Bewoners joelen cynische ambtenaar hun hof j e uit SDheSQ WÊ3m Tuinbouwproj eet alsnog gered 'Geen klopjacht op beschonken automobilisten' VLAARDINGS 0AS81AB -- SOMAMSCHE COURANT NIEUWE lATERiES COURANT Bewoners willen snel terug Keramiek geeft boek steuntje in de rug Hip-hop- finale wordt hels feest NIEUWE BADKAMER? BADERIE HEEFT ZE IN ALLE SOORTEN.... ^TAPIJTEN* Vlaardingen kent geen witte en zwarte scholen Documentaire over Schiedam in aantocht Hondepoep voor Van Vilsteren De eerste sleutels «g» moezel Fora boven 't Weeshuis VLOERBEDEKKING 40% KORTING Fundering De Palmboom blootgelegd DONDERDAG 17 MAART 1988 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Sanering Verto verloopt in [goede harmonie, maar: 2 'Maassluis Een deel van de [bewoners, dat de woning tij delijk heeft moeten verlaten in verband met de sanering van de verontreinigde gronc ;in de Vertowijk, kijkt reik halzend uit naar het moment dat kan worden terugge keerd naar de eengezinswo ning aan de Lijnbaan. jDe grond onder een aantal wo- nïngen aan de Lijnbaan is tot een [diepte van ruim vier meter afge- 'graven en dat maakte uitplaat- ising noodzakelijk. „Eén bewo- J ner heeft definitief zijn huis ver haten", aldus Hans Ploeg, ad junct-directeur van het gemeen telijk woningbedrijf. „De rest wil [dolgraag terug". Het is de bedoeling dat in de [maand mei de nu elders in de rstad gehuisveste bewoners te rugkeren. „Sommige mensen "willen nog nog liever vandaag idan morgen terug"," aldus Mar fan Kouwenhoven, voorzitter van de bewonerscommissie Ver towijk. „De mensen zitten veelal ,in flats, hebben heel weinig con tact met de andere bewoners. ,'ITet gaan tenslotte maar een tij- •delijke verblijf. Heel veel men- iSen komen iedere dag even 1 buurten. Eén man heeft het echt [moeilijk, heeft last van hoogte- 'vrees en zit nu tijdelijk in een flat. Op de zesde etage, dat wel". De overlast voor de bewoners, die niet uitgeplaatst zijn, valt re delijk mee. Kouwenhoven: „Als er klachten zijn, worden die di rect doorgegeven aan de uit voerder. Ik ga dan even naar de directiekeet. Vaak wordt direct naar een oplossing gezocht en meestal ook gevonden. De sa menwerking tussen de bewo ners en de werknemers van het aannemingsbedrijf is echt voor beeld ig". Hét werk in de Vertowijk" ver loopt volgens schema. De zachte winter is daar mede debet aan. „Gelukkig is er nog geen nacht vorst van enige betekenis ge weest", aldus de uitvoerder. „Ik heb het wel eens meegemaakt dat we gedurende 30 dagen niet konden werken in verband met strenge vorst. Dat is voor de be woners geen doen". Ook de vele regenval speelt vrij wel geen stagnerende rol bij het verloop van de sanering. „Éven hebben we het moeilijk gehad. Door de hevige regenval kon de grond niet worden opgeslagen en verwerkt in Amersfoort. We zijn toen uitgeweken naar Schie dam en daar gaat het goed", maakt de uitvoerder duidelijk. 'Vlaardingen Aan taalonder- jwjjs aan buitenlandse kinderen [op Vlaardingse basisscholen imóet meer aandacht worden be- 'steed. Dat staat in een nota, die .onlangs door het college van jbyrgemeester en wethouders is iya&tgesteld. Naar aanleiding van 'berichten uit Rotterdam en Gou- .da* heeft de gemeente onder zocht, of er in Vlaardingen ook i'witte' en 'zwarte' scholen be staan. Dat bleek niet zoteznn. Drs.J.T.G.P. Franx, hoofd van He afdeling onderwijs van de-ge meente, heeft ronduit een hekel 'aan die woorden. „Die woorden 'roepen ongerustheid op. Daar 'hebben wij het niet over", zej Franx nadrukkelijk. „Wij hel ben bet over onderwijs. In dat onderwijs zie je door allerlei oor zaken verschillen in prestaties. iBij etnische minderheden ko men mindere prestaties vaak door taalachterstand. Er moet een extra inspanning worden gedaan om die achterstand op te heffen". De gemeente' wil het onderwijsvoorrangsbeleid meer rieHten op taalonderwijs aan buitenlandse kinderen. Schiedam Het boek kan de mens tot steun zijn, maar bij tijd en wijle heeft het boek zelf ook een steuntje in de rug nodig. De Schiedamse boekenweek staat daarom in het teken van de boe kensteun. Negenendertig Ne derlandse keramisten lieten hun gedachten de vrije loop over dit onmisbare hulpmiddel van lezer en boek. Het resultaat, een col lectie volstrekt unieke boeken steunen, is te zien in het Stede lijk Museum en in galerie 't Koetsbuys. Sommige keramiekmakers heb ben de opdracht van galerie houdster An van den Brand, die met het idee voor deze wedstrijd kwam, wel heel ruim uitgelegd. Simone ten Bosch maakte een constructie van panelen, keien en neonlicht waar geen boek te genaan kan leunen. Maar dat hoeft ook niet: de kunstenaars mochten zich ook door een boek laten inspireren. Simone ten Bosch koos daarvoor het werk van de elektriserend geleerde Van Marum uit de 19e eeuw. Maar van verreweg de meeste inzendingen is de functie vol strekt duidelijk, al kunnen ze door hun formaat niet allemaal in de boekenkast. Sommige zijn zo simpel en praktisch dat mu seumdirecteur Hans Paalman er wel brood in ziet voor de indus trie. De prijs van 2500 gulden, beschikbaar gesteld door boek handel Mercurius, ging evenwel naar de 'onbruikbare' objecten van Stan Vrij, die met klei en touw een dimensie toevoegde aan de sobere oervorm van de boekensteun. Schoonheid en kennis hangen soms aan een dun draadje, blijkt uit Vrij's inzen dingen. Zijn winnende ontwerp, een meter boekenstenen, is ech ter kloek en fors. An van den Brand, die zich de moeder van de keramiek laat noemen, en Hans Paalman heb ben veel werk gemaakt van deze expositie. Ze kregen steun van Peter Dijkstra (van boekhandel Mercurius) en Hans Ritman (van uitgeverij Scriptum). Speciaal voorde tentoonstelling werd een catalogus gemaakt, die dankzij twee losse flapjes als boeken steun gebruikt kan worden. Net 2 als veel van de geëxposeerde J. kunstwerken is het omslag van 2 de catalogus gemaakt door Lamhrecht de Waard eenvou- o dig en beheerst. Het is alsof de 2 graficus van dezelfde gedachte uitging als de meeste keramis ten: hoe simpeler de vorm, hoe krachtiger het resultaat. Peter Dijkstra, An van den Brand, Hans Paalman en Hans Ritman be kijken in het Stedelijk Museum het resultaat van de boekensteunen- wedstrijd voor keramisten. Schiedam De reeks publi caties over Schiedam lijkt geen einde te nemen. In sep tember dit jaar verschijnt al weer een nieuw boek over de Jeneverstad, getiteld 'Schie dam. Holland'. Anders dan veel uitgaven van de laatste jaren laat dit boek de plaatse lijke historie links liggen. Het houdt zich bezig met het Schiedam van nu. Hans Ritman van uitgeverij Scriptum typeert 'Schiedam, Holland' als een documentai re. Het boek bestaat uit foto's en interviews. Voor het plaatwerk trok de Rotterdamse fotograaf Tim Hylkema wekenlang door de stad. Hij kiekte de bevolking bij hun alledaagse bezighe den: ramen zemend, bood schappen doend, tuinierend. Van de duizenden negatie ven, die deze speurtocht naar het onversneden Schiedam opleverde, staan er ruim hon derd in het boek. De foto's worden afgewisseld met interviews. Journalist Peter de Lange vroeg veertig inwoners naar hun mening over hun woonplaats. In het boek zijn gesprekken opgeno men met onder anderen res tauranthouder Willibrord Hos man, dominee Jan Wuis- ter, de voormalig directrice van het Passagetheater Con nie Eggink, het Turkse ge meenteraadslid Mahir Engin en kunstschilder Henny van Leeuwen. Hans Ritman maakte de ver schijning van het boek be kend tijdens een voorbezich tiging van een expositie over boekensteunen in het Stede lijk Museum. Wie komt er breakdancen voor een vrij kaartje? Vlaardingen Voor de Vlaardingse jeugd heeft het playbacken z'n beste tijd ge had. Het nieuwste tijdverdrijf heet rappen op het ritme van een elektronisch drum- metje pakkende teksten in de microfoon spuwen. Liefst in het Engels, want rappen komt uit Amerika. Hier te lande staat het ook be kend als hip-hoppen, en gister avond bleek in de Harmonie hoe populair die act in korte tijd is geworden. Vijf teams probeer den in de eerste voorronde een gooi te doen naar een plaats in de finale op 2 april. Dan staat de Stadsgehoorzaal volgens direc teur Marten Putman een 'hels feest' te wachten, want van podi- umvrees, die een deel van het massaal opgekomen publiek gis teren nog in toom hield, is aan geen sprake meer. Niet alleen de muzikale spraak watervallen, die zich bij gebrek aan ingeblikte ritmetjes door menselijke beatboxen lieten be geleiden, hadden last van plan kenkoorts. Ook het schouw- burgpersoneel liep enigszins ge spannen rond. Putman had ex tra mankracht laten aanrukken, uit vrees voor mogelijke ongere geldheden. ,Jn andere steden spuiten ze bij dit soort gelegen heden de boel onder de verf, dat willen we hier niet", verklaarde een medewerker. Maar die angst Rappen of hip-hoppen heeft het playbacken van het podium ver dreven. De Vlaardingse jeugd dromde in de Harmonie samen voor het nieuwste muzikale tijd verdrijf. was ongegrond: de cola-drin kende tieners gedroegen zich keurig netjes. Na ruim een uur geblaas en ge sputter in de microfoon werd de film 'Beat Street' in de projector gezet en kon het publiek genie ten van professionele breakdan- cers: straatjongens uit New Yórk die hun knokpartijtjes hebben afgezworen om zich te kunnen uitleven op de muziek. De Vlaardingse jeugd kon er een voorbeeld aan nemen, want even tevoren had geen van hen het aangedurfd op het podium van de Harmonie een nummer tje breakdancen weg te geven. Zelfs niet toen presentatrice Miss Pussy hen met vrijkaartjes voor de finale probeerde te overre den. Een speciale rol was aan het be gin van de avond weggelegd voor burgemeester Fred van Lier. Omdat het hip-hop-evene- ment plaatsvond op 16 april, een datum die was uitgeroepen tot Dag van de Zestienjarigen, mocht Van Lier drie Vlaardin- gers die gisteren 16 werden, ver rassen met een Cultureel Jonge ren Paspoort. Zestien is een mooie leeftijd, hield de met zijn ambtsketen behangen burge meester het publiek voor. „Het is ook een heel belangrijke ver jaardag, je bent dan eigenlijk al een beetje volwassen. En je mag dan ook dingen doen die je voor je zestiende nog niet mocht. Je testament maken bij voorbeeld, al zullen jullie daar niet meteen aan denken. Maar 't is toch mooi meegenomen!" Vlaardingen Alle 55 premie koopwoningen aan de Oostha- i venkade en omgeving, die door bouwbedrijf Rehorst uit Wad- dinxveen zijn gebouwd, hebben 'nueen eigenaar. Omdat gisteren [de sleutel aan de laatste bewo- iners werd uitgereikt, verzamel den buurtbewoners, bouwers en ambtenaren zich op de binnen- plaats van de Merwedehof voor een "feestelijk onderonsje. Vlaar- dings wethouder Bas Goudriaan overhandigde de sleutelbos met lenig ceremonieel. 24 MAANDEN ÉCHTE GARANTIE OP INSTALLATIE "Specialisten In Sanitair Baderie koppelt de beste prödukten aan verregaande service en aan trekkelijke prijs. Daarbij maakt Baderie geen ónderscheid in service en garantie wanneer U de realisatie zélf verzorgt of - supergemakkelijk- lüc vediórgen.door de vakmensen van Baderie...; De besle badkamenaken van Nederland 2ijn thuis in alle grote merken. U vindt bij Baderie n.ï. Sphinx. Ucosan, Pressalit, Bad punkers, KdraJIe, Friednch Grohe, Aquaglass, Venlo Sanitair. Geberit, Gedy, Bette, e.v.a. SCNIE 40-52 „SCHIEDAM 010 - 473 20 77 Schiedam In de sfeervolle zaal boven Schiedams nieuwste tapperij Het Weeshuis zullen, de komende tijd fora over verschil lende onderwerpen worden ge houden. Dat is de bedoeling van eigenaar Henk Post en een werkgroep, die de lokatie bij de Hoogstraat en Lange Achterweg een historisch belang toedicht. De werkgroep bestaat uit Schie dammers die actief zijn in de pu blicitaire wereld. Schiedam Tot een vechtpartij kwam het net niet, maar wel werd gisteren in de Groenelaan met hon depoep gegooid naar Hans van Vilsteren, ambte naar van bouw- en woningtoezicht. Met poep op zijn jas vluchtte hij in zijn auto en reed hij de Gorzen uit. Bewoners van het hofje had den zich verschrikkelijk op gewonden over een wrang ambtelijk grapje, 's Ochtends was de eerste paal geslagen voor een klein nieuwbouw project op de hoek van Som melsdijksestraat en Groene laan. De gemeente had er, an ders dan. bij de meeste eerste palen, geen feestje van willen maken en daarom besloten de bewoners zelf de heiers en enkele genodigden te trakte ren op een drankje en hapje. Ook Van Vilsteren kwam een kijkje nemen. Tot verbazing van alle omstanders zei hij: „Jammer dat er niet gebeurt waar jullie bang voor waren". Men vroeg hem wat hij bedoelde. „Jammer dat het hier niet in mekaar stort", verduidelijkte hij. Sloopplannen De Sommelsdijksestraat geniet regionale bekendheid, omdat de bewoners er een sloopplan van de gemeente Schiedam wisten te verijdelen. De gemeenteraad keerde op initiatief van wethou der Hans van Kleef op haar sloopplannen terug. „Maar dat is kennelijk niet bij alle ambtena ren doorgedrongen", aldus Bob Meulendijk, woordvoerder van de Sommelsdijksestraat Hij stond naast Van Vilsteren toen deze zijn cynische opmer king plaatste, en merkte hoe sommige bewoners en genodig den zich van de ambtenaar af wendden („wie is die vent?" vroeg men zich af), terwijl ande ren in hun wiek geschoten rea geerden. De woorden liepen hoog op. Uiteindelijk maakte Van Vilsteren zich uit de voeten. Een bewoner smeet hem een Maassluis De stichting Sa menlevingsopbouw Maas sluis (SSM) is uitermate inge nomen met het besluit van de gemeente Maassluis om als nog haar fiat te geven aan het tuinbóuwproject. „Compli menten voor wethouder Liesbeth Snoeck", met die woorden steekt opbouwwer ker Bert Hoetmer zijn vreug de niet onder stoelen of ban ken. Deze krant wist gisteren al te melden dat wethouder Snoeck (WD) na eerst felle tegenstand van haar collega's in het stadsbe stuur, maar gesteund door onder meer de fracties van de VVD en PvdA, toch groen licht kreeg voor het werk- en leerproject aan de Schenkeldijk in Maas sluis. Een meerderheid in het college wilde aanvankelijk de besluit vorming over het al dan niet doorgaan opschuiven naar de maand juni. Het zou voor de bij het project betrokken partijen dan te laat zijn om nog leerlingen via de stichting Beroepseducatie Nieuwe Waterweg te werven. Bert Hoetmer: „We hadden dan naar alternatieven moeten zoe ken. Mensen wel laten instro men in het project, maar dan on- derbrengen bfj bedrijven voor het volgen van stages. Op die manier kun je echter veel min der inhoud geven aan het werk en leerproject. De mensen ko men dan direct in het produktie- proces en dat is toch anders dan het werk op de tuin aan de Schenkeldijk". Voor een periode van twee jaar kan de SSM nu gratis over de grond beschikken, „We gaan nu weer met onze partners in het project om de tafel zitten. We hadden al laten doorschemeren dat het niet zou doorgaan, omdat het politiek heel moeilijk lag. Nu is er een heel nieuwe, uiterst ple zierige situatie ontstaan". Twintig leerlingen kunnen via het werk- en leerproject aan de slag aan de Schenkeldijk*. Gedu rende de twee jaar dat het project loopt, wordt 3,5 dag in de tuin ge werkt en 1,5 dag naar school ge gaan. De SSM hoopt dat op deze manier de leerlingen makkelij ker een baan vinden in de tuin bouw. De tuinbouwwerkgevers participeren eveneens in het project „Het is het enige werk project in Maassluis. Het was echt heel jammer geweest als het niet had Kunnen doorgaan. Ge lukkig is het college door de in spanningen van Liesbeth Snoeckjuist op tijd bijgedraaid", besluit Bert Hoetmer. plastic bekertje na, en vervol gens een opgeschepte partij stront. De bewoners overwegen een klacht in te dienen bij de ge meente, omdat de ambtenaar hun feestje kwam bederven. Zij zeggen de laatste tijd een goed contact te hebben met bouw- en woningtoezicht, in Schiedam- Zuid vertegenwoordigd door Kees de Koning, de opvolger in deze wijk van de onlangs gepro moveerde Van Vilsteren. De be woners herinneren zich een uit spraak van de rossige ambte naar, dat wat hem betreft de hele Gorzenplat zou mogen. Van Vil steren was vanochtend niet voor commentaar bereikbaar. „Hij is net de buitendienst in", zei een collega. Vrolijk Aan het incident ging vrolijk heid bij de heiers van de Haagse firma H. Vrolijk vooraf. Zij pre fereerden een jonge klare boven de champagne, die Meulendijk ook bij zich had. De opzichter van aannemer Verschoor uit Pernis, die de laatste tijd veel bouwt in Schiedam (Fabriplein, Rotterdamsedijk), vroeg zich verwonderd af wie dit feeslje be taalde. „Doen jullie dat zelf?" Dat had de opzichter nog nooit meegemaakt. Het heien viel de omwonenden enorm mee. Zij hadden hun hui zen laten opmeten, uit angst voor scheuren in de gevels, maar van trillingen in de bodem hadden zij nauwelijks last, „Bij Jaap Spits, de kruidenier, hoorden je wat flessen in een kratje rammelen, maar daar bleef het bij", aldus Bob Meulendijk. Het straatje is eigendom van de bewoners. De gemeente begon er onlangs met riolering, maar moest dat staken toen een kraan- rijder allerlei kabels in de grond kapot trok. Authentieke straat verlichting werd door de ge meente meegenomen. De bewo7 ners willen die wel terug, anders doen zij bïj de politie aangifte van diefstal. De nieuwe apparatuur wordt getest op het politiebureau van Maas sluis. Adjudant Willem Bakker neemt gemeentevoorlichter Ype Kramer de blaastest af. Het resultaat viel gunstig uit voor de gemeenteambte naar. Hij had geen druppel alcohol gedronken. Maassluis De politie in Maassluis is blij met de nieu we ademanalyse-apparatuur. De Datamaster-2 werd on langs in een koele ruimte in het politiebureau aan de Westlandseweg geïnstal leerd. Vanaf maandag gaan de korpsle- deri daadwerkelijk van het ap paraat gebruik maken. Speciaal daarvoor zijn 15 agenten geïn strueerd. „Het is niet de bedoeling dat we nu een klopjacht gaan ontkete nen op mensen, die met een bor reltje teveel op achter het stuur zitten", aldus plaatsvervangend korpschef Hans de Jong. „Dit apparaat is wel een hele veran dering voor onze mensen. De bloedproef hoeft niet meer afge nomen te worden. Een hoop mensen maakte bezwaar tegen de bloedproef. Het werd als heel ingrijpend ervaren door de be trokkenen. Nu volstaat een blaastest op het politiebureau. Ook de doktoren zijn blij met de nieuwe werkwijze. Die hoeven 's nachts hun bed niet meer uit". „Het apparaat meet de uitgea demde lucht", aldus adjudant Willem Bakker. „Een uitade- boven de 220 microgram zit, is dus strafbaar". Vijfjaar lang is de nieuwe appa ratuur beproefd. Voor een stad als Maassluis is het een uitkomst. „Onze stad kent relatief veel drinkers", aldus Hans de Jong. GRATIS lts «Ml wei geven wij lot op alle bekende merken zoals DE SSO- BERGOSS-BO N APA RTE TRETFORD-KVT-SILVESTER - HEUGA - LOUIS DE POORTERE etc. Gratis vrijblijvend huisbezoek met complete s talencol led ie. AMetaplttên GRATIS odtgd. {DOOR HSL NED&LMÖ ALLE TAPIJTEN 1e KEUS Tot 7 Jaar schriftelijke garantie op alle bekende merken. Door enorme voorraad geen levertijden. Vraag altijd onze offerte. 60k voor KARPETTEN. WIJ zijn besll3t goedkoper dan anderen. Gordijnen en VITRAGES (w.o. Ado, Gardisette etc.) GRATIS GENAAID. STREKSINGEL 165-169-ROAM-H BERG - VnKJagiotSu QOOcervcJ Tel. 010-4229130/4224430-Fax 010-4227867 - s Maandags „Bij grote controles blijkt dat* duidelijk. Mensen gaan te ge makkelijk met een borrel op achter het stuur zitten". „De agressieve reclamecampag nes op ondermeer de televisie werken niet echt", aldus Willem Bakker. „Het anti-alcoholbeleid zal toch plaatselijk ingevuld moeten worden". Nog steeds worden veel onge lukken veroorzaakt door auto mobilisten die met een stuk in de kjvag, denkend dat het allemaal wel meevalt, de weg opgaan. In de periode 1984-1986 vonden in Maassluis 30 ongelukken plaats, waarbij drank in het spel was. Acht mensen moesten in het zie kenhuis worden opgenomen. Twee mensen lieten het leven tijdens een ongeluk. Per jaar worden dan nog eens tussen de 80 en 90 mensen aangehouden, die dronken achter het stuur zit ten, maar nog geen brokken; hebben gemaakt De zogenaam-i' de 26'ers. „Trieste cijfers", maakt Hans de Jong duidelijk. Schikking De politie kan mensen, die worden aangehouden en teveel hebben gedronken, in sommige gevallen een schikking voorleg gen. Het promillage mag dan niet uitkomen boven de 0,8, dat staat gelijk aan 235 microgram. „Er wordt dan een rijverbod van acht uur en een boete van 200 gulden opgelegd. De mensen zijn dan direct van alles af, al wordt het vergrijp natuurlijk wel gere gistreerd. Het is en blijft een overtreding", aldus De Jong. De steden Maassluis, Vlaardin gen en Schiedam hebben dezelf de apparatuur aangeschaft. „In noodgevallen kunnen we dus een beroep op elkaar doen", al dus Willem Bakker. Hans de Jong: „Grote alcohol controles zullen altijd blijven be staan. Het preventief werken is ook uiterst belangrijk. Controle ren tijdens de normale surveil lances. dat werkt uitstekend". Schiedam Voor de actie Schiedam herbouwt de Palm boom is inmiddels zoveel geld binnen, dat deze week een ntn- deringsonderzoek gestart -kon worden- Ingenieursbureau Was senaar legt momenteel de onder bouw van de molenstomp aan'de Noord vest bloot. Dit bedrijf is ge specialiseerd in funderingspro blemen van te restaureren objec ten. Het comité dat de gelden voor herbouw inzamelt wacht de re sultaten van het onderzoek met spanning af. Jos Gunneweg, dL recteur van de stichtidgr Schiedamse molens, hoopt'dat zich geen onvoorziene heden voordoen- Yoor ratie is al zo'n binnen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1