Conflict: aannemer nu naar Schiedam Rechter geeft huurders gelijk Nieuwe werkgroep peilt meningen van bewoners Raad akkoord met het verplaatsen x van boerderij Legio subsidies voor herstel Nieuwstraat SM8Ü1ISS DSSBIAD SOHIEQAMSGHE SOURAN? HIEIIWE WATERWEG EOUHflüT CAI- bedrijf wil van goedkoop pakket af Van Lier loopt de polonaise Heerma bij CDA Vlaurdingen werkt appartementenbouw tegen9 mmtamBtÊsmsssssm Maatregel woningbedrijf Vlaardingen teruggedraaid Ridderkerksestraat: PvdA hekelt openheid van Open Groepering Betrapt ■WATERWEG 8 6 redaC"a Harenaraal ft 3'31 BE Vk.ardiMg, pa,!b.. HP. 3m AC bil..On., TsMoo. MM3M223. ...«IK. ......7 - -,,,......1. JWWa WOENSDAG 17 FEBEUAH 19S8 rr-^-A Schiedam-'Vlaardingen Kan Oosterflank Vastgoed het alleen, of is er hulp nodig van een tweede bouwer? De Vlaardingse projectontwik kelaar presenteerde onlangs een nieuwbouw- en renova- tieplan voor de Lange Haven in Schiedam, maar het is de vraag of Oosterflank Vast goed de bouw van 25 apparte menten op eigen kracht kan realiseren. Mocht de bouwvergunning afge geven worden, dan voert het aan Oosterflank gelieerde bouw- en renovatieteam Vlaardingen het project waarschijnlijk zelfstan dig uit. Een andere kanshebber voor het project is de Dordrecht- se bouwgigant Nijhuïs, met wie Oosterflank onlangs in zee is ge gaan om de premie woningen op de kop van de Schiedamse weg in Vlaardingen te realiseren. Dat laatste.bevreemdde enkele omwonenden. Lange tijd was op het reclamebord op het braaklig gende terrein Oosterflank als opdrachtgever vermeld, terwijl bet bouw- en renovatieteam Vlaardingen als bouwer stond genoemd. Nu staat Nijhuis' bouwbedrijf als opdrachtgever genoemd, in samenwerking met Oosterflank. Soort Ingewijden vermoeden, dat het inschakelen van Nijhuis te ma ken heeft met een conflict dat tussen de gemeente en Ooster flank gerezen zou zijn. Volgens woordvoerder Van Gastel van Oosterflank bestaat er alleen een meningsverschil over wat voor soort woningen er in de stad die nen te verrijzen. De gemeente Vlaardingen wil eengezinswo ningen in het centrum, Ooster flank vindt grote appartemen ten in het hartje van de stad, spe ciaal voor bemiddelde 50-plus- sers, veel lucratiever. Apparte mentenbouw wordt in Vlaardin gen gewoon consequent tegenge werkt", aldus Van Gastel. Na de tussenkomst van Nijhuïs zijn de appartementen wel aan zienlijk duurder geworden, dan aanvankelijk de bedoeling was. De gemeente vraagt zich dan ook af of het nog wel verant woord is gemeentegarantie op de woningen te verstrekken. Als de verkoopprijs te ver boven de executieprijs bij een faillïsement uitkomt, zoals nu dreigt te ge beuren, loopt de gemeente een risico van enkele tienduizenden guldens per woning. Directeur Van der Woude van bouwbedrijf Nijhuis noemt de plotselinge samenwerking met Oosteröank puur zakelijk, iets anders zit er volgens hem niet achter: „Het gebeurt zo vaak dat de ene ondemémer een project aanzwengelt, terwijl een ander het realiseert. Dat heeft dan vaak te maken met de bouwca paciteit, of met het financiële draagvlak, dat een ondenemer bezit". Anderen vermoeden echter dat de samenwerking alles te maken heeft met het feit dat Ooster flank niet aangesloten is bij het Garantie Instituut voor de Wo- <V,; V ningbp'—^L:! v.ri Voor woning bouw it y prem l'^octor eist de subsidieerde c-vdrneid zoTn ga rantie -- j.oda: na een eventueel faillissement van de bouwer, het project toch voltooid kan worden. Mogelijk kon Ooster- l flank die garantie niet bieden en f Nijhuis wei. Onduidelij k Welke constructie de Vlaarding se ontwikkelaar in Schiedam kiest, en wat de consequenties voor de verkoopprijs zullen zijn, is voorlopig onduidelijk. Als Oosterflank het project op eigen houtje bouwt, zal het bedrijf zich Nijhuis en Oosterfiank voeren samen de bouw uit van de premtewo- ningen aandeSchiedamseweg in Vlaardingen. ondertussen in elk geval moeten aansluiten bij het GIW. De Schiedamse monumenten coördinator Peter van Velzen wacht ondertussen rustig af. „Over de ingediende bouwplan nen zijn we in ieder geval en thousiast. Hoe het verder gaat lo pen zien we vanzelf wel". Vlaardingen Het CAI-bedrijf wil de laat ste tweehonderd huis houdens in Vlaardingen, die gratis de televisie zenders Nederland 1 en 2 ontvangen, bewegen om een abonnement op de centrale antenne te nemen. Als "lokkertje stelt Het bedrijf die men sen tweehonderd gulden en een gratis aansluiting op de CAI in het vooruit zicht. Zowel de twee woningbouwver enigingen als bet gemeentelijk woningbedrijf namen jaren gele den de verplichting op zich, aan huurders gratis de twee Neder landse televisiezenders door te geven. Dat abonnement op de gemeenschappelijke antenne- inrichting was vastgelegd in de huurcontracten. Die* gewoonte raakte echter na een paar jaar in. onbruik en door verhuizingen daalde het aantal GAl-abonnees. In 1986, toen het CAI-net werd uitgebreid, nam het CAI-bedrijf die verplichting van de huiseige naren over. Dat leverde het be drijf een kleine financiële ver goeding van de verhuurders op. De overgebleven GAI~abonnee werden aangesloten op de cen trale antenne. De aansluiting werd voorzien van een filter, om ervoor te zorgen dat zij alleen de Nederlandse zenders ontvingen. Het Is het CAI-bedrijf wel wat waard, om van* de GAI-abon- nees af te komen. Ai in 1986 "werd die mensen een afkoopsom geboden, om ze CAl-abonnee te maken. Tweehonderd mensen gingen daar niet op ïru Met de komst van de zender Ne derland 3 wordt ben nu een nieuwe kans geboden op het vol ledige pakket televisiezenders. Bea Visser, woordvoerster van het CAI-bedrijf, neemt aan dat veel GAl-abonnees op dat aan bod zullen ingaan. „Anders kun nen, zij Nederland 3 niet ontvan gen, Die zender valt niet onder de leveringsverplichting die wij van de verhuurders hebben overgenomen". I Het uitzicht van Van Nimwegen vanaf zijn achterbalkon: 'Da's allemaal nogouwer dan mijn huis!' Schiedam Bewoners van de Ridderkerksestraat gaan proberen het stadsvernieu wingsplan te beïnvloeden, zoals dat dinsdagS maart aan de commissie van wethouder Hans van Kleef wordt voor gelegd. Veel bewoners willen hun huis niet kwijt. Zij zijn geschrokken van de plannen om zowel de Lekstraat als het overgrote deel van hun straat te slopen. Gisteravond kwam meteen al de nieuwe werkgroep bijeen, die maandag ingesteld werd onder de vleugels van de bewonersver eniging Schiedam-Zuid. Op bouwwerker Maarten van Ot- terdïjk treedt op verzoek van de vereniging op als adviseur. De werkgroep wil binnen een week een enquête houden in de straat, om te peilen welke bewo ners willen blijven en welke weg willen. Tegelijk wil de werk groep duidelijkheid hebben, wat de financiële consequenties 2ijn van handhaving van hun wo ningen. Want dat er dan een op knapbeurt moet plaatsvinden, dat staat wel vast. Er wordt ai een tijd gewerkt aan plannen voor dc Ridderkerkse straat. Zo ligt er een tekening op tafel, waaruit duidelijk wordt dat er een verbindingsweg komt tussen het Wilhelminaplein en de Lekstraat, die het verkeer uit de Groenelaan richting Buiten- sluis moet dirigeren. Voor de Den Bommelsestraat betekent dat bij voorbeeld, dat deze in plaats van een uitvalsroute een doodlopende straat wordt. De bewoners beklagen zich, dat de inspraak tot dusver een was sen neus was. Er was weliswaar een werkgroep ingesteld, maar daar hoorden zij amper wat van. Gemdente en bewonersvereni ging gingen er evenwel vanuit, dat deze werkgroep gewoon z'n werk had gedaan. Toen dat niet het geval bleek, zat er redelijker wijs niets anders op dan dat er een nieuwe werkgroep werd ge formeerd deze keer onder au spiciën van de bewonersvereni ging, zodat er tenminste een goe de terugkoppelinggegarandeerd De nieuwe werkgroep wil on derzoeken, of behoud mogelijk is van twee rijtjes woningen in de Ridderkerksestraat, namelijk de oneven nummers nabij de Poep- laan en de even nummers in de bocht van de Ridderkerkse straat, Verdere planvorming zal van de enquête afhangen. Deze nieuwe ontwikkeling zal een hele geruststelling zijn voor de oude heer J.W. van Nimwegen, die stad en land afliep om de ge plande sloop van zijn eigenhan dig opgeknapte huis op nummer 14b te verhinderen. Van Nim wegen woont er al tientallen ja ren zeer naar zijn zin en hij vond het schandalig dat zijn huis weg zou moeien, terwijl andere pan den in de Gorzen, die soms in veel slechtere staat verkeren, mochten blijven staan. Op een gegeven moment pleitte hij zelfs voor sloop van andere straten, als zijn buurtje maar kon worden gered. Het werd hem niet door iedereen in dank afgenomen. Maar ook zijn protesten hebben bijgedragen tot de oprichting van de nieuwe werkgroep. Vlaardingen De kanton rechter in Schiedam heeft een maatregel van het Ge meentelijk Woningbedrijf in Vlaardingen ongedaan ge maakt. Huurders van flats in Holy-Noord hadden massaal bezwaar gemaakt tegen het doorberekenen van de aan- legkosten van hun gemeen schappelijke tuinen in de kale huurprijs. De huurders vinden dat die kosten apart moeten worden verrekend. De kantonrechter heeft hen in het gelijk gesteld. De nieuwe kostenverrekening werd in mei 1986 door het wo ningbedrijf aangekondigd. Hoe wel het om een klein bedrag ging variërend van 0,25 tot 2,10 per-maand kwamen de huurders meteen tegen de maat regel in opstand. De kosten voor de tuinen zouden namelijk voortaan worden meeberekend in de jaarlijkse huurverhoging. Dat betekende over een aantal jaren genomen een behoorlijke lastenverzwaring. In februari 1987 oordeelde de Huurcommissie dat het voorstel van het woningbedrijf niet door de beugel kon. De gemeente Vlaardingen stapte daarop na-, mens het woningbedrijf naar de rechter. Die deed deze week uit spraak. De 79 huurders die in middels akkoord waren gegaan met het voorstel van het wo ningbedrijf, hebben bericht ge kregen dat de maatregel wordt teruggedraaid. Het tuinonder houd valt als vanouds weer on der de servicekosten. Met enig sarcasme hebben de huurders in Holy vastgesteld dat de nu afgewezen maatregel de gemeente Vlaardingen alleen maar geld heeft gekost in plaats van opgeleverd. De rechter be paalde dat beide partijen voor de proceskosten moeten opdraaien. Voor de gemeente komt dat neer op een behoorlijk bedrag. Behal ve zo'n 15.000 gulden aan voor- bereidingskosten om de maatre gel uit te voeren, ligt er een reke ning van 8000 gulden aan griffie- rechten. Een huurder: „Als je daar de kosten van de advocaat bij optelt en de uren die een hele boel ambtenaren er in hebben gestoken, kom je aan een flinke som. En dat allemaal om een klein bedrag per maand van de servicekosten naar de kale huur over te hevelen!" MaaslandPvdA-raadslid Wiebe Gouma betreurde het gis teravond bij de vergadering van de raad Maasland in hoge mate, dat de.rondvraag geen ruimte voor discussie toestaat. Zijn partij werd door de fractie van de Open Groepering ge noemd, zonder dat hij kon reageren. Toen Gouma zelf aan de beurt was, kreeg fractievoorzitter Hanemaaijer dat dan ook te horen. „Is dat nou open in de Open Groepering", aldus Gouma „De vraag had niet aan de raadsvoorzitter, maar aan mij moeten worden gesteld". Hanemaaijer maakte een opmerking naar aanleiding van een constatering van de PvdA, dat er in het dienstencentrum te hoge huren voor de bejaarden gelden. Die huren zouden door noodzakelijk onderhoud aan de woningen op korte termijn nog duurder worden, Hanemaaijer was het wat dat betreft met de PvdA eens, „want", zo stelde hij, „die huren zijn nu al niet meer betaal baar". Op verzoek van de raad waren burgemeester en wethouders met de stichting in contact getreden, met onder meer de vraag of er niet te veel winst werd gemaakt. Wethouder C, Keijzer liet zich er niet over uit, dat er mogelijk te hoge huren betaald zouden worden. Wel zei hij, dat de winst niet anders dan een onderhoudspot bleek te zijn. „Het winstcijfer was eigenlijk een uitgesteld onderhoudscijfer". Keijzer schatte dat 60 k 70 procent van de recente bebouwing uit het onderhoudsfonds was betaald. Maasland De gemeente raad van Maasland is una niem akkoord gegaan met de bouw van een boerderij in de Aalkeetbuitenpolder. In het deelplan Lickebaert van het reconstructieprogramma Midden-Delfland, is de mo gelijkheid geschapen tot de bouw van drie boerderijen. De boerderij-verplaatsing is het gevolg van het onder meer voor recreatiedoeleinden bestemmen van gebieden waar nu nog vee teelt en akkerbouw wordt uitge voerd. Aanvrager tot de bouw van de nieuwe boerderij is de Maaslander W. van der Kooij, die nu nog aan de Oostgaag zijn bedrijf heeft. Aanvankelijk zou de boerderij op 200 meter afstand van rijks- Schiedam Op de woning- kaart, waar Bouw- en Woning toezicht in het Schiedamse cen trum mee werkt, komen tal van 'witte' panden voor. Het aantal 'blauwe' is veel geringer, en daar wil de gemeente de komende ja ren via het stadsvernieuwings plan Nieuwstraat en omgeving verandering in gaan brengen. Want alleen de enkele in blauw aangegeven panden zijn 'struc tureel gaaf, de 'witte' staan voor panden die volgens de gemeente hoognodig opgeknapt -moeten worden. En dat is het merendeel. Gisteravond hield de gemeente in het stadskantoor een voor lichtingsavond waar de plannen ten overstaan van zo'n 85 cen trumbewoners werden toege licht. Zij luisterden aandachtig naar de uitleg van de nogal inge wikkelde materie, want op het renovatiegebïed zijn maar liefst vijftien subsidieregelingen van toepassing. De bewoners zijn al even divers: naast huurders van particuliere eigenaren wonen er bezitters van monumenten en van woningen van na de tweede wereldoorlog, terwijl er ook tal van winkeliers in het gebied huizen. Verder maakt het voor de subsidie nog uit, zo vertelde rayonhoofd Peter van Velzen van Bouw- en Woningtoezicht, of de renovatie uit groot-onder houd of algemene woningverbe tering bestaat. Scepsis Hoewel heel wat mensen en- thousiast reageerden op de subsi- 3 dies, die op kunnen lopen tot 80 3j procent van de aannemingskos- S. ten, was er toch ook de nodige scepsis. Volgens Bob van Vliet, eigenaar van een pand in de Korte Kerkstraat, kan een subsi dieaanvraag zo lang duren dat, als het geld er eindelijk is, er al weer een nieuwe renovatie no dig is. Ook heeft hij grote beden kingen over de gevolgen van een hoger inwonertal in de binnen stad. Volgens hem zijn de par keerproblemen nu al niet meer te overzien. Een deel van die ïnwonersim- puls' zal moeten komen van de Hoogstraat, waar boven veel winkels woonruimte leeg staat Worden die mingen betrok- Ambtenaar stadsvernieuwing Rip Bohré (uiterst links) maakt de situatie in en rond de Nieuwstraat duidelijk met lichtbeelden. ken, dan verhoogt dit volgens de ambtenaren.de gezelligheid en de sociale controle in ae straat. terwijl het ook beter is voor de bouwkundige staat van het ge heel. "Welwillend De delegatie van de Hoogstraat winkeliers bleek welwillend te genover deze suggesties te staan, zeker toen de ondernemers de subsidiemogelijkheden hoorden. Een probleem gaat wel de toegang tot de huizen vormen. In veel panden is de woning alleen toegankerjk via de winkel, en dat vinden de middenstanders niet prettig. Als oplossing heeft de gemeente een galerij aan de achterkant bedacht. Een andere mogelijkheid vormt een portaal tje aan de voorkant, maar dat gaat in veel gevallen weer ten koste van de etalage ruimte. Bin nenkort wil de gemeente over dit probleem nog eens afzonder lijk met do winkeliers van ge dachten wisselen. De werkgroep stadsvernieuwing gaat in de tus sentijd al aan de slag. weg 20 komen. Dat wordt nu echter 350 meter, met als voor naamste argument de aanleg van een mogelijk tracé richting Blankenburgtunnel. Het al dan niet aanleggen van di*> tunnel, werd overigens buiten 'iscus- sie gehouden. Waren alle fracties het met de boerderijbouw eens, vragen wa ren er vooral over de ontslui- tingsweg. Blijft het beperkt .tot één boerderij, dan is het onder houd van die toegangrweg voor rekening van de betrokken on dernemer. Worden het twee of drie boerderijen, dan zijn de kos ten voor rekening van de ge meente. Vooral J. van der Kooij (CDA) maakte zich daar zorgen over. Hij meende dat ook het recrea tieschap in het onderhoud moet bijdragen, omdat ó'j weg door veel sportvissers zal worden ge bruikt Wat door burgemeester mevr. W.H.J. Bloemendaal met een werd ontzenuwd, omdat de recreatiemogelijkheden altijd moeten 'meeliften' met de nood zakelijkheid van aanleg. Niettemin baarde het onderhoud ook Bloemendaal zorgen. „Het zijn hele grote lasten, die je een gemeente eigenlijk niet kan aan doen". Zij erkende dat die toe gangsweg in verband met het Blankenburg-tracé inderdaad 150 meter langer moet worden. Zij beloofde de raad dit probleem bij het Bureau van Uitvoering kenbaar te maken. Vlaardingen Een 36-jarige vrouw uit Emmeloord is gister middag bij de uitgang van V D aan het Veerplein door bedrijn- rechercheurs aangehouden, Zij had gordijnstof, schrijfwaren, boeken en speelgoed in haar tas gestopt, en liep daarmee de win-, kei uit. De politie maakte proces-' verbaal op tegen de vrouw. Vlaardingen Met de over handiging van de bronzen stadssleutel aan burgemees ter Fred van Lier maakte Prins Pieter de Eerste gister avond om klokslag twaalf uur een einde aan het carna val in Vlaardingen. De prins prees de eerste burger, die op de slotavond in een boeren kiel en behangen met carna valsmedailles niet moe leek te worden van de polonaise. Van Lier had het in zaal Trian gel zo gezellig gevonden, dat hij carnavalsvereniging de Leutlog- gers voorhield: „Als alle burgers van de stad waren zoals u, dan had ik een makkelijke baan". Dat compliment werd met ge juich een een driewerf 'alaaf' be groet door de Vlaardingse 'zot ten en zottinnen'. „Als wij straks naar huis toe gaan, begint weer ons normaal bestaan", zongen de feestvier ders uit volle borst Maar voor het zover was kon er nog een avond worden gedanst en gek gedaan. Die kans lieten de meer dan honderd leden van de Leut- loggers zich niet ontgaan. Het duo Black Jack en boerenkapel d'Alfkes hadden een dankbaar publiek. Triangel leek gisteravond wel een stadion. De Leutloggers, die al zes jaar het carnaval in Vlaar dingen promoten, hadden zich een weinig carnavalesk strijd lied eigen gemaakt. „Olé, olé, olé, olé. We are the champions", donderde het keer op keer door de zaal. De leden van de raad van elf wa ren opgetogen over het geslaag de feest. „Het carnaval begint hier nu pas goed van de grond te komen", zei persleuteraar Ton Hessing. „Dit worden zuidelijke toestanden". Ook in Schiedam heeft Prins Frans II zijn steek afgelegd. Het immer swingende carnavals feest van de Rietzeilers werd gis teren afgesloten met de traditio nele slotavond. Eén ding is het bestuur van de Schiedamse vereniging wel dui delijk geworden: de keuze van de Blauwe Brug als feesttempel bleek een schot in de roos. Want bok gisteren was het gezellig druk en vermaakte een ieder zich opperbest. Totdat de klok bijna twaalf uur sloeg. Toen zag Prins Frans II zich voor de droe ve taak gesteld om de stadssleu tel, die hij zo innig koesterde, weer terug te geven aan burge meester Reinier Scheeres. Dat stemde enigszins lot droefenis, maar lang werd er niet getreurd, want De Rietzeilers konden te rugzien op een uiterst geslaagd feest Vlaardingen Staatssecretaris drs.E. Heerma is te gast opdele- denvergadering van het CDA- Vlaardingen, die volgende week woensdagavond wordt gehou den in de Bethelkerk. De staats secretaris van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu- beheer houdt daar een lezing over de financiering van de soci ale woningbouw. Heerma heeft vandaag ook al te maken met Vlaardingers. tie wethouders Bas Goudnaan, Chris van Roon en Jan Madern praten' met de staatssecretaris over financiële steun aan de al gemene stichting tot huisvesting en verzorging van bejaardendie op de rand van het faillissement De ASHVB wijt dat dreigend de- bade aan de nieuwe huurprii- zenwet woonruimte, die de stichting dwong de huren van - haar woningwetwoningen voor ouderen te verlagen. 1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1