Verenigingen solidair met korps Gusto na kraakactie Eensgezindheid troef op Noord-Zuid-avond Ibis Nederland tekent contract Braggenloop wervelt om markt voor Polen Vrije Akademie: drempel omlaag Verburg is wachten beu VMARiNNGS DABBMD tSOKSHK COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Schiespoor en KNNVblij met hun clubhuizen Kerkeiland: bouw begint Brand op Kerkweg Eigenaar Pitbull- terriër gezocht Duo vernielt serie auto's Twee wereld records voor Willem Noorduin Wethouder loopt 't Hart mis m MAANDAG 25 APRIL 1988 PAGINA 9 Regional redactie: Braste Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 sportredactie: 4345209 Schiedam Van allerlei verenigingen heeft het mu ziekkorps Gusto solidariteits betuigingen ontvangen, na dat vrijdagavond een leeg staande school aan de Waran de 150 werd gekraakt. Zaterdagochtend stelden andere muziekverenigingen zich in sporthal Margriet vierkant óp achter Gusto, en het orkest van Wilton-Fijenoord ga£ gaslampen in bruikleen omdat Gusto in de gekraakte school nog geen licht heeft. In navolging van de bewo nersvereniging Schiedam-Zuid kwam ook die van Schiedam- West met een openlijke steunbe tuiging. Van de D66-fractïe ont ving Gusto een mooie bos bloe men. Het voorjaarsboeket siert de slaapzaal op: in een bovenlokaal liggen slaapzakken, want de tamboers, trompetters en majo rettes van Gusto zijn wel van plan er voorlopig te overnach- ten. Zij zijn bang dat als zij ook maar even het schoolgebouw verlaten, de politie dan meteen het pand afsluit. De muzikale krakers hebben la ten weten, dat de omwonenden geen overlast hoeven te ver wachten. Zij hebben de school aan de Warande in gebruik ge nomen, omdat een andere school waar zij een oogje op hadden, door burgemeester en wethou ders onverwachts werd bestemd als atelierruimte voor kunste naars. Dat is tegen de afspraken in; want Gusto en Schiedam- Zuid gingen ervan uit dat de ge meente overleg zou plegen over de toekomst van de school. Gus to huist al vele jaren aan de Maasdijk, maar dit pand is te oud geworden. Schiespoor Wethouder Luub Hafkamp kreeg pas zaterdagmiddag van de kraakactie te horen, vlak voordat hij aan de Westerkade het nieuwe clubhuis van Schies poor officieel kwam openen. De modelspoorvereniging heeft hier het houten gebouw in ge bruik genomen, waar eerst de kruisvereniging zat en later de zweefvliegtuigbouwers van het geflopte project PJatz. Schiespoor had alle reden om te vreden te zijn over de gemeente, want wethouder Hafkamp nam 6000 gulden, mee: een incidentele subsidie, bedoeld als bijdrage in de kosten om het gebouw op te knappen. De leden van Schies poor zijn al een eind gevorderd. Zij worden altijd trouw bijge staan door Janny van Rijn, die zaterdag dan ook door voorzitter Ron van de Graaf tot een soort erelid werd bestempeld en in de bloemen werd gezet. Feest was er ook bij de KNNV. In de bosjes bii bet Bachplein werd zaterdag "het clubgebouw De Boshoek officieel in gebruik genomen. De leden van de Ko ninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging hebben hier geruime tijd verspijkerd en geschilderd, maar nu hebben zij een accommodatie om trots op te zijn. Waren er wel gemeenteraadsle den bij de KNNV, afwezig wa ren zij bij de opening van Schies poor, dat al jarenlang goede ruimte zocht en tot voor kort tij delijk gehuisvest was aan de Dwarsstraat. „Er is tenminste één ruimteprobleem opgelost", zei Hafkamp, „nu het volgende" en hij doelde onmiskenbaar op Gusto. De wethouder zei desgevraagd voor de kraakactie begrip te kunnen opbrengen, maar hij vroeg zich wel af „of dat nou de juiste oplossing is". Het is hem van meet af aan duidelijk ge weest dat een trompetterkorps in een woonstraat niet goed past, daarom werd de Zalmstraat voor kunstenaars gereserveerd. Eerder vorige week zei Haf kamp dat het om een voorlopige situatie gaat, hoewel uit het be sluit van B en W blijkt dat de school in de Zalmstraat defini tief als atelierruimte wordt be stempeld. Hafkamp verklaarde zaterdagmiddag met dat Voorlo pige' gedoeld te hebben op het feit, dat de kunstenaars er tijde lijk (gratis) met een gebruikers- contract zitten in afwachting van een definitief contract. Twee kunstenaars die nu in de Zalmstraat zitten, Diet Wiegman en Fedde van der Velden, kwa men uit het door Gusto gekraak te schoolgebouw aan de Waran de. Zij hebben hier nog enkele kunstwerken staan. Wiegman gaf de krakers een sleutel van één der afgesloten lokalen en op haar beurt zorgt Gusto ervoor, dat alle kunstwerken in een an der lokaal veilig achter slot en grendel blijven. De politie is sinds de kraakactie enkele keren langs gekomen om te zien, of het opruimen van de lokalen ordelijk verloopt. Haf kamp 2al vandaag met zijn amb tenaren opnemen, wat er aan de ontstane situatie te doen is. Hij Sj wil Gusto samen met drum- Si band Ambrosïus eerst een oj ruimte aanbieden in hetpopcen- trum aan de Eduard van Bei- numlaan. Maar Gusto, gewor- J>| teld in de Gorzen, wil niet te ver uit de buurt gaan repeteren. Bij modelspoorvereniging Schiespoor verrichtte wethouder Hafkamp de officiële opening door „een trein- Gusto heeft veel jonge leden. tje te trekken", via de transformator. Maassluis Op 18 mei gaat de eerste paal de grond in voor de bouw van 38 apparte menten en 6 eengezinswo ningen op het Schans- of Kerkeiland in Maassluis. Mo menteel wordt het braaklig gende terrein bouwrijp ge maakt, waar vroeger lijn- zaadoliefabriek De Ploeg stond. Ook zal de verontrei nigde grond voor 18 mei zijn afgegraven. Het slaan van de eerste paal wordt een feestelijk gebeuren. De MaasJandse projectontwik kelaar Goudswaard Partners is druk doende met het samen stellen van het programma. De bewoners van het Schansei land zijn minder ingenomen met de bouw. Zij -zijn bang dat tijdens het heien de woningen schade oplopen. Door Goudswaard is weliswaar een verzekering afge sloten, maar die is niet naar de zin van de bewoners. De bewoners hebben een arob- procedure gestart. Het is overi gens nog maar de vraag of bewo ners de bouw kunnen tegenhou den. Zij hebben enkele maanden geleden ingestemd met de wijzi gingen in het bouwplan. Op het verzoek van Goudwaard om over de problemen te praten is door de bewoners niet gerea geerd. „Wij hebben er alles aan gedaan om tot overleg te komen. Dat is niet gelukt en dat betreu ren wij", aldus woordvoerder J.Nuysink van het Maaslandse bedrijf. Vlaardingen Dat ontwik kelingshulp hard nodig is, daar waren de sprekers op de discussieavond het bij voor baat al over eens. Toen aan het eind van de avond bleek, dat niemand zelfs de functie in twijfel trok die gemeente besturen in de hulp aan de Derde Wereld kunnen spe len, was de eensgezindheid compleet.' Dick van der Lugt en Aad Riet veld, de twee Vlaardingse jour- Presentator Dick van der Lugt praat tegen een exotisch decor met de Maassiuisse wethouder Liesbeth Snoeck en NCO-voorzit- ter drs. Ton Waarts over Derde- Wereldzaken. Burgemeester Van Lier (links) en zijn ambtsgenoot Scheeres (rechts) luisteren aan dacht. nalisten die de discussieavond leidden, kregen te horen dat zo wel Maassluis als Vlaardingen al een actief derde-wereldbeleid voeren. Alleen de gemeente Schiedam liet bij monde van burgemeester Reinier Scheeres weten dat het nog over de pro blematiek nadenkt: zij beraadt zich nog over de vraag hoe zij haar Derde-Wereldhulp vorm wil geven. In de Harmonie hadden zich vrijdagavond tachtig mensen verzameld, om naast vertegen woordigers van de drie Water weggemeenten te luisteren naar NCO-voorzitter drs. Ton Waarts en R.J. Treffers, ambtenaar bij het ministerie van buitenlandse zaken en expert op het gebied van de schuldenproblematiek. Treffers liet weten, dat met name de schuldenproblematiek een grote bedreiging is voor de ontwikkeling van de Derde We reld. „Derde-Wereldlanden Schiedam De combinatie van Bruggenloop en rommel markt mag geslaagd heten. Vlaardingen Onder het motto 'Stap eens over die drempel' hield de Vrije Aka demie zaterdag haar jaarlijk se open dag. Het stappen over die drempel kan op verschil lende manieren worden uit gelegd. Allereerst letterlijk. .Natuurlijk hoopte de organi satie van de open dag, dat zo veel mogelijk mensen een kijkje kwamen nemen in het Centrum voor Kunstzinnige Vorming, en dat zij als het even kon zich gelijk voor een van de 42 cursussen zouden inschrijven. Maar figuurlijk ligt er een drem pel, alvorens mensen artistiek aan de slag gaan. Alleen dat woord academie al. Dat klinkt zo •plechtig en geleerd, alsof je ge studeerd moet hebben voordatje ervan kunt genieten. Die drem pelvrees wilde de organisatie van de open dag graag wegne men. Dat lukte in ieder geval bij 700 mensen die de open dag be zochten; 50 daarvan schreven zich direct in voor een cursus. De open dag had nog een ander motto: zien en gezien worden. Het publiek kon rondkijken in de werkplaatsen en er was een expositie georganiseerd met werk van cursisten. Voor men aan de rondwandeling door het prachtige Hollandia-gebouw be gon, bestond de mogelijkheid om in de hal een kopje koffie te drin ken, smaakvol omlijst door twee muzikanten en een zangeres die geheel in stijl liederen van Ber- told Brecht ten gehore brachten. Of hei nu om tekenen schilderen, boetseren, of textiele werkvorm, len waren zowel doëentën'als cursisten in ruime mate aanwe zig om tekst en uitleg te geven. De zelfexpressie van cursisten kwam aardig tot uiting in de gro te verscheidenheid, van realisti sche landschappen en portretten tot felgekleurde abstracte schil derijen, enbij het boetseren van minitieus nagemaakte figu ren tot de meest vrije vormen. Veel deelnemers ervaren de cur sussen dan ook als ontspannend. Voor een buitenstaander mogen zaken als edelsmeden veel weg hebben van monnikenwerk, de cursisten zien dat anders en ko men tot rust tijdens hun activi teiten. Op deze manier lijken creativiteit, ontspanning en ge zellig samenzijn aardig samen te gaan op de Vrije Akademie. Ie dereen, die geïnteresseerd is, kan tot 13 mei terecht aan de Oosthavenkade 42. De groep ruimtelijke vormgeving van de academie zoekt het overigens al hogerop en zal vanaf 3 mei een expositie houden in het HIC in de centrale bibliotheek in Rot terdam. 'IC Wl OV.111U1. kenen ging, :n, fotografie n, in de loka- Schiedam De Schiedamse brandweer is zaterdagnacht vijf uur bezig geweest met het blus sen van een brand aan de Ker kweg in Kethel. De brand ont stond rond tien uur 's avonds toen een partij hout, die op een erf was opgeslagen, plotseling vlam vatte. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken. Zij heeft echter nog geen spoor van de daders. Het was zaterdagmiddag reu ze gezellig in en rond Klub- huis Zuid. Binnen kwamen vele honderden Schiedam mers een kijkje nemen op de rommelmarkt, waarvan de opbrengst is bedoeld voor een goederentransport naar een arm dorpje In Polen. En buiten liepen tachtig mensen om het hardst langs alle bruggen van de Gorzen. Winnaar bij de mannen was Ronald van Soest, die over drie rondjes Gorzen (ne gen kilometer) precies 33 minu ten en 2 seconden deed. Bij de vrouwen wonnen de dames Ha mel en Van Leeuwen ex aequo met een tijd van 44 minuten en 37 seconden. Zij kwamen opzet telijk gezamenlijk over de finish, er was toch geen concurrent vlak achter hen voor een onver hoedse eindspurt. Door beide activiteiten was Klubhuis Zuid het speerpunt van de wijk, precies de functie die een wijkcentrum hebben moet. Op de rommelmarkt, die zich» uitstrekte over twee zalen, was van alles en nog wat te koop. Het duurst was een. handge maakt houten schaakspel, dat wegging voor honderd gulden, en opvallend was ook de belang stelling voor alle oude psycholo gische drama's van Shakespeare, die gewoon ïn kartonnen dozen opgetast lagen. Tante Miep, een van de drijfveren achter de rom melmarkt voor Polen, vond het opmerkelijk dat tweedehand spuzzels amper werden ver kocht, terwijl juist grote interes se bestond voor poppen. Al met al was de opbrengst 1583 gulden. Er is nog ongeveer duizend gul den nodig om het transport naar Isizdebki te doen slagen; dat zal via giften en pricvé-acties moeten binnenkomen. De aan wezige Polen waren zeer in hun sas over de moeite, die de Gorze- naren zich voor hun landgeno ten hebben getroost. Schiedam „Wij zijn zwaar ge pikeerd over het feit dat de eige naar van de hond weigerde zijn naam bekend te maken", aldus politievoorlichter Jan van Hoff, in een reactie op het incident met de pitbull-terriër. Dit weekeinde werd een peuter ernstig verwond door een losge broken pitbull-terriër in de speeltuin van het Beatrixpark. Toen de vader met spoed het kind naar het ziekenhuis bracht vroeg de moeder vergeefs om de personalia van de baas van de hond. „Wij willen toch graag weten van wie die hond is", aldus "Van Hoff. Vandaar dat mensen die de eigenaar van de hond kennen, opgeroepen worden zich in ver binding te stellen met de politie. „De eigenaar van de terriër is ongeveer 22 jaar, heeft een Indo nesisch uiterlijk en kort haar. Hij droeg een spijkerbroek, een grijs jack en een zwarte blouse. De man is ongeveer één meter tach tig lang", aldus Van Hoff. Vlaardingen Twee mannen van 24, éen uit Vlaardingen en één uit Waalwijk, hebben zater dagnacht een spoor van vernie- 'lingen achtergelaten in de stad. Het duo vernielde in de buurt van de Schiedamseweg een groot aantal auto's. Ze braken spiegels af, liepen over auto's en gooiden een fiets op een auto. Beide mannen zijn ingesloten. Een 15-jarige Vlaardinger werd eveneens wegens vernieling aangehouden. Hij rukte een con doomautomaat van de muur, na dat deze dienst weiger de. Welkome aan vulling hotelgeheuren Vlaardingen De bouw van een Ibïshotel met vergaderzalen aan de Westlarjdseweg gaat defi nitief door. Wethouder Jan Ma dera (economische zaken) en di recteur Aart Groene woud van Hotel Ibis Nederland zetten vo rige week hun handtekeningen onder een contract, waarin de plannen zijn vastgelegd. Voor een goedkoop Formule-1-hotel, dat het concern graag naast het gewone hotel had gebouwd, is in die plannen geen ruimte. Wethouder Madera is bijzonder gelukkig, dat het contract met Ibis Nederland eindelijk is gete kend. De politiek begon langza merhand al te twijfelen, of het plan ooit nog doorgang zou vin den. Geluiden over beleidswijzi gingen bij het internationale concern wezer» in die richting. „Wij hebben daar nooit aan ge twijfeld", zegt een woordvoer der van de gemeente. „Het plan voor een hotel in Vlaardingen heeft nooit op losse schroeven gestaan". Het Ibis-concern hoopt nog dit jaar de eerste paal te slaan voor het hotel aan de Wesdandseweg, vlakbij de oprit naar rijksweg 20. Behalve hotelkamers met in to taal honderd bedden worden ook vergaderzalen gebouwd. Het concern denkt d aar congres sen te organiseren. „Een heel goeie zaak", vindt Madern. De wethouder spreekt van een welkome aanvulling op het ho telgeheuren in de stad. „Zo'n ho tel heeft een aanzuigende wer king. Mensen kunnen wat ge makkelijker in Vlaardingen blij ven: mensen die op doortocht zijn naar Engeland, toeristen". Madern vindt het een compli ment, dat de stad plaats heeft voor een tweede hotel. „Want reken maar. dat. Ibis de haal baarheid goed heeft bestu deerd". Een Formule-1-hotel, de term die Ibis gebruikt voor een goed kope, motelachtige accommoda tie, is voorlopig uit de plannen geschrapt. Op de 6700 vierkante meter grond, die de gemeente het concern kan bieden, is daar voor geen ruimte. Schiedam De Schie damse atleet Willem Noorduin heeft dit week einde zijn kandidatuur voor de Olympische Spe len in Seoel onderstreept door twee wereldrecords scherper te stellen. De at leet van invalidensport- vereniging De Ooievaars verbeterde tijdens wed strijden in Rotterdam zijn eigen, van vorig jaar da terend, record kogelsto ten met 18 centimeter en bracht het op 10,36 meter. Hij wierp de discus naar 31,78 meter. Ook dat be tekende een nieuw we reldrecord. Sr van hun nationaal inkomen aan rente en aflossing uitgeven", al dus Treffers. „Dat betekent dat er steeds minder geld voor de ciaal-econömische ontwikkeling zélf overblijft". De schuldenlast blijkt zó onbe heersbaar, dat westerse banken nu al besluiten om hun schulden over te doen aan anderen. „Zo kun je voor tien miljoen gulden al een schuldbewijs van lüO mil joen gulden kopen", vertelde Treffers zijn interviewer Dick van der Lugt. „Op dit punt lig gen reële mogelijkheden om iets aan de enorme schuldenlast te doen". Ook Vlaardings burgemeester Van Lier toonde zich een pleiter voor meer zorg voor de Derde Wereld. „Als de ongelijkheid doorgaat, leggen we een dusda nige hypotheek op de wereld, dat uiteindelijk iedereen failliet zal gaan", aldus Van Lier, die met name goed op de hoogte bleek van de situatie in Indone sië. Tijdens de politionele acties in de jarne vijftig werkte de bur gemeester er als overheidsvoor- lichter. Tussen de interviews door werd er opgetreden door Judith de Kom, die eerder al haar opwach ting maakte in het vrouwenpro gramma in De Teerstoof, en de groep Kim Sataki, die het pu bliek op Latijnsamerikaanse volksmuziek tracteerde. Verder was er een standje van het on langs opgerichte Nicaragua-co- mité uit Schiedam in de zaal aan wezig. Geestverwanten De avond bleek al spoedig eerder een informatieavond van geestverwanten te 2ijn, dan een discussieavond waarin het twist gesprek niet werd geschuwd. Aad Rietveld en met name Dick van der Lugt, die eerder als pre sentatoren van de talkshow Sa lon der Harmonie veel twistge sprekken hebben geleid, of uit lokten, waren beduusd van al die concensus. Van der Lugt besloot dan ook om de kennis van WD-wethouder Liesbeth Snoeck van Maassluis in twijfel te trekken. „Ik kan zien dat u nooit in de Derde We reld geweest bent", liet Van der Lugt weten. „Waar ziet u dat aan?" repliceerde Snoeck onze ker. „U gaat zonder na te denken ondereen kokosboom zitten", al dus Van der Lugt, „dat is heel ge vaarlijk". Het podium was gede coreerd met twee bomen en een staalblauw zeegezicht.,. Inhoudelijk gezien had Van der Lugt minder opmerkingen. „Met 25.000 gulden per jaar scoort Maassluis niet slecht". Wethouder Snoeck liet weten dat Maassluis overweegt steden banden aan te gaan met een stad in de Derde Wereld, naast een stad achter het IJzeren Gordijn. Tegen zoveel begrip voor de goe de zaak kon zelfs Van der Lugt niet op. Ook het publiek, groten deels bestaand uit insiders van linkse signatuur, kon zich wel in het te berde gebrachte vinden. Eén probleem bleef echter han gen na deze avond. De bedoeling van de Noord-Zuid-campagne was om de derde-wereldproble matiek wat dichter bij de 'gewo ne burger' te brengen. Die wa ren ïn de Harmonie echter op de vingers van één hand te tellen. MaassluisMaarten 't Hart was zaterdag even terug in zijn geboortestad, maar een ontvangst door het gemeen tebestuur van Maassluis zat er niet in. In het Letterkundig Mu seum in Den Haag is mo menteel een expositie te zien over het werk en leven van de auteur. Centraal daarbij staat Maassluis. Aan de ten toonstelling is ook een prijs vraag verbonden en de veertig winnaars mochten een wandeling maken met Maarten 't Hart door Maas sluis, Graag had het gemeentebe stuur het gezelschap een ontvangst aangeboden. Wet houder Anton Wustrow, een fervent liefhebber van het werk van de meest gelezen schrijver in Nederland, stond zaterdag evenwel niet oog in oog met zijn idool. In plaats daarvan nam hij plaats achter een PvdA- kraampje tijdens de nostal gische markt in de binnen stad van Maassluis. Toen het gezelschap echter over de Markt kwam om naar het geboortehuis van Abraham Kuyper te kijken, was de wethouder al verdwenen. „Een ontvangst was leuk ge weest", aldus een woord voerder van de gemeente. '„Het komt tenslotte niet zo vaak voor dat Maarten Maassluis bezoekt. Jammer dat er niets van gekomen is". Een woordvoerder van het museum: „In het pro gramma was er geen ruimte voor". De tentoonstelling Waar 't Hart vol van is gaat overi gens ook aan de neus van Maassluis voorbij. Het was de bedoeling dat een deel van de expositie zou verhui zen naar het Gemeentemu seum in Maassluis. Omdat de tentoonstelling echter zeer in de smaak van het pu bliek valt, is deze in het Let terkundig museum ver lengd tot 28 augustus. Vlaardingen Het wachten duurt G.J. Verburg lang. De directeur van de Algemene Stichting tot Huisvesting en Verzorging van Bejaarden (ASH VB), onlangs buiten dienst gesteld, zit aJ acht we ken thuis. Het bestuur van de ASHVB heeft bij de politie aangifte gedaan van finan ciële onregelmatigheden. Maar het onderzoek door de recherche ligt nagenoeg stil. Het wachten is op de uit komst van een accountants onderzoek. „Ik weet na acht weken nog steeds niet, waar ik nou precies van beschuldigd word", aldus Verburg. „Ik kan dus ook niets doen. Kijk, als er nou gezegd werd: je hebt dót gestolen en dóór gefraudeerd, dan kon ik mij teweer stellen. Maar ik weet nog van niks". De directeur is nog nietverhoord door de recherche. De zaak kwam aan het rollen, toen de directeur, die al eerder in opspraak kwam, een jarenlange verhouding met de stagebege leidster van de ASHVB verbrak. Hij zou haar daarop hebben ge dreigd met ontslag. De vrouw klaagde bij ASHVB-voorzitter Jan Madern. In dat gesprek re zen vermoedens van financiële onregelmatigheden. „Als er beschuldigingen worden geuit, dan is het terecht dat het bestuur een onderzoek gelast", vindt Verburg. „Dat zou ik ook gedaan hebben als ik in dat be stuur zat. Maar de onzekerheid duurt nu wel erg lang. Dat is een slechte zaak, niet alleen voor mij, maar ook voor de ASHVB en haar 160 personeelsleden". Ver burg beweert, dat hij al zeven weken niets meer heeft gehoord van zijn bestuur. Wethouder Jan Madern, voor zitter van het bestuur, vindt de uitlatingen van Verburg maar 'flauwekul', „Dat hij niet weet, waarvan hij beschuldigd wordt, is niet waar. Dat hij al zeven we ken niets meer van ons heeft ge hoord, Óók niet Verburg is on langs buiten dienst gesteld. Daar heeft het bestuur natuurlijk haar redenen voor gegeven. Wij heb ben zo onze opvattingen, maar zolang het politie-onderzoek niet is afgerond doen wij geen uitla tingen. En op dat onderzoek hebben wij geen invloed".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1