-m 1 B Ouders pleiten voor Montessori- onderwij s Vierde Orkestrale: geen legermuziek Ijlawl» VIMRDMGS DAGBIAO SCHKfUMSCHE COURANT NIEUWE WflïEHWfO COURANT Comeback van 1 april grap 'Brassen' taboe op middeleeuws festijn Herfkens als hoofdschotel POLITIEAGENT(E) IHÉeffmgton Vlaar dinger overvalt bank in eigen buurt Markt voor gebruikte fietsen Erker grapje S— Merweheem is klaar Zilver voor Van Grondelle lokt publiek Zeekadetten Van der Knaap: absolute rust naar Engeland smeden i L. Voogd Nieuw bestuur CDJA exdusteue antieke en oube grenen meubelen WATERWEG fegmate redaclift Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaadinaen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: G10- VRIJDAG 1 APRIL 1988 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 .Vlaardingen Een 22-jarige Vlaaxdinger at in de cel na een gewapende overval op de spaar- ,bank in zijn buurt, waar hïj zelf een rekening heeft. Ondanks een vermomming met een pruik -en een zonnebril herkende het bankpersoneel hem vrijwel met-, eeru De politie had slechts tiert minuten nodig om de dader op te sporen. -,De man was 's morgens de bank binnen gelopen en had daar een klant met een pistool bedreigd. Het personeel moest hem een tas met geld overhandigen. Veel kans om van het geld te profite- ren kreeg de dader niet: hij werd v' meteen gearresteerd in zijn en- - kele honderden, meters verder op gelegen woning. In de tussen- - tijd had hij wel al kans gezien, de ""buit van enkele tienduizenden guldens te verstoppen. Het geld is nog steeds spoorloos. Maassluis De winkeliers uit de Maassluisse binnenstad heb- ben een nieuw stuntje bedacht - om publiek naar het centrum te trekken: een markt voor ge bruikte fietsen. Iedereen, die een tweedehands karretje wi] kopen of verkopen,, mag meedoen aan het evene ment. Alleen handelaren zijn niet welkom. De organisatie wil er ook voor waken dat er gesto- 'Men rijwielen worden verkocht. - 'Daarom moet iedereen, die een fiets te koop aanbiedt, zijn pas- - '1 poort of rijbewijs tonen. De fietsenbeurs wordt gehouden - '.op de Markt van Maassluis op za- terdag 9 april. Straathoekwerker krijgt subsidie Maassluis Het ministerie van binnenlandse zaken gaat in Maassluis twee jaar lang een pro- ject tegen de kleine criminality» 4 subsidiëren. De gemeente krijgt - - voor 1988 en'1989 telkens 75.000 .gulden. Voor dat geld neemt -Maassluis een straathoekwerker ,in dienst. Deze moet proberen .het gedrag van jongeren te ver- anderen. In de strijd tegen de kleine mis daad maakt de gemeente mo- menteel al gebruik van afval bakken met affiches. Daar zijn opschriften over het voorkomen van misdrijven op aangebracht. Maassluis is de derde stad in het Waterweggebied die een project tegen vandalisme en diefstallen op touw zet. Eerder besloten Vlaardingen en Schiedam tot oprichting van een bureau Halt, dat vernielzuchtige jongeren al ternatieve straffen oplegt. Schiedam Het lijkt erop dat de 1 aprïl-grap in Schie dam zijn comeback heeft ge maakt Jarenlang besteedde de Jeneverstad nauwelijks aandacht aan de herden king van Alva's verforen bril. Maar nu... Grootste misleider was wijk centrum De Erker in Schie dam-West, dat vandaag met de uitbouw op de eerste verdie ping zou beginnen. Zelfs amb tenaren en agenten, die giste ren al de straat afzetten, tuin den er massaal in. Eerder deze week ontstond grote opschudding in de Schie- damse sportwereld, toen een buis-aan-huisblad meldde dat voetbalvereniging GSS een oud-speler van SVV had aan getrokken. Een grapje van een anonieme beller. De club kon er geen waardering voor op brengen: die zou door het ge fingeerde bericht zelfs moei lijkheden met de sponsor heb ben gekregen. Schiedam tuint er toch weer in Projectontwikkelaar George Toth, die een practical joke ook nooit uit de weg gaat, wilde twee kranten in een actuele grap betrekken: „Kunnen jul lie niet schrijven dat ik een the ater ga bouwen op het Bols-ter- rein?" stelde hij voor, naar aan leiding van de discussies over de sloop van het Passagethea ter. De kranten wimpelden zijn verzoek af: leuk, maar we wil len graagserieus blijven. Even goed nam deze krant een dag later in een onbewaakt ogen blik het bericht op, dat de win keliers in de Sint Liduinastraat hun klanten vandaag over schoenen (sloffen) zouden ver strekken tegen de zanderige troep in hun buurt. Zelfs een doorgaans betrouw baar instituut als de gemeente lijke voorliehtinglïet zich door de eerste april inspireren. Gis teren verspreidden voorlich ters Bas van Bochove en Theo Reyman op officieel gemeente papier de aankondiging van een spoedpersconferentie. Een weekblad zou hebben gesugge reerd dat wethouder Hafkamp een samenwerking was aange gaan met projectontwikkelaar Jac. S. Toots wiens naam iets weg heeft van de eerder ge noemde Toth voor de bouw van een cultureel centrum. Toth, wiens grap de mist in ging, raakte met zijn gevoel voor humor dichter aan de werkelijkheid dan hij zelf ooit vermoed kan hebben. Schiedam -- De 95 bejaarden- woningen, die de Arnhemse pro- jectontwikkeiaar Planoform in Woüdhoek heeft gebouwd, worden volgende week officieel in gebruik genomen. Het com plex heet Merweheem. Het bestaat uit twee gebouwen - van elk vijf verdiepingen. De woningen zijn voorzien van spe ciale voorzieningen voor oude ren, zoals een lift en een alarm systeem. De opdrachtgever, de stichting Gereformeerde Bouw corporatie voor Bejaarden, noemt de appartementen boven dien 'rolstoelvriendelijk'. - Schiedam De 62-jarige Ë.A. van Grondelle is vanmiddag on derscheiden met de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Dat gebeur- de tijdens een afscheidsreceptie .in het bedrijf van Boers Co Graveerindustrie, waar hij na veertig jaar als chef controle- en •afwerkafideling vertrekt Van Grondelle kreeg de versierselen opgespeld door loco-burgemees ter Chris Zijdeveld. De gratis koffie met taart was geen grap, maar wel de start van .de nieuwbouw waarop vanoch tend tientallen Schiedammers waren afgekomen. Op het dak' van wijkcentrum De Erker in Schiedam-West werd weliswaar een unit geplaatst waarmee het wijkgebouw zou worden opge hoogd maar meteen daarna werd de unit weer opgehesen en hing Br een spandoek onder: 1 april. Het ging om een grap met serieuze ondertoon. De Erkèr wil wel degelijk uitbreiden en nodigt daartoe binnenkort gemeente raadsleden uit. Hanny Alders In de Harmonie: 'Middeleeuwen zijn tegenhanger van ons electronisch tijdperk'. Vlaardingen -De middeleeuwen mogen dan populair zijn bij boe ken lezend Nederland, in Vlaardingen was daar gisteravond weinig van te merken. Slechts een handjevol literatuurliefhebbers woonde in zaal Harmonie het slot bij van de VJaardingse boekenweek. Het als middeleeuws festijn aangekondigde evenementje bestond4 grotendeels uit een doorwrochte lezing van schrijfster Hanny Al ders. Het deel na de pauze, gereserveerd voor een concert op de draailier, de hommel, de dulcimer, de kromhoorn en de handtrorn, was weliswaar wat vrolijker van toon, maar ademde toch ook niet helemaal de sfeer van burchten, jonkvrouwen en lansknechten. Zelfs de muziek had een Intellectuele ondertoon, die ver stond van middeleeuwse braspartijen, Hoe boeken als De naam van de roos een internationbale bestseller kunnen worden, is voor de Rotterdamse schrijfster, die met haar ro man Non Obis landelijk faam maakte, geen raadsel: „Wij leven in een electronisch tijdperk en als tegenhanger zoeken de mensen een romantische periode als de middeleeuwen hoewel daar eigenlijk weinig romantiek aan te pas komt, het was vooral een harde tijd". Die realiteit was tijdens de pauze een klein beetje te proeven ?n de ge reedstaande hapjes en drankjes als kapoen', vlïerbessenjenever en appelwijn. Maar veel vraag was er niet naar: de meeste bezoekers hielden het liever bij een vertrouwd pilsje. MaassluisHet zeekadetkorps Maassluis is met ms De Rigel vertrokken naar Engeland voor een bezoek van een week. De 52 kadetten, die de reis meemaken, toonden zich gisteren uitgelaten aan boord van de voormalige loodsboot, die lag afgemeerd in de binnenhaven van Maassluis, Het Maassluise korps is in South End at Sea te gast van Engelse zeekadetten. Er staat de delega tie dan ook een druk en veelom vattend programma te wachten. Een bezoek aan Londen bijvoor beeld. Aan boord van De Rigel kregen de kadetten gistermiddag een reddingsvest. Een donatie van de Rotterdamse shipchandler W. Noord wijk van het Rotterdamse bedrijf Kopeke. „Wij leenden de spullen altijd van het loodswe zen. De samenwerking verloopt uitstekend, maar als ie In staat bent om spullen zelf aan te schaffen, moet je dat natuurlijk 1 niet laten", a?dus een tevreden Arievan Bedaf. Maassluis Wethouder Izaak van der Knaap (CDA) van Maassluis heeft van zijn huisarts twee weken absolute rust voorgeschreven gekre gen. De werkzaamheden van de christen-democraat worden waargenomen door de collega's Anton Wustrow (PvdA) en Lies be th Snoeek (VVD). De laatste weken maakte de wethouder voor ondermeer fi nanciële aangelegenheden en milieu al een gespannen in druk. Van enige politieke spanning in de fractie is ech ter geen sprake", aldus Harm Woudstrade vice-fractie- voorzitter van de CDA-fractie in Maassluis. Hij vervangt fractievoorzitter Leo Speel die door ziekte eveneens en kele weken is uitgeschakeld. In de commissie milieu kwam het enkele weken tij dens een debat over de afval- stoffenproblematiek tot een felle botsing tussen wethou der Van der Knaap en de le den van de commisie. Na a f loop van de vergadering ging de hoog oplopende discussie in de wandelgangen verder. „Maar daarna is nergens meer over gesproken. Ook niet meer in de fractie. Stcr- Izaak van der Knaap. kcr nog, tijdens de vergade-- ring van de commissie finan ciën was Van der Knaap de vriendelijkheid zelve", aldus Harm Woudstra. Geruchten als zou Van der Knaap aan aftreden denken, noemt Woudstra dan ook vol ledig uit de lucht gegrepen. „Een storm in een glas tva- ter", aldus het raadslid. „In de fractie is er in ieder geval nooit over gesproken. Het is dan trouwens niet alleen een aangelegenheid van ons, maar ook van het bestuur. Het zal allemaal best wel los lopen". MaassluisAls het aan 50 ouders uit Maassluis ligt, wordt in augustus volgend jaar gestart met Monies- sori-onderwijs. Gisteren kreeg wethouder Liesbeth Snoeek (WD) de officiële aanvraag met daarbij de benodige handtekeningen uitgereikt door Sjoukje Boer, de voorzitster van de inmiddels in het leven geroepen vereniging Montessori-onderwijs Maas sluis. In negen weken tij'd zijn vol doende handtekeningen opge haald. „We zullen de aanvraag gaan toetsen", aldus Liesbeth Snoeek. De gemeente Maassluis kan de vestiging van een Mon tessorischool niet tegenhouden. Als de indieners aan alle voor waarden voldoen, meet gelegen heid tot lesgeven worden gege ven. „Er zitten nogal wat haken en ogen aan", hield Liesbeth Snoeek gisteren de initiatiefne mers voor. „De Montessori school moet minimaal 50 leerlin gen trekken. Dat houdt wel in dat die leerlingen aan andere scholen onttrokken worden. Dat heeft voor de overige len dus consequenties". Een enquête heeft uitgewezen dat in de Westwijk en de Steen- dijkpolder de meeste animo is voor de school. „De nieuwe school zal er eentje worden dp al- gemenegrondslag", aldus Sjouk je Boers. „Gezien de vele sponta ne reacties is er bijzonder weel behoefte aan een vrije schop! als deze". i Een Montessori-school gaat uit van de individuele leerhng. De school gaat niet uit van een klas sensysteem, zoals dat gebruike lijk is. Er wordt in het Montesso- ri-onderwijs gesproken van een beneden-, midden-, en boven bouw. „Ieder kind krijgt indivi duele begeleiding. Geefteen kind aan dat het met vijfjaar al wil gaan lezen, dan wordt daar op ingehaakt", aldus Sjoukje Boers. moet in |1989 worden gestart. De vereniging wil, als de plannen doorgaan, in 1990 de beschikking hebben over een permanent schoolge bouw. Het liefst in de Westwijk of de Steendijkpolder. De zeekadetten van het Maassluise korps zijn ingeno men met de nieuw verworven red dingsvesten. ..Schiedam Te veel mensen denken bij een harraonie-orkest - aan Legers des Heils-muziek. Of aan hoempapa. Of aan een wals uit 1800. Hinderlijk vindt het Al- gemeen Muziek Overleg Schie dam dat vooroordeel, onbegrij- ,-pelijk ook, „Want als een harmo- nie-orkest een concert geeft - r ?3taat het publiek na afloop op de "jtoelen. En bepaald niet om rotte tomaten te gooien", is de erva- ".ringvanAMOS-voorzitterHans Loendc-rsloot- -'Vier Schiedamse harmonieor- 5 rt'feesten Wïlton-Fijenoord, Ambrosius, Harpe Davids en V^Sint Radboud hebben zojuist de '.voorbereidingen voor de vierde Orkestrale afgerond. 2e verwachten weer tussen de 400 en 500 bezoekers in sporthal Margriet. Een behoorlijk aantal, maar het zouden er best meer mogen zijn. Helaas: de muziek- gezelschappen hebben de afgelo pen jaren weliswaar een trouw publiek gekweekt, maar qua be zoekersaantal lijkt het plafond bereikt En dat is vreemd, gezien de toe nemende belangstelling voor de harmoniemuziek- Met uitzonde ring van OBK, dat te kampen heeft met een overschot aan kla rinetten en een tekort aan bassis ten, zitten alle gezelschappen ruim in de muzikanten. Steeds meer jongens en meisjes ontdek ken dat zelf muziek maken veel leuker is dan een cd'tje afspelen. „En het is nog een goedkope hobby óók", aldus LoenderslooL Aad Heydra (Sint Radboud) zoekt de verklaring voor die te genstelling in het feit dat het om amateurs gaat „Die hebben al leen al een handicap door het feit dat ze geen beroeps zijn, of ze nou goede prestaties leveren of niet Terwijl ervan ons toch veel meer bezieling uitgaat. Een be roepsorkest speelt automatisch, hun optredens doen altijd een beetje koud aan". „Er Is nog een ie groot aantal Schiedammers dat er geen flauw benul van heeft wat er op zo'n avond in de sporthal gebeurt", vindt Loendersloot, „Laat die mensen nou eens voor vier piek een kaartje kopen. Ze weten niet wat ze missen". Het repertoire, benadrukken ook de andere or kesten, is zo gevarieerd en eigen tijds, dat niet alleen de oudere luisteraar zit te wippen op zijn stoel. Op het programma staat een rapsodie van Nederlandse liedjes naast filmm U2iek van En- r»io Morrkone. Een mammoe torkest, samengesteld uit alle ge zelschappen, besluit de avond met een swingende reis rond de wereld waarin zo'n beetje aü? genres aan bod komen. Aan de Orkestrale op 16 april in de sporthal werkt ook het Schie damse mandoline-orkest ONI mee. De presentatie is in handen van Joke Hmer. Het programma begin t om acht uur. Schiedam PvdA-kamerlïd Evelien Her fkens spreekt haar partijgenoten maandag 11 april toe in zaal Irene aan de Nieuwe Haven. Tijdens eenledenvergadering'geeftzij e^n toe lichting op een rapport met een lange naam: Politiek a la carte in plaats van politiek als dagschotel. Het rapport gaat in op de organisa tie binnen de partij. Hetwerkstuk heeft als uit gangspunt meer leden en deskundigen te be trekken bij de meningsvorming en discussie binnen de partij. Het rapport en de nog te voeren discussie worden door de plaatselijke sociaal-democra ten gezien als een basis, waarmee de werk groep PvdA -afdeling Schiedam en de toe komst aan de slagkan. De vergadering begint om 20.00 uur. Na het betoog van Herfkens praten de leden onder andere nog over de grondpolitiek in de stad. Drie dagen later belegt de PvdA in zaal Bea trix aan de Lange Kerkstraat een bijeenkomst, die speciaal is bedoeld voor de oudere partijge noten. Vanaf twee uur wordt eerst gesproken over de effecten voor ouderen van de bezuini gingen. Gewestelijk bestuurder L.F. Molle houdt hierover een inleiding. Na hem neemt Steven Poll het woord; hij is ambtenaar van sociale zaken en. volksgezondheid in Schie dam. Hij legt uit wat de nieuwe welzijnswet 1 voorouderen voor gevolgen heeft. WAAR KWALITEIT NOG VOOROPSTAAT verwarming sanitair (as- en konslruktiewerk onderhoud van allegaupparatuur Gatten burg straal 00 Vteardlngw Tetefoon 0TCM343096 Uw vakman voor HUSQVARNA NAAIMACHINES OOK VOOR KLEJNVAKARTIKELEN EN2. Ben je niet op je mondje gevaüen Heb je jezelf in de hand? Houd je van afwisseling Voel je je betrokken bij wat er in de wereld gebeurt? Ben je gezond, ten minste 18 j jaar en heb je een diploma op ten minste MA VO-D-niveau? Misschien kan je dan in je eigen woonomgeving wel worden! Bel op dinsdag of donderdag eens met het regionaal voorlichtingsbureau voor de ge meentepolitie onder no. 030-315454 of schrijf een briefje naar dit bureau via postbus 8300, 3503 RH in Utrecht. Schiedam Het CDJA in Schiedam, de jongere nafdeling van het CDA, heeft een nieuw bestuur gekozen. Dat bestaat uit* Peter Seis (voorzitter), Freek R osman (vice- voorzitter), Monique Westhuis (secretaresse), Paul Gerringa (penning meester) en Irma Mey- boom (informele actvitei- ten). Van 's-Gravendijkplein 37a Vlaardingen - 010 - 4341693 REPARA1 If VAM Al t F MERKEN .NAAiyAiCHIFirS IM EIGEN WERKPLAATS- SWntf showroom markt 39 vlaardingen 010-4501691

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1