Schippers jagen op duwboot Robert Korps Gusto kraakt school uit protest Behoefte aan nieuwe manifestatieruimte GEVAARLIJKE 'ZEESLAG' IN DE HAVEN ROTTffflAMS NIEUHSBIAD Eeneiige tweelingen voor 'Solid Ashes' 'Jan Blaauw, spreekbuis van de man op straat' Prinses Juliana bij herdenkingsdienst ROTTHUAM Stadsredactie: Pos,bus 959.3000 A^erdam. Tetefoon 010-405.65.00, Tele. 22215. Tetefa* 0,0-404 ra ZATERDAG 23 APRIL 19E8 PAGINA 21 door DIRK MELLEMA en ROB VAN ROOI JEN Botterdam Voordat de situatie tussen politie en schippers totaal uit de hand liep, was er eerder in de middag in de Nassauhaven en op de Nieuwe Water- weg een wilde achtervolging geweest, waarbij de duwboot Robert, schepen van de rivierpolitie en een vaartuig van de actievoerders betrokken wa ren. De politie maakt bij iedere gelegenheid video-opnamen van deschip pers, die zich daarom met bivakmutsen bedekken. De schippers hadden het giste ren vooral gemunt op de duw boot Robert. De eigenaar van dit schip, de firma Van Riemsdijk uit Maasbraebt, heeft een con tract afgesloten met het veevoe derbedrijf Granaria. Dit bedrijf wil met eigen duwbakken bui ten de schippersbeurs om vee voeder over water transporte ren. Granaria heeft daarvoor een vergunning gekregen van minister Smit en vond Van Riemsdijk bereid een vervoers- contraet te'tekenen. De Robert vervoerde woensdag de twee Granaria-duwbakken naar Deventer. Voordat het transport kon beginnen moesten woensdagavond twee duwboten worden ontruimd van actievoe rende binnenschippers. Dat luk te pas na een harae confrontatie tussen MEen schippers. Gisteren keerde de Robert terug in Rotterdam. De schippers volg den het schip van Van Riemsdijk met een éigen vaartuig en gaven telefonisch aan de actievoerders op 'de wal door waar de Robert wilde afmeren. De schippers wilden voorkomen dat de duw boot opnieuw gereed liggende bakken van Granaria zou ver voeren. Beschermd De: actievoerders, die zich allen als 'Pietersen' voorstelden, ston den op verschillende punten langs de Nieuwe Waterweg de duwboot op te wachten, onder meer bij de Brienenoordburg, de Maasbrug en bij de GEM in de Botlek. Bij de GEM stonden minstens vijftig mannen, die al len zo snel mogelijk richting Rotterdam reden, toen ze hoor den dat de Robert in de Nassau haven vlakbij de Maasbruggen wilde afmeren. De duwboot, die werd be schermd door twee boten van de rivierpolitie, kon niet afmeren, omdat er tachtig boze schippers stonden op de kade van de Nas sauhaven. Op het water ont stond een achtervolging tussen de boot van de schippers en de Robert. De grote wankele duwboot kon de schérpe bochten niet aan en kapseisde bijna. Om de boot van de schippers op afstand te hou den, gebruikte de rivierpolitie een waterkanon. De situatie in de Nassauhaven en later op de Nieuwe Waterweg werd met de minuut dreigender en gevaarlij ker. Het woord 'zeeslag' is niet overdreven. Omdat de Robert nergens rustig kon afmeren, voer het schip uit eindelijk naar de Parkhaven om af te meren aan de steigers bij de 2 rivierpolitie. Vrij snel daarna 3* stonden de actievoerders bij dit politiebureau. Na enige tijd ston- g. den minstens tweehonderd x 1 schippers voor de poort o Onder leiding van commissaris De Winter kwamen er onder handelingen op gang tussen de schippers en Van Riemsdijk. De laatste beloofde na enige tijd geen duwbakken van Granaria meer te vervoeren, indien dit be drijf bereid was het vervoers- Bij ti-s zeeslag in de Maas dreig de de duwboot Robert te kapsei zen. Links de kfeinere boot van de actievoerende schippers. contract te ontbinden. Een deel van de schippers eiste toen dat het geld dat Van Riemsdijk tot nu toe aan het omstreden trans port had verdiend, naar verluid een bedrag van zeventigduizend gulden, naar een liefdadige in- stellinggaat. Op dat moment zag het er naar uit, dat de onderhandelingen zouden slagen. De sfeer was rus tig. Agenten van de rivierpolitie en schippers discussieerden met elkaar in een goede verstand houding. Plotseling sloeg de vlam in de pan bij de schippers. Een van hen werd onverwacht door enkele politiemannen een auto van de mobiele eenheid in getrokken en afgevoerd. De hel brak los. Tweehonderd schip pers bestormden de binnen plaats van het bureau. Er werd voor duizenden gulden schade aan politie-auto's aangericht. Schippers wachten op de kade, terwijl hun vertegenwoordiger Leo van Roosmalen (voorop met bril) naar de onderhandelingen in het politiebureau loopt. Ternauwernood konden agen ten de actievoerders met ge welddadige charges terugdrin gen tot buiten de poorten. Enke le geparkeerde politie-auto's werden beschadigd, deuren wer den losgerukt, ruiten ingeslagen. Het personeel van de rivierpoli tie was totaal verrast door dit tu mult. Zij waren niet op de hoogte dat op het hoofdbureau van poli tie was besloten een schipper te arresteren, die werd gezocht we gens openlijke geweldpleging bij de rellen van woensdag in de Europoort. „Het oppakken van die man is natuurlijk een enorme blunder. In 2o'n gespannen situatie mag je dat nooit doen en zeker niet als er binnen wordt gezocht naar een oplossing- Degene die op dracht heeft gegeven tot die aan houding, zou zich hiervoor moeten verantwoorden", sprak een verontwaardigde agent van de rivierpolitie naafloop. Het gevolg van de arrestatie is wel, dat als Granaria mocht wei- feren zijn duwboten af te stoten e binnenschippers gewelddadi ge acties niet langer uit de weg zullen gaan. Een binnenschip per: „Die Van Riemsdijk moei straks niet vreemd opkijken als zijn duwboot in de fik wordt ge stoken. En als de politie geweld wil, dan kan ze het krijgen ook". _Na ongeveer een uur vertrok- "ken de schippers, nadat was toe gezegd dat er tot vanmiddag geen arrestaties meer zouden volgen en dat de onderhandelin gen met vertegenwoordigers van Granaria zouden worden voortgezet met als bemiddelaar commissaris A.S.de Winter. Schiedam Dertig leden van het, tamboer-, trompetter- en majorettenkorps Gusto uit Schiedam hebben vrijdagavond een leegstaande school aan de Warande 150 gekraakt. Zij %vil- len hier hun clubgebouw vesti gend Het muziekkorps protes teert, met de kraakactie tegen een uitgelekt besluit van burge meester en wethouders van Schiedam; die college besloot eerder deze week een school aan de Zalmstraat, waar Gusto al maanden een oogje op had, als atelierruimte uit te geven aan vijf kunstenaars. Volgens Gusto-voorzïtter Joop Altorf braken B en W hiermee een belofte om in goed overleg naar een oplossing voor het ac commodatieprobleem te 2oeken. Gusto klaagt al maanden lang in verschillende commissies uit de gemeenteraad over de slechte ehuizing aan de Maasdijk, vlak naast de vroegere scheepswerf Gusto. Gusto is geworteld in Schiedam- Zuid en had graag samen met andere verenigingen het school gebouw aan de Zalmstraat be trokken. In de politiek stond men hier niet onwelwillend te genover. Met het afwijkende be sluit hebben B en W dan ook de femeenteraad overrompeld. Woordvoerders van de verschil lende politieke partijen hebben -het-besluit ernstig bekritiseerd. Vooral WD-wethouder Luub -Hafkamp (welzijn) is de zonde bok. „Opnieuw geeft hij er blijk van geen gevoel te hebben voor een democratische omgang met -de Schiedammers", zegt D66- i raadslid Coby de la Rie. -'De bewonersvereniging Schie- ..dam-Zuid, de grootste vereni- i-ging van vrijwilligers in de stad, -toonde zich gisteravond direct fna de kraakactie solidair met het korps .Gusto. Voorzitter Albert Bons las een verklaring voor, waarin hij de gemeente verweet de muzikanten en majorettes van het kastje naar de muur te hebben gestuurd. Hij hekelde de geheime besluitvorming van B en W: „Hoewel B en W beloofd hebben ons van alle ontwikke lingen op de hoogte te gehouden, krijgen we niets te horen. Dit is besturen uit het jaar nul!", aldus Bons. „In hun ivoren toren heb- oen de regenten er helemaal Leaen van Korps tausto hadden niet veej moeite aeaeur van de warande ïoute openen. politie even een kijkje nemen. Vandaag worden ook gemeente raadsleden verwacht Zij zijn vanmiddag toch in de buurt, om dat wethouder Hafkamp In de nabijheid een nieuw pandje van de modelspoorvereniging Schiespoor officieel opent. De kunstenaars, 3ie inmiddels hun intrek hebben genomen in. de Zalmstraat, komen uit een te slopen schoolgebouw aan de Zwartewaalsestraat en uit de school aan de Warande, die nu door Gusto bezet wordt gehou den. Rotterdam 'FTV Produk- ties' zoekt vier eeneiige tweelingen: twee vrouwelij ke en twee mannelijke. Op 18 oktober 1988 gaat in de Schouwburg de theaterpro- du k tie 'Solid Ashes' in pre mière. 'Solid Ashes is geba seerd op de Griekse mythe Hercules en zal worden uit gebracht door de stichting w oorheen ADM' in samen werking met de Rotterdam se Schouwburgen de Kunst stichting. De muziek wordt uitgevoerd door leden van het Rotterdams Phtlharmo- nisch Orkest onder leiding van Reinbert de Leeuw. De Amerikaanse kunste naar Robert Longo tekent voor de vormgeving en Paul Gallis en Janine Brogt doen de regie. In deze voorstelling neemt het visuele element een overheersende plaats in. Om visuele verwarring bij het publiek op te roepen zijn er vier eeneiige tweelingen nodig. De tweelingen die mee wil len doen dienen ongeveer tussen de 18 en de 45 jaar te zijn, er wordt geen toneeler- varing gevraagd. De voor stelling wordt tien maal, in de Schouwburg, gespeeld. Belangstellenden kunnen FTV Produkties bellen: (010)4256482. ?een rekening mee gehouden, lat Gusto bij Zuid hoort". De be- vonersverenigïng is dan ook Van plan tegen het besluit van B exi wrin beroep te gaan. Bons kreeg na zijn betoog een warm applaus van de Gusto-leden. Nadat dn de Warande spandoe- ken.aan de gevel waren' beves tigd en een als tamboer verklede pop aan de vlaggestok was ge- .Kangen, kwam gisteravond de Rotterdam Er is in Rotterdam behoefte aan een centraal gele gen manifestatieruimte met een capaciteit van tweehonderd be zoekers. Dat is de conclusie uit het rapport Toogdagen in nie mandsland' van de begeleidings groep onderzoek manifestatie ruimte. De begeleidingsgroep heeft in de tweede helft van vorig jaar 53 plaatselijke politieke en culture le organisaties geïnterviewd over de behoefte aan faciliteiten voor manifestaties. Dit naar aan leiding van het verdwijnen van een aantal' ruimten, zoak het Trefcentrum aan de Westersin gel in 1985. Bij het besluit om het Trefcentrum op te heffen sprak de gemeenteraad zich ervoor uit één van de functies van dit cen trum, het organiseren van pcli- tiek-culturele manifestaties, te behouden. Met de 53 organisaties is gespro ken over de vraag hoe die func tie opnieuw zou moeten worden ingevuld. Gebleken is dat door tijdgebrek en weinig stimuleren de ervaringen het nauwelijks lukt om manifestaties te organi seren die vooreen breed publiek aantrekkelijk zijn. Voor kleinere manifestaties (circa tweehon derd bezoekers) blijkt nog wel interesse te bestaan. Vandaar de roep om een nieuw manifestatie-' centrum, dat driejaar de tijd zou moeten krijgen om zijn bestaans recht te bewijzen. Verder is er behoefte aan een serviceburo dal meewerkt aan nieuwe manifestatievormen en dat de activiteiten van de ver schillende groepen practisch on dersteunt. Van het serviceburo wordt verder verwacht dat het zelfstandig actxvitieten organi seert. Tenslotte is uit de gesprek ken met de 53 organisaties geble ken dat er een beperkte behoefte is aan repetitie- en kantoorruim te. Aan de hand van de onder zoeksresultaten wil de begelei dingsgroep gesprekken aangaan met de gemeente. vervolg van da voorpagina Rotterdam Honderden poli tiemensen namen gisteren in restaurant Keizershof afscheid van hun hoofd uitvoerende dienst en plaatsvervangend korpschef Jan Blaauw. „De spreekbuis van de man op straat, die in de politiek weinig populair was", typeerde burgemeester Bram Peper hem. „Een man ook met nationale en internationale uitstraling, die als politiechef een topman was en een voor beeld voor velen". Peper roemde vooral ook de ver bondenheid van Blaauw met 'zijn dienders'. „Hij stond tussen zijn mannen. Trok op beslissen de momenten het ME-uniform aan om het ergerlijke voetbal vandalisme te bestrijden en was bovenal ook zeer begaan met het lot van slachtoffers van de cri minaliteit. Ik heb hem leren kennen als een man, die oplet tend en creatief een prima ge voel had voor verhouding en takt In die zin is niet Blaauw veranderd maar zijn orngeving". Ook hoofdcommissaris en korpschef J.C.van Dorp sprak lovende woorden: „Een man met grote verdiensten, niet alleen voor het Rotterdamse korps, maar voor de hele Nederlandse politie door zijn aanpak van za ken en vernieuwing van politië le methoden en technieken. Een self-made man, gerespecteerd door vriend en vijand". Van Dorp noemde als meest spectaculaire zaken van de re cherche-chef Blaauw de moor den van Marcel Nivard, Tijger Annle, Brekelsveld en Wil Ver vat en de problemen rond de gasstations van de Gasunie. Als cadeau kreeg Blaauw van het korps een videoband over zijn loopbaan, een korpsbrevet op natuursteen en een boek, waarin honderd relaties hun mening ge ven over Blaauw. Ook hoofdofficier van justitie mr.A. Herstel voerde gisteren het woord. Hij typeerde Blaauw als volgt: „Eerlijk, direct, loyaal, met een hoge ethische stan daard, ijdel, wars van modernis me, een Drentse boer en voor het openbaar ministerie een gewel dige steunpilaar". „Een afscheid na 38 jaar, vijf maanden en veertien dagen begon Blaauw zijn dankwoord. „Begonnen met net herstelde hamertenen en een Hein start salaris, wat is uitgemond in een rijk versierd uniform en een sa laris, dat ik uit eigen belang hier niet zal noemen". „Ik heb genoten van de mentali teit, die ik altijd omschreef als 'niet lullen maar poetsen' (NLMP). Als ik ooit in de poli tiek ga -dat is overigens twijfel achtig- zal ik die naam in ere houden". Hij eindigde zijn toespraak met een raad aan alle korpsleden: „Aan de leidinggevende mensen zou ik willen zeggen: sta niet al leen achter de mensen maar er bij. Hou bovendien de bureau cratie buiten de deur en hou saamhorigheid, eenheid, sfeer, werHust en vooral humor bin nenboord". Prinses Juliana woonde gistermiddag de her denkingsdienst bij in de Sint Laurenskerk van de Stichting Bejaardentehuizen der Hervormde Ge meente Rotterdam. De stichting bestaat 25 jaar. Bejaardencentrum De Wilgenborgh was het eer ste huis, inmiddels zijn er verspreid over de stad zes instellingen van de jubilerende stichting waar 1200 mensen wonen. De herdenkingsbijeenkomst werd Ingeleid door prof.mr. I.A. Diepenhorst. De Laurens-organist Johann Th. Lemckert en twee studentenensem bles van het Rotterdams Conservatorium zorg den voor de muzikale omlijsting. Donderdag is er in De Doelen een groot feest gevierd voor de be woners van de stichting.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1