Liquidatie slachthuis: tegenvaller van 2 ton t wamt wfliiBWES qbbrmhï Politie: via helers dieven dwars zitten Platenboer Henk Post brengt Schiedam bier WD: hard ingrijpen bij huurschuld ondernemers Gemeentewerken ontwerpt zelf 'veilige' bnssluis HMRDMGS MEBtAO SBBIBftiSOif COURANT Sinaas appels voor WNF Geen hitteverlof voor ambtenaren Groenendal krijgt betere bestrating 'Anders Tuinieren' Waterschade in Korenbeurs f Een keer per jaar grote schoonmaak Inbrekers voorgeleid WATERWEG DOHDESDAG 10 MAART 1988 3131 BC Vteardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam/Vlaardingen/MaassluisDe politie gaat hard op treden tegen helers. Iedereen, die bewust gestolen spullen koopt of verkoopt en daarop betrapt wordt, zal voor de rech ter moeten verschijnen. Justitie heeft aangekondigd geen za ken meer te seponeren. De politiekorpsen van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, hebben de gezamenlijke aanpak van deze vorm van 'kleine' criminaliteit hoog op het prioriteitenlijstje gezet. De politie re deneert dat het aantal inbraken en diefstallen zal verminde ren, wanneer de dieven hun afzetmarkt kwijtraken. De aandacht zal zich in de eerste plaats richten op autokra kers en afnemers van gestolen radio's en. cassetterecorders. Met hulp van de computer wil de politie het circuit in kaart brengen een omvangrijk en tijdrovend karwei, want de grote, klassieke heler bestaat niet meer. „Er wordt gewoon onderling gehandeld", is de ervaring van Schiedams korps chef Piet van den Hengel. De Vlaardmgse commissaris Gijs Bieding voegt daaraan toe dat 'iedereen boter op zijn hoofd heeft'. Waarmee Bierling maar wil zeggen, dat vrijwel iedereen die de kans krijgt voor een zacht prijsje een autoradio aan te schaffen, dat niet zal na laten ook al weet de koper dat het om gestolen waar gaat Ook Van den Hengel benadrukte onlangs nog dat het vooraj gaat om de bestrijding van een men taliteit. Veel inzicht in het circuit heeft de politie overigens niet. De buit van autokrakers wordt zelden of nooit achterhaald; iede re dief heeft zo zijn eigen adresjes om de gestolen spullen af te zetten. De helers, die tot nu toe werden opgepakt, waren in de meeste gevallen 'kleine jongens'. Hetzelfde gold voor arres tanten die andere gestolen spullen verhandelden, zoals fiet sen, videorecorders en platenspelers. Een werkgroep van politiemensen uit de drie gemeenten zoekt momenteel naar middelen om het probleem doelmatig aan te pakken. Behalve het aanleggen van een databank in de computer wordt gedacht aan strenge straffen en aan voor lichting op scholen. Schiedam Ooit moes ten de panden gesloopt worden, omdat op deze plek de verlengde Pas sage moest uitkomen op de Hoogstraat. Dat onza lige plan is nooit doorge gaan; nu staat de huisjes een grondige renovatie te wachten, de start is in augustus. Henk Post heeft er niet op willen wachten. In de winkelruimte onder de"be- Veel Belgische, uiteraard. De Henk Post lapt een van zijn eer- nog maar 33-jarige Henk Post ste pilsjes. Het is meteen al gezel- heeft jarenlang als disc-jockey lig in Het Weeshuis. voor Avro's Top pop in België ge- nedendijkse woningen aan de Hoogstraat 76 is hij aan het ver bouwen geslagen, en gister avond opende Hoogstraat-win kelier Gerard Verhulsdonk, ook bekend als VVD-leider, het nieuwe bedrijf van Henk Post: café Het Weeshuis, een histo risch verantwoorde naam omdat het rafé slechts enkele meters van het voormalige internaat De Lindenhof is gevestigd. „Geen café voor wezenlozen", zei Ver hulsdonk, en hij doopte het café -door tegen de pui een glas van het goedkoopste bier leeg te gie ten. Henk Post verkoopt wel 72 soorten bieren, hij wil aaarïn'de vJeneverstad school mee maken. werkt, voordat hij, in het ver lengde van zijn plaatjes draaien, op de hoek van Hoogstraat en Lange Achterweg een platen zaak begon.'Maar als platenboer bleef hij zijn belangstelling voor de horeca behouden. Henk Post is actief in de winkeliersvereni ging Hoogstraat en zal veel colle ga's in Het Weeshuis kunnen verwachten. Zelfs de WV, het museum en de gemeente lieten zich vertegenwoordigen. Dat is niet zo vreemd, want Henk Post heeft nog meer plannen: hij wil boven zijn café een expositie ruimte inrichten. Het lukte niet meer om er tijdig foto's te han gen van de vroegere paarden markt (met het oog op zo'n eve nement aanstaande zaterdag), maar als die markt een traditie wordt, heeft Henk Post voorlo pig wel een ideetje. Vlaardingen Verkeersdeskundigen van gemeente- werken hebben een nieuw ontwerp gemaakt voor een bussluis aan het begin van de busbaan op de Schiedamse- weg. De automobilist, die de verkeersregels overtreedt en over de sluis wil rijden, wordt hooguit de schurende v/erking van twee betonnen banden van 12 centimeter hoogte op het chassis gewaar. Gevaar voor persoonlijk letsel of ernstige schade aan de auto bestaat met de nieu we bussluis niet meer. De vorige bussluis op de kop van de Schiedamseweg een diepe kuil met metalen buizen eromheen werd onlangs op last van de gemeentelijke commissie verkeer volgestort met zand. VVD'er George Neijssel en SGP'er Rien Lensvelt noemden het obstakel steevast 'die tank val'. Andere raadsleden vonden de constructie, waarop een automiliste al eens haar auto kapot reed, ook een on ding- Obstakels om het verkeer te dwingen zich aan de regels te houden zijn uit den boze, was na een twee jaar slepen de discussie de slotsom van de commissie verkeer. Des ondanks hebben de verkeersdeskundigen een nieuw ob stakel bedacht. „Want die busbaan is zo kort, dat auto mobilisten er zeker weer gebruik van gaan maken als er geen obstakel is", weet ingenieur Wim van Loosbroek. „Verbodsborden, zijn niet voldoende om automobilisten ervan te weerhouden die route te kiezen. Daarvoor is de pakkans gewoon veel te Hein". Een paar jaar geleden v werd een verbod ingesteld om uit de richting van station Vlaardingen-Oost de Schiedam seweg op te rijden. Er kwam eenbusbaan. Veel automo bilisten hadden echter maling aan de borden. Het aantal overtredingen was enorm. Daarop besloot de gemeente raad na veel geharrewar om een bussluis aan te leggen. Maar de afgelopen twee jaar zijn steeds meer raadsleden op dat besluit teruggekomen. Zij vonden de kuil in de weg bij nader inzien toch te gevaarlijk. De afdeling verkeer van gemeentewerken heeft met de zelf ontworpen bussluis alle bezwaren willen ondervan gen. Weliswaar zijn de vier meter lange betonnen ban den op de weg een obstakel, maar volgens Van Loos- broek leveren ze geen enkel gevaar op voor het verkeer. De commissié verkeer mag ^vanavond zeggen, of zij met het nieuwe' ontwerp akkoord gaat. Als de nieuwe sluis •wordt aangelegd, komt de totale prijs voor de recon structie op ruim 310.000 gulden. De eerste reconstructie kostte 280.000 gulden, de bussluis die er later bij kwam nog eens 19.000 gulden en de twee betonnen banden kos ten de gemeente ureer 10.000 gulden. Schiedam Kregen de Sehie- damse ambtenaren in de strenge winter van 1986/1987 nog een dagje ijsvrij, omdat de verwar ming was uitgevallen; de kans op 'hitteverlof' is komende zomer nihil. De krakkemikkige koelin stallatie in het stadskantoor wordt vervangen ruim voor het kwik tot subtropische tempera turen kan stijgen. De reusachtige 'koelkast', die vanuit de kelder koude lucht door de bestuurlijke wolken krabber jaagt, is versleten en ook de bijbehorende apparatuur op het dak is hard aan vernieu wing toe. Technici constateer den dat het metaal grondig door luchtvervuilingis De nieuwe koelinstallatie gaat de gemeente ruim een half mil joen gulden kosten. Maar daar- mee is het financiële leed nog niet geleden: de apparatuur, die de airconditioning regelt, heeft na vijfden jaar ook zijn beste tijd gehad Binnen afzienbare tijd zal ook die vervangen moeten •worden. Pas ais deze operatie achter de rug is,kunnen de amb tenaren het binnenklimaat be- hoorlijk regelen en behoren de klachten over te koude of te dro ge lucht voorgoed tot het verle den. Door een samenloop van om standigheden valt de klimaatbe heersing in het stadskantoor de laatste tijd behoorlijk prijzig uit De vervangingsoperatie, die nu op stapel staat, is een gevolg van verouderde apparatuur, maar de schade na het bevriezen van de leidingen vorige winter was te - wijten aan een menselijke fout Het bewakingsbureau, dat de in- stallaties onder zijn hoede heeft, constateerde'het euvel welis waar pp tijd, maar slaagde er niet in alarnrte slaan, omdat de ver antwoordelijke ambtenaren on- ,bereikbaar waren. De radiateur vroorkapot; schade honderddui- i zend gulden. De gemeente heeft het bewakingsbureau aanspra kelijk gesteld. De verwarming in een ander ge meentelijk pand brengt ook zo zijnkosten met zich mee- Gelijk tijdig met de koelinstallatie in bet stadskantoor worden de ka chels in de muziekschool aan de Lange NieuwftraatNvervangen door een nieuwe cv. Samen met de bijbehorende energiebespa rende maatregelen kost dat de [emeente nog eens 200.000 gul- Schiedam Joop van Hees ziet de toekomst vol vertrouwen te gemoet. Van gemeentewerken heeft hij te horen gekregen, dat uiterlijk na de bouwvakvakantie maar zoveel eerder als moge lijk is het Groenendal wordt herbestraat. En voor de eigenaar van café De Kuil is dat belang rijk: hij is de enige ondernemer in het Groenendal en hij zou niet graag zien, dat één van Schie dams oudste straatjes nog verder verpaupert. Integendeel: liefst zou hij, op de plaats waar enkele maanden geleden enkele pand jes werden gesloopt, in de zomer grote openluchtfeesten houden. Er is veel ruimte voor een uitge strekt terras. Het was door het transport van het puin, na de sloop, dat de be strating van het Groenendal 2ware schade opliep. Het regen water hoopte zich in kuilen op, stroomde soms ook café De Kuil binnen. Joop van Hees legde contact met de ambtenaren die over bestrating en riolering gaan, en kreeg van een hunner, W. Goudswaard, te horen dat er vlak voor of vlak na de bouwvak aan begonnen wordt. Maar het is een klein karwei, dus misschien kan het voor gemeentewerken ook wel even tussendoor, hoopt Joop van Hees. Hij verwacht dat dan ook het ou derwetse trapje naar het Groe nendal vernieuwd wordt De stenen treden liggen scheef, veel cafébezoekers zijn al onderuitge gaan en liepen schrammen en huilen op. „Dat trapje is de toegang tot het Groenendal, het is mijn boterham", zegt Joop van Hees. Aanvankelijk was het plan dat het Groenendal verbeterd g zou worden, gelijktijdig met de k reconstructie van het Broers- veld. Joop van Hees hoopt dat de opknapbeurt nu wel doorgaat. Schiedam De liquidatie van het slachthuis heeft de gemeente Schiedam een, te- fenvaller van 200.000 gutóen ezorgd. Oorspronkelijk werd rekening gehouden met een verlies van 75.000 gulden. Het verlies kwam uiteindelijk neer op 280.GOO gulden, omdat er niet snel vervangend werk voor het personeel werd gevonden. De medewerkers konden pas en kele maanden na de sluiting van het slachthuis, eind 1985, elders in de gemeentelijke organisatie worden ondergebracht Sommi gen hebben een baan bij wonïng- beheer gekregen, anderen zijn in dienst gekomen van gemeente werken. De kosten van die herplaatsing komen geheel voor" rekening van de gemeente Schiedam, want Vlaardingen, Maassluis en Maasland, die in het verleden ook gebruik maakten van het abattoir, betalen er niet aan mee. „Afspraak was, dat wij de liqui datie zouden bekostigen. Als die duurder blijkt uit te vallen, moet je niet gaan reclameren. Wie a zegt, moet ook b zeggen", aldus Raymond Vredebregt, stafme dewerker economische aangele genheden bij de gemeente Schie dam. Het Schiedamse abattoir moest dicht, toen in de Spaanse Polder metEG-subsidies een particulier slachthuis werd gebouwd. Schie dam deed dé installaties voor een zacht prijsje van de hand en liet het gebouw meteen slopen. Voor de vrijgekomen grond is nog geen definitieve bestemming ge- kom en. Mogelijk worden er wo* nïngen gebouwd, maar ook de vestiging van één of meer bedrij ven wordt niet uitgesloten. - Op een gedempt ge- de Poldervaart bij Joop van Kees: 'Dat trapje is miïn boterham... Schiedam- deelte van Vijfsluizén gaat de gemeente .Schiedam 35 lapjes grond uitge ven aan liefhebbeis van het on vervalst tuinieren. Het project is Anders Tuinieren gedoopt, om het verschil aan te geven met de activiteiten op de volkstuincomplexen Thurlede en Vijfsluizen. De leden van deze verenigingen zoeken voor al gezelligheid in de natuur. Het kweken van groenten komt vaak op de tweede plaats. Aan Anders Tuinieren komen geen knusse huisjes, parasollen en ligstoelen te pas, maar slechts een spade en een schoffel. Hoe veel .tuinders er terug willen naar de natuur, zal blijken op 26 maart, als de gemeente een voor lichtingsmiddag geeft Het plan heeft een jarenlange voorberei ding gekend. Vlaardingen Met de ver koop van zakken sinaasap pels hopen acht leerlingen van de Vlaardingse scholen gemeenschap Beneden- Maas zo'n 500 gulden voor het Wereldnatuurfonds te verdienen. De scholieren startten hun huis-aan-huis- actie vanmiddag inde West- wijk. Gisteren werden in de buurt al folders uitgedeeld. De kooplui hebben 2000 si naasappels ingeslagen en bij de leverancier een optie op nog eens enkele honderden stuks genomen. „Je kunt nooit weten of je tekort komt", zegt de 19-jarige 'fruithandelaar' Marcel Munter zakelijk. Het sinaasappelproject maakt deel uit van het schoolvak praktijkbenade ring, Beneden-Maas schenkt het Wereldnatuur fonds 500 gulden, op voor waarde dat de scholieren dat bedrag weten te verdubbe len. Marcel Munter denkt dat het wel zal lukken. „We hebben speciaal het natuur- fonds gekozen, omdat de mensen het gebedel voor de arme landen een beetje zat zijn. Dit goede doel spreekt iedereen aan". Schiedam Regenwater vormt een zodanige bedreiging van de Korenbeurs, dat de gemeente de dakgoten van het gebouw gaat vernieuwen. De oude goten zijn verstopt met duivenpoep en kunnen, ook door verzakking van het monument, het water niet meer afvoeren. Dat loopt langs de binnenmuren naar be neden, met alle kwalijke gevol gen vandien. De stichting Gezinsverzorging, die in het historische pand op de hoek van de Dam en de Lange Haven is gevestigd, kon onlangs nog maar net voorkomen dat de computerapparatuur bij een lek kage verloren ging. Na vernieu wing van de binnengoten —kos ten 100.000 gulden is er geen gevaar meer voor waterschade. Metingen wijzen uit dat het met de verzakking van de Koren beurs de laatste jaren wel mee- di ien. Schiedam Dat bewoners van een huis niet zomaar op straat worden gezet, als zij een huurschuld moeilijk kunnen voldoen, vindt WD-fractïeleider Gerard Verhulsdonk niet meer dan logisch. Zomaar een huisuit zetting, zou hij zelfs a-soriaal vinden. Maar bij bedrijven ligt het anders, redeneert Verhulsdonk. Als bij een be drijfspand huurschuld ont staat, dan kan de gemeente wat hem betreft gerust scher per optreden. Verhulsdonk zou het griezelig vinden, als de gemeente meedo genloos zou overgaan tot huisuit- zettingen van vaak armlastige bewoners. „De gemeente zou - zich terecht bet stempel a-sociaal op de hals halen". Eerst behoort het Gemeentelijk "Woningbe- heer volgens hem te proberen zoals ook inderdaad gebeurt betalingsregelingen te treffen met achterstallige huurders. Woningbeheer is bovendien van plan nauwer met de Openbare Nutsbedrijven Schiedam samen te werken op het terrein van schuldsanering. Maar bij economische gebrui kers ligt het anders, vindt Ver hulsdonk. De huur van een be drijfspand is al gauw 1000 gulden per maand en een achterstand over een langere tijd loopt dan onbehoorlijk op. Met zulke ver liesposten moeten ondernemers dan maar beter rekening hou den. aldus de WD-voorman. "Wat hem betreft had Woningbe- heer al eerder hard opgetreden tegen achterstallige huurders van bedrijfspanden. Verhulsdonk is zich "beroerd ge schrokken' van de huurachter stand bij woningen en bedrijfs panden (totaal 3,7 miljoen gul den, uitgesmeerd over 2968 re keningen), „Het is ontstellend dat er miljoenen tussen wal en schip terechtkomen". Verhuls donk vroeg zich af of het hij an dere grote verhuurders ook zo gesteld is, maar volgens Woning- beheer-directeur Ton Verdoes zit Schiedam landelijk gezien in de middenmoot PSP/PPR-raadslid Bart de Lee- de vindt het een angstig idee, dat Woningbeheer betalingsregelin gen wil gaan treffen tegen de dreiging van een loonbeslag. „Dat is nogal wat", aldus De Lee- de. Maar het maakt iets goed, dat Woningbeheer tegelijk ook een nadruk ,wil gaan leggen op het vangnet van sociale voorzienin gen en het fondsSoclalé Noden. Vlaardingén Een of twee keer per jaar moet in. Vlaardingen grote schoonmaak worden ge houden, vindt directeur gemeentewerken J.G. Gerritze. Reinigings dienst en plantsoenen dienst zouden er bij zo'n actie extra hard tegen aan moeten gaan om het openbaar groen, de stra ten en de trottoirs schoon te' maken. Ger ritze schrijft dat in een nota over hét terugdrin gen van het gébruik van chemische onkruidbe strijdingsmiddelen. Vorig jaar ontstond opschudding in Vlaardingen, toen de gemeen teraad besloot dat bij het bestrij den van onkruid op trottoirs, straten en pleinen weer vaker chemische bestrijdingsmiddelen moesten worden gebruikt. Raadsleden vonden dat het on kruid tussen straatstenen en trottoirtegels wat al te hard om hoog schoot Dat was een lelijk gezicht en bovendien, vonden zij, gevaarlijk voor het verkeer. De koninklijke Nederlandse na tuurhistorische vereniging pro testeerde heftig. Gerritze heeft nu een nieuw idee, om het onkruid op de open bare weg binnen de perken te houden: een. veegmachine die met staalborstels het onkruid wegpoetst Hij vindt dat met die machine een proef moet worden fedaan. Daarmee zou het ge- ruik van chemische bestrij dingsmiddelen uitgebannen kunnen worden. In plantsoenen en ander openbaar groen moet het gebruik van chemische be strijdingsmiddelen verboden worden, vindt Gerritze. De ge meente is van plan de aanbeve lingen van de directeur gemeen tewerken grotendeels over te nemen. Ook over het plan om één of twee keer per jaar grote schoon maak te houden in de stad zijn burgemeester en wethouders en thousiast Op die dagen zou de hele stad schoongepoetst worden. De afdeling bestratin gen van gemeentewerken zou verzakkingen in straten en trot toirs ophalen, de plantsoenen en gemeentelijke tuinen zouden ex tra goed worden schoongemaakt en de reinigingsdienst zou die dag meer aandacht moeten be steden aan bet vegen van goten, straten en pleinen. De gemeente zou bedrijven moeten oproepen om aan de schoonmaakactie mee te doen. Vlaardingen Twee arrestan ten, die een groot aantal diefstal len en inbraken hadden bekend, zijn gisteren voorgeleid aan de officier van justitie. Het gaat om een 20-jarige Schiedammer en een 18-jarige Vlaardinger. De eerste werd vorige week be trapt in bejaardencentrum Uit zicht, waar hij een portemonnee uit een jaszak wilde stelen. De man opereerde uitsluitend in verzorgingshuizen, ziekenhui zen en dienstencentra in de om trek. Bij elf diefstallen had hij in totaal 1450 gulden weten buit te maken. De Vlaardinger bekende inbraken in een stationsrestau ratie, een keten van de plantsoe nendienst en het Instituut voor samenlevingsopbouw Siso. Hij had voor 4700 gulden bij elkaar

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1