Woedende bewoners bezetten de raadszaal Dagverblijf Pino veel duurder dan verwacht Marcus biedt excursie aan Bedrijven aan rand Hargapark én nieuwe sportvelden in Woudhoek' Wethouder negeert actie: VLAARDfNBS DAGBlfl! SCHIEDAMSE GQURAN NIEUWE WATERWEG GQURAN Alternatief scenario Rob Warkköst Schiedam minder geld Man neergestoken met briefopener Fietsvierdaagse: Blinden op de tandem Duo Wiegman opent de schoonmaak- week 'SP" Vrouwen oriënteren zich in Derde Wereld Haven daagt gemeenteraad uit Tientallen bezwaren tegen nieuwe Loper Viering Koninginnedag weer niet in centrum wmehvtcs WOENSDAG 20 APRIL 1S6 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen, Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- paginai 4343229. 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 door KOR KEGEL Schiedam Offer een deel van sportpark Harga op aan het bedrijfs leven en compenseer het verlies aan sportvelden door een nieuw sport complex in Woudhoek-Noord. Dat is één van de belangrijkste aanbevelin gen, die Rob Wark doet in een nota over de herstructurering van de sportvelden in Schiedam. Zijn plan is uitvoerig onderbouwd en is bedoeld als alternatief voor het herstructure ringsplan van VVD-wethouder Lttub Hafkamp, Drs. R.P. Wark is in Schiedam be kend via de PPR, als ambtenaar en via voetbalclub PPSC, maar zijn nota heeft hij geschreven op persoonlijke titel: „Als geïnteresseerde Schiedam mer", zegt hij zelf. Zijn nota is nog in zeer kleine kring bekend: bij de gemeenteraad, maar daarbuiten alleen bij de heren Collé, Haan en Van Krugten, die namens de Schiedamse voetbalclubs zitting hebben in de Schiedamse raad voor sport en recreatie. Zelfs bij zijn eigen club, PPSC, zal men van de zelf werkzaamheid van Rob Wark opkij ken, En naar verluidt was bij wet houder Hafkamp reeds de indruk ontstaan, dat Warks alternatieve sce nario een stuntje was van het door oud-raadslid Eef Collé voorgezeten PPSC. Maar dat is nadrukkelijk niet het geval. Die indruk bij Hafkamp zou zijn gewekt, omdat Warks aanbe veling om nieuwe sportvelden in Woudhoek-Woord te realiseren, ko ren op de molen is van PPSC. „Maar ook van de bewoners van Woud- hoek", benadrukt Rob Wark, „Een werk van onovertroffen waar de dat gewoon weggegeven wordt! zo citeert Wark niet zonder zelfspot Olivier B. Bommel. Hij ziet zijn plan als een tussenoplossing, „die de clubs verder kan helpen, zonder dat er voor de gemeente gezichtsverlies hoeft op te treden". Immers, redeneert Wark, het rap port van Hafkamp is door een meer derheid van de voetbalclubs afgewe zen en intussen is de onzekerheid bij de voetbalclubs over de sanering van het aan tal voetbalvelden alleen maar vergroot. Definitief afzien van een sportcomplex in Woudhoek bete kent, dat de gemeenteraad zou moeten terugkomen op eerdere be sluiten (bestemmingsplan en meerja renbegroting). In bet alternatief van Wark wordt een shelle opzet van een herstructureringsprogramma voor gesteld, „waarmee het vertrouwen van de verenigingen in het sportbe leid van de gemeente kan worden hersteld". Wark zou het niet bijster zorgvuldig vinden, als de gemeenteraad de haal baarheid var) zijn scenario niet zou onderzoeken, want hij meent dat zijn ideeen snel uitvoerbaar zijn. Daar mee valt volgens hem een belangrijk bezwaar van Hafkamp weg. De wet houder voorzag namelijk grote ver traging, als hij zou ingaan op het ver zoek van de sportclubs om een geheel nieuw rapport op te stellen. Ruimtelijk Rob Wark bekijkt de problematiek niet alleen met een sportbril op. Hij is door zijn politieke oriëntatie (oud- Rijnmond-raadslid) goed thuis in de ruimtelijke ordening en hij signa leert dat er behoefte is aan lokaties voor woningen en bedrijven. Het ligt voor de hand, zegt hij, om nieuwe be drijfsruimte te zoeken in de buurt van stations en van uitvalswegen. Een woonbestemming acht hij moge lijk voor: een deel van het sportcomplex aan de Schïedamseweg; het korfbalveld van Succes aan de Ch.Th. Storkstraat in wijk Nieuw- land; en in Woudhoek-Noord, maar uit sluitend als definitief wordt afgezien van de aanleg van rijksweg 19, an ders komt de nieuwbouw namelijk te dicht langs een tracé waarvan grote geluidsh inder is te verwachten. Een bedrijfsbestemming vindt Wark haalbaar bij: de Kargalaan (vlakbij op- en afrit ten van rijksweg 20 en nabij het Ke- thelplexn en de Beneluxtunnel); de omgeving van station Nieuw- land, in een straal van 500 meter; de Parallelweg achter station Schiedam/Roti erdam-West; het handbalx eld van Valerius aan de Valeriusstrari; en in Woud! Dek-Noord, maar al leen als rijksw -g 19 er komt, want dan kunnen eventuele bedrijven de geluidhinder oj vangen, zodat de om wonenden er ninder last van heb ben. Liefst ziet hij in Woudhoek echter sportvelden aangelegd. Zijn voorstellen hebben wel wat voe ten in de aarde voor SVDPW, Her mes DVS, Demos en andere clubs, maar het zal allemaal minder ingrij pend zijn en minder weerstand op roepen hoopt Wark dan wan neer het plan van Hafkamp wordt doorgedrukt In zijn optiek blijven namelijk WK, Olympus, Excelsior '20 en Asvion buiten schot. Zijn plan komt erop neer, dat SDVPW en niet PPSC nieuwbouw zal plegen op het SV V-complex, terwijl door ge zamenlijke nieuwbouw van SFC en Martinit een veld op Thurlede vrij komt voor volkstuinen en door nieuwbouw van DRZ en DHS een veld aan de Schïedamseweg vrij komt voor woningbouw. In Woud hoek zou behalve PPSC ook plaats zijn voor Ursus, Succes en Valerius. Financieel is het plan voor Schiedam nog aantrekkelijk ook, zegt Wark, onder andere door de komst van be drijven. Wark wijst op de tendens naar stimu lering van sporten die niet zo weers- gevoeiig zijn, wat blijkt uit de behoef te aan meer kunstgrasvelden en sporthallen. Hij vindt dat als velden 'onderbespeeld' worden (te weinig gebruikt), dat maatregelen in prinici- pe gerechtvaardigd zijn. Echter, hij ziet ook de tendens om culturele minderheden, vrouwen en ouderen te stimuleren om meer aan sport te gaan doen, waardoor de gemeente met een sanering voorzichtig behoort te zijn. Bovendien kent Schiedam yan oudsher een sterke voetbaltradi- tie en die dient gerespecteerd te worden, aldus Wark. Schiedam mag dan in verhouding beduidend meer velden hebben dan Rotterdam of Den Haag, maar die voorsprong mag niet moedwillig worden afgebroken. Wark wijst 'het ideale complex' van twintig voetbalvelden af. Hij vindt die zinsnede in Hafkamps rapport lichtelijk demagogisch. Hij ziet na melijk ook nadelen van sterke con centratie (denkend aan alle nachte lijke inbraken in kantines in verla ten sportparken). Wark ziet veel meer voordelen van een spreiding van sportvelden over Schiedam: een gemakkelijke bereikbaarheid; de functie van een sportcomplex als ontmoetingsplaats voor wijkbewo ners en als gezinsrecreatie dichtbij een voortdurende confrontatie tus sen wonen en reereeren, waardoor actieve deelname wordt gestimu leerd; een goede relatie tussen sportclubs en wijkverenigingen; o een betere kwaliteit van de stedelij ke omgeving; de combinatie van verenigings- sport, schoolsport en buurtsport. Tussen neus en lippen door wijst Wark erop dat het Emmaplein over enkele jaren-volgebouwd zal zijn en dat er dan voor de kermis een mani- festatieterrein in het Hargapark -moet komen. Wark waarschuwt de gemeenteraad voor al te grote haast. Tact is vereist, zegt hij, dwing de clubs niet te veel een kant op die ze niet op willen. „Tussen het moment van herbestem ming (van een veld) en het feitelijk beëindigen- van bestaand grondge bruik zit meestal genoeg ruimte voor overleg om tot bevredigende over eenstemming te komen". Vlaardingen Een 44-jarige Vlaardïnger is vannacht in park 't Nieuwelant met een briefope ner overhoop gestoken. Met zware verwondingen aan zijn buik werd hij overgebracht naar Het Holyziekenhuis, waar hij meteen werd geopereerd. De po li fie hield later in de nacht een 19-jarige man aan, die bekende dar hij de man had neergestoken. Om tien over twaalf kreeg de po litie de melding, dat in park 't Nieuwelant ter hoogte van de Palmstraat hulpgeroep was ge hoord. De agenten vonden de "zwaar bloedende man. Over de toedracht van het mis drijf is nog niets bekend. Ook over het motief van de dader tast d&politieinhet duister. De brief opener werd op de plaats van het misdrijf gevonden. Vlaardingen Aan de avond- fietsvierdaagse, die eind augus tus weer wordt gehouden, zullen voor het eerst ook visueel gehan dicapten kunnen meedoen. Speciaal voor hen worden tan dems beschikbaar gesteld. Het bureau sportieve recreatie, dat de fietsvierdaagse als vanouds organiseert, wil zo snel mogelijk weten wie op deze manier aan het evenement willen meedoen. Er worden ook vrijwilligers ge zocht die de tandem willen be sturen. Voorafgaand aan de tochten van telkens ongeveer 25 kilometer wordt er een oefena-* vond gehouden. Evenals vorig jaar kunnen ook rolstoelers dit keer weer mee doen. Opgeven kan telefonisch via 4355888. SchiedamHet duo Aad Wieg man (wethouder) en Theo Wieg man (directeur van de Domini ons Savioschool) geeft maandag om half elf het startsein voor de Schiedamse schoonmaak week. Leerlingen en leerkrachten van de school nemen dan samen met ONS-medewerkers een deel van Nieuwland onder handen. De schoonmaakploeg trekt met ve gers, prikstokken en bezems door de wijk. De bedoeling van de actie is dat hun schoonmaakwoede over slaat naar de bewoners en de om geving van de school en uitein delijk de rest van Schiedam zal stimuleren om het eigen stoepje weer net als vroeger zelf schoon te houden. De Dominicus Savioschool sluit daarmee tevens een drukke mi lieuperiode af. De scholieren be handelden diverse lesbrieven, gingen op excursie bij de ONS en plaatsten bomen op het Wibaut- plein. Op 3 mei zijn de leerlingen ook aanwezig in het Passagetheater als daar de feestelijke afsluiting is van het project Schiedam, schoon natuurlijk. Tijdens dat feest wordt tevens het 90-jarig bestaan van het reinigingsbe- drijf gevierd. Bewoners van de4io noodwonirn9en 'n de Babberspotder spreidden hun slaapzakken in de raadszaal. "Vlaardingen De gemeente heeft lelijk misgerekend bij de begroting van kinderdagverblijf Pino in de Thorbeckestraat. De gemeentelijke kinderopvang kost per plaats 2800 gulden meer dan de begrote 8000 gulden. Zon der verhoging van de ouderbij drage of de gemeentelijke subsi die zou het tekort volgend jaar 40.000 gulden bedragen. Ambtenaren, die kinderen op het dagverblijf hebben, zijn maandagavond ingelicht over de zorgelijke toestand. De uitnodiging voor de informa tieve vergadering zorgde voor onrustonaer de ambtenaren/ou ders. De gemeente had al een plan opgesteld om het kinder dagverblijf aan de Thorbecke straat uit de problemen te hel pen, stond er in de brief. Op de vergadering zouden be sluiten worden genomen, schreef drs. Anja van Gorsel, het hoofd van de centrale perso neelsdienst. En dat terwijl de jaarrekening over 1987 nog niet eens is verwerkt, mopperden de ambtenaren. „Een vreemd brief je", vonden zij. Die ambtenaren zijn inmiddels een tikje gerustgesteld. Zij wer den maandagavond slechts op de hoogte gesteld van de proble men. Besluiten zijn er niet geno men. „Het is een ongelooflijk ge compliceerde zaak", vertelt Anja van Gorsel. De stichting Kinderdagverblij ven beheert Pino. Een aantal plaatsen op dat dagverblijf wordt verhuurd aan de gemeen te. Die ging ervan uit, dat dat per jaar 8000 gulden per plaats zou kosten. Maar die berekening is veel te laag. „Ds te lage begroting is op zich te verklaren", zegt drs. Van Gorsel. „Met een onderbezetting van tien procent was geen rekemng gehouden. De behoefte aan lei ding is groter dan wij dachten. En er was in de begroting geen rekening mee gehouden, dat er al zu snel twee kinderen uit één gezin op Pino zouden worden ge plaatst. Voor een tweede kind is de ou derbijdrage lager dan voor het eerste. Dat verklaart ook een deel van het tekort". De gemeente is bereid de subsi die voor het dagverblijf op te trekken van 30.000 tot 44.000 gulden. Maar daarmee is het lek nog niet boven. Mogelijk moet ook de ouderbij drage, die nu 25 gulden per dag is, worden verhoogd. Het hoofd van de centrale personeelsdienst zou bet bovendien niet onrede lijk vinden, als ook het onderwijs een steentje bijdroeg. „Ook het onderwijs maakt gebruik van Pino". Drs. Van Gorsel wil zo snel mo gelijk een oplossing voor.de fi nanciële problemen vinden. Het bestuur van de stichting Kinderdagverblijven heeft daarop aangedrongen. Volgende week vindt overleg met dat be stuurplaats. Vlaardingen Bewoners van de 410 nood woningen in de Babberspolder hebben van nacht tot half twee de raadszaal van het stad huis bezet gehouden. Aan de wateroverlast in hun buurtje werd al niets gedaan, zeiden 2ij, en nu was tot overmaat van ramp ook nog de singel aan de Rotterdamseweg gedempt. Wethouder Bas Goudriaan trok zich van de actie niets aan. „De portier blijft vannacht hier en verder zoekt u het maar uit", bromde hij bij het verlaten van de zaal. „Wij blijven hier tot wij ant woord hebben op onze vragen. Ons geduld is op", zei Nel de Ridder namens de bewoners. Vorig jaar liepen de huizen in de Babberspolder drie keer on der water. De bewoners vroegen om maatregelen, die wateroverlast in de toekomst zouden voorko men. Antwoorden kregen zij tot dusver niet. Plan nen voor vervangende nieuwbouw zijn opgescho ven tot 1990. Toen maandag aan de Rotterdamse weg met bulldozers een singel werd dichtgegooid, die overtpllig regenwater moest opvangen, was voor de bewoners de maat vol. Gewapend met slaapzakken en een thermoskan met koffie kwa men tien bewoners van de noodwoningen gister avond naar de commissie voor stadsontwikkeling. Zij spreidden hun bedie tussen de vergadertafels. „Vergeet u de 410 niet vroeg Nel de Ridder zo af en toe, en: „Weet u ook van het bestaan van de Babberspolder". Maar de raadsleden reageerden niet, met uitzondering van SP'er Remi Poppe. Alleen in het spreekhalfuur braken ook Cor de Jonge (RPF) en Gerard Boender (PvdA) een lans voor de actievoerders, „Ik kan heel goed begrijpen dat de mensen het zat zijn", zei Boender. „In de cember zouden zij al antwoord op hun vragen heb ben. Nu is die singel gedempt; straks verzuipen ze weer". De Jonge sprak van 'zeer onzorgvuldig handelen'. „U moet niet aan de singels gaan rom melen". Poppe vond de maatregel van de gemeen te 'de achterlijkheid ten top'. Maar toen de vergadering afgelopen was, verlieten de raadsleden één voor één de zaal. Alleen Poppe bleef achter. „Alle fracties laten ons in de steek", zeiden de bewoners van de Babberspolder teleurgesteld. Wethouder Goudriaan bedankte de actievoerders zelfs, omdat zij zo redelijk en rustig waren ge weest. En toen ging hij naar huis. Een schande, vond VVD'er Jan Bulva, die na middernacht in het kielzog van de PvdA'ers John Ranshuijsen en Gerard Boender terugkeerde naar het stadhuis. Boender. „Wij wisten niet dat die singel al gedempt was". Toen de bewoners om half twee teleurgesteld de raadszaal ver lieten, beloofden zij: „De volgen de keer komen wij met 150 men sen terug". Tachtig vrouwen met hier en daar een verdwaalde man bezochten gisteravond de speciale vrouwena vond in de Teerstoof in Schiedam. De avond stond in het teken van de Derde Wereld en werd georgani seerd in het kader van de Noord-Zuid-campagne. Met name Gerda Havertong, in traditionele Suri naamse kledij, maakte veel indruk op het publiek, met haar Mocaba-verhaal over spinnnen. Judith de Kom legde de nad-uk op de familieverhoudingen in de Derde Wereld, waar kinderen veelal door hun grootouders wordei opgevoed. Op defotoiste2ien, dat moeders in de ontwikkelingslanden, als zij de kans krijgen, wèl voo hun eigen kinderen zorgen. De danseressen Wies Bloemen en Anny Mokotov beelden een moeder uit, met kind op de rug. De stands van de Vlos, Amnesty, de Wereldwinkel en het Nicaragua-comité konden zich verheugen op een grote belangstelling. De organisatie en veel be zoekers vonden het dan ook een mooi UiTZiCHT— DcecerxMM RAH i WW W?£7? DKH hCO' KCOPHU-ö iU CMX.VIK6 7£tOeH 76. zusno wf<w Y7£iD5N 25... w, vzoctzn CHDfiT WAt.fUM. uttT a. f r« ua utC-r v Ht WzT V;*' 'At HQ6 WANT D5 &ÜÜFTJ5S KOMSèt, BKOCK NOG MN 21 WaH' DAARNA IK PAK ftoo een piLtAte rXOMT, •ö'ïrtA Mt6N. rjN De KtPKTVTSN OAAK? NA-HerrrcN -etlKTPGH 1 ntfmz De visie van Chris Marcus op de Lange Haven-nieuwe-stiJI. Met enkele anderen is hij duidelijk niet gerust op ttegevol- gen van de aanlegsteigers voor pleziervaart in de gracht. Schiedam Als de gemeente een plan lanceert waarmee je het als Ingezetene niet eens bent, waarom zou je bezwaren dan toelichten in ellenlange, zweetdruppels kostende betogen als het ook simpel en duidelijk kan? Die vraag stelde Lange Haven-bewoner Chris Marcus zichzelf, toen hij zich dit weekeinde boog .over zijn bezwaarschrift tegen de gemeentelijke plannen om ligplaatsen voor historische schepen en kleine watersport in de gracht te maken. Samen met enkele andere Haven-bewoners vreest Marcus, dat de komst van de boten veel overlast voor de bewoners tot gevolg zal hebben. Behalve herrie van de vakantievierende pleziervaarder denkt Marcus dat de komst van de boten 'veel rot tigheid' zal aantrekken. Om uiting te geven aan zijn bezwaren heeft Marcus nu een tekening aan de gemeenteraadsleden gestuurd, gemaakt door zijn medewerker Daniël van Meerhaeghe. De gemeenteraad ging, ondanks de levende be zwaren, afgelopen maandag akkoord met het kre diet, waarmee ae voorzieningen in de stad worden gerealiseerd. Wethouder Aad Wiegman heeft ech ter besloten, dat de bouw van een steiger voor de pleziervaart In de Lange Haven voorlopig wordt afgeblazen. Hij wil, voordat de steiger wordt gerea liseerd, eerst een open overleg met de bezwaarma kers. Marcus vreest echter, dat de vaartuigen in een later stadium alsnog de gelegenheid krijgen, in de Lange Haven af te meren. Vandaar dat hij op ludieke wijze protest heeft aangetekend tegen de gemeentelijke plannen. „Alle leden van de ge meenteraad hebben de tekening nu gezien", aldus de bouwkundig ingenieur. „Mochten mijn bezwa ren nog onvoldoende tot de dames en heren door gedrongen zijn, dan ben ik te allen tijde bereid de raad op mijn kosten mee te nemen op excursie". Waarheen? „Dat blijft nu nog een verrassing, maar het doel van het reisje is in ieder geval, dat de raadsleden duidelijk wordt gemaakt dat er veel problemen kunnen ontstaan, door de pleziervaart". Vlaardingen Tientallen om wonenden van De Loper hebben bezwaar gemaakt tegen het uit breidingsplan, dat de Amro-ont- wikkelingsmaatschappij voor dat winkelcentrum heeft ge maakt. Zij 2ijn bang voor meer lawaai* en stank van auto's en vrezen de zon nog zelden te kun nen zien, als er woningen in vijf lagen voor hun neus worden ge bouwd. De omwonenden heb ben aan de bel getrokken bij de femeente, die onlangs met Amro e contracten tekende voor uit breiding van De Loper en de bouw van een aantal woningen. De buurt vindt dat de U-vormige flat aan de Churcbillsingel lager moet worden dan in de plannen is aangegeven en minder dicht tegen de aangrenzende wonin gen aan de Adenaueriaan moeten worden gebouwd. De prognoses, die de gemeente heeft opgesteld voor de stijging van de geluidsoverlast, vertrou wen de bezwaarden absoluut niet. De gemeente gaat ervan uiL dat het aantal motorvoertuigen op de Churchiüsingel zal stijgen van de huidige 5800 per etmaal totBOOO in 1997. De omwonenden trekken daar de conclusie uit, dat de Vlaar- dingse deskundigen er nauwe lijks rekening mee houden dat een groter en gemoderniseerd winkelcentrum meer verkeer aantrekt. „Van die berekening van u klopt dus niets", stellen zij in hun bezwaarschrift. Zij vin den dat er betere berekeningen moeten worden gemaakt. Schiedam Als de voortekenen met bedriegen, zal Ihet hart van de Schiedamse Oranjefeesten net als in voorgaande jaren weer in Kethel liggen. Het meest Oranjegezinde stadsdeel van Schiedam pakt op Koninginne dag uit met de traditionele auba de, een feestmarkt en 's avonds een groot Oranjebal. Alle Ke? theïlappers zullen zich dan, zo luidt de verwachting, weer wal send door de Kethelse dorpskern begeven. Om de liefde voor het koningshuis nog eens te onder strepen wordt er 's ochtends bo vendien een plaquette onthuld bij de onlands geplante Beatrix- boom aan de Schïedamseweg. Een andere concentratie van feestelijkheden vindt plaats in de Gorzen, waar de traditionele braderie in de Groenelaan wórdt georganiseerd. Bij tal van kraampjes in de winkelstraat in Zuid kan het winkelend publiek kennis nemen van oude am bachten', ook kan men een en-, quête invullen over nieuwbouw- plannen in de wiik. Net als in eeraere jaren ont breekt het centrum weer vrijwel geheel in het feestprogramma. Samengepakte mensenmassa's zoals in Vlaardingen en Rotter dam zijn in het hart van de Bran- dersstad dan óok absoluut niet te verwachten. Alleen binnenshuis is er een schietwedstrijd in de Korenbeurs, maar daarvan zul len de feestgangers niet bij voor baat wakker liggen. Mogelijk brengt een taptoe van de plaatse lijke drumbands in sporthal Margriet 's avonds wat meer volk op de been. West is de enige wijk, waar nog enige rekening wordt gehouden met de jongeren, die de leeftijd voor de traditionele kinderspe len en kleurwedstrijden enigs zins ziin ontgroeid. ïn Under ground, de jongerensoos van De Erker, vindt een popfestival plaats dat de gehele dag gaat du ren. Vijf regionale popgroepen nemen daaraan deel. De wat ou deren uit West kunnen 's avonds terecht in De Erker aan de Jan van Avennesstraat. Daar wordt, net als in Kethel, een Oranjebal georganiseerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1