Bewoners dreigen met afsluiten Kerkeiland Keuze voor werkgelegenheid jaagt bewoners op kosten Sint Joris Doele is gesloten boek j Jongeren Oost 5Bouwcombinatie speelt blufpoker krijgen zestig vierkante meter WINKELS MOGEN ZONDAG OPEN HUMMES DAGBLAD SGMEBAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT BOUW PREMIEWONINGEN IN GEVAAR In Memoriam Generaal Heusdenbroeck swingt Lydia Knoop uit de raad Ministerie: tram naar Holy mooi genoeg Boosheid om uitlating ambtenaar WATERWEG Rgonate redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaatdlngm. Postbus 110, 3130 AC Waardinaen. Telefoon: WOENSDAG 23 MAAKT 1988 0t0-4343229v4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 doorCHRIS WOERTS Maassluis Boze bewoners van het Kerk- of Schansei- 'land in Maassluis zullen als nog een Arob-procedure te gen de voorgenomen wo ningbouw op het eiland star ten. Het zit de bewoners dwars, dat de Maaslandse firma Gouds waard Partners eerder ge maakte afspraken zoals over de verzekering van de woningen niet is nagekomen. Tot verbazins van de bewoners is maandag plotseling begonnen met de sloop op het nagenoeg braakliggende terrein van de voormalige lïjnzaadoliefabriek D e Ploeg." „Vrijdagmiddag werd ik via een kort briefje op de hoogte gesteld van de voorgenomen werk zaamheden", sudus een verbol gen J, Versteege, voorzitter van het bewonerscomité. „Afspraak was dat wij van alle zaken op de hoogte gehouden zouden worden. Met wethouder Wu- strow en met Goudswaard zijn daar duidelijke afspraken over gemaakt. Wel, daar is helemaal ntets van terecht gekomen. Wij zijn juist overal buiten gehou den". De huidige bewoners bereikten enige maanden terug met Goudswaard Partners over eenstemming over aanpassing van het bouwplan. De bewoners maakten bezwaar tegen de hoog te van de gebouwen. De problemen waren na dat overleg, zo leek het althans, de wereld uit. De bewoners zegden toe geen Arob-procedure te star ten. De bouw van de eengezins woningen en de appartementen zou daarmee veilig gesteld zijn. Bekrachtiging van die overeen komst heeft echter nooit plaats gevonden. ,.En die zal ook niet plaats vin den, als wij op korte termijn geen genoegdoening krijgen", aldus Vemeege. „Wij laten ons niet als kleine kinderen behandelen, In het briefje dat ik vrijdag kreeg werd wel door Goudswaard ge steld, dat wij op korte termijn bij elkaar moeten komen om de brief alsnog te tekenen waarin wij afzien van een Arob-proce dure. Zo werkt het natuurlijk niet". Fel De gemeente Maassluis, ge schrokken van de felle reactie van de bewoners, riep gister avond, voorafgaand aan deregu liere vergadering van de com missie milieu, de bewoners in een spoedvergadering bijeen. Op 4 maart hadden de gemeente, de provincie en Goudswaard al over de voorgenomen sloop werkzaamheden gesproken. Daarover zijn toen ook afspra ken gemaakt. De bewoners ont braken echter op die bijeen komst. Zij hadden, om onver klaarbare redenen, geen uitno diging ontvangen. Gisteren bliezen de bewoners stoom af in het stadhuis. Duide lijk is wel dat de gemeente mo menteel weinig voor hen kan doen. „Het is een zaak tussen Goudswaard en de bewoners", aldus John Scheerstra (VVD). „Laat Goudswaard de afspraken maar nakomen", maakte Pïeter Voor de werkzaamheden, c. plaats vinden op het Kerkeiland en die overigens worden'uitge voerd onder toezicht van een mi lieudeskundige, heeft Gouds waard de nodige vergunningen birtnen. De zaak met de verzeke ring is echter nog niet geregeld. De bewoners zijn bang dat tij dens de sloopwerkzaamheden en het heien hun huizen schade oplopen. Een onafhankelijk ex pertisebureau zou foto's van de woningen maken om problemen te voorkomen. „Nu zijn wel fo to's gemaakt van de buitenkant van de huizen, maar aan de bin nenkant wil Goudswaard geen foto's laten maken. Dat is na tuurlijk onzin", aldus bewoner H. Gerritsen. „Van de sloop werkzaamheden ondervinden wij nu al hinder. De lamp in de huiskamer gaat heen en weer als vrachtwagens voorbijrijden. Onze woningen zijn niet onder heid, dus dat geeft onherroepe lijk problemen". Problemen, waarmee bewoner Alex Koopman zich reeds gecon fronteerd ziet. „In de muur van de garage zitten nu al twee grote scheuren. Ik moet maar 2ien te bewijzen dat de schade is veroor zaakt als gevolg van de sloop werkzaamheden". Een strijdbare Versteege: „De jloopwerkzaambeden moeten direct gestopt worden, totdat er weer zekerheid is. Desnoods sluiten we het Schanseiland af voor alle verkeer. Er komen ac ties, dat is zeker". De bewoners voeren vandaag overleg met hun advocaat over juridische stappen tegen Gouds waard. „Er liggen duidelijk af spraken, zwart op wit, die moeten worden nagekomen", al dus Versteege, Daarnaast is er nog de dreiging van de Arob-procedure. De bouwvergunning is maar de bewoners hebben 30 da gen de tijd om tegen die beslis sing in beroep te gaan. De eerste paal voor de woningen moet vóór 1 april de grond in. Anders komt het wonïngbouw- eontingent voor de premiekoop woningen in gevaar. Met de ver tragende werking, die van een Arob-procedure uitgaat, kunnen bewoners het bouwplan dermate ophouden, dat het contingent voor de gemeente Maassluis ver loren gaat. Consequentie is dan wel dat wo ningbouw op deze lokatie in de komende jaren uitgesloten is. Of Goudswaard Partners en de gemeente Maassluis het zo ver laten komen, zal de komende da gen duidelijk worden. Oubollige Brabanders In d'Ou- de Stoep: weer een swingend avondje. Vlaardingen Er bestaat een slagwerkersgroep Slage rij Van Kampen, aan Kuifje ontleend, en we kennen de Mr. G.B.J. Hiltermannetjes. Misschien is het ooit allemaal be- gonnen met de actiegroep De Wraak van jonkheer mr. De Braauw, de rage om gezelschap pen te noemen naar bekende fi guren of historische personen. Gisteravond trad in Vlaardin- gen de In Memoriam Generaal Heusdenbroeckgroep op: een band uit Eindhoven, spelend in het genre van het Groot Niet te Vermijden Dans- &Showorkest. Wie was generaal Heusden broeck? Bij de bibliotheek van de Hogere Krijgsschool weet men het niet te vertellen; de naam komt in geen enkele ency clopedie voor. Ook op de afde ling Historische Documentatie van de Nederlandse landmacht kan men Heusdenbroeck in geen van de standaard- en naslagwer ken vinden. Was het soms een Belg? „Hij leefde tijdens de Ameri kaanse Burgeroorlog", zegt Ro land Smeenk, leider van de groep In Memoriam Generaa) Heusdenbroeck. „Hij hield van muziek en deed daar meer aan da.n aan ae strijd aan het front en werd dus uit het leger gedon derd. Van muziek moest hij rondkomen, maar hij is berooid en verpauperd gestorven". Aan die man wilde het Eindhovense muziekcollectie! anderhalf jaar geleden eer bewijzen. Sinds kort doet de band ook de Randstad aan. na een serie optredens in Brabant, en het Vïaardingse café d'Oude Stoep had de primeur voor deze regio. Morgenavond trouwens treedt de groep op in The Tender, in de Passage in Schiedam. Je kunt aan het lollige gedrag van de muzikanten zien, dat ze ook aan toneel doen. Ze willen theater en muziek overeen tijdje integreren. Bij tijd en wijle ge dragen ze zich ronduit geschift en vooral de schuiftrompettiste doet zich voor als een supertru- tje, met een leipe bril annex kno tje. De bassist zou de perfecte op volger van Clarence Nash kun nen zijn, de 'man die Donald Duck zijn. stem gaf. Maassluis Lydia Knoop zal haar werk als gemeenteraadslid voor de PVd A in Maassluis neer leggen. Drukke werkzaamhe den hebben haar tot dit besluit gedwongen. Het scheidende raadslid zal worden opgevolgd door Hans de Bruin, de huidige voorzitter van de afdeling Maas- sluis van de PvdA, f.- VJaardingen Het ministe rie van verkeer en waterstaat zal het langzamerhand wel weten, maar VJaardingen wil het nog maar eens duidelijk melden: als de sneltram Rot terdam-Schiedam wordt doorgetrokken naar VJaar dingen, dan moet die tram het centrum van de stad aandoen. Want uit informele contacten is de gemeente gebleken, dat het ministerie een tramlijn naar de wijk Holy al mooi ge noeg vindt. Het ministerie werkt aan wat genoemd wordt een mobili- teitsscenario. Alle steden met een eigen openbaar vervoers bedrijf hebben hun wensen bij de minister op tafel mogen leggen. Eén van de wensen van Rotterdam was het door trekken van de sneltram. VJaardingen heeft over die tramlijn ook zo zijn wensen. „Die moeten wij ook bij het ministerie op tafel leggen", dachten burgemeester en wethouders. Of de minister daar, bij het uitwerken van het mobiliteitsscenario, reke ning mee wil houden. Op Initiatief van de gemeente Rotterdam is reeds geruime tijd geleden een ambtelijk werkgroep ingesteld, die zich over verlenging van het tram tracé gaat buigen. „Maar die werkgroep hééft zich nog niet gebogenzegt verkeer- sambtenaar Roel Blom, die zelf deel uitmaakt van de groepl „Daar is ook geen haast bij. Voorlopig komt er toch geen geld beschikbaar voor die verlenging". door AAD RIETVELD Vlaardingen Het groot onderhoudsplan voor 461 huizen in de buurt Lage Weide in de Westwijk loopt gevaar. De Vïaardingse Bouw combinatie weigert het karwei uit te voeren voor de prijs, die het Ge meentelijk Woningbe drijf (GWB? heeft bere kend. De politiek op haar beurt wei gert de 'combinatie' los te laten: de Vïaardingse werkgelegen heid moet worden bevorderd. „Dat drijft de prijs onnodig op", aldus de bewoners. De bewonersgroep Lage Weide beschuldigt de Bouwcombinatie, waarin stadsbouwer Henk van der Waal de grootste deelnemer is, van „een spelletje blufpoker, met de portemonnee van de huurders als inzet". Het groot onderhoud aan de 461 huizen 2ou nog dit voorjaar beginnen, maar de gesprekken over de prijs zijn hopeloos vastgelopen. „Wij zitten in een impasse", er kent een woordvoerder van het woningbedrijf. Het karwei mag ongeveer 13 miljoen gulden kosten, heeft het GWB uitgerekend. Dat zou lei den tot een bescheiden huurver hoging, waarmee de bewoners in meerderheid akkoord gingen. De Bouwcombinatie doet het groot onderhoud echter niet voor de vastgestelde prijs. Daar zou minstens 25 procent ruim drie miljoen gulden bovenop moeten. De bewonersgroep vindt dat prijsverschil absurd. Alice Huis in 't Veld, woordvoer ster van de bewonersgroep, heeft al twee brieven geschre ven aan de gemeente. In de laat ste stelt zij onomwonden, dat de bewoners vasthouden aan de af gesproken huurverhoging en dat het schrappen van onderde len uit het opknapplan niet geac cepteerd wordt. „Het Woningbe drijf moét maar de markt op gaan om een goedkopere aanne mer te zoeken", vindt opbouw werker Ron Haanstra. Het Woningbedrijf heeft zich stevig verbonden aan de Bouw combinatie, waarvan een aantal Vïaardingse aannemers deel uit maakt. Het GWB heeft vaste prijzen voor onderhoud bere kend en gaat met slechts één aannemer in zee: de Bouwcom binatie. Directeur F.M. Melis heeft raadsleden weten te over tuigen van de kracht van dat sy steem. Het zou tot lagere prijzen' leiden. Het systeem sprak de po litiek aan, want de werkgelegen heid bleef in Vlaardingen. Bij de renovatie van de Klein- woningen in de Babberspolder en de huizen aan de Van Beet- hovensingel werkte het systeem perfect. De Bouwcombinatie voerde het werk uit voor de prijs, die het Woningbedrijf vast stelde. „Maar nu loopt het mis", zeggen verhaasde medewerkers Bewoners van de buurt Lage Weide gingen akkoord met een plan voor groot onderhoud, maar de prijs voor dat karwei Is Inzet geworden van een conflict. van het GWB. Dat zit hen niet lekker. Maar zij wachten zich wel om publiekelijk uitlatingen te doen over de vastgelopen on derhandelingen. „Het is nu een zaak van de politiek". Wethouder Bas Goudriaan (stadsvernieuwing) heeft be paald, dat het GWB de onder handelingen met de Bouwcom binatie moet voortzetten. Want de werkgelegenheid moet in Vlaardingen blijven. De bewo nersgroep vindt dat dat argu ment niet opgaat Stadsbouwer Van der Waal haalt zijn werk volk nog weieens uit verre stre ken, weet de groep. „Uit infor matie van andere bewoners- groepen, die te maken hebben gehad met een grote Vïaardingse bouwondernemer, blijkt dat .er op deze bouwerijen zeer veel Brabants gesproken werd", brengt mevrouw Huis in 't Veld de gemeenteraad fijntjes onder de aandacht.^ Duurder Opbouwwerker Ron Haanstra ziet de 'strijd' met angst en beven aan. Wint de Bouwcombinatie, dan worden volgende onder houdsbeurten van huizen van het GWB ook duurder, vreest hij. De 512 Dura-Coignet-wonin gen in de Westwijk zijn direct na de huizen in Lage Weide aan de beurt voor groot onderhoud. „Wij merken nu al, dat het Wo- ningbedrijf voor onze woningen minder geld wil besteden aan onderhoud", zegt woordvoerder Wim van der Laarse van de be wonersgroep Dura-Coignet. „Wijworden hierdedupe van". „Dit conflict raakt de hele stads vernieuwing in naoorlogse wij ken", aldus Haanstra. „Het is toch raar, dat een politiek besluit leidt tot hogere prijzen voor de stadsvernieuwing dan strikt noodzakelijk is". Haanstra vindt het merkwaardig dat, juist nu CDA en VVD deel uitmaken van het college van burgemees ter en wethouders, 'het vrije marktmechanisme om zeep wordt geholpen'. Schiedam De gemeente Schiedam zal geen plannen ontwikkelen om de Sint Joris Doele een nieuwe bestem ming te geven. Als het acht tiende eeuwse gebouw op het Doeleplein gerenoveerd wordt, zal het initiatief van particulieren moeten uit gaan. Voor de gemeente is de Doele een gesloten boek. Het pand, in vroeger dagen het onderkomen van de schutterij, is na de brand in mei vorig jaar prijs gegeven aan de verkrot ting. Het sociaal-cultureel werk voor de wijken Centrum en Oost, dat erm gehuisvest was, dringt niet verder aan op herstel. „De boel opknappen kost een be drag met minstens zes nullen, dat geld heeft de gemeente ge woon niet", zegt Wil van Wijk, voorzitter van de stichting Sint Joris Doele, berustend. De gemeente heeft inmiddels het gebouw zijn sociaal-culturele bestemming ontnomen. Maar ook zonder brand was dat vroeg of laat wel gebeurd, laat welzïjn- sambtenaar Gert Mulder door schemeren. „De Doele verkeer de al lang in slechte staat- Het dak is lek, de vloeren zijn scheef, het houtwerk is rot, de gevel zou opnieuw gevoegd moeten worden. Daar waren vele ton nen mee gemoeid geweest". Jon gerenwerker Johan Jansen zet o'.v vraagtekens bij zulke bereke ningen. Volgens hem bad het pand met betrekkelijk weinig geld en veel zelfwerkzaamheid best gered kunnen worden. Nu is de kans daarop voorgoed verke ken: na de brand zijn zo'n beetje alle nog bruikbare onderdelen uit het pand gestolen. Aanhoudende geruchten dat de Doele verbouwd wordt tot ont moetingscentrum voorde water sporters van de toekomstige jachthaven ïn de Schie, zijn nieuw voor Mulder: „Je kunt net zo goed beweren dat er een eul- tuurpaleis of een zeepfabriek in komt", reageert hij laconiek. Het lijkt de ambtenaar veel verstan diger „niet al te zeker uit te gaan van herstel". Een sloopbesluit is overigens nog niet genomen. De bouw van een kantoorflat op het plein, waarvoor de Sint Joris Doele mogelijk zou moeten wij ken, is voorlopig van de baan. De ontwikkelaar, die een optie had op het terrein, heeft zich terug getrokken. De enige op stapel staande projecten rond het Doe leplein zijn twee voetgangers bruggen, eén over de Schie naar De gemeente zegt nog geen be sluit te hebben genomen over de Sint Joris Doele. Wel wordt het Doeleplein beter bereikbaar ge maakt, met voetgangersbruggen over de Schie (links) en de Noord- vest gracht. de Kreupelstraat en één bij het Gemeentelijk Woningbeheer over de Noordvestgracht. Maar die bruggen houden verband met de woningbouw aan de Noordvest. Ze zijn bedoeld om het openbaar vervoer bereik baar te maken. Vlaardingen Winkeliers in Vlaardingen mogen zondag hun winkel open doen. Daartoe heeft de Kamer van Koophandel in overleg met de Organisatie Vïaardingse Ondernemers (OVO) besloten. Secretaris Arie Ouwendijk van de OVO ver wacht, dat de Vïaardingse ne ringdoenden niet of nauwelijks van die wettelijke mogelijkheid gebruik zullen maken. „Voor deze datum Is slechts gekozen om de show van de EVAG mo gelijk te maken", verduidelijkt Ouwendijk. De nieuwe winkelsluitingswet staat toe dat winkels vier 'zonda gen' per jaar open zijn. Voor Vlaardingen zijn verder de vol gende data geprikt: maandag 4 april (tweede paasdag), 30 april (koninginnedag) en zondag 16 oktober. Ouwendijk verwacht dat er ook op de andere dagen •nauwelijks gebruik wordt ge maakt van de mogelijkheid han- del te drijven. Schiedam De stich ting Sint Joris Doele legt zich niet zonder slag of stoot neer bij de opdeling van het sociaal-cultureel werk uit de binnenstad over andere wijken in Schiedam. Vooral plan nen om het na de brand in de Doele dakloos ge worden jongerenwerk een eigen ruimte te be zorgen bij Trefpunt Oost in de Fahrenheitstraat, stuiten op weerstand. Wethouder Luub Hafkamp wil^ daar onder het afdak een jeugdhonk laten bou wen, maar dat levert maxi maal 60 vierkante meter op. Veel te klein voor de doel groep van naar schatting 00 jongeren, oordeelt Wu van Wijk, voorzitter van de stichting Sint Joris Doele. Johan Janssen, de jonge renwerker van het afge brande gebouw op het Doe leplein, ziet er om dezelfde reden geen heil in. Volgens Hafkamps scena rio zou Johan Janssen gede tacheerd worden in Nieuw- land. Maar in 'jongerencen trum Aladdin in Nieuw- land zit niemand op hem te wachten en Janssen zelf voelt er weinig voor zijn oude groep uit Schiedam- Oost in de steek te laten: „Die zijn nu aan de goden overgeleverd. Daarom blijf ik liever knokken voor een eigen voorziening in Oost". Of Christine Pauw, de tweede beroepskracht van de Doele, bereid is over te stappen naar buurthuis Nieuwland, is nog niet dui delijk. Veel financieel perspectief zit er niet in Hafkamps re organisatieplan. Buurthuis Nieuwland moet aan de verhuurder, de gerefor meerde kerk, een verdie ping afstaan en krijgt van de gemeente niet meer dan 50.000 gulden om het ruim tegebrek met een verbou wing op te vangen. Een heel nieuw onderkomen zit er niet in. Extra geld is er evenmin voor de peuter speelzaal in Nieuwland, die wil verhuizen naar de voor malige Mastenbroekschool, waar ook jongerencentrum Aladdin is gevestigd. En ook voor een eigen onder komen voor de Turkse jon geren uit de wijk is geen geld.- De raadscommissie welzijn en cultuur vergadert vol gende week dinsdag over Hafka mps voorstellen. Schiedam De bewoners van de Sommelsdijksestraat vragen in een gezamenlijk schrijven aan het gemeentebestuur, of het zich wil distanciëren van uitspraken die ambtenaar Hans van Vilste- ren (bouw- en woningtoezicht) vorige week deed. Nadat de bewoners het heiend personeel van de Haagse firma Vrolijk en van aannemer Ver schoor uit Peruis trakteerden op een borrel, omdat de eerste paal op de hoek met de Groenelaan geslagen was, kwam ambtenaar Van Vilsteren met een onver dacht grapje op de proppen: „Jammer dat er niet gebeurt waariullie bang voor waren", zei hij. Enkele bewoners vroegen wat hij bedoelde, en verbijsterd hoorden zij zijn antwoord: „Jam mer dat het hier niet in elkaar stort". Een vechtpartij kon voorkomen worden, maar de woordenwisse ling die volgde liep zo hoog op, dat een bewoner Van Vilsteren hondepoep nasmeet, toen deze ïn de Groenelaan in zijn auto stap te. Dat werd overigens niet door alle omstanders opgemerkt Volgens de woordvoerder van de Sommelsdijksestraat, Bob Meulendijk, had Van Vilsteren kunnen bevroeden dat een der gelijk grapje door sommige be woners nogal emotioneel wordt opgevat. De Sommelsdijksé- straat heeft immers een jaren lange strijd tegen sloop moeten voeren met succes, want uit eindelijk zwichtte de gemeente. Wethouder Hans van Kleef zag de redelijkheid van hun argu menten in. Maar als een ambte naar nu nog doet alsof alles maar beter weg kan, dan ligt dat erg gevoelig in de straat, aldus Meu lendijk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1