De Block trekt schadeclaim in Politie betreurt vertrek adjudant Comfortabel zitten dankzij Kerkepad Tuinbouwproject blijft behouden immmmÊ: Geuzenverzet is blij* met prinses Margriet VLAARDMfiS 0A0BI10 SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Aladdin betreurt vechtpartij Bouwkeet twee keer doelwit IJslander overleden Noord-Zuid in regio Waterweg Moskee naast politiebureau Huisvesting: afspraak maken voorkomt chaos Vecom trots CNV-ledenhulp 'IK BEN GEEN SIETSMA9 Uitbreiding van school 'Extra verlof zwangerschap onvoldoende' ÉS» «SS. DINSDAG 15 MAART 1988 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen- Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Op een dok bij scheepswerf HVO is gistermor gen het(stoffelijk overschot van een 23-jarige zeeman uit IJsland gevonden. De politie vermoedt dat de man zondagavond, toen hij van boord ging, van de loop plank is gevallen. Hij maakte een val van tien meter. De IJs lander. die tot de volgende mor gen onopgemerkt bleef, over leed aan schedelletsel en onder koeling. Schiedam Jongerencen trum niet ver- antwor gesteld worde' ""chtpartij tussen p— - in groep jongelui, .uagmorgen vroeg in de Schiedamse bin nenstad. Hoewel de groep afkomstig was uit Aladdin, zegt Frans Mathot niets met de ongeregeldheden te maken te hebben. „Die gasten zijn gewoon gaan stappen en hebben er vervolgens een bees tenbende vèn gemaakt", zegt de beheerder van het jongerencen trum aan de De Meesteistraat in Nieuwland. De twintig jongens, die eerst In de Boterstraat en daarna op de Broersvest slaags raakten met acht politieagenten, hadden op de Parkweg enkele winkelrui ten ingegooid. Volgens de politie handelden ze uit geen ander mo tief dan 'baldadigheid'. Wel zou den de jongeren eerst flink wat gedronken hebben. Frans Mathot, die de honneurs waarneemt voor de zieke jonge renwerker John Collins (die op zijn beurt in de plaats kwam van Frans Ekel), vindt het bijzonder vervelend dat Aladdin door dit voorval in opspraak is gekomen. „We hebben de boel hier na de zomer keurig opgebouwd en dat zouden we graag zo houden. Bin nen gebeurt er ook absoluut niks iemand die iets probeert, wordt meteen op z'n plaats gezet. Het loopt hier juist waanzinnig goed, ook zaterdag hadden we een relaxte avond. Jammer dat er dan zoiets in de stad plaats vindt".1. Om degenen van de groep te ar resteren, die verantwoordelijk waren voor de vernielde win kelruiten, moest de politie ge bruikmaken van de wapenstok. Schiedam/Vlaardingen/Maass- luis De steden in het Water weggebied gaan meedoen aan de Noord-Zuid-campagne, die door de Raad van Europa is opgezet om de bevolking direct bij ont wikkelingssamenwerking te be trekken. Scholen, bibliotheken en andere organisaties uit de drie gemeen ten, zoals de Vlos (Vlaardingen voor ontwikkelingssamenwer king) zullen een bijdrage leve ren. Als actieweek is gekozen voor de periode 18 tot en met 23 april. Op de agenda staat onder meer een openbare discussie op vrijdag 22 april. MaassluisDe Turkse gemeen schap in Maassluis krijgt van de gemeente Maassluis een investe ringssubsidie van 117.500 gulden om een moskee met een speciale ruimte voor sociaal-culturele ac tiviteiten te bouwen. Het gebouw krijgt een plaatsje naast het politiebureau aan de Westlandseweg- De Turkse Ver eniging in Maassluis neemt de verdere bouwkosten voor haar rekening. Schiedam Bureau Huisves ting in Schiedam zal zijn cliënten voortaan alleen nog op afspraak Dntvangen. De ambtenaren wil len met die maatregel een einde maken aan de chaos in de wacht kamer en bij de loketten, lot dusverre kon iedereen zo maar de burelen in kantoorge- oouw 's-Graveland bïnnenlo- oen. Dat veroorzaakte piekuren, lie weer ergernis en spanningen :ot gevolg hadden bij de bezoe kers, Ook voor de medewerkers van bureau Huisvesting was leze situatie verre van ideaal. Zij moesten gesprekken met cliën- :en vaak afraffelen, om de .vachttijd voor anderen te her werken. Het afsprakensysteem gaat in op 5 april. Schiedam Directeur gemeentewerken Harm de Block heeft een schadeclaim inge trokken, die een ambtenaar eind februari had gestuurd naar de bewonersvereniging Sehie- dam-Zuid. Die brief moet als niet geschreven worden beschouwd, laat De Block weten. De claim had bij de vereniging grote verbazing gewekt. De bewonersvereniging werd namelijk aanspra kelijk gesteld voor de schade aan het asfalt van de Maasdijk, tijdens de jaarwisseling veroorzaakt door 'de kerstbomenbrand. Voorheen woedde het oudejaarsvuur op de kruising voor de Heilig Hart- kerk, maar een werkgroep stuurde aan op ver plaatsing naar de plek voorbij de Buitensluis. In die werkgroep hadden individuele omwonenden van de kerk zitting, maar ook clubhuis De Dijk, de bewonersvereniging Schiedam-Zuid, de politie, vandalismebestrijder Wil Boonstra, het kerkbe stuur en de gemeente. De werkgroep beperkte zich tot het organiseren van enkele festiviteiten om de jongeren naar de Maasdijk te trekken, maar de kerstbomenbrand zelf bleef een spontaan initia tief zoals elk jaarvan de jeugd. Het bevreemdde de bewonersvereniging dan ook zeer, zo blijkt uit het wijkblad de Gorzette, dat zi j aansprakelijk werd gesteld voor de schade van ruim vijfduizend gulden aan het asfalt. Want niet alleen wees het bestuur elke verantwoordelijkheid voor de brand af de gemeente had er zelf ook be lang bij gehad om de traditionele brand te ver plaatsen naar de Buitensluis en de Maasdijk. En terloops merkte de vereniging nog op dat het scha debedrag absurd hoog was, temeer omdat het asfalt er nog steeds beschadigd bij ligtEr heeft zeker een ambtenaar een grapje willen uithalen?" veron derstelt men in het bestuur van de BVSZ. „In vorige jaren raakte het asfalt van de Lekstraat beschadigd door het kerstbomenvuur. Toen knap te de gemeente dat zelf op. Nu werk je mee om een plannetje uit te denken, waar de gemeente zelf ook baat bij heeft-en dan sturen ze in het stadskan toor ineens een rekening. Dat is stank voor dank", redeneert men in Schiedam-Zuid. Raar vindt de vereniging het overigens ook, dat gemeentewer ken, die een wijkpost heeft in de Leliestraat, ken nelijk niet weet dat de BVSZ daar ook zit: de claim was geadresseerd aan de BVSZ, Dwarsstraat 42 - maar daar zit KlubhuisZuid, en dat is wat anders. Zuid vindt het niet meer dan normaal, dat De Block de brief heeft ingetrokken. vervolg van pagina 5 Vlaardingen Het zat de stichting Geuzenverzet gistermid dag niet mee: prinses Juliana ingesneeuwd in Lech, premier Lubbers en minister Brinkman vast in het kabinetsberaad. De hoogste gasten waren afwezig in de Grote Kerk op de Vlaardingse Markt, waar de Geuzenpenning werd uitgereikt. Maar de stichting was blij dat prinses Margriet haar moeder wilde vervangen. „Het kon niet mooier", zei voorzitter S. Minco. „Drie margrieten zijn het symbool van onze stichting en uw grootmoeder, koningin Wilhelmina, was tot haar dood onze erevoorzitster". Koningin Wilhelmina kreeg de tweede Geuzenpenning post- huum toegekend. „Haar voorbeeld heeft niet alleen in de ja ren 1940-1945 het verzet geïnspireerd en het Nederlandse volk hoop gegeven", zei Minco. „Het kan ook vandaag nog als zodanig werken op huidige generaties, die opnieuw en steeds weer geconfronteerd worden met dezelfde onmenselijkhe den". Commissaris der koningin mr. S, Patijn reikte de Geuzenpen ning en de bijbehorende oorkonde uit aan prinses Margriet. Patijn verving minister-president Lubbers. Het was aanzien lijk minder druk in de Grote Kerk dan bij de eerste uitreiking van de Geuzenpenning. Die ging vorig jaar naar Amnesty In ternational Nederland. De uitreiking was ingebed in tradities. De 15 Geuzen, die op 13 maart 1941 werden gefusilleerd, werden herdacht bij het Geuzengraf op begraafplaats Emaus. Later werd namens de gemeentebesturen van Maasland, Maassluis, Vlaardingen en Schiedam een krans gelegd bij het Geuzenmonument op de Markt. Ook de leerlingen van scholengemeenschap De Vaart, die het monument hebben geadopteerd, legden een krans. In de kerk werd het gedicht 18 doden van Jan Campert voorge dragen. Maassluis Niet zonder trots leidden drs. Hein van der Meer en drs. Rein Breeman het college van burgemeester en wethou ders van Maassluis rond in hun bedrijf, de Vecom. Juist vorige week waren de onderhandelin gen over overname door de twee nieuwe directeuren succesvol af gerond. Het aandelenpakket werd door beide Rotterdammers overgeno men van het Duitse moederbe drijf Benckiser. Het bedrijf, ge specialiseerd in levering van chemische produkten, techni sche service en apparatuur aan scheepvaart en industrie over de gehele wereld, telt een kleine 200 werknemers. Ruim 90 daar van zijn werkzaam op het hoofd kantoor in Maassluis. „Erg belangrijk, de verzelfstan diging", oordeelde ook wethou der Izaak van der Knaap. „De werkgelegenheid is op deze ma nier behouden gebleven". Waren Van der Meer en Bree man er niet in geslaagd om de aandelen over te nemen, dan was het bedrijf, dat de divisies, scheepvaart, industrie en service telt, uiteengevallen. „Dat wilden wij voorkomen", aldus Rein Breeman. „Dat het gelukt ïs stemt niet alleen ons tevreden, maar natuurlijk ook het perso neel". Vecom vestigde zich 35 jaargele den in Maassluis. Schiedam De Schiedamse afdeling van het CNV start vandaag weer met het maandelijks spreekuur. Iedereen kan voortaan elke derde dinsdagavond van de maand, tussen zeven en acht uur, in het CSB gebouw aan de Lange Haven terecht met problemen ten aan zien van ontslag, uitkeringen, subsidies en aanverwante zaken. De CNV-ledenhulp is gratis. m Bart de Leede inspecteert een versleten stoel. Toch loopt het PSP/PPR-gemeenteraadslid niet warm voor vervanging van alle zetels ïn het stadhuis. Schiedam Eigenlijk hebben de duizenden Kerkepad-gangers ervoorgezorgd dat de Schiedam se politici straks nieuwe stoelen krijgen. Veel wandelaars, die vo rig jaar na het populaire tv-pro- gramma van de NCRV in Schie dam monumenten kwamen be zichtigen, hadden nogal wat kri tiek op de meubels in het stad huis. Ze vonden de zetels in de fractiekamers er maar haveloos uitzien. Omdat er wel vaker toeristen in het stadhuis komen, besloot wet houder Aad Wiegman eens aan vernieuwing van het meubilair te gaan denken. De grote fracties hadden bovendien ook al regel matig geklaagd, dat de stoelen uit de jaren vijftig hun beste tijd hadden gehad. Voor de kleine fracties speelt dat probleem niet zo: die hebben een hoop stoelen over, en kunnen een slecht exemplaar terzijde schuiven en een nog bruikbare zetel uit de hoek pakken. Het was dan ook geen toeval dat uitgerekend Bart de Leede van de eenmansfractie PSP/PPR gisteravond in de gemeenteraad vraagtekens zette bij de meube laankoop van 43.000 gulden. „Daar kunnen we best nog een tijdje mee wachten". De Leede moest overigens wel toegeven dat sommige stoelen beter bij het grof vuil gezet kunnen worden. Van het voorbeeld, dat in de raadszaal getoond werd, hing de vulling uit de zitting. De zuinige De Leede waar schuwde ook nog dat de nieuwe meubels straks misschien weer vroegtijdig afgedankt moeten worden. Niet uitgesloten is dat er in de nieuw te bouwen biblio theek op het Stadserf ook een vergaderzaal en fractiekamers komen. „Dan passen de stoelen weer niet bij het interieur". Toespelingen op Kerkepad lij ken trouwens school te maken in de argumentatie van de gemeen teraad. Dat bleek toen Yvonne Silj'ee (PvdA) een warm pleidooi afstak voor de aanschaf van een onkruidborstelmachine. Niet al leen spaart zo'n apparaat de rug gen van de medewerkers van de reinigingsdienst, „Je hebt ook geen massa Kerkepad-gangers meer nodig om het onkruid tus sen de straatstenen plat te lo pen", aldus Siljee. Maassluis Het tuinbouw/leer project aan de Schenkeldijk in Maassluis lijkt van een stille on dergang gered. Een meerder heid in het college van burge meester en wethouders wilde een besluit over de voortgang van het project pas op zijn vroegst over enkele maanden nemen. De werving van leerlin gen en daarmee het gehele pro ject zou dan op de tocht komen te staan. Wethouder Liesbeth Snoeck (VVD) heeft zich daar echter fel tegen verzet. Ook een meerder heid van de gemeenteraad voelt niets voor uitstel en daarmee is alsnog de redding voor het pro ject gekomen. „Nu heb je een werkgelegen heidsproject in de stad en dan doe jeer helemaal niets mee. Dat zijn zaken die niet kunnen. Ver der is het budgettair neutraal, dus waarom zou je tot uitstel be sluiten? Het is toch onzin om de zaak op te houden alleen in ver band met een mogelijke herbe stemming van de grond?" maakt Jan Storm (D66) zich opreeht boos over de opstelling van een meerderheid van het college. Werkervaring Vanmorgen werd in het college uitgebreid gediscussieerd over het project. Gezien de politieke druk op het college is de algeme ne verwachting dat wethouder Snoeck alsnog steun heeft ge kregen van haar collega's Izaak van der Knaap (CDA) en Anton Wustrow (CDA). Het tuinbouwproject aan de Schenkeldijk werd enkele iaren geleden opgestart om werkloze Surinamers en Antillianen een kans op werkervaring te geven. Het was de bedoeling dat de vrij willigers later zouden doorstro men naar een betaalde functie in de tuinbouw. Aan die doelstel ling werd steeds minder beant woord. Reden om te zoeken naar een andere opzet van het project. Nu is gekozen voor een leer- werk project voor jongeren tot 28 jaar. Via de stichting Beroep seducatie Nieuwe Waterweg worden leerlingen voor het pro ject warm gemaakt De opleiding Het tuinbouwproject aan de Schenkeldijk in Maassluis krijgt een nieuwe opzet -Nog deze maand wordt begonnen met de werving van leerlingen, duurt in totaal twee jaar en be staat uit een praktijkgedeelte van 3,5 dag en een theoriege deelte van 1,5 dag per week. Het project wordt begeleid door twee medewerkers. In het project participeren on dermeer de tuinbouwschool Naaldwijk (begeleiding), de ge meente Maassluis, het GAB in Schiedam en de werkgevers in de tuinbouw. Om dit jaar nog met het nieuwe project te kun nen starten, moest voor april duidelijkheid bestaan. Anders had het geen zin meer om leer lingen ui. ondermeer de drie Waterwegsteden te werven. De, starre opstelling van een meer derheid van het college, daarbij gesteund door de afdeling stads ontwikkeling, dreigde roet in het eten te gooien. Brandbrief Een brandbrief van de stichting Samenlevingsopbouw Maassluis (SSM) aan de leden van de ge meenteraad zorgde voor een stroomversnelling in de besluit vorming. VVD, PvdA en D66, samen een meerderheid vormend in de raad, gaven direct te kennen dat het tuinbouwproject niet verlo ren mag gaan voor Maassluis. Daarmee kwamen Van der Knaap en Wustrow alleen te staan in hun afwijzende opstel ling. In de vergadering van de com missie welzijn van donderdag 17 maart zal wethouder Liesbeth Snoeck de leden van de commis sie nader informeren over het project. Zoals het er nu naar uit ziet, komt zij met positief nieuws naar buiten. Schiedam Commissaris Jan van Hoff van de Schie damse politie betreurt de overstap van adjudant Ge rard Elderkamp naar druk kerij Elba. Elderkamp (41) treedt daar per 1 april in dienst, naar verluidt als lijfwacht van directeur W.L. Baard. Bij Elba in het industriegebied 's- Graveland worden de nieuwe paspoorten naar Europees model gedrukt. Hel bedrijf was onlangs doelwit van de geheimzinnige actiegroep No Pasaran, die er brand wilde stichten. Hoewel V an Hoff zegt dat 'ieder een binnen het korps vrij is om te vertrekken wanneer en waar heen hij wil', vindt hij het jam mer dat Elderkamp opstapt. „Er gaat een stuk ervaring weg", is zijn commentaar op het besluit van de adjudant, die onder lei ding van hoofdinspecteur Cees van Dongen werkzaam is bij de justitiële dienst. Elderkamp is ook belast met inlichtingen werk. Volgens Van Hoff is het niets bij zonders als een politeman zijn baan opgeeft om bij het bedrijfs leven te gaan werken. „Dat komt regelmatig voor". Vergelij- kingen met twee recente geval len, de Amsterdamse commissa ris Kees Sietsma, die bij Philips gaat werken, en diens Haagse collega Hans Cazemier, overge stapt naar A hold, vindt ook El derkamp overdreven, „Dat zijn toppolitiemensen, ik ben maar adjudant", zegt hij bescheiden. Desondanks mag de adjudant op kosten van zijn nieuwe werkge ver een dure personenauto uit zoeken. Bij de Schiedamse politie was be kend dat Elderkamp al sinds eind vorig jaar contact had met Elba, onderdeel van het samen werkingsverband KEP (ken merken en personenregistratie). Elba-directeur Baard was niet voor commentaar bereikbaar. Schiedam De ravage, die na een inbraak in een bouw keet op de hoek Schïe/Raam was achtergelaten, was nog niet eens geïnventariseerd, toen inbrekers besloten een dag later ook het restant aan goederen weg te nemen. Bij het eerste bezoek was de buit het grootst. Toen werd een grote partij gereedschap mee genomen. De paar hamers en beitels, die nog over waren, werden de nacht erop ont vreemd. De ruiten moesten het toen wederom ontgelden. Ook op andere plaatsen in de stad waren inbrekers actief. Uit een PTT-bestelbus, die was ge parkeerd aan de Tuinlaan, werd voor 6000 gulden aan telefoon toestellen gestolen. Uit de etala ge van een kledingzaak aan de Hoogstraat werd voor 1000 gul den kleding gestolen, nadat voor eenzelfde bedrag glasschade was aangericht. Café Het Westen kreeg bezoek van goklustigen, die het gokken ook na sluitings tijd niet konden laten. Zij speel den het spel dit keer niet zo eer lijk: zij vernielden de kast en gingen met het geld aan de haal. Ook Sneldruk aan de Broersvest kreeg bezoek. Daar werd slechts een klein geldbedrag uit de kassa gegrist. De man, die zijn nieuwe perso nenwagen voor een eerste servi cebeurt bij een garage aan de Bettoweg stalde, kan alweer naar een nieuwe wagen uitkij ken. Toen hij de auto wilde op halen, had iemand anders zich er al over ontfermd. Maasland Voor de uitbreiding van basisschool *t Spreeuwenest aan de Hildegaarde in Maasland is de officiële eerste paal de grond in gegaan. Aanvankelijk zou dat al half februari gebeu ren, maar er trad enige vertra ging op. De uitbreiding van t Spreeuwe nest. die deel uitmaakt van de vereniging voor christelijk on derwijs Maasland, omvat de bouw van twee lokalen en een speellokaal. Kleuterschool De Woelige Halte aan de Vrouwe Lideweysingel wordt daardoor overbodig. Wat er straks met dit gebouw gaat gebeuren, Is nog niet bekend. De nieuwbouw van 't Spreeuwe nest is bij de aanvang- van het nieuwe schooljaar gereed. Na achtereenvolgens de Aloysius- school. De Schutse en Klim-Op en straks ook 't Spreeuwenest zijn alle voormalige kleuterscho len in Maasland volledig in de basisscholen geïntegreerd. Schiedam Wethouder Luub Hafkamp zal de adviescommis sie voor vrouwenemancipatie niet raadplegen over uitbreiding van het zwangerschapsverlof voor ambtenaren. Als de com missie een mening over dat on derwerp heeft, kan ze deze ook ongevraagd kenbaar maken, vindt Hafkamp. Hafkamp zei dat gisteravond in de gemeenteraad tijdens een de batje met Bart de Leede (PPR/PSP). Het raadslid vindt de twee weken, waarmee het be vallingsverlof wordt uitgebreid, 'volstrekt onvoldoende*. Vrou wen in gemeentedienst krijgen binnenkort 14 in plaats van 12 weken verlof als zij moeten be vallen, maar volgens De Leede moeten daar minstens nog eens twee weken bij. Hij wilde wel eens weten, wat de vorig jaar ge ïnstalleerde adviescommissie er van vond, maar Hafkamp bleek niet van zins deze te raadplegen. De wethouder vond dat er al vol doende overleg is gepleegd met de vakbonden. (ADVERTENTIE) Geen eigen geld nodig? Voor de financiering van ©en woning is geen eigen geld meer nodig. Ook de kosten koper, zo'n tien procent, kunnen worden meegefinancierd, zonder noemenswaardige extra rente. Onafhankelijk Financieel Adviesbureau De Witte Zee is erin geslaagd een aantal Financiële Instellingen over de streep te trekken om ïn het vervolg een hypothe caire lening te verstrekken tot de koopsom van het onderpand inclusief de bijkomende kosten. Belangwekkend nieuws want juist de financiering boven 90 procent van de executïewaarde, waarde bij gedwongen verkoop, be tekende in feite Yoor velen afzien van de hypotheek. Voor tweeverdieners geldt nu de regel dat beide inkomens meetellen voor de hoogte van het hypotheekbedrag. Bij Nieuwbouw kan een totale financiering uitkomst betekenen zeker als de gemeentegarantie niet ver der gaat dat de stichtinga- koaten. Ook de bouwrente en kosten hypotheekakte kunnen dus nu worden meegefinancierd. Bureau De Witte Zee kunt U bellen tot 10 uur vanavond voor het maken van een afspraak. U treft ons aan J. Evertsenlaan 10 boven de brandweerkazerne Maassluis, tel. 01899-11330. P.S. Zojuist binnengekomen; hypotheek Annuïteiten, rente 7 procent 15 jaar vast, half procent afsluitkosten. Donderdagavond van 7-10 uur kunt U tal van panden in eên avond bezichtigen op de video.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1