Horeca in beraad over vandalisme Gemeente optimistisch over toekomst ASHVB Vriendschap met Bacolod moet verder uitgediept MARINES 0A6BLAB SOHIEDADSSCHE COURANT MM» WWTiRWtS GOMT Lierse Mariska wint muziekweek wam Dierenkeuring: allemaal gezond Kees Clement na Filippijnen-reis: Samen Op Weg in Julianakerk Bejaarde betrapt Autokrakers aangehouden Verkeerszuil gesneuveld Tram bekrast I Inbraken opgelost Thema-avond cholesterol Ellen Eggink in WD-blad: 'Democratie knarst en piept' Gewond na oversteken Parkeersehijf massaal 'vergeten' Vernielingen na cafebezoek Met revolver in het café Geen water door breuk in leiding j Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, WATÏRWEG aijlgc viaarttingen. Postbus 110. 3130 AC VlaaTdingen. Telefoon: 010-43433.9. ■^Óss' MAANDAG 22 FEBRUARI 1988 4350557 - sportredactie: 4345209 ;VlaaidingenRelaties aanknopen jmet een stad in de Derde Wereld is één ding; die vriendschap ook in houd geven is een heel ander ver haal, Wil er een duurzame band ont staan tussen Vlaardingen en Baco lod op de Filippijnen, dan zullen meer organisaties zich daarvoor .moeten inzetten. De Vlos (Vlaardin gen voor ontwikkelingssamenwer king) kan het karwei niet in z'n een tje aan. Dat is de belangrijkste conclusie van Kees Clement na een verblijf van ■vijf weken op de Filippijnen. De Vlos-coördinator gaat de komende tijd Vlaardïngse scholen, kerken en jeugdorganisaties aansporen contact te zoeken met zusterorganisaties in Bacolod. Een relatie die zich beperkt tot de Vlos en de tegenhanger op de Filippijnen, de VBCFT, ofwel Vlaardingen Bacolod Cities Friendship Ties Cooperation, alleen zo n beperkte relatie dus heeft geen enkele zin. Die gaat vroeg of laat ten onder aan formaliteit, aldus Cle ment Ideeën om de nu twee jaar oude vriendschapsband met Bacolod nau wer aan te halen heeft Clement ge noeg opgedaan tijdens zijn reis daor het land van Cory Aquino. De nei ging van de Filippino's om zich in al lerlei verbanden te organiseren ver gemakkelijkt de communicatie vol gens Clement aanzienlijk. Het zou de CJV Liefde en Vrede bijvoor beeld weinig moeite kosten aanslui ting te krijgen bij het jongerenwerk in Bacolod. ,2e hoeven alleen maar een brief te schrijven", aldus de Vlos-coördinator. Het voorbereidend werk heeft Cle ment al gedaan. Namens de scholen gemeenschap Casimir overhandig- 'Schiedam De Lutherse ge- meen te heeft gehoor gegeven 1 aan een verzoek van de Gerefor meerde kerk en de Nederlands hervormde kerk om ds.R.E. van' den Berg te doen voorgaan in. een welkomstdienst in de Julia nakerk. De Lutherse predikant en zijn kerkeraad hebben, vanuit de Samen Op Weg-gedachte in het verzoek toegestemd. Wel ho pen zij, dat ook de leden van de lutherse gemeente zelf een in breng zullen hebben in de dienst door aanwezig te zijn op 28 fe bruari in het overigens met sloop bedreigde -kerkgebouw aandeBR-laan. Bij de Gereformeerden was het de evangelisatiecommissie, bij de Hervormden de open-deurcom- raïspe, die aan een oecumeni sche bijeenkomst dachten. Maassluis Uit een kleding zaak aan de Koningshoek na men dieven drie mantelpakjes weg. De schade voor de eigenaar van de winkel bedroeg ruim 1500gulden. Een 76-jarige man werd in een supermarkt aan de Lange Boon estraat op heterdaad betrapt bij een winkeldiefstal. De man haa voor 36 gulden aan levensmid delen weggenomen. Een autokraker slaagde er niet in om een personenauto weg te nemen, die stond geparkeerd aan het Dennendal. De dief for ceerde een ruitje en probeerde via het verbinden yan de con tactdraden de wagen te starten. Die poging liep op niets uit, waarna de man de benen nam. Vlaardingen De politie van Vlaardingen heeft twee auto krakers zaterdagnacht op heter daad betrapt. De mannen, bei den afkomstig uit Rotterdam, werden door surveillerende aan getroffen aan de Spoorsïngel bij een bestelauto. De zijruit van de wagen was kapot en de autora dio was al verdwenen. De man nen, die door de politie in de di recte omgeving werden aange houden, bleken de gestolen radio in hun bezit te hebben. Ook trof de politie nog een jeryycan met benzine aan. Aan de Spoorsïngel werden in de nacht van vrijdag op zaterdag overigens nog drie andere auto's gekraakt. Voor 1500 gulden werd schade aangericht Schiedam De Sehiedamse po litie heeft zondagnacht proces verbaal opgemaakt tegen een 23-' jarige stadsgenoot, die onder in vloed van drank achter het stuur was gekropen. De bestuurder reed rond middernacht op de Burgemeester Van Haarenlaan een verkeerszuil omver. Een ademtest wees uit dat de man be hoorlijk diep tn het glaasje had gekeken. Op het bureau werd de bloedproef afgenomen, Schiedam In Schiedam loopt kennelijk een man met onver- 1 werkte agressie jegens de RET rond. Dat ontdekte een bestuur- der van lijn 1, die-zaterdagmid dag met zijn tram bp het Stadserf stond. Voor de ogen van de be- 1 stuurder stapte een man van zijn 1 fiets, haalde een mes uit zijn zak en gaf daarmee een paar flinke krassen op de tram. Daarna stap je te de onbekende weer doodge- i moedereerd op de fiets. Een speuractie van de politie leverde niets op. de hij een gift van 10.000 gulden aan het onderwijs in Bacolod. De basis voor een langdurige vriendschap, ook met andere Vlaardïngse scho len, is daarmee afdoende gelegd. Clement keerde naar Nederland te rug met met een stapel nieuwe adressen in zijn koffers. Ook parti culieren kunnen daarvan profite ren. „Zo heb ik op de Filippijnen een politieke tekenaar ontmoet, die graag eens in contact zou komen met Len Munnik, die ook cartoons maakt". .Volgens Clement hunkeren de in woners van Bacolod naargoede con tacten met Vlaardingen. „Ze bele ven zo'n vriendschapsband op een heel andere manier dan wij, ze zijn er .veel intenser bij betrokken. Als wij zoiets doen is het vaak een ma nier van vrijetijdsbesteding, een beetje om het engagement Op de Fi- lippijnen is, gezien de politieke toe- stand, je organiseren een levensgro te noodzaak. Hoe serieus ze de rela tie met Vlaardingen nemen, blijkt alleen al uit het feit dat ze het kan toor van de VBCFTC met twaalf be roepskrachten wilden bemannen. Dat was natuurlijk veel te duur, dat zijn er uiteindelijk vier geworden. Maar zoiets laat zien, hoe het idee leeft. Bij mijn afscheid waren wel vijftig mensen aanwezig". Kees Clement is door zijn reis de on betwiste Filippijnen-expert van de Vlos gewerden. Hij deed een schat aan indrukken op en voerde ge sprekken met vertegenwoordigers van zo'n beetje alle maatschappelij ke groeperingen: vakbondsleiders, bisschoppen, boeren, vissers, onder wijzers. Hij bezocht ziekenhuizen, suikerplantages, ambassades en fa brieken. Ondanks de soms schrij nende armoe en het voedseltekort werd hij overat even gastvrij ont vangen. De betekenis van de politie ke omwenteling werd hem duidelijk na een kijkje in het paleis van de verdreven dictator Marcos: „Hij en zijn vrouw hadden duizenden paren schoenen, honderden flessen par fum, een eigen ziekenhuis met de duurste apparatuur. En overal hin gen foto's van Marcos in zijn zwem broek, die waren, gemaakt door L12 Taylor. Een onvoorstelbare weelde Nederlandse paleizen moeten er kinderspel bij zijn". Kees Clement, terug in Vlaardingen en omringd door souvenirs van zijn reis naar de Filippijnen: „We hoeven alleen maar een briefte schrijven". Mariska Bleidorn won de Muziekweek '88 In Maassluis met een sonate van Donizetti. door LOUIS BRUYNZEELS Maassluis De 14-jarige Ma riska Bleidorn heeft op de Maassluise Muziekweek '88 het hoogste aantal punten be haald. Vrijdagavond werd het festival, aat een hele week duurde, besloten met een ge varieerd concert, uitgevoerd door de winnaars uit de diver se klassen. De Culturele Raad van Maas sluis kan terugzien op een bij zonder geslaagde Muziekweek '88. De jury bleek verrast door het hoge niveau waarop de jonge, en vooral serieuze beoe fenaars, de klassieke werken uitvoerden. Mariska Bleidorn uit De Lier behaalde het hoogste aantal punten van alle deelnemers met de uitvoering van een so nate van Donizetti op dwars fluit. Haar dorpsgenote Maris ka van de Sande scoorde in haar leeftijdsklasse (13 jaar) het hoogst. Ook zij speelt dwarsflutt. Het Maassluise pianotalent 2e- ger Verhage, eveneens 13 jaar, deed buiten mededinging mee aan het festival. De jonge pia nist speelde op de slatavond het eerste deel van een sonate van Beethoven. Burgemeester Hans van Es van Maassluis deelde vrijdag de prijzen uit. Daaraan vooraf ging een optreden van de Sa- menspeïgroep Maassluis onder leiding van Meeuwis Rebel. Het ensemble speelde de Mini atuur Symphonie van Jurri- aan Andriessen. Chique Mariska Bleidorn uït De Lier is veertien jaar en studeert dwarsfluit aan hef Haags Ko ninklijk Conservatorium. Ze is daar derdejaars studente en doet sinds kort regelmatig van zich spreken. Alleen de be roepsopleidingen in de dans en muziekkunst in ons land zijn toegankelijk voor jeugdi gen, die nog leerplichtig zijn. En passant volgen ze daar ook nog een middelbare schoolop leiding. Enkele weken geleden werd ze tweede in het chique Edith Stein Concours in Den Haag. Vrijdag soleerde ze tijdens de slotavond van de Muziekweek '88 in Maassluis. De jury kende haar het hoogste aantal punten van alle deelnemers toe. De honderden liefhebbers van klassieke muziek hadden zich vrijdagavond 'genesteld' in de grote theaterzaal van De Ko ningshof in Maassluis. Na een lange en boeiende serie optre dens van de zes- tot veertienja rige musici werd rond tien uur vol spanning uitgezien naar dwarsfluitiste Mariska Blei dorn, de winnares van het fes tival. Dat ze een moeilijke sonate van de Italiaanse Opera- com ponist Gaetano Domenico Ma ria Donizetti zou spelen, werd niet hoogst opmerkelijk be vonden. Want juist de gedurf de keuze van moeilijke com posities en componisten, onder wie Bartok, Bach, Boceherini en De Sarasate, kenmerkte deze aflevering van het jaar lijks evenement. Binding Boeiend was de Muziekweek alléén al, omdat je je kon af vragen waar jonge kinderen de emotionele gevoelsbinding met de vaak beladen muziek vandaan haalden. En Donizet ti, met zijn voorkeur voor ui terst lugubere taferelen, maar ook voor immens romantische scènes, was in Maassluis niet eens de 'moeilijkste' compo nist Mariska Bleidorn toonde wei nig moeite te hebben met de overbrugging van die kloof. Haar techniek verried de les sen op conservatoriumniveau en gevoelsmatig bleek ze min der fragiel dan haar jonge meïsjeslijf zou doen vermoe den. Zo werd de sonate van Donizetti, een vertegenwoor diger van de Italiaanse Ho mantiek, een méér dan geloof waardige muzikale uiting van diens negentiende eeuws ge voelsleven. En dat is razend knap voor een kind van veer tien. Zelf lijkt ze niet erg onder de indruk van haar prestaties. „Ik speel erg graag, volg ge woon mijn lessen en probeer zo hoog mogelijk te komen", vindt de bescheiden jonge vir tuose. 4 Maassluis De politie van - Maassluis heeft twee jeugdige ïn- woners gearresteerd, d ie worden verdacht van een groot aantal 4 inbraken in woningen en be- drijfsruimten. Na een intensief onderzoek kwam de politie het duo Gp het spoor. De heide jon- gens bekenden tijdens het ver- l hoor vlot de inbraken. Schiedam De jaarvergade ring van de Horeca Onderne mers Schiedam zal morgen avond voor een belangrijk deel worden ingeruimd voor een gedachtenwisseling over een plaatselijke horecawacht. In café De Nieuwe Brug zal de HOS beraadslagen of het voor- oeeld van Hoek van Holland moet worden gevolgd. Als een meerderheid kiest voor de in stelling van een horecawacht, dan zullen rumoerige jongeren voortaan vooral in de week ends aangesproken worden op hun ordeverstorend gedrag. Op die manier kan wellicht het vandalisme worden tegenge gaan. Voorwaarde is Wel, dat de horecawacht louter verbaal op treedt en niet tot fysieke maatre gelen overgaat. „Als jongens in een portiekje staan te zeiken, kun je tegen ze zeggen: hè, jon gens, doe dat nou niet. Misschien helpt dat. Als je niets 2egt, helpt dat sowieso niet", aldus een café eigenaar uit de Sehiedamse bin nenstad. Een horecawacht zal door de binnenstad surveilleren en eventueel ook door andere wij ken, afhankelijk van de animo die er morgenavond voor is. De Sehiedamse horeca-onderne- mers willen zich ook beraden op een systeem om onregelmatig heden in hun zaken tegen te gaan. „Een zwarte lijst is een moeilijk begrip", aldus een café baas, „maar we kennen wel wat mensen die zich geregeld mis dragen". De suggestie van het HOS-bestuur is dat de horeca ondernemers, die lid zijn van de vereniging, afspreken die klan ten voortaan de toegang te wei geren. Andere agendapunten op de jaarvergadering in Schiedam- Zuïd zijn de sluitingstijden (de vraag of verruiming gewenst is), de plaatsing van fruitautomaten, de 'oneerlijke' concurrentie van verenigingen en buurthuizen en eventuele deelname aan festivi teiten, 2oals de Jazznighti Voor dat laatste lijkt de HOS een spaarpotje wenselijk. Het laatste nummer van de HOS-krant, dit weekend ver schenen, maakt ook melding van de positie die buitenlandse horeea-ondernemers in Schie dam innemen. Evenals in Rot terdam wordt in de Jeneverstad 55 procent van alle restaurants geëxploiteerd door Italianen, Chinezen, Turken, Spanjaarden, Grieken enzovoorts. Uit een on derzoek is gebleken, dat deze on dernemers slecht toegang heb ben tot de Nederlandse Crediet- bank. Dat zou beter moeten, vindt de HOS, die van een woordvoerder van een Schie dams bankfiliaal weet dat dat ook geldt voor plaatselijke on dernemers die een bedrijfje wil len opzetten. De honden luisterden heel goed, dat leverde pun ten op. Natuurlijk werden de katten op heel andere criteria beoordeeld, want dat zijn zulke eigenwijze dieren, die gaan niet zitten als je 'zit' zegt. En konij nen en cavia's al helemaal niet. Daarom werden deze huisdieren op gezondheid getest, om uiterlijk schoon, en ook keken de keurmeesters van Klub- huis Zuid hoe de kinderen met hun troetelbeesten om gingen. Het ïs bijvoorbeeld heel belangrijk, zei een jurylid, hoe je je konijntje oppakt. Je pakt 'm na tuurlijk niet bij het nekvel en ook niet bij z'n pootjes. Je moet dat voorzichtig doen. Nou, voorzichtig wé ren de kinderen uït de Gorzen, die zaterdagmiddag deelnamen aan de dierenkeuring van het wijkcen trum aan de Dwarsstraat. Ze kregen allemaal een aardigheidje en sommigen een prijsje. Alle dieren zagen er goed verzorgd uit, er was niet één schar minkel. En dat kwam dan ook door hun baasjes en bazinnetjes. Als het een kïnderkeurïng was geweest, hadden de ouders ook allemaal een prijsje verdiend. Schiedam Vrijwel iedereen weet het:' een hoog te choleste rolgehalte in het bloed is scha delijk voor de gezondheid. Toch onderschatten veel men sen de risico's. Cholesterol ïs weliswaar van levensbelang voor het lichaam het zorgt onder meer voor de opbouw van de cellen maar een te hoog gehalte geeft een ver hoogde kans op een hartin farct En daar zit natuurlijk SP'er Arnold van Wezel deelde bitterkoekjes uit. Ondanks alle zorgen konden de wethouders Van Roon en Madern nag wel lachen. niemand om verlegen. Om de problemen rond het cholesterolgehalte eens op een rijtje zetten, heeft de Kruis vereniging Schiedam een the ma-avond rond dit onderwerp georganiseerd. Lucy Pufkus (huisarts te Schiedam) en dië tiste J. van den Berg zullen dan uitleggen hoe een hoog cholesterolgehalte in het bloed kan worden voorkomen. Vooral de voeding staat cen traal tijdens de bijeenkomst op 29 februari. Plaats van hande ling is het kruïsgebouw aan de Van Swfndensingel40 in Schiedam. Aanvang 20'.00 uur. Schiedam De inspraakgolf van de jaren zestig en zeventig heeft een averechts effect gehad. De democratie is er eerder op achteruit, dan op vooruitgegaan. Onder het mom van inspraak, is langzaam maar zeker eer» dicta tuur ontstaan: burgers mogen meepraten over kranen en deu ren in hun huis, maar later niet klagen als er iets is mis gegaan. Dan zegt de politiek: „Jullie heb ben je kans gehad". Kortom, de regenten keren terug, vermomd als democraten. Dat is de kijk van Ellen Eggink op de hedendaagse politiek. In het Mededelingenblad van de VVD Schiedam, waar zij haar hart lucht, geeft zij diverse voor beelden van deze regenten-men taliteit, Die is dicht bij huis te vinden, in het Sehiedamse stads kantoor, maar ook op het Bin nenhof in Den Haag. Zo krijgt PvdA-wethouder Chris Zijdeveld een veeg uit de pan omdat hij Schiedammers die komen klagen over waterover- Jast, zonder pardon de deur wijst. Zijdevelds partijgenoot en colle ga-bestuurder Hans van Kleef krijgt een sneer voor soortgelijk gedrag. De Sehiedamse politica, die in Den Haag de problemen bij Wil ton Fijenoord wilden aankaar ten, kwamen ook al van een koude kermis thuis. Sommigen kregen zelfs hun eigen vertegen woordigers in de Tweede kamer niet te spreken. „Ze vinden een gesloten deur en kunnen wel weer gaan", aldus Ellen Eggink in het VVD-blad. Volgens Eggink mag het onder zulke omstandigheden geen wonder heten dat de ledentallen van de politieke partijen slinken en dat de kloof tussen burger en politiek steeds wijder wordt. „Wat heeft het immers voor zin, lid te zijn van een partij ais die toch niet naar je lijkt te luisteren. Dat géldi in de verhouding bur ger-politiek, maar ook in de ver- houdng tussen politici. Men ora kelt en oreert, doof voor eikaars argumenten". Die-doofheid, constateert Ellen Eggink cynisch, heeft maar één voordeel: als het huis van de de- 'mocratie knarsend en piepend ineenzijgt, zullen de politici het niet horen. Schiedam Door te voet rijks weg 20 over te steken, kwam de 5-jarige Meivin uit Schiedam za terdagmiddag in het ziekenhuis terecht. Twee auto's raakten be schadigd: die van een man uit Capelle, die ondanks stevig rem men Mei vin niet kon ontwijken, de achter hem rijdende wa gen. Het ongeluk gebeurde bij het Kethelplein. vermoedelijk was de jongen aan het spelen. Het is niet bekend hoelang hij in het ziekenhuis moet blijven. Maassluis De politie van Maassluis is het waarschuwen zat. Na vijf weken lang intensief controleren op het gebruik van de parkeersehijf in het centrum van de stad konden de agenten een sombere balans opmaken. Ruim 80 procent van de automo bilisten, die gebruikmaken van een parkeerplaats waar de 'blau we schijf verplicht is, vergeet deze achter de ruit te plaatsen. De vergeetachtige automoblis- ten vonden steevast een briefje met daarop een waarschuwing twisser. Die me thode maakte echter geen enke le indruk. '„Vanaf nu gaan we dus bekeu ren", aldus een woordvoerder van de politie, „Het is droevig als je ziet hoe weinig mensen de par- kef Vlaardingen De algemene stichting tot huisvesting en ver zorging van bejaarden (ASHVB) in Vlaardingen heeft de recht bank gevraagd de voormalig PvdA-wethouder van Rotter dam, mr.J. Mentink, aan te wij zen als bewindvoerder in de sur séance. De Rotterdamse advo caat heeft de stichting, die op de rand van faillisse, tent balan ceert, al eerder van advies ge diend. „Wij hopen dinsdag uit de problemen te zijn", zei een opti mistische wethouder Chris van Roon (financiën) vrijdagavond. De stichting zou in mr. Mentink een ervaren bewindvoerder hebben De oud-PvdA-wethou- der is curator van de Karl Hor- mannstïchting voor drugshulp verlening in Rotterdam, en be windvoerder van de stichting Verantwoord Wonen in Capelle aan den IJsseL Hij was ook be windvoerder of curator van tal loze noodlijdende bedrijven. Hij zou tot taak krijgen een red dingsplan voor de ASHVB op te stellen, om de dreiging van fail lissement af te wenden. De ASHVB en dc gemeente heb ben hun hoop gesteld op het ef fect van de surséance. Die tegoec de stichting op te eisen. Die le ningen, met een gemiddelde rente van S procent, kunnen dan worden omgezet in leningen raet een rente van 7 procent. Dat le vert de stichting een voordeel van 2,8 miljoen gulden op. Het tekort van de ASHVB be draagt in totaal 5,2 miljoen gul den. De gemeente is zelf bereid 1,5 miljoen gulden optafel te leg gen en verwacht ook een bijdra ge van het ministerie van volks huisvesting. Onder de surséance zou het be heer van de woningen van de ASHVB moeten worden overge dragen aan het gemeentelijk wo ningbedrijf. Een nieuwe stich ting, de algemene stichting tot verzorging van bejaarden (ASVB), zou het personeel over nemen. „Voor de bewoners heb ben de financiële perikelen geen nadelige gevolgen", zei wethou der Jan Madern (ouderenzorg). „Voor het personeel wordt na drukkelijk de ambtenarenstatus gehandhaafd". Alleen de SP maakte vrijdaga vond bezwaar tegen die verze kering van Madern. „De nadeli ge gevolgen voor de bewoners zin er al", zei fractieleider Remi Poppe. „De Billitonflat en de Valkenhoi hadden al twee jaar geleden gerenoveerd moeten worden. Daar wonen oude men sen in tochtige huisjes. Maar het onderhoudsfonds is leeg en de bedrijfsreserve is nul. De inkom sten van de stichting zijn opge soupeerd". Als symbool van het SP-protest deelde raadslid Ar nold van Wezel in de raad bitter koekjes uit. Wethouder Bas Goudriaan ziet de overdracht van het bezit van de ASHVB aan het woningbe drijf met zorg tegemoet De fi nanciële positie van het woning bedrijf is ook al niet rooskleurig. Dat bedrijf zou de renovatie van Billitonflat en Valkenhof op zich moeten nemen. In die renovatie dient de gemeente 2,5 miljoen gulden bij te dragen- „Een klap voor het woningbedrijf', sprak keerschïjf gebruiken". Hoek van HollandInde nacht van zaterdag op zondag is het in Hoek van Holland bijzonder on rustig geweest. Er waren meer dere vechtpartijtjes en de politie moest enkele malen ingrijpen. De meeste overlast werd veroor zaakt door een groep van twaalf Westlandse jongelui die volgens getuigen al enkele weken de ca fe's terroriseren. Vlaardingen In een café in het centrum van Vlaardingen heeft de politie zaterdagnacht een 31-jarige man aangehouden. De'bezoeker van het etablisse ment was in het bezit van een"re volver en 48 patronen. De man, die onder invloed verkeerde, is voor verhoor ingesloten. Maassluis Door een breuk in de waterleiding bleven de bewo ners van de Beethovenlaan in Maassluis en de directe omge ving zaterdag gedurende enige uren verstoken van de toevoer van water. Medewerkers van gemeentewerken hadden gerui me tijd nodig om de breuk in de leiding te dichten. Nog maar net- was het ene lek gedicht of er kwam al een nieuwe melding van een breuk in de waterlei ding, Nu zaten bewoners van het Burgemeester Zaneveldstraat zonder water door een breuk in de leiding. De reparatie nam ook hier geruime tijd in beslag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1