PvdA: sloop Passage Bewoners gifwijk: zelf beginnen met sanering ABC-winkel inspireert PvdA-trio Toth's plannen in de ijskast Computerbeurs leerzaam voor gebruikers ULAARDINGS 0SGB1SD SCHKOAMSCHI COUMKi «8® WAIfBWfE COURANT 'Verplaats Hema naar Broersveld' Hoeksteen van De Sterke Stad is de Grote Omloop Nieuw theater op Stadserf Bewoners Teerdery: geen compensatie Beatrixbank is in ere hersteld Sieraden gestolen Vlaardingen niet 'loodvrij' Gemeente eist heropening De Pijpelaar MBffimi DINSDAG 29 MAART 1988 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066. 4350557 - sportredactie: «45209 Schiedam Enkel de aankondiging dat de ABC- groep een winkel in Schiedam wil beginnen, lijkt de voltooiing van het hele stadscentrum een stap dich terbij te hebben gebracht. Hoewel het gecombineerde warenhuis van Albert Heijn, Blokker en C A nog lang geen realiteit is, zelfs niet op de tekentafels, heeft de PvdA het vervolg op eventuele bouwactiviteiten op de hoek van de Kreupelstraat en de Lange Kerk straat in gedachten al klaar. Een totaalplan dat de bin nenstad compleet op z'n kop zet •PvdA-gemeenteraadsleden Hans Bakker {ruimtelij ke ordening), Ton de Vos (cultuur) en Gé Brouwer (fractievoorzitter) presenteerden gisteren een reeks herinrichtingsvoorstellen, die uitgaan van het oude gezegde dat het ijzer gesmeed moet worden als het heet is. Sinds de ABC-groep belangstelling heeft getoond voor Schiedam, staan de projectontwikkelaars vol gens Brouwer te dringen op de stoep van het stads kantoor. „Ze neuzen voortdurend rond of ze ergens iets kunnen beginnen". Die interesse komt het stads bestuur goed uit, want er liggen nog heel wat open plekken die nu eindelijk eens 'ingevuld' kunnen worden: de peperdure grond aan de voet van de Hoogstraat (waar vroeger schippersinternaat De Uit kijk stond), het Stadserf, het Hemaplein waarvoor het naamgevende warenhuis zal moeten verhuizen en de vrijkomende grond tussen Broersvest en Broersveld, als de sloop van de Passage en het Passa getheater doorgaat. Ruggegraat Hoeksteen van de PvdA-studie, Een Sterke Stad ge heten, is de zogenaamde Grote Omloop. Dat wil zeg gen dat Hoogstraat, Lange Kerkstraat en Broersvest de ruggegraat van het winkelbestand moeten vor men. Nieuwe winkels moeten dus bij voorkeur op die route liggen. Het Stadserf dat is het kale Emma- pleïn plus het gebied tussen de ruïne en het stadskan toor wordt in het PvdA-plan gereserveerd voor een bestuurlijk en cultureel stadshart, gecompleteerd door woontorens, en eventueel winkels aan de Broersvest-zijde. Vasthouden aan de Grote Omloop is volgens Bakker, Brouwer en De Vos de moeilijkste weg om meer le ven te brengen in de binnenstad. Er is geen kunst aan om op het Stadserf een nieuwe 'city' te bouwen. Maar dat zou tot gevolg hebben dat de winkels in het oude centrum afsterven. En de middenstand moet juist nieuwe impulsen krijgen, onder meer door het ophef fen van het 'chronisch gebrek' aan terrasjes waar ver moeide winkelklanten even kunnen uitblazen. AI is dat maar een detail, vergeleken bi] het idee om win kels te bouwen op de kop van de Buitenhavenweg, langs het Spinhuispad, bij De Uitkijk en in het Gat van Bolmers (een witte vlek aan de Broersvest). Stiefkind Stiefkind in de PvdA-studie lijkt het Broersveld, dat Bas van der Heijden, de enige supermarkt direct in de oude stad en dé trekker van deze winkelstraat, zal moeten inleveren. Ook de weekmarkt verdwijnt in hot PvdA-plan uit het Broersveld, dat aangewezen is als voetgangersgebied. De kramen verhuizen naar het Stadserf. Brouwer belooft de middenstanders in de gedupeerde straat compensatie voor hun offers. Waar die uit bestaat, hangt af van wat er met de vrij komende grond van de Passage gaat gebeuren. De PvdA heeft na lang wikken en wegen ook beslo ten, de grond van De Uitkijk grotendeels een woon bestemming te geven. Dat is opvallend, want aanvan kelijk heette het dat het voor veel geld aangekochte terrein alleen door winkels rendabel gemaakt kon worden. Nu ziet de PvdA hier ruimte voor woning wetwoningen en voor duurdere appartementen en eengezinskoop woningen Artotheek Andere markante elementen uit De Sterke Stad zijn: parkeergarages aan de Boterstraat en het Spinhuis- pad; vestiging van de artotheek in de straks leegkomen de bibliotheek aan de Lange Haven; de vestiging van ateliers en galeries rond de Oude Sluis; herbouw van molens, naar voorbeeld van De Palm boom Aan het PvdA-plan hangt geen prijskaartje, maar volgens Brouwer hebben globale berekeningen uitge wezen dat Schiedam zich deze plannen wel kan per mitteren. Als de financiering niet per onderdeel wordt bekeken, maar over het totaal, waarbij de op brengst van de grond van doorslaggevende betekenis is, dan is Een Sterke Stad volgens Brouwer 'een cor rect haalbare zaak". Ton de Vos, Hans Bakker en Gé Brouwer filosoferen over een sterke stad. „We moeten wel vasthouden aan de grote omloop, anders sterft de Hoogstraat af". MaassluisDe gemeen te Maassluisheeft het verzoek afgewezen, dat bewoners van de Teer dery hadden gedaan om ook in aanmerking te komen voor de zoge naamde compensatiere geling. In totaal komen 36 bewoners van de Ver- towijk, waar momenteel de verontreinigde grond wordt gesaneerd, voor deze regeling in aanmer king. De regeling is bedoeld als com pensatie voor de overlast tijdens de sanering. De bijdrage kan op lopen tot maximaal 860 gulden. „Er moet dan wel sprake zijn van ernstige overlast'aldus een woordvoerder van de gemeente Maassluis. De mensen, die nu wel een ver goeding krijgen van de gemeen te, wonen veelal aan de Lijn baan. De bewoners hebben te maken met noodleidingen, ver plaatste schuurtjes en (door het graafwerk) veel inloop van mod der. Een deel van de bewoners is elders ondergebracht in de stad. Om de mensen, die voor uit plaatsingen niet in aanmerking kwamen, toch enigszins tevre den te stellen bedacht de ge meente de compensatieregeling. Toen bleek dat bewoners van de Teerdery niet in aanmerking kwamen voor de regeling, werd een handtekeningenactie ge start. Zonder succes, want de ge meente heeft het verzoek naast zich neergelegd. „Het is heel moeilijk om een grens te trek ken", aldus de woordvoerder van de gemeente Maassluis. „Ie dereen in de wijk heeft natuur lijk overlast Dat is niet meer dan logisch als je met sanering van verontreinigde grond te maken krijgt. Maar in hoeverre is de overlast nu ernstig? Daar heeft het college een aantal criteria voor vastgesteld en aan die voor waarden voldeden de bewoners van de Teerdery niet". Schiedam De plannen van George Toth om van het Bols- complex een multifunctioneel high-teeh-eentrum te maken zullen op zijn vroegst aan het eind van dit jaar door de ge meente beoordeeld kunnen worden. Dat maakten ambtena ren gisteren bekend tijdens een informatieavond voor buurtbe woners over het nieuwe bestem mingsplan Nieuwland-Oost, dat momenteel ter beoordeling bij de provinciale planologische com missie ligt. Het enorme Bols-complex en het Hollandia-terrem zijn de belang rijkste objecten, die onder dit nieuwe bestemmingsplan gaan vallen. Voor het Hollandia-ter rem, waar deze moutwijnfabriek zich nog immer bevindt, voor ziet het nieuwe bestemmings plan in een andere functie voor het terrein, maar dat betekent niet dat de Hollandia-fabriek op korte termijn moet verdwijnen. „Zo'n bestemmingsplan gaat toch gauw vijftien of twintig jaar mee, en we houden graag reke ning met toekomstige ontwikke lingen",aldus een ambtenaar. De show werd gisteravond in het stadskantoor zonder meer gesto len door projectontwikkelaar George Toth. Ondanks de soms harde strijd die de Hongaar met de gemeente levert, bleef Toth de beminnelijkheid zelve. Kort nadat de officiële plannen, met kaartje, rondgedeeld waren, ging Toth zelf de aanwezigen af om zijn plannen met een vrien delijk knikje af te geven. „De gemeente doet net alsof er nog geen plannen bestaan voor het Bols-terrein", aldus Toth. „Feit is echter dat het terrein in mijn bezit is en dat mijn plannen tot in detail bij de gemeente be kend zijn. Ik wil dat de omwo nenden dat ook weten". Toth greep gisteren opnieuw de gelegenheid aan om te proteste ren tegen het feit, dat al zijn plannen door de gemeente be vroren zijn. „Het duurt jaren op deze manier, en mijn opstallen gaan in een steeds slechtere staat verkeren", aldus de Hongaarse ondernemer. Ook de omwonenden toonden gisteren hun zorg over de ver pauperde staat van het Bols- complex. Met name het totaal haveloze Complex 5, op de hoek van de Parkweg en ae Burge meester Honnerlage Gretelaan, is de bewoners van de Parkweg een doorn in het oog. Doordat dit gebouw kadastraal van de rest gescheiden is, hoopte Toth dat hij reeds met de renova tie van dit complex mocht begin nen. De gemeente wil het plan pas bekijken, als de totaalinvul ling van het gebied erdoor is. „Onzin, want de bedrijfsfune- ties, die ik in het complex ge pland heb, voldoen aan alle door de gemeente gestelde voorwaar den. Via een artikel-19-procedu- re zou ik nu al kunnen beginnen, maar de gemeente wil er niet aan". Maasland. Het naar de toenmalige prinses Beatrix vernoemde openbare zitbankje in Maasland krijgt weer een prominente plek. Vroeger stond de Beatrixbank aan de Prinses Beatrixlaan, op de kruising met de Prinses Ireneïaan. Een aantal jaren geleden werd de bank daar weggehaald en op een verscholen plaatsje in het herten kamp neergezet. Het gemeentebestuur wil de bank nu in ere herstel len en vraagt daar morgen advies over aan de leden van de commis sie openbare werken. Er is een nieuwe plaats gevonden aan de Vliet, op de hoek van de Commandeurskade en de Hofsingel, tussen de oude begraafplaats en de brug. De bank staat dan recht tegenover de Prinses Beatrixlaan. Ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de koningin wordt daar vlak naast op 30 april ook een zogenaamde Beatrixboom ge plant. Gekozen is voor een lindeboom. Schiedam De PvdA in Schiedam wil het Passage theater en de Passage slopen om ruimte te scheppen voor woningen en grootwinkelbe drijven in het centrum. Noch het theater noch de overdek te winkelgalerij, waarvan de fundering kuis verrot is, zijn nieuwe investeringen waard. Miljoenen steken in renova tie is volgens PvdA-fraetie- vonrzitter Gé Brouwer on verantwoord. In een totaalplan voor de bin nenstad, dat de partij gisteren presenteerde, dringt de PvdA aan op de bouw van een nieuw theater op het Stadserf. „Schie dam heeft recht op iets betere dan een verbouwde bioscoop", meent Brouwer. De toekomstige schouwburg zou deel gaan uit maken van een bestuurlijk en sociaal-cultureel bolwerk op het Stadserf, dat verder zal bestaan uit de centrale bibliotheek, het gemeentearchief en een verga derzaal voor de gemeenteraad. De PvdA heeft voor een nieuw theater gekozen, omdat de schouwburg in de Passage on danks al gedane en nog noodza kelijke investeringen nooit opti maal zal kunnen functioneren. Het theater op het Stadserf zou De PvdA wil van het Broersveld een voetgangersgebied maken. De winkelstraat zal dan de supermarkt van Bas van der Heildsn moeten in leveren. 500 zitplaatsen krijgen. De bouwplannen brengen volgens Brouwer het voortbestaan van Schiedams tweede theater, De Teerstoof aan de Nieuwstraat, niet in gevaar. Hoewel de sloopbesluiten nog niet genomen zijn, zit het er vol gens Brouwer dik in' dat die knoop binnenkort wordt door gehakt. De PvdA-voorman kan 2ieh niet indenken dat de ge meente geld wil blijven pompen in een slecht renderende voor ziening als de winkelgalerij en een theater, waar telkens nieu we verbouwingen nodig zijn. Brouwer zal er niet rouwig om zijn als burgemeester en wethou ders het sloopvonnis vellen over het Passage-complex. „Het zal wel weer zonde genoemd worden, maar zo bijzonder of uniek is het gebouw nu ook weer niet datje het koste wat het kost moet handhaven". Schiedam De Hema moet verhuizen, anders komt er van het PvdA-binnenstadsplan weinig of niets xerecht Twee gro te 'trekkers* vlakbij elkaar, de Herna en het toekomstige ABC-warenhuis daar pal tegenover, verstoren het evenwicht van de grote omloop in het winkelcircuit, redeneren de soci aal-democraten. Onderhandelen met de Hollandse Eenheidsprijzen Maat schappij over verhuizen zal echter niet meevallen, De 'doch ter van de Bijenkorf' zit momenteel voor een koopje op een gouden plek, met de vrijdagse weekmarkt voor de deur. Een betere piek is nauwelijks denkbaar. Hans Bakker, mede-opsteller van het PvdA-plan, heeft ver schillende alternatieven in de aanbieding: de kaalslag van voormalig internaat De Uitkijk (benedendijks aan de Hoog straat 40), de Passage (na de sloop) en de plaats waar nu de su permarkt van Bas van der Heijden zit, aan het Broersveld. Die laatste plek heeft Bakkers voorkeur. „De Hema is een non-foodbedrijf, die heeft geen grote par keervoorziening nodig. De parkeerruimte kun je beter reser veren voor andere winkels", meent PvdA-fractievoorzitter Gé Brouwer. In een verkeersluw Broersveld zou voldoende ruimte overblijven voor de bevoorrading, zeggen Bakker en Brouwer. „Aan alle eisen kun je sowieso niet voldoen, elk be drijf heeft het liefst een zesbaansweg voor de deur". Uiteindelijk zal er wel een akkoord bereikt worden, denkt de PvdA. Bakker: „We zijn er niet op uit de Hema de stad uit te jagen". Hun Atari bewees Rob Hiele en Huib Zandwijk grote diensten bij het organiseren van de computer beurs Shift '88. Schiedam Het gros van de Schiedamse ambtenaren gaat een leerzaam paasweekend tegemoet. De driedaagse computerbeurs In sporthal Margriet, komende zaterdag, zondag en maandag, bete kent een buitenkansje voor het gemeentepersoneel, dat zojuist grotendeels op kos ten van zijn werkgever een thuiscomputer heeft aan geschaft. Shift '88, zoals de beurs is ge doopt, mikt op hobbyisten en. on ervaren gebruikers. Voor begin nende computeraars wordt in de sporthal een apart informatielo- kaal ingericht. Dat is een extra service van beurs-organisatoren Huib Zandwijken Rob Hiele, die hebben gemerkt dat „gebrui kersgroepen van pc-projecten zich meestal uit de naad moeten werken om goede voorlichting over hun computer bij elkaar te krijgen". Doordat veel bedrijven en over heidsinstellingen in de omge ving soortgelijke pc-projecten voor hun personeel hebben op gezet als de gemeente Schiedam, die daar 900.000 gulden voor heeft uitgetrokken, verwachten Hiele en Zandwijk een massale toeloop. Ze schatten het aantal bezoekers op 10.000 tot 20.000, ook al omdat Shift '88 de eerste 'gebruikersvriendelijke' compu terbeurs in de Rijnmond is. De beurs heeft overigens veel meer te bieden dan enkel infor matie over het leren omgaan met thuiscomputers. Uiteraard is er volop soft- en hardware te koop, Guus IJsselmuide, advi seur van de twee organisatoren, zocht een keur aan deskundigen bij elkaar, die de meest uiteenlo pende toepassingen van elektro nica laten zien. De rol van de be zoekers hoeft niet tot kijken en slenteren beperkt te blijven. Er is een computer-schaaktoernooi en kunstzinnig geïnteresseerden kunnen meedoen, aan een wed strijd computer-graphics maken. Verder zijn er lezingen door on der anderen Onno Tijdgat, Neer- lands bekendste computer-kra ker, en Bert Rozenberg, die de gebruikers vertegenwoordigt en die zal trachten de angst voor het computervirus weg te nemen. Maassluis De bewoners van de Steendijkpolder gaan op lu dieke wijze actie voeren tegen de mini-sanering van de gifwijk, zoals minister Ed Nijpels (WD) van milieu die voorstaat. Op initiatief van bewoners van de Albert Sehweitzerdreef wordt zaterdag 16 april begon nen met het afgraven van de vervuilde grond tot een diepte van 1,75 meter. Tussen de twee ftais van de Albert Scbweitzer- dreef moeten zoveel mogelijk bewoners van de gifwijk veront reinigde grond afgraven en in een container deponeren. Daar na wordt schone grond gestort op het afgegraven gedeelte. „Hierdoor ontstaat een schone grondlokatie die als monument zal worden ingericht", aldus het actiecomité in een vlugschrift, „De overheid moet het als teken zien, dat de bewoners van de Steendijkpolder een afdoende sanering willen". De commissie bodemonderzoek Steendijkpolder steunt de actie van de bewoners. In het schrijven worden de wijk- bewoners opgeroepen om mas saal aan de actie mee te doen. „Het lijkt wel alsof wij een beetje zijn ingedommeld. Wonen we niet op gifgrond? Is een afdoende sanering niet nodig? Dreigen wij en onze kinderen niet de dupe te worden van een overheidsbe leid, dat van uitstel na?. «Mei wil komen?" vragen de initia tiefnemers zich af. Za .erdag 16 april om 10.00 uur won Jt met het afgraven van de gifj yond ze- start Zoals bekend wil mir iste* s pels slechts saneren tot te van. 1,30 meter. V vermoedelijk onder c*. »»egen niet worden gesaneerdOok het grootschalig groen wordt niet aangepakt. Schiedam Bij een 'nbraak in een woning aan de Kievitslaan is voor enkele duizenden guldens aan sieraden en een naaimachi ne gestoten. Men kwam binnen door een ruit te vt rnielen. De spullen werden uit de slaapka mer ontvreemd. Vlaardingen Gemeenteraads lid Cor de Jonge (RPF) werd er Van binnen een beetje verdrie tig van', toen hij het hoorde: Bur gemeester en wethouders heb ben zijn verzoek afgewezen, om aan de invalswegen van Vlaar dingen bordjes te plaatsen met het opschrift 'loodvrije* gemeen te. Zulke bordjes zouden de waarheid te zeer geweld aan doen vinden B en W. „Kunnen wij eens een keertje vooroplopen en dan doen we het niet", moppert De Jonge. Alle le den van de commissie stadsont wikkeling hadden zijn voorstel 'zeer sympathiek'gevonden. Het zou Vlaardingen, dat nog immer de naam heeft een 'stinkstad' te zijn, positief in het nieuws bren gen, meende De Jonge. „Ik vond dat wij een gebaar moesten ma ken om elkaar te stimuleren loodvrij te rijden". De bordjes zouden niet alleen de waarheid geweld aandoen, maar ook de automobilist tn verwar ring brengen, vindt de gemeen te. „Borden die geen reeel doel hebben leiden de aandacht on nodig af en kunnen dan ook tot gevaarlijk situaties leiden", schrijven B en W. De Jonge geeft voor al die argu menten niet zoveel. „Die zijn al leen maar bedoeld om de zaak weg te praten. Wij hebben bord jes met 'Europese gemeente' erop, en een paar sterren, en een bordje met 'kernwapenvrije ge meente'. Dan zou een bord met 'loodvrije gemeente' opeens niet kunnen? Wat geeft het ais een paar mensen er hun hoofd over schudden?" Het raadslid van de RPF is niet van zins zijn plannetje zomaar te laten varen, omdat Ben W een keer nee hebben gezegd. „Ik blijf hier met al mijn vezels aan vast houden". zegt hij met enig pa thos. „Dit plan is zeer belangrijk voor Vlaardingen, en het kost niks". Vlaardingen De gemeente heeft de stakende vrijwilligers van de wiikvereniging Vette- /rdsepolaer gevraagd het .os 1 maart gesloten buu rthuis De Pijpelaar te heropenen. De sluiting, schrijven burgemeester en wethouders, is in strijd met de subsidieverordening. SP'er Remi Poppe houdt woens dagavond in de gemeenteraad een interpellatie over het con flict tussen gemeente en wijk- vereniging. De wijkverenïging heeft haar hoop gevestigd op de interpella tie van Poppe. De SP'er wil de geldigheid van een in november vorig jaar genomen raadsbesluit aanvechten. De gemeenteraad stelde de wijkverenïging toen voor de keuze: óf de Marokkaan se vereniging moest ruimte krij- fen in buurthuis De Pijpelaar, of et contract van beheerder Hans Holleman zou niet worden ver lengd. De gesprekken tussen De Pijpe laar en de Marokkaanse vereni ging zijn stukgelopen. „Maar daar zijn wij niet verantwoorde lijk voor", zegt penningmeester Heieer. Heschlé. „Wij staan open voor het gebruik van de lokalen door andere verenigingen". In het standpunt van burge meester en wethouders is in de afgelopen maand nog geen ver andering gekomen. In een brief, dip gisteren is verstuurd naar de Vettenoordsepolder, wordt geen enkele opening voor een ge sprek geboden. De wijkverenï ging wordt erop gewezen, dat het buurthuis volgens de subsi dieverordening minstens vijf da gen per week, minimaal veertig uur geopend moet zijn. Door de staking is het buurthuis al een maandgesloten. De wijkvereniging heeft de voormalig fractievoorzitter van de PvdA in de gemeenteraad, Hans Vereluijs, gevraagd om te bemiddelen. Maar Versluijs, dier aan de wieg stond van de wijk- vereniglng, weet nog niet of er iets te onderhandelen valt-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1