Steendijkpolder: nee tegen saneringsplan K I Bols-eomplex verzegeld Schiedam laat Lems niet los Van Lier zet Van Roon buitenspel Slijter wil voor Blokker niet weg Beestenboel in de Blauwe Brug IMBUES iftSIÜI SGHIEOAMSOHE COURANT NIEUWE ««Hifi COURANT Scholieren geven goede voorbeeld George Toth moet activiteiten staken Vernielers opgepakt Boonstra bij CD A-vrouw en Insprekers komen raadszaal niet in S3 Wethouder trots: minder ongevallen □WATERWEG DONDERDAG 3 MAART Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 'Schiedam In de Blauwe Brug was het gistermiddag een beesten boel. Een kleine 40 dieren, zoals die alleen in de kinderfantasie kun nen bestaan, maakten het wijkcentrum van Schiedam-Noord onvei- lïg- Jokstaartvlinders, lokomokipkakelfantjes en pierlepoezen: het leek wel of de jeugd uit Croenoord de ark van Noach had willen uitbeel den. Het enige verschil was eigenlijk dat deze dieren van verf en pa pier waren. Maar dat hinderde nauwelijks: alles wat je kunt beden ken, is echt; wie weet fladdert er in de binnenlanden van Nieuw- Guinea inderdaad een vogel met twee knalgele snavels rond. 't Ging trouwens maar om een spelletje. De kinderen wilden gewoon eens laten zien wat ze de afgelopen weken tijdens de knutselmidda- gen hadden gemaakt. Om het feest compleet te maken had jeugd werkster Frederica van der Klugt ook mensen van Greenpeace en de Schiedamse paddenwerkgroep uitgenodigd. Frederica stond wel te kijken van de creativiteit, waarmee de jon gens en meisjes aan de slag waren gegaan. En van hun scheppingen: „Wat gek toch, dat kinderen altijd grote dieren uitzoeken. Zou dat komen omdat ze daar het bangst voor zijn?" 1 Is het hier een lokomokipkakelfantje, dat in elkaar wordt geknutseld, of is het een pïerlepoes? i Leerlingen van de Meidoorn- school in de Vlaardingse Oostwijk staken gisteren de handen uit de mouwen. Met bezems van de rei nigingsdienst maakten ze het schoolplein grondig schoon een bijdrage in de strijd tegen het vandalisme, legde adjunct-direc teur Frank Werlichi uit. De speel plaats lag bezaaid met glasscher ven, getuigend van de verniel zucht van de buurtjeugd. Die gooide onlangs stukken van het houten fietsenhok door de ruiten, waardoor zelfs de leesboekjes onbruikbaar werden. Frank Wer- ücht hoopt dat de schoonmaak actie, waaraan in de wijk de nodi ge bekendheid werd gegeven, de 2 sociale controle zal vergroten. J Zodat de leerlingen straks weer g- tekeningen op het plein kunnen -s maken zonder hun handen open te halen. f Schiedam De politie maakt morgen een einde aan de inspanningen van George Toth om het voormalige Bols- eomplex tot een internatio naal handelscentrum te ont wikkelen. Op last van de ge meente wordt het grootste deel van de gebouwen aan de Burgemeester Honnerlage Gretelaan verzegeld. Toth wordt daardoor gedwon gen zijn activiteiten te staken. Hij kan geen nieuwe huurders werven en de bedrijven, die al in het complex zijn gevestigd, zul len naar andere huisvesting moeten omzien. „Ik ben ten ein de raad, ze willen me gewoon kapot maken", 2egt de aangesla gen projectontwikkelaar. QV BV, Toths werkmaatschap pij die het Bols-terrein beheert, heeft volgens de gemeente di verse clandestiene verbouwin gen uitgevoerd. Ondanks her haalde aanmaningen was Toth niet genegen die verbouwingen ongedaan te maken. „Vandaar dat we de boel op slot doen", ver klaart een woordvoerder van gemeentewerken. Toth zegt daarentegen dat hij op geen en kele aanvraag voor een bouw vergunning antwoord heeft ge kregen. „Als ik op het Stadskan toor wil komen praten, gaan alle deuren dicht De van oorsprong Hongaarse za kenman kocht het Bols-com- plex, waaronder de enorme silo, ongeveer een jaar geleden. De gemeente had eveneens een oog je op het bedrijfsterrein, maar kon ook na lang onderhandelen met Bols geen overeenstemming bereiken over de prijs. Kort na dat Toth het complex in eigen dom kreeg, bevroor de gemeente het bestemmingsplan voor het gebied, waardoor de activiteiten van QV BV al aan strenge ban den werden gelegd. Volgens Toth betekent de actie, die voor morgen staat gepland, de doodssteek voor zijn bedrijf. „Ik word gewoon afgeslacht, en de bedrijven die hier zitten ook. Ik kan dat niet rijmen met het werkgelegenheidsbeleid van de gemeente'". Maassluis Drie Maassluizers van 16,18 en 19 jaar zijn door de politie opgepakt voor openlijke geweldpleging. Het drietal liet na een avondje stappen in Maas land een spoor van vernielingen achter. Op weg naar Maassluis bekrasten zij auto's en gooiden zij bij woningen en winkels ste nen door de ruiten. Een bewoner waarschuwde de politie. Die constateerde, dat het trio be hoorlijk diep in het glaasje had gekeken. Schiedam/Vlaardingen In navolging van de vlaardingse CDA-jongeren, die vanavond voorlichting krijgen van briga dier Leo Sluijter over kleine cri minaliteit. komen volgende week woensdag ook de Schie- darhse CDA-vrouwen bijeen om hierover in het stadhuis van ge- dachten te wisselen- Maassluis De bewoners van de Steendijkpolder hou den vast aan een volledige sa nering van de verontreinigde grond. De minister van volkshuisvesting,ruimtelijke ordening en milieu Ed Nïj- pels staat slechts een 'risico- beperkende' sanering voor. In een resolutie wijzen de be woners die optie unaniem af. „We kunnen anders beter zelf de schep ter hand nemen en de grond afgraven", aldus Hans La- mens, lid van de commissie bo demonderzoek Steendijkpolder. „De provincie wil dan wel afgra ven tot 1,30 meter diepte, maar het is nog maar de vraag of de minister dat standpunt over neemt. Wij hebben inmiddels vernomen dat zal worden beslo ten om maar 1 meter af te gra- ven". De bewoners van de Steendijk polder togen gisteravond in te genstelling tot eerdere bewo nersavonden niet massaal naar ontmoetingscentrum Konings hof. De belangstelling voor.de zoveelste vergadering viel dui delijk tegen. De grote zaal van het ontmoetingscentrum werd maar nauwelijks voor de helft gevuld. „De mensen worden het zat steeds maar praten over de gif problematiek", oordeelde Flly Doddema (PPR/PSP). Af wezig was ook minister Nijpels, die een vrije dag had gepland en niet in Maassluis aanwezig kon zijn. In de gisteravond aangenomen resolutie spreken de bewoners hun ernstige verontrusting uit over de introductie van het be grip riscobeperkende sanering, zonder dat Nijpels een gedegen onderbouwing geeft. De bewoners veriangen verder de instelling van een mobiliteits- regeling. „De mensen, die de wijk uitwillen, moeten dat ook kunnen", hield Harm Woudstra, voorzitter van de commissie bo demonderzoek, de aanwezigen voor. door KOR KEGEL Schiedam Burgemeester geweest van een Je- neverstad, en nu benoemd tot voorzitter van de stichting Verantwoord Alcoholgebruik: de loop baan van drs. Arie Lems kan niet geheel los worden gezien van de consumptieve geneugten van het bestaan. Ook in zijn nieuwe nevenfunctie krijgt de tegen woordige burgervader van Zaanstad weer gere geld te maken met de Schiedammers, want de stichting, beter bekend als de Stiva, is een orga nisatie van producenten van alcoholica die mis bruik van hun handelswaar willen terugdrin gen. En hoewel het er niet zoveel zijn als vroe ger, telt Schiedam nog enkele belangrijke pro ducenten van gedistilleerd, zoals daar zijn Dc Kuyper, Nolet, Dirkzwager, Wanders en de Uw. Je moet geen hater van alcohol zijn om voorzit tervan de Stiva te worden; de producenten heb ben namelijk niets aan leden van de Blauwe Knoop. Liever kiezen zij een liefhebber die zich niettemin weet te beheersen en door de eeu wen heen hebben de ex-burgemeesters van Schiedam wel een reputatie opgebouwd dat zij de verleidingen van de Branaersstad redelijk konden weerstaan. Nooit zat iemand met dubbe le tong de gemeenteraadsvergadering voor. Lemsdie van 1974 tot 1979 de eerste burger van deze alcoholrijke gemeente was, stond op zeer Arie Lems, voorheen eerste burger van de Jene- verstad, thans eerste man bij de Stiva. goede voet met de plaatselijke horecaook als voormalig gemeenteraadslid van Rotterdam had hij connecties in het Maasstedelïjke uitgaansle ven. Zo wist hij zijn goede vriend Jan de Groot uit Rotterdam naar Schiedam te halen: de be kende horeca-exploitant toverde het volkse res taurant Europoort op de Maasboulevard in Schiedam om tot het exclusieve La Duchesse, en in diens voormalige In de Gouwe Geit aan de 's- Gravelandseweg zetelen thans de succesvolle Michael van Bruggen en Karin Tukker met hun prijswinnend etablissement Sans Rivale. Ook opende Lems verschillende bedrijven, waar de omzet van alcohol een niet onbelangrijke rol speelt. Lems, die m Za,mstad de vut nadert, heeft bui ten het voorzitterschap van de Stiva meer ne venfuncties waarmee hij de straks vrijkomende tijd kan vullen, maar dit is de enige waarin hij, ofschoon vaak indirect, weer met de Schiedamse distillateurs te maken krijgt. "Vlaardingen De Vlaar dingse gemeenteraad heeft achteraf het besluit van bur gemeester en. wethouders goedgekeurd om het verzoek tot surséance van betaling voor de ASHVB in te trek ken. Oud-PvdA-wethouder IJsbrand van der Velden en SP'er Remï Poppe voelden aanvankelijk niets voor het voorstel van B en W om in te stemmen met de reddingso peratie voor de noodlijdende bejaardenstichting. Maar na uitleg van burgemeester Fred van Lier en een korte schorsing draaiden zij bij. B en W hadden het besluit over de sanering van de ASHVB in feite al genomen. Bijdragen van het ministerie van volkshuisves ting (2,6 miljoen gulden) en het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds (800.000gulden) hadden zij in principe geaccepteerd. „De zaak is al gedaan", zei Van der Velden. „U dwingt ons een be sluit te nemen, terwijl essentiële informatie ontbreekt". Burgemeester Fred van Lier legde vervolgens uit dat B en W 'dekking van de raad' nodig had den voor hun besluit. „Wij moes ten voor dinsdag de surséance afblazen", verklaarde hij. Op dinsdag 2ou de Rotterdamse rechtbank over het verzoek tot uitstel van betaling hebben be slist. „Wij hebben ministerie en ABP ons woord gegeven". Van Lier zette zo de verant woordelijke wethouder Chris van Roon (financiën) buitenspel. Van Roon had in een inderhaast belegde commissie financien al uitgelegd, waarom burgemees ter en weihouders het üat van de raad nodig hadden. Maar na vra gen van raadsleden zei Van Lier: „Ik zal het u even uitleggen, want ik begrijp, dat dat in de commissie niet is gebeurd". Na die manoeuvre van de burge meester zat CDA-wethouder Chris van Roon nukkig achter de collegetafel. Op een vraag van Van Lier wilde hij zelfs geen antwoord geven. De burgemees ter wond zich daarover op. Hij vergat kennelijk dat de geluids installatie zijn woorden ver sterkte, toen hij tegen Van Roon 2ei: „Ja, jij doet gewoon niet meer mee. Dat vind ik kinder achtig". Vlaardingen Ontevreden bewoners van de Vettenoordse- polder kwamen gisteravond voor niets naar de gemeente raad. Zij wilden m het spreekhalfuur protesteren, omdat de gemeente de beheerder van wijkgebouw De Pijpelaar heeft ontslagen. Maar zij kwamen de raadszaal niet in. Dat maakte vertegenwoordigers van de wijkverenigmg zo boos, dat 2ij de raadsleden vanaf het balkon bestookten met papieren vlieg tuigjes. De raad zou gisteravond beslissen over de verdeling van een extra uitkering uit het gemeentefonds. „Van die acht ton moet het mogelijk zijn een klein bedrag vrij te maken voor het behoud van onze beheerder", wilden le mensen van de wijkvereniging betogen. Maar burgemeester en wethouders waren het zelf nog niet eens over de verdeling van het ex traatje. Zij haalden het voorstel van de agenda. Daarmee was de kans op inspraak voor de wijkvereniging verkeken. SP'er Arnold van Wezel probeerde nog het voor stel terug op de agenda te krijgen. Maar daar stemde de meer derheid van de raad niet mee in- Onder luid boegeroep van de publieke tribune stemde de raad tegen het ordevoorstel van de SP'er. De boze insprekers moesten onverrichterzake terug naar de Vettenoordsepolder. ,,U kunt bij de volgende raads vergadering inspreken", zei burgemeester Fred van Lier. door CHRIS WOERTS Maassluis Slijter L. Uleman voelt er niets voor om zijn pand aan de Jokweg in Maassluis op te geven om plaats te maken voor een nieuwe vestiging van Blokker. „Ik heb nu een leuk pand op een unieke plek in de binnenstad, dat geef ik niet zomaar op. Vooralsnog zie ik niets in de plannen om te ver trekken alleen om aan Blokker ruimte te ge ven". Slijterij Uleman is een begrip in Maasluis. Het pand aan de Jok weg, dat geheel gemoderniseerd is, is al sinds 1895 in het bezit van de familie. „Mijn grootvader is er zijn handel begonnen. Mijn va der heeft die slijterij overgeno men in 1945 en sinds 1967 2itten wij erin. U" begrijpt, het pand is voor ons van onschatbare waar de", aldus de slijter. Tijdens een speciale avond voor de middenstanders van de bin nenstad werd het plan vorige week in ontmoetingscentrum Koningshof gepresenteerd. Toen ook hoorde Uleman voor het eerst van Blokkers plannen om te verhuizen naar de Jok weg, bij de kop van de Nieuw- straat. „Ik heb het allemaal over me heen laten komen", aldus de ondernemer. „Ik ben altijd be reid tot overleg. Het is, denk ik, wel een goede 2aak dat er iets in de binnenstad gaat gebeuren". Over een verhuizing naar een andere lokatie in het cer1T,>n heeft Uleman best wel eens ge dacht. „Aan de Jokweg hebben we genoeg ruimte, maar bene den, waar de verkoop is, is het wat behelpen. Stel dat we ver huizen naar de Nieuwstraat, dan krijg je een pand met een heel royale oppervlakte. Dan zul je de formule van 'verkopen ook moeten veranderen. Dan krijg je al snel een soort discount-zaak en dat moet ie maar net liggen. Wij hebben de serviceverlening aan de klant hoog in het vaandel staan. De klant staat voorop bij ons. Nee, echt te springen om een verhuizing zitten wij niet". Ook Siegfried Vereecken, eige naar van bar-bodega De Muske tier, voelt niets voor nieuwbouw van Blokker op de kop van de Nieuwstraat: „Dan raak ik mijn terras kwijt en heeft het pand geen enkele uitstraling meer". Het verbeteringsplan voor de binnenstad werd dinsdag offi- ceel aangeboden aan burgemees ter en wethouders. De samen stellers van. het rapport, ir. A. Hoogstad en drs. J. Pernot, ver bonden aan het Coördinerend Instituut voor het Midden- en Yleinbedrijf (CIMK), komen mi t talrijke aanbevelingen. Toveren Wethouder Izaak van der Knaap stelde zich in een eerste reactie 2 terughoudend op. „Neem de j| Markt Daar is in het verleden al o meer over gepraat. De plannen, die nu worden voorgesteld, kan ik zo uit mijn la .toveren. Jaren 3] geleden werd dat ook al voorge steld. We hebben de Markt auto vrij gehad, maar de onderne mers klaagden over omzetver liezen. De weekmarkt hebben we verplaatst, maar ook toen kwamen er klachten. Uiteraard zullen we het rapport nader be studeren en erop terugkomen". „Oude plannen in een nieuw jas je", oordeelde WD-raadslid Leen de Zeeuw. „Ik denk dat 1,5 miljoen gulden wel wat weinig is. Een nieuwe brug bij de Goud steen. zoals de samenstellers wil- Het pand van slijterij Uleman zal moeten verdwijnen bij nieuw bouw van Blokker, terwijl het pand van bar-bodega De Muske tier minder uitstraling zal hebben. len, kost denk ik al bijna een mil joen. Ik zou ook wel eens willen weten wat de ondernemers zélf voor de realisatie vin het plan over Lebben. Ik blijf nog met heel vee! vizavtsrkens zitten". De PvdA reageerde bij monde van Yvonne de Groot positief: „Er zitten goede kanten aan het plan. Uit het overleg moet duide lijk worden wat haalbaar is, maar er zijn ontegenzeggelijk goede punten die ook eenvoudig te realiseren zijn". Jan Storm (D66): „Wij hebben veel geld over voor het instand houden en verbeteren van het centrum. Het gaat tenslotte om het mooiste stukje Maassluis". Leo Speel (CDA); „Het centrum is van belang voor Maassluis, daar mag van de kant van de ge meente best iets tegenover staan. Ook wij hebben geld over voor verbetering van het winkelcen trum". Wethouder Anton Wustrow (PvdA) wilde nog niet reageren: „Ik ga eerst het plan eens rustig bestuderen". Niet zonder ironie zegt Leen de Zeeuw over het plan: „Neem de bewegwijzering. De gemeenteraad heeft twee jaar geleden al gevraagd aan de on dernemers om met plannen te komen. Wh hebben nooit iets ge zien en nu hoor je dat van de be- wegwïjzering niets deugt. Aan wie zal dat nu liggen, denk je?" Vlaardingen Ook al krijgt de gemeente Vlaardingen morgen middag xn de Amsterdamse RAI niet de ANWB-verkeersveilig- heidsprijs, dan nog is wethouder Chris van Roon tevreden. „Wij 2ijn al heel trots dat wij geselec teerd zijn", zegt de wethouder.' Het verkeersbeleid blijkt vruch ten af te werpen, want net als itf de twee voorgaande jaren daalde In 1987 het aantal ongevallen. Dat Vlaardingen op de nomina tie staat voor de wisselbokaal van de ANWB, dankt de ge meente aan de daling van hef aantal ongevallen in de jaren '85 en '86. „Gelukkig blijkt die da ling geen incident-te zijn", zei Van Roon vanmorgen op een persconferentie. Vorig jaar liep het aantal ongevallen weer met dertien procent terug en het aan tal verkeersslachtoffers daalde met acht procent. „Een spectacu laire tendens", vindt Van Roon, „die ongetwijfeld een gevolg is van het verkeersbeleid' Vlaardingen heeft de afgelopen zeven jaar ongeveer twintig mil joen gulden geïnvesteerd in ver keersmaatregelen. In de nabije toekomst staan nog de vervan ging van de Julianabrug en de reconstructie van de Van Bo- gendorplaan op het programma. Op die plaatsen vinden nu nog veel ongelukken plaats.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1