ROTTERDAM 'Het gaat geen enkele ondernemer eclit slecht' GEGETEN EN GEDRONKEN MARITIEM De Noordmolen Meer concurrentie op de 'Noordatlantic' Cor de Ruiter trots op bedrijfsleven Bleiswijk Nieuwe diensten gaan van start igt ook al prima:; er betaalbare prij-, uit. En de keus is' al de vier menuut- DeNedlloyd Holland Rotterdams Nieuwsblad zaterdag 2 apni 1988 door KEES BOS Bleiswijk Jïoe lang ik nog aanblijf? Kijk, in het algemeen is het zo dat men moet oppassen, dat hetgeen je doet nog wel in het belang van de vereniging is. Als de mogelijkheid zich voordoet, zal ik overwegen om het voorzitterschap over te dragen". Dat zegt Cor de Ruiter, die zon der meer het gezicht kan worden genoemd van de onder nemersvereniging in Bleiswijk. Vijftien jaar lang oeheert hij die post in het bestuur van de inmid dels 52-jarige vereniging. „Als je zo lang een bestuursfunctie ver vult", legt hij uit, „bestaat het ge vaar dat je in een geijkt patroon terecht komt. Om me heen zie ik veel jonge ondernemers, zonen die hun vader in de zaak opvol gen. Ik denk dat het goed is om ook die in het bestuur op te ne men", betoogt De Ruiter. De Bleiswijkse ondernemer De Ruiter heeft een radio- en te levisiezaakoordeelt dat het belang van de vereniging staat of valt met de politieke contacten. „Gelukkig hebben we maande lijks overleg met het college van B en W. Zodoende worden we bij voorbeeld betrokken bij het op stellen van bestemmingsplan nen voor industrieterreinen", legt de voorzitter uit. Een heikel punt is al jaren de in richting van de Bleiswijkse Dorpsstraat. Slechts weinigen, zo denkt De Ruiter, zijn tevre den over de her en der versprei de bloembakken, die het leven van de automobilisten zuur moet maken. Ook de ondernemersvereniging is er niet blij mee. Zij zou van de winkelstraat liever een eenrich- tingsverkeersweg maken. In overleg met het college van bur gemeester en wethouder is reeds afgesproken dat de inrichting van de Dorpsstraat binnenkort weer ter discussie zal komen te staan. „De huidige vormgeving is ei genlijk door het ministerie opge legd", weet Cor de Ruiter. „Het heeft de gemeente geen cent ge kost. Nu kan de Dorpsstraat ver anderen, omdat de Heulslootweg en de Jan van der Heijdenstraat voor voldoende ontsluiting zor gen. Alleen blijven we zitten met het probleem van de bevoorra ding, want er is geen weg aan de achterzijde van de winkels. Heel van winkels de gehele dag par keerplaatsen bezet houden met bun eigen wagens. Die plaatsen, bij voorbeeld bovenaan bij de Van Waningstraat, zouden moeten zijn bestemd voor win kelende bezoekers. Centraal Een ander strijdpunt voor de on dernemersvereniging is de cen tralisering van winkels in de Dorpstraat. Eén 'winkelcen trum' zou voor de winkelende mensen gemakkelijker en gezel liger zijn dan verspreide winkels over het hele dorp. „We hebben nu met de gemeente een zoge noemd 'blokzijderegeling' ge troffen, waarbij we hebben afge sproken dat er niet minder vier kante meters aan winkelopper vlak zullen ontstaan", aldus De Ruiter. „We hebben maar niet aangedrongen op een bepaling dat alle panden een winkelbe stemming moeten krijgen, want dat heeft tot gevolg cfat de prij zen van de gewone huizen direct fors stijgen. Dat is natuurlijk zeer lastig, vooral voor startende on dernemers". Er is in gemeentelijke plannen rekening gehouden met drie kleine winkeltjes in de nieuw bouwwijk Oost-hoekeind, maar Cor de Ruiter is daar niet en thousiast over. Hij vreest dat be woners rond deze winkels dan voorde dagelijkse boodschappen wel naar deze winkeltjes toe zul len komen, maar voorde niet-al- ledaagse boodschappen naar Rotterdam of Zoetermeer zullen trekken. De Bleiswijkse winkelier heeft overigens relatief weinig last van de zuiggkracht van de grote steden rondom het negen dui-- zend inwoners tellende dorp. Cor de Ruiter: „Zeven jaar gele den hebben we daar een onder zoek naar laten verrichten. Het bleek dat 87 procent van de Bleïswijkers in het eigen dorp blijft voor de dagelijkse goede ren. Daarbij komt dat 27 procent ook voor niet-aliedaagse goede- belangrijk zijn natuurlijk ook de _^ren, zoals kostuums, fietsen en parkeervoorzieningen. Als de deur breed genoeg was, zou het publiek het liefst voor de toon bank parkeren1'. Volgens De Ruiter komt het nu te vaak voor dat medewerkers dergelijke, hier blijft. Vooral dat laatste is redelijk veel". Goed De voorzitter heeft bij de laatste ledenvergadering (7 maart), niet de indruk gekregen dat 1987 een matig jaar was voor de Bleis wijkse middenstand. „We heb ben natuurlijk niet de beschik king over de jaarcijfers van de leden, maar over het algemeen was men wel positief. Ik denk zelfs dat er geen ondernemer is in Bleiswijk, die het echt slecht gaat", stelt de voorzitter. Hij voegt daar echter snel achter aan dat veel afhangt van de on dernemer zelf. „Een groot assor timent is heel belangrijk. Dan mag het hier best wat duurder zijn, want service is tenslotte on misbaar. Ik geloof dat er voor de meeste branches wel een winkel is in ons dorp. Als er trouwens nog een gat in de lokale markt zou zijn, zou ik dat echt niet zeg gen, want daarmee schaad ik tenslotte de leden van mijn vere niging". De ondernemersvereniging, op gericht tn januari 1936, heeft op dit moment circa 110 leden, waarmee bijna alle Bleiswijkse bedrijven zijn aangesloten. In principe zouden ook tuinders toegelaten mogen worden, om dat het formeel ook onderne mers zijn, maar in praktijk is er geen een lid. Cor de Ruiter heeft overigens niet alleen het voorzitterschap van de ondernemersvereniging op zich genomen, maar tevens van het jumulage-comité, het Oranje-comité en van de Oud heidkamer. Tot slot. maar zeker niet het minst belangrijk, zit de beeld- en geluidstechnicus in het overlegorgaan van de Kamer van Koophandel van Gouda. „Soms bespreken we dingen op vergaderingen van die vereni gingen, waarmee ik voordeel kan behalen voor de onderne mersvereniging", verklaart De Ruiterzijn vele belangen. „Maar de ondernemersvereniging is toch anders, omdat de leden daar echt voor hun eigen belang zit ten. Een beslissing die voor som migen voordelig kon zijn, kan zeer nadelig zijn voor de ander. Om dan toch alle partijen van de redelijkheid te overtuigen, is wel eens moeilijk". Over de opkomst van de leden vergaderingen van de onderne mersvereniging is De Ruiter lan ge tijd niet te spreken geweest. „Net wilde ik de leden daar vori ge week maandag vermanend over toespreken, toen de op- Voorzitter Cor dé Ruiter van de on- d e r nem ers-vereni- gïng: 'De inrichting van de Dorpstraat komt weer ter dis cussie'. komst plots goed te noemen was. Het bezoeken van een ledenver gadering is toch een blijk van waardering voor het bestuur, dat zich het hele jaar rond inzet voor de belangen van «ie leden'* Mij maak je niet wijs, dat je die ene van de 3G5 dagen met kunt vrij houden" Maar ook bij andere onderne mersverenigingen en instanties bemerkt De Ruiter, dat de op komst bij ledenvergaderingen afneemt. „Het is gewoon een al gemene tendens, de televisie is iets heiligs geworden. Men wil na hel werk wat ontspanning. Ik kan me da: best voorstellen, want de consument en de nood zaak om bij te blijven met de ont wikkelingen in je eigen vak, vormen natuurlijk een grote druk op de ondernemer". De Ruiter denkt dat er in het al gemeen teveel instanties zijn, die zich met de ondernemers rezig- houden. „Als je alle vergaderin gen daarvan zou aflopen, houd je geen tijd meer over. Vooral voor startende ondernemers is het moeilijk om inzicht te krijgen in al die instanties. Het onderne merschap dreigt op de tweede plaats te komen". ADRES:Noordvest 38,3111PH Schiedam (tel:010-4263104) PRIJZEN: Voorgerechten (zeven): van 7.50 tot 15; drie soepen van ƒ5.50 tot ƒ8.75; vier hoofdgerechten met vis van 24 tot ƒ35; vijf hoofdgerechten me! vlees van ƒ24 tot ƒ33.50 en een ruime keus aan nagerechten van rond een tientje. Vier menu's (drie gangen) van 37.50, 40 en 42.50. ONZE BESTELLING: Barquette aux fruits de mer, gegrilde zalm met waterkerssaus en een dagmenu (met licht gebonden ven kelsoep, een mixed grill en een mintijsje). Zaterdag geen lunch, zondag gesloten. door JOEP HAZEE Schiedam telde vroeger aan zienlijk meer molens dan nu, maar in die dagen was ook het aantal distilleerderijen aan merkelijk groter dan tegen woordig. In een van de overge bleven molens heeft Bols -een niet-Schiedamse (maar Am sterdamse) distilleerderij!- een restaurant ingericht, dat al ja ren tot de trekpleisters in deze op horeca-gebied gezegende stad behoort. Een bezoek aan de Noordmo len, aan de Noordvest. de noordrand van het oude cen trum van de stad, blijft iets bij zonders. Vroeger dienden ae etages, die nu door het restau rant worden benut, als woon ruimte voor de molenaar en zijn gezin. Op de begane grond van zo'n stellingmolen waren meestal de woonkamers onder gebracht, op de eerste vloer ('zolder' zegt men tegen alle etages erboven) sliep het gezin. Nu treedt men binnen in de grote half-open keuken. Het is een soort eetkeuken, want er staan ook nog enkele tafels, voor gasten die door de drukte niet meer in het restaurant op de eerste etage terecht kunnen. Wïj kwamen op een dag dat er nog plaats te over was en we konden dus de trap naar boven nemen, waar een allervriende lijkste ober ons opwachtte om de jassen aan te nemen. Gelagkamer De sfeer en het interieur waar in je terecht komt zijn prima: een niet te grote gelagkamer, met een kleine doorkijk naar beneden en een buffet in de hoek. Veel bruin van de houten vloer, de balustrade, de tafels enzovoort. Geroezemoes vult de kleine ruimte, helaas klinkt ook muziek uit een in stallatie. De kaart oogt ook al vooral de zeer zen nodigen ruimen jes lijken erg aanbevelens waardig. Katrijn kiest voor zo'n me nuutje en begint met een licht- gebonden venkelsoep. Laat dat licht dus maar gevoeglijk weg. Wie denkt dat men in de betere resiaurantkringen inmiddels wel weet dat binden met bloem niet het mooiste resultaat geeft, komt in de Noordmolen bedro gen uit Of hij beseft dat hij in de Noordmolen niet in een zaak uil die betere restaurant kringen is beland. Teleurstel lend dus, ook qua smaak, deze venkelsoep. Mijn voorgerecht valt meer in de smaak, al geldt ook voor deze viscreatie dat het allemaal heel wat verfijnder had ge kund. Met garnalen, stukjes zalm. stukjes tong en mosselen is het wel een compleet visge recht, met een saus met witte druk op te krikken: het moge wijn en pernod en twee plakjes duidelijk zijn: de keuken in_De bladerdeeg (helaas een ietsie- Noordmolen blijft achter bij de pietsieaangebrand). verwachtingen die we hadden Een korte pauze, een volgende toen we binnenstapten. Daar gang: voor Katrijn de mixed kan zelfs het ijsje dat dient als grill, die ronduit teleurstellend afsluiting van het menuutje is. Veel te dunne plakjes vlees, van Katrijn geen moedertjelief die daardoor helemaal 'door' aan helpen, zijn gegrild. Zonde van de len- Tijdens het eten van dat dessert debiefstuk, om maar eens een -de zaak is inmiddels bijna voorbeeld te noemen. Een dik- leeg- wordt ons een irritante ke saus, die bij onze Oosterbu- geur gewaar: het afwasappa- ren de Zigeunerschnitzel raat heeft gedraaid en is geo- pleegt te sieren (met paprika in pend en stoot nu zijn niet be de hoofdrol). Saus ook die niet paald smakelijke dampen uit in in apart schaaltje op tafel komt, de richting van de eetzaal, maar die veel te rijkelijk over Wèl goed zijn de bediening, de de verschillende vleessoorten wijnen en de koffie (met een ai- is gegoten. coholhoudende verrassing). En Mijn gegrilde zalmmoot krijgt echt heel veel geld waren we ook al een magere beoordeling: niet kwijt, maar voor een te- te lang op de grill gelegen, genvallend uitje is iets minder daardoor tegen het zwarte aan. dan honderd gulden natuurlijk En vooral uitgedroogd. Daar toch een forse prijs. Al met al kan een tamelijk flauwe water- geen beste score voor De Noor- kerssaus (waarom is die nu molen en dat is jammer, want opeens oranje?) niets meer aan het oogt er zo aardig! verbeteren.' De Punlen Afwasgeur Voorgerecht - 6 (telt dubbel; Gok de lekkere gebakken pie- 12); hoofdgerecht - 5.5 (telt dub- pers en de uitgebreide keus aan bel: 11); Bediening - 7.5 (telt groenten (snijbonen: helemaal dubbel: 15); wijn -7; koffie - 7.5; gaar gekookt; witlof: idem; lek- prijs /kwaliteit - 6; sfeer - 7.5. kere venkel; gemengde sla) sla- Totaal: 66 punten, dus voor de gen er niet in de algemene in- Noordmolen een 6.6. Klassement 1Kalinka (Rotterdam)7.8 2. Central Park (Rotterdam)...7.8 3. La Maremma (Ridderkerk)*..7.7 4. Bombay Duck (Rotterdam)* 7.6 5. La Diligence (Rotterdam)7.5 6. Ram bias (Rotterdam), eetcafé*....................7 7. De Noordmolen (Schiedam)6.6 8. AC-Slieürecht..................6.6 9. Bobby McGee (Rotterdam)6 In de met gemertde zaken kan men voor minder dan dertig gulden een maaltijd (Bestaande uit voor-en hoofdgerecht, kopje koHie en glas wijn) nuttigen. door BRAM OOSTERWIJK Meer concurrentie in de con tainervaart over de Noordat- lantische Oceaan: die komt er ongetwijfeld nu de Deense scheepvaartmaatschappij Maersk Line met een eigen dienst op 26 april vanuit Rot terdam van start gaat en de rederijen Nedlloyd Lijnen, Sea-Land en Trans Freight Lines in een samenwerkings verband eerder deze maand met drie nieuwe diensten eveneens van wal steken. Méér tonnage dus op die rou te, voor het vervoer van een hoeveelheid containers die ongeveer stabiel zal blijven. De transatlantische container- vaart heeft trouwens nooit iets anders laten zien dan hevige concurrentie. Ruim twintig jaar wordt er nu in lijn vaartverba nd met containerschepen tussen West-Europa en de Verenigde Staten gevaren en in al die jaren kwamen en gingen er rederijen. Sterken bleven, zwakken vielen af. Vooral de laatste paar jaar is er vec-1 gepasseerd in dat vaarge- bied en er staat dus ndg meer te gebeuren. De rederij Evergreen (Taiwan) begon enkele jaren ge leden een rond-de-werelddienst (in twee richtingen over de Noordatlantisehe Oceaan) en de in Bremen gevestigde Senator Line deed datzelfde vorig jaar. Hapag-Lloyd en de Atlantic Container Line vonden elkaar vorig jaar in een vorm van sa menwerkingen Maersk heeft de 'Noordatlantic' nu dus ook ont dekt. En het drietal Nedlloyd, Sea-Land en TFL, dat elk voor zich het transatlantische traject al eerder bevoer, probeert straks met weliswaar zelfstandige af vaarten, maar met een gezamen lijke exploitatie toch een sterke re vuist te kunnen maken. Verlengstuk De transatlantische activiteiten van Maersk zijn in feite een ver lengstuk van de containerdienst die de Denen reeds jaren varen tussen het Verre Oosten en de Verenigde Staten (via het Pana makanaal). Deze met totaal ne gen schepen onderhouden lïjn- vaartverbïnding wordt nu door getrokken naar West-Europa (Le Havre, Felixstowe, Rotter dam en Bremerhaven) en aange vuld met drie extra schepen, die (net als de andere negen) onge veer 3500 containers kunnen meenemen. Met die enorme ca paciteit zullen ze tot de grootste schepen op deze oceaan-route De Maersk Rotterdam behoren. Wekelijks zal er een schip naar de VS/Verre Oosten en terug varen. Maersk bezit een eigen scheepswerf in Denemar ken en die bouwt de drie nieuwe schepen; voorlopig doet de rede rij het nog met drie gehuurde schepen. Eén ervan is het Neder landse schip Nedlloyd Hoorn, dat tijdelijk de naam Maersk Rotterdam heeft gekregen. Namen De combinatie Nedlloyd/Sea- T and/TFL gaat varen met de twaalf schepen waarmee de in '86 failliet gegane United States Lines ooit ook containers over de Noordatlantisehe Oceaan trans porteerde. Gedrieën gaan deze rederijen dne afzonderlijke diensten tussen West-Europa en de V.S. onderhouden; één weke lijkse naar de Amerikaanse oost kust (vier schepen), één weke lijkse naar de Zuid-Atlantische kust en de Golf van Mexico (vijf stuks) en één tiendaagse van de Middellandse Zee naar diverse havens, m de V S. Nedlloyd Lijnen gaat twee var. die twaalf voormalige USL- schepen exploiteren, m huur van eigenaar Sea-Land. Ook deze schepen hebben nieuwe na men gekregen: Nedlloyd Hol land (de vroegere American New York) en Nedlloyd Hudson (ex-American Nebraska). De 'Hudson' begint op 14 april van uit Rotterdam aan de eerste Ned- lloyd-afvaart in de zuidelijke dienst naar de V.S.; de 'Holland' volgt vier dagen later, op de noordelijke rouie. Beide schepen (capaciteit 3400 containers) heb ben kortgeleden een uitgebreide dokbeurt gekregen, op werven xn resp. de V.S en Singapore, Het Nedlloyd-concern had op z'n twee eigen transatlantische diensten —die voor het samen werkingsverband werden 'inge ruild'vier ro/ro-schepen va ren en twee containerschepen. Die vier ro/ro's zijn inmiddels naar andere diensten overgehe veld (onder meer naar Nieuw- Zeeland/Zuidoost-Azté); de con tainerschepen Clarence en Cle ment zijn op de route Middel landse Zee/Verre Oosten gaan varen. Goedkeuring Overigens is het pas sinds vorige week zeker dat de drie rederijen in hun nieuwe opzet inderdaad ook mogen beginnen, want de Federal Maritime Commission moest daar eerst officieel goed keuring voor geven. Volgens scheepvaart-procedures die in de VS nu eenmaal zijn vereist, kunnen andere bedrijven of or ganisaties in het geval van sa menwerking tussen rederijen daar eventueel bezwaar tegen aantekenen. En dat is ook ge beurd, door Farrell Lines en door het Military Sealift Com mand, dat Amerikaanse rederij en inschakelt voor het vervoer van militaire VS-lading naar West-Europa. De bezwaren wa ren echter kennelijk niet zwaar genoeg om de drie scheepvaart maatschappijen het transatlanti sche varen te beletten. Concurrent Bij Nedlloyd is men niet zó blij dat Maersk op ongeveer hetzelf de moment ook met een nieuwe dienst komt en een plaats in de markt gaat veroveren. Een woordvoerder van het concern: „Maersk is een grote concurrent, die zeker niet te onderschatten is. Maar zoiets gebeurt nu een maal, wij zijn destijds, in 1986, als nieuweling zelf eveneens in dat gebied begonnen. Andere rede rijen zullen dat toen ook niet ple zierig hebben gevonden. Het is alleen jammer dat Maersk nü verschijnt. Maar het is een be trouwbare rederij, die volgens ons geen prijzenoorlog zal ontke tenen". Ongeveer net zo denkt men er bij het cargadoorsbedrijf Slaven burg en Huyser over, dat de be langen van de Senator Line be hartigt „Maersk is een gezonde concurrent, die de prijsverhou dingen niet zal verknoeien. Wij zien leiever Maersk komen dan een minder stabiele rederij". Het is overigens niet uitgesloten dat de Senator Line over enige tijd met 24 (gehuurde) schepen zal varen in plaats van de twaalf waarmee men op dit ogenblik in twee richtingen rond de wereld gaat. Er zit namelijk groei in het containerpakket dat de rederij vervoert en als dat zo doorgaat, zou er volgend jaar wel eens we kelijks in plaats van 14-daags oost- èn westwaarts rond de we reld kunnen word en gevaren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1