Restauratie Beurssluis: verkeer hoeft niet om Duitse bom aan Delftseveerweg De Pijpelaar op commerciële toer Oranjefeest laveert tussen hopen zand 'Europa moet meer op de voorgrond treden' Spektakel met vijftien luchtballons boven Vlaardingen 'Lekker bakkie9 valt slecht Projectiel zakte op 10 mei 1940in de modder 'Tegen de gemeente kun je niet winnen' VLAARBINGS DAGBLAD SGHiEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Ontwrichting van ons goede Vlaardingen is groot en alom Waterwegsteden kijken verder dan eigen grenzen Woudhoek verzakt nu al; ophoging kost vier miljoen Van Hogendorplaan zes maanden dicht WATERWEG _JJ!f^ggfJreje_Haveretraal 6, 3131 BC vjggjgl Postbus 110. 3130 AC Waardingen. Telefoon: 010-«j3229, 4352066. 4350557 - sportredactie: 43^iÖT DINSDAG 19 APRIL 1935 PAGINA 13 Vlaardingen Het programma voor Koninginnedag in Vlaardin gen is zelden met zoveel pijn en moeite in elkaar gespijkerd als dit jaar. Telkens als de organiserende stichting Nationale Gedenkdagen meende een leuk, interessant of grappig onderdeel te hebben be dacht, gooide het gemeentebestuur roet in net eten. „De ontwrichting van onze goede stad Vlaardingen is groot en alom", opende voorzitter Wim van Pelt de jaarlijkse presentatie van de plan nen dan ook in mineur. Van Pelt vindt het triest dat bijvoor beeld de 42e Havenloop niet meer over dehaven voert, omdat de Julia- nabrug dicht is. Een grote optocht met schuttersgilden, vendelzwaai- ers, fietsaerobaten en muziekkorp sen is nog steeds één van de belang rijkste pijlers van de viering, „Maar", plaatst de voorzitter een kanttekening, „we hadden de route het liefst over de Markt laten lopen, maar ook dat zat er niet in". De activiteiten op het Veerplein moeten tussen hopen zand en berg jes straatstenen worden afgewerkt, de haven is als sfeervol decor voor de lampionnenoptocht geschrapt en wielervereniging De Coureur klaagt erover dat de Bevrijdingsron- de op 7 mei op een ander en naar KNWU-maatsiaven zelfs te kort parcours moet worden afgewerkt. Van Pelt hekelde het gemeentelijk beleid. Hij vindt dat te pas en te on pas aan- en afvoerwegen worden af gesloten en dat men op het stadskan toor te veel nadruk legt op het ver nieuwen van winkelcentra en het bouwen van woningen. „De leef baarheid van de stad wordt te veel uit het oog verloren. In de beleids planning zou meer met de grote feesten rekening moeten worden gehouden", meende hij. Desondanks is de stichting trots op het programma zoals het er nu ligt. ^ÏJCSS8"8 ^an het 0rar'ie!eest, met onder anderen de dames Toos de veer-Bijnagte en Gerda Visser en, tweede van links, voorzitter Wim van Peit. Een keur aan artiesten (Ronnie To- ber, Maywood, Corrie Konings en Oscar Harris) komt naar de Haring- stad en ook de sportievelingen ko men ruimschoots aan hun trekken met een voetbaltoernooi, de haven loop, terrein rijden en een hippisch festijn. Het en der in de stad worden kinderspelen gehouden en treden bands op. In de ochtenduren ligt de nadruk op een bonte stoet van ongeveer een halve kilometer lengte, die vanaf de Zomerstraat tussen half twaalf en half één door de stad trekt In de ka ravaan komen vendeizwaaiers, ze ven schuttersgilden, een postkoets, diverse drum-, trompetter- en majo- rettenkorpsen. steltlopers en fietsa erobaten voor. Vlaardingen Een echte top-act van het kaliber Anita Meyer of Lee Towers kon de stichting Nationale Gedenkda gen dit jaar voor Koninginnedag niet strikken, maar met het alternatieve klapstuk zijn de organisatoren ook meer dan tevreden. Aan het eind van de middag, tussen zes en zeven uur, moeten vijftien hete luchtballons vanuit het Oranjepark het luchtruim kiezen. Een schouwspel dat zelfs voor Nederlandse begrippen heel bijzonder is. De aeroshow begint echter al om kwart over vier als eveneens vijf tien parachutisten uit twee vliegtuigen springen om ondermeer een 'piramide' in de lucht te bouwen. De Vlaardingse ballonvaarder Kené van Gameren is samen met zijn Utrechtse collega Jan Haarhuis al sinds november bezig met de voorbereidingen voor het spektakel, ,,Het is allemaal een beetje groter geworden dan aanvankelijk de bedoeling was", zegt hij. doelend op het verzoek destijds om slechts vijf of zes ballonvaarders naar Vlaardingen te ha len. Het exacte tijdstip, waarop de ventilato ren beginnen koude lucht in de ballons te blazen om het daarna met bulderende branders te verhitten, blijft tot vlak voor de afvaart onduidelijk. „De kans dat het doorgaat schat ik op 80 procent", spreekt René van Gameren uit inmiddels jaren lange ervaring. Hij organiseerde al legio van dergelijke evenementen, maar nog zelden zo grootschalig als in Vlaardin gen. „Het weer is zoals altijd de factor die roet in het eten kan gooien, maar doorgaans is het weer rond die tijd van de dag tame lijk kalm. Dat is ook de enige reden waarom de show zo laat staat gepro grammeerd. Rond het middaguur heb je in "Nederland maar een kans van 10, hooguit 20 procent dat het verantwoord is de lucht in te gaan". Van Gameren vreest alleen storm en re gen. Alle problemen buiten het weer om zijn vooraf goed doorgesproken. Zo is in overleg met vliegveld Zestienhoven be paald dat er continu contact is over de prognoses voor het weer en over het luchtverkeer. „Zestienhoven heeft één restrictie gemaakt", vertelt Van Game ren. „We mogen niet te hoog gaan, om dat we het vliegverkeer anders zouden kunnen hinderen. Maar dat is geen en kel probleem. Integendeel, voor het pu bliek is het veel aantrekkelijker als de ballons laag overzweven". Kees Clement fietst de wereldbol, ge maakt door leerlingen van de lts in Vlaardin gen, de burgerzaal van het stadhuis rn Maassluis binnen. Burgemeester Reinier Scheeres van Schie dam kan de bol nog net ontwijken. Maassluis De burgemeesters van Schiedam, Vlaardingen en Maassluis gaven gisteren het of ficiële startsein voor de campag ne "Noord-Zuid nodigt u uit'. De gemeentelijke vlaggen wer den opgerold door Reinier Scheeres, Fred van Lier en Hans van Es, en Vlos-voorzitter Kees Clement reed met een door Vlaardingse lts'ers vervaardigde aardbol rond en dat gaf al meteen aan, dat de drie gemeen ten verder kijken dan de eigen stadsgrenzen. In de burgerzaal van het stad huis in Maassluis benadrukte Liesheth Snoeck, wethouder voor ontwikkelingssamenwer king, de noodzaak van het pro ject, dat op initiatief van de Raad voor Europa tot stand is geko men. „De dialoog tussen Europa en de Derde Wereld moet meer gestalte krijgen. Via deze publiekscampagne worden mensen geïnformeerd over de verhoudingen tussen Noord en Zuid. Het gaat om het erfgoed en erfdeel van onze we- Anneke Krijnen, vice-voorzitter van het Noord-Zuïd-comité en voormalig kamerlid voor de VVD, maakte duidelijk dat sa menwerking tussen de verschil lende landen bittere noodzaak is: „We leven tenslotte met zijn al len op die ene wereld. Samen moeten we de toekomst delen. Europa mo^t meer op de voor grond treden. Vaak is het zo dat de twee grootmachten Verenig de Staten en Rusland het we reldgebeuren sturen. Daar moet verandering in komen. Dat kan onder meer door de Noord-Zuid-campagne. Een ac tieve participatie van de bevol king is paar bij een goede zaak". Expositie In de hal van het stadhuis is een expositie ingericht over het wo nen, werken en leven in de Volksrepubliek China. Fotograaf Koen Wessing trok met vrouw en kind gedurende een halfjaar door het uitgestrek te land. Met prachtige opnamen keerde hij terug. De heer Li, councellor van de Chinese am bassade, toonde zich ingenomen met de expositie. Ook hij hecht veel belang aan goede Noord- Zuid-betrekkingen. „Mijn land", zo hield hij zijn ge hoor gisteren voor, „is altijd ge zien als een gesloten land Daar is verandering in geko men. China voert nu een open- door-policy. waardoor het ge makkelijker toegankelijk is.". Een lesje hedendaagse geschie denis kregen de genodigden voorgeschoteld, Li vertelde on- .dermeer dat die geslotenheid China is opgedrongen. Zijn rege ring vaart nu een andere koers. „Er liggen talloze mogelijkhe den", aldus Li. Hij haalde daarbij het voorbeeld aan van zeepgi- gant Unilver. „Als iedere Chi nees een stukje zeep van Unile ver zou kopen, dan zou het be drijf voorjaren werk hebben". De Chinese diplomaat verloor echter niet de realiteit uit het oog. „Want China kan nog steeds als een ontwikkelingsland in ontwikkeling worden gezien". Waarderende woorden had hij voor het Noord-Zuid-initiatief: „Opdat de vrede en stabilisatie in de wereld blijft" De Noord-Zuid-campagne in de Waterwegsteden kent een aan trekkelijk programma. Leerlingen van de Vlaardingse basisscholen maakten daar gis termiddag al mee kennis tijdens een voorstelling van de Brazili aanse theatergroep Munganga. Vanavond is er in het Sehiedam- se theater De Teerstoof een spe ciaal programma voor vrouwen met als thema: vrouwen in de Derde Wereld. Verder deze week films, theater en een politiek café op vrijdag in de Harmonie in Vlaardingen, In Vlaardingen zal op de laatste dag van de campagne (zaterdag) de Hindoestaanse band Naya Roshi vanaf 12.00 uur optreden vanaf het podium nabij het stadhuis en er is tussen 11.00 uur en 17.00 uur een markt. Vlaardingen Of de heren hun kopje koffie met bijzondere aandacht wilden nuttigen, vroeg gisteravond burgemeester Fred van Lier aan de leden van de commissie voor al gemene zaken. „Want wegens de Noord- Zuid-campagne schenken wij deze week in het stadhuis koffie uit de Frontlijnstaten", legde hij uit. „Ik drink thee, voorzitter", zei SGP'er Rien Lensvelt. „Ik wist ervan dat die actie zou komen". Lensvelt was allerminst gelukkig met de 'zuivere koffie". Hij bleef er nog een tijdje over mokken, ,,'t Is trouwens meest water, en dat komt uit de Rijn", zei Lensvelt, wijzend op zijn kopje thee. „Maar, we leven nog". Toen iemand opperde, dat de thee misschien ook wel uit één van de Front lijnstaten kwam, veerde de SGP'er op: „Als dat zo is. dan neem ik volgende keer mijn ei gen thee mee van huis". Hij bromde, dat het in die Frondijnstaten 'allemaal communis ten' waren. „Azijn, wij worden nog geduld". ,,'t Is een lekker bakkie, voorzitter", zeiden John Ranshuijsen (PvdA) en Arnold van Kalken (PSP). Zelfs in de keuze voor koffie bleek links tegenover rechts te staan in de Vlaardingse politiek. „Ik vind die koffie niet lekker", zei VVD'er George Neijssel met na druk. Neijssel had zich eerder al boos ge maakt over een antwoordbrief van de ge meente aan het Komitee Zuidelijk Afrika. „Zulke onzin, zulk gezanik", vond hij dat ge praat over buitenlandse politiek in de ge meenteraad. Schiedam De restauratie van de Beurssluis, die gisteren is gestan en tot oktober zal duren, heeft naar ver wachting geen noemenswaardige stremmingen voor het wegverkeer tot gevolg. Alleen de scheepvaart zal af en toe iets kunnen merken van het werk. Het oponthoud zal echter niet langdu rig zijn: in het slechtste geval zal een schip twee uur moeten wachten, voor dat er door de sluis gevaren kan worden. De restauratie van de sluis tussen de Schie en de Lange Haven wordt als een opmerkelijk project beschouwd. Voor het herstel van de van 1779 date rende sluis worden duikers ingezet. die onder water een deel van de werk zaamheden zullen uitvoeren. Herstel van het sluizeneomplex is vol- gens de gemeente hard nodig: niet ai- leen de wanden en vloeren van de sluis zijn verrot, ook de tien sluisdeu ren hebben hun beste tijd al lang ach ter zich liggen. De keermuur aan de kant van de Nieuwe Sluisstraat helt bovendien vervaarlijk over. In eerste instantie worden zes sluis deuren uit het water gehaald, waarna de firma Schoonderwoert in Wad- dinxveen nieuwe deuren laat maken. Op deze manier krijgen de duikers de mogelijkheid de onder- en zijaansla gen van deze deuren onder water te repareren. Als de eerste, vernieuwde deuren terug zijn in het water, worden de laatste vier in de zomer onder han dengenomen. Vooral het vernieuwen van de keer muur aan de Lange Havenzijde zal op vallen voor het publiek. Hiervoor moet de bestrating in de Nieuwe Sluis straat gedeeltelijk worden opgebroken om de kwaliteit van de muur te kun nen beoordelen. .Van dit onderzoek hangt af, of de muur rechtgezet wordt of dat er een geheel nieuwe dam zal verrijzen, die bedoeld is als kering van de grond. De renovatie kost 700.000 gulden. Vlaardingen In de gedempte Koperijsloot bij de Delftseveerweg ligt hoogstwaarschijnlijk een Duit se vliegtuigbom uit het begin van de Tweede Wereldoorlog. J,M. Molenaar, hoofd van de afdeling bouw- en woningtoezicht, tevens mi lieu-ambtenaar, is na gesprekken met oude Vlaardingers en na een halfjaar archiefonderzoek tot die conclusie ge komen. Hij doet binnenkort verslag van zijn bevindingen aan burgemees ter en wethouders. De bom zou er volgens Molenaar een van de vier zijn. die op 10 mei 1940 's morgens om half vijf op Vlaardingen. werden gegooid. Drie bommen ont ploften, maar één zakte er volgenfe ooggetuigen in de modder van de Ko perijsloot, een zijslootje van de Vlaar dingse Vaart. „Als er een bom ligt", zegt Molenaar, „dan ligt ie naast de turnzaal van het politiebureau aan de Delftseveerweg". Molenaar is niet bang, dat er naar aan leiding van het nieuws paniek zal uit breken bij de bewoners van de weg. „Er gaan verhalen in Vlaardingen, die veel ongunstiger plekken voor die bom aanwijzen", zegt de milieu-amb tenaar. „Er is gezegd, dat de bom in de tuintjes achter de Kortedijk lag. Er waren zelfs mensen die dachten, dat een van de flats aan de Delftseveer weg bovenop die niet ontplofte bom was gebouwd. Dan was het leed niette overzien geweest". Helemaal zeker van zijn zaak is Mole naar niet. „Dat ben je nooit voordat de bom is gevonden. Maar mijn onder zoek is afgerond". Het is ook mogelijk, dat het 'projectiel1 in de voormalige Koperijsloot niet een bom, maar een brokstuk van een vliegtuig is. Op de zelfde dag dat de vier bommen vielen vloog, een half uur later, een Neder lands jachtvliegtuig tegen een opslag tank van de Nieuwe Matex. Het vlieg tuig ontplofte en brokstukken vlogen in het rond. Molenaar; „Het kan dat een van die stukken bij de Delftse veerweg in de modder geploft is". Burgemeester en wethouders zuilen vermoedelijk het EOCKL (Explosie ven Opruimings Commando Konink lijke Landmacht) vragen de bom op te sporen en onschadelijk te maken. In juni wordt het politiebureau aan de Delftseveerweg ontruimd om te worden gesloopt. Op dezelfde plaats wordt een nieuw bureau gebouwd. SchiedamTien jaar na de eer ste woningbouw in Woudhoek- Noord is de wijk al aan net ver zakken. Rioolbuizen komen on gelijk te liggen, waardoor de goe de werking van de riolering in gevaar komt. Ook moeten ande re leidingen (kabels van de ONS en de PTT) worden opgehaald- Tot slot moeten straten worden opgehoogd. Met die operatie zal 4,1 miljoen gulden gemoeid zijn. De zettingen in de ondergrond doen zich voor in de Geuzen- buurt en de Ambaehtenbuurt. Die wijkdelen werden gereali seerd na voltooiing van de Bo- lenbuurt. In de jaren zeventig werden de weilanden, waar nu Woudhoek is, opgespoten met slib uit de Rotterdamse havens. Pas nadat de grond jaren de tijd had gehad om in te klinken werd met de stadsuitbreiding in Woudhoek begonnen. Nu nog blijkt de on dergrond vol dynamiek te zitten. Alleen voor dit jaar al heeft ge meentewerken anderhalf mil joen gulden nodig om de gevol gen ongedaan te maken. Er is ook extra geld nodig voor de verdere voltooiing van Woudhoek-Noord. Daarbij gaat het om uiteenlopende werk zaamheden, variërend van asfal- tering van de Kasteel weg tot het bouwrijpmaken van de overge bleven gaten in de wijk en de af bouw van de noordelijke rand strook langs de polder. Voor al dit werk is drie miljoen gulden benodigd. Het plan voor piramidewonin gen nabij het Faassenplein (in de boog die ooit voor een metro tracé was gereserveerd) is* in middels een fase verder. De ge meente wil starten met het bouwrijpmaken van de grond. Men hoopt in ieder geval voor de bouwvakvakantie met het op zienbarende project te kunnen starten. Vlaardingen Het autoverkeer ondervindt het komende half jaar ernstige hinder van de re constructie van de Van Hogen dorplaan. De laan, die wordt ge asfalteerd, is lot eind oktober van geen nut voor het doorgaand verkeer. Om het verkeer door straten in de omgeving de ruim te te geven, worden daar tijdelijk parkeerverboden ingesteld. Bus lijn 56 van de RET, van de West- wijk naar Holy-Noord, wordt omgeleid. Vlaardingen Niet dank zij de ge meente, maar door eigen fondswer ving en prijsverhogingen kan de wijkvereniging Vettenoordsepolder de beheerder van buurthuis De Pij pelaar voorlopig in dienst houden. Voorzitter Peter Oomens presen teerde dat plan gistermorgen, toen het buurthuis na een staking van ze ven weken werd heropend. De vaste bezoekers haalden opgelucht adem. De heer en mevrouw Vermijn, de oudste bezoekers, viel de eer te beurt om het met plastic dichtgeplakte buurthuis weer voor het publiek te openen. De heer Vermijn was wat blij dat de staking voorbij was. „Wij komen al sinds het eerste begin bij de soos voor ouden van dagen. Daar zijn wij erg aan gehecht", zei hij. „Wij kunnen het buurthuis niet missen. Er zijn oude mensen die hier elke dag- komen om een kopje koffie te drin ken, een spelletje te dammen of te kaarten. Da's hartstikke gezellig". Meteen nadat het echtpaar Vermijn de deur had geopend, stroomde het verduisterde buurthuis vol. En nadat het plastic van de ramen was ge haald, stroomde ook het licht weer binnen. Daarmee kwam een voorlo pig einde aan de strijd van zeven we ken tegen de gemeentelijke bezuini gingen en liet ontslag van beheerder Hans Holleman. 't Werd tijd, vond j Vermijn: „Wam ja, jongens, van de gemeente kun je het toch niet win- i nen. Die doen wat ze zelf willen. Da's vechten tegen de bierkaai". Be- stuurslid Riet van de Geks kon die woorden tot haar spijt alleen maar beamen. De vrijwilligers van De Pijpelaar hebben de afgelopen zeven weken meer gedaan dan staken tegen de be zuinigingen en hun zaak bepleiten bij de politieke partijen. De actie voerders maakten een plan om met eigen geld beheerder Holleman ïn dienst te houden. Daarvoor werd een begroting opgesteld, die volgens voorzitter Oomens goed onderbouwd is en geen al te grote fïnancéle risico's oplevert. Omhoog Een noeste speurtocht heeft nieuwe donateurs en sponsors voor het buurthuis opgeleverd en de vereni ging zal proberen de zalen vaker te verhuren. Maar de wijkvereniging zal ook de prijzen moeten verhogen om de nodige tienduizenden gulden bijeen te brengen voor het in dienst houden van de beheerder. Alle drankjes worden een dubbeltje duur der, de kinderclubs een kwartje, de prijs van lessen Nederlands bedraagt voortaan een gulden en 'de gratis kopjes koffie en thee voor vrijwilli gers zijn van de baan. Echt blij is de wijkvereniging niet 0 De heer en mevrouw Vermijn heropenden het buurthuis. Zij hadden vooral de ouderensoos gemist. met de verhoogde prijzen. Maar be stuur en vrijwilligers wisten geen an dere manier om aan geld voor de be heerder te komen. „En een beheer der is absoluut onmisbaar", aldus Oo mens. „Er moet iemand zijn. die be roepsmatig de zaal bijhoudt en voor de inkopen zorgt. Dat kun je, zeker bij zo'n groot gebouw als De Pijpe laar, niet aan vrijwilligers overla den". Het bestuur weet heel goed, dat hoge re prijzen een aantal bezoekers kan afschrikken. „Maar wij moesten van twee kwaden de minste kiezen", ver klaart Oomens..Zonder beheerdenijr het buurthuis ook minder toeganke lijk. Dan kan het lang zo vaak niet geopend zijn". De houding van wethouder Arij Maarleveld in het conflict hebben de stakende vrijwilligers niet kunnen waarderen. „Die man heeft geen en kel initiatief genomen, hij is ons niet één stap tegemoet gekomen", zegt Oomens. „Hij heeft het steeds aan ons overgelaten om oplossingen tv zoe ken". Het is de voorzitter ook tegen- fevallen, dat andere buurthuizen in et conflict aan de zijlijn bleven staan. Oomens heeft ook goede herinnerin gen aan de staking. „De actieverga deringen waren alle weken druk be zocht. Er zaten steevast veertig, vijf tig mensen- Daar moetje bij een poli tieke partij eens om komen". De mensen van De Pijpelaar vielen eens binnen bij een PvdA-vergadering, waar oud-wethouder Kees van der Windt aan een select groepje leden uitleg gaf over het rapport Schuiven de Panelen. „De zaal was gelijk te klein. Zoveel publiek hadden ze daar geloof ik nog nooit gezien". De actie heeft volgens Oomens bewezen, dat het buurthuis een belangrijke plaats inneemt in de wijk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1