Schiedammers spelen hun voorvaderen na i Geslaagd concert van Rijnmondkoor PPR/PSP wil deur niet dicht Swingende verjaardag voor Delta Dansorkest V1MRDWGS DftSSÏftB SBHIEBASÏISSHE SOUHUNT «WE WATERWEG COURANT LTS timmert nestkastjes Politiek is aan nieuwe meubels toe Jerry scoort Fabriplein moet wachten Doorrijder alsnog gepakt Repetities Jonker Franssen-spul in volle gang Warme klakken in koude kerk ill MM Boze man sloopt televisie Verbeter uw woning Gratis arbeid voor gemeente Hoekse EHBO beste ploeg Automobilist 7- gevaar op weg' MAANDAG 7 MAART 1988 Regionale radactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Waddingen. Posltsus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: OIO-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactla: 4345209 Het Delta Dansorkest tij- |dens de voor laatste repetitie voor het grote 'jubileumfeest. door MARI TIMMER MANS Vlaardingen Het Delta Dansorkest is op de2e voor laatste repetitieavond niet compleet. Sommige leden zijn ziek, andere studeren of zitten in de continu. De tien musici, die toch zijn geko men, lijken niet aangeslagen door de afwezigheid van hun collega's, maar installeren rustig hun instrumenten, praten honderduit en drin ken hun koffie. Pas als or kestleider Hans van den Berg binnenkomt, zoekt ieder zijn stoel op en begint men met Schiedam Wordt er zo veel met de vuist op tafel ge slagen tijdens vergaderin gen in het stadhuis? Of zit ten de raadsleden voortdu rend te draaien op hun stoel? ,Het is nooit zo opgevallen, niettemin schijnen de meu bels in de fractiekamers •flink versleten te zijn. Het dertig jaar oude meubilair zal voor 43.OCX) gulden ver vangen worden. Naar ver luidt zijn sommige gemeen tebestuurders het gepiep en gekraak van tafels en stoe len beu. De fractieleiders hebben er een briefje over gekregen van Rob van der Noll, secre taris van de commissie voor algemene en bestuurlijke za ken. Dit seniorenconvent vergadert er woensdag 16 maart over met burgemees ter Reinier Scheeres, en als niemand wat van zich laat horen, gaat Van der Noll er van uit dat er geen bezwa ren zijn. Schiedam Hermes DVS-ver- dediger Jerry Visser is inmid dels bekend van radio en tv. Twee weken terug trad hij op in het Tros-programma 'Op goed geluk', waarin jonge mensen aan de hand van vragen en antwoor den bepalen met wie ze een dagje ergens in Europa zullen door brengen. Visser werd niet gekozen als lid van het trio 'snelle' jongelieden, uit wie een Almelose kandidate haar keus moest doen. Maar hij bleek na afloop zó bij de Twentse in de smaak te vallen, dat hij er verkeringaan overhield. Afgelopen zaterdagavond zat i Jerry Visser in de zaal, toen spel- j leidster Cqrry Tefsen vroeg naar 1 \le wederwaardigheden van [zijn' Almelose en de per ongeluk wel door haar uitverkoren kan didaat Bij Hermes DVS is Vissers naam inmiddels al omgedoopt totHar- ko, hetgeen alles te maken heeft met de locatie van Almelo. Schiedam Burgemeester en wethouders rekenen op begrip van de bewonersvereniging Schiedam-West voor de situatie op het Fabriplein. De keten van aannemer Verschoor uit Pernis zullen nog geruime tijd het plein ontsieren, maar B en W hebben ernaar gestreefd die visuele .overlast terug te dringen naar het meest zuidelijke deel van het .plein, direct bij de bouwplaats aan de Huysmansstraat. Liefst hadden de bewonersvere- niging en ook het college van B f en W gezien, dat het Fabriplein al in zijn geheel gereconstrueerd •kon worden. Voor een deel laat de herinrichting ~nu op zich wachten. Dat komt door de moeilijkheden, die gerezen zijn met de verwerving van panden aan de Van der Elststraat. De ei- de. Hierdoor liep de stadsver nieuwing op deze plek vertra ging op. B en W verwachten niettemin begrip van West, „om dat wij het belang van uw wijk zwaar hebben laten meewegen". Volgens een nadere mededeling van wethouder Hans van Kleef zijn alle panden aan de 'moeilij ke' Van aer Elststraat inmiddels verworven. Er zijn (voorlopige) koopcontracten getekend. Een belangrijke barrière lijkt daar mee te zijn genomen. Maassluis De politie van Maassluis heeft een 26-jarige man uit Hoek van Holland aan gehouden, die wordt verdacht van het veroorzaken van een on geluk op de Merellaan. In februari al werd een fietser op de Merellaan aangereden door een autmobilist De fietser raak te gewond. De veroorzaker van het ongeluk reed echter door. Na een tip kon de politie van Maas sluis dit weekeinde de man uit Hoek van Holland aanhouden. In een schuur werd de wagen van de man aangetroffen. het stemmen van de instru menten. Hans pakt een bar kruk, drinkt zijn koffie en vertelt over zijn orkest. Op 12 maart viert het orkest het twintigjarig bestaan met een enorme dansavond in de Lijn baanhal. „Twintig jaar... een hele tijd", mijmert Van den Berg. „Behalve mij zitten er nog maar vier mensen van het eerste uur in". Een paar namen van het eerste uur passeren de revue. De orkestleider herinnert aan de ja renlange ellende om een passen de gitarist te vinden. „Voor ons betekent het orkest vooral ont spanning, maar ik heb er soms toch zorgen over gehad. Nu dat jubileum weer. Maar dit orkest is een stuk van mijn leven en ik blijf het prachtig vinden." Hei orkest hanteert bij het oefe nen een vaste volgorde van nummers, de litanie zeggen de leden. Na de herkenningstune rollen quick-steps, tango's, cha- chacha's en Engelse walsen door het lokaal. Als er (onmerkbaar) iets misgaat, verontschuldigt Hans zien mei een verwijzing naar de onvolledige bezetting. Hij houdt de tijdsduur van ieder nummer nauwlettend in de ga ten en zegt na vrijwel iedere me lodie, dat het volgende keer kor ter moet. Het Delta Dansorkest zal zich op zijn jubileumconcert laten ver gezellen door vijf showdanspa ren uit Delft Saxofonist/klari nettist Mick de Winter steekt zijn enthousiasme niet onder stoelen of banken: „Dat zo'n ge zelschap op onze muziek wil dansen, zegt toch wel iets. Ik ben daar trots op, want die mensen geven een geweldige show". Be halve door de leerlingen van dansschool Wesseling wordt het feest van het Delta Dansorkest opgeluisterd door de Amazing Stroopwafels. Van den Berg: „In de Lijnbaan hal kunnen ongeveer 700 men sen. We hebben nu al bijna 400 kaarten verkocht, dus veel zor gen hoeven we ons niet meer te maken". Voor liefhebbers: kaar tjes liggen nog bij de WV, bij de orkestleden en op 12 maart zijn ze ook te koop aan de zaal. „Nee, Kees", roept pianist Aad naar één van de vier saxofonis ten. „Da' stukje gaat zó: pom- pomdedompompom." Hij laat het de saxofonist horen en deze knikt instemmend. Het gaat daarna nog niet helemaal naar Aads zin, maar na Fly me to the moon verklaar; Hans de repeti tie tijdelijk voor beëindigd. Pau ze dus en tijd voor een pilsje. De swinging-sound van het Delta Dansorkest lijkt te blijven han gen. I've got my eyes on you en Swingtime-operette klinken zei fs buiten het gebouw nog na. Schiedam Uitgerekend op 5 mei, bevrijdingsdag, zal de stad Schiedam weer ingeno men worden. Dat idee al thans moeten de toeschou wers krijgen, die de uitvoe ring van het stuk 't Spul van Jopker Franssen Ootloch gaan bijwonen. Het histori sche toneelstuk wordt in de open lucht opgevoerd bij de ruïne van Mathenesse op het StadserL Tegen de resterende muren worden decorstukken aange bouwd, die stadswallen voorstel len, zodat het publiek zelf ook het idee krijgt dat het zich in een bedreigde stad bevindt. De repetities voor het stuk zijn sinds december al in volle gang. Eind vorige week beleefde het stuk voor de eerste keer een in tegrale uitvoering, en bet moet gezegd: zelfs onder de TL-Iam- pen van de Blauwe Brug, zonder decors, kostuums en de histori sche setting, levert het geheel een interessant schouwspel op, gelardeerd met veel humor. Dat gemeenteambtenaar Rob Wark de man is die op het idee kwam het historische stuk op te voeren, blijkt zo zijn invloed te hebben op de rolbezetting. Ach ter de kritische burgers, die zich verzetten tegen de komst van de Duitse huurlingen in Schiedam, gaan bijvoorbeeld ambtenaren Maarten Olthof en Arie Vos schuil, terwijl kapitein Witten- horst van de huurlingen een rol is van Jan Ijassens. En dan blijkt toneel met eens zo heel ver van de werkelijkheid te liggen, want Wittenhorst voelt zich als hoofd van de Duilse huurlingen direct de baas van de stad. In het dagelijks leven gaat Tjassens weliswaar door .voor een heel wat aimabeler man en weet hij beter zijn plaats dan die Duitse kapitein, maar ook daar speelt lessens als hoogste sport ambtenaar de baas over een hele afdeling. Hoewel de ambtenaren zich zeer wel kunnen verplaatsen in het le\;en van 499 jaar geleden had het opvoeren van het stuk in 1989, precies 500 jaar nadat het speelt, overigens niet meer voor de hand gelegen? lijken de glansrollen straks toch wegge legd voor Jacques Dessens, die de baljuw speelt, en Ineke van Kasteren, die haar rol van Isa bella van Egmondt nu al zeer overtuigend vertolkt. Deze men sen hebben veel ervaring opge daan in het plaatselijk toneel. Met name regisseur Bernard Bredero en kostuumontwerpster Betty Prins kunnen bogen op veel professionele ervaring, Bet ty Prins is al maanden hard aan het werk om de meer dan vijftig kostuums af te krijgen. Kleurrij- g ke hoeden en brede schouders o zullen zeker tot de outfit van S veel spelers gaan behoren, maar Betty Prins probeert toch te voorkomen dat de spelers in glit- terpakken moeten rondlopen, die meestal in films over de Mid deleeuwen zijn terug te zien. „Ik probeer zoveel mogelijk op het type te ontwerpen", aldus de Oorlocir'aUWe BrUS WO'dl hard flerepeieerd voor h3t historische toneelstuk 't Spul van Jonker Franssen ontwerpster. Of de uitvoering uiteindelijk zal aanslaan moet nog blijken, maar Sjef Jansen, die als archivist een adviserende rol achter de scher men speelt, is ervan overtuigd dat de opvoering heel wat suc cesvoller zal zijn dan die van 1952. Door de lastig te begrijpen Middeleeuws-Nederlandse uit voering viel iedereen toen in slaap. door MARI TIMMERMANS Vlaardingen Eigentijdse godshuizen zijn niet de meest uit nodigende plaatsen om er de zaterdagavond in door te bren gen. Met smalle kussenloze banken en doordringende koude vormen zij geen garantie voor comfort. Het Gemengd Rijn mondkoor echter gaat risico's niet uit de weg en verzorgde za terdag een opmerkelijk concert in de Heilige Geestkerk aan de Van Hogendorplaan. Artistieke risico's genoeg. Komt de kerk vol? Zal er goed worden gezongen? Zal het publiek te vreden zijn? Schiedam Een 19-jarige chauffeur van de firma Turks- ma, die zaterdagmiddag rond de klok van twee uur een televisie bij een klant op het Griegplein zou bezorgen, restte, nadat een belager met een breekijzer op de tv had staan rammen, niets an ders dan aangifte te doen van be dreiging en vernieling. De problemen onstonden toen de uit Dordrecht afkomstige be zorger de weg voor de ander te veel blokkeerde. De boze mede weggebruiker bewerkte in eer ste instantie de autospiegels met zijn breekijzer. Toen de iongen vervolgens zijn portefeuille trok, om het kenteken te noteren, werd die door de agressieve be lager uit zijn handen geslagen, waarna hij zijn lusten botvierde op de televisie. De man koos vervolgens het ha- zepad. De politie is de dader op het spoor. De bewoners van het Griegplein zullen evenwel nog even op htin nieuwe televisie moeten wachten. Om kwart over acht is vraag 1 al bevestigend beantwoord. Meer dan 200 mensen blijken het koor te verkiezen boven televisiequiz en politieserie. Roezemoezend schuiven ze de smalle banken in. De tachtig dames en heren van het Rijnmondkoor zoeken ook hun plaatsen op en lijken on danks de geslaagde generale van die middag niet overtuigd van hun succes. Een niet alledaags programma staat op de pastelgele entreebe wijzen: de Messa di Gloria van Vincenzo Bellini en hoogtepun ten uit Mozarts Zauberüóte en Thamos, Kdnig in Agypten. Er is uitputtend gerepeteerd, maar ie der koorlid weet wat er fout kan gaan. Het koor wordt terzijde gestaan door vier bekende solisten: sop raan Jitske Steendam, alt Sylvia SchlLiter, tenor Jan Caals en bas Werner van Mechelen. De alge hele leiding ligt in handen van „Bellini zelf zou dik tevreden zijn". Maassluis De fractie van de PPR/PSP zal ook in de toekomst niet deelnemen aan besloten vergaderingen, waarin de poli tieke partijen spreken over de besteding van het fonds voor bij zondere doeleinden. „Ik weet dat je je als partij op deze manier volledig buitenspel zet", stelt fractievoorzitter Elly Doddema. „Onze partij weigert echter mee te doen aan besluit vorming achter gesloten deuren. Discussies over het verdelen van geld hoort in de openbaarheid te gebeuren. Je hoeft toch niets te verbergen voor de inwoners van de stad?" Onlangs werd een bedrag van meer dan twee mil joen gulden door de fractievoorzitters achter gesloten deuren verdeeld. Al leen Elly Doddema zag niets in zo'n bijeenkomst. „Het is een soort koehandel. Een afweging van: als jij met dit instemt, dan stemmen wij daarmee in. Als buitenstaander kom je nooit te weten wat het wisselgeld is ge weest van de partijen. Welke voorstellen het niet gehaald heb ben dat hoor je dus niet Wij zien niets in die geheimzinnigheid". Herman van Hoeven (RPF) en Jan Storm (D66) - ook een mansfracties namen wel aan het overleg deel. Eliy Doddema begrijpt dat wel: „Op deze ma nier kunnen de kleine partijen ook iets binnenhalen. Het is ech ter niet onze manier van wer ken. "Vergaderen over zulke be langrijke zaken doe je in de openbaarheid, niet achter geslo tendeuren". Vlaardingen Leerlingen van de Vlaardingse technische school hebben op verzoek van jagermeester Roel Blom vijftig broedkastjes getimmerd voor de vogels in de Broekpolder. Blom wil met die nestkastjes de mezen, spechten, uilen en valken tijdens het broedseizoen in de polder houden. In de jonge aanplant in de Broekpolder zijn geen nestholtes te vinden. Zelfs een specht kan er met zijn stevige snavel geen bres in slaan. Jagermeester Roel Blom is dolblij met de vijftig kastjes die de leerlingen van de LTS hebben gemaakt. „D'r hangt al weieens een nestkastje in de Broekpolder", zegt Blom. „En je kunt op je vrije zaterdagmiddag nog wel een kastje timmeren, maar dat zet toch geen zoden aan de dijk. Ik moet de leerlingen mijn complimenten maken. Ze hebben met vakmanschap de kastjes getimmerd, in aller lei maten. Die verscheidenheid is nodig, om dat elke vogelsoort andere eisen steltman een nest". Zonder de nestkastjes kiezen de vogels de polder niet meer als broedplaats. De jager meester zou de vrolijk zingende insektene- ters in de polder node missen. Blom heeft de leerlingen van de LTS tijdens de biologieles sen verteld over de flora en fauna in de Broekpolder en daarna zijn zij enthousiast aan het timmeren geslagen. J.H. van der Meij, directeur van de LTS, overhandigt de nestkastjes donderdag aan burgemeester Fred van Lier. Die zal als eer ste een kastje tegen een boom spijkeren. Daarna hangen de leerlingen hun zelfge maakte nestkastjes op. Rijnmond-dirigent Cor de Haan en ook aan de vleugel zit de vaste begeleidster van het koor, Lenie Prins. Een orkest is dit keer niet nodig. Lenie Prins verzorgt in haar eentje de begeleiding. Zelfvertrouwen Ook Cor de Haan moet vanaf zijn hoge platform toezien hoe 'zijn' koor gespannen in de start blokken staat. Bij het eerste ge zang, het Kyrie, gaat er ook prompt iets mis en een beetje aangeslagen zingt het koor ver der. De solisten weten het zelf vertrouwen weer op te vijzelen en even later luistert het publiek naar een majestueus spranke lend Qui Tolïïs. Het absolute hoogtepunt van de avond! Alle zenuwen lijkt het koor nu achter zich te hebben gelaten en vloeiend roRen de laatste gezan gen de kerk in. In het ingewik kelde Amen zit toch nog een kleine oneffenheid, maar een mevrouw meent in de pauze: „Ik denk dat Bellini zelf het mooi had gevonden". Een beter com pliment kan een koor niet krij gen. Na de pauze staat wat luchtigers op bet program. De solisten heb ben hun deftige concertkleding verwisseld voor ietsgemakkelij- kers. Het Gemengd Rijnmond koor zingt puntgaaf de moeilijk ste stukken, maar maakt in het laatste werk ook een paar fout jes. Vermoeidheid? Nadat de solisten om half elf hun bloemen in ontvangst hebben genomen, schuifelt het publiek de kerk uit Is het er nu warmer of maakt mooie muziek echt al les behaaglijker? In ieder geval lijkt niemand die Duitse com missaris of die vrolijke quizlei der te hebben gemist Schiedam Er komt een verbe terwinkel aan de Westfranke- landsestraat 44. Gemeentewer ken richt het noncommercïële zaakje in. De ambtenaren gaan hun klanten adviezen geven over woningverbetering. Zij we ten veel van subsidieregelingen en zo, en daar kunnen particulie re huiseigenaren hun voordeel meedoen. Schiedam Randstad Uitzend bureau gaat de gemeente Schie dam honderd arbeidsuren ca deau doen. Voor de cheque, die burgemeester Reinier Scheeres morgen van Randstad-manager Patricia Maitland krijgt, mag de gemeente een Ingenieur bezei len, maar ook een straatvege; t,i een schoonmaker. Scheeres opent morgenmiddag de nieuwe Schiedamse vestiging van de uitzendorganisatie aan de Rotterdamsedijk. De gemeente maakt al jaren gebruik van uit zendkrachten, voornamelijk ad ministratief personeel en stu denten die in de zomervakantie bij de reinigingsdienst insprin gen. „Wij zijn voor de gemeente zo'n beetje de hofleverancier van tijdelijk personeel", aldus Patricia Maitland. Hoe de gemeente de cheque gaat besteden, staat nog niet vast. De mogelijkheden zijn onbeperkt De manager van Randstad: „Het mag ook iemand :.ijn om een hekje te schilderen" Hoek van Holland De Hoekse EHBO'ers vormden zaterdag middag in eigen huis veruit de beste ploeg tijdens de ere wed strijden van het district West- land. Zij bleven in gebouw De Hoekstee een straatlengte voor op Vlaardingen, Maassluis en Naaldwijk/Honselersdijk. Bïj de junioren triomfeerde Vlaardingen vóór Naaldwijk- /Honselersdiik, Hoek van Hol land en Capelle aan den IJssel.- Het scenario bestond uit alle daagse incidenten. De senioren kregen te maken met een gevecht tussen twee drugsver slaafden. De behandeling -be stond meer uit het geruststellen en kalmeren van de slachtoffers dan het verbinden van de tame lijk lichte verwondingen. De ju nioren hadden de zorg voor een schot- en een snijwond als gevolg van een bankoverval, waarbij bovendien de kassier totaal overstuur raakte. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft zondagavond een 32-jarige automobilist ingere kend. De man had zo diep in het glaasje gekeken, dat hij een ge vaar was op de weg. Agenten re den de bestuurder klem op de Marathonweg. waar hij beurte lings van de linker- en rechter- rijbaan gebruikmaakte. Hij bleek even tevoren in de Ka- merlingh Onnesstraat een ge parkeerde auto te hebben a an ge- reden. De man kon zich het on geluk nauwelijks herinneren. „Hij was absoluut niet aan spreekbaar", aldus een politie woordvoerder.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1