Openbare scholen gaan puntjes op de i zetten B en W weigeren beperkt tv-pakket 769.- eambipOfO De nieuwste oniwikkelin g van Nikon nu X>if CembiFote veer een ssherpe jtrifs. 'Misschien blijf ik wel Ingetrut zeggen Frits Henderickx maakt eerste Branderspenning /lëfa&cfoeAó&tt umdCctsitvek' GöudejvGidö, Dure garage mag nu wel HET IS TIJD OM UTT UW WINTERSLAAP TE ONTWAKEN! VUURDINeS 0A6B1AD SGfMMSE C0UBAÜT NIEUWE WATERWEG COURANT itn Putten tegen wateroverlast Ravage in De Kuil Klapband Raadselachtige brand in flat VHDBNKG WOENSDAG 18 MH19G8 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaarc 110, 3130 AC Vlaardingen Met actieplannen voor alle openbare scholen moet het onderwijs in de ko mende jaren worden verbeterd. Dat staat in een nota over de kwaliteit van het openbaar onderwijs van de band van drs. J.T.G.P. Franx,' gemeentelijk hoofd onderwijszaken. In die nota staat het belang van de prestaties van de leerlingen voorop: het concept van de effectie ve school, noemt drs. Franx dat De bedoeling van het plan van Franx is, dat elke school haar sterke en zwakke punten op een rijtje zet Op grond van die analyse moet een actieplan worden gemaakt een plan waar in het schoolteam, de medezeggenschapsraad en de gemeente als bestuur van het open baar onderwijsde doelstellingen voor de ko mende periode .vastlegt Als de doelen in het actieplan zijn bereikt, wordt er een nieuw plan gemaakt De uitvoering van het actieplan moet een bijdrage leveren aan „het verhogen van het prestatieniveau van de leerlingen'*, schrijft Franx in de nota. De gedachte dat scholen zich vooral moeten be kommeren om de prestaties van de leerlingen om het rendement wint in het onderwijs steeds meer veld, aldus Franx. „Naar ouders en kinderen zijn wij verplicht om het beste te le veren. De bedoeling van deze nota os dat het openbaar onderwijs verder gepolijst wordt, dat de scholen de puntjes op de i gaan zetten". Met de terugloop van het aantal leerlingen op openbare scholen heeft de nota niets van doen, aldus het hoofd van de afdeling onderwijs. „Die terugloop is bij het openbaar en bij het bijzon der onderwijs even groot Wij denken dat in 1992 het dal is bereikt". Burgemeester en wethouders zijn al akkoord met het plan "van Franx. Zij hebben de nota naar directeuren, rectoren en medezeggen schapsraden in het openbaar onderwijs en naar de onderwijscommissie gestuurd. Aan de hand van hun adviezen wordt aan het einde van het jaar een definitieve nota vastgesteld. In het voorjaar van 1989 worden de sterkte/zwakte- analyses verncht en in december 1989 moeten de actieplannen klaar zijn om uitgevoerd te worden. Franx: „Wij willen het de mensen niet door de keel duwen. Wq moeten met elkaar op timaal d e tijd nemen om dit plan te bespreken". Frtts Henderickx toont het ontwerp van de Schiedam-Brandersstad-penring. Waarschijnlijk in augustus wordt de munt zelf In het Stedelijk Museum gepresenteerd. zrjr van enkele jaren geleden om de 400-jarige traditie van het jene» verstoken middels een stand beeld te eren, heeft de Schie- damse glazenier Frits Hende rickx nu een nieuw idee ontwik keld dat sterk aan het Schiedam- se jeneververleden refereert- Henderickx ontwierp onlangs de Schiedam-Brandersstad-pen- ning, die in alles doet denken aan het roemruchte branders verleden. Henderickx kwam op het idee om de penning te maken, nadat hij verleden jaar in opdracht van het gemeentebestuur de Gravin Aleidapenning ontwierp. Deze penn ing wordt door h et gemeen - tebestuur echter alleen uitge reikt aan mensen die zich bijzon der verdienstelijk hebben ge maakt voor de stad. Er werden slechts vijf exemplaren van ge slagen, terwijl er pas één is uitge reikt Alleen WD-raadslid Ge rard Verhulsdonk viel deze eer te beurt bij zijn 25-jarig jubileum in de raad. Henderickx vond het daarom een goed idee om een andere penning te ontwerpen, die ook in het bezit zou kunnen komen van gewone stervelingen. Met name voor het bedrijfsleven en de ge meente zou de penning als een prima relatiegeschenk kunnen werken, aldus Henderickx. De Sehiedam-Brandersstad- pennmg krijgt een doorsnede van 82 milimeter, terwijl het ge wicht ongeveer driehonderd gram zal gaan bedragen. De in brons uitgevoerde penning toont aan de beeldzijde in relief een brandersknecht, omgeven door gebouwen die met zijn beroep verweven zijn, zoals de mouterij en, branderijen en een molen. Op de keerzijde worden attribu ten uit de jeneverindustrie ge toond, zoals een jeneverpomp metlekkan,een mandfles en een puttertje. De nu 69-jarigeHende rickx kon het als molenaarszoon uiteraard niet nalaten een mo lensteen en een bilhamer in de afbeelding te tekenen- Henderickx hoopt de eerste twee penningen in augustus aan den volke te kunnen tonen. Dan wonden ze waarschijnlijk geëx poseerd in het Stedelijk Mu seum. Nu al kunnen belangstel lenden intekenen op de munt, die ongeveer driehonderd gul den gaat kosten. De penningma ker hoopt op minimaal dertig in schrijvingen, zodat het geïnves teerde geld {zo'n vijfduizend gul den) er weer uitkomt. Vlaardingen Burgemees ter en wethouders weigeren in te gaan op de suggestie van SP-raadslid Joke Fial om alle Vlaardingse abonnees'op de kabeltelevisie een beperkt programmapakket aan te bieden. Mevrouw Fial vindt, dat alle te levisiekijkers het recht hebben om tegen een verlaagd tarief al leen de zenders Nederland 1, 2 en 3 te ontvangen. B en W ziin het daar niet mee eens. De poli tiek heeft over zo'n beperkt pak ket al dikwijls gediscussieerd, en de mogelijkheid steeds van de hand gewezen. Als gevolg van een goedkoper beperkt pakket zouden de abonnees, die wel alle zenders willen ontvangen, veel meer moeten gaan betalen. Daar is een meerderheid van de ge meenteraad niet voor. Epn beperkt aantal Vlaardingers ontvangt wél alleen de Neder landse zenders. Dat zijn de abon nees van de gemeenschappelijke antenne-inrichting, een gratis voorziening die jaren geleden door woningverhuurders werd ingesteld. Die GAI is opgeheven, maar er zijn nog 200 abonnees overgebleven. Het CAI-bedrijf is verplicht die 200 huishoudens naast Neder land 1 en 2 ook de nieuwe zender Nederland 3 door fe geven. Dat werd onlangs duidelijk door een uitspraak van het commissariaat voor de media. Het bedrijf pro beerde eerst die abonnees ertoe te bewegen een abonnement op de CAI te nemen. Anders zou den zij verstoken blijven van de ontvangst van Nederland 3, zo Image Master Contra!, Nikon F-401.' Makkelijk fotograferen met 'Image Master Control'. Automatische instel ling, flitser, belichtingstijd, film- transport, superieure autofocus-lech- niek, 3-voudïge sensormetïng. De Nikon F-401 heeft het allemaal. Eén druk op de ontspanner is voldoende om de mooiste foto's te maken. Profiteer van dit unieke aanbod von Nikon en CombiFofo. Nu bij CombiFoto, de 20 jaar-oan- bieding. Body-prijs beweerde de directeur van. het bedrijf in een brief. SP-raadslid Fial vindt dat er sprake is van ongelijke behande ling, als niet alle Vlaardingers de mogelijkheid krijgen om alleen de Nederlandse zenders te ont vangen. Blijkens hun antwoor den op haar schriftelijke vragen zijn burgemeester en wethou ders een andere mening toege daan. Paulasschool krijgt andere kijk op anders zijn, maar: door JOOP BEEEDVELD VlaardingenJa, ze vonden het best een beetje eng toen meneer Bos, die aan zijn rol stoel is gekluisterd, op school over zijn handicap zou ko men vertellen. Hoe moet je je gedragen, vroegen de meeste leerlingen van de hogere klassen van de Paulusschool zich af? Want het is natuur lijk zielig om zo te moeten le ven. Inmiddels weten ze beter. Me neer Bos bleek niet zielig. Hij praatte frank en vrij over zijn handicap en leerde zijn jonge ge hoor dat ze hem niet vol medelij den moeten behandelen, want ook meneer Bos bleek veel lol te kunnen trappen. Dat 'gastcollege' was voor twee groepen leerlingen van de school in de West wijk het startsein voor het project Anders Zijn. Twee weken lang beten ze zich aan de hand van interviews, een video film en gesprekken in de klas vast in dat fenomeen. Het plan voor het project was afkomstig van het voormalig gemeente raadslid en oud-onderwijzer Jscq. Hockx. Hij probeert op meer scholen zo'n project aan te g zwengelen, zodat de ogen van de S kinderen open gaan. Uit de reacties van de leerlingen o blijkt dat het project in die opzet 5 is geslaagd. Brenda en Michel hebben bijvoorbeeld de scheld namen voor elkaar (puistekop en brillejood) afgeschaft. „Het is toch niet zo leuk om elkaar uit te schelden", vertelt Brenda, „want Michel kan er toch ook niks aan doen dat hij een bril nodig heeft". Toch geven sommige kinderen schoorvoetend toe, aat het pro ject hen niet van alle onhebbe lijkheden heeft afgeholpen. „Ik denk", zegt een meisje dat af en toe ruzie maakt met haar buur meisje Ingeborg, „dat ik haar dan toch Ingetrut blijf noemen". En Ruud, gezegend met een flin ke dosis sproeten waarmee hij De groep leerlingen, die twee weken lang met het onderwerp Anderszijn vreemd genoeg nooit wordt ge pest, zal net nog regelmatig met de buurvrouw aan de stok krij gen. „Vroeger liep ik altijd ex pres door haar bloemen in de tuin, als onze voetbal daar te recht was gekomen. En nu? Nou, ik denk dat ik dat blijf doen, want ze zegt toch telkens dat ze de bal de volgende keer kapot snijdt". Begrip Het begrip voor andermans nuk ken, onhebbelijkheden, uiterlij ke gebreken, voor een gehandi capte of voor iemand met een andere huidskleur is toch ge groeid. Vrijwel alle kinderen putten uit hun eigen ervaring en geven ruiterlijk toe zich vroeger pesterig of soms zelfs gemeen te hebben gedragen. Uit bun voor beelden spreekt hoe dikke tan tes, beugeldragende klasgenoot jes of astma-pa tientjes op de sportclub soms het doelwit wa ren van hun leedvermaak. Dat zal allemaal veranderen, be loven de meesten. Ze hebben na interviews met een gehandicap te sporter, een fysiotherapeut, een moeder van een gehandicapt kind en een dokter leren inzien dat anderszijn geen schande is. „Als ik vroeger iemand in een rolstoel tegenkwam, zei ik tegen m'n moeder: gatsiedarrie, die heeft maar één been. Nu zou ik dat nooit meer zeggen", vertelt een meisje, dat sinds kort ook niet meer haar tong uitsteekt te gen een mongooltje uit haar straat Terwijl de volwassenen van straks over hun mentaliteitsver betering praten, vertellen ze ook over paps en maros die vaak nog moeite nebben goed om te gaan met anders zijn. Discrimineren de opmerkingen over buitenlan ders? Er zijn volop kinderen die hun ouders die thuis horen ma ken. „Ik snap niet waarom blan ke mensen zo vaak vinden dat ze beter zijn dan zwarten", zegt een jongen. De hele klas beaamt die woorden. Zoals ze ook niet be grijpen waarom ouderen vaak met een boog om gehandicapten heen lope. _H«-:.jkt wel of ze bang zijn voor die mensen", zegt een meisje, die dat gevoel zelf tot voor kort ook had, totdat ze in zag dat anders zijn en minder waardig zijn niet synoniem zijn aan elkaar. Het project op de Paulusschool wordt binnenkort afgerond met een door de leerlingen gemaakte krant, waarin verschillende in terviews staan afgedrukt. „Zo'n project vind ik leuker dan gewo ne lessen", zegt een meisje uit de hogere klas. „Ik vond het inte ressant en dan steek je er gelijk meer van op". Schiedam Deze week is in Schiedam-Oost begonnen met het maken van een overstortput en een stuwput. De eerste put moet het bij hoge waterstand in het rioolstelsel mogelijk maken dat er overstort op de Van Swindensingel plaats vindt De stuwput in het hoofdriool zal bij grote watertoevloed de toe voer van het hoger gelegen naar het lager gelegen gebied xn O enigszins beperken. Beide werken worden,-, uit voerd in het kader van cfèvert tering van het rioolafvoersys^ teem en moeten mdt name de wateroverlast in de lager gele gen gebieden verminderen. Schiedam De flessen drank, de sleutels en het geld lagen van nacht voor café De Kuil in het Groenendal in Schiedam op straat In het café trof de politie een 26-jarige Vlaardinger. Die had in De Kuil de gokkasten opengebroken en een enorme ravage aangericht. Hij werd meegenomen naar het bureau van politie, waar hij vanochtend door de recherche werd ver hoord. Schiedam Een Vlaardings eéhfpaar is gstppniddag na een ongeluk metae motor op het Ke- thelplein In het Holyzi ekenhuis opgenomen. De 50-jarige man kwam, met zijn 55-jarige echtge note achterop, uit de nchting Hoek van Holland toen hij ter hoogte van het Kethelplein een klapband kreeg. De twee smak ten met hun motor tegen het wegdek. Beiden raakten zwaar gewond: in het ziekenhuis wer den gebroken ribben, schouders, een gebroken elleboog en een hersenschudding geconstateerd. Schiedam Een brandje in een flatwoning aan de Jan Oude geeststraat stelt de Schiedamse politie voor raadsels. De brand brak uit m de nacht van maan dag op dinsdag, toen moeder en dochter lagen te slapen. Zij wer den gewekt door het blaffen van hun hond en door de rookont wikkeling. In de keuken zagen zij dat kozijnen en vensterbank vlam hadden gevat. Zij konden het vuur zelf blussen. De politie heeft de zaak onderzocht, maar kan geen verklaring vinden voor het brandje. Maasland Met de twee stem men van de VVD tegen is de Maaslandse gemeenteraad gis teravond na een langdurige dis cussie akkoord gegaan met de bouw van een nieuwe garage voor de dienst gemeentewerken. Daarmee is in totaal een bedrag van 800.000 gulden gemoeid. De WD-fractie vond het plan te duur. „Wij zijn nog steeds van mening dat het voor zeven ton kan", aldus fractieleidster Ellen- Joy Groosman. Een uitbreiding van het krediet was ook voor het CDA teveel van het goede. Daar om verdween het voorstel tij dens de vorige raadsvergadering van de agenda en diende het col lege met een goedkoper plan voor de dag te komen. Dat plan lag er nu, door een aantal aan passingen en bezuinigingen, al stelde CDA-fractievoorzitter Piet Quak nadrukkelijk dat dat wel het uiterste is. De fracties van de Open Groepe ring en de PvdA gingen akkoord met het krediet, al liet Open Groepering-fractievoorzitter Dirk Hanemaaijer niet na nog even fijntjes naar het CDA uit te halen. Zijn partij was destijds im mers tegen de nieuwbouw voor het gemeentehuis geweest, toen CDA-wethouder Chris Keijzer daarvoor nog de verantwoorde lijkheid droeg. Nu echter is Hanemaaxjers par tijgenoot Houtenbos de verant woordelijke man. „Toen deze wethouder de begeleiding van het gemeentehuis kréég", herin nerde Hanemaaijer aan de machtswiiiehrig, „zijn er geen kredietoverschrijdingen meer geweest". Waarmee hij maar wilde zeggen, dat er ook nu geen aanvullend krediet is te ver wachten. Burgemeester Mieke Bloemendaal noemde deze uit haal van Hanemaaijer 'een beet je laf. de compleetste d.h.z. in rotterdam Vervang u« oud» NUlll Een nieuwe energiezuinige cv-kelel te een verstandige Investering, die snel is te rugverdiend. Kom eens langs en vraag vrijblijvend prijsopgave. Wl] zijn leve rancier van alle merken cv- ketels, met en zonder warm water, radiatoren, complete bouwpakketten en alle hulpmaterialen, te gen prijzen waar je warm voorloop*; OUJO üns&eïi Gustoweg SS -Bcrtérdam - Te!,'ÖJO-4738899

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1