'Hennie Huisman zou er jaloers op zijn' 'Modelbouwdag voor herhaling vatbaar' Lange Haven krijgt 'n leefmilieuverordening Minister: glastuinbouw moet werven in de regio Yan Kleef: meetlat binnen handbereik Besluit over toekomst Liesveld uitgesteld Werkgroep roept overheden op: protesteer bij Tweede Kamer VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMS! COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Vlaardingen speelt voor Aalsmeer Binnen brandjes Vrijend op vluchtstrook Golf in de lift Diefstal domper op motorbeurs Barrika heeft ombudsvrouw Minister behandelt de streek als een snotjongen Oostwijk wordt •veiliger door eenrichting verkeer MAANDAG 1APRIL !SBS PAGINA 13 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229. 4352066, 4350557 sportredactie: 4346209 Vlaardingen Zaal Middel- huyse leek gistermiddag op de Aalsmeerse veilinghal, van waaruit Hennie Huis man zijn populaire playback en soundmixshow presen teert. Dit keer werd de show echter gestolen door Vlaar- dings eigen zangeres Rita Young. „Ik zou best beroemd tyillen zijn", zong presenta trice Rïta en een stampvol Middelhuyse zong het haar 250-stemmigna. Achter de coulissen was de span ning niet te onderscheiden van die van de grote playbaekshow. Doosjes toneelsehmink rolden over de vloer, terwijl de kandi daten hun nagels verslonden, Twaalf kandidaten waren er: zes om te playbacken en zes om te soundmixen. Van Gorinchem tot Belgiö en van Capelle tot Nootdorp waren ze naar Vlaar dingen gekomen. Sommigen hadden al vaker opgetreden, maar: „Ik ben iedere keer weer even zenuwachtig", vertrouwde een kandidaat toe. De jury van Omroep Vlaardin gen viel de moeilijke taak ten deel winnaars aan te wijzen. Een moeilijk karwei, want kiezen uit topartiesten blijft een hele on derneming. Cindy Lauper was zelfs twee keer vertegenwoor digd. Na-enig beraadslagen rol den voor het soundmixen de na men van Eddy Hyes, de formatie Real Affection en die van Mo- niek de Bruin uit de bus. Montek (14) maakte van Don't cry forme Argentina een prachtige, gevoe lige show, waarbij zelfs hier en daar traantjes begonnen te rol len. Bij de playbackers kreeg Milly Oosterberg(18) uit Rotterdam de derde prijs voor een liedje uit Chorusline. Nathalie Israratoe- boen (12) uit Capelle aan den I Js- sel en Brenda Volkers (11) uit Vlaardingen kregen samen de eerste pnjs voor hun imitaties van Whitney Houston en Cindy Lauper. Een speciale prijs ging naar zaalbeheerder Henk Bouw meester, die met zijn assistente Annie een perfect Berini-show S verzorgde. „Ik vind dat we hier 3- een traditie van moeten maken", zegt Rita Young. „Er is zoveel ta- S lent dat Hennie Huisman er ja- J> loers van zou worden". Rita Young met de winnaars van de soundmix- en playbaekshow. Van Lier vergaapt zich aan de rr-odellen van stoomlocomotieven. Vlaardingen Met een ruk aan een stoomfluit opende burgemeester Fred van Lier zaterdag in de Lijnbaanhal de eerste Vlaardingse model bouwdag. Honderden men sen kwamen kijken in de hal, waar modelvliegtuigen hin gen boven vijvers en tafels met modelboten, model- stoommachines en model treinen. „Voor herhaling vat baar", vond D, Korthout, een van de organisatoren. Zelden zal de burgemeester zo gi;aag de uitnodiging om een opening te verrichten hebben aangenomen. Van Lier is een fervent modelbouwer. Hij brengt menig uurtje door achter het spoorwegemplacement, dat hij op de zolder van zijn huis aan de" 'Schiedamseweg heeft ge- -bouwd. Daf "burgemeester Van Lier zijn waardering uitsprak voor het initiatief van de vier model- bouwverenigingen uit Vlaardin gen was dus geen wonder. „Ik ben,,blij dat u elkaar gevonden hebt", zei hij. Van Lier vergaapte zich aan de prachtige modellen van stoomlo comotieven. Hij was niet de eni ge bezoeker die de treinen het mooist vond. Zo dromde het pu bliek samen om een rangeerpuz zel die de Nederlandse vereni ging van modelbouwers had ge maakt. Maar alleen de kinderen waagden zich aan een poging om die puzzel op te lossen. Hun ou ders lieten zich daar niet toe ver leiden. Toen om vijf uur de Lijnbaanhal was leeggestroomd, was Kort hout een tevreden mens. „Het is ons gelukt om te laten zien wat er allemaal mogelijk is in de mo delbouw. Het was gezellig druk en het publiek heeft bijzonder zinnige vragen gesteld. Het was Schiedam De brandweer moest zaterdag twee keer uit rukken om een binnenbrandje te blussen: rond half zeven op de Rotterdamsedijk, later op de avond in de Van Smalevelt- straat. De brand op de Rotterdamsedijk ontstond, toen kinderen op zol der met vuur aan het spelen wa ren. Twee matrassen vatten vlam, maar toen de brandweer polshoogte kwam nemen was het ergste leed al geleden. Ook de brand in de Van Smale- veltstraatbad met bedden te ma ken: bij thuiskomst merkte de bewoner dat zijn elektrische de ken vlam had gevat. Nadat de brandweer de brand had geblust, bleek de brand- en waterschade aanzienlijk te zijn. Schiedam Gealarmeerd door de ANWB en de Wegenwacht besloot de Sehiedamse politie in de nacht van zaterdag op zon dag maar eens een kijkje te gaan nemen op de rijksweg 20, ter hoogte van de afslag Schiedam-Noord. Via de mobilofoon hoorden de agenten aan de Lange Nieuwstraat, dat er een lig gende man op de vluchtstrook was aangetroffen. Vrezend voor het ergste begaven zich twee agenten naar 'de plaats des on- heils'. Een 18-jarige Schiedammmer bleek deze onorthodoxe plaats uitgekozen te hebben om met zijn 17-jarige vriendin uit Vlaar dingen de liefde te bedrijven. Tegen de politie verklaarde het jeugdige stel, dat zij die avond ruzie hadden gehad, die werd bijgelegd toen de ochtend gloorde. Een politiewoordvoerder vond dat een afdoende verklaring voor de daad op zich, maar kapittelde het paartje stevig voorde uitgekozen lokatie. Schiedam In. afwachting van een nieuw stadsvernieu wingsplan rond de Westmo lenstraat wil de gemeente Schiedam een zogenaamde leefmilieuverordening in stellen voor de Lange Haven en omgeving. De verorde ning is bedoeld om de ge meente een tijdelijk in strument te geven om de ach teruitgang van het leefmilieu tegen te gaan. In de verorde ning wordt geregeld dat be paalde activiteiten in het ver volg niet meer zonder ver gunning mogen plaatsvin den. Doordat nogal wat gebouwen in de 'schil* tussen de Lange Haven, de Gerrit Verboonstraat, de Lange Nieuwstraat, de Westvest en de Korte Haven leegstaan, is het gevaar volgens de gemeente niet denkbeeldig dat zich steeds meer bedrijven in het gebied gaan vestigen, hetgeen een nega tief effect op het woonmilieu kan vormen. Juist nu de gemeente poogt de woonfunctie van de binnenstad op te krikken, lijkt het de ge meente verstandig om overlast gevende activiteiten te regule ren. Met name de aan- en afvoer van goederen veroorzaken te genwoordig zoveel overlast, dat het niet meer in overeenstem ming met het karakter van het gebied wordt geacht. De gemeentelijke regeling geldt vijf jaar en is met name bedoeld om de vestiging te reguleren van garagebedrijven, sloopbedrijven en uitspanningen die veel ver keer aantrekken. Bestaande ves tigingen in het gebied worden vooralsnog niet geraakt door de maatregel. Een vertrouwd beeld op de Motorbeurs: liefhebbers verzamelen zich rond een oude machine om de ver diensten en gebreken van de motor door te nemen. Vlaardingen De huidige plannen voor golfbanen lij ken voor de komende jaren voldoende te voorzien in de groeiende behoefte aan speelmogelijkheden. Forse uitbreiding van. het aantal golfbanen, na de verwezen lijking van de plannen die momenteel worden uitge werkt, is dan ook niet nodig. Dat stelt het dagelijks be stuur van de provincie in een recent verschenen noti tie Golfbeleid. In deze regio zijn er behalve een baan in de Vlaardingse Broekpolder nog vier ba nen, waaronder één in Rot terdam-Noord. Daarnaast bestaan er vergevorderde plannen voor speelgelegen- heden op nog negen loka- ties, waaronder de Kerkpol- der tussen Delft en Schiplui den. De provincie laat in haar no titie doorschemeren dat die explosieve uitbreiding van het aantal golfbanen de ver eniging in de Broekpolder geen angst hoeft in te boeze men. De golf federatie voor spelt namelijk aan de hand van lange wachtlijsten, dat het aantal actieve beoefe naars in Nederland in korte tijd zal groeien van 25.000 naar 100.000. Schiedam De organisatoren van de Veteranen Motorbeurs, die zaterdag en zondag onder grote animo in de Margriethal werd gehouden, hadden in de publiciteit vooraf misschien iets te veel op de aanwezigheid van vele pronkstukken gehamerd. De diefstal van zo'n fraaie ma chine, een vroege Honda met een martkwaarde van rond 5000 gulden, kwam de organisatoren in ieder geval niet goed uit Maar Bij die dissonant bieef het ook. In de Margriethal troffen veel motorliefhebbers elkaar. Sommigen kwamen slechts om zich te vergapen aan inmiddels achterhaalde stukjes techniek. Anderen wilden meer en pro beerden een oude machine op de kop te tikken. Veel sleutelaars dromden samen om elkaar de oplossing van kleine of grote technische problemen toe te spe len. Tenslotte trok de beurs ook klanten, die speurden naar on derdelen. Poeldijk De kritische uitspraken, die minister van sociale zaken De Koning zaterdag bij de ope ning van Kom in de Kas deed over de arbeidsvoor waarden en arbeidsomstandigheden in de West- landseglastuinbouw, zijn ongenuanceerd. Dat isde mening van voorzitter Ch. Overkleeft van de drie Hollandse Landbouworganisaties in het Westland. De Koning adviseerde in 2ijn openingsrede om de werkomstandigheden voor aspirant-werknemers te verbeteren om de welvaart van het gebied om te zetten in meer werkgelegenheid. Een pendeldienst vanuit de steden in de Randstad, waaronder de ste den in de Waterwegregio, zou volgens De Koning óók de animo voor de glastuinbouw bevorderen. Overkleeft: „Ik ben het daar niet zo mee eens. Na tuurlijk zijn er bedrijven, waar de arbeidsomstan digheden voor verbetering vatbaar zijn. Maar over het algemeen en daar gaat het toch om 2ijn' die in het Westland in orde". Hij wees zowel ae pendeldiensten als de ideeën van de bewindsman om werklozen onder bepaalde omstandigheden tê verplichten in de tuinbouw te gaan werken van de hand. „De animo en de wil om bij ons te werken is een ab solute voorwaarde om je in de kassen thuis te voe len. Alleen met die mensen is de tuinder gediend", aldus Overkleeft. Schiedam Vrouwenontmoe tingscentrum Barrika heeft sinds kort een eigen ombuds vrouw. In die functie is Annie Torenvliet aangesteld. Zij houdt" elke dinsdagmiddag van half twee tot drie en dinsdagavond van zeven tot acht uur spreek uur in het pand aan de Lange Kerkstraat C2. De ombudsvrouw heeft als taak gekregen vrouwen met proble men te begeleiden naar een goe de hulpverlening. Tijdens de spreekuren is zij ook telefonisch te bereiken: 4734545. Schiedam Soms wordt wet houder Hans van Kleef heel boos, als hij met 'weer een on zin- circulaire' uit Den Haag wordt geconfronteerd. Van Kleef heeft zich gedurende de twee jaar, dat hij inmiddels wethouder is, dan ook bepaald niet geprofileerd als een vazal van de hogere politiek. „De echte problemen worden vaak ontkend". De portefeuille houder voor volkshuisvesting bezigt deze klare taal in een arti kel in de laatste uitgave van het Sehiedamse PvdA-orgaan Voor waarts. Vlaardingen Tegen de zin van veel raadsleden hebben burge meester en wethouders hun be sluit over de facelift van Lies veld en omgeving ruim een maand uitgesteld. B en W zullen pas m mei met een voorstel ko men, dat op de 31e van die maand in een gezamenlijke ver gadering van een aantal raads commissies wordt besproken. Die vergadering stond aanvan kelijk gepland voor 20 april. Wethouder Jan Madern (VVD) kondigde de vertraging al aan op een vergadering van de commis sies in maart. Dfe raadsleden wa ren verbaasd. Zij hadden net twee dagen de uitnodiging voor de vergadering op 20 april bin nenen daar zei de wethouder al weer dat die niet doorging. B en W konden zo snel geen besiuiten_ nemen en voorstellen voorberei-" den, legde Madern uit. De raads leden vonden datfde B en W dat ook wel hadden kunnen beden ken, voordat de uitnodigingen op de post werden gedaan. De commissieleden maakten be zwaar tegen het uitstel, maar daar hebben burgemeester en wethouders zich niets van aan getrokken. Drs. IJsbrand van der Velden, oud-wethouder voor de PvdA, vindt dat jammer. Maar hij zal zich bij de vertra ging neerleggen. „Want het heeft geen enkele zin om de zaak te forceren. Aan een half voor stel hebben wij niets". Tijdens de vergadering komt het college ni$t alleen met een standpunt over wat genoemd wordt 'de verbetering van de centrale as van het stadscen- trum', maar ook met een stand punt over het alternatieve plan van D66. Kort nadat twee pro jectontwikkelaars en vier archi tecten hun plannen voor het Liesveld onthulden, kwam die partij met een discussienota over het stadshart. Voor die nota heeft de politiek tot dusverre nog weinig belangstelling ge toond. Schiedam/Vlaardingen De werkgroep Stop Rijksweg 19 vindt dat minister SmT-Kroes de lagere overheden, die met Midden-Delfland te maken heb ben, 'als snotjongens behandelt'. Volgens woordvoerder Henk Tetteroo staat de minister hele maal alleen. Alle betrokken ge meenten en de provincie zijn het met haar oneens over de door trekking van rijksweg 19 (A4), maar daarover licht zij de Twee de Kamer niet of .nauwelijks in, aid us Tetteroo. Hij roept de gemeenten Schie dam, Vlaardingen, Delft en Schipluiden, de provincie Zuid- Holland en de reconstructiecom- missie Midden-Delfland op om krachtig bij de Tweede Kamer te protesteren tegen de manier, waarop minister Smit-Kroes de parlementariërs van informatie voorziet. Een duidelijk voorbeeld vindt hij de manier, waarop de minis ter zich probeert af te maken van de maximale geluidhinder van 60 dbïn het sultegebied Mid den-Delfland. Smit-Kroes heeft onlangs laten weten dat zij aan die 'eis van de reconstructiecom missie' niet tegemoet kan ko men. Maar Tetteroo vindt dat zij daarmee een vertekend beeld geeft: „Zij doet nu net alsof zo'n commissie lastig is en iets wil wat niet kan, maar zó ligt het niet. Het is een garantie die de minis ter zelf een keer heeft gegeven: de garantie dat rijksweg 19 niet meer geluidsbelasting mag ge ven dan 60 decibel. Kijk, mijn werkgroep redeneert nogal nuchter en die zegt: een garantie is een garantie is een garantie. Dan mag het ook de Tweede Ka mer best duidelijk worden, dat de -minister een eigen belofte niet nakomt". Waarom Tetteroo dat zo van be lang vindt, is omdat daarmee de inpasbaarheid van de rijksweg nog meer omstreden wordt dan zij al was. „Zo omstreden, dat het rijk inmiddels helemaal alleen staat. Alle lagere overheden ne men geen genoegen met haar be vindingen. Ik heb nog nooit zo'n eensgezindheid in deze streek gezien. Zelfs een rustige ge meente als Schipluiden heeft la ten weten dat de berekeningen -van rijkswaterstaat een verte kend beeld geven, omdat er bij voorbeeld geen rekening is ge houden met een snelheid van 120 kilometer per uur. Schiplui den dringt daarom aan op een herberekening", Tetteroo noemt andere voor beelden: „Delft laat weten be grip te hebben voor de snelheid waarmee Smit-Kroes tot besluit vorming wil komen, maar schrijft dat er nu helaas over haast wordt gehandeld. De pro vincie en de reconstructiecom missie zeggen allebei dat er eerst inspraak in de streek moet worden gehouden. En dat ook een kritisch onderzoek moet worden gehouden naar de effec ten van de rijksweg op de vogel stand en de luchtverontreini ging. Maar daar hoor je de minis ter nauwelijks over. Zij geeft de Kamer geen betrouwbaar beeld. Zij slaat de inspraak over, want anders wordt nog eens zo na drukkelijk geëtaleerd hoeveel kritiek er op haar beleid is", Tetteroo: „De door Smit-Kroes fewenste aftrek van een aantal ecibel, die neerkomt op een versoepeling van de geluids norm, stuit op weerstand bij alle overheden. Zelfs bij het ministe rie van VROM! Maar de minister noemt alleen de reconstructie commissie, niet de provincie of de gemeenten. De gemeenten za ten er voor spek en bonen bij in de projectgroepen die de aanleg bestudeerden, want het is ken nelijk niet de bedoeling dat hun eensgezinde kritiek in de Tweede Kamer doorklinkt". Tetteroo vindt het een grof schandaal, dat Schiedam de mantel werd uitgeveegd omdat die gemeente zich terugtrok uit de projectgroep Geluidhinder A4 Vlaardingen/Schiedam. „Rijkswaterstaat was des dui vels, maar stuurde een velpon- brief aan de gemeente Schie dam. Lijmen. En slijmen. Geluk kig stuurde Schiedam een voet- bij-stukbrief terug". Van Kleef vindt bovendien dat hij het niet bij louter morren kan laten Daarom schreef hij een brief op poten aan staatssecreta ris Heerma. Hij haalde fel uit naar de nieuwe politieke koers, die erop neerkomt dat ouderen huisvesting voortaan vnjwei volledig voor verantwoording van de plaatselijke politiek komt en zodoende heel duur wordt. Om zijn woorden kracht bij te zetten vond Van Kleef vijftien collega-wethouders van middel grote gemeenten bereid de brandbrief mede te onderteke nen. Van Kleef beseft dat zo'n epistel niet meteen het beoogde effect sorteert, maar de hoop dat er rek zit in het Haagse polïteke den ken heeft hij niet opgegeven. N aast zijn woede laat de wethou der in zijn artikel in Voorwaarts ook tevredenheid doorklinken. Hij schrijft: „Het plezierigste vond ik dat een krant als de NRC mijn en onze boosheid en reactie genoeg nieuwswaarde toekent om er een artikel van 27 centi meter aan te wijden op pagina 3, de plek die de meeste aandacht trekt". Die opmerking leert twee din gen: Van Kleefziet ondanks zijn moei te met de landelijke politiek de zon nog steeds in het water schijnen en hij heeft behalve briefpapier ook de meetlat bin nen handbereik. Vlaardingen Het instellen van eenrichtingverkeer in de smalle straten in de Oostwijk zou de verkeersveiligheid vergroten. Dat staat in een nota, die donderdagavond in de commissie verkeer wordt besproken. De maatregel zou de veiligheid van voetgan gers en fietsers verhogen en het gevaar op aanrijdingen verkleinen. De SGP-fraetie vroeg anderhalf jaar geleden al om 'passende maatregelen' tegen de verkeer soverlast in het deel van de Oost wijk tussen Schiedamseweg, Binnensingel en le Van Leijden' Gaelstraat. „Automobilisten kunnen elkaar in die straten nauwelijks passeren", schreef SGP'er Rien Lensveit in een motie. „Daardoor komen fietsers en voetgangers in gevaar en ont staan irritaties en aanrijdingen". De kostei van de borden, de in spraak en een onderzoek achter af bedragen 14.500 gulden. Of de voordelen van eenrichtingver keer zwaarder wegen dan de na delen, mag de commissie ver keer uitmaken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1