Twee Sehiedamse slachtoffers bij hotelbrand in Bulgarije Buurthuis Pijpelaar uit protest gesloten Nieuwland praat over herstel Huysmans bezorgt Hafkamp "n kater V1AARDINGS DAGBLAD SCHILDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG CillAl! |Treinen met vertraging Scholen vieren eerste paal met glas limonade MTV eind februari op kabel Geen beheer, bijltje neer'' AutO gestolen Accountantskantoor op zoek naar leeuw Tasjesrovers slaan weer toe Hardrijders op de bon Goede riolen belangrijker dan privé-pc Weer bouwplan klaar in Woudhoek: feest! Bloedproef geweigerd DINSDAG 23 FEBRUARI 1988 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 I Het treinverkeer tussen Hoek van Holland en Vlaardingen is gisteren ^geruime tijd gestremd geweest door oververhitting van de rails, waar- I'ldoor ter hoogte van het station Vlaardingen-Centrum de berm in de ;_-l)rand vloog. -"Een vastgelopen rem van de D-trein uit Hoek van Holland was de oor- -zaak van de oververhitting. De Vlaardingse brandweer was snel ter '^'plekke om het vuurtje te doven. De reparatie aan de trein nam geruime 'tjjd in beslag, waardoor het treinverkeer de nodige vertraging opliep. In de loop van de middag was het treinverkeer weer op niveau. Met vier gehelmde leerlingen sloeg directeur A.J. van Veelen van ba- sisschool Het Visnet de eerste paal. Vlaardingen De leerlingen van de basisscholen Het Visnet en De Springplank trokken gis- teren met borden en spandoeken de Vettenoord5epolder m, om de buurt duidelijk te maken dat zij een nieuw gebouw krijgen. Sa men met twee kinderen van bei de scholen sloeg directeur A.J. van Veelen aan de Stationsstraat een 'eerste' paal. De directeur nam plaats in de heimachine, de leerlingen trokken aan het touw. „De kinderen 2ijn enthousiast", vertelt een tevreden directeur Van Veelen. „Wij als team na tuurlijk ook per slot van reke ning wordt er al sinds 1976 ge praat over een nieuw gebouw maar wij laten het wat minder merken". In de nieuwbouw krij gen zowel de christelijke ais de openbare basisschool acht loka len en twee gemeenschappelijke ruimten. Het schoolwerk schoot er een beetje bij in op de eerste dag na de krokusvakantie. Eerst was er de demonstratieve optocht door de wijk, toen werd op feestelijke wijze de paal geslagen. Terug op schooi kregen de kinderen limo nade en lagen er kleurplaten over bouwen op hen te wachten. Stadsbouwer Van der Waal be gon vorige week al palen te siaan voor de nieuwbouw. De beide scholen hadden stilletjes ge hoopt, dat op één na alle palen in de vakantieweek de grond in zouden gaan. Maar zo snel ging het niet. Vlak naast de oude school wordt de nieuwe ge bouwd en dat geeft de komende tiid overlast. Maar de blijdschap over de nieuwbouw maakt slles meer dan goed. Het Visnet en De Springplank rekenen erop, dat zij in decem ber de moderne school kunnen betrekken. In de kerstvakantie van het volgende schooljaar moet het gebouw worden inge richt. Een werknemer van Van der Waal is bereid gevonden de scholieren regelmatig op de hoogte te houden van de vorde ringen. Het slaan van een paal viel Van Veelen reuze mee: „Je hoeft er niks aan te doen. Als je nergens aan komt, doet die ma chine ook zijn werk, heb ik ge merkt". Schiedam Tv-kijkers jn Schiedam kunnen zich vanaf eind deze maand vermaken met een nieuw programma, het acht tiende op de kabel. Speciaal voor abonnees in de leeftijd van 12 tot 34 jaar schafte de eai-afdeling van de openbare nutsbedrijven een schotelantenne aan, die het mogelijk maakt de uitzendingen van MTV door te geven. -Dit van oorsprong Amerikaanse "satellietstation is 24 uur per dag dn de lucht met popmuziek. MTV t "mag bij wijze van pruef twee jaar Idang gratis op de Sehiedamse ka bel. De eerste uitzending, via ka naal 44, gaat van start op 26 fe bruari. om half acht 's avonds. Tv-presentator Marcel VanThilt heet de nieuwe kijkers welkom. vervolg van pagina 3. Schiedam De brand in ho tel Moussala in het Bulgaar se ski-oord Borovets heeft zeer waarschijnlijk. Bet le ven gekost aan mevrouw Leo Steekelenburg-Maassen (63) uit Schiedaml Haar echtgenoot Piet Steekelen - hurg (75) is met onbekend letsel in een ziekenhuis in Bulgarije opgenomen. Het echtpaar uii de Prins Mau- ritsstraat was zaterdag naar Bulgarije vertrokken voor een wintersportvakantie. De familie in Schiedam ver keert sinds gisteren in grote onzékerhóid over het lot van het echtpaar. Volgens de eer ste berichten was mevrouw Steekelenburg vermoede lijk bij de brand omgeko men en haar echtgenoot zwaar gewond. In de loop van de middag kwam de reisorganisatie Hotelplan deels op dit bericht terug, maar gisteravond gaf de Schade Alarmcentrale in Arnhem de familie hooguit nog minimale hoop voor het leven van de vrouw. Oor zaak van de tegenstrijdige berichtgeving is de moeilij ke identificatie van de slachtoffers. Van hun vader weten de ze ven kinderen niet meer dan dat hij nog in leven is. Een telefoongesprek met Bulga rije bracht vanochtend geen duidelijkheid. De heer Steekelenburg verkeerde vermoedelijk in shocktoes tand. Hij kon zich niets van het gebeuren herinneren. Uit mededelingen van het ministerie van buitenlandse zaken en van Hotelplan maakt de familie op, dat het echtpaar heeft geprobeerd zich in veiligheid te brengen door uit de ramen te sprin gen. De Nederlandse gasten verbleven op de derde en vierde verdieping van het. hotel. Vast staat, dat een; vrouw uit Alkmaar de. sprong niet heeft overleefd. Om een einde te maken aan de martelende onzekerheid; zouden vandaag de twee. oudste kinderen, Helma; Vincent en Arno Steekelen-, burg, naar Bul gr. ri je ver-; trekken. Vlaardingen Buurthuis De Pijpelaar gaat uit protest tegen de laatste bezuiniging van de gemeente op '1 maart voor onbe paalde tijd dicht. Het ontslag vakbeheerder Hans Holleman was voor de wijkvereniging de druppel die*de emmer deed overlopen. De vereniging demohstreérdé gisteravond in de vergadering van de commissie sociaal-culturele zaken. „Wij zien geen uitweg meer", zei Riet van de Gein namens de vere niging. Met spandoeken kwam de wijk vereniging naar de commissie. De leuzen waren duidelijk. 'Geen duiten, dan sluiten', en: 'Geen beheer, bijltje neer', stond er op de doeken. Riet* van de Gein hield de commissieleden voor, dat De Pijpelaar in de loop der jaren al een forse bijdrage heeft geleverd aan de bezuini gingen. De aetiviteitehsubsidie dat de wijkvereniging in de werd geschrapt, degemeente-- tenoordsepolder het behoud eiste een deel van de barwinst op "en het aantal personeelsleden werd gehalveerd". De Pijpelaar zag de afgelopen ja ren ai een peuterleidster, een'ad- ministratieve kracht, een op bouwwerker en een extern des kundige vertrekken. Naast twee peuterleidsters werken er in het buurthuis nog een sociaal-cultu reel werkster en een beheerder. Die beheerder moet ook weg, be sloten burgemeester en wethou ders twee weken geleden. „Dat heeft grote gevolgen, zelfs voor het voortbestaan van onze vere niging", zei Riet van deGein. f Als er geld is voor een nieuwe bi bliotheek en voor een duur wijk centrum in winkelcentrum De Loper, dan is er ook geld om onze beheerder in dienst te hou den, betoogde Riet van de Gein. „Voor ons is het niet mogelijk om onze activiteiten voort te zet ten. Het buurthuis sluiten is de enige mogelijkheid om aan te to nen, dat het zo echt niet verder kan". Zij haalde fel uit naar de gemeente: „Jullie trappen de zwakkeren de hoek in". De demonstranten vertrokken snel. De raadsleden lieten ver volgens merken, dat zij nauwe lijks onder de indruk waren van .het protest- „Mevrouw Van de Gein maakt zich schuldig aan grove overdrijving", zei WD'er Eram Zonne.,„Dit is een nogal overspannen "reactie". Andere raadsleden herinnerden zich, de Vet- van dé beheerder zelf in de hand had gehad. De gemeente wilde mi grantenorganisaties huisvesten in De Pijpelaar. Dat zou een fik se bezuiniging opleveren. Maar de migranten en de wijkvereni ging kwamen niet tot overeen stemming. „Ze hebben hun kans gehad", vond D66-raadslïd Atie Ranshutjsen. Wethouder Arij Maarleveld kondigde een tikje vermoeid aan, dat hij maar weer eens met de wijkvereniging zou gaan pra ten. „Eh,- ja, ik word ook een beetje gepokt en gemazeld", zei hij aarzelend. „Ik dacht' als jullie nou sluiten, dan zijn er nog drie buurthuizen over. Dat is een heel cynische opmerking, maar ik denk dat men toch niet in de gaten heeft, dat wij voor heel omvangrijke bezuinigingen staan". Öm de bezuinigingen van het rijk op te vangen, wil de ge meente het aantal buurthuizen de komende twee jaar terug brengen tot vier. Sluiting van buurthuis De Pijpelaar zou bete- Protest van de wijkvereniging Vettenoordsepoldsr. 'Wij zien geen uitweg meer', zegt Riet van de Gein. kenen, dat Maarleveld zijn be zuinigingsdoelstelling al meer dan gehaald heeft. De wethou der zal de wijkvereniging op korte termijn uitnodigen voor een gesprek. Schiedam Gemeente, be woners en middenstanders uit Nieuwland gaan nog deze maand rond de tafel zitten om een herstelplan te maken voor de wijk. Het gesprek is een vervolg op de discussies die vorige zomer losbraken, na publicatie van de ambtelij- ke nota Nieuwland in per spectief. In die nota wordt de noodklok geluid over wat eens, in de jaren zestig. Schiedams modernste woonwijk was. Door het eenzij dige woningaanbod, de vergrij zing en de leegloop dreigt Nieuwland ten prooi te vallen aan verpaupering. In 1971 telde de wijk 21.000 inwoners, in 1987 waren dat er nog maar 15.000. Winkeliers zien hun omzet da len, scholen moeten sluiten en steeds meer portieken worden het doelwit van vandalisme. De bewonersvereniging Wonen en Leven m Nieuwland, die de mening onder de bevolking peil de, heeft voorafgaande aan het overleg met de gemeente vast enkele punten op papier gezet Daaruit blijkt dat de buurt voor- ai moeite heeft met het plan van wethouder Hans van Kleef om delen van de groenvoorziening op te offeren aan woningbouw. De leefbaarheid zou al een stuk verbeteren als meer flats een huismeester kregen meent de wijk, die verder aandringt op een betere spreiding van de veie Turkse inwoners. Nieuwland is overigens ook be reid, de hand in eigen boezem te steken, en niet alle verantwoor delijkheid bij het stadsbestuur te leggen. Dat blijkt uit twee inge zonden brieven in het blad van de bewonersvereniging. Nieuw- landers schrijven daarin dat de bewoners zeLf ook een steende aan het herstel kunnen bijdra gen. Er wordt, schrijven zij, bij zonder slordig omgesprongen met het groen: mensen smijten vuil, papier en afval m de strui ken en zetten er dozen en kastjes neer als onderdak voor de vele zwerfkatten. In en rond de flats is het van het zelfde laken een pak, laat een buurtbewoonster .weten: „Trap pen en kelderruimten worden onvoldoende schoongehouden, op de balkons stapelen de vuil niszakken zich op en de hekken en schuurtjes rond de tuinen zijn een rommeltje. De een doet het netjes, de ander maakt er een puinhoop van". Het is de bedoeling d at gemeente en vertegenwoordigers uit de wijk na het eerste gesprek in fe bruari regelmatig bij elkaar ko- Maassluis Van het parkeer terrein aan de Lavendelstraat in Maassluis hebben '.onverlaten vannacht een grijze Volkswagen Golf gestolen. Een andere eigenaar van een personenauto is gedupeerd door de diefstal van zijn autoradio. Door een ruitje in te slaan kon den de dieven hun slagslaan. De auto stond aan de Fenacolius- laan in Maassluis. Schiedam Luub Hafkamp heeft aan de Huysmans-affaire een 'katterig gevoel' overgehou den. Door de Jentoonstelling over de Franstalige Liduina-bio- graaf in het Stedelijk Museum te sluiten wilde Hafkamp een vol gens hem met ter zake doende Schiedam 'Accountantskantoor zoekt leeuw', het zou een fraaie annonce kunnen zijn in een of ander vakblad. Het Sehiedamse accountantskan toor Van der Hoek Blok is écht op zoek naar een leeuw. Een houten leeuw om precies te zijn. Het gaat om het beeld, dat jarenlang de ingang sierde van het monumentale pand aan de Tuinlaan 80. Eind vorig jaar namen de medewerkers de nieuwe werkruimte in gebruik en sindsdien wordt er hard getverkt aan de restauratie van het uit 1860 date rende pand. trWe willen het pand in de authentieke staat terug brengen", aldus Wim van den Berg, hoofd van het 'Sehiedamse kantoor. „Daarom ook mag de leeuw bij de ingang niet ontbreken". J| Maandenlang is Wim van den Berg nu al op zoek naar de verdwenen leeuw. „Het pand heeft vele ei- cc genaren gehad, het is dus heel moeilijk te achter- ïalen wanneer de leeuw precies is verdwenen. Ik heb al veel naspeuringen verricht, maar ben hele maal vastgelopen. Dolgraag zouden wij de leeuw terugkopen van de huidige eigenaar, maar we we ten helaas niet wie dat is". Het pand aan de Tuinlaan heeft een rijke geschie denis. Ooit was Slavenburgs Bank erin gevestigd en weer later de GGD. „De ambulances vertrok ken hiervandaan met gillende sirenes", diept Wim van den Berg uit zijn geheugen op. „Nadat de GGD uit het gebouw ging, hebben er verschillende be drijfjes in gezeten. In 1980 was de leeuw er nog. Ik weet dat het beeld is verkochten daarna nog enke le ^malén weer te koop is aangeboden. Natuurlijk, wij kunnen voor een hoop geld iets anders laten maken, maar dat is nu net niet de bedoeling. Wij willen dolgraag de enige echte houten leeuw terug Wim van den Berg hoop snel in contact te komen met de huidige eigenaar van de houten leeuw, die al tijd de ingang van het monumentale pand aan de T uiniaan heeft bij de ingang. Daar heeft ons kantoor best het nodi ge voorover". Veel Schiedammers klinkt het adres Tunlaan 80 bekend in de oren. Ook de houten leeuw is bij veel Schiedammers bekend.„Ik heb gemerkt dat men sen heel goed weten waar heit over gaat. Ja, in dat gebouw waar we een prikkie moesten halen, heb ik vaak te horen gekregen bij mijn naspeuringen. Maar de eigenaar van de houten leeuw, die zou ik graag eens willen spreken". Schiedam De Sehiedamse poïlüe is er nog niet in geslaagd de tas jesrovers te arresteren, die de stad de laatste maanden onveilig ma ken. Gisteravond werd opnieuw een vrouw van haar handtas be roofd. Het 57-jarige slachtoffer werd overvallen op de Hogenban- weg.Tweejongensopeen brommer rukten haar de tas uit handen en verdwenen spoorloos. Ze maakten vijftig gulden buit. discussie over discriminatie voorkomen. Maar de Sehiedam se VVD-wethouder voor cultuur bereikte met zijn maatregel pre cies het tegenovergestelde. De pers wijdde op grote schaal aan dacht aan Huysmans en de anti- joodse uitlatingen In diens boek overLiduina. Die discussie had volgens Haf kamp in wezen mets met de ten toonstelling te maken. De wet houder ziet daarin eens te meer een he wijs dat over een kwalijk verschijnsel als discriminatie vaak op de verkeerde manier wordt gepraat. Daar ligt de oor zaak van zijn kater. Hafkamp komt op de affaire te rug in het mededelingenblad van de VVD-afdeling Schiedam. Daarin probeert de wethouder de liberale achterban het waar om van de sluiting uit te leggen. In een moeizaam verwoord be toog verklaart hij het omstreden besluit niet in z'n eentje te heb ben genomen. Hafkamp Iaat echter in het midden wie hem daarin politiek hebben gesteund. Die vraag liet de wethouder ook onbeantwoord toen de raads commissie voor cultuur hem over de kwestie aan de tand voelde. De steun was in el k geval niet afkomstig van de commssie- leden: die moesten de sluiting van de expositie in de krant le zen. De commissie nam het Haf kamp juist hoogst kwalijk dat hij niemand bad geraadpleegd. Schiedam Negentien overtre ders werden gisteren op de bon geslingerd bij snelheidscontroles in Schledam-Noord. De politie controleerde tussen half vijf 's middags en acht uur "s avonds met elektronische apparatuur op de Churchill weg, de Zwaluw laan en de Laan van Bol'es, we gen waar een maximumsnelheid van 50 kilometer geldt. Het re cord hardrijden werd gevestigd door een automobilist met 96 ki lometer op de snelheidsmeter. SGP/RPF/GPV: Vlaardingen De fractie van SGP/RPF/GPV is teleurge steld. dat burgemeester en wet houders geen extra geld uittrek ken voor verbetering van riole ringen „Wij achten dat noodza kelijker dan de aanschaf van personal-computers voor het ge- meentepersoneel", schrijven Rien Lensvelt en Cor de Jonge aan burgemeester en wethou ders. De twee gemeenteraadsle den verfoeien net project pc-pri- vé. Lensvelt en De Jonge deden B en W ideeön aan de hand voor de besteding van 593.945 gulden, een extra uitkering die Vlaar dingen kreeg uit het gemeente fonds, Zij vonden dat van dat geld een verbetering van het rio leringsstelsel moest worden be taald. Sommige bewoners van de Westwyk, de Oostwijk en de Babberspolder zagen vorig jaar tot tweemaal toe hun huis onder water lopen. De voorstellen van de fractie van SGP, RPF en GPV zijn door het gemeentebestuur afgewezen. B en W hebben besloten om van het extraatje personal-compu ters voor ambtenaren aan to schaffen en om onderhoud aan straten te doen. Ten onrechte, vinden Lensvelt en De Jonge: „Het is niet te verdedigen", schrijven zij, „dat voor 300.000 gulden pe's worden aangeschaft, terwijl vorig jaar in bijvoorbeeld de Weteringstraat het water 40 centimeter hoog stond, zelfs in de huiskamers". Schiedam Eén van de gaten in de nieuwbouwwijk Woudhoek is nu ook opgevuld. Aan de Gilde- weg wordt in maarteen complex van 56 huurwoningen opgele verd, waarvoor een jaar geleden de eerste paal werd geslagen. De afronding van het project is reden voor de Woningbouwver eniging Schiedam om er een feestje aan te wijden, waarbij de nieuwe Woud hoekers meteen kunnen kennismaken met hun buren en de huisbaas, de WBS. Dat gebeurt donderdag 3 maart, als oud-bestuurshd mevrouw J. van de Rc-e de laatste sleutel uit reikt aan één der nieuwe bewo ners. De 56 woningen doen een ge middelde huur van 509 gulden per maand, ze zijn verdeeld in lö driekamer- en 37 vïerkamerwo- ntngen in vier tot vijf bouwlagen aan de Gildeweg en de Nicolaas Arie van den Burgsingel. Elke woning telt twee etages. Eerder al werden 114 woningen opgele verd, die deel uitmaken van het zelfde project. Aannemer is WiJ- ma Bouw uit Rotterdam, het ont werp was van architectenbureau Bakker Boots uit Schagen. De bewoners krijgen van de WBS een boekje, waarin tal van wetenswaardigheden over hun nieuwe huis staan, variërend van de bediening van de ther- mostatïsche radiatorkranen tot het overstortventïei en allerlei schilderadviezen. Vlaardingen Een 39-jarige man uit Voorburg, die te diep in bei glaasje had gekeken maar desondanks toen achter het stuur van. zijn wagen was gekro pen, weigerde de bloedproef na dat hij was aangehouden op de Westlandseweg in Vlaardingen, Tegen de man werd proces-ver baal opgemaakt. Hij is ingesloten op het bureau, omdat nader on derzoek leerde dat de Voorbur ger ook een aantal geldboetes niet had betaald. Het ging in to taal om een bedrag van 596 gul den-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1