Sloop monument is smerige gedachte Park Kethel straks tuin van Spaland I 'De Pijpelaar gaat ten gronde' VLAAfifflNGS DAGBLAD SGK!EOAM§EHE GOURANI NIEUWE WATERWEG COURANT Vaker loonbeslag bij huurschuld J 1 'Beschaafde man' overvalt bank C Klaehtentelefoon discriminatie Woningbeheer: meer deurwaarder inschakelen Fonotheek beveiligd Tasjesrovers slaan toe Hardrijders bekeurd Officieel üs gebruik Pompstation overvallen Maarleveld komt met lege handen WRJERWEG ggwiateredaetie: BredB-Havenstraat" 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus liO. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229. 4352066. 4350557 - sportredactie: 4345209 DINSDAG 8 MAAKT 1988 i doorKOH KEGEL Schiedam Het Gemeentelijk Woningbeheer con stateert dat 205 huurders, met wie vorig jaar beta lingsregelingen werden getroffen, na verloop van tijd ook aan de nieuwe verplichtingen niet tegemoetkwa- j men en opnieuw achterstanden opliepen. Hoewel getracht werd dan weer nieuwe afspraken te maken, heeft Woningbeheer de indruk dat deze huurders hun situatie niet goed beseffen en veel te optimistisch zijn over hun financiële mogelijkheden. Steeds blijkt hen te laat, dat de koek op is. Woningbeheer vraagt zich af, of een soepele regeling niet een te gering drukmiddel is. De beschikbare dwangmaatregelen moeten zo aangewend worden, dat huurders tijdig in het Vangnet' van de sociale terechtkomen (sociale dienst, bijstand, budgetbegeleiding, schuldsanering en kredietbank) in oepaalde gevallen zouden huurders een beroep moeten kunnen doen op het fonds Sociale Noden, bij voorbeeld als er een onverwacht hoge eindafreke ning komt voor stook- of servicekosten. Maar behalve deze sociale opstelling ten aanzien van de minima suggereert Woningbeheer ook om hals starrige betalers harder aan te pakken. Bij afspraken over betaling zouden gegevens over werkgever of uitkering gevraagd moeten worden, zodat eventueel later bij het niet nakomen van die afspraken tot loon beslag kan worden overgegaan. Woningbeheer wil daar vaker gebruik van maken. Ook zijn meerontrui- mingsbevelen te verwachten. Vanavond spreekt de commissie stadsvernieuwing en volkshuisvesting over een rapportage van Woningbeheer, waarin deze aanbevelingen worden gedaan. Resultaat Door de jaren heen liepen de huurachterstanden steeds meer op. Een zorgelijke ontwikkeling, vond het Gemeentelijk Woningbeheer, Om er wat aan te doen werd een afdeling achterstand begeleiding opge richt geen grote (2,5 formatieplaats), maar niettemin met het resultaat dat aan de sterke stijging een halt werd toegeroepen. Het tekort neemt nog wel toe, maar niet meer zo explosief als voorheen. Woningbe heer denkt aan strakkere procedures om de achter stand terug te dringen, vooral bij oud wonïngbezit en bedrijfspanden, want daar is de achterstand het hoogst opgelopem Voor de tweede keer heeft het Woningbeheer nu een overzicht van de achterstanden geleverd en de cijfers laten zich eenvoudig vergelijken. De stijging van de huurachterstand met 6,6 procent in het laatste jaar be tekent in geld uitgedrukt, dat Woningbeheer 3,27'mU- joen in de kas tekortkomt, ruim twee ton meer dan vorig jaar. Toch spreekt Woningbeheer van een stabi lisatie, in aanmerking nemend dat er in Schiedam veel woningen zijn bijgekomen. En ook het feit, dat de gemeente niet zo lichtvaardig oude schulden kwijtscheldt, speelt een rol. Afboeking van oude vorderingen zou namelijk het ei genlijke tekort wel camoufleren, maar de gemeente is daarin terughoudend uit vrees voor een slechter beta lingsklimaat („we betalen niet, want de gemeente Iaat straks toch de rekening vervallen"). Aanmaning Het aantal van 2968 huurders met een achterstand doet pijnlijk aan, ofschoon het in 1721 gevallen gaat om een achterstand van één maand. Na een aanma ning w de praktijk als het volgende maandinko men binnen isgaan de meesten hiervan wel tot be- taf,n8 f1Ver- Maar zo blijven ze met een achterstand van telkens eén maand zitten. Woningbeheer heeft een naampje voor deze groep: ze worden aangeduid als de slepers, vanwege die slepende betalihgen. Het aantal in deze categorie nam toe met 225.- Niettemin ging een grotere zorg uit tiaar de 461 huur ders, die een achterstand van drie tot zes maanden hebben. Woningbeheer probeerde regelingen te tref fen, er werd gewezen op budgetvoorlichting en schuldsanering, om te voorkomen dat er voor die groep een haast onoverkomelijke situatie zou ont- - staan. Want dat is het geval met de 136 huurders, die al meer dan een halfjaar met de huur achter zijn, en de 170 die al meer dan een jaar niet konden betalen. Effectieve maatregelen (huisuitzetting) worden in de nota sod- 331 onaanvaardbaar genoemd. Toch kwam in 34 ge vallen de deurwaarder eraan te pas, maar alleen in het uiterste geval, als iemand niet bereid bleek om op een fatsoenlijke manier te proberen zijn schuld via een betalingsregeling terug te dringen. In 28 gevallen werd de incasso van oude vorderingen verhoogd. Het beleid was erop gericht te voorkomen, dat huur ders in de categorie'zeven maanden en meer' terecht kwamen. Zo kon er een afname van 24 worden geno teerd, wat volgens Woningbeheer enig vertrouwen kani geven in de aanpak tot nu toe. Een probleem bliift de harde kern: het aantal openstaande posten is wel Maner geworden, maar de achterstanden liepen op zodat het totaal verschuldigde bedragis toegenomen. Winkeliers Onder de 2968 achterstallige huurders bevinden zich ifó ondernemers, meest winkeliers. Dat zijn geen in cidentele gevallen meer, zegt het Woningbeheer Ge vreesd moet worden dat het hier structurele achter standen betreft. Woningbeheer gaat over de verhuur van 11.655 wo ningen en bedriifcnanrfpn ffui irait u UiJ uiei«»eii qie een rela- tiet lage huur hebben van 100 tot 200 gulden raaar dat zijn ook overwegend de armste mensen- 43 pro cent van deze categorie kan de huur niet voldoen In andere prijsklassen liggen die percentages lager, rond 24 procent. Een uitzondering is te zien in de huurkias- se van 600 tot 800 gulden. Het percentage achterstan den in deze categorie is 43. Dat heeft evenwel niets te maken met onvermogen, maar met de demonstraüe- ve huurinhoudingscampagne van de bewoners van Woudhoek-Zuid. Men heeft hier strijd gevoerd voor terugbetaling van teveel betaalde huur. Schiedam De pogingen Van G.P.J- den Hartogh om een historisch woonhuis aan de Schie van de monumen tenlijst af te voeren en eventueel af te breken lij ken op niets uit te lopen. Den 'Hartogh, directeur van de Kurkenfabriek Schiedam,- heeft meer ruimte nodig voor ;zijn bedrijf en wil het zeven tiende eeuwse pand hij die ;herindeling betrekken, maar •zowel de gemeente Schiedam *als Monumentenzorg staan daar afwijzend tegenover. Inspecteurs van Monumenten zorg, die een tijdje geleden pools hoogte kwamen nemen op num mer 84, gaven Den Hartogh te verstaan dat ze fel gekant waren tegen sloop. „In bedekte termen zeiden ze zelfs dat het een smeri- hte van me was", aldus 0 irkenfabrikant De gemeenteraad reageerde wat g zakelijker op Den Hartoghs ver- -3 zoek het woonhuis op de hoek c van de Vijgensteeg van de mo- 2 numentenlijst af te voeren. De raad oordeelde dat het pand van grote cultuur-historische bete kenis is voor Schiedam en advi seerde Monumentenzorg nega tief over de aanvraag te beschik ken. Den Hartogh wacht nog op een officiële reactie van de rijks dienst, maar denkt niet dat het tij nog in zijn voordeel zal keren. Hij heeft het pand te koop gezet en is op zoek gegaan naar alter natieven voor de reorganisatie van zijn bedrijf, dat momenteel gehuisvest is in een achttal pan den aan de Schie. Hij denkt aan verhuizen naar een nieuwe lo- katie, binnen of buiten Schie dam. Ondanks de gunstige ligging van zijn panden is het niet waar- schijn lijk dat Den Hartogh een projectontwikkelaar voor zijn ei gendommen kan interesseren. Hij heeft al diverse gesprekken achter de rug, maar tot nu toe zonder resultaat: „De monumen tenstatus is een 'sta-in-de-weg, een ontwikkelaar kan er niets mee doen". De fabrikant zelf zou het niets uitmaken als het pand op nummer 84 tegen de vlakte ging: „Het toeval wil dat ik een monument in mijn bezit heb. Ik ben er niet aan gehecht, voor mij heeft het door die status geen ex tra waarde. Al kan ik me best voorstellen dat er mensen zijn die er anders overdenken". Zie ook pagina 15 Schiedam Inbrekers, die hun slag willen slaan in de fonotheek in de Blauwe Brug, komen in het vervolg van een kouwe kermis thuis. Het bibliotheekfiliaal in Schiedam-Noord, waar behalve boeken ook platen en compact-discs worden uitgeleend, krijgt eindelijk een inbraakalarm. De open bare nutsbedrijven mogen 10.000 gulden uittrekken voor de installatie. De fonotheek is het afgelo pen half jaar totdriemaal toe doelwit van inbrekers ge weest. De dieven, hadden het gemunt op de kostbare cd's. Alle drie de keren gin gen ze er vandoor met grote delen van de muziekcollec tie, een schadepost van tel kens enkele tienduizenden guldens. Voormalig biblio theekdirecteur Henk Ewoldt heeft herhaaldelijk bij het gemeentebestuur op een inbraakalarm drongen.". Vlaardingen Een gewapende overvaller heeft gisterochtend een betrekkelijk klein geldbe drag buitgemaakt bij het ABN- filiaal aan de Dirk de Derdelaan. De niet gemaskerde dader kwam omstreeks kwart over elf de bank binnen en duwde een 60-jarige cliënte aan de balie een pistool onder de neus. De kassier kon daarop niets anders doen dan de overvaller een plastic zak met geld overhandigen. De da der vluchtte te voet De politie beschikt slechts over een vaag signalement, omdat de getuigen tegenstrijdige verkla ringen aflegden. Vermoedelijk - was de man ongeveer 25 jaar «g oud. Hij droeg een bril en had 3, een baard, die mogelijk vals was. s Hij maakte een 'nette en be schaafde' indruk. Een rechercheur zoekt naar vingerafdrukken in de overvallen bank. Een zeventiende eeuws monument aan de Schie staat te koop. De eigenaar mag het historische woonhuis niet betrekken bij de reorganisatie van de Kurkenfabriek. Schiedam Tasjesrovers heb ben gisteren opnieuw toegesla gen in Schiedam. Twee jongens op een bromfiets gristen 's avonds om acht uur op de 's-Gra- velandseweg een 65-jarige vrouw haar tas uit handen. Even later werd een 45-jarige vrouw, die in de Warande fietste, het - slachtoffer van een soortgelijke overval. Zij kon ternauwernood een val voorkomen. De dieven maakten een gering geldbedrag buik - Schiedam Bij een snelheids controle op de 's-Gravelandse- weg in Schiedam heeft de politie gistermiddag 32 bekeuringen uitgedeeld. De controle -vond "plaats tijdens het spitsuur in. het industriegebied. De hoogst- ge- meten score was 90 kilometer. Vlaardingen Vlaardingers met klachten over discriminatie kunnen binnenkort klagen via een speciale telefoonlijn. Burge meester en wethouders hebben besloten geld beschikbaar te stel len voor een centraal meldpunt discriminatie. Het meldpunt wordt ondergebracht bij het ste delijk instituut voor samenle vingsopbouw (Siso). De klachtentelefoon wordt inge steld op verzoek van het advies- en overlegorgaan etnische min derheden. Burgemeester en wet houders vinden, dat men met alle mogelijke klachten over dis criminatie bij het meldpunt te- (ADVERTENTIE) recht moet kunnen. Een mede- rimfent zou begeleiden. Die komt werker van het Siso zou fun ge- er niet. Te duur, oordeelden Ben ren als praatpaal voor mensen W. die met discriminatie in aanra- king zijn gekomen. Het Siso zou mensen ook verder moeten be geleiden, bijvoorbeeld bij het in dienen van een aanklacht bij de politie. De klachtentelefoon discrimina tie is vooralsnog een experiment B en W willen dit jaar driedui zend gulden en volgend jaar tweeduizend gulden beschik baar stellen voor het meldpunt; Het advies- en overlegorgaan et nische minderheden had ook nog gevraagd om een professio nele medewerker, die het expe- •-Ambtenaren aan de wandel In het prille park. 'Helemaal echt zou het zijn als er boeren waren die plankjes omschopten'. Schiedam De tragiek van een park is dat bij de aanleg geen hoogste punt wordt bereikt, aan de oplevering geen eerste sleutel te pas komt Op zekere dag is het gewoon klaar en kun je er wan delen. Daarom introduceerde wethou der Chris Zijdeveld gisteren de Eerste Wandeling. Want de vol tooiingen Park Kethel, Schie dams jongste groenvoorziening, mocht niet onopgemerkt voor bijgaan. Die paar hectaren wei land ten noorden van Kethel mogen er dan nu nog kaaltjes uitzien, ze vormen toch een on misbare schakel in de groengor- del die de Maasboulevard met Midden-Delfland verbindt. Onder leiding van Zijdeveld en diens collega-wethouder Luub Hafkamp trotseerde een handje vol ambtenaren gistermiddag het gure voorjaarsweer om de piepjonge wilgjes en prille ker senboompjes aan een inspectie te onderwerpen. Dankzij de asfalt paden hield het gezelschap de voeten droog: wie één pas naast de parkbestrating zette, zonk tot de enkels weg in de drassige grond. Dat asfalt doet wat kunstmatig aan in een weiland, maar de be stuurders erkenden grif dat een park sowieso slechts een naboot sing is van iets natuurlijks. „He lemaal echt zou het pas zijn als er boeren waren die plankjes langs de slootkant omschoppen en die beschoeiing dan vervolgens op last van het Hoogheemraad schap weer in orde maken", schertste Zijdeveld. De plantsoenendienst heeft des ondanks geprobeerd de inrich ting zo authentiek mogelijk te houden. Met wilgensoorten die vroeger ook al in dit gebied voor kwamen, en met houten hekjes die je bijna typisch voor Midden- Delfland mag noemen. De wil gen werden ooit tot takkenbos sen samengebonden en in de ovens van de Schiedamse bak kers gestookt. „Goed voor de krentenbollen", volgens chef plantsoenen Wim Hoogeweij, die deze brandstof straks wederom aan het bakkersgilde denkt te kunnen slijten. Het park tussen Harreweg en Kerk weg is verder 'gestoffeerd1 met paddenpoeltjes, pcstbosjes, een griend, hooilanden en ande re landschappelijke verschijnse len die tuinarchitecte Marleen Peetersvoordeleek verklaart in een handig wandelgidsje. Maar ook zonder dit boekje ver krijgbaar bij WV en gemeente werken valt er volop te genie ten, is het niet van de natuur dan toch zeker van de idyllische doorkijkjes richting Kethel. Het gezicht op de Dorpskerk inspi reerde zelfs Rien Poortvliet, van wie in de wandelgids een teke ning is opgenomen. In noordelijke richting is het uit zicht nu nog redelijk ongerept. Maar over niet al te lange tijd zal daar Spaland verrijzen en wordt het jonge park de tuin van Schie dams laatste woonwijk. Schiedam Vlak vóór slui tingstijd, zaterdagavond rond tien uur, is het To tal-pompsta tion aan de Horvathweg over vallen. De dader richtte een groot model vuurwapen op de kassier, waarop deze enkele dui zenden guldens overhandigde. De kassier, die^ reeds eerder het slachtoffer was van een overval, werd in een kast opgesloten, maar slaagde er na enige tijd in alarm te slaan. Buurtbewoners wisten de man even later te be vrijden. De dader is voortvluch tig. Vlaardingen Een eerste ge sprek tussen wethouder Arij Maarleveld en de stakende vrij willigers van buurthuis De Pij pelaar heeft gistermiddag''niets opgeleverd. De wethouder zei het bestuur van wijkvereniging Vettenoordsepolder al meteen, dat hij geen 'zak met geld' bij zich had. „Het gesprek bood geen openingen", verzuchtte be stuurslid Joost Kühne na afloop. Het buurthuis is gesloten uit pro test tegen het ontslag van be heerder Hans Holleman. Uit woede om dat ontslag zijn de vrijwilligers in staking gegaan. De Pijpelaar is vorige week met zwart plastic dichtgeplakt. Zon der beheerder rest het buurthuis nog maar één beroepskracht: een sociaal-cultureel werkster. „Zonder professionele beheer der kan het buurthuis niet draai en", aldus Ktlhne. De gemeenteraad heeft besloten tot het ontslag van Holleman, omdat er, dit jaar 50.000 gulden op de subsidie van het buurthuis moest worden bezuinigd. In 1990 ontstaat een nieuwe situatie. Dan zijn er door fusies nog maar vier van de zes buurthuizen in Vlaardingen over. Die krijgen, zei Maarleveld gistermiddag, alle vier de beschikking over twee beroepskrachten. Maar tot die tijd moet De Pijpelaar het met één beroepskracht doen. „Ons goed lopende buurthuis wordt eerst afgebroken, en dan mogen wij het over twee jaar weer gaan opbouwen. De wet houder laat ons werk ten gronde gaan", concludeerde Joost Küh ne. „Dat is toch te gek". Voorstellen deed de wethouder niet. Hij vroeg of het bestuur van de wijkvereniging een oplossing voor het probleem wilde beden ken. -Maarleveld:- „Ik heb die mensen gezegd, dat het niet gaat om een keuze tussen alles of niets. Zij moeten maar eens op papier zetten, welke activiteiten zij zonder beheerder niet meer kunnen uitvoeren". Het bestuur van het buurthuis gaat met de achterban bespre ken, wat de volgende stap moet zijn in het conflict met de ge meente. Het gesprek met de wet houder heeft hen weinig hoop op een snelle oplossing gegeven. „De wethouder wacht af. Hij laat het bedenken van een compro mis aan ons over. Hij laat zijn verantwoordelijkheid liggen", vond een teleurgesteld bestuur. Daaït rente nog verder? Wie meent datdehypo- iheekrentenog verder daalt ditjaarkanbij Onafhankelijk Financieel Adviesbureau De Witte Zee een hypotheek krijg en die een Jaar lang rekening houdt meteen dalende rente. Destartvandehypotheek- rente bedraagt bij deze unieke hypotheekS, 9%., een vol procent lager dan de werkelijke renlevan 6,9%. Daaltde rentehetkomen- tiejaarnaarb.v.e.ZVodan heeft Udegelegenheld deze rente voor 10 jaarvast iezetten. Zou derentedlt jaarstijgen dwi heeft U altijd nog 14 dagen de tijd een rente- contractaan te gaan voor 6,9% 10 jaar lang. Tot aan het moment van een onverwachte rente- stijgingbetaaltUdus5,9%. Dezehypotheekïsbeperkt verkrijgbaartot eindmaart a.s. Stelt U prijs op een ge degen en objectief hypo theekadvies dan kunt U onsbelfenvoorhetmaken van een afspraak. Tel. 01899-11330 tof 10 uur vanavond,zaterdag tot5 uurs'middags, Bureau De WitteZee werkt op basis van no cure, no pay. P.S. Voor het Nieuwbouw pro- ject-Schanseiiandie Maassluis- heeft bureau D e WitteZee een 5-tal banken bereid gevonden tegen een bloedscherpe rente offerte te doen. Bovendienslechts een half procent afsluitkosten. i Er is zojuist een Jraai pand uitHelfevoetsluis inyerkoopgekomen Slimme lezers komen alvastvideokijken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1