i Free Record Shop mikt op Europa 1992 Bezuinigen weerhoudt PEC niet van groei Zuidbuurt heet straks Kunstbuurt Vlaardingers lusten best wel een nieuwe HET KETELHUIS UW GAStEKEJMK HOEFT NIET LANGER EEN SCHNIKBEELD TE ZIJN! VLAARDINSS UASBIAB SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Ruzie over ritprijs Openstelling van winkels goed geregeld Nederland jis te klein geworden Plannen voor galerie en beeldentuin Blokkade van ondernemers Tweerichtingverkeer terug op Oosthavenkade Nieuw bladgoud op kroningslantaara Maasland bouwt voor eigen ingezetenen EMMIE WOENSDAG i JUNI 1988 PAGINA 17 Hegtonale redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010-4343329, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Vlaardingen Ondanks de be zuinigingen, die de basiseducatie voor volwassenen in Vlaardin gen de komende jaren hard gaan treffen, heeft het Plaatselijk Educatief Centrum besloten het aantal cursussen in het komende seizoen uit te breiden. Vanaf 1989 moet de basiseduca tie 170.000 gulden inleveren, ter wijl er een kans is dat dat oploopt tot 250.000gulden. Op het totaal budget van 825.000 gulden bete kent dat een forse aderlating, die in de toekomst mogelijk tot ont slagen bij de basiseducatie voor volwassenen zal leiden. „Het komende seizoen hebben we echter nog geen last van de bezuinigingen, waar we ons fel tegen verzetten", zegt Froukje van der Wal, adjunct-directeur van de afdeling basiseducatie van het PEC. „vandaar dat wij het bestaande programma, dat onder andere bestaat uiteen cur sus Nederlands voor buitenlan ders, algemene ontwikkeling en lezen, schrijven en rekenen, hebben uitgebreid. Het komende seizoen hebben we ook speciale cursussen voor jongeren en ou deren". Voor jeugdige schoolverlaters op lbo-niveau en lager organiseert het PEC de cursus Kiezen voor je toekomst, waarin jongeren, die nog niet weten welk beroep zij willen kiezen, wegwijs gemaakt wordt in het net van opleidings mogelijkheden. De cursus biedt aansluitingsmogelijkheden op algemeen vormende opleidin gen en beroepsopleidingen. Ook met de steeds grotere groep van 50-pIussers zonder werk wordt bij de basiseducatie reke ninggehouden. „Door de vut-re- gelïng, die veel grote bedrijven in deze regio kennen, ontstaat 1 een grote groep mensen met veel vrije tijd. Mensen, die leren een nuttige tijdsbesteding vinden, kunnen bij ons terecht", aldus Van der Wal. Basiseducatie Vlaardingen pro beert op deze wijze verder in houd te geven aan de voortrek kersrol, die het project volgens Froukje van der Wal in den lan de vervult. „Uit heel het land komt men hier kijken om onze aanpak te aanschouwen", aldus Froukje van der Wal. „Ons grootste wapen is het hoogge kwalificeerde personeel. Som migen zijn betaald, anderen vrij willig actief. In totaal hebben wij 52 docenten". De basiseducatie trekt momen teel 450 cursisten, die voor 75 gulden een jaarlang aan alle cur sussen mee mogen doen. De staf van de basiseducatie, die voort gekomen is uit de Open Schooi, ziet echter donkere wolken aan de horizon opdoemen. „Door de bezuinigingen zullen we waar schijnlijk de groepen groter moeten maken. We verliezen verder zeker een aantal forma tie-uren. Terwijl er juist in een stad als Vlaardingen veel be hoefte is aan dit soort onderwijs. Meer dan vier procent van de bevolking is hier analfabeet,", aldus Froukje van der Wal. Minister van onderwijs Wim Deetman sprak verleden jaar bij de opening van de basiseducatie nog lof over het Vlaardingse project. „Dit js zo uniek, als jullie in moeilijkheden komen, moetje1 maar contact met mij opnemen", sprak Deetman bij oie gelegen heid. De staf van de basïseduca- Schiedam Een 35-jarige Schiedammer is door de politie aangehouden wegens poging tot zware mishandeling van een taxi-chauffeur. De Schiedammer nam vannacht op de Nieuwe Haven een taxi naar huis. Onderweg kreeg hij met de chauffeur onenigheid over de ritprijs. De bestuurder van de taxi sommeerde daarop de man de wagen te verlaten. De Schiedammer deed dat, maar trapte ook direct een deuk in de deur. Ook bedreigde hij de chauffeur met een mes. De gea larmeerde politie kon de vech tersbaas echter snel inrekenen. De man is ingesloten op het poli tiebureau aan de Lange Haven. Schiedam De gespreide win kelopenstelling op maandagoch tend in Schiedam-Noord is zeer positief. Tot dat oordeel komt de werkgroep Schiedam van de consumentenbond. Mertsen die op maandagochtend - boodschappen willen doen worden geadviseerd naar win kelcentrum De Ketel te gaan In winkelcentrum Hof van Spa- land is aan het begin van de werkweek helemaal niets te koop, maar bij dé kruidenier op de Schïedamseweg kan men vanaf negen uur al terecht In winkelcentrum Woudhoek doet de bakker om half tien de deur open. De supermarkt op de Laan van Bol'Es volgt urn elf uur. tie denkt er nu dan ook sterk over om Deetman aan zijn v/oorden van toen te herinne ren. „Want we dienen natuurlijk te voorkomen dat het cursusgeld verhoogd moet worden. Dat staat haaks op onze filosofie om mensen in achterstandssituaties te helpen", aldus Van der Wal, Op donderdag 9 juni houdt de basiseducatie een open dag, waarin men kennis kan. maken met het cursusaanbod in het ko mende seizoen. Van 10 tot 15 uur kunnen potentiële cursisten aan de Van Maanenstraat4a terecht. Connie Breukhoven, beter bekend als Vanessa, begeleidt haar echtgenoot(iinks) tijdens het werkbezoek van B en W aan de Free Record Shop. Inkoopdirecteur Juan da Silva maakt burgemeester Scheeree en wethouder Wiegman wegwijs in het geavanceerde com putersysteem. Vlaardïngen/Maassluis De eens zo grazige weiden van de Zuidbuurt lij ken in de toekomst het domein te gaan worden van randstedelijke kunstliefhebbers. Twee gegadigden voor een van de leegstaande boerde rijen in het voormalige agrarische gebied tussen Vlaardingen en Maas sluis spelen met het plan, hun nieu we eigendom een artistieke bestem ming te geven. De Maassluise architect A.J. van Beurden wil samen met zijn vrouw een galerie annex beeldentuin in de Zuidbuurt beginnen. Van Beurdens echtgenote drijft al jaren met succes galerie De Munck aan de Dr. Kuy- perkade in Maassluis. Dat pand is in de loop der tijd te klein geworden voor expositie-doeleinden. „In de Zuidbuurt hebben we meer ruimte", aldus de architect, die ook zijn kan toor naar de boerderij wil overbren gen. Volgens Van Beurden is het Bureau Beheer Landbouwgronden, dat de meeste boederijen tn de Zuidbuurt heeft opgekocht om die vervolgens aan particulieren door te verkopen, enthousiast over het plan. Een gale rie zou prima passen m de nieuwe. recreatieve bestemming van het ge bied, waaruit de meeste boeren In middels vertrokken zijn. In de dichtbij Vlaardingen-West ge legen boerderij die Van Beurden op het oog heeft woont momenteel de aannemer J.J. Sonneveld. Hij wil verhuizen naar de even verderop ge legen Saryne-hoeve en daar na een grondige restauratie van de opstal len, eveneens een beeldentuin aan leggen. Sonneveld heeft daarover al contact gehad met de Rotterdamse kunstacademie, die de collectie zou verzorgen. Sonneveld kwam op het idee nadat hij enige tijd onderdak had verschaft aan een kunstenaar. Het leek hem aardig om zijn erf voor expositie- doeleinden beschikbaar te stellen. „Anders belandt dat werk toch maar in een kelder of een pakhuis, waar niemand het ziet". Aan de uitvoering van het plan kleven echter nog de nodige haken en ogen. De verzeke ringspremie is nogal hoog, en nu zich een tweede kandidaat met artistieke aspiraties in de 'kunstbuurt* heeft aangediend, wil de Vlaardingse aan nemer zijn aandacht voorlopig rich ten ap restauratie van de Saryne- hoeve. Schiedam Begonnen als klein platenzaakje op het Broersveld is de-Free Record Shop in 17 jaar tijd uitgegroeid tot een concern met 57 filialen in Nederland en enkele vestigingen in België en Zwitserland. Maar daar blijft hat niet bij, zei directeur Hans Breukhoven gisteren tegen bur gemeester en wethouders van Schiedam, die een werkbezoek aan de zeer succesvolle onderne mer brachten. „Nederland wordt te klein", vertelde Breukhoven. Hij mikt op het Europa van 1992, en wil nu reeds de wegval lende grenzen doorbreken met een perspectief dat uitgaat van 50 filialen in Duitsland, 25 in Zwitserland, 10 in Belgie, een aantal in Scandinavië en nog 10 extra in Nederland. Ook Is Breukhoven van plan in de grotere steden megastores op te zetten: su- oerwinkels, waar nagenoeg alles te Kopen valt wat er aan platen, casset tes en compact-dises op de markt be staat. Droomcarrière In de Free Record Shop aan de Nieuwpoortweg werken 30 tot 40 werknemers (het aantal wisselt in verband met de schommelingen in de branche: het najaar is het 't drukst in platenzaken). Het bedrijf maakt een omzet van 100 miljoen gulden, per jaar. Breukhoven heeft dan ook een droomcarrière achter de rug. Hij begon ooit als marktkoopman, en had niet bepaald concrete uitbrei dingsplannen toen hij in 1971 begon in het pijpenlaadje op het Broersveld Eén van zijn vaste klanten was des tijds Hans van Kleef, nu wethouder; dat was dus gistermiddag een feest der herkenning. Ze spraken over het aantal platenzaken dat je toentertijd in Schiedam had (zoals Van Dalen, Hakkert en Plato) en over de mono poliepositie, die de Free Record Shop nu m feite heeft. Na enkele jaren verhuisde Breukhoven zijn winkel naar de Broersvest; van de 57 filialen heeft die winkel nog steeds het num mer één op de expeditieafdeling en het magazijn. Het is bepaald niet het mooiste filiaal en Breukhoven gaf toe dat er wel vernieuwing nodig is al is de ruimte er nogal beperkt. Armslag „De consument van vandaag de dag wil meer ruimte. Dat is anders dan begin jaren zeventig, toen het een soort sport was om mekaar bij de pla- tenbakken in de weg te staan en eruit te pl ukken en te graaïên. Nu wil men armslag hebben", zei Breukhoven, die vervolgens alle ruimte nam om het werkbezoek van B en W, waar mee hij zich overigens vereerd voel de, ook van een kritische noot te voorzien. Breukhoven heeft op het Broersveld meegemaakt hoe de plannen ontstond en om de verlengen en om de binnenstad op te krikken, maar van dat alles kwam niets terecht. „Schiedam heeft de boot gemist", oordeelde hij. Dat com mentaar leverde een aardig debatje op, waarbij vooral burgemeester Rei- mer Scheeres en wethouders Aad Wiegman en Hans van Kleef pro beerden het huidige beleid te verde digen. Wiegman: „Schiedam is niet te laat geweest, maar andere steden zijn te vroeg geweest. In veel gemeenten zijn de winkelcentra nu in verval". Scheeres wees erop dat de plannen van destijds geënt waren op een in woneraantal van 110.000. Dat zijn er na juist een afname in plaats van groei uiteindelijk 69.000 gewor den. „Schiedam was failliet gegaan als die plannen waren uitgevoerd", zei Scheeres, die er verder op wees dat natuurlijk geen gemeente tn Ne derland het tempo van de Free Re cord Shop kan bijhouden. •■.Vlaardingen was gisteren voor even weer een echte haringstad. Menigeen liet zich de Kollahdse nieuwe in ieder geval goed smaken. Vlaardingen De tijd dat de loggers de Vlaardingse haven uitvoeren om op zee de jacht op de Hollandse maatjes te openen ligt al weereen tijdje achter ons. Maar toch wil menig Vlaardinger af en toe best herinnerd worden, aan het roemrijke vissersverleden van Vlaardingen. Gisteren maakten meer dan honderd inwoners uit de haringstad in ieder geval gebruik van de gelegenheid om de nieuwe haring te proeven in het Visserijmuseum. Vlaardingen Het Stations plein in Vlaardingen zal er het komende half jaar wat kaaltjes bij liggen. De kroningslantaam, die sinds 1893 het plein siert, werd gisteren van zijn sokkel ge haald en overgebracht naar siersmederij Paulesen. De lan taarn, een aandenken aan de troonsbestijging van koningin Wilhelmina, moet volledig ge restaureerd worden. De smid gaat het 'monument grondig onder handen nemen. Vooral de vijf lampen, die samen de 'kroon' van het Wilhelmina- soevenir vormen, hebben gedu rende negentig jaar behoorlijk te lijden gehad van het vochtige klimaat. Maar ook het onderstel is verweerd. „De hele handel moet geschoppeerd worden", al dus een zegsman van gemeente werken, doelend op een behan deling waarbij het staal van zijn verflaag wordt ontdaan. Als de smid alle ornamenten weer solide aan de lantaarn heeft gelast, gaat het monument naar schildersbedrijf Rucro. Die zet het staal opnieuw in de verf. De kroontjes krijgen dan meteen een vers laagje bladgoud. Alles bij elkaar telt de gemeente zo'n 30.000 gulden neer voor de restauratie. Indertijd leverde de Delftse firma Braat de lantaarn voor 940 gulden. Gemeentewer ken hoopt dat de lampjes nog voor kerst dit jaar weer zullen branden. De verweerde kroningslantaam werd gisteren overgebracht naar de smid, die samen met de schil der van het uit 1698 daterende monument weer een pronkstuk zal maken. de compleetste d.h.z. in rotterdam Vvnrang uw oud* cv-k«t*> NU1II Een nieuwe energiezuinige cv-keie! is eon verstandige Investering, die snel Is te rugverdiend. Kom .eens Iang3 en vraag vrijblijvend prijsopgave. Wij zijn leve rancier van alle merken cv- ketels, met en zonder warm water, radiatoren, complete bouwpakketten en alle hulpmaterialen, te gen prijzen waar je warm voor loop tl Saunter DuvaUr QLUO hïiranHÏTnl Gusloweg 5S - Rotterdam - Tel. OtO-4738899 Vlaardingen Het tweerich tingverkeer op de Oosthaven kade wordt hersteld. Het col lege van burgemeester en wet houders kondigde dat gisteren aan tijdens een wijkbezoek aan het stadscentrum. De maatregel is bedoeld om de af wikkeling van het vrachtver keer te vergemakkelijken. Dat is sinds de sluiting van de Prinses Julianabrug hopeloos in de problemen geraakt. Hoe hoog ondernemers uit het havengebied de kwestie opne men bleek gisteren, toen het college bij ae buiten gebruik gestelde brug op een blokkade stuitte. Ondernemers hadden met hun auto's de toegang tot de brug afgesloten en Beletten de stadsbestuurders hurTwan- deSing te vervolgen. De verte genwoordigers van enkele tientallen bedrijven eisten een toezegging dat de verkeerssi tuatie snel wordt verbeterd. De belofte dat het verkeer bin nenkort ook vanaf de Schie- damseweg de Oosthavenkade kan oprijden, maakt ook een einde aan de klachten van be woners uit de Bieekstraat. Zij boden B en W aan het slot van het wijkbezoek een petitie aan, waann zij maatregelen eisten tegen het sluipverkeer jn hun straat. Dat was sinds de slui ting van de Prinses Juliana brug flink toegenomen. Ondanks alle kritiek, was het college tevreden over het ver loop van het wijkbezoek, „Ein delijk eens een excursie waar bij over echte wïjkproblemen wordt gepraat, en niet over de voortuintjes van individuele bewoners", luidde het com mentaar. Maasland De gemeente Maas land bouwt gestadig verder in de Commandeurspolder. Het nieuwste bouwplan bestaat uit veertien premie-koopwoningen, acht vnjesectorwoningen met een eenmalige bijdrage en zes vnjesectorwoningen van het type twee-onder-één-kap. De woningen in de eerste fase zullen aansluiten aan de onlangs door bouwmaatschappij Slokker opgeleverde premie-koopwo ningen. Dit gebied ligt op de plaats van de voormalige paardenhoefslag aan de Hofsingel, ter hoogte van de Schildtale tot aan de grens met het sport- en recreatiepark 'De Commandeur'. Het nieuwe plan wordt gereali seerd door de Weboma Bouw maatschappij uitwateringen. De toewijzing van alle woningen vindt plaats door het gemeente bestuur van Maasland. Slechts eigen ingezetenen en econo misch gebondenen komen er voor in aanmerking. Vanavond is er in zaal Het Tref punt een informatie-avond, die om 19.15 uurbegint. Belangstellenden krijgen dan de exacte verkoopprijzen van alle woningen te horen. De proevenj was, in tegenstel ling tot wat sommigen dachten, alleen bedoeld voor de relaties van Frans Kuil, die een groot ca teringbedrijf vanuit de haring stad runt. Medewerkers van Ra ti io Rijnmond, die ook schrifte lijk waren uitgenodigd, kwamen zelf niet opdraven, maar lieten via de radio weten dat alle luiste raars gratis haring in het Visse rijmuseum konden eten. Dat was echter niet de bedoeling, zodat Kuil zich genoodzaakt zat enkele portiers in te huren om ongeno- digden buiten de deur te houden. De gasten lieten zich de nieuwe haring goed smaken. Of die nu echt lekkerder was dan verleden jaar durfden zelfs echte kenners niet te beweren, maar met de lekkere sausjes en borrels zag menigeen de proeverij als een prima alternatief vooreen maal tijd aan de huiselijke dis. Ook R. Carp van het Nationaal Visbureau luisterde met zijn in klederdracht gestoken meisjes de bijeenkomst in Vlaardïhgen op. Pal na een bezoek aan de tweede kamer, want ook parle mentair Nederland werd giste ren op de tractatie uit de Noord zee getracteerd. WIJZIGING GASTARIEF PER 1 JULI 1988 In verband met geslegen kosten wordt het vastrecht per aansluiting op 1 juli 1988 verhoogd met 14.40 per jaar met btw 12.- excl btw) Per dezelfde datum daalt echter de kubieke meie«prt|s met 1.2 ct/m3 incl blw{1 ct/m3 excl btw> De gaspnisverfagmg per 1 jult ts minder dan op grond van de oliepttjs- dalmg mogetijk zou zijn Het gedeelie dat niet is verwerkt wordt echter volgend jaar op het gastarief tn mindering gebracht Per 1 januari 1989 wordt namelijk een stijging van de gaspnjs verwachi en op deze vaj2e worden grote schommelingen m de prijs voorkomen De nieuwe taneven zijn onderstaand weergegeven Ter vergelijking zijn ook de huidige tarieven vermeld kleinverbruikerstarief Tarief pef 1 juli 1988 Huidige tarief end. rraleiffietfing en BTW <nd miiieurwifng van 0 07 cfm3 en 20% BTW t*ct mAeuhelfng en BTW e<! méeuheHing van 0 07 cfrcO en 20% BTW pfgsper mO voor hel vertmxktot 170 000 m3/js#r 36.2 ct 43.52 ct 37.2 ct 44,72 Ct Vasuechl per nanskxtrng/ aar 169.-- 82.80 ƒ57.- 68.40 Vastrecht p«r wOftng per jaar b? tkMtofr.- vefwarmng 15," 18.- f 15.- 18.-- De gaspnjs gaat opnieuw omlaag. Toch blijft het Interessant om te bekijken o1 uw gasrekemng nog lager kan. Zeker als u ook aan de toe komst denkt Breng eens een bezoek aan onze voorlichtingsatdeimg. Wil geven u graag advies over de vete besparingsmogelijkheden. EOpenbare Nuubedrijvcn Schiedam I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1