Stadsgehoorzaal blijft behouden' Afscheid met Weemoedt Schiedam vroeg op voor paardenmarkt Padvinders sparen is ook heel leuk VLAMNGS DAGBLAD SSliililSü GODRADT r. NIEUWE WATERWEG COURANT Margriet vervangt prinses Juliana Start van kabelkrant uitgesteld Jongelui agressief Maarlevelden Ranshuijsen ontkennen sloopplannen: Keur van Vlaardingse artiesten op De Laatste Salon Politie slaags met jongeren Filatelisten vieren derde lustrum ®S Strijd van humanisten wordt gebed zonder end Samenscholen MAANDAG 14 MAART 1988 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 435Q657 - sportredactie: 4345209 Schiedam De start van de ka belkrant in Schiedam, opgezet en geëxploiteerd door Avond bladen Combinatie Rotterdam (ACR), is voorlopig uitgesteld. De vertraging wordt veroor zaakt door technische proble men. „We zijn druk bezig om het euvel te verhelpen, maar wan neer we nu weer gaan draaien, is niet te zeggen", aldus Frank van Hiel van de ACR. De vertraging kan ook gevolgen hebben voor de kabelkrant van Maassluis. De proefuitzendlngen zouden volgende week maandag van start gaan, maar door de technische problemen in Schie dam is de kans groot dat ook in deze gemeente besloten moet worden de eerste uitzendingen op te schuiven. Maassluis De politie van Maassluis heeft zaterdagavond drie Schiedammers aangehou den die op het perron van station Maassluis vernielingen aan brachten. Na tips van omwonen den kon de politie de jongelui, die al verschillende reclamebor den kapot hadden gemaakt, in rekenen. Meteen proces verbaal werd het trio naar huis gestuurd. Zaterdagnacht moest ae politie van Maassluis collega's van de spoorwegpolitie assisteren, In de trein van Hoek van Holland naar Rotterdam werden ver schillende vernielingen aange richt De machinist zette de trein stil bij station Maassluis centrum, waarna de politie 14 jongelui kon aanhouden. Uit verklaringen op het politie bureau bleek dat slechts drie jon gens banken met een mes had den bewerkt Zij kregen een pro ces-verbaal aan hun broek. Vlaardingen Prinses Margriet nam vandaag- de Geuzenpenning in ontvangst, die de stichting Geu zen verzet 1940-1945 posthuum heeft toegekend aan haar grootmoeder, koningin Wilhelmina. Prinses Margriet nam tijdens de plechtige bijeenkomst in de Grote Kerk in Vlaardingen de honneurs waar voor haar moeder, prinses Juliana, die tijdens haar skiva kantie in Lech ingesneeuwd wasgeraakt De voorzitter van de stichting Geuzenverzet, S. Minco, noemde koningin Wilhelmina 'een toonbeeld van onver zettelijkheid' en prees de inspirerende rol die zij speelde voor het verzet in de Tweede Wereldoorlog. De geuzen penning is vorig jaar ingesteld om „de lessen die uit het tijdperk van de Tweede Wereldoorlog getrokken kun nen worden levend te houden". De eerste Geuzenpen ning werd toegekend aan Amnesty International. Lévi Weemoedt, muzikaal begeleid door Fred Plek, was volgens ve len de absolute ster van De Laatste Salon. Vlaardingen Alle actie groepen, die strijden voor be houd van de Stadsgehoorzaal, kunnen gevoeglijk worden opgeheven. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen zijn niet van plan het cultuur complex aan de Schiedamse- weg af te breken. „We laten 'm staan", deelde wet houder Arij Maarleveld (PvdA, cultuur) vrijdag ïn de wandel gangen van de laatste Salon de Harmonie kort maar krachtig mee. John Ranshuijsen voorzitter van de PvdA-raausfracti e, ver duidelijkte: „Iedereen olie een blik op de meerjarenbegroting werpt, snapt dat we simpelweg geen geld hebben vooreen nieu we schouwburg, en dat deze dus moet blijven staan. Ik geef de verzekering dat de Stadsgehoor- door CAREL VAN DER VELDEN Vlaardingen„Het lijkt erop dat de absurdi teit hier zijn hoofdkwartier heeft opgeslagen. Zoals u weet kan ik best een en ander verzin nen, maar de Vlaardingse realiteit van alle dag overtreft alles" Van de artiesten, die vrijdagavond in de Stadsge hoorzaal optraden, had waarschijnlijk niemand het zo naar zijn zin als Lévï Weemoedt. Vlaardings meest succesvolle auteur weigerde gedurende lan ge tijd in deze contreien op te treden, maar toen hij vrijdag einde] ok weer eens op het podium_stond, was hij er met geen tien stokken vanaf te krijgen. De Laatste Salon, vormde vrijdag de apotheose van de serie talkshows, die de Vlaardingse journa listen Aad Rietveld en Dick van der Lugt organi seerden. Elf maal in zaal de Harmonie, waar bij zonder op de stad Vlaardingen van toepassing zijn de onderwerpen als de liefde, het succes van Remi Poppe en de slooppraktijken van de Vlaardingse wethouder Bas Goudrïaan ter sprake kwamen. Voor de laatste aflevering werd de Salonformule precies omgekeerd: de Harmonie werd ingeruild voor de Stadsgehoorzaal en de nadruk lag in plaats van op het interview nu nadrukkelijk op de arties ten. Slechts tweemaal ontvingen Van der Lugt en Rietveld een gast aan de spreektafel voor een kort gesprek. Eerst Janka Verhoeff, die zich een ver woed tegenstandster van sloopplannen van het theatercomplex toonde. Later op de avond liet de Rotterdamse architect Johan de Vries zijn licht schijnen over architect Sybold van Ravesteyn, die de Stadsgehoorzaal ontwierp. De Vries schreef een boek* over Van Ravesteyn, dietot.de beste, maar tegelijkertijd tot de meest ge sloopte architecten van deze eeuw wordt gere kend, DeVri.es vermoedt dat die sloopwoede alles te maken heeft met de frivole bouwstijl, met veel ronde vormen en ornamenten, die Nederlanders als wezensvreemd voorkomt. De interviewers kregen vanuit de mond van De Vries echter niet de ferme taal te horen, waarop zij wellicht hadden gehoopt. De Stadsgehoorzaal, maakte De Vries duidelijk, is niet het meest karak teristieke gebouw dat Van Ravesteyn bouwde. Tot zwaarwegende, cultuurhistorische uitspraken te- een sloop liet De Vries zich dan ook niet verleiden. (óndanks aandringen van Dick van der Lugt en Aad Rietveld bleef de Vries bescheiden: „Persoon lijk vind ik de Stadsgehoorzaal een mooi gebouw. Daarom zou ik sloop betreuren". Lévi Weemoedt, muzikaal begeleid door Fred Piek, maakte zijn 750 koppen tellende gehoor dui delijk, dat hij met zijn spot, verwoord in gedichten, cabareteske teksten en liedjes, als geen ander in staat is de stad en zijn gemeentebestuur een lach spiegel voor te houden. „Ik las in de krant dat Vlaardingen in aanmerking voor de milieuprijs wil komen. Dat is nog eens mooi. Als ik zie dat mijn zoontje vuile handen heeft, geef ik hem een standje omdat hij zijn handen onder de kraan heeft gehou den". Een vies gezicht trekkend: „Het is een wat stroperige, bruine substantie, die daaruit komt". Nadat hij zijn visie had gegeven op de Vlaardingse golfbaan („een natuurreservaat der rijken") en het Liesveldviaduct, waar de auto's plots moeten af remmen voor 'overstekende huisjes', vond Wee moedt het niet gek dat Vlaardingen „de enige stad is waar Riagg en riool in de Maas uitmonden". De lange act van Weemoedt droeg er wel toe bij dat het programma vreselijk uitliep. Ook de Vlaamse ehansonnière Delia Bossiers, begeleid door Vlaar- dinger Ben van der Linden, kon met haar zoete stemgeluid op zoveel respons rekenen, dat zij meer nummers bracht dan was gepland. Maar het was met name het publiek zelf, dat er vrijdag voor zorgde dat de voorstelling een latertjè werd. Tal van oude bekenden ontmoetten elkaar weer eens in de wandelgangen, waardoor heel wat mensen in de pauze de tijd vergaten. Pas na twintig keer bellen waren ze bereid in de zaal terug te ke ren. Na de lange zit in de schouwburg, waar verder het Bleekstraat-trio, The Amazing Stroopwafels, Cor nells Pons, het bewegingstheater van Annette Braad en het trio Otros Tiempos-— met een in het Spaans 2ingende Monica de Koninghun stadge noten lieten zien dat Vlaardingen in artistiek op zicht zeer wel zijn mannetje staat, spoedden veel mensen zich reeds tijdens het optreden van harmo- nievereniging Sursum Corda met een zeer achter werk naar bar en bal na. Het was toen al tegen twaalven. Veel bezoekers bleken echter nog ge noeg energie over te hebben om tot in de vroege uurtjes door te feesten op de swingende klanken van de Hot Bluezz Band en Vibes Unit. Schiedam'— De organisatoren van de Schiedamse paarden markt hebben een leuk succesje geboekt. Hoewel het zaterdag op de kop af veertig jaar geleden was dat er hengsten, merries en pony's op de Grote Markt werden verhandeld, pakte de Je- neverstad de traditie moeiteloos op. De kooplui, die zo'n ze ventig dieren hadden aangevoerd, deden buitengewoon goe de zaken. Ondanks het grauwe weer wa ren veel Schiedammers al vroeg uit de veren om het evenement vanaf het begin te kunnen mee maken, Rond acht uur drentelde er al publiek op de markt, nieuwsgierige blikken werpend op sigaren rokende boeren, die klompen droegen en duffelse jassen. De paarden waren braaf: ze lieten zich gewillig aaien. „Natuurlijk is dit geen echte paardenmarkt, daarvoor moetje naar Utrecht of Den Bosch, hoe- Schiedam Na een nachtelijke vechtpartij met een groep jonge ren heeft de politie zondag zeven arrestaties verricht. De onlusten begonnen in de Boterstraat, -waar de jongeren door politie werden omsingeld, omdat zij aan de Parkweg enkele winkelrui ten hadden ingegooid. De politie gebruikte de wapen stok om de daders uit de groep te halen. De groep, afkomstig uit jongerencentrum Aladdin in Nieuwland, verspreidde zich, maar ging even later op de Broersvest tot de tegenaanval over. De agenten trokken op nieuw de wapenstok en arres teerden opnieuw enkele jonge ren wegens openlijke ge weldple- 'ging. De zeven arrestanten wer den in de loop van zondagaoch- tend vrijgelaten. Twee daders, die na het gevecht ontkwamen, worden waarschijnlijk vandaag aangehouden en verhoord. Vlaardingen Als je niet uitkijkt, loopt de viering van een jubileum al gauw in d_e papieren. Daarom doet de fi latelistenvereniging Vlaar dingen Omstreken weinig aan het 15-jarig bestaan. „We zijn er in de eerste plaats om te postzegelen, en trouwens, geld om Toon Hermans in te huren hebben we toch niet", zegt penningmeester - Cor Hollaar zonder een spoortje ironie. .Tweeëneenhalf jaar geleden vierde de vereniging voor het laatst een jubileum. Wegens het koperen bestaan wilden de leden toen een "uitstapje maken naar het postzegelmuseum in Den Haag. Het reisje leek aanvanke lijk op een mislukking uit te lo pen. Bouwvakkers waren druk bezig het museum te renoveren, - wel het ook daar zo wild niet meer is", verklaarde een koop man. „Dit is leuk voor de winke liers, een publiekstrekker. En ook wel voor ons, want vraag blijft er altijd, mensen willen een pony voor hun kinderen, of een paard voor in de manége of om voor een opgeknapt karretje te spannen. En je hebt er ook die al leen een ouderwets lantaarntje kopen voor in de woonkamer". Dat zoveel kinderen een ritje wilden maken in de paarden tram en zich verdrongen bij de open koetsjes voor het ringste ken, deed initiatiefnemer Chris Coppens zichtbaar deugd. „Hon derdduizend bezoekers halen we niet, maar het is lekker druk en de mensen zijn vreselijk enthou siast. Ik had hier zojuist iemand die vroeger altijd met zijn vader naar de markt kwam. Nu staat hij hier zelf met paarden, met zijn eigen zoon". Coppens' collega-middenstan der John van Buuren keek be denkelijker: „Alleen wat de kos ten betreft hebben we ons een beetje vergaloppeerd. Voor de demonstratie van de Spaland Ruiters bij de Uitkijk moesten we negentig kuub zand storten, dat was een flinke tegenvaller. En die dranghekken blijken ook aan de prijzige kant". De winkeliers uit de binnenstad gaan deze week bekijken of een paardenmarkt in 1989 financieel wel haalbaar is, 2 Veel kijkers en ook behoorlijk veel kopers: de eerste Schiedam- 8 se paardenmarkt na veertig Jaar o werd een redelijk succes. 2 I zodat het gezelschap maar een kijkje ging nemen in het Vredes- paleis. Dat bleek een gouden ge dachte: het internationale hof van justitie, dat in het paleis ge vestigd is, geeft zijn eigen zegels uit en die zijn zo zeldzaam dat een verzamelaar er alleen maar van kan dromen ze ooit te aan schouwen. De filatelisten uit de Rijnmond bewaren dan ook hoogst aangename herinnerin gen aan. dat bezoek. Voor het derde lustrum staan er geen excursies op het program ma. De vereniging heeft geko zen voor een wat saaier, maar toch wel passend alternatief: een postzegelvefling. Het wordt de drukte: een man of tachtig. De rest van de 350 leden breidt de collectie liever uit via de rond zending, een kistje met zegels dat de leden aan elkaar doorgeven, nadat ze er thuis op hun geraak hebben uitgehaald wat van hun gading is. Ideaal voor de leden die op de zuidelijke Waterweg- oever wonen. Die hoeven dan niet voor iedere ruilbeurs of vel ling naar gebouw Triangel in "Vlaardingen te komen. dag 15 maart een dubbele reden is om feest te vieren. Bij wijze van hommage worden er precies honderd vijftig kavels geveild. Hollaar verwacht de gewone f Toch kan de ware verzamelaar 1 eigenlijk niet buiten zulke perio- dieke verkopingen- Hollaar. ;a „Daar iets kopen is altijd stuk ken voordeliger dan naar een handelaar gaan of naar de zater dagse beurs op het Doelenplein in Rotterdam. Die jongens zitten dicht tegen de catalogusprijs aan, wij zitten daar meestal een stuk onder. Bij ons gaat zelden of nooit iets voor honderd procent weg". Cor Hollaar uit Schiedam, penningmeester van de filatelistenverenl- qinq Vlaardingen Omstreken, poslzegelt ai een jaar of tien. „Als je met één land bent uitgekinderd, slap je gewoon over op iets anders Over geld gesproken: de pen- leggen. „In ieder geval zul je bij ningmeester wil meteen even ons in de vereniging vergeefs het misverstand rechtzetten dat naar beleggers zoeken. Wij doen iedere postzegel verzamelaar zijn het voor de liefhebberij. Als je hobby ziet als een vorm van be- uitgekinderd bent met een land omdat het te duur wordt, stap je gewoon over naar een ander land. Want stel dat ie van 1400 zegels de laatste vijftig mist en die kosten 28.000 gulden; dan zit je toch aan je plafond?" Padvinders Hollaar heeft inmiddels ontdekt dat je 'niet de hele wereld kunt sparen'. Wie verzamelt, moet keuzes maken. Dat doen de le den van zijn vereniging dan ook. „We hebben een man die bij de Shell werkt en die alleen olies spaart. Zegels met boortorens of tankers erop. Dat is best nog een uitgebreid thema, want vooral in de Arabische landen geven ze veel van dat spul uit". Anderen houden het liever bij postzegels met vlinders of padvinders. Het voor weinig geld bij elkaar sprokkelen van een uitgebreide collectie is juist het leuke van de filatelie, vindt Hollaar: „Als kind begin je met een albumpie vul len, pas later begin je aan het se rieuze werk. En dan kom je tot de ontdekking dat je heus niet met 10.000 gulden op zak naar een handelaar hoeft te stappen". De meest doelmatige methode is gewoon ruilen: „Er zijn directeu ren lid van onze vereniging, maar ook mensen van de reini ging. Die gaan heel normaal met elkaar om als je verzamelt, kijkje niet naar status". Bij de 150 kavels, die dinsdag in Triangel onder de hamer ko men, zitten enkele zeldzame exemplaren. Het rondschrijven vermeldt diverse bijzondere poststukken en uitgaven vanaf het jaar 1850. Hollaar weet niet uit het blote hoofd of er exem plaren van Willem III zonder tanden of Wilhelmina's met los haar op de lijst staan 'konin- gmnekoppies' van het huidige Nederlandse staatshoofd komen in elk geval niet aan bod. Hol laar: „Het heeft geen enkele zin, die te veilen. Daar zijn er twaalf miljoen van". *r zaal de eerstkomende 15, 20 jaar niet wordt afgebroken Plannen voor een niëuwg schouwburg aan het Buizengat of op het Liesveld mogen daar mee van de baan lijken, even goed blijft het gemeentebestuur van mening dat het bouwwerk van architeetSybold van Raves teyn aan de Schiedamseweg ho peloos is verouderd. Modernise ring van het meubilair, de tech nische installatie en de toneelto ren zijn hard nodig. Maarleveld en Ranshuijsen rea geerden me. hun uitspraken op de oprichting, vorige week, van de Vereniging vrienden van het Stadsgehoorzaalcomplex. Eerder bestond al het fonds Redt de Harmonie en de Stadsgehoor zaal'van de slopershamer. Over de toekomst van zaal de Harmo nie werden vrijdag geen duide lijke uitspraken gedaan. Schiedam Al vaker is 4e stichting Humanistisch Vor mingsonderwijs stukgelopen op de gemeentelijke onwil om te subsidiëren, en. ook na de huidige afwijzing van Haar verzoek zal de stichting niet het moede hoofd in de schoot leggen. De strijd voor huma nistische vorming is nog 'met gestreden. T Vanavond staat de kwestie weer eens op de agenda van de Schie damse gemeenteraad, maariver- moedelijk zal opnieuw niemand er een woord over vuil raakeri. Het advies is om een bezwaar schrift van de humanisten onge grond te verklaren: een hamer stuk. De onderwijscommissie uit de gemeenteraad besloot een jaar geleden tot invoering (op ter mijn) van het schoolvak geeste lijke stromingenwaardoor ^af zonderlijk godsdienstonderricht en humanistische vorming over bodig werden geacht Als logisch vervolg hierop maakte de ge meenteraad in juni een eind aan de verordening, waarin het le vensbeschouwelijk onderwijs was geregeld. De stichting ging in beroep. Vol gens haar was het gemeentebe stuur voorbijgegaan aan de fi nanciële consequenties (beëindi ging van subsidie zou tot ontsla gen leiden) en ook vond de stich ting het raadsbesluit matig ge motiveerd. Maar de bezwaarden beroepsschriftencommïssie. 1 trekt zich hier weinig van aan. Het staat de gemeenteraad vrij om te beslissen welke zaken ge subsidieerd worden, vindt ,de commissie, en bovendien kwdm de stichting zelf met de medede ling op de proppen, dat er in een naburige gemeente een nieuw project kon worden gestart, zo dat personele consequenties'uit bleven. L De stichting Humanistisch Vor mingsonderwijs vond dat de,fi nanciële positie van de gemeente niet zo benard was, dat er geen kruimeltje af kon voor humanis tische vorming op basisscholen. Maar de beroepscommissie vindt dat het niet aan de stichting Js om daarover te oordelen; -dat kan de gemeenteraad zelf wei' Dat godsdienstonderwijs en-hu manistische vorming niet meer als aparte lessen gegeven worden, betekent niet dat de leerlingen van Schiedamse ba sisscholen er ook helemaal mets meer over horen. De bedoeling van het vak geestelijke stromin gen is namelijk, dat een breed scala aan denkrichtingen wordt gepresenteerd, met aandacht voor islam, boeddhisme, chris tendom, humanisme, marxisme en fascisme. Dit pakket was evenwel niet volledig. Belangrij ke filosofieën zouden evenzeer een rol kunnen spelen in het nieuwe schoolvak, waarvan jle omschrijving in een nota van maart vorig jaar beperkt bleef tot enkele religieuze stelsels en een willekeurig samenraapsel van materialistische stromingen. Schiedam Groenoord en. De Ouverture krijgen een kwart miljoen gulden voor een verbou wing vanwege de integratie: "De twee openbare basisscholen zijn' op hetBachpleïn vlak bij eikaart gehuisvest. 'T'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1