost, vindt hij. Goudriaan meent dat de ge meente nog wei even kan wach ten met de aanschaf van de com puters. De PvdA-wethouder voor personeelszaken is wel de gelijk van plan om, in navolging van andere gemeenten, ambte naren een forse bijdrage te ge ven voor de aanschaf van een computer. „Maar dat plan is nog lang niet rond. Wij kunnen nog geen merk noemen en nog geen aantal". Goudriaan wil de aanschaf van de computers' regelen in de vol gende meerjarenbegroting. Ma dern en Van Roon vertrouwen er echter niet op, dat het geld dan ook daadwerkelijk op tafel komt. „Het is een stukje realiteit, dat wij er nu geld voor hebben", zegt Madern. „Andere gemeen ten zijn ons a! voor gegaan. Wij moeten niet te ver aehterbiij- Vlaardingen Een 24-jarige Vlaardinger is gistermiddag een zender kwijtgeraakt, die hij had geleend van een vriend. De zender, mét een waarde van tweeduizend gulden, werd gestolen uit de hal van zijn huis aan de Spechtlaan. De man had zijn deur open laten staan. De man kwam met de geleende zender thuis, haalde de post uit zijn brievenbus, en ging naar ix>- ven. Daar merkte hij, dat hij zijn sleutel in de brievenbus had la ten zitten. Hij ging weer naar be neden om die sleutel te halen. Toen hij weer boven kwam was de zender weg. In de nacht van maandag op dinsdag werd ingebroken in hui zen aan de Rozenlaan en de Ge raniumstraat. Van beide huizen werd een raam geforceerd. Uit het huis aan de Rozenlaan werd niets ontvreemd, Uit de woning aan de Geraniumstraat verdwe nen een paar boeken en wat kleingeld. - Schiedam Het ziet et* naar uit dat drs. Guus van der Feijst de laatste volwaardige gemeente archivaris van Schiedamfs ge weest. De functie van Van der Feijst, die in april vorig jaar met vut ging, wordt waarschijnlijk tn tweeën gesplitst. De dagelijkse leiding van het archief gaat naar de directeur van de openbare bi bliotheek. de verantwoording voor het wetenschappelijk werk naar de 'archivaris-nieuwe-stijl'. Stroomlijning van het manage ment, noemt de gemeente deze reorganisatie, die in feite niet meer is dan een bezuiniging. Luub Hafkamp, wethouder per soneelszaken, denkt met deze in greep 50.000 gulden per jaar te kunnen besparem Het vertrek van Van der Feijst, gecombineerd met het aanstaan de afscheid van bibliotheekdi recteur Henk Ewoldt, moet Haf kamp goed zijn uitgekomen. Hafkamp is van plan het archief en de bibliotheek onder één dak samen te brengen in de toekom stige nieuwbouw op het Stadserf. Een unieke kans om ook de lei ding van de twee gemeentedien - Vorig jaar nam Schiedam af scheid van Guus van der Feijst, naar nu blijkt de laatste volwaar dige gemeente-archivaris. s sten samen te smelten en meteen %vat geld uit te sparen. De reorganisatie zal wel ten kos te gaan van het salaris van Van der Feijsts opvolger. "Hij krijgt immers minder verantwoorde lijkheden dan zijn voorganger. Op het archief houdt men er bo vendien rekening mee dat de ge meente de voorkeur zal geven aan jonge sollicitanten, eenvou dig omdat die goedkoper zijn. Archivist Aart de Voogd van der Straaten, die momenteel belast is met de dagelijkse leidmg van de historische papierwinkel aan de Korte Haven, veronderstelt dat de bibliotheekdirecteur zich straks alleen met organisatori sche en huishoudelijke zaken zal mogen bemoeien. Het pure ar chiefwerk is volgens hem alleen toevertrouwd aan iemand met een vakdiploma. „Want een bi bliotheekdirecteur heeft de bal len verstand van archiefwerk, net zoals een archivaris niks af weet van bibliotheekwerk. Die functies zijn onderling absoluut niet uitwisselbaar". De gemeente is inmiddels op zoek gegaan naar een opvolger voor Henk Ewoldt. De sollicita tieprocedure voor een nieuwe archivaris daarentegen is nog niet opgestart. WÊËËMmMm Schiedam Als een automobli- list na een proefrit in een peper dure wagen weer achter het stuur van zijn eigen roestbak kruipt, zal hij teleurgesteld zijn over de staat waarin rijn voer tuig zich bevindt. Die gedachte moet bibliotheekdirecteur Henk Ewoldt gehad hebben toen hij de Sehiedamse raadscommissie voor cultuur uitnodigde in de sterk verouderde hoofdbiblio theek aan de Lange Haven. Nog maar enkele weken geleden nam Ewoldt de Sehiedamse raadsleden mee op reis om in Spijkenisse, Hengelo en Apel doorn ideeen op te doen voor de geplande nieuwbouw op het stadserf. J Ondanks de verschillende visies op de moderne bibliotheek die de raadsleden op die dag voorge schoteld kregen, hadden al deze bibliotheken het volgende ge meen: Ze waren groot, nieuw en modern. Wat een verschil met-gisteren- Toen kregen de raadsleden, voorafgaand aan een commissie vergadering in de studiezaal, een excursie door de Sehiedamse hoofdbibliotheek. En dat was even schrikken voor de volks vertegenwoordigers. De 'roem' was de oude bieb aan de Lange Haven natuurlijk al vooruitge sneld, maar toen de raadsleden met eigen ogen het verouderde complex in ogenschouw namen, kregen sommigen last van schaamte. Het gebrek aan ruimte was het eerste dat het gezelschap opviel. De magazijnruimte, die in de ca tacomben dienst doet als kanti ne, was al te klein om het selecte gezelschap te laten zitten, en dat gebrek aan ruimte geldt eigen lijk voor het hele gebouw. In alle delen van de bibliotheek kampt men meteen tekort aan ruimte. Maar dat was het ergste niet. „Schiedam moet zich schamen', riep CDA-raadslid Els Hehvig uit toen zij een opslagruimte zag, die zo koud en vochtig was, dat de meeste raadsleden ervoor pasten, zelf een kijkje te nemen. Verder konden de raadsleden nog kennis nemen van lekkende daken, die onlangs een deel van de collectie 'volwasseneducatie vernietigde, de kelder, waar door problemen met de riolering regelmatig een halve meter wa-, ter staat, en -de zolder, die zo koud en vochtig is dat een kost bare verzameling antiquarische boeken met de ondergang be dreigd wordt. 1 Later op de avond werd de com missie het in hoofdlijnen eens over de toekomstige collectie vorming. Over één ding was men het al eerder, eens, en die concensus kan alleen nog maar toegenomen zijn: Schiedam be hoeft spoedig een nieuwe biblio theek. 'Het 10 jaar oude eendje' komt immers allang niet meer door de keuring heen- Het nog nooit gebruikte werk- eiiand Amethist, dat nu ligt afge meerd bij de Sehiedamse scheepswerf Wilton-Fijenoord, wordt geveild. De eigenaren vol doen niet aan de hypothecaire verplichtingen. De waarde van het schip Is volgens een woordvoer der met het inzakken van de off shore-markt aanzienlijk gedaald- Dat was voor de vijf betrokken banken reden om het werkeïland te veilen. De Amethist is gebouwd bij de in middels failliet verklaarde en deze week in afgeslankte vorm voort gezette werf De Hoop in Loblth. Het werkeiland werd voor de af bouw naar Schiedam gesleept. Het werkeiland moet minimaal twintig miljoen gulden opbren gen. Volgens een woordvoerder van de banken heeft een tiental gegadigden zich gemeld. Het zijn voornamelijk offshore-bedrijven uit binnen-en buitenland. Maassluis Wethouder Anton Wustrow heeft een laatste po ging ondernomen om bij de Ne derlandse Spoorwegen extra geld los te peuteren voor het openhouden van de bewaakte fietsenstalling bij het station Maassluis-Centrum. Tijdens een onderhoud met een delegatie van de NS overhandig de de Maassluise wethouder ook de 3600 handtekeningen die in korte tijd werden verzameld door actievoerders, die strijden voor het openhouden van de stalling. De NS dragen jaarlijks een be drag van 100.000 gulden bij in de exploitatie van de stalling. Zij willen dat bedrag terugbrengen tot 20.000 gulden. Op die manier is de bewaakte stalling niet meer rendabel te maken voor exploi tant Leo Das. Hij voelt er weinig voor om de stalling te sluiten, maar ziet geen andere mogelijk heid als er geen extra geld op ta fel komt om ziin klanten van dienst te blijven zijn. Das heeft inmiddels een fietsenwinkel in de Steendijkpolder geopend, maar hoopt stilletjes dat hij ook de stalling bij station centrum kan blijven runnen. Anton Wustrow deed tijdens het overleg in Utrecht net vooretel om de spoorwegen in drie jaar tijd 100.000 gulden te laten bij dragen in de exploitatie. Leo Das zegt op jaarbasis genoeg te heb ben aan 50.000 gulden, waardoor de gmeente Maassluis over die driejaar 50.000 gulden moet bij passen. Dat is volgens wethou der Wustrow voor de gemeente wel op te brengen. „Je weet niet wat eruit komt, maar erg hoopvol zijn we niet", aldus'een woordvoerder van de gemeente Maassluis. „We kre gen tijdens het onderhoud de in druk dat 20.000 gulden al een enorme bijdrage is. Maar je weet nooit wat er nu gaat gebeuren. Wij hebben onze goedé wil ge toond, nu maar nopen dat de spoorwegen ook iets extra's wil len doen". Op zeer korte termijn zal er dui delijkheid bestaan over het defi nitieve lot van de bewaakte fiet senstalling. Zien de NS geen kans om de bijdrage te verhogen, dan zal de stalling op 1 april van dit jaar sluiten. Daarmee worden enkele honderden fietsers gedu peerd. Met name de schooljeugd zal veel hinder van het sluiten van de stalling ondervinden. Weliswaar worden fletsklem- meo geplaatst, maar volgens de gemeente zijn dat er te weinig om iedereen tevreden te stellen. Buurtbewoners en ook de consu mentenbond heben al gesteld dat sluiting vandalisme in de hand werk. Het merendeel van de fietsen staat dan immers in de openbare stalling. Nu al worden heel veel fietsen weggenomen bij het station. Dat wordt volgens de consumentenbond aUeen maar erger als de bewaakte stal- lingsluit. Commissieleden bekijkeiyte Boeken in de oude Sehiedamse bibliotheek. Vlaardingen De ge meente Vlaardingen overweegt ernstig de straatlantaarns 's avonds langer voluit te laten branden, om vandalisme en criminaliteit tegen te gaan. In 1979 werd uit een oogpunt van. zuinig heid juist besloten de openbare verlichting an derhalf uur vroeger, om tien uur 's avonds te 'dim men'. Van de wijkbezoeken heb ben burgemeester en wet houders geleerd, dat vanda lisme en criminaliteit de Vlaardingers hoog zitten. Veel mensen klaagden bij de bestuurders, die al wande lend alle wijken van de stad doorkruisten. Over graffiti, over vernielingen flatporta len en vervuiling van het groen, vuilniszakken die te vroeg buiten staan en hon- depoep. B en W willen die ergernis wegnemen. Onderzoeken hebben aangetoond, dat er een verband bestaat tussen het voorkomen van vanda lisme en het niveau van de straatverlichting. Meer openbare verlichting leidt tot minder criminaliteit. Vandaar dat het stadsbe stuur de bezuinigingsmaat regel van 1979 terug wil draaien. Het energiebedrijf heeft de kosten daarvan be rekend. Als de lantaarns in de woonwijken weer tot half twaalf voluit blijven bran den kost dat per jaar 3.531 gulden. Mocht de gemeente ervoor kiezen om de lan taarns tot de dageraad te la ten branden dan kost dat 35.000 gulden per jaar extra. Behalve over vandalisme werd er bij de wijkbezoeken geklaagd over gebrek aan speelvoorzieningen. Ook daarnaar wil het gemeente- bestu ur een studie laten ver richten. De meeste klachten echter 73 van de 325 gingen over parkeerproble men en verkeerssituaties. Maar juist op dat terrein stellen B en W geen maatre gelen voor. Burgemeester en wethou ders hebben besloten om het experiment met wandeling gen door de wijkea voort te zetten. Het idee om tijdens die wijkbezoeken zaken van algemeen belang te bespre ken hebben zij laten varen. De meeste vragen die B en W het afgelopen jaar kregen waren namelijk van indivi duele aard.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1