wmmtmsmm Schiedam gaat in vastgoed handelen m mx Kerkleden eisen aftreden scriba A&f. /I II 4 11 W HAAMMES lIBBIftl 1EIWE WffERWiE ESWMtlï Sloop niet uitgesloten Energie-goeroe Hay: peptalk in Schiedam Werkgroep telt 1 lid Gewond bij botsing 'ROTTE PLEKKEN OPKNAPPEN' 'NEW YORK MOETEN WE OP DE VIERDE ETAGE AFBREKEN' Sloop Passage geeft nieuwe kans aan grootwinkelbedrijf Dit is uw kans om eindelijk in zo'n BX te gaan rijden of zo'n nieuwe AX 5-deurs. Na ruim 2 weken inruilaktie gaan we nog 3 dagen door met 10% van de nieuw te kopen auto boven op de waarde van uw in te ruilen auto te doen. Deze aktie geldt voor alle Citroen auto's voor zover in voorraad en geregistreerd voor 1 april 1988. Klachten over Henk van der Waal naar EO Politie doet onderzoek in zaak-Yerburg Hh Gebr, VRIJDAG 18 MAART Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Het gaat de wijkvereniging Hoevenbuurt, die in november het tienjarig bestaan viert, niet goed. De vereniging heeft een nijpend tekort aan vrijwilligers, blijkt uit het jaarverslag over 1987. Het droevigst is het gesteld met de werkgroep verkeer, groen en woningen. Die werk groep telt één lid: coördinator Theo Bergstrom. In het vorige jaarverslag sprak de immer optimistische voor zitter Jos Sloot van de wijk- verepiging de hoop uit dat 1987 een groei van het aantal vrijwilligers te zien zou geven. Die hoop is ijdel gebleken. Als er dit jaar niet meer vrijwilli gers bij komen, zal de vereni ging haar aanbod van activi teiten moeten inkrimpen, vreest Sloot. De werkgroep groen, verkeer en woningen staat door het ge brek aan actieve leden op in storten. Bergstrom voert in 2ijn schaarse vrije tijd gesprek ken met de gemeente over grondverzakkingen, met de plantsoenendienst over het onderhoud van het groen en met woningcorporaties over servicekosten. De laatste Map, die Bergstrom te verwerken kreeg, was het vertrek van opbouwwerker Wim Leewis. Die werd na een conflict met zijn werkgever, het stedelijk instituut voor sa menlevingsopbouw, vorig jaar ontslagen. Sindsdien ontbeert de werkgroep professionele ondersteuning. Schiedam Een 47-jarige Rot terdammer is gisteren licht ge wond geraakt bij een botsing op de 's-Gravelandseweg. De ande re bestuurder, een man uit 's- Gravenzande, liep geen letsel op. Zijn auto brandde na het onge luk uit. De botsing gebeurde om streeks vier uur bij de oprit naar rijksweg 20. De bestuurder uit 's- Gravenzande verleende geen voorrang. Schiedam Oude huizen ko pen, opknappen, en vervol gens verkopen: veel vastgoed handelaren zijn op diemanier groot geworden. De gemeente Schiedam gaat hun voorbeeld volgen. Niet om handelaren als Wim van Dorsten Barep-d van Gurp te beconcurreren, maar wel om aan de stadsver nieuwing een extra impuls te geven. Volgens verantwoordelijk wethouder mr. Hans van Kleef (PvdA) zijn er veel straten in Schiedam aan te wijzen, waar heel behoorlijke huizen staan met hier en daar een rotte plek ertussen. Zo'n verpauperende woning haalt het hele karakter van de buurt naar beneden. Het ef fect wil wel eens zijn, dat be lendende percelen ook achter uitgaan: waarom zou iemand zijn huis opschilderen, als er pal naast een lelijke, verloe derde woningstaat? Van Kleef wil die tendens te gengaan. Hij wil het plan aankaarten dat de gemeente op zulke rotte pïeWcen pan den koopt, maar niet zoals tot nog toe om alvast bezit te ver werven met het oog op latere sloopplannen, echter wel met het oogmerk om de oude hui zen te renoveren, opnieuw be woonbaar te maken en weer van de hand te doen- Mocht de gemeente daar al winst op maken, de grootste verdien ste schuilt in de verbetering van het hele straatbeeld. Voorbeelden zijn vooral te vinden in Schiedam-Oost, - Zuid cn-West. Zie ook pagina 19 De i Amerikaanse j professor 1 Harold Hay wandelt met wethouder Chris Zijdeveld i en adjunct- gemeente- secretaris Hans Maas via de 1 Lange Kerkstraat naar i het Schiedamse stadskantoor. Passage verrot [door JOOP BREEDVELD "Schiedam Als er zich op het terrein van de al ternatieve energievor men nieuwe ontwikke lingen voordoen, is Chris Zijdeveld er als de kippen bij- om alle 'ins and outs' gretig te absor beren. Energie is namelijk geen bijzaak in zijn portefeuille zoals bij veel van zijn collega-wethouders het geval is. Nee, Zijdeveld wil een voorloper zijn op dat terrein en heeft in Schiedam de laatste ja ren dan ook talrijke noviteiten geïntroduceerd. Vandaar dat hij zijn raadscom missie dinsdag haastig bijeen riep, toen hij hoorde dat energie goeroe Harold Hay uit Amerika kwam om in Schiedam de revo lutie in zonne-energie te predi ken. „Water", bezwoer Hay gis teren tijdens een bijna twee uur 'durende monoloog over energie gebruik in de toekomst, „water zal uiteindelijk het belangrijkste bouwmateriaal worden. Het is goedkoper dan beton en kan warmte beter doorgeven". Hay's verhaal in Schiedam was een onverbloemde peptalk om vooral door te gaan op de weg, die de Jeneverstad onder ener giewethouder Zijdeveld is ïnge- w n. „Het is voor mij een enor me stimulans om mensen te ont moeten die beseffen dat we an ders met energie moeten om gaan. Juist in een relatief kleine stad ais deze moeten we begin nen. Grote steden zijn te log. De weerstand is daar te groot om iets nieuws van de grond te til- "len", putte Hay uiteen inmiddels jarenlange ervaring als onder zoeker cn uitvinder. Dat de naam van Schiedam als stad, waarin trends worden ge zet. tot ver over de landsgrenzen gaat, mag blijken uit het feit dat Hay's bezoek is ingeklemd tus sen visites aan Kopenhagen, Londen, Brussel en Tel Aviv. Hay profileerde zich voor de commissie als een man met denkbeelden die haaks staan op de geldende. Hij ziet ons klimaat bijvoorbeeld niet als een vijand, een grillige creatie van de Schepper, maar juist als een vriend waarvan we moeten pro fiteren. Hij hamerde in het ver lengde daarvan op het aambeeld, dat naast de zon ook de afkoeling van de nacht moet worden aan gewend voor onze energievoor ziening. We zitten, vindt Hay, te veel op de toer van technologi sche hoogstandjes, terwijl we juist meer van de natuurelemen ten gebruik moeten maken. In 2ïjn toekomstvisie past een her waardering van oude technie ken, zoals die van de Perzen van rond 2000jaar voor Christus. „Zij slaagden er in op grote schaal ijs te produceren bij een tempera tuur van 9 graden Celsius. Dat soort prestaties zijn inmiddels uit de boeken verdwenen, maar ik zeg het alleen maar om aan te ge ven dat bij goed gebruik van zonnewarmte, maar ook van de afkoeling 's nachts, er heel veel mogelijk is met energie". Eeuwen weg Zonder zich als een onwezenlij ke dromer te zien roept Hay in Schiedam wel toekomstbeelden op, die nog eeuwen "weg lijken. Hij heeft het over schuivende dakpanelen met water: beweeg bare isolatie. We zijn niet voor niets in water geboren, meent Hay. Dat komt volgens hem. door de hoge thermische waarde van water. Uit zijn brein is ook het idee van de covered cities af komstig, waarbij de zonnewarm te vrijwel optimaal kan worden benut door plastic over steden te 'hangen'. Hay gelooft verder in unit towns: met boerderijen in de stad. „Zo heb je alles bij elkaar. Ik ben geen voorstander van groengordels". Ofschoon Amerikaan veraf schuwt Hay de moderne steden in zijn land, waar wolkenkrab bers de skyline domineren. Hay heeft geen esthetische bezwaren, simpelweg omdat hij zich niet met dat soort zaken bezighoudt, maar vindt sky scrapers uit energie-oogpunt ondingen. „De hoogte van gebouwen moet meer afhankelijk worden ge steld van- het klimaat. In een warm land kan het principe van verwarmen en afkoelen met be hulp van de zon en de nacht tot ongeveer zes verdiepingen hoog worden volgehouden.New^York zouden we daarom eigenlijk op de vierde etage moeten afbre ken". Eén ding staat voor Hay als een paal boven water we, moeten meer en meer gaan leunen op de natuurlijke hulpmiddelen. Be zorgd is hij vooral over het ge bruik van drijfgassen, die de ozonloog in rap tempo afbreken. „Misschien zijn we al te laat", hield hij de commissie voor. „Ik bedoel dit: de effecten van. wat we nu doen zijn pas over 10 jaar in zijn volle omvang merkbaar, ïk denk dat de echte verande ringen ook pas komen, als duide lijk wordt dat er geen keuzes meer kunnen worden gemaakt. We verschuilen ons te veel ach ter politieke of industriële belan gen. Zodra de vraagonontkome- lijk aan de orde is of we willen overleven of niet, zal de mens heid ingrijpen. Ik vind dat we dan op z'n minst over voldoende kennis moeten beschikken om de zaken drastisch anders aan te pakken". De commissie beloofde vervol gens plechtig op de ingeslagen weg voort te zullen gaan. En Hay haastte zich rap richting Brussel. Schiedam De Passage, de winkelgalerij in de Schiedamse binnenstad, wordt met sloop be dreigd. Onderzoek heeft uitgewezen dat de fundering ïn zeer slechte staat verkeert. Ook het gebouw zelf vertoont gebreken. Een opknap beurt zou vele honderdduizen den, zo niet miljoenen guldens kosten. Het is zeer de vraag of de gemeente dat geld er voor over heeft. Een geheim rapport van ge meentewerken somt wel de ge breken op van het in 1932 ge bouwde complex, maar verbindt daar nog geen harde conclusies aan. Wat er met de Passage moet gebeuren, is volgens directeur Harm de Block een beslissing van de politiek. Die wacht met een besluit tot de resultaten van een vervolgonderzoek bekend zijn. Voorlopig wil wethouder Chris Zijdeveld 'de conclusie sloop nog niet trekken'. Wel geeftZijdeveld toe behoorlijk ge schrokken te zijn na het eerste onderzoek. Plannen Dat de Passage bouwkundig in slechte staat verkeert, is bij de gemeente al langer bekend. Zo'n anderhalf jaar geleden kregen de huurders in het stadskantoor te horen, dat er plannen voor re novatie in de maak waren. In een brief werd vervolgens me degedeeld, dat zij voorlopig vrij gesteld werden van huurverho ging. Sindsdien hebben de win keliers en bewoners echter niets meer vernomen. Het gemeentelijk Woningbe- heer, eigenaar van de winkelga lerij, heeft niets meer van zich laten horen omdat eerst de uit slag van hei funderingsonder- zoek moest worden afgewacht, verklaart directeur Ton Ver does. Volgens Woningbeheer valt het met de schade aan de fundering wel mee en liggen ad viezen voor herstel al klaar. Maar of die ook uitgevoerd worden als renovatie van de wo ningen en winkels veel geld gaat kosten, durft Verdoes niet te zeggen, „We willen liever geen herhaling van wat in de Brug manstraat is gebeurd", zegt bij. Verdoes doelt op de renovatie van een complex woningen in Schïedam-West, die veel duur der bleek uit te vallen dan was begroot. Drijfzand Ook Zijdeveld waarschuwt voor 'doorgaan raet bouwen op drijf zand'. Voor de Passage gaat dat bijna letterlijk op, want de oor zaak van alle misère is het insta biele grondwaterpeil, waardoor de houten fundering is gaan rot ten. „De boel is kuisverrot", meent Ineke Keyzer, die een sie raden-atelier heeft in een kelder van de galerij. De middenstan- Een kijkje op de Passage van bovenaf. ders zijn allesbehalve te spreken over de zorg, die Woningbeheer aan de Passage heeft besteed. Dat minimale onderhoud stak des te meer, omdat het theater in de Passage wel voor veel geld is opgeknapt. „Daar stoppen ze tonnen in en er komt geen mens", zegt Ineke Keyzer ver bitterd. De middenstand in de Passage heeft het niet makkelïjk.JHet aantal zaken is de laatste jaren flink uitgedund. Vijf winkels staan al leeg. Andere zijn ver huurd op voorwaarde dat het contract op korte termijn kan worden opgezegd. Schiedam De discussie over de toekomst van het Passage theater is door de dreigende sloop van de winkelgalerij Pas sage actueler dan ooit De ge meenteraad brak zich tot dus ver het hoofd over de vraag, of investeringen in het theater nog wel zinvol zijn. Als de sloopplannen doorgaan, is er opnieuw geld nodig, dit keer om de schouwburg een nieuwe ingang te bezorgen. In een geheim rapport van ge meentewerken wordt een ver nietigend oordeel geveld over de bouwkundige staat van de Passage. Renovatie zou miljoe nen guldens kosten. Dat zal po litiek Schiedam niet over heb ben voor de al jaren verloeder de winkelgalerij. Het is niet uit gesloten, dat het Schiedamse college van burgemeester en wethouders een voorstel tot sloop voorbereidt. Gemeentewerken onderzocht ook de bouwkundige staat van het Passagetheater. Waarne mend directeur Carel Beke heeft de resultaten van dat on derzoek nooit gehoord. Volgens wethouder Chris Zij develd zijn er aan het theater geen onoverkomelijke proble men geconstateerd. De staat van de funderingen geeft in ie der geval geen aanleiding tot sloop van het complex. Kleedkamers Uit het aankoopbeleid! van de gemeente in de omgeving valt af te leiden, dat het doek voor het theater nog niet is gevallen. Joojp van Hees, eigenaar van cafe De Kuil, pal achter het theater, kreeg deze week van ambtenaren te horen dat hij zijn uitbreidingsplan wel kan vergeten. Die uitbreiding, ver telden de ambtenaren, zou de bouw van nieuwe kleedkamers voor het theater in de weg staan. Voor Zijdeveld is dat nieuws: ,",Concrete plannen voor nieuwbouw zijn er niet. De theaterdiscussie moet nog gevoerd worden". Ook de sloop van café "t Cen trum zou er op kunnen duiden, dat over het lot van het theater nog met is beslist. Met de sloop van de Passage zou het theater zijn ingang kwijtraken. Maar daarvoor in de plaats zou best een nieuwe entree aan de Broersvest gemaakt kunnen worden, op de plaats van 't Centrum. Anderen houden er serieus re kening mee. dat de sloop van de Passage en de gemeentelijke aankopen in de omgeving be doeld zijn om ruimte te maken voor een grootwinkelbedrijf aan de Broersvest, tussen Hoogstraat en Passage. Er is weinig fantasie voor nodig om te bedenken dat het theater in die optie weieens een sta-in-de- weg zou kunnen zijn. Wethouder Zijdeveld wil een impuls geven aan het winke laanbod in het stadscentrum. De Hema moet binnen afzien bare tijd uit haar noodgebouw verdwijnen. Mogelijk ziet Zij devel cl de kop van de Broers- vest als een redelijk alternatief voor dit warenhuis. Vlaardingen -De mo gelijke betrokkenheid van aannemer Henk van der Waal bij de affaire- Verburg heeft Neder lands hervormden en le den van de Evangelische Omroep in Vlaardingen in beroering gebracht. Van der Waal is lid van het dage lijks bestuur van de EO en ou derling/scriba van de wijkge- meente Grote Kerk II van de Nederlands hervormde kerk. De stadsbouwer moet uit beide functies gezet worden, vinden de verontruste kerkleden. „Die man kan nooit gehandhaafd worden. Hij gaat in heel Vlaar dingen over de tong", zeggen zij. De kerkleden zijn ervan over tuigd dat Van der Waal de bui tenechtelijke relatie van G.J. Verburg, directeur van de Alge mene Stichting tot* Huisvesting en Verzorging van Bejaarden, heeft 'gestimuleerd'. Voorzitter J. Kreeft van de centrale kerke- raad doet dat af als 'pure laster*. De geschorste directeur V er burg had zeven jaar lang een verhou ding met de stagebegeleidster van de bejaardenstichting. „Hij heeft haar in een huisje gezet, waar zü hem kon ontvangen", zoals Henk van der Waal het noemt. De Vlaardingse bouwer verfraaide het interieur van dat huis met plafondbalken en muurstrips. De rekening van vierduizend gulden werd nooit voldaan. De verhouding tussen Verburg en de stagebegeleidster werd on langs publiek, toen de vrouw steun zocht bij SP-raadslid Remi Poppe. Verburg had aan de vooravond van zijn 25-jarig hu welijksfeest de verhouding ver broken. Hij en zijn zoon zouden de stagebegeleidster, die inmid dels overspannen thuis zit, heb ben bedreigd. Aannemer Van der Waal ver klaarde vorige week tegen onze krant, dat hij Verburg had ge waarschuwd. „Ik heb nem, van uit mijn christelijke overtuiging, gezegd dat zo'n buitenechtelijke relatie niet kan", aldus Van der Waal. „Zeker niet in Vlaardin gen, waar iedereen iedereen kent". Sommige kerkleden vin den, dat Van der Waal het daar niet bij had moeten laten. Zij vinden, dat hun ouderling/scri ba zijn handen had moeten af trekken van de omstreden direc teur. EO Verschillende Vlaardingers hebben over Henk van der Waal geklaagd bij dominee J.H. Vele- ma, voorzitter van de stichtings- raad van de Evangelische Om roep. Van der Waal is al meer dan tien jaar lid van het dagelijks bestuur van die omroep. Hij is in het bestuur gekozen door de stiel tingsraad en Velema is ad viseur van het dagelijks bestuur. De Vlaardingse EO-leden vin den, dat Van der Waal niet in het •Henk van der waal; „Ik heb Ver burg gewaarschuwd". bestuur van 'hun' omroep thuis hoort. Dominee Velema heeft de kla gers aangeraden hun grieven te gen Henk van der Waal op schrift te stellen. Naar verluidt zijn er zeven brieven met klach ten over Van der Waal naar hem onderweg. „Die brieven zullen wij in het dagelijks bestuur bespreken", zegt Velema. „De klachten moeten natuurlijk wel gefun deerd zijn". De dominee uit Nunspeet kan zich niet herinne ren, dat er ooit eerder over de handel en wandel van een EO- bestuurslid is geklaagd door ver- ontrusteleden. Rode kaart Ook zijn positie van scriba van de hervormde wijkgemeente, die Van der Waal al acht jaar be kleedt, staat door de affaire-Ver burg ter discussie „Het gedrag van die man is beneden alle peil. Hij verdient de rode kaart". De scriba van de centrale KerKe- raad van de hervormde kerk, J. Mostert, wil van de klachten over Van der Waal niets horen. „Dat zijn van die aantijgingen die kant noch wal raken zegt hij Mostert weet overigens niets van die aantijgingen. „Ik heb horen zeggen, dat het met een meneer Verburg te maken heeft. Nou, die ken ik niet eens. Ja, ik weet dat hij iets met bejaardenhuizen te maken heeft, maar verder..." Mostert neemt het verzei tegen de ouderling/scriba in elk geval niet serieus. „Niemand heeft mij nog uitgelegd wat er nou precies met Van der Waal aan de hand is. En ais iemand het zou probe ren, dan zou ik mijn oren er niet vooropen stellen". ,v Vlaardingen De Vlaardingse politie onderzoekt, of direc teur G.J. Verburg van de Algemene Stich ting tot Huisvesting en Verzorging van Be jaarden (ASHVB) zich schuldig heeft ge maakt aan malversa ties. Het gemeentebe stuur heeft ernstige verdenkingen tegen de buiten dienst ge stelde directeur geuit. Hoofdinspecteur Klaas van der Zee laat weinig los over het onderzoek. „Het zou best kunnen dat het sop de kool niet waard isH, zegt hij. Maar voor er een on derzoek in gang wordt gezet, moeten er ernstige vermoe dens van malversa ties bestaan, geeft hij toe. Vorig jaar deden accountants, op ver zoek van Verburg, al eens een onderzoek in de privé-boekhoudiiig van de omstreden di recteur. Verburg wil de daarmee de geruch ten over mo gelijke malversaties de we reld uithelpen. w-fll AFDELING NIEUW Keiheiweg 54. Vlaardingen Telefoon 4344268 Conséssionaire Citroen Zaterdag geopend van 10 CO tot 16.00 uur AFDELING NIEUW EN OCCASION Energieweg 38/ Vfiiardingen j Telefoon 4343568

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1