Vacaturebank voldoet "Vakmensen niet te vinden' SCHIEDAM BERAADT ZICH OP PLASTIC MELKKUIPJES SP pleit voor beperkt pakket Van Roon: geen zorg over tekort van half miljoen Kamizool is in staat uit beschut milieu te breken VLAARKS DAGBLAD SCHIEDAMSE GOURANI NIEUWE WATERWEG COURANT Wiegman en Wiegman openen schoonmaak- week Politie pakt overvaller Eigenaar meldt zich: pitbull onvindbaar Leerlingbouwplaats in Steendijkpolder Vrouwen staan niet in hun hemd WATERWEG ^fejg^^Havenafaat 6, AC Vlaardingen. Telefoon: 010-W3229. 4352066. 4350557 sportredacfe^öT DMSDAG 26 APRIL 1: PAGINA 13 Wethouder Aad Wtegmann neemt zelf de prikstok ter hand. Schiedam ziet er deze week extra netjes uit. Schiedam Samen met zijn naamgenoot schoolhoofd Theo Wiegman opende wethouder Aad Wiegman van gemeentereiniging de schoonmaakweek bij de Do- minicus Savioschool in Nieuwland. Samen met medewerkers van de Openbare Nutsbedrijven namen de leerlingen de prikstokken en vegers ter hand, om enkele stra ten in de wijk een extra schoon maakbeurt te geven. De Schiedamse schoonmaak week moet de bevolking van de stad bewust maken van de ver antwoordelijkheid, die zij voor het leefmilieu heeft. Als ieder een zijn eigen stoepje schoon maakt ziet de stad er veel frisser uit, aldus de gemeentereiniging. Dat bedrijf kan op eigen kracht nauwelijks tegen de 69,000 po tentiële vervuilers op. De scholieren hebben een be langrijke rol in de schoonmaak week. Zo hebben de leerlingen van de Dominieus Savioschool aan de Dr. Schaepmansingel les brieven over het milieu behan deld en zijn ze op excursie ge weest bij ae Openbare Nutsbe drijven. Ook plantten de leerlin gen bomen op het Wibautplein. Volgende week dinsdag 2ullen de leerlingen van de school sa men met zo'n driehonderd ande ren de schoonmaakweek afslui ten in het Passage-theater, waar hen een creatief milieuprogram ma wordt aangeboden. Hoewel Schiedam verleden jaar absoluut niet in aanmerking kwam voor een pry's in de wed strijd Nederland Schoon de strijd om de titel van schoonste gemeente—-jubelen de vuilver-. werkers over de schoonmaak week. Het evenement in het Passage-theater wordt een unie ke afvalhappening genoemd. Schiedam Met de aanhouding van een 31-jarige Schiedammer denkt de Schiedamse politie twee bankovervallen op filialen van de Bondsspaarbank te heb ben opgelost. Na de overval van vorige week, op het filiaal aan de Sehiedamse- weg, werd gisteren het personeel van de bank aan de Van Beetho- venlaan onaangenaam verrast. Een man liet aan de balie een briefje lezen met de tekst "Dit is een overval' en nam daarbij een dreigende houding aan. Hij deed het voorkomen alsof hijbeschik- te over een vuurwapen. Reden genoeg voor het personeel om 10.000 gulden af te geven aan de overvaller. Later op de dag kon de man - worden aangehouden in de bin nenstad van .Schiedam. Hij voï- deed aan het opgegeven signale ment. De man wordt momenteel verhoord op het politiebureau aan de Lange Nieuwstraat. Hij heeft nog geen bekentenis afge- - legd. De politie wilde niet mee delen of het geld van de twee overvallen al is teruggevonden. Vlaardingen Het CAI-be- drijf moet abonnees op de centrale antenne ook een be perkt pakket kunnen leve ren, met alleen de televisie zenders Nederland 1, 2 en 3. De kijkers kunnen dan kie zen of zij alles willen zien, of dat zij aan een goedkoper pakket met alleen Nederland genoeg hebben. Dat schrijft SP-raadslid Joke Fial in schriftelijke vragen aan het college van burgemeester en wethouders. Mevrouw Fial komt daarmee te- Schiedam De eigenaar van de pitbull-terriër, die vrijdag in Beatrixpark de driejarige Danny zwaar lichamelijk letsel toe bracht, heeft zich gemeld bij de Schiedamse politie. De man kreeg een proces-ver baal, maar de politie kon de hond niet meer achterhalen- De man verklaarde dat hij de hond had weggedaan. rug op de uitspraak van het com missariaat voor de media, dat le veranciers van tv-signalen ver plicht zijn om tenminste de" drie 'Nederlanden' door te geven. Het SP-raadslid stelde enkele weken geleden ook al schriftelij ke vragen. Toen had het CAI- bedrijf abonnees op de gemeen schappelijke antenne-inrichting, die alleen Nederland 1 en 2 ont vangen, gevraagd om het volle dige zenderpakket af te nemen. Zij zouden dan een afkoopsom ontvangen en geen aansluitkos ten voor de CAI hoeven te beta len. Degenen, die niet op het aanbod ingingen, zouden verstoken blij ven van de ontvangst van Ne derland 3. De SP noemde dat 'omkoperij', een woord dat me vrouw Fial nog eens gebruikt in de inleiding tot haar nieuwe vra gen. Zij wil weten, of burgemeester en wethouders de uitspraak van het commissariaat voor de media zullen volgen en de abonnees van de gemeenschappelijke an tenne ook het signaal van Ne derland 3 zullen leveren. Ook Vlaardingers met een CAI- abonnement zouden dat beperk te pakket moeten kunnen ont vangen, vindt de SP. „Het is ons gebleken dat veel ouderen en ge zinnen, van wie de kinderen de deur uitzijn, geen behoefte heb ben aan het uitgebreide pakket", schrijft mevrouw Fial. Vlaardingen De Vrijwilli gers Vacaturebank (VVB) in Vlaardingen voldoet steeds meer aan de verwachtingen. het afgelopen jaar deden driemaal zoveel mensen een beroep op de instelling als in 1986. „En het eerste kwartaal van 1988 is het weer veel drukker dan het eerste kwar taal vorig jaar", aldus een te vreden secretaris J.C. Blan- kersvan de VVB. Dat steeds meer instellingen een beroep doen op de WB, is e#n verheugende, maar direct ook zorgwekkende ontwikkeling. „Krijgt het vrijwilligerswerk de morele waardering en de ftna- ciële ruimte die het verdient?" vraagt de secretaris zich in het jaarverslag van de VVB af. Zo krijgt de instelling een subsi die van 5000 gulden per jaar van de gemeente Vlaardingen. Een bedrag dat volgens het bestuur van de VVB vee] te laag is. „Wij moeten omzien naar andere in komsten1', zegt Blankers. Het zal dan gaan om inkomsten, die door verschillende instanties worden verstrekt. Verzoeken om een hogere gemeentelijke bijdrage zijn tot op heden niet ge honoreerd. Een ander punt van discussie is de huisvesting, „De huisvesting is ongeschikt", valt in het jaar verslag te lezen. „Alles moet in één ruimte plaatsvinden. Het zou goed zijn als de bemidde lingsgesprekken in een aparte ruimte gevoerd worden. Ook is het nodig dat ons onderkomen wat meer in het oog van het pu bliek springt". Door de financiële problemen heeft de VVB in Vlaardingen aan aantal zaken moeten laten liggen. Zo kon er geen open dag worden gehouden voor de vrij willigers en gingen ook de the mabijeenkomsten niet door. De VVB is ervan overtuigd dat hel vrijwilligerswerk in een. noodzakelijke behoefte voorziet. Echter met in alle gevallen: „Wij keren ons met name tegen het ongenuanceerd vervangen van beroepskrachten door vrijwilli gers. Wij verlenen dan ook geen diensten aan instellingen die daar mee bezig zijn". In totaal zijn er momenteel zo'n 160 vacatures. De grootste roep om vrijwilligers komt uit de ge zondheidszorg en de bejaarden en gehandicapten: beiden zoe ken 47 mensen die hulp kunnen bieden. Ook de buurthuizen, wijk- en sportverenigingen zit ten om vrijwilligers te springen. In 1987 vonden 88 mensen via bemiddeling van de VVB een passende baan op vrijwillige ba- Maassluis - Tien leerlingen de lts'en in Maassluis, Vlaar dingen en Schiedam moeten in september beginnen met de bouw van 19 premie-A- koopwoningen in de Steen dijkpolder in Maassluis. Het Vlaardingse bouwbedrijf Van der Waal heeft het op zich genomen ora deze leer lingbouwplaats van de grond te tillen. Een probleem vormt echter de werving van de leerlingen. „De interesse is er gewoon niet", al dus een bezorgde J. Metaal van de vakopleiding bouwbedrijf. „Vorig jaar rond deze tijd had ik al 145 aanmeldingen van leerlin gen, nu zijn het er slechts 45. Maar ik reken erop dat we in september gewoon met het pro ject kunnen beginnen. Nu het plan definitief rond is, kunnen we nog intensiever leerlingen gaan benaderen". De animo om in de bouw te gaan werken, is gering. Steeds minder scholieren komen jaarlijk van de verschillende technische oplei dingen. „Je hoort wel veel over werkloosheid in de bouw, maar dan gaat bijvoorbeeld om stra tenmakers en glazenwassers. Een echte vakman is bijna niet meer te vinden", aldus Metaal. Via de leerlingbouwplaats kun nen leerlingen die net van de lts komen aan de slag. Twee leer meesters begeleiden de bouw van de woningen. Regelmatig wordt met de leerlingen over legd over de geleverde prestatie. Daarnaast wordt gedurende een dag in de week de streekschool bezocht. „Op deze manier leren Hans Talie, Anton Wustrow en Aad Jansen bekijk en de bouwte keningen. de jongens het beste het vak. De bouw is een grove wereld. Ik denk dat bet niet goed is om de leerlingen direct na school daar tussen te plaatsen. Het is dan echt wennen; Via de leerling- bouwplaats kan op een rustige manier de doorstroming plaats vindén", maakt Aad Jansen, eveneens van de vakopleiding, duidelijk. Bouwbedrijf Van der waal heeft al ervaring met leerlingbouw- plaatsen. In Vlaardingen zijn twee projecten gerealiseerd. „Tot volle tevredenheid", aldus ir. Hans Talie, de adjunct-direc teur van het bedrijf. „De jonge ren krijgen ook de kansom door te stromen in ons bedrijf. Echt gemotiveerde jongens krijgen de mogelijkheid om in dienst te ko men. Er is ons alles aan gelegen om zoveel mogelijk jonge men sen aan te trekken". De 19 woningen die door de jon geren worden gebouwd maken deel uit van een bouwplan van in totaal 65 premie-koopwonin gen. Anton Wustrow, wethouder voor ondermeer woningbouw, toonde zich uitermate ingeno men met het plan. „Maassluis heeft ooit wel eens leerling- bouwplaats gehad, maar eentje van deze omvang 'nog nooit. De gemeente is er nu direct bij be trokken. Bouwen in de woning wetsfeer valt tegenwoordig niet mee. Daarom ook zijn we blij met dit plan. Premie- A-koopwo ningen vormen een goed alter natief". Vlaardingen Ondanks een gat van een half miljoen gul den in de begroting voor 1989 ziet wethouder Chris van Roon (financiën) de toekomst voor Vlaardingen niet al te somber in. „Dat kleine tekort wordt bij de behandeling van de begroting in november wel gladgestreken", zei een optimistische Van Roon gis teren bij de presentatie van de meerjarenbegroting. De wethouder kan tot de zomer maanden rustig afwachten. Na juni wordt de lijst van financiële mee- en tegenvallers opge maakt. Voorgaande jaren neb ben wel eens grotere meevallers te zien gegeven, dan het half miljoen dat de gemeente nu no dig heeft Het is dus nog hele maal niet zeker, dat burgemees ter en wethouders in november Willy van Diggele zingt, terwijl Cora van Dorp gekke geluidjes erdoorheen maakt. Ingrid van Soest voerljde sketch 'Verjaardag' uit. door KOR KEGEL Schiedam - Het debuut van Kamizool mag ver rassend heten. Schiedapi heeft nooit een cabaret groep van redelijk niveau binnen de stadsgrenzen gehad, ofschoon zich binnen de gemeente best een artistieke veelzijdigheid manifesteert, en alleen daarom al verdient de prestatie van Ingrid van Soest, Cora van Dorp, Willy van Diggele en Karin Schaeffer ruime aandacht 't Is tenslotte iets nieuws van eigen bodem. Maar er is een tweedereden: hun Kamizool levert gewoon een lollige avond op. De vier jongedames uit Schiedam hangen hun liedjes en sketches op aan 'subtiele verlangens naar uitvoeriger contact' (wat de titel is van hun programma) en zij doen dat op een lieve, zonnige manier, hoewel allesbehalve onschuldig. Pubers zijn ze niet meer, zij hebben het over de problemen van jonge vrouwen balance rend op de rand van de zelfstandigheid, vrouwen die de voor- en nadelen van verkering doorgron den. Afgaande op het programma, waarvan zondaga vond in de besloten kring van familie en kennissen de première werd gehouden, is voordat belevings kader bewust gekozen en per definitie levert dat geen maatschappijkritisch cabaret op, ook geen linkse of rechtse oubolligheid dan wel venijnig heid. Het is wat dat betreft neutraal van inhoud. Niettemin doen zich in de persoonlijke sfeer vaak zorgen of frustaties voor, die Kamizool in prikke lende teksten weet te vatten. In het beschutte mi lieu, waarin de vier Kamizooltjes opgegroeid lijken te zijn, zullen sommige van die teksten bepaald schokkend overkomen. Het is het milieu niet, waarin je al te liberaal spreekt over geparfumeer de tampons waardoor het onderlijf naar vergeet- menietfes gaai ruiken. In die zin zullen familie en kennissen opgekeken hebben van de durf van de dames om onverholen de taboes te benoemen. En in de twee pauzes van het programma kon in zol- dertheater De Teerstoof dan ook wel wat wenk- brauwengefrons worden ontwaard. Dat neemt niet weg dat het literaire gehalte van een zeer redelijk niveau was (voornamelijk ge schreven door Willy van Diggele, oprichtster van Kamizool) en dat de muziek soms roerend mooi was. En wat bij cabaret hoort, is een stevige dosis humor („Era is zo goed om af te slanken, ik doe het tegenwoordig met één kuipje per dag"). Subtiele spitsvondigheden bleken uit teksten als „it made us la-a-a-a-augh, it made us cry" waarbij dus het lachen hoorbaar werd zonder te lachendat paste bij de sketch, waarin de dames als gedisciplineerde kloosterlingen gingen gekleed. Een culturele ori ëntatie doet zich bij Kamizool vermoeden bij een zinsnede als: „Als ik als kind kind had kunnen zijn, was ik vandaag opnieuw begonnen", want wie Der Nacht überBerlin van Wim Wenders heeft gezien, zal het terugkerende Wenn das Kind Kina war... zijn bijgebleven. Wat Kamizool, vermoedelijk onbedoeld, aantoon de was dat de kleine zorgen van een mens in zeke re zin luxe problemen zijn. De wereld staat bol van problemen waarvoor mensen zelf de oplossingen moeten zien te bedenken, maar desondanks kan ieder ervoor kiezen de aandacht beperkt te houden tot het eigen dagelijks ritme. De jonge vrouwen van Kamizool verbreken een relatie omdat een jongen in één keer het hele servies breekt of omdat hij gewoon niet in het interieur past, maar psycho logisch is dat niet al te diepgravend. Visie, of noem het talent voor gewaagde stellingnames, blijkt ech ter wel degelijk aanwezig. Zulk een kritische hou ding zou, als ze gericht werd op een breder sociaal leven, dus op de wereld buiten, de groep meer rele vantie geven. Nummers als Jogging en Dan ga je maar weg verraden reeds een sprankelende origi naliteit én gevoel voor schoonheid, en 'dat maakt Kamizool veelbelovend. De kwaliteiten, die de vier fysiek inbrengen, worden handig benut. Ingrid van Soest (24) is een stuk en speelt dat ook overtuigend en zelfverze kerd. Cora van Dorp (24) heeft een guitig snoetje dat zich leent voor oprechte naïeviteit, hoewel ae mimiek van onnozelheid geen gewoonte moet worden. Willy van Diggele (29) baadt zich in een voortdurende zelfspot. Karin Schaeffer (20) zou heel goed, als zij wat vaker op de planken komt en zich minder met de belichting bezighoudt, het ei genwijze plaaggeestje van de groep kunnen worden. Ervaring tenslotte zal er wel toe leiden dat er meer snelheid in het programma komt, een vlottere af wisseling; het kan korter, ook als de minder punti ge onderdelen (Eppie bijvoorbeeld) komen te ver vallen. Maar als in ogenschouw wordt genomen dat alles uit het drie uur durende programma van eigen makelij was, wat van veel doortastendheid blijk geeft, dan zal Kamizool ook die kneepjes van het vak gauw onder de knie hebben. Dan kunnen de vier de provincie in, op toernee- „Een kamizool is een hemd", zongen, ze in. het openingsnummer, maar in hun kamizool staan ze beslist niet met extra bezuinigingen moeten komen. Toen Van Roon en zijn ambtena ren aan de meerjarenbegroting begonnen waren de tekorten veel groter. Voor het jaar 1989 le verde het eerste rekenwerk een tekort op van anderhalf miljoen gulden. In 1992 zou dat oplopen tot 5 miljoen gulden. De tekorten worden voor een belangrijk deel gedekt met de winsten van de gemeentelijke energie- en waterleidingbedrij ven. In de vorige mserjarepbe- groting hield de gemeente nog rekening met dalende opbreng sten uit ae verkoop van gas, wa ter en elektriciteit. Maar daar zijn B en W van afgestapt. De winst moet de komende jaren net zo hoog blijven als dit jaar: 4.449.U0O gulden. In 1989 levert dat 600.0QQ gulden meer op dan aanvankelijk was begroot. Een tweede belangrijke bezuini ging dankt de gemeente aan be tere resultaten van het grondbe drijf. De gemeente draagt de ko mende jaren 300.000 gulden minder bij aan de exploitatie van gemeentegronden dan in voor gaande jaren. Het gaat het grondbedrijf *zelfs zo voor de wind, dat het 5,2 miljoen gulden kan storten in de gemeentelijke kas. De reserve van de gemeente stijgt daardoor tot 8 miljoen gul den. „Een leuk appeltje voor de dorst", vindt Van Roon, In de aanbiedingsnota aan de ge meenteraad bij de meerjarenbe groting staat een lange lijst uitga ven, die burgemeester en wet houders hebben uitgesteld tot na 1093. Een van die uitgaven is een uitkering van 100.000 gulden voor een fonds sociale noden. Het CDA pleitte twee jaar gele den voor het instellen van zo'n fonds. Met name het toemalig CDA-raadslid Chris van Roon was een warm voorstander voor een potje, waar mensen met een uitkering in geval van nood een beroep op konden doen. „Wij weten niet hoe wij dat geld moeten uitgeven", heeft Van Roon, inmiddels wethouder, ge constateerd. Het is het college niet gelukt om te bedenken, wel ke mensen in welke situaties recht zouden hebben op een uit kering uit het fonds sociale no den. i de ger dam studeert op verdergaande milieuvriendelijke maatregelen, die een uitstralingseffect teweeg kun nen brengen bij het publiek. Een sprekend voorbeeld is de studie, of een minder verkwistende voorziening van koffiemelk tot de mogelijkheden behoort De honderden plastic kuipjes, die de ambtenaren nu dagelijks opentrekken, betekenen een verspilling van grondstoffen. Bovendien streeft wethouder Chris Zijdeveld ernaar de afvalbergen dus ook de afval verbranding te beperken. Dat een verder uitge werkt milieubeleid de bewustwording bij de burgerij stimuleert, hoopt de wethouder van harte. In aansluiting op de reeks maatregelen, die Milieu- stad Schiedam ai eerder trof, zegt Zijde veld: „Wat we nu op de rol hebben staan, is de erkenning dat we het individuele gedrag van de inwoners kunnen beïn vloeden. Je kunt zorgen dat de mensen ten aanzien van het milieu een basiskennis hebben, zodat ze over artikelen die er te koop zijn bewuster kunnen kiezen. Daarbij gaan we heel ver. Door bijvoorbeeld te wijzen op de schade, die wegwerpbatterïjen aan het milieu toebrengen, ben je bezig het koopgedrag van de con sument te beïnvloeden". De gemeentelijke werkgroep zal in haar studie zeer uiteenlopende problemen betrekken. Behalve de keus tussen flessemelk en meikkuipjes is er de vraag, of op termijn ook kunststoffen van het huisvuil afge scheiden kunnen worden (thans wordt al een ge scheiden inzameling van oud papier, glas en batterij en gepropageerd); en van een heel ander kaliber is het inkoopbeleid van zwaarder materieel. Zijdeveld: „We kijken of we de levensduur,van het gemeentelijk wagenpark niet kunnen verlengen. Nu worden wagens wel na drie jaar weggedaan, maar daarmee maak je je schuldig aan het creëren van een verspillingsklimaat. Een auto van zes jaar oud, met een sterk gedaalde dagwaarde, is het niet waard om van een nieuwe versnellingsbak voorzien te worden. Maar als hij nou eens goea onderhouden was, beter dan nu? Dan had het wel gekund. Die kant moeten we dus op. En het gunstige gevolg zal behalve een fi nanciële besparing ook zijn, dat kapitaal (nieuwe au to's) worden vervangen door arbeid (werkplaatsen). Bij de Openbare Nutsbedrijven is men bezig dit beleid vorm te geven. Als we nou zorgen dat we dat als ge meente zelf netjes op een rij hebben, dan komtdat au tomatisch bij deburgersook veel beter over". Op zijn kamer heeft Zijdeveld een klokje staan, dat op zonlicht loopt Geen batterijtje meer nodig. Een amb tenaar heefter ook al een gekocht

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1