Willi I Als de zwarte specht komt, gaat het fout i I 'Ik wil naar het betaald voetbal' vn mmM Van Eijk verstevigt koppositie SPORTAGENDA Mansholt eens met Collé Havo mikt op Maassluis Landjuweel over tijd Godsdienst centraal Muchtelingeiiloop Avond voor stotteraars Sïeepvaartmuseum Vaccinaties Broedvogels doen het goed in het Staelduinse Bos, maart 'WINTERKONINKJE HEEFT STAELDUINS DIALECT" Pim van Gilst (24) een talentje in het scheidsrechterskorps Schiedam Wat Eef Collé destijds zijn collega's iu de Schiedamse gemeenteraad al verweet, is nu ook oud-mmister Sïcco Mansholt opgevallen bij het aan' schouwen van de kamerdebatten op televisie: de po litici lezen te veel van een papiertje voor en ze luiste ren slecht naar elkaar. Mansholt, voormalig EG-cammissaris van land- bouw schrijft dat in het PvdA-blad Voorwaarts. Zijn -kritiek is gelijkluidend aan wat in Schiedam destijds CPN er Collé al zei, toen deze 25 jaar in de gemeente raad zat Collé had de reputatie al zijn toespraken uit het hoofd te houden, hij schreef nooit een speech op, maakte zelfs geen aantekeningen. En hij kon ietwat schamperend doen over gemeenteraadsleden, die aan hun papiertje leken vastgebakken. Als die raads leden geïnterrumpeerd werden, schrokken ze, zt werden zenuwachtig, kregen een rood hoofd of stot terden, en wisten niet wat ze plotseling moesten ant woorden. „Dat is geen debatteren, dat is een zielige vertoning", zegt nu ook Mansholt. Als-het aan hem lag, werd dat voorlezen verboden. Zowel Collé als Mansholt vindt dat er een gebrek aan kwaliteit uit blijkt, en erger nog, een gebrekkige voorbereiding, omdat raadsleden of parlementariërs kennelijk niet alle finesses weten van de zaken waar ze het over hebben. Collé en Mansholt, die beiden het debat veel behendiger zijn, hebben ook nu nog een druk leven. Zo zit Collé (65) op voordracht van ondernemingsraden in verschillende advies- en be stuursorganen in de regio, en Mansholt (79) zit ook weinig thuis in zijn boerderij te Wapserveen. Hij reist de hele wereld af om hier en daar lezingen te houden grotendeels uit het hoofd... Maassluis Als er in Naaldwijk een openbare ha vo/vwo komt, kan. dat consequenties hebben voor Maassluisse plannen om het openbaar voortgezet on derwijs uit te breiden. Naaldwijk denkt dat een ha vo/vwo voor de hele regio van betekenis zal zijn, en Maassluis hoort daarbij. Het is niet uitgesloten, dat de provincie aan een Naald wijkse school voorrang geeft boven de Maassluise plannen, zodat op den duur vooral scholieren uit de Steendijkpolder hiernaartoe zullen gaan. Maar Maassluis is daar fel tegen gekant. In onderwijskringen ervaart men de Naaldwijkse -'lannen als concurrerend. )e Naaldwijkse wethouder H. Breugem wil de ha vo/vwo gekoppeld zien aan de reeds bestaande mavo in de 'hoofdstad van het Westland'. Het zou dan gaan om een afsplitsing van de Dalton-scholengemeen schap in zuidwestelijk Den Haag. De gemeente Maassluis blijft evenwel aandringen op het uitbreiden van de Koningin Juliana Scholenge meenschap met een VWO-af deling. Het college van burgemeester en wethouders heeft het centraal or gaan voor het gemeentelijk voortgezet onderwijs ge vraagd de uitbreiding van de school op te nemen in het plan voorscholen 1991-1993. Een poging twee jaar geleden liep echter op niets uit. Wethouder Liesbeth Snoeck (VVD) ging zelfs naar Den Haag om het verzoek toe te lichten, maar haar actie had geen succes. Uitbreiding van de Maassluisse school zou vergaande gevolgen hebben voor de Vlaardingse scholengemeenschappen Casimir en Westland-Zuid. Veel Maassluisse scholieren bezoe ken nu deze scholen, omdat Maassluis geen school voor voortgezet wetenschappelijk onderwijs telt. Vlaardingen De stichting Vlaardings Landjuweel is op zoek naar dichters, die over het thema tijd wil len schrijven. Tijdens het Landjuweel, dat wordt ge houden op 3 en 4 juni, wordt het gerestaureerde uur werk van de Grote Kerk geplaatst in de oude hal van het stadhuis. Het Landjuweel wil daar met de ge dichten de aandacht op vestigen. De stiehing wil de beste teksten op grote borden in het centrum van de stad tentoonstellen. Schrijvers kunnen hun inzen dingen kwijt bij boekhuis Den Draak aan het Veer- plein. SchiedamVoor de leerlingen van de hoogste klas sen van de openbare basisschool Groenoord stond de afgelopen weken de verschillende wereldgodsdien sten centraal. Het leerproject wordt deze week afge sloten met een tentoonstelling in het hoofdgebouw van de school aan de Peter van Anrooylaan. Morgen kunnen alle ouders en andere belangstellen den terecht om de tentoonsteling te bezichtigen. Er is informatie te vinden over ondermeer het hindoeïs me, boeddhisme, jodendom, christendom en islam. Tussen 13,00 uur en 14,00 uur is de school open. Maassluis Leerlingen van het voortgezet onder wijs in Maassluis doen op 29 april mee aan een spon sorloop in het kader van de Vluchtelingen week 1988. De sponsorloop wordt gesteund door burgemeester en wethouders en het nationale actiecomité Bevrij- dingsweek/"Vluchtelingen week, Vlaardingen Stotteren staat centraal tijdens een voorlichtingsbijeenkomst, die donderdag op de Spoorsingel 85 wordt gehouden. Er wordt daar vanaf acht uur vooral gesproken over de Vredeberg-thera- pie, een stotterbehandeHng die ervan uitgaat dat het probleem op drie fronten te lijf moet worden gegaan. Tijdens de therapie wordt gewerkt aan een groter li- chaamsbewustzijn, aan geestelijke bewustwording en sociale bewustwording. Maassluis Het Nationaal Sïeepvaartmuseum is eerste paasdag gesloten. Op tweede paasdag kan men er wel terecfc -r van rwee tot vijf uur. Het museum ver wacht dan ve*-l bezoekers vanwege de ingelaste ex tra voorstelling over de berging van de Herald of Free Enterprise. Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 29 maart 1988 Vlaardingen De GGD Nieuwe Waterweg-Noord gaat in Vlaardingen beginnen mei het inenten van kinderen met het BMR-vaccin. Het gaat uitsluitend om kinderen die in 1979 geboren zijn. BMR staat voor bof, mazelen en rode hond. De combinatieprik is nog tamelijk onbekend- De 8- en 9-jarige Vlaardingers krijgen binnenkort een schriftelijke oproep voor die prik. In april en mei wordt door de GGD gevaccineerd. Ook kinderen, die als baby al een mazelenprik hebben gehad, wordt aangeraden de BMR-prik te nemen. Bovendien krij gen die kinderen een DTP-vaccinatie (difterie, teta nus en polio). centrum De Heipaal, 14.00 uur. woenadag 30 maart tekenfilm 'Remi, alleen op de wereld', theater De Teer- stoaf, 14.00 uur. wcenedag 30 maart instort voor kinderen, wtjk- woensdag 30 maart film Nieuwe Avonturen van de Troetelbeertjes, Schuur- kerktheater, 14.00 uur. donderdag 31 maart film Beverly Hills Cop II, Schuurkerktheater, 14.00 en 20.30 uur. door JOOP BREEDVELD Vlaardingen/Staelduin Baltsende lijsters, een enthousiaste wielewaal en een machtige valk bo ven je hoofd. Ben van As beschrijft het westelijk deel van het Staelduinse Bos zoals weinigen het kennen, namelijk vol be drijvigheid in de vroegste ochtenduren. De komende zaterdagen zal hij er weer regelmatig rondstruinen om die 'oerkracht' te voelen in wat hij noemt één van Nederlands meest unieke bossen. Hij doet dat niet al leen uit hobby, maar vooral om de vogelstand in het bos in kaart te brengen. Leden van de vog< van de KNNV zijn er Inmiddels aan gewend geraakt om in de len temaanden vroeg uit de veren te gaan om vogels te bespieden. „Het heeft een hobbyistisch trekje". Ben van As, die in het dagelijks le ven in het wijkpark Holy-Noord werkt, geeft het volmondig toe. Hij is pur sang natuurliefhebber, zonder daarbij in blind fanatisme te vervallen. Hij kan uren praten over vogels en hun eigenaardig heden, zoals ook vlinders op rui me aandacht kunnen rekenen. „Maar het werk is ook heel be langrijk", plaatst hij 2ijn activitei ten in een ruimer kader. Kennis over het aantal en het soort broedvogels leert namelijk veel over de gezondheidstoestand van het bos, verduidelijkt hij. On derzoeken vanaf 1981 hebben een goede indicatie gegeven dat het Staelduinse Bos er ondanks de zure regen en andere aanslagen op het milieu goed voorstaat. De tabellen liegen er niet om: de aan wezigheid van de nachtegaal, de fluiter (sinds enkele jaren) en de relatief forse wielewaalpopulatie duiden op een natuurlijke ontwik keling van het bos. „Er is sprake van een ecologisch evenwicht, waarin insekten, vlinders, vogels en planten gedijen", schetst Ben van As de huidige situatie. Illustratief voor de gezonde situa tie is dat in het bos al jarenlang geen nestkastjes zijn geplaatst. „Dat is domweg niet nodig, omdat het aantal natuurlijke broedmoge- lijkheden toereikend is. In plaats daarvan bevorderen we het om boomstammen en takkebossen te laten waar ze zijn. Het is lange tijd een misvatting geweest in Neder- met het laten liggen van dode bo men. Die tendens heeft inmiddels op vrij grote schaal navolging ge kregen. Dood hout zorgt namelijk indirect vooreen rijke ondergroei. Dat leidt er weer toe dat soorten als de winterkoning, roodborst en mezen ook bïj strenge vorst kun nen overwinteren in het bos. Zure regen Een andere vingerwijzing voor de goede gezondheid is de aanwezig heid van spechten (groene en gro te bonte). „Maar als de zwarte specht verschijnt, is dat een veeg teken", laat hij er onmiddellijk op volgen. „Zwarte spechten wroe ten met hun lange snavels het liefst in dode bomen waarin ke vers, hun lievelingsmaaltje, hui zen. Als bomen afsterven, komt dat vaak door zure regen. We hoe ven dus echt niet te juichen als de zwarte specht zich meldt". Het Staelduinse Bos is een oude lap groen. Uit geschriften blijkt dat het bos al in de twaalfde eeuw moet hebben bestaan. ,,En het is het enige in zijn soort in Neder land", voegt Ben eraan toe, doe lend op de unieke onstaansge- schiedenis. Het bos is namelijk door rivierduinen gevormd. Sinas enkele jaren is mede aan de hand van de broedvogel-inventarisaties aangetoond dat het bos de eigen schappen van een ouder, hoger en daardoor gezonder bos aanneemt. •Met name de verschijning van de bosuil maakt dat duidelijk. In 1981 land, maar tegenwoordig groeit het besef dat een 'schoon' bos niet gezond is. Dat verklaart ook waar om in het Staelduinse Bos zo veel paddestoelen voorkomen". Ben van As voegt eraan toe dat stichting Het Zuidbollands Land schap de eer toekomt om als eerste in Nederland te experimenteren was er geen één. Vorig jaar zijn er al drie waargenomen. Parallel daaraan loopt de verdwijning uit het bos. in 1982, van de steenuil. Dat dier is dat jaar voor het laatst in het westelijk deel van het bos gesignaleerd. „Opgevreten door de grotere bosuil", verduidelijkt Ben. „We hebben hetook gemerkt aan de ransuüpopulatie. Die heeft flink op z'n donder gekregen sinds de bosuil kwam". De staatjes on derstrepen zijn gelijk: van 6 in 1982 naar 1 vorig jaar. Kartering De aantallen, die Van As telkens noemt, zijn aan de hand van de zo genaamde karteringsmethode vastgesteld, De werkwijze is als volgt. Twee groepjes van twee lo pen gedurende zes zaterdagen door het bos. Twee van hen moeten een vogelgeluid herken nen. Op een kaart wordt dan de lokatie aangetekend. Pas als het geluid zes keer op min of meer de zelfde plek is vernomen, wordt zo'n vogel als bosbewoner aange merkt „Horen we een vogelgeluid een aantal keren, maar op totaal ver schillende plaatsen, dan houden we het erop dat het om een door trekker gaat", schetst hij de pogin gen om zo accuraat mogelijk te werk te gaan. In totaal zijn vanaf de eerste inventarisaties 55 ver schillende vogelsoorten geturfd, die in het bos broeden. Daarnaast ontdekten de natuurvorsers nog eens 16 verschillende passanten Hoewel Ben van As tot de vaste kern van onderzoekers behoort, wordt het leeuwendeel van het werk door de Honselse broers Ton en Kees van Schie uitgevoerd. Zij nemen de weekenden voor hun rekening dat er geen 'gasten' mee gaan en brengen samen ook nog eens het hele oostelijke deel van het bos in kaart Ben trekt wel regelmatig met 'amateurs' het bos in. Soms voelt hij zich een beetje opgefokt als hij met zo'n gezelschap van hooguit vier mensen op pad gaat. Lang niet iedereen is ervan doordron gen datje als mens zo stil mogelijk moet zijn. „In de vroege uren gonst het van bedrijvigheid in het bos, maar als mensen praten, worden de vogels afgeschrokken en vliegen een stuk verder. Het is triest dat veel recreanten niet doorhebben hoe rijk het leven daar is. Vooral op zondagen wordt er overgerecreëerd. Mensen ko men met de hond, maken lawaai en zijn er op een tijdstip dat de vo gels minder actief zijn. Al die za ken zorgen er voor dat men wei nig of niets merkt van het brui sende leventje". Toch ziet hij in het inventariseren samen met leken ook twee voor delen. „Voor de mensen zelf is het leuk om vergezeld van kenners het wel en wee van de vogelwe reld te leren begrijpen. Maar ook voor ons is hun hulp nodig. Kijk, na verloop van een paar jaar wordt het toch wel eens lastig ëm op zaterdag zo vroeg op te staan Het is dus nodig dat anderen het werk overnemen. Dat kan alléén als ze over voldoende kennis tè- schikken en de vogelgeluiden uit elkaar kunnen houden". Winterkoninkje Dat onderscheidingsvermogen begint zich pas na vele' vroege wandelingen te ontwikkelen. Hoe genuanceerd de verschillende ge luiden kunnen liggen, illustreert hij met zijn verhaal over het win terkoninkje. „Niet iedereen is het met mij eens, maar ik ben ervan overtuigd dat dat dier in het Stael duinse Bos een eigen dialect heeft ontwikkeld. Het dier klinkt hier anders danïn een ander deel van Nederland. Hoe het komt weet ik niet, maar ik hoor telkens een slagje vooraf. Niet-Staelduinse winterkoninkjes hebben dat niet". Biologen zullen hem zeker niet te genspreken als het erom gaat of zijn verhaal kan kloppen. Van de ortholaan, een inmiddels zeldza me vogel in Nederland die de schrijver Maarten 't Hart 2elfs in spireerde om er een boek over'te pennen, is bekend dat de twee overgebleven populaties rond Winterswijk en Lith elkaar abso luut niet kunnen verstaan. Dood hout De lange-termijn-effecten van'de dood-hout-strategie, zoals Ben van As die ook in het wijkparkin Holy-Noord toepast, zijn nog moeilijk meetbaar, maar biologen voorspellen verrassende ontwik kelingen. Zij houden rekening met de terugkeer van de aalschol ver in het Staelduinse> Bos. De kenners zullen ook niet vreemd opkijken als uiteindelijk de bui zerd en houtsnip het bos tot hun domein kiezen. „Veel mensen zullen het niet gelo ven, maar Nederland is toeh*'aI enorm rijk aan vogels", vertélt Van As met niet aflatend enthou siasme. Ter vergelijking noemt hij de relatief arme vogelbevolking in Engeland. „Op dat hele conti nent, waar ook nog eens bergen zijn, leven maar enkele vogelsoor ten meer dan in Nederland". Die rijkdom heeft volgens hem te ma ken met de enorme verscheiden heid aan grondsoorten en de vele, uiteenlopende klimatologische in vloeden. Een vogel om trots op te zijn is met name de roerdomp. Daarvan zijn er in Nederland on geveer vijfmaal zo veel als in de rest van Europa bij elkaar. Schiedam In de hoofdklasse van het damkampioenschap van Schiedam liep Paul Boer rigter tegen zijn eerste neder laag aan. Ronald van Egmond slaagde er in een mindere stand om te buigen in een overwin ning, omdat Boerrigter niet in staat bleek de dreiging te pare ren. Rob van Eijk verstevigde zijn leiderspositie. Van Eijk nam te gen Peter Lansbergen een klein zetje, waardoor hij een schijf voorkwam, wat goed was voor de partrijwinst Leo Mous versloeg Gert van Willigen, Joop van der Schalk boekte ten koste van Tiny Mous zijn eerste zege en de ontmoeting Piet BastiaanseWim Vrijland ein digde in remise. De stand in de hoofdklasse luidt: 1. Van Eijk 7-22, 2. Vrij land 6-10, 3. Van Egmond 5-8, 4. Heusdens 6-7,5. Boerrigter 5- 6, 6. Bastiaanse 6-6, 7. T. Mous 7-6,8. Van Willigen 5-5,9. Poot 6-5,10. L. Mous 7-5,11. Van der Schalk 7-4, 12. Lansbergen 6-3 en 13. Smit 5-1. Tip* voor deze rubriek kunt u doorgeven nan de eportredektie van deze krant, p«»t- bua 110, 3130 AC Vlaardingen. De «portre- daktie is overdag lolefonlach bereikbaar on der nuntmer 010-4345209 en In de avonduren onder numm»r010-4058509. DINSDAG 29 MAART Voetbal: Eerste ronde Nieuwsblad Cup;(alle wedstrijden beginnen om T8.45J Exoel- 510^20—Schiedam, SRA—Vlaardingen, Dilet tantGroeneweg. SFCSchiedamse Boys. VDL (23)—DHS, Fortuna VIGSS. GTB— T0GB, NieuwerkerkDCV, De Hollandlaan— DRZ, Spirit—Börke!, Martlnlt—SW 3, FC Ma lukuZwervers, WKMVV27, BVCB-Ur- sus. Zwaluwen ViRKWIK, HBSS—VDL (io). HVOMSV71, LekkerkerkQSS'26. Excel sior MDV032, SVSOlympus S; Diversem 20,00 Vergadering raadscommissie voor sport en recreatie In Schiedam. WOENSDAG 30 MAART Yoatbal: 19.30 SW-EMOlsW W'estvJjKtal Vl3afJlns«ïli 21.00 vfp—Meeu- wenplaS (dl. 21 -40 VEV—1» «ree! 2 OOKDEROAS 31 MAART VdlBybnl: 21.1* Sbell-HIjnnnOfid 4 20.00 Jong Peodredll 5—Sunlight tók Z®,i™tt»l: Scolebroek Rottefdam: 19.00 IÓOS'32HBSS tók door RENE DONS Vlaardingen Als de 'benjamin' van het scheidsrechterskorps van de KNVB afdeling Rotter dam het veld betreedt, valt de verbazing en minach ting van de gezichten bij de voetballers af te lezen. Voor de nieuwe generatie scheidsrechters is het niet gemakkelijk om respect af te dwingen in een tijd, dat normen en waarden ook op het voetbalveld verva gen. De Vlaardinger Pim van Gilst is de uitdaging aangegaan en blijkt op zijn 24-jarige leeftijd een regel recht talent(je) te zijn. Hij is nog niet gebuid gegaan onder molestaties of andere handtastelijk heden. Slechts eenmaal moest Pim van Gilst een wedstrijd vervroegd beëindigen, omdat een speler van de vereniging Dirksland zijn kri tiek over het optreden van de leids man onophoudelijk bleef spuien. „Ik hoorde na de wedstrijd, dat de bewuste speler al meer malen in de clinch had gelegen meteen scheids rechter, tot groot ongenoegen van zijn medespelers, die mij uiteinde lijk gelijk gaven", herinnert Van Gilst zich. Pim van Gilst is sinds vier jaar ac tief als scheidsrechter, nadat hij als speler een vervelende enkelblessu re opliep in een lager elftal van VFC. Dat ervan weerhield hem de voetbalsport te blijven beoefenen. De liefde voor de populairste bal- sport was voor hem, na enig aan- dringen van zijn familie, een reden om te gaan fluiten. Een keuze, die c niet veel jongeren maken. Van Gilst: „De scheidsrechter is in de ogen van voetballers niet popu- gj lair. Het is gemakkelijk om de zwakkeling, dat is een fluitist om dat hij alleen staat, de schuld in de schoenen te schuiven. De spelers vergeten alleen dat zij wedstrijden kunnen spelen bij de gratie van vrijwilligers die de fluit willen han teren. Je wordt soms uitgemaakt voor alles wat vuil en lelijk is. De Centrale Organisatie voor Voetbal Scheidsrechters (COVS) probeert het functioneren van een scheids- Pimvan Gilst:'Descheidsrechter is in de ogen van de voetballer niet 20 populair'. beetje in de hand. Je moet er ge schikt voor zijn. Ik zou graag in het betaald voetbal willen fluiten. Ik kan niet zeggen hoe lang dat duurt, omdat ik pas vier jaar bezig ben. Ik zit nu in groep één van de RVB. Als ik promoveer, misschien volgend rechter positiever naar huiten te seizoen, val ik onder district West II brengen door de organisatie te ver- van de KNVB. Dan moet ik weer sterken en publiciteit niet te schu- naar de scheidsrechterseursus. Ik wen". heb er nu twee gevolgd: de eerste Alsindividu héb je het zelf ook een voor de beginnende fluitist en op de tweede cursus kreeg je een stukje psychologie, omgang en leiding ge ven in het pakket". „De derde korte opleiding leert hoe je moet omgaan met pers en onrust op de tribune. Deze cursus stoomt je in een kortstondige tijd klaar voor het betaald voetbal. Een scheids- rechter moet ervoor zorgen dat hij goed getraind is. Ik ben lid van de Vlaardingse Scheidsrechters Vere niging (VSV). Elke week trainen wij. Het contact met collega's is be langrijk. Je kunt bepaalde ervarin gen uitwisselen. Er worden discus sie-avonden gehouden. De trend van bingo- en klaverjasavonden wordt tenminste een beetje door broken", laat Van Gilst zijn ambi ties d uidelïjk blijken. Onderafdeling De weg van een jonge ambitieuze scheidsrechter naar het betaald voetbal is lang. Elke beginneling start in de laagste reserve klasse van de afdeling. Pim van Gilst wil als hij een jaar of dertig is, doorsto ten naar de top. Hij moet zich voor lopig nog bewijzen in KNVB-wed- strijden en in toernooien als de Nieuwsblad Cup. „Het is moeilijk fluiten in de reser ve vierde klasse van de afdeling, omdat spelers met een andere in stelling het veld ingaan. Bij het re creatievoetbal moetje tolerant kun nen zijn, omdat veel overtreding niet bewust worden gemaakt, maar voortkomen uit onkunde. Als je te veel fluit, dan werkt dat frusterend voor jezelf en de voetballers. Ik was dan ook blij dat ik met standaard elftallen te maken kreeg. Het gaat er dan een stuk serieuzer aan toe. Spelers zijn getraind en gebrand op een goed resultaat", „Ik begin gemotiveerd aan een wedstrijd, omdat ik hogerop wiL Je ziet mij op zaterdagavond niet in de Vlaardingse binnenstad leunend tegen een bar van een druk etablis sement. Ik wil mij goed voorberei den op een wedstrijd. Ik bereken zaterdagmiddag de reistijd, want ik wil een uur van tevoren aanwezig zijn. Als scheidsrechter moet je het veld goed kunnen inspecteren. Ik heb verschillende soorten schoeisel bij mij en drie tenue's. Als een colle ga-scheidsrechter een kous of zoiets is vergeten, kan hij van mij iets le nen". Bijgelovigheid Een vast ritueel bij voetballers voor een wedstrijd, is heel gewoon. Een scheidsrechter zie je echter niet zo snel met iedere schoen tegen de doelpalen aanschoppen, zoals Feye- noord-doelman Joop Hiele doet voor een wedstrijd. Het aantikken en succes wensen van medespelers "behoort ook totdie voetbal-bijgelo vigheid. Pim van. Gilst heeft zijn ei gen tradities vooreen wedstrijd. „Ik draag al vier jaar hetzelfde zweetshirtje onder mijn tenue. Al moet ik drie keer in de week bla zen, ik trek dat shirtje aan- Bruine bonen met spek op de avond voor de wedstrijd, is bij mij uit den boze. Ik eet dan geen hoog laxerende ge rechten. Ruim twee uur voor de wedstrijd eet ik twee bruine boter hammen met jam. Ik voel mij daar goed bij en alleen dan ben ik in staat om een goede wedstrijd te blazen", aldus Van Gilst Ducaneaux Maassluis René Ducaneaux heeft zich officieel aangemeld bij Excelsior'20. De na een contro verse met trainer Eric Gudde bij Excelsior Maassluis opgestapte technicus zal dit seizoen echter niet meer kunnen uitkomen voor de Schiedamse derde klas- ser. Het bestuur van Excelsior M verleent geen medewerking aan een tussentijdse overchrijving.' Rob Hiele steunt UVG Schiedam De selectie van UVG werd voor de laatste com petitiewedstrijd tegen Wings op plezierige wijze verrast door Rob Hiele, de horeca-exploitant van de Margriethal. De naar de ere divisie gepromoveerrde hand- balsters ontvingen niet allen een frisse bloemenruiker, maar kr,e- gen tevens een enveloppe niet een aantrekkelijke inhoud. "Dat laatste zal woraen aangewend om de trainingsfaciliteiten te verbeteren. Winst Richard Voets Karlsruhe De Schiedammer Richard Voets heeft in het West- duitse Karlsruhe een sterk inter nationaal taekown-do-toernoöi gewonnen. De in de gevichts- klasse tot 73 kilo uitkomende Voets, lid van Sportschool La gerwaard, bleef tot en met de.fi- nale ongeslagen. Voets plaatgte zich tevens voor het WK dat'in juli in Londen wordt gehouden. Jeugd SVV vervroegd. Schiedam Omdat de landelij ke jeugd van SW zaterdag, zon dag en maandag deelneemt aan een toernooi van het Haagse VIOS, komt het vrijdagavond,al voor de competitie in aktie tegen BW. Op Harga wordt om 18.30 uur afgetrapt. In het toernooi van VIOS spelen de beloftes za terdag tegen FC Den Bosch jen op zondag tegen Lokeren en Feyenoora. Tweede paasdag staan de finales op het program- ma. Badminton i Vlaardingen In de Westwijk- hal worden 9 en 10 april voor de zevende maal de badminton kampioenschappen van Vlaar dingen gehouden. Op beide da gen wordt om 10.00 uur begon nen. De uit mevr. C. van den Ende en Ruud van Putten be staande wedstrijdleiding zal vijf honderd partijen moeten ver werken alvorens in alle catego rieën de winnaars en winnares sen bekend zijn. Topper voor WIK Vlaardingen De handballers van WIK kunnen in de zaal toch nog jets van de tegen Hellas 2 op gelopen kater wegwerken. De Vlaardingse ploeg heeft in de achtste finale een thuiswedstrijd geloot tegen de Limburgse eredi- visxonist Sittardia. Deze beker wedstrijd moet tussen 19 en 22 april worden gespeeld.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 2