Besparing valt Oost na renovatie tegen 4 Lts hoopt op 'woningnood' onder vogels Vecom is blij met verzelfs tandiging Datum ongelukkig: molendagen nogal magertjes IIUMDINGS OAGBIAD SSHiEDSMSCHE SOURAMT NIEUWE WATERWEG COURANT Huurverhoging wordt helemaal niet terugverdiend Schiedam wil kredietbank Televisie ontdekt Schiedam Jongetje aangereden Gebouwen ASHVB verboden terrein voor directeur Gemeente neemt Nieuwland serieus Verbouwing De Woudhoek Gratis CJP voor jarigen Kleed gestolen Disco weer op Liesveld Directie:Bedrijf verder uitbouwen'' ■WATERWEG VRIJDAG 11 MAART 1938 Schiedam De gemeente Schiedam is van plan de samen werking met de gemeentelijke kredietbank in Vlaardingen met ingang van volgend jaar op te zeggen. Schiedam wü met het geld dat nu aan "Vlaardingen be taald v-ordt om de bank in stand te houden, een eigen 'smalle' kredietbankopzetten. Wethouder Chris Zijdeveld (so ciale zaken) wil niet meewerken met het Vlaardingse plan, de kredietbank commerciëler op te* zetten. Zijdeveld vindt dat een bank. die bedoeld is om sociale 'krepeergevallen' bij te staan, met op winstbejag uit mag zijn. Minima, die schulden hebben, kunnen ui Schiedam nu al aan kloppen bij een speciaal nood fonds. Aangevuld met de jaar lijkse bijdrage aan Vlaardingen, zou dat het startkapitaal voor een Schtedamse kredietbank' kunnen vormen. De bank zou onder beheer komen van de ge meentelijke sociale dienst. Schiedam In een brief aan de gemeenteraad heeft de be wonersvereniging Schie- dam-Oost gisteren gevraagd om een zorgvuldig onderzoek naar de feitelijke energiebe sparing bij 540 gerenoveerde woningen in Oud-Mathenes- se. Uit een steekproef bij ze ven huishoudens is Oost na melijk gebleken, dat hier de besparing hard tegc-rtvait. De portiekflats in de omgeving van Buys Ballotsingel en Hogen - banweg zijn de laatste vier jaar opgeknapt en meteen geïsoleerd. Het Gemeentelijk Woningbe- heer berekende een huurverho ging van 40 50 gulden per maand, welk bedrag de bewo ners zouden terugverdienen door wat er op de stookkosten kon worden bespaard. Maar de bewonersvereniging heeft sindsdien veel klachten ge noteerd, De eerste indruk is dat de renovatie niet vlekkeloos uit- fevoerd is, want de bewoners lagen over tocht bij de ramen en langs de grond de nieuwe kozijnen met dubbel glas en de isolatie van de buitengevel heb ben dus niet het bedoelde effect gehad. Bewonersdeskundige Jacques Freijee sluit niet uit, dat de bewoners om die reden meer zijn gaan stoken. Voorgespiegeld Oost stelt zich strategisch op. De bewoners vereniging conclu deert niet keihard dat de reno vatie geflopt is, maar de steek proef heeft wel uitgewezen dat ,,de huurverhoging niet bepaald wordt terugverdiend, zoals de bewoners voorgespiegeld was", aldus voorzitter Aad de Wolf. Hij heeft, juist omdat Woningbe- heer aan de vooravond staat van een grootscheepse renovatie in Nieuwland, aangedrongen op een onderzoek om te zien of he: resultaat van de steekproef re presentatief is voor alle wonin gen. Het valt Oost bitter tegen, dat het Wonïngbeheer hierop niet reageert, Integendeel, in het jaarverslag stelde Wonïngbe heer ijskoud dat de besparing in een meetwoning 45 procent blijkt te zijn. De steekproef van Oost komt echter uit op 14 pro cent. Aanvankelijk vond Oost de Openbare Nutsbedrijven Schie dam bereid om het effect van de renovatie op de stookkosten te onderzoeken, maar later krab belde de ONS terug met de me dedeling dat de verhuurder hierin betrokken moest worden. Bij die verhuurder, het Gemeen telijk Woningbeheer, ving Oost evenwel bot. Oost vroeg daarom aan burgemeester en wethou- j ders om te bemiddelen, en het j college stuurde een brief hier- over door aan Woningbeheer-di- recteur Ton Verdoes. Vervol- gens hoorde Oost opnieuw niets. 1 Daarom is nu de gemeenteraad aangeschreven: „Geachte leden Van de raad, de bewonersvereni ging vraagt u deze impasse te doorbreken". - Oost vraagt om een onafhankelijk technisch on derzoek naar mogelijke ont werp- en uitvoeringsfouten. Daaruit zal blijken, of het Wo ningbeheer gekapitteld moet worden voor het geven van een verkeerde voorstelling van za ken bii de start van de renovatie. De Wolf sluit evenwel niet uit dat het aan. de aannemer ligt. „Het water komt door de muren heen, dat hoort toch niet? Het is aangenomen werk, dat moest natuurlijk gauw af. Ja, hoe gaat dat? Als aan het eind van de m De hoek van de Hogenbanweg en de Lorentzlaan: van zulke ge renoveerde woningen heeft Schiedam-Oost er 540. Maar niet. overa! zitten de bewoners er warmpjes bij. werkdag de bus vulschuim leeg is, doen ze gewoon wat minder in de spouwmuur, en niemand die het ziet". „Als je veel uithuizig bent, haal je de beoogde besparing wel", zegt Jacques Freijee spqttend. Hij vindt het vreemd dat „in de energiestad Schiedam een dis cussie over de besparing op de stookkosten niet enthousiast wordt opgepakt". Schiedam Door een ongeluk kig gekozen datum krijgen de Scbiedamse molendagen dit jaar een wat mager programma. De werkgroep, die het evenement organiseert, wilde niet afwijken van de landelijke molendag op 14 mei, maar die keuze heeft en kele onaangename gevolgen. Het hoogtepunt van het feest komt nu te liggen tussen Hemel vaartsdag en een weekend. Daardoor zal veel publiek waar schijnlijk de voorkeur geven aan een verblijf op de camping bo ven het feestgedruis lil de Scbie damse binnenstad. Bovendien worden elders in het land ook evenementen georganiseerd, waardoor het aanbod aan attrac- tiesin Schiedam vrij gering is. De vloot oude schepen, die vorig jaar lag afgemeerd in de Lange Haven en voor een spectaculair succes zorgde, zal dit keer aan zienlijk kleiner zijn. De meeste schippers zijn dat weekend te vinden op het Haringvliet, waar een race voor historische zeil schepen wordtgehouden. Voorlopig omvat het program ma voor de molendagen een tiental onderdelen. Het zwaarte punt komt neer op de schouders van de zakkendragers van het Sint Anthonisgüde, die balen meel uit molen De Vrijheid naar distilleerderij De Tweelingh gouwen en eiders in de stad met paarden bespannen sleden en karren beladen. Verder bestaan de festiviteiten grotendeels uit twee braderieen op de Noord- vest en de Hoogstraat Traditie getrouw houden de molens en drie distilleerderijen Uto's De Tweelingh, Dirkzwager en De Kuyper open huis. Op de op roep voor straatartiesten, die kunnen rekenen op een start- geld van honderd gulden, heeft nog niemand gereageerd. VVV-directeur Ruud Pillard, woordvoerder van de werk groep, vindt het een beetje zonde van het feest. „De molendager zijn nooit een grootschalig eve nement geweest, maar dit is in derdaad wat aan de magere kant. Volgend jaar valt het tijd stip nog beroerder, rond Pink steren, en waarschijnlijk zullen we dan wél van de landelijke molendag afwijken". Molencoordinator Jos Gunne- weg houdt ondanks de tegensla gen goede moed: „Volgende week is de opbrengst van de sponsor-actie bekend. Dan we ten we wat er financieel alle maal mogelijk is. Ik denk dat het best een leuk feest zal worden". Schiedam Met Kerkepad en Ontdek Je Plekje lijkt Schiedam een fotogenieke doorbraak te hebben ge maakt. Opnieuw is de Jene- verstad door twee omroepen uitverkoren als lokatie voor een" tv-uitzending. De be langstelling is dit keer af komstig van de EO en van Children's Channel, een in ternationale zender die pro gramma's speciaal voor kin deren maakt De Evangelische Omroep maakte gisteren opnamen in Schiedam voorde documen taire 25 jaar aardgas. Een ca- meraploeg maakte daarvoor interviews, onder anderen met Jaap van Willigen, di-* recteur van de Openbare Nutsbedrijven. Maandag worden door Chil dren's Channel Scbiedamse kinderen gefilmd tijdens een rondvaart door de Lan ge Haven. De jongens en meisjes vertellen iets over de historische' "gebouwen, die zij passbren, en zij maken vervolgens een praatje met een brugwachter over zijn beroep. Het programma van de EO .wordt uitgezonden op woensdag 20 april, om 20.30 uur Via Nederland 1. De da tum, waarop het kinderpro gramma op de buis komt, is nog iüerbekend. Vlaardingen - Een Vlaardings jongetje is gisteren door een auto aangereden op de Burgemeester Pruissingel. Het ongeluk ge beurde, toen. het kind ter hoogte van het Kolpabad plotseling de weg over stak, In het ziekenhuis bleek later, dat het kind alleen wat schrammen en builen had opgelopen. Het jongetje kon hierop met zijn ouders mee naar huis. Vlaardingen Het bestuur van de Algemene Stichting voor Huis vesting en Verzorging van Bejaarden (ASHVB) heeft haar directeur de toegang tot de gebouwen van de stichting ontzegd. Op nadrukke lijk verzoek van het stichtingsbestuur heeft de directeur, G.J. Ver- burg, bovendien buitengewoon verlof genomen. Dat staat in een vanochtend uitgegeven verklaring van het stichtingsbestuur, dat on der leiding staat van wethouder Jan Madera De positie van de directeur ïs onhoudbaar geworden, nu er sterke vermoedens zijn dat de directeur financieel geknoeid heeft. Tevens worden de 'relatieproblemen' van de directeur (een inmiddels ver broken buitenechtelijke affaire met een stagebegeleidster) gebruikt als motivatie voor de beslissing. Naar de financiële handel en wandel van Verburg wordt momenteel een onderzoek ingesteld. Van de uitkomst zal afhangen of Verburg nog kan terugkeren als directeur. Schiedam—Bewoners, midden standers en schooldirecties uit Nieuwland hebben ""gisteren een eerste gesprek gehad met de ge meente over de toekomst van hun wijk. Hoewel er weinig concrete za ken aan de orde kwamen, is de bewonersvereniging van Niemvland tevreden over de ontmoeting. Uit de samenstel ling van de ambtelijke delegatie alleen al bleek, dat de gemeente de wijk ais gesprekspartner se rieus neemt. Afgevaardigd naar het buurthuis aan het Dr. Wj- bautplein waren adjunct-direc teur gemeentewerken Frans Griffioen en zijn rechterhand Jos Verbakei, staffunctionaris Mol van woningbeheer, Rob van der Noll van bureau huisvesting en Jules Peppelaar (openbare werken). Na dit verkennende gesprek volgt in april een tweede onder houd. Aan de orde komt dan hoe de stadsvernieuwing in Nieuw land gestalte moet krijgen. De gemeente wil de wijk een facelift geven en meer variatie aanbren gen in de eenzijdige woning voorraad, die voornamelijk uit portiekflats bestaat. VlaardingenGrauwe vlie genvangers en mezen kun nen sinds gisteren een nestje bouwen in kleine vogelhuis jes m de Broekpolder. Voor uilen en torenvalken hangen er grotere kasten aan de bo men. Leerlingen van de tech nische school timmerden de kastjes. Burgemeester Fred van Lier nam ze gistermid dag in ontvangst in de kanti ne van hockeyclub Pollux, aan het randje van de polder. „Zo hebben wij weer iemand een poot uitgedraaid en iets gekregen zonder dat het ons iets heeft gekost", grapte de burgemeester. „Dat doen wij als gemeente wel vaker". Van Lier kreeg de vijftig ge nummerde nestkastjes uit han den van de directeur H.J. Meij van de lts. De burgemeester spij kerde zelf kastje nummer 25 te gen een boom: een huisje dat be stemd is voor degrauwe vliegen vanger. De leerlingen hingen de overige nestkastjes op. „Wij be steden op on2e school veel aan dacht aan techniek in relatie tot natuur", zei Meij. De burgemees ter herinnerde zich, dat Vlaar dingen daar vaker plezier aan had beleefd. Zo kreeg de ge meente eerder van de technische Burgemeester Fred van Lier helpt een handje bij de bungalow- bouw voor vogels. school duiventillen en houten vuilnisbakken voor in het Lic- kebaertbos. Tot de rumoerige leerlingen van de school zei Van Lier, dat hij het maar 'een gotspe' vond, dat er nestkastjes in de Broekpolder werden opgehangen. „In de pro gramma's van alle politieke par tijen stond, dat er geen woningen gebouwd mochten worden in de Broekpolder. En nou gaan wij hier een paar bungalows voor de vogeltjes ophangen. Als dat maar geen ruzie geeft binnen het college..." De directeur van de lts Zei te ho pen, dat de vogels de kastjes zou den gebruiken. „Misschien heerst er volgend jaar woning-' nood onder de vogels in de Broekpolder", zei Meij. ,;Dan kunt u altijd een beroep op ons doen om nog meer nestkastjes te maken. Desnoods timmeren wij er weer vijftig". Schiedam Dienstencentrum De Woudhoek staat een verbou wing te wachten, waarvoor de stichting Gecoördineerd Oude renwerk drie ton. mag uittrek ken. Burgemeester en wethou ders hebben daarvoor toestem ming gegeven. De Woudhoek bevindt zich aan het Herman Heïjermansplein. Vlaardingen Marjolein Wiltschut, Peter Oostbaan en Remko van Galen krij gen woensdagavond in de Stadsgehoorzaal een gratis cultureel jongerenpaspoort van burgemeester Fred van Lier, De drie vieren die dag hun zestiende verjaardag en 16 maart is door jeugdorga nisaties uitgeroepen tot dag van de 16-jarigen. De Stads gehoorzaal viert die dag met een 'hip-hopfestival'. Het feestje in het theater be gint om zeven uur met de uitreiking van de CJP's. Vervolgens laten jongens en meisjes van 14 tot 18 jaar ho ren hoe goed zij kunnen rap pen, De beste muzikale snel- sprekers van de avond staan op 2 april ïn het voorpro gramma van een show met professionele rap-groepen uit Amsterdam en Rotter dam in de Stadsgehoorzaal. Vlaardingen Bij een inbraak in de meubeltoon2aal van Win ter &i De Lange is eerder deze week een parket ter waarde van 2000 gulden ontvreemd. De in brekers wisten zich toegang tot de winkel aan de Parallelweg te verschaffen door aan de achter zijde een raam in te slaan. De ei genaar deed bij de politie ook aangifte van flinke vernielingen in zijn winkel. De precieze scha de in onbekend. Vlaardingen De jeugd uit de Vettenoordsepolder verplaatst de wekelijkse disco vanavond opnieuw van buurthuis De Fij- pelaar naar het Liesveld. Het buurthuis is gesloten uit protest tegen bezuinigingen van wet houder Arij Maarleveld, zodat de dïseo-jeugd maar in de open lucht plaatjes draait. De jongens en meisjes uit de VOP willen dat de beheerder van de Pijpelaar, Hans Holle man, weer door Maarleveld in dienst wordt genomen. Vorige week werden tussen het dansen door op het Liesveld 300 sympa thiebetuigingen. ingezameld. De discogangers hopen die score vanavond te evenaren. „Het is wel koud, zo buiten, fnaar dat mag de pret niet drukken", aldus een jongere uit de Vettenoordse polder. door CHRIS WOERTS Maassluis De FNV nam een afwachtende houding aan, maar nadat afgelopen week de verzelfstandiging van Vecom bv uit Maassluis definitief een feit was gewor den, vierde het personeel spontaan een feestje. Slingers werden'in het kantoor opgehangen, de vlag uitgesto ken. The Challenge of Indepen dence (de uitdaging van onaf hankelijkheid), zoals één van spreuken luidde die op een muur werd geschilderd, daar staat het bedrijf nu voor. Drs. Rein l Ereeman (directeur) en drs. Hein van der Meer (ma- naging director) zagen het ge heel glimlachend aan. Na lang onderhandelen konden de on dernemers het volledige aande lenpakket overnemen van het Duitse moederbedrijf Joh. A. Benckiser GmbH. „De toekomst van het bedrijf is op deze manier veilig gesteld", aldus Rein Breeman. Het Maas- sluise bedrijf, gespecialiseerd in chemische producten en techni sche service voor scheepvaart en industrie, telt drie divisies: scheepvaart, industrie en servi ce. „Wij waren bang dat het be drijf zou afbrokkelen als het op de oude voet voortgezet zou worden", aldus Rein Breeman. „Het zijn best spannende tijden geweest. Tot aan de laatste on derhandelingen stond het zweet ons in de handen". „Ik ben blij", haakt Hein van der Meer in, „dat het allemaal achter de rag is. We kunnen ons nu weer volledig concentreren op de onderneming. Niet alleen voor ons was er die spanning, ook voor het personeel. De werkgelegenheid is nu veiligge steld. We kunnen onze positie op de markt gaan uitbouwen". Burgemeester en wethouders van Maassluis brachten vandaag een werkbezoek aan het bedrijf. De bestuurders kregen uitleg over de produkten, die door Ve com aan de scheepvaart en de in dustrie over de gehele wereld worden geleverd. Het bedrijf is leverancier van chemische pro dukten, die door zelf ontwikkel de doseerapparatuur worden toegevoegd aan ketelsystemen en leidingnetten van schepen, petrochemische industrieën, zie kenhuizen en zwembaden. Kalkaanslag wordt op deze ma nier voorkomen. „Hetsysteem kan daardoor beter functioneren. Vergelijk het maar met een fluitketeltje thuis, na langdurig gebruik krijg je ook met kalkaanslag te maken. Dat moet dan wel verwijderd worden. Wij doen het alleen in het groot", aldus Hein van der Meer. Verder is Vecom onder meer leverancier van niet- agressieve reinigers en ontvet- ters. In 1981 kwam Rein Breeman het Maassluise bedrijf versterken. Hij had in Duitsland bij Pakhoed gewerkt en zag in de Vecom een nieuwe uitdaging. „De scheep- Drs. Hein van der Meer (rechts) en drs. Rein Breeman hebben het aandelenpakket van Vecom kunnen overnemen. De verzelfstandiging van het bedrijf kreeg daarmee definitief gestalte. aldus Rein van der Meer. vaart heeft mij altijd getrokken. Het is een uiterst loyale bedrijfs tak. Contracten bijvoorbeeld worden over een lange periode afgesloten. Je kunt op elkaar re kenen". Op zijn verzoek kwam Hein van der Meer een jaar later bij het be drijf dat al 35 jaar in Maassluis is gevestigd. Hij kwam van Texa co. „We voelen elkaar perfect „Hein had ons bedrijf in het ver leden enkele adviezen gegeven. Het klikte en toen de mogelijk heid zich voordeed, heb ik hem gevraagd om het team te komen versterken". Het leidende duo woont in Rot terdam, maar is in de lóóp van de jaren verknocht geraakt aan Maassluis. „Precies de goede ge meente voor eert bedrijf als het onze", maakt Rein Breeman dui delijk. „In Rotterdam tel je niet mee. Daar komen de echt grote bedrijven het eerst aan bod, dan pas de kleintjes en vaak zien ze je dan nog niet staan. Hier hebben we ook de ruimte, we kunnen doorgroeien zonder al te veel problemen". Vecom telt naast de Maassluise vestiging, waar 50 mensen wer- ken, een netwerk van vestïgin- gen over de gehele wereld. We reldwijd telt het concern 200 werknemers. In onder meer Antwerpen, Londen, Singapore, Hongkong, Taiwan en New York heeft de Vecom onderne mingen. In 130 havens staat meet- en regelapparatuur ter be schikking van de klanten. Het bedrijf mag dan tot volle te vredenheid renderen, chemi sche concerns worden veelal af geschilderd als milieuvervuilers. Rein Breeman en Hein van der Meer kennen de verhalen. Ze maken zich echter geen zorgen over vervuiling [van bijvoor beeld de grond aan de Mozart- laan. „We hebben een eigen mi- lieu-inspecieur. Die kijkt bij wij ze van spreken dagelijks de mensen op de vingers. Hij zorgt dat streng de hand wordt gehou den aan de voorschriften. We willen niet roomser dan de paus zijn, maar wat het milieu betreft kun je je geen side steps veroor loven. De wetgeving is wat dat betreft in Nederland duidelijk. Veel beter dan in België, waarop alle mogelijk manieren gesjoe meld kan worden", aldus Rein Breeman. Vult Hein van. der Meer aan: „Aan de Mozartlaan kun je van een ideale situatie spreken. In het verleden, aan de Troelstraweg, was het wel an ders. Ik vergelijk dat wel eens met dé sfeerbeschrijvingen zoals die in de boeken van Charles Dickens worden gegeven En wat de toekomst betreft, Rein Breeman met een speelse glim lach rond de lippen: „Het bedrijf zal verder groeien. We zullen ons verder specialiseren op de hoofdmarkt: de scheepvaart".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1