Pluto samen met Mickey Omstreden bouw op Kerkeiland gestart Politie neemt afscheid van ridder Klaas van der Zee f. DhesQ Quizmanie in Maassluis na scholierenfinale Van de Geest: sparen is niet van gisteren TAPIJTEN^ PvdA houdt vast aan miljoenenwinst GEWB VLAARDIN6S DABBIAD SGHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT 7ïk gooi 'in naar Afrika Jury vol lof GRATIS VLOERBEDEKKING 40% KORTING Bouwtijd DONDERDAG 19 MEI 1933 PAGINA 17 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Maassluis In de voorron des van de Eerste Maassluisse Scholierenquiz kwam de We- vershoek duidelijk als win naar naar voren, maar op het moment suprème bleek de openbare basisschool Panta ïthei gistermiddag over de sterkste zenuwen te beschik ken. Voor een dolenthousias te zaal in het Schuurkerkthe- ater bleken zij op het gebied van kennis, behendigheid en acteertalent de meeste baga ge in huis te hebben, zodat zij de wisselbeker mee mochten nemen naar de school aan het DennendaL De scholierenquiz voor het basis onderwijs is een initiatie! van de culturele raad en de afdeling welzijn van de gemeente Maas sluis. In de eerste cyclus, die in het afgelopen schoolseïzoen werd gehouden, deden twaalf van de twintig Maassluisse basis scholen mee. Volgens welzijn- sambtenaar Nelleke Pons zal aat aantal in het nieuwe seizoen al leen nog maar toenemen. In de quiz wordt het nodige ver eist van de jeugdige scholieren. Zo werden er dia's getoond van bekende mensen, die de leerlin gen moesten raden. De voorma lige president Breznjev van de Sovjet-Unie bijvoorbeeld. Een. andere vraag was duidelijk een instinkertje: „Van welk gebouw xs dit de toren", riep de speaker, toen een dia met dit onderwerp getoond werd. Slechts één scho lier wist het juiste antwoord: „Het is de Schuurkerk. Daar zit ten we nu in!" riep het jongetje onder veel hilariteit uit Ook op basis van geluidsfrag menten werden vragen aan de basisscholieren gesteld De stem van de kersverse joumaallezer Gerard Aminkhof bleek niet herkenbaar voor de Maassluisse scholieren, maar op de vraag, die volgde op een radiofragment over de Perzische Golf, wist ie dereen het juiste antwoord. Dat de marineboten Maassluis en Hellevoetsluis daar op mijnen- jacht geweest zijn, bleek het gros van de Maassluisse jeugd maar al tegoed te weten. Naast de kennisvragen moesten de leerlingen ook hun krachten meten in een behendigheidsspel en een klankbeeld. Dokter Bib- ber heet het spel, waarbij de kin deren met een stok door het gaas doosjes omver moeten duwen zonder h et gaas aan te raken. Uiteindelijk moest de uitslag worden bepaald aan de hand van het jury-oordeel over de im provisaties op het klankbeeld. Alle deelnemende scholen heb ben drie weken geleden dit klankbeeld ontvangen, waarop zij een toneelstukje moesten im proviseren. Panta Rheï introdu ceerde de hond Flossie, die uit de auto van zijn baasje vlucht en dan in een gevecht met een tijger terechtkomt Uiteindelijk wordt Flossie in het ziekenhuis gehol pen. Dat zo'n klankbeeld de fantasie in geheel verschillende richtin gen kan prikkelen, bewees de Kardinaal Alfrinkschool, die met dezelfde trein- en autogelui den op de achtergrond een lief desgeschiedenis in de jungle, in clusief peilen, paraplu's en. har- Ses, neerzette. 'tto Zeegers, welzïjnsambtenaar en initiatiefnemer, en zijn colle ga Nelleke Pons zijn zo tevreden over dit eerste quizjaar, dat zij overwegen om volgend jaar een soortgelijke competitie voor het Maassluisse verenigingsleven te organiseren. Misschien dat ver tegenwoordigers van de plaatse lijke voetbalverenigingen en drumbands volgend jaar dan ook moeten proberen 536 woorden uit het woord artiesteningang te fabriceren. De Maassluisse kin deren kwamen gisteren al een heel eind. r Behalve denkwerk werd er ook veel doewerk van de leerlingen j verlangd. Vlaardingen Het in. de stripverhalen onafscheidelij ke duo Mickey Mouse en j hond Pluto is sinds gisteren Schiedam Héél mooie beelden, een héél zorgvuldi ge bewerking van de ruim te, en nog meer lovende op merkingen, Jacques Freïjee is kortom tevreden over de kritiek van de jury. Maar dat betekent nog niet dat hij in de prijzen viel. Gister middag bleek in Amster dam, aat de jury van de ar chitectuurwedstrijd voor jongerencentra liever wat nieuwbouwplannen had ge zien. En Freijee was met een verbouwplan gekomen, voor het pompstation aan de Rotterdamsedijk Kennelijk een controversieel plan, want al vond de jury het prachtig, het is onzeker of het plan uitgevoerd kan worden. Daarover gaat Schiedam-Oost een af spraak maken met wethou ders Hafkamp en Wiegman. ook in Vlaardingen weer verenigd met elkaar. De tweede speelotheek in de stad, die in wijkcentrum De Heipaal officieel werd geo pend, is namelijk Pluto ge doopt. Pluto wordt qua be stuurlijke structuur onderge bracht bij de stichting Mickey Mouse, die ook de gelijkna mige speelotheek aan de Su- rinamesingel onder de hoede heeft. Maar om dat soort feitjes aan te horen waren de jongste leerlin gen van basisschool De Vogel- hoek niet naar het wijkgebouw tekomen. Voor hen gold maar én ding: hun ballon met naam kaartje oplaten in de hoop dat het ding zo'n lange tocht zou ma ken dat er een prijsje aan wordt gekoppeld. „Ik gooi 'm naar Afrika", zei een kordate knul en hij voegde, al thans wat de richting betreft, de daad bij het woord. Voor veel kinderen duurde het officiële gedeelte veel te lang. Dat be stond uit de onthulling van het naambord door de toekomstige gebruikers Erwin Vet en Marcel Borgsteen. Zij trokken samen met onderwijswethouder Ary Maarleveld een doek weg. Ruim voordat Maarleveld en stich tingsvoorzitter Anne van der Horst hun blijde zegje hadden gedaan, waren al tientallen bal lonnen uit het zicht verdwenen. Toch waren de kinderen ook blij dat ze er nog een mogelijkheid Op het moment dat de naam Pluto Is onthuld, gaan de ballonnen de lucht in. Wethouder Maarleveld (links) Kijkt tevreden naar het naam bord. bij krijgen om speelgoed te le nen. De behoefte daaraan leefde al jaren, maar door een chro nisch tekort aan vrijwilligers kon Mickey Mouse de roep om een dependance op te zetten niet honoreren. „Pas nadat de Vogel- hoek, de Heipaal en het SISO de handen ineensloegen is dat ge lukt", vertelde een tevreden me vrouw Van der Horst. Ook de gemeente werd in haar dank woord betrokken, want van die kant werd een subsidie beschik baar gesteld. Maarleveld kenschetste de komst van Pluto als een ontwik keling tegen de stroom in.,Deze belangrijke voorziening is dank zij veel vindingrijkheid en on danks alle ellende van bezuini gingen gekomen", zei hij, en hij gaf de medewerkers van Pluto namens de gemeente een speel goedbon cadeau. Mevrouw Van der Horst greep de officiële opening nog aan op nieuwe medewerkers te werven. „We hebben veel enthousiaste mensen nodig om Pluto draaien de te houden", aldus de voorzit ter. door CAREL VAN DER VELDEN Maassluis Ondanks dat de problemen met de omwonen den nog niet volledig zijn op- felost, heeft de waarnemend oofdingenieur-directeur van de provincie Zuid-Hol land, L.van Dijken, gister middag het startsein gegeven voor de bouw van 42 koop woningen en 1400 vierkante meter kantoren op het Schanseiland. Van Dijken deed dat door het pulsen van de eerste paal. Door dat de hei-installaties nog niet gearriveerd zijn, werd besloten tot een alternatieve plichtple ging in plaats van het slaan van de traditionele eerste paal. Van Dijken schroefde met een instal latie wat grond uit de bodem, waarop het wél aanwezige vuur werk met een lucifer werd aan gestoken. Even. te voren was het vijftig- koppige gezelschap met vier koetsen en een paardentram vanaf restaurant De Ridderhof op het Schanseiland gearri veerd, waar na afloop ook een receptie werd gehouden om het heugelijke feit te vieren. Wethouder Anton Wustrow van stadsontwikkeling vertelde bij die gelegenheid dat er In Maas sluis zelden of nooit een nieuw bouwproject is geweest, waar voor zoveel hobbels voor moes ten worden genomen als voor het complex woningen en be- De eerste paal op Schanseiland. drijven op het Kerkeiland, Pro testen van bewoners, gevechten am bouwcontingenten en gif in de bodem waren stuk voor stuk haast onoverkomelijke proble men. Wustrow roemde dan ook de medewerking van provincie en zijn ambtenaren, zonder wie het project volgens hem nooit van de grond was gekomen. Ook nu procederen de bewoners nog steeds tegen de bouw. In een eerder stadium was er een com promis tussen bouwer en Ker- keilandbewoners bereikt, maar op hetlaatste moment vonden de bewoners de afgesloten verzeke ring tegen schade aan hun wo ningen als gevolg van de bouw activiteiten onvoldoende. Zij Schiedam Bankdirecteur Klaas van de Geest schroom de gistermiddag niet zijn aan wezige concurrenten te be trekken in een toespraakje over sparen. Bij de opening van het nieuwe hoofdkan toor aan de 's-Gravelandse- weg zei hij dat de ABN een grote landelijke bank sugge reert te zijn, wellicht voor de hogere inkomens; dat de Amro een sterk randstedelij ke uitstraling schijnt te heb ben, hoewel ze landelijk ook veel betekent; dat de Rabo, als oorspronkelijke boeren leenbank (en Raiffeisen), ook buiten de steden een dikke vinger in de pap heeft; en dat de NMB veel betekent voor de middenstand,, met een flinke knipoog naar privé- bankierders. lvEn welk imago heeft vervol gens onze eigen Bondsspaar bank?" Van de Geest kwam uit op het begrip sparen, maar het zat hem dwars dat sparen zo nos talgisch klinkt. En bet woorden boek helpt ook niet „Wie verder wil varen, moet garen en sparen. Leuk! En aardig voor onze afde ling Reizen" maar of het spa ren daarmee nog wel van deze tijd is, spreekt er bepaald niet uit redeneerde de directeur van de Vlagen? Bel 02521-19144. Bondsspaarbank Schiedam Vlaardingen. In een bevlogen toespraak be toogde hij dat sparen de mens heid altijd vooruit geholpen heeft „Wie de regenwouden niet spaart, creëert een macaber landschap van weggespoelde aarde waarop geen gewas meer gedijt en honger het resultaat is. Wie de zeeën en rivieren niet spaart van gif, wie de bodem niet spaart van mestoverschotten, wie de lucht niet spaart van uit laatgassen, die snijdt uiteindelijk zijn eigen wortels door". Sparen, of het nu gaat om wildparken in Afrika of muziek van Mahler, heeft'de mensheid altijd voor deel opgeleverd en zo kwam Van de Geest uit op een frissere visie op bet begrip sparen. Spa ren is investeren in de toekomst. Maar de overheid zou de burgerij moeten stimuleren om te sparen, zei hij. Hij overhandigde Schiedams burgemeester Reinier Scheeres een joekel van een cheque van 15.000 gulden voor de wederop bouw van molen De Palmboom; en de Vlaardingse wethouder Bas Goudriaan kreeg een zelfde bedrag voor de plaatsing van een vuurtorenkop op het Hoofd. De opening van het nieuwe hoofdkantoor (voorheen zat er Rijn-Schelde) werd vervolgens verricht door mevrouw A.J. Vo gelaar, zakenvrouw van het jaar 1987, die net terug was uit Parijs en alweer op het punt stond naar Barcelona te vertrekken. Zij prees Van de Geest om zijn in zicht dat een fusie tussen de spaarbanken van Schiedam en Vlaardingen nodig was, en ove rigens ook om het feit dat hij een vrouwvriendelijke man is, en psychologisch inzicht koppelt aan een warm hart Het man nenkoor Orpheus bracht enkele lichtvoetige klassiekers uit het repertoire ten gehore. Architect Matthé Treijtel ver zorgde het interieur van het hoofdkantoor. Door de verhui zing van directie en administra tie komt op de beide hoofdkanto ren in Schiedam en Vlaardingen ruimte vrij; daar zal over enkele maanden een verbouwing be ginnen. Vlaardingen „Er is bij de politie weer iets nieuws onder de zon: slachtofferhulp". Met enig cynisme sprak hoofdinspecteur Klaas van der Zee gisteren die laatste woorden op zijn afscheidsreceptie. Het zit hem dwars dat slachtofferhulp als een nieuw on derdeel van politiebeleid wordt gepresenteerd. „Daar doen wij al jaren aan. Maar nu is het zoge naamd iets nieuws. Het zij zo". Onder dè bezoekers in gebouw De Harmonie bevond zich gis termiddag de Rotterdamse com missaris Jan Blaauw. Die moest glimlachen om de woorden van. Van der Zee. Hij was niet de eni ge. Van der Zee treedt ver vroegd uit. Hij wordt binnenkort 60 jaar. De talrijke Rotterdamse en Vlaardingse politiemensen, die het afscheid van de hoofdinspec teur bezochten, zagen hoe loco burgemeester Bas Goudriaan hem een ridderorde op het re vers speldde- Een eer, die Van der Zee nadrukkelijk wenste te delen met zijn vrouw Corrie. ,,'t Is jammer dat ik die medaille niet doormidden kan snijden en de helft aan haar kan geven", zei hij. De ridderorde was de kroon op de volgens alle sprekers schitte rende carrière van Van der Zee: van adspirant bij de Rotterdam se tot hoofdinspecteur bij de Vlaardingse. „De mensen die he lemaal van onderen naar boven, klauteren, dat zijn de besten", prees Goudriaan. „Een vakoffi cier gaat verloren", zei afde lingsvoorzitter Fred van der Sloot van de algemene christelij ke politiebond een tikje treurig. Columbo Commissaris Anton Spel nam wat onwennig en met weemoed afscheid van de man, die in de pers ooit 'de Vlaardingse Colum bo" werd genoemd. „Klaas bracht mij ruim 23 jaar geleden de eerste liefde voor het recher chevak bij". Spel en Van der Zee werkten toen samen bij de Rot terdamse recherche. „Ik was een jonge, ongeduldige inspecteur. Klaas heeft dat ongeduld er bijna letterlijk uitgeslagen", herinner de Spel zich. De korpschef roemde Van der Zee, die in 1982 als 54-jarige naar Vlaardingen kwam om leiding te geven aan de recherche, als een integer en loyaal mens. „Je hebt mij weieens verteld, dat het je bij de politie altijd heeft mee gezeten, maar het is je niet in de schoot geworpen", zei Spel. Met een gravure van de Visbank, een draagmedaile en twee envelop pen onder couvert nam hij af scheid van 'ridder Klaas'. Van der Zee was wat beduusd van alle lof en kon het niet laten om die zelf wat te relativeren. „Er zijn genoeg dagen geweest dat ik bij het naar huis gaan dacht: het had wel wat beter ge kund". Hij noemde de 'verhuizing' van de Rotterdamse naar de Vlaar dingse politie een hele overstap. „Zaken waar wij in Rotterdam niet aan toe kwamen, daar kon den wij in Vlaardingen wel wat aan doen. Maar", voegde hij er aan toe, „in Vlaardingen zitten inmiddels ook wat lieden, die meer dan gewone aandacht ver dienen en de criminaliteit is ook hier gestegen". Klaas van der Zee:...geridderd bij afscheid... kil iM! wol geven wij tot op alio bekend# merken zoal# DESSO-BERGOSS-BONAPAR TE TRETFORD-KVT-SrLVESTER - HEUGA - LOUIS DE POORTERE etc. Gratis vrijblijvend huisbezoek mot complete aUlencollectle. AM fapffon GRATIS fpff/d DOOR HEEL NEDERLAND aLLE TAPIJTEN 1e KEUS Tot 7 jaar schriftelijke garantie op alle bekende merken, Door enorme voorraad geen levertijden. Vraag altijd onze oMerle, óók voor KARPETTEN. WIJ zijn j bestlsl goedkoper dan anderen. GORDIJNEN en VITRAGES (w.o. Ado, Gardisette etc.) S GRATIS GENAAID. STAEKSING6L16S-189-RDAM-H8ERG Tel 010-422912CM224430 - Pa* 010-*2Z7K7 Vrijdag tol 9 u geopeivi s Maandags gestoten vrezen dat de regeling niet in alle schade voorziet, die door het gehei aan de percelen zou kun nen ontstaan. Vandaar dat be woners besloten hebben de eerder afgeblazen Arob-proce- dure alsnog door te zetten. Ook directeur I. Goudswaard van de ontwikkelingsmaat schappij Kerkeiland stond ïn De Ridderhof even stil bij harde te genwerking tegen de bouwplan nen van de zijde van de bewo ners. „Ik betreur het nog steeds, dat we nooit tot een normaal in termenselijk contact met de be woners zijn gekomen. Volgens mij komt dat door het dictatoria le optreden van de bewoners. Ik proefde bij de bewoners altijd een mentaliteit van: wij willen het zo en vooral niet anders. Toch hoop ik dat, als het plan eenmaal gerealiseerd is, zij ook tevreden zullen zijn". Initiatiefnemer Goudswaard en vertegenwoordigers van. de ge meente Maassluis verwachten overigens niet, dat de beroep sprocedure van de bewoners de bouw nog zal kunnen doorkrui- Maassluis Waarnemend hoofdingenieur L, van Dij ken van de provincie Zuid- Holland heeft gistermiddag in restaurant De Ridder hof bekend gemaakt, dat bouw ers wat meer ruimte in hun bouwschema's kijgen. Van Dijken sprak in Maassluis ter ere van de start van de nieuwbouw op het Kerkei land. Tot dusver gold de regeling, dat bouwers van een door het rijk gesubsidieerd wo- ningprqject binnen vier maanden de begane grond reed moesten hebben om toegekende subsidies als de premïe-A en de premie- Dniette verliezen. Onder druk van de provin cie Zuid-Holland heeft staatssecretaris E. Heerma besloten deze termijn te ver lengen tot zes maanden, ter wijl uitstel met drie maan den bii onvoorziene omstan digheden vanaf nu ook tot de mogelijkheden behoort Nogal wat bouwers hadden in het verleden grote moeite om aan de rijkseisen te vol doen. Met name de provin cie Zuid-Holland vreesde dat de stimulerende wer king op de bouw, die van di verse subsidieregelingen uit moet gaan, hierdoor in ge vaar zou komen. Boender gooit han ddoek in de ring Vlaardingen Gerard Boender, vice-voorzitter van de PvdA- fractie, wil na een verloren strijd in zijn partij over de GEWB- winst niet langer woordvoerder zijn als het over financiën gaat Boender voerde gisteravond op de ledenvergadering met be stuurslid Kor Blumenstock de minderheid aan, die vond dat de winsten op gas, licht en water omlaag moeten. De meerderheid steunt echter het PvdA- /CDA/VVD-college, dat in strijd met het eigen beleidspro gramma vasthoudt aan de mil joenenwinst van het nutsbedrijf. Het ging hard tegen hard in de PvdA-verga de ring. Het bestuur en de meerderheid van de frac tie hadden vooraf al Jaten weten, dat zij aan de GEWB-winst niet wensten te tomen. Dat leidde tot felle kritiek. „U bent naïef en hardleers", zei Willem Oranje tegen de fractie. Hij voorspelde, dat zo'n standpunt de PvdA bij de volgende verkiezingen op nieuw stemmen zou kosten. Bep Nachtegaal beschuldigde fractie en bestuur van gemak zucht. „U denkt: wij stellen de prijs vast en wij maken de winst op. Maar gas, water en licht zijn eerste levensbehoeften en een gezin wil ook een sluitende be groting". Wil ten Have kwam met het zelfde argument „Als iemand zijn eigen begroting niet sluitend krijgt kan hij toch ook niet zeggen: ik betaal mijn GEWB-rekening niet meer? Loop naar de donder!" Boender rekende voor, dat het beslist niet ondoenlijk was om de winst van het GEWB omlaag te brengen. „Dan schuif je maar wat investeringen vooruit Wij hebben ons te houden aan het beleidsprogramma. Het onver kort doorvoeren van de verla ging van de winsten is mogelijk". Hij wees op de meevallers bij het grondbedrijf, die de gemeente structureel extra geld opleveren. Tegenstander Boender kreeg in ex-wethouder IJsbrand van der Velden zijn felste tegenstander. „Wij moeten onze verantwoordelijkheid ne men en verder gaan met bezui nigen", riep Van der Velden op gewonden. „Schaf de winst van het GEWB af en je moet mensen op straat gaan zetten, het Kolpa- bad sluiten, de Stadsgehoorzaal sluiten. En de mensen betalen in een jaar 23 gulden minder voor gas, water en licht een doekje voor het bloeden". Een zwaar overdreven verhaal, vonden Boender en Blumen stock. „De verliezen op het grondbedrijf hebben vrij jaren lang te somber ingezien. Dat be drijf kan nu 5,2 miljoen gulden in de saldi-reserve van de ge meente storten. Misschien heb ben wij onder wethouder Van der Velden wel altijd teveel be zuinigd", zei Boender. „Van der Velden heeft de afschaffing van die winst gewoon nooit zien zit ten. Maar dan had hij het beleid sprogramma niet moeten goedr keuren". Boender en Blumenstock kon den de meerderheid echter niet overtuigen. Met 19 stemmen voor en 10 stemmen tegen hield de PvdA vast aan het handha ven van de GEWB-winst op 4,5 miljoen gulden. Boender trok la ter op de avond zijn conclusie uit de verloren strijd* hij besloot de stoel die hij namens de PvdA be zet in dè commissie financiën eh bedrijven op te geven.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1