Magere score sociale dienst verrast politici Itho verlaat Nieuwe Haven Actie tegen vrachtverkeer in woonwijk NIEUW OVERAL PLAATSBAAR NIEUW NIEUW iéi VLAABDINGS DAGBLAD SCHiEBAMSE GOUBANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Grabbelton' Nieuw kantoor naast Wilton-Fijenoord Sloop van school Zwartewaalsestraat Stadsomroepers op koopavond Pleidooi voor wal van 4,3 meter langs RW 19 'Struikrover' Bank steunt vuurtoren en De Palmboom In deze regio 36 lintjes i :Y hhhnkg VHJDAG29APHUS68 PAGINA 13 Regionale redacfe Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110. 3130 AC Vlaardingen. Telefoon; 010- 4343229. 43S3056. 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam De magere score van de Schïedamse sociale dienst heeft de fracties in de gemeenteraad onaangenaam verrast. De GSD kwam er niet best - af in een vergelijkend onderzoek van Konsumen- ten Kontakt naar het functioneren van 21 dien sten, en de politieke woordvoerders reageren al- thans op één punt hetzelfde: zij hadden de kwali teit van de dienst veel hoger ingeschat en zij dicht ten het apparaat tot voor kort nog een koploper spositie in Nederland toe. - De teleurstellende uitkomsten alleen de bereik- baarheid wordt door KK geroemd geven de Schïedamse politici echter geen aanleiding snel hervormingen te verlangen. Voorlopig volstaan zij met de 'sterke behoefte' om op 16 mei in de com missie sociale zaken nader op het rapport in te gaan. Bij de sociale dienst zelf leidde de onvoldoende tot -veel heftiger reacties. Directeur dis. Gérard Smits componeerde meteen een protestbrief aan KK, waarin hij zijn verontwaardiging over de onder zoekresultaten verwoordde. Vooral de kritiek op de gebrekkige hulp aan langdurig werklozen bij het vinden van een nieuwe betrekking, steekt hem. Smits blijft er bij dat zijn dienst op dat punt een voortrekkersfunctie vervult en dus bepaald geen afkeurend geluid verdient. PSP/PPR-gemeenteraadsHd Bart de Leede zegt overwegend teleurgesteld te zijn. „We praten in de commissie al jarenlang over het eigen minimabe leid en bet benutten van de smalle marges die Den Haag biedt. De indruk dat onze sociale dienst het op z n minst aardig deed, blijkt nu dus niet te klop pen Maar dat heeft ook een positief kantje, want KK heeft met het rapport aangetoond dat er ruim te blijkt te zijn voor nieuw beleid". Hij doelt dan met name op het relatief kleine be- drag, dat in Schiedam per inwoner voor bijzondere bijstand wordt uitgetrokken. De f 10,18 in Schie dam steekt schril af bij de f 36,02 die Rotterdam daarvoor uitgeeft. Smits vindt dat die bedragen ge makkelijk een verkeerd beeld kunnen oproepen, omdat de bijzondere bijstand maar een fractie is van wat aan reguliere bijstandsuitkeringen wordt uitgegeven. Met name over het terugvorderen van uitkeringen en het toepassen van straffen vindt KK dat Schie dam te weinig'inventief omgaat met de scherpe richtlijnen van het ministerie. Rotterdam zou vol gens hetzelfde onderzoek de mogelijkheden van die richtlijnen veel meer uitbuiten. VVD-voorman Gerard Verhulsdonk hamert op een heel ander aambeeld. „Voor mij is de belang rijkste vraag of Schiedam aan de normen voldoet. In het rapport wordt dat niet tegengesproken. Ver der is het een kwestie van prioriteiten stellen en mag je het de dienst dus niet kwalijk nemen als maar een tientje per inwoner voor bijzondere bij stand wordt bestemd, Rotterdam is vrijgevig, wij niet. Het is het verschil tussen een stad met een groot gat in de begroting en de zuinige huisvaders, die wij graag zijn. Fractievoorzitter Siem Rosman van het CDA: „Ik heb altijd gedacht dat de Waterwegsteden ten aan zien van het bijstandsbeleid op één lijn zaten", zegt hij. Rosman durft na vluchtige lezing van het rap port nog weinig krachtige uitspraken te doen, maar zegt het tientje een wel erg lage score te vin den. Wethouder Chris Zijdeveld, verantwoordelijk voor sociale zaken, vindt dat het rapport van Kon- sumeriten Kontakt 'gigantische schade' heeft aan gericht en zeer destructief is. Bij de sociale dienst is veel bereidheid om verbeteringen aan te brengen in het werk, zegt Zijdeveld, maar die sfeer wordt volgens hem door 'onterechte kritiek' verpest Hij vindt het maar een raar criterium, als de consu menten organisatie zegt dat doorgaans het aantal bezwaarschriften kan aangeven dat een instantie vlot en creatief omspringt met klachten. „Dat bete kent dus, dat een dienst die uitstekend functio neert, in zo'n onderzoek niet kan scoren omdat er geen bezwaarschriften zijn..." Zijdeveld vindt het opvallend dat in het KK-rap- port staat dat Schiedam geen noodfonds voor de minima heeft („dat hebben we natuurlijk wel"), terwijl in een voorverdag van KK terecht stond datSchiedam wel zo'n fonds had. Door het lage bedrag aan bijzondere bijstand uit te lichten geeft de organisatie een vertekend beeld, vindt Zijdeveld. Vlaardingen „PvdA, CDA en WD beschouwen de por temonnee van de Vlaardingse burger kennelijk als een grab belton". Dat zegt de Socialis- tiese Partij naar aanleiding van het vomemen van burge meester en wethouders om de winsten op de verkoop van fas, water en elektriciteit te andhaven op meer dan vier miljoen gulden. „Een schan dalige zaak", vindt de SP. Bijna een jaar geleden diende de SP in de gemeenteraad een motie in, waarin gevraagd werd om 'afbouw van de winst van het gemeentelijk energie- en waterleidingbe drijf'. De PvdA voelde wel wat voor dat standpunt, maar liet steun aan de motie achter wege, toen de burgemeester toezegde dat er een onderzoek en een notitie zouden komen. Die notitie Is er nu. Er staat In, dat de GEWB-winst voor de gemeente onontbeerlijk is. De socialisten laken de wijze van redeneren van B en W. Die zeggen, dat zij de GEWB- winst hard nodig hebben om de begroting rond te krijgen. Want die vier miljoen gulden moet ergens vandaan komen. Als de winst wordt afschaft, betoogt het gemeentebestuur, moeten de tarieven voor on- roerend-goedbelasting, het zwembad en de bibliotheek omhoog. „Over ae bijdrage van 600.000 gulden aan de lege parkeerga rage aan de Afrol wordt niet gesproken", aldus de SP. „Over de onnodige bouw van een nieuw politiebureau en over de dure vernieuwing van het winkelcentrum in de binnenstad ook niet". Schiedam Het bekende Schïedamse installatiebedrijf Itho gaat na 25 jaar de Nieu we Haven verlaten. Als oor zaak van de verhuizing noemt de directie het nijpend gebrek aan ruimte, dat het gevolg is van de steeds verde re expansie van het bedrijf. Itho hoopt het nieuwe bedrijfs- complex in het najaar van 1989 te betrekken. De bouw op de hoek van de Admiraal De Ruy- terweg en de Westfrankelandse- dijk, pal naast het terrein van Wilton-Fijenoord, begint moge lijk de volgende maand al. Volgens directeur L. de Ruiter heeft Itho in het huidige gebouw steeds minder mogelijkheden om zich te ontplooien. „De laat ste jaren is het steeds meer een kwestie van passen en meten ge worden. Momenteel kunnen we geen kant meer op. Vandaar dat de verhuizing, waar we al enkele jaren naar uitkijken, zeer goed van pas komt". Het technisch concern, met ruim 180 medewerkem, verwacht niet dat de verhuizing direct meer werk zal opleveren. „Dat gaat bij ons heel geleidelijk", aldus De Ruiter. „Er komen in de loop der jaren steeds mensen bij en wij hopen uiteraard dat dat zo zal blijven". Over de bestemming van het huidige gebouw aan de Nieuwe Haven kan De Ruiter nog niet veel zinnigs zeggen: „Er zijn wel wat contacten met bedrijven, die geïnteresseerd zijn in deze loka- a-a Bji^i Het complex van Itho aan tie. Maar deze gesprekken heb ben alleen maar een verken nend karakter. Veel haast heb- de Nieuwe Haven komt vrij. ben we hier overigens niet mee, want het duurt zeker nog ander halfjaar voordat wij verhuizen". De gemeente Sehiedam wacht de ontwikkelingen af. Zelf heeft zij nog geen concrete plannen voor ae Itho-lokatie, aie voor woningbouw geschikt lijkt Plannen heeft de gemeente Schiedam al wel voor de Slacht- huisbuurt. Volgens Raymond Vredebregt, ambtenaar van de afdeling economische aangele genheden, is er op het terrein van het voormalige abattoir vol doende ruimte voor zowel wo ningen als bedrijven. Maar om ongerustheid van de omwonen den te voorkomen zegt Vrede bregt daar meteen bij, dat er zich geen grootschalige bedrijfsacti viteiten zullen gaan voordoen. Zware industrie is in dit gebiedje uit den boze. Het zal om kleinere bedrijven gaan, die geen overlast veroorzaken. Schiedam Slopers zijn giste ren begonnen met de afbraak van de school aan de Zwarte- waaisestraat. Tien dagen gele- den vertrokken de laatste ge bruikers van dit pand, drie kunstenaars, naar de leegstaan de schooi aan de Zalmstraat. Zij vestigden zich hier samen met twee kunstenaars uit de school in de Warande, die vervolgens door tamboer-, trompetter- en majorettekorps Gusto werd ge kraakt. De gemeente is kennelijk bang dat zich een herhaling van de kraakactie zou voordoen en heeft besloten de vrijgekomen school aan de Zwartewaalestraat onmiddellijk te laten slopen. Er is voor deze plek een woning- bouwplannetje van het Delftse architectenbureau Stan2a. Dit bureau is opgericht door Dick Bruyne, voormalig adviseur van de bewoners van Schiedam- Zuid. De school aan de Zwarte waalse- straat heeft jarenlang onderdak geboden aan de bewonersvere niging Schiedam-Zuid, die in ok tober naar de Leliestraat ver huisde. Ook peuterspeelzaal De Ukkenput en Klubhuis Zuid woonden een tijdje in. aan de Zwartewaalsestraat, totdat het wijkcentrum aan de Dwarsstraat gereedkwam. Schiedam Het openluchttonecl, volgende week bij de ruf- ne, wordt al tal van manieren onder de aandacht van het gro te publiek gebracht. Gisteravond liepen enkele stadsomroe pers over de Hoogstraat en de Broersvest om de mensen op koopavond te vertellen, dat de Hoekse en Kabeljauwse twis ten tussen Schiedam en Rotterdam volgende week, eeuwen na dato, leiden tot een spectaculair theater rond het vroegere kasteel van Mathenesse. De try-out van 't Spul van Joncker Franssen Oorloch, zoals het stuk heet, is dinsdagavond om tien uur. De opvoeringisop 5.6,7 en 8 mei. Maassluis - Boze bewoners van de 't Hoofd in Maassluis hebben gisteravond actie gevoerd tegen het af- en aanrijder» van zware vrachtwagens in hun wijk. De verontwaardigde bewoners be gonnen rond elf uur met het op breken van het wegdek aan de Burgemeester de Jonghkade. De politie greep in en arresteerde één van de actievoerders. De verrassingsaetie was een pro test tegen het verlenen van het gemeentebestuur van Maassluis van een hinderwetvergunning voor een plaatselijk zand- en grindbedrijf. Op de kade in de haven mocht het bedrijf een kraan en twee zandtrechters plaatsen. Het vrachtverkeer zorgde echter voor de nodige overlast. De bewoners tekenden tegen het besluit van de gemeente dan ook protest aan bij de afdeling recht spraak van de Raad van State. Deze instantie stelde onlangs de bewoners in het gelijk. De om wonenden dachten toen dat het leed geleden was. Dat bleek niet het geval te zien. Het zand- en grindbedrijf staakte de werk zaamheden niet. De bewoners besloten daarop tot het voeren van een actie. Een deel van de straat was gister avond al opengebroken door de actievoerders toen de politie ar riveerde- Een hek op de rijweg moest de automobilisten attent maken op de gevaarlijke situatie. Na een charge var de politie keerde snel de rust terug in de wijk. Het wegdek kon daarop ■weer gerepareerd worden. Verdere incidenten deden zich niet voor. Schiedam/Vlaardingen Het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu (Vrom) pleit voor wallen van 4-30 meter hoogte langs de nieu we rijksweg 19 op het aan te leg gen gedeelte in het groengebied Midden-Delfland, tussen Delft en Schiedam. Dat is veel hoger dan tot dusverre aanvaardbaar werd geacht. Het nieuwe idee van Vrom staat in een brief aan de reconstructie commissie Midden-Delfland, die de polder beheert. Deze commis sie heeft altijd gezegd alleen wal len van hooguit 3,30 meter te ac cepteren en dat al verstoort het landschappelijk beeld. Over het voorgestelde tracé van rijksweg 19 door Midden-Delf land is afgelopen maand een verscherpte discussie ontstaan. Minister Smit-Kroes wil haast maken met aanleg van de weg. Zij schreef vorige maand, vol gens een belofte van drie jaar ge leden, aan de Tweede Kamer een brief waarin zij aangeeft hoe de snelweg naar haar mening kan worden 'ingepast' in het oude landschap tussen Delft en Rotterdam. Uit de brief bleek, dat de minister op het stuk tus sen de Kruithuisweg in Delft en het Kethelpleïn in Schiedam- Vlaardingen niet kan voldoen aan haar eigen toezegging uit 1985, dat het lawaai in het stilte- gebied beperkt blijft tot 40 deci bel op 250 meter afstand van de weg. Zij wil nu die norm verho gen tot 43 decibel. Deze ïawaai- grens is wél haalbaar met wallen van 3,20 meter hoog. Dit geluidsniveau is echter niet acceptabel voor de reconstruc tiecommissie. Het ministerie van Vrom is dat evenmin, zo kwam vervolgens naar voren uit een briefwisseling tussen topambte naren van Vrom en Rijkswater staat, Vanwege deze conflict-situatie is vorige week op ministerieel ni veau overleg geweest tussen Vrom en verkeer en waterstaat. Daaruit is deze week de brief voortgevloeid aan Midden-Delf land, met het verzoek in te stem men met wallen rond de weg van 4,30 meter hoog. Met zulke 'muren' blijft het autogeraas wel binnen de perken van 40 decibel. Volgens de brief is Rijkswater staat bereid de wegaanleg zo uit te voeren. Het voorstel van vrom kwam gisteren als een verrassing bin nen bij de reconstruetieeommis- sie. Het politiek bestuur van Midden-Delfland komt officieel pas weer op 22 juni bijeen. Ver wacht wordt dat een eerdere vergadering wordt belegd, om dat minister Smit-Kroes waar schijnlijk nog dit voorjaar de de finitieve aameg van rijksweg 19 wil kunnen bespreken met de Tweede Kamer. In de brief wordt overigens niet gerept over het 'laatste* stukje van de nieuwe rijksweg, tussen de flatwijken van Schiedam en Vlaardingen. Ook dit blijkt een uiterst moeüijke zaak. Vrom is het evenmin eens met de voor stellen die minister Smit-Kroes hiervoor heeft ingediend bij de Tweede Kamer. Zij wil voor het totale stuk tussen Delft en Schie dam hooguit 51 miljoen be schikbaar stellen aan gel u ids we rende maatregelen, zo liet ze de Kamer in haar recente briefwe ten. Het ministerie van milieu wil ter hoogte van de flatwijken een overhuiving van rijksweg 19. Maar alleen dat al vergt zo'n. 115 miljoen. Volgens een woordvoerdster van Vrom is over deze situatie in Schiedam/Vlaardingen nog feen akkoord bereikt tussen bei- e ministeries. Vlaardingen Een bewo ner van de Van Bleiswijk straat in Vlaardingen merk te gisteren, toen de politie bij hem aanbelde, dat er in zijn tuin zomaar vijftien strui ken bij waren gekomen. De man had de nacht tevoren wat veel gedronken en wist zich maar niet te herinne ren, waar hij die struiken had gerooid. Een bewoner van de Com manderijstraat maakte dat de politie de 'struikrover' op het spoor kwam. Hij zag, toen hij donderdag zijn bed uit kwam, dat er drie boompjes uit zijn tuin waren verdwenen. Hij volgde het grondspoor en kwam in de Van Bleiswijkstraat terecht. De politie bezorgde de man zijn drie boompjes terug, maar zit nu nog met 12 strui ken van onbekende her komst. Mensen die in hun tuin een boompje of struik missen kunnen die mis schien bij de politie ophalen. Schiedam/Vlaardingen De Bondsspaarbank geeft financiële steun aan de herbouw van mo len De Palmboom in Schiedam en aan de plaatsing van de vuur- torenkop 'in Vlaardingen. De bank doet dat ter gelegenheid van de officiële opening van het' hoofdkantoor voor Schiedam en Vlaardingen. Die opening vindt woensdag 18 mei plaats aan de 's- Gravelandsweg in Schiedam en wordt verricht door mevrouw A.J. Vogelaar, zakenvrouw van 1987. Regio Waterweg Het heeft hare majesteit behaagd aan 36 inwoners van de regio Water weg-Noord een koninklijke on derscheiding toe te kennen. Met andere woorden, de lintjesregen ging vanochtend aan Schiedam, Vlaardingen en Maassluis niet voorbij. De burgemeesters reik ten in de meeste gevallen de de coraties uit. Het v/as allemaal in de orde van Oranje-Nassau, nie mand uit dit gebied werd be noemd in de orde van de Neder landse Leeuw. Schiedam De twee bekendste Schiedam mers, die onderscheiden wer den, zijn VVD-fractieleïder Ge rard Verhulsdonk (63) en me vrouw van den Toom- Jan sen (70), tot vorig jaar ambte naar van de burgerlijké stand (zij heeft zo'n 6000 huwelijken geslo ten). Verhulsdonk werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. In oktober 2at hij'25 jaar in de gemeenteraad, verder heeft hij bestuursfuncties be kleed in organisaties van mid denstanders. Zo was hij in de ja ren zestig voorzitter van de win keliersvereniging Hoogstraat, voorzitter van de Scbiedamse Middenstandscentrale en voor zitter van de Scbiedamse Han dels- en Bedrijfsraad. Ook was de bonbon maker voorzitter van de Nederlandse Chocolaterieve reniging. Mevrouw Van den Toorn ont ving de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in goud. Als moeder van acht kinderen bekleedde zij zeer veel functies, vooral in kerkelijke kring. Bij het Sint Franciscus Liefdewerk leidde zij 'moedera vonden'; zij was voorzitter van het Katholiek Vrouwengilde Schiedam en van het Domini caans Apostolaats Gemeenschap in Schiedam. Thans ïszij voorzit ter van de vereniging Vrouwen in de Rooms-Katholieke Kerk. Ook stond zij aan de wieg van het Katholiek Nieuwsblad; eerder in haar loopbaan was zij redactrice geweest van het tijd schrift Zwart Op Wit en het or thodoxe opinieblad Waarheid Leven. Een hogere onderscheiding dan de heer Verhulsdonk en me vrouw Van den Toom verwierf H. de Rooij (60), wonend aan de Julianalaan. Hij was tot augustus '87 rector van het ZandeveTt Col lege in 's-Gravenzande, in welke gemeente hij vanochtend van de burgemeester aldaar te horen kreeg dat hij benoemd was tot officier in de orde van Oranje- Nassau. Ridder werd ook J,C. van Kuik (58). De bewoner van de Schie- damseweg dankt zijn benoeming aan zijn activiteiten als hoofd van het bureau Geïntegreerde Personeelsadministratie bij het ministerie van verkeer en wa terstaat. Hij kreeg zijn lintje van minister Smit-Kroes. Bronzen eremedailles waren er voor werknemers van Wilton- Fijenoord, die er veertig jaar in dienst waren: de hout- en alumi- niumbewerkers G.M. Presn (56) en M.J. van Rossen (57), pijpen- bew erker en koperslager W. Zonneveld (58), plaatwerker A. van der Linden (54), elektrisch bandlasser C.L. van der Nouw- land (56), serveerder P.H. Schoonrok (56), en monteur en bankwerker W. Koning(t1). Maar zilver was er voor Wilton werknemers na veertig jaar ook weggelegd, namelijk voor pro jectbazen A.C. Dingemans (55) en M.J. Schoenmakers (bijna 57) en calculator en werkvoorberei der J.M- van Rutten (59). Zilveren medailles gingen voorts naar drie Schiedammers die veertig jaar in dienst zijn bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij: inkoper en expeditor W. Vletter (55), bedrijfsinspec- teur kwaliteitsdienst J.Wl Jan sen (57) en fabricagetechnicus G. Herwig. Schipper en havenbeambte H.J. ter Horst (63) kreeg zilver; hij heeft na 36 jaar bij de gasfabriek, de gemeentelijke technische be drijven en later de Openbare Nutsbedrijven Schiedam van de vut gebruik gemaakt. Een zilveren plak kreeg ook J. Troost (63), veertig jaar lid van de Rijnmondband en ruim twin tig jaar actief in het diaconale werk van de gereformeerde kerk in Schiedam. Vlaardingen Drie Vlaardingers werden van ochtend benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bur gemeester Fred van Lier reikte tijdens een plechtigheid in de burgerzaal van het stadhuis ook vier gouden, negen zilveren en één bronzen medaille uit. Dis. J. van den Bent, hoofd van de afde ling financieel beheer van de Koninklijke Marine, werd be noemd tot officier tn de orde van Oranje-Nassau. Hij kreeg de on derscheiding van zijn eigen hoofd van dienst. K.A. Rosman (58) werd gerid derd vanwege ziin 40-iarige dienstverband bij de werf Wil ton-Fijenoord. Hij was als be drijfsjurist betrokken bij de ver zelfstandiging van delen van het RSV-concern. Inmiddels is hij secretaris van de raad van com missarissen. L. Maat (66), oud raadslid voor de VVD in Vlaar dingen, werd eveneens benoemd tot ridder. Behalve bij de politiek was hij betrokken bij het jeugd werk, de kerk, de brandweer, het Rode Kruis, het Astma Fonds en bij de gemeentelijke kredietbank. Wegens zijn werk bij Nedlloyd en ziin technisch adviseurschap van net Interinsulaire Seheep- vaartteam in Indonesië werd A.J.J. Boomgaard (58) het rid derschap verleend. Boomgaard werd naar Indonesië uitgezon den door het ministerie van bui tenlandse zaken. Een gouden medaille kregen D.A. van der Snoek (62), die 37 jaar als product-manager bij Van Neerbos Beheer werkte en ja renlang voorzitter was van voet balvereniging Zwaluwen; me vrouw C. Drenth (60) uit Schie dam, die 34 jaar werkte bij het gemeentelijk woningbedrijf en daarnaast actief was voor Pro Juventute en de gereformeerde kerk; P. van Dorp (61), die op 1 december 1987 vertrok als chef tekenkamer van DSM Meststof fen; FM. Brobbel (57), chef bij Shell Pernis en jarenlang lid van de vrijwillige brandweer. Zilveren eremedailles waren er voor: AH van de Wijgaart (57), projectbaas'bij de werf Wilton- Fijenoord; mevrouw S.Ch. Riedé (58), secretariaats-medewerkster bij het ABN-kantoor in Vlaar dingen; J.A. van der Kooij (60), chef bij haring- en vishandel Kwakkelstein en kaderiid van het CNV; J.T. Groeneveld (58), assistent-bedrijfsleider bij Wil ton-Fijenoord; D. de Jong (63), tot 1986 werkzaam bij de Veree- nïgde Glasfabrieken Schiedam en erelid van de EHBO, afdeling Vlaardingen; A. de Bruin (57), werkmeester bij de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij; L. Boer (SI), voormalig bedienings man bij de firma Troost, vroeger propagandist voor de arbeiders beweging en erelid van de EHBO; B. Bovenberg (57), em ployé le klasse der PTT en voor malig diaken van de hervormde gemeente; A. van derSteen (60), besteller/voorman bij de PTT. Burgemeester Fred van Lier reikte één bronzen medaille uit Die was voor mevrouw A. Zwaans(60), die toen zij op 1 mei 1962 in dienst trad bij de PTT één van de eerste vrouwelijke postbodes was. Maassluis Burgemeester Hans van Es heeft vanmorgen op het stadhuis van Maassluis slechts twee koninklij ke onderscheidingen uitgereikt. Gerda van Dijk werd verrast met de versierselen die horen bij de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in goud. Ook Jaap Seegers werd met deze onderscheiding ver rast. Gerda van Dijk (59), credit-ma nager bij de Windmill in Vlaar dingen, is zeer actief in het maat schappelijk leven van Maassluis. Momenteel is zij lid voor het CDA van de Maassluisse ge meenteraad en voorzitter van de stichting Internationale Unisys Westland Marathon. Jaap Seegers (74) heeft een leven in de scheepvaart achter de rug. Als 12-jarige jongen begon hij te werken in de binnenvaart. Na tal van omzwervingen trad hij in 1954 in dienst bij de veerdienst 'Maassluis-Rozenburg. Tot aan zijn pensionering is hij daar blij ven werken. Binnen de vakbond NV? (later opgegaan in de FNV) is Jaap Seegers zeer actief geweest Vooral in de bedrijfsgroep bin nenscheepvaart In de periode 1977-1978 was hij lid van de ge meenteraad voor de PvdA. TOILET PATEHT TOEPASSING Sanikit ktosets kunnen overal geplaatst worden, zoals boot, caravan, keider, zolder, garage, hotelkamer etc. De Sanikit js uitgerust met een ingenieus pompmechanisme, dat onder een lichte druk van ca. 0,45 atm. het kloset leegpompt, na eerst alles vermalen te hebben. Daarom kan met een afvoerleiding van diameter volstaan worden, verbouwingskosten uitspaart. I Sanikit kan het water ca. 2,80 mtr. omhoog stuwen. rum ncm i geringe i, hetgeen lart. De HET FUNKTIONEREN Een drukknop aan de zijkant stelt het mechanisme in werking. Automatisch wordt via een magneetventiel water toegevoegd, afvalwater afgezogen, alles vermalen en afgevoerd, waarna een kleine hoeveelheid leidingwater in de pot achterblijft. 1284.- inkt BTW excl, zitting VOORDELEN gering waterverbruik overal plaatsbaar geluidsarme werking lozing via smalle afvoerbuis aflopende afvoer niet nodig, afvoer ender druk toegang tot alle delen, ook tot het pompgedeelte geen enkel onderdeel raakt de vloer, dus makkelijk schoon te maken. eenvoudige installatie. SPECIFIKATIE kloset in verglaasd porselein leverbaar in wit en kleur geschikt voor iedere duobiokzitting (wordt niet meegeleverd) watertoevoeraansl. 1/2" bui.dr. waterverbruik 3-6 liter afvoeraansl. 32 of 40 mm (40 mm wordt aangeraden) afvoerdruk ca. 0,45 bar elektriciteit: 220 V - 50 Hz. andere op aanvraag. De Sanikit bestaat uit 2 delen. Enerzijds een keramisch kloset met. vertikale afvoer en zonder reservoir]1 anderzijds een pomp-mechanisme met enige accessoires, bestemd om aan de achterzijde opgehangen te worden. 1. kloset in verglaasd porselein 2. soepele verbinding tussen kloset en pomp 3. pompmechanisme 4. motor 5. ophanging van het mechanisme 6. afvoer 7. ïnspektiedop 8. elektro-magneetventie) 9. wateraansluiling 1/2" but. dr. 10. tijdschakelaar Energieweg 11-12 - 3133 EB Vlaardingen - Telefoon 010-4342400 Akkerman— uw vertrouwensman, *1 meer den 25 jeer steen w(j tutor u klaar.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1