Kantoor 's-Gray eland mogelijk afgestoten Familie Heijn heeft onnodig lang in spanning gezeten' B en W in straf tempo door Holy-Noord Lange Haven bevreesd voor plezierbootj es Agent pleit voor wijkpost VIAARDINGS DAGBLAD SBHiEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT gassen met pijnstillers gestolen Kind aangereden Pendelen met trekker Ridderkerkse- straat toch helemaal plat Vlaardingse paragnoste tipte in januari al politie Politiek Schiedam.denkt aan concentratie op Stadserf Bouwplan speelweide: onvolledige inspraak Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, WATERWEG WOENSDAG 13 APRIL PAGINA 17 "rr?; Vlaardingen Bij een in- braak in de auto van een sportverzorger aan de Trek- ikade zijn gistermiddag twee .tassen buitgemaakt, met aan zienlijke hoeveelheden pïjit- stflders erin. Onder de pijn- - stiïlers bevindt zich het mid del xylocame, dat bij inname ernstig maa.gietsel kan ver oorzaken. De pijnstillers zit ten in een zwarte Adidas-tas en een rode tas met het op schrift sport en medical sup plies. Schiedam Een 38-jarige Schiedammer veroorzaakte gis termorgen om half acht een on geluk op de 's-Gravelandseweg. De man bleek onder invloed van alcohol en werd op het politiebu reau ter ontnuchtering ingeslo ten. Op de P.J. Troelstralaan werd een 2-jarig jongetje aangereden. Het kind rende plotseling de weg op. De 29-jarige bestuurder van een auto remae uit alle macht, maar kon niet voorkomen dat hij het kind raakte. Het slachtoffer tje werd voor onderzoek naar net Schielandziekenhuïs ge bracht. Na behandeling kon hij naar huis. Maasland Al dezelfde dag is in Rotterdam een trekker terugge vonden, die in Maasland gesto len was. De trekker, met opleg ger, stond vóór de diefstal aan de Kortebuurt waar een speciale parkeerplaats voor vrachtwa gens is. De inhoud bestond uit vijftien ton bïerblikdeksels en die was bij de vondst nog in tact. Kennelijk hadden de dieven zin in joy-riaing, wantin Rotterdam pendelden zij vervolgens met een andere gestolen truck naar Haarlemmermeer. Schiedam Alle wo ningen in de Ridder- kerksestraat worden ge sloopt, inclusief de num mers 6 tot 16 waarvan de huurders per.se willen blijven. Gisteravond vonden alle politieke partijen in de commissie stadsvernieuwing, dat degemeente verder kan gaan met de onderhan delingen met de particu liere huiseigenaren. Stedebouwkundig past het rijtje huizen met in de nieuwe plan nen, betoogde projectleider Jan Goed, die de commissie met be hulp van een overhead-projector een scala van ontwerpen liet zien 2ijn betoog nam alle twij fels bij de commissieleden weg; alles moet plat. Wat in de afweging ook een rol speelt, is dat het onfatsoenlijk is om de betreffende huiseigena ren. nu niet in de gelegenheid te stellen hun huis te verkopen, als je van tevoren al weet dat ze la ter verplicht zullen worden in grijpende verbeteringen aan te brengen. Dan zadel je de eigena ren op met hoge kosten. Protesterende bewoners waren er niet bij de vergadering, wel enkele bewoners die informeer den" naar herhuisvesting. De nieuwbouw aan de Ridderkerk- sestraat en Lekstraat kan om streeks 1991 beginnen. Op ver zoek van de politieke partijen en de bewonersvereniging Schie- dam-Zuid gaat de gemeente nog proberen om inde bouwplannen •winkelruimte op te nemen. Daarm ee is nu geen rekening ge- houden. Een factor van belang is evenwel, dat er in de nieuw- bouw een project verzorgd wo- nen voor oudere Schiedammers is opgenomen. Het is voor die be daagde mensen dan wel zo han- dig als er een kruidenier om de hoek is. De huidige winkel van Toon de Leede zal namelijk ver dwijnen. pvdA-raadslid Herman Post hoorn kwam met het idee om eventueel het wegdek van de Lekstraat op te schuiven om zo- i meer ruimte te maken geplande nieuwbouw. Jan Goed onder- jHLBCWaardingy. p05lbu5 11D. 3130 Ac yiaardingen, Tete,00n: 010, 435öè5",Spörlr6daclie: 4W209 door CHRIS WOERTS Vlaardingen Woedend is de Vlaardingse paragnoste E, Booa- ge op het recherche-bijstands team, dat de tips in de ontvoe ringszaak van Ahold-topman Gerrit-Jan Heijn heeft nage trokken. Al op 5 januari liet zij namelijk de politie van Haarlem per aangetekend schrijven we ten op welke plaats de Ahold- topman begraven lag in de bos sen rondom Renkum. „Vanaf de eerste dag van de ont voering heb ik geweten dat hij dood was. Toen ik zijn gezicht op de televisie zag, wist ik ook di rect waar hij begraven lag. Ik heb schetsen gemaakt van de villa die in de directe omgeving staat. Ik heb het tunneltje aange geven. Ik ben nog nooit van mijn leven in die omgeving geweest, maar toch kon ik precies aange ven waar het lijk begraven lag". De politie heeft de tip van de Vlaardingse echter nooit serieus genomen. Haar brief werd terzij de geschoven. „Op een schanda- lxge manier ben" ik behandeld door de politie", aldus de krasse 71-jarige. „Ik heb wel meer za ken opgelost. Ik heb er slapeloze nachten van gehad. De familie Heijn heeft veel te lang in span ning moeten zitten. Onnodig lang". In haar knusse woning aan de Van Benthemstraat in Vlaardin- gen doet de paragnoste haar re laas. „Om geld is het mij nooit te doen geweest", zegt zij. „Ik doe zulke dingen niet voor geld. Daar komt alleen maar rottig heid van. Maar nu ben ik zover dat ik wel geld zou accepteren. Mijn familie zegt: waarom jij niet en een a; ;der wei?" Dan komen kladblokken op ta fel. Mevrouw Bocage laat schet sen 2i en van de villa. Haastig ge schreven aantekeningen sieren de velletjes papier. Namen van contactpersonen De namen van Buisman van het Ahold-con- eern, rechercheur Boutkan van het speciaal geformeerde bij standsteam. „Ik heb gezegd: breng me naar de plek, laten we gaan kijken. Maar niemand die het wilde. Al mijn kennissen en familie waren op de hoogte. Ik heb in mijn brief aan de politie de villa beschreven, die vlakbij de plaats staat waar mijnheer Heijn is gevonden. De vervallen staat, de langwerpige raampjes. Alles klopt tot in de details. Maar niemand nam de moeite om mijn tip na te trekken". Toen vorige week de politie de hoofdverdachte arresteerde in de langste ontvoeringszaak die in land heeft gekend, en toen duidelijk werd dat het lijk in de bossen bij Renkum lag, toen pas maakte zich echte woede mees ter van de paragnoste. „Alles kwam uit. Direct heb ik toen contact met de politie in Haarlem gezocht Ik zei; zie je wel dat ik gelijk heb gehad. Ze wilden niet eens luisteren, de hoorn werd op de haak gegooid. Toen ontplofte ik bijna van woe de". Waarderende woorden heeft zij alleen voor inspecteur Schweers van de politie in Ede. „Die ge loofde mij wel direct. Maar hij kreeg ook geen toestemming om met mij de bossen in te gaan om te zoeken. Ik snap die terughou dendheid niet". De Edense in specteur Schweers: „Het verhaal van mevrouw Bocage klopt. Ik heb haar relaas in januari aange hoord, maar kon niets anders doen dan doorverwijzen naar het bijstandsteam in Haarlem. Ik heb nog aangeboden om samen met haar in de bossen te gaan kij ken, maar daar kreeg ik uitein delijk geen toestemming voor". Het relaas van de Vlaardingse paragnoste wordt eveneens be vestigd door Anneke de Zwaan uit Winterswijk. Zij zette de Vlaardingse in januari aan tot het schrijven van de brief naar de politie. „Mevrouw Bocage vertelde dat de politie helemaal op het verkeerde spoor zat Dat het slechts ging om één dader. Toen heb ik gezegd: bel of schrijf de politie. Dat heeft zegedaan". Anneke de Zwaan heeft al gerui me tijd contact met de Vlaar dingse. Toen een aantal jaren ge leden haar (inmiddels ex~)man spoorloos verdween, riep ze de huip in van mevrouw Bocage. „Ik was ten einde raad en in een soort van laatste wanhoopspo ging besloot ik haar te raadple gen. De eerste keer kon ze niet direct zeggen waar hij was. Ze zag bergen en zei: hij is op een plaats waar jullie heel gelukkig zijn geweest. Later vertelde ze: hij belt moigen tussen kwart over negen en half tien op. Belt hij niet, dan zie je hem nooit meer terug. De volgende dag ging om tien voor half tien de te lefoon. Ik kon het niet geloven. Mevrouw Bocage had gelijk ge had. Mijn man zat in Grieken land en daar hadden we inder daad een fijne tijd gehad". 5 S De Vlaardingse paragnoste E. Bocage: „De politie heeft mijn tip ®5j niet serieus genomen". Vlaardingen Gerrit van Brakel, wijkagent voor Holy- Noord, liet tijdens het bezoek van burgemeester en wethou ders nog eens merken dat hij een warm voorstander is van een wijkpost voor de politie. Een klein bureautje in de hal van de Luxemburgüat zou hem al voldoende zijn. Van Brakel vindt dat de wjjk Holy, met zijn 30,000 inwoners, zo'n aparte politiepost verdient. De wijkagent van Holy-Zuid en hij zouden er spreekuur kunnen houden. „En wij zijn veel sneller ter plaatse als we opgeroepen worden. Nu moeten wij he lemaal op de fiets van het bureau aan de Delftseveer- weg komen". De meeste respons kreeg Van Brakel van D66-be- stuurslid Ciska Verhart. Haar partij is voor een wijk post van ae politie in Holy. In de Luxemburgflat zou zo'n kantoortje dat werd twee jaar geleden uitgere kend zevenduizend gul den kosten. Van Brakel had een extra reden om juist nu opnieuw te pleiten voor de wijkpost. Op lÖjuni verhuist de politie naar de tijdelijke huisvest ting in het Windmiü-ge- bouwtje aan de Westlandse- weg. Het bureau aan de Delftseveerweg wordt ge sloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. De wijk agent zjet de verhuizing met angst en beven tegemoet. Behalve in het Windmill- gebouw worden de agenten gehuisvest in portokabines. „Die zijn in de zomer hart stikke warm", weet Van Brakel. „In de hal van die flat zitten wij tenminste lek ker koel". Met burgemeester Fred van Lier voorop ging het college rap door Hoiy-Noord. Schiedam In politieke kringen wordt er serieus rekening mee gehouden dat de gemeentelijke instellingen, die aan de V Gravelandseweg zijn gevestigd, in de toekomst verhuizen naar het Stadserf (Bmmaplein). De vier miljoen gulden, die gere serveerd zijn voor onderhoud van kantoor 's-Graveland, zou den in die optie voor de nieuw bouw gebruikt kunnen worden, néist het geld dat vrijkomt door verkoop van het ambtelijk cen trum. De verhuizing naar bet Stadserf zou volgens het CDA cn de PvdA prima passen in de plan nen om alle publieksfuncties zo veel mogelijk daar te concentre ren. Naast de nieuwe biblio theek, het gemeentearchief en een nieuwe raadszaal, die hoogstwaarschijnlijk op het Stadserf een plaatsje zullen vin den, ligt het volgens gemeente woordvoerders voor de hand om ook publieksfuncties als de afde ling burgerzaken cn de sociale dienst op het plein te situeren. Tot nu toe liggen deze instellin gen nogal decentraal, en daar mee zou bij de Invulling van het Stadserf rekening kunnen worden gehouden. Theater De invulling van het Stadserf, waar mogelijk ook een nieuw plekje voor het theater wordt in geruimd, komt vanavond onge twijfeld ter sprake in de commis sievergadering over stadsont wikkeling. Volgens wethouder Chris Zijde veld bestaan er nog geen concre te plannen om het ambtelijk cen trum te verhuizen. „Dat zou ook niet netjes naar de gemeenteraad toe zijn. De raadsleden moeten ook maar eens hun gedachte over het plan laten gaan". - Zijdevela geeft wel toe dat enke le ambtenaren momenteel al voorzichtig de mogelijkheden aan het aftasten zijn voor ver plaatsing van de ambtelijke diensten naar het Stadserf. „Maar daar moet je je niet al te veel van voorstellen, We zitten wat te tekenen, op de achterkant van een sïgarèndoosje". Mocht de commissie morgen op één lijn komen te zitten wat be treft de ontwikkelingen op het Stadserf, dan wil Zijdeveld zo snel mogelijk spijkers met kop pen slaan. „Als er duidelijke af spraken zijn, kunnen we direct beginnen met de invulling van het gebied. Wij gaan dan zo snel mogelijk in de slag met architec ten en investeerders. PTT In politiek Schiedam, circuleert momenteel het gerucht dat de PTT mogelijk een nieuw hoofd kantoor aan de Stadserf vestigt. "Wethouder Chris Zijdeveld zegt echter nog van niets te weten. „Ik heb nog geen signalen ont vangen dat de PTT erover denkt naar het Stadserf te verhuizen, maar ze zijn uiteraard van harte welkom. Het zou een aanwinst zijn voor het Stadserf, terwijl de PTT er volgens mij ook een pri ma stek aan zou kunnen hebben. Dit is echter puur hypothetisch. Onderhandelingen zijn er in elk geval niet geweest". JUeK5lTd3L UJ doemde met tTp"* streepte het speelse van dit idee, '|~cmaar berekende een extra kos- tjj^.tenpost van 1,6 miljoen gulden, kpals gevolg van ophoging en af- .igraving van het dijklichaam dat j'evde Lekstraat van oudsher vormt (huurders van het rijtje 6 tot iad6,rdie zelf veel verbeteringen' hebben aangebracht in het huis Jfövairihun huisbaas, zullen geen schadevergoeding kunnen clai- '£Uo'men-- Wethouder Hans - van rf&iKleei adviseert daarom alle ^huurdersin Schiedam om verbe- door de huisbaas te la- teriianbrengen. door MD RIETVELD Vlaardingen Burgemees ter en wethouders hebben grote stukken van hun wan deling door Holy-Noord gis termiddag in marstempo af- "ïgd. Sommige ambtena ren hadden moeite om de straffe gang bij te houden, die burgemeester Fred van Lier en- de zijnen erin zetten. „Ik vind het best leuk zo", lachte een van de 'achtervolgers', „maar de mensen krijgen geen kans om iets te vragen". En wijkagent Gerrit van Bra kel zei; „Ze gaan lopend nog sneller dan ik op de fiets". Het werd aan de andere kant ook een gezellig middagje voor de stadsbestuurders. Of het aan het hoge wandeltempo lag of aan het lekkere1 klachten bleken er nauwelijks te leven bij de bewoners van de nieuwbouwwijk. Er waren er maar vijf die burgemeester en ■wethouders onderweg aan hun jas trokken. Zo hadden de be stuurders alle tijd om hier een hondje te aaien, daar een jong geitje op te tillen en vriendelijk te zwaaien naar mensen op bal kons. Als een echte ster deelde de bur gemeester in het wijkpark hand tekeningen uit aan jongetjes, die voor dat doel het ene papiertje wat zij bij zich hadden broeder lijk in kleine stukjes scheurden. Zo hadden zij allemaal hun eigen handtekening van de burge meester. Wethouder Bas Gou- driaan (stadsontwikkeling) liep ondertussen uit te rekenen hoe veel 'woninkies' hij zou kunnen bouwen op de groe-nstrockjes in de wijk. Hij kwam tot 76. Inspraakambtenaar Jan Morra raakte door de ongebruikelijke stilte bij het wijkbezoek wat uit zijn doen. Toen wethouder Chris van Roon op de Riliandhoeve dan toch eindelijk een klacht te horen kreeg, vergat Morra de klapper met blanco klachtenfor mulieren erbij te pakken. „Waarom schrijf je niks op, Mor ra?" onderbrak de wethouder zijn gesprek met de wijkbewo ner. „Oh, ik dacht datje het pro bleem al bijna opgelost had", re ageerde de ambtenaar beduusd. Om daarna haastig zijn verzuim goed xe maken. Zitvlees De meeste klachten kregen bur gemeester en wethouders bin nen te horen. In de kantine van de Wouthof, het wooncomplex voor ouderen, waar B en W" mpt twintig minuten vertraging hün bezoek begonnen. „Wij hebben hier in de kantine hard nieuwe stoelen nodig, want wij zitten op de planken", luidde het eerste verzoek van voorzitter Van Wingerden van de bewoners commissie. Daar keek wethouder Jan Ma- dern van op. „Hebt u mij dan de beste stoel gegeven?" vroeg hij verbaasd. Want hij 2&t prima. Maar Van Wingerden liet zich niet van zijn stuk brengen. „U hebt nog genoeg zitvlees, maar .wij worden wat ouder en dan word je wat dunnetjes van achte ren". Van Lier beklopte wat lege stoelen en knikte, ten teken dat hij de voorzitter van de bewo nerscommissie alleen maar ge lijk kon geven. „Daar zit niks meer tussen". Van Wingerden vroeg ook om een nieuw koffiezetapparaat, want de koffie in de kantine was langzamerhand niet meer te drinken. Tot de beheerder van de huizen, bejaardenstichting ASHVB, hadden de bewoners zich ook al gewend. „Maar daar krijgen wij alleen maar te horen, dat de stichting zich niets kan veroorloven, omdat zij aan de rand van een faillissement staat". Wethouder Chris van Roon stelde hen gerust. Dat ver haal over een faillissement, daar was niets van. waar. En het kof fiezetapparaat zouden zij krij gen. Bij de bouwspeelplaats werden B en W nog even fijntjes herinnerd aan het bezoek aat zij vorig jaar aan de wijk brachten. Toen zeg den zij .toe, dat op dat duistere plekje in het park een lantaarn paal zou worden geplaatst. Om dat die er nog steeds niet stond, hadden wijkbewoners 2elf maar een klein lantaarntje geplaats, met een peertje van. zestig watt en een lampekap van crêpepa pier. 't Zou met de echte lan taarnpaal snel in orde komen, beloofden de bestuurders. iiiiniiiiiiiiiiiini(iii!iiifiiiii!iiiiiiii(iniiuiiiiiifiiiii[iiiiiiiiiiifiiiiiiifitiiii(iiiiiii[iii(iiiini]iiiini{iiu Schiedam „Dat is geen inspraak, dat is hooguit de franje verande ren!" Verontwaardigd toonde Bart de Leede (PSP/PPR) Zich gister avond, omdat West en Nieuwland alleen nog iets kunnen verande ren aan de vormgeving van het bouwplan voor een stukje speelwei de beneden aan de Vlaardïngerdijk, langs de Burgemeester Van Haarenlaan. De Leede had het juister gevonden als ook inspraak mogelijk was ge weest in de vraag of er nu wel woningbouw moet komen. Maar dat is voor wethouder Hans van Kleef een uitgemaakte zaak. Vorige maand was hem al gebleken uit de reacties van PvdA- en VVD-com- missieleden, dat er een meerderheid in de gemeenteraad vóór wo ningbouw zal zijn. De wethouder is niettemin bereid de omwonenden gelegenheid te geven zich uit te spreken over het bouwplan, dat nu uitgaat van drie flats van vijfhoog. Wellicht is daar nog een en ander aan te verande ren. Volgende maand, op 24 mei om precies te zijn, wil de commissie stadsvernieuwing het resultaat van ae insonriv li i ij ui ui fiiiiiti jniiiiii miiiiiiii in i iiniiijui j uil mi i iiii j iiiiiifuiiiiiiii iiiiiiiniHf iiirriifii mi iiniftf ii Schiedam „Met die bootjes trekje de rotzooi naar je toe. Het zorgt voor overlast door dat de vakantievierende re- creatievaarders ongetwijfeld tot laat op de avond herrie gaan maken. Bovendien past de pleziervaart helemaal niet in het historisch beeld". Een Lange Haven-bewoner gaf •gisteravond op deze wijze uiting aan zijn bezorgdheid over de ge meentelijke plannen om de Schiedamse havens nieuw leven in te blazen, en hij was niet de enige. Tal van bewoners bleken gisteren nog lang niet gerust op het varend vermaak pal voor de deur, al lijken de plannen van de gemeente om enkele historische vaartuigen in de Lange Haven te situeren op met al te veel verzet te sluiten. De aanwezige ambtenaren stel den voor, nadat zij de stemming gepeild hadden, om te komen tot een overleggroep, waarin enkele Lange Haven-bewoners kunnen participeren. „Op die manier kunnen we voorkomen dat er rotzooi van komt. Bovendien is Schiedam nog lang geen toeristi sche topattractie, dus zal het met die overlast wel loslopen. Als we er direct op inspringen, kunnen we veel ellende voorkomen". Een deel van de problemen had de gemeente ongetwijfeld kun nen wegnemen door de bewo ners in een wat eerder stadium te informeren. „Ik moet in de krant lezen dat de gemeente bootjes in de haven wil. Mij heb ben ze nooit iets gevraagd", aldus Wim de Haan, die aan de gracht woont waar ook zijn sportschool is gesitueerd. Jan Hagendoorn liet zich even eens in die richting uit: „Door die schippers hier heen te halen en foto's van hun boten te laten zien hadden we tenminste geweten waar wij nu over praten Chris Marcus, een andere Lange Haven-bewoner, refereerde aan de Werner Herzog-film Nosfera- tu, die ruim tien jaar geleden deels op de Lange Haven werd opgenomen. „In die film zag ik alleen historische zeilschepen en geen polyester bootjes. Die laat- sten lijken mij dan ook van geen enkel historisch belang", aldus Marcus, die zijn mening pas wil de ventileren nadat hij er zich van vergewist had dat er 'iets ge daan* zou worden met zijn in breng. „Als er verder niets mee gebeurt, kan ik net zo goed naar huis gaan of mijn mond hou den", liet Marcus weten, waarop ambtenaar Flip Bohré hem uit legde dat het college de mening van de bewoners, via de notulen, 'door zich heen zal laten gaan'. Wal en schip De bootjes hadden gisteren dui delijk alle aandacht, waardoor de inspraak over de leefmilieu- verordening in het gebied enigs zins tussen wal en schip viel. Al leen Jan Hagendoorn, tevens ac~ tief lid van de partij Gemeente belangen, wilde wel eens weten waarom de grens van het gebied dwars door het water .van de Lange Haven loopt, „Betekent treffen' dit dat de overlast van bedrijven en vrachtverkeer alleen voor de westzijde van de Haven geldt?" vroeg Hagendoorn, die al jaren ageert tegen het langs denderen de vrachtverkeer. Ambtenaar Flip Bohré kon geen tot tevredenheid stemmend ant woord geven, maar beloofde dat de verkeersproblematiek zeker een rol gaat spelen In het actie plan Lange Haven, dat binnen kort wordt gepresenteerd. „Dan zullen wij elkaar nog regelmatig aldus Bohre.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1