Akoestisch kan het ook, maar met de deur dicht I Landjuweel verwaterd Nivon wil jong bloed Kinderen zingen de Passage vol 1 Wilde achtervolging door 30 politiewagens ©©Koster VLAARDIN&S DAGBLAD SCHIEDAMSE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Goat''s Palace zingt door wc-rol met sinaasappel... Regen is cultureel evenement niet welgezind Natuurvrienden vieren dubbel jubileum John kroes hülsta studio Middenstand doelwit van inbrekers Schiedam steekt z'n Jicht op in Twente 'Speelse' hond bijt wandelaar WATERWEG redactie: Brede Havenstraat 6, 3131 BC Viaardingen. MAANDAG 6 JUNI 1988 PAGINA 9 Postbus 110, 3130 AC Viaardingen. Telefoon: 010-4343229,4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Schiedam Aad Juyn had niet publiekelijk aangekon- ,digd welke groep er zou op treden, maar het was er za terdagavond in café Plantage niet minder druk om. Alleen de stamgasten hadden de voorafgaande dagen op de wc-deur gezien, dat een zeke re groep Go Spa op komst was. Maar dat het hier ging om een verbastering van de naam Goat's Palace, werd ge heim gehouden. Aad Juyn had dan ook helemaal geen trek in een openlijke con frontatie met de Schiedamse po litie, die hem een vergunning voor het bluesconcert had ge weigerd. De cafébaas was ver baasd geweest, dat ondanks het feit dat hij elke twee maanden een optreden organiseert, on danks het feit dat hij over het ge luidsvolume geregeld bespre kingen houdt met de omwonen den van Plantage, ondanks het feit dat Goat's Palace thans Schiedams bekendste groep is in het jongerencircuit, dat ondanks dat allemaal hij geen vergun ning kreeg. En hij besloot tot een stukje bur gerlijke ongehoorzaamheid. Dat klinkt wat netter dan pure ille galiteit. Hij liet het optreden toch doorgaan. Maar hij hield het rus tig: tijdens het concert moest de cafédeur dicht blijven, de ver sterkers moesten uitblijven, de microfoon werd vervangen door een wc-rol met sinaasappel en een loshangend snoertje—en de muzikanten van Goat's Palace zagen daar de lol wel van in. „Je kunt je akoestisch alleen nooit zo uitleven", zei gitarist Rob Boer, die doorgaans een compacte ge luidsmuur overeind weet te zet ten. Als een elektrisch spelende groep ook akoestisch tot presta ties komt en het publiek een swingende avond bezorgt, dan heeft die groep kwaliteit, stelde Rini van Willigen, voorheen zanger en gitarist van Tip On In. Hij stond zaterdagavond tussen het deinende publiek en bedoel de het als een compliment voor Goat's Palace, waarvan vooral drummer Ben Lanser zich met een doekje over de drum leek in te houden. Zanger Peter de Vries, die zelf nu ook een gi taar had meegenomen om het geluid wat voller te doen klin ken, bleek niet echt een micro foon nodig te hebben, maar hij zal zondag wel schor geweest zijn... En terwijl bassist Eric Lip man zacht bonzend doorspeelde, moest Rob Boer zich om de ha verklap bukken om gesprongen gitaarsnaren opnieuw vast te knopenwant dat ishet gevolg, als je akoestisch speelt en extra energiek wilt zijn. Bovendien speelde hij zich letterlijk de bla ren op zijn vingers. Het repertoire had aangepast moeten worden. Meestal zitten er wat gitaarsoli bij, maar dat kan akoestisch niet Het optre den was er niet minder om, al duurde het iets korter dan nor maal, omdat enkele snaren het definitief opgaven. Terughoudend Gelukkig bleef ondertussen de politie weg. Vroeg op de avond waren agenten wel een kijkje komen nemen, omdat het ge rucht dat er zonder vergunning toch een optreden zou plaatsvin den, ook door de Lange Nieuw- straat was gegaan. Maar tijdens het optreden zelf kwam de poli tie niet kijken. Aad Juyn had zijn buren op de hoogte gesteld van wat er gaande was, en dezen leefden met hem mee, zagen, dus af van boze telefoontjes over de muziek naar de politieen mis schien kneep deze daarom een oogje toe. Aad Juyn was vol lof over die terughoudende opstel ling. Waarom die vergunning ineens geweigerd was: het bleef specu leren. „Tip On In had de naam de hardst spelende band van Schiedam te zijn, en misschien denken ze dat wij dat ook doen, omdat drummer Ben Lanser nu bij ons zit", zei Peter de Vries. Onlangs werd Goat's Palace ook al het zwijgen opgelegd; toen zou de groep optreden in Klein Tha lia, het café van Henk de Bruin aan de Hoogstraat, maar ook hier werd een vergunning gewei gerd. Aad Juyn zei echter dat hij de politie niet had verteld dat het om Goat's Palace zou gaan, toen hij een vergunning vroeg en toch kreeg hij de vergunning niet. Elders in Schiedam trad de groep Purple House op, op pre cies dezelfde tijd, en misschien had dat er iets mee te maken, dachten ze in café Plantage. „Misschien zijn twee bluescon- certen tegelijk in Schiedam te veel van het goede". In de pauze mocht de deur wel open. Het publiek ging in drom men naar buiten: om een luchtje te scheppen. Illegaliteit is flink benauwend. Viaardingen Voor de tweede maal heeft de regen het Vlaardingse Landjuweel parten gespeeld. Vorig jaar viel de eerste aflevering van het 'Rederijkersfeest' letterlijk in het water, en ook afgelopen zaterdag moest de organisatie ijlings schuilen onder paraplu's, die zó uit de winkel kwamen soms zat het prijskaartje er nog aan. Door de hevige_ plensbuien, die eeuws uurwerk, afkomstig uit de Nlvon- en Hoogkamerbestuurders bijeen voor de boerderij: rechts Koos van I, der Most, Lenie Ottervanger, Ina Bouman, Cor de Winter, Piet Vrijenhoek en Wil van derVen. Viaardingen Het Nivon mag dan een vergrijzende club zijn, voor de socialistisch georiënteerde natuurvrien den is wel degelijk een toe komst weggelegd. Zolang al- genplagen, giflozingen en zure regen niet uit de wereld zijn geholpen, ligt er een taak voor milieubewuste Idealis ten. Wethouder Arïj Maarle- veld heeft de Vïaaringse af deling van het Nederlands Instituut voor Volksontwik keling en Natuurwerk daar om bezworen 'bij de tijd en in beweging te blijven'. Maarleveld lanceerde die oproep zaterdag bij de viering van een dubbeljubileum in kampeer boerderij De Hoogkamer, het hoofdkwartier van het Vlaar dingse Nlvon. De boerderij be staat 25 jaar, de afdeling 40 jaar, en terugblikken leek dus gewet tigd maar daar kwam het nau welijks van. De afdeling richt de ogen liever op morgen. Koos van Uperen, voorzitter van het jubi leumcomité, haalde alleen wat anecdotes op. Zoals over oud burgemeester Wim Kieboom, die ooit een officieel bezoek bracht aan De Hoogkamer, daar een genoeglijk uurtje beleefde en het doel van zijn komst totaal vergat, zodat hij tenslotte uitriep: „Maar wat kom ik hier nou ei genlijk doen?" De toekomst baart het Nivon niet alleen wegens de milieupro blemen zorgen. De meeste leden ■worden een dagje ouder en door 'al die grijze koppies' mist de af deling volgens Van Uperen de aansluiting met de jeugd, dat wil zeggen: de groep van 30- tot 50- jarigen die te zijner tijd de fakkel kan overnemen. Een campagne om meer jongeren binnen de muren van de boerderij te halen staat dan ook op stapel. Als de leden al gehoopt hadden dat Maarleveld hun ideeën aan de hand zou doen om de aantrek kingskracht van het Nivon te vergroten, kwamen ze van een koude kermis thuis. De wethou der liet het bij de sombere con statering dat de rode familie uit elkaar is gevallen. Maarleveld schetste met weemoed de sfeer van hoop en verwachting van 1948, het jaar waarin het Nivon in Viaardingen werd opgericht Het eerste kabinet-Drees trad aan. en bijna alle landen onder tekenden de Universele Verkla ring van de Rechten van de Mens. Die stemming mag dan mondi aal zijn weggeëbd, in de Hoogka mer aan de rand van de West- wijk blijft de kameraadschap hoogtij vieren. Nivon-leden uit alle hoeken van de aardbol strij ken er neer voor een overnach ting ïn tent, caravan of één van" de 33 logeerbedden, 's Zomers vertoeven er veel Vlaardingers en is het kampeerterrein vrijwel altijd tot de laatste plaats bezet. De Hoogkamer vlast dan ook al jaren op uitbreiding, maar de ironie wil dat het terrein wordt afgegrendeld door een beruchte pijpleiding. Daardoor kon inder tijd de Broekpolder worden op gespoten. Met giftig havenslib. de stad teisterden, zag het er zelfs even naar uit dat het cultu rele evenement helemaal geen doorgang zou vinden. Pas rond half twee werden de kramen op gebouwd voor een afgeslankt programma, want de horeca zag door de weersomstandigheden geen heil in het beloofde eet- en drinkfestijn. Daardoor bleef het centrale podium, de Markt, schrijnend leeg. Bij gebrek aan hapjes en drankjes en een zitje op een terras, liepen veel toeschou wers al snel weer door. En dat terwijl even verderop een bus vol tafels en klapstoelen klaar stond. Sneu voor artiesten als het Na tionaal Trottoirgezelschap en de Spaanstalige muziekgroep Los Otros Tiempos, die door hun kwaliteit en inzet meer aandacht verdienden. Uit het feit, dat voor binnenactiviteiten als het wegen in de Waag en het beklimmen van de kerktoren wél belang stelling bestond, leidden de orga nisatoren af dat de Landjuweel- formule op zich een schot in de -roos is. ,,'t Is door omstandighe den alleen nog niet wat het we zen moet", aldus sêcrëtaris-Ad—- van Peperstraten. Hij denkt dat een tent in 1989 uitkomst kan brengen: daar kunnen onder de meest barre weersomstandighe den nog raasdonders gegeten worden en pilsjesgenuttigd. Het Landjuweel stond dit jaar in het teken van het thema Tijd. Daarom werd vrijdagmiddag in het stadhuis een zeventiende Grote Kerk, 'onthuld'7 Vijf werknemers van de firma Ma- dern wisten van het roestige ge vaarte, dat Vlaardingse ambte naren toevallig bij een klokke- gïeter ontdekten, weer een goed lopend uurwerk te maken. Op Markt stonden zaterdag bor- u' n, waarop met waterbe stendige verf aforismen en gedichten over de tijd waren ge schilderd. Van de 90 inzendin gen voor deze prijsvraag vielen vooral de teksten op van Jan Maneij en Comelis van Deute- kom. 'De geboorte van de tijd was de doodssteek voor de eeuwigheid', bepeinsde de een, en de ander fi losofeerde: 'Zo zo, dus de tijd heelt alle wonden. Waarom is de hansaplast dan uitgevonden?" Aan de voet van de klokketoren van de Grote Kerk zouden die wijsheden te denken moeten ge ven. Maar door het wisselvallige weer nam bijna niemand er noti tie van. Vijf werknemers van de firma Madern, de heren Krenkel, Van der Pauw, Boogaart, Willemstein en Van - Kruin in gen, restaureerden het uurwerk uit 1600, dat een plaatsje heeft gekregen in de hal van het Vlaarding- v sestadhuis. Theaterplezier bij Oliver Oliver doetzijn intrede in de dievenkeuken van Fagïn. (ADVERTENTIE) rei 50 jaar Uw bedden-specialist Hoofd-ïponsor Excslstor'20 SINGEL 51 SCHIEDAM (achterzijde Broersvest) Schiedam De politiekorp sen van Woerden, Delft, Pijnacker, Gouda, Schiedam en Rotterdam hebben zon dagochtend de grootste moei te gehad om een gestolen Mercedes, met daarin drie mannen en twee vrouwen, tot stilstand te brengen. Dat lukte pas, toen de auto na een wilde achtervolging waar aan dertig politieauto's deel namen - uit de bocht vloog bij de afslag Sehiedam-Noord van rijksweg 20. De Woerdense politie had de Delftse collega's om assistentie gevraagd, omdat de inzittenden er als een haas van doorgingen, toen men hen zondagochtend vroeg wilde aanhouden. De mannen hadden zaterdagnacht ^in een bar in Linschoten een 'portier bedreigd met een vuur wapen. Bovendien bleek één van de mannen, een 25-jarige in woner van Bunnik, een gedeti neerde te zijn die niet was terug gekeerd van zijn verlof. De 25-jarige bestuurder negeer de In Woerden een stopgebod en reed met hoge snelheid in de richting van Gouda. Daar werd bijna een politieagent van de sokken gereden. Vervolgens ging het richting Nootdorp. Daar stapten op de hoek van Veenweg en Kerkweg twee vrouwen uit de auto. Ze werden door de poli tie ingerekend. In Delft werd een wegversper ring opgeworpen, maar omdat de wagen in-yoile vaart naderde, werd de barrière weer afgebro ken, De Mercedes reed daarna richting Schiedam. Daar eindig de de dolle rit uiteindelijk in een bocht van de afrit Schiedam- Noord. De bestuurder van de wagen moest daar om de verza melde politiemacht te ontwijken de berm inschieten. De auto sloeg over de kop. De inzitten den, die te voet probeerden te ontsnappen, werden met behulp van politiehonden in de kraag gegrepen. De bestuurder liep" daarbij een hondebeet in zijn rug op. Het drietal is voorlopig in het po litiebureau van Schiedam inge sloten. Wegens het inrijden op een agent wordt hen. poging tot doodslag ten laste gelegd. Het gaat naast de 25-jarige Bun- nikse bestuurder die nog acht maanden cel moest uitzitten in Amsterdam om twee 18-jarige mannen, eveneens uit Bunnik. De twee 19-jarige vrouwen^ die in Nootdorp uit de auto zijn ge zet, hebben volgens de rijkspoli tie Pijnacker niets met de zaak te maken. Ze waren na een avondje stappen door de mannen meege nomen. Schiedam Winkels en horeCa- vestigingen waren afgelopen weekeinde opnieuw het voor naamste doelwit van'inbrekers. Bij een shoarmazaak aan de Sin gel werden de gokautomaten opengebroken. Drogist Immer zeel aan de Lorentzlaan mist voor 900 gulden aan aftershave's en intiemspray's en bij kapsalon Fox aan de Borodinlaan werd de fooienpot geleegd. In de versmarkt van Staay in het Hof van Spa!and haalden inbre kers de inventaris overhoop zon der iets van hun gading te kun- doorMARI TIMMERMANS Schiedam In h- werk van Charles Dickens ligt de maatschappe lijke ellende hoog opgetast, maar negen van de tien keer is er ook een happy end. In Oliver Twist uit 1833 is het niet anders: na armoede, vernedering, wreedheid en onrecht komt de ontdekking dat Oliver eigenlijk een zoekgeraakt rijkeluiskind is als een verademing. Victo riaans simplisme in een modern musicaljasje gaat er ook bij bet 19nu- publiek nog in als koek. zaal van Oliver een onvergetelij ke happening. Omdat er veel te weinig jongens in het kinder koor zitten, moesten ook man nenrollen door meisjes worden gespeeld. Zo werd de kleine Oli ver gespeeld door Marlous Maat, die het beklagenswaardige vent je nog aandoenlijker maakte dan Dickens hem bedoeld had. Storingen Alle kinderen deden hun uiter ste best, maar zeker Wéndy To renvliet en Marcia Groenewe- fen vielen op ïn hun rol van zak- enroller en meisje-van-plezier. Anita had zich over de kinderen geen zorgen hoeven maken. Ook de 17 musici lieten zich ondanks de krappe orkestbak niet van de wijs brengen en speelden niets te hard en niets te zacht Niet de kinderen, maar de grote-men- sen-achter-de-coulissen veroor zaakten hier en daar storingen. Voor 'decorwisselingen waren elegantere oplossingen mogelijk geweest, belichting en geluid lie ten het af en toe afweten en het huldevertoon bij de finale deed wat overbodig aan. Het publiek genoot toch. Voor de eerste rij verdrongen de vaders en moeders elkaar om het thea terdebuut van hun kinderen fo tografisch te vereeuwigen. Zelfs buiten het theater weten de kin deren- niet van ophouden. Over de trambaan klinkt de meezin ger: „Hoempapa, hoempapa..." Schiedam genoot. Het Toon kunstkinderkoor kan met een gerust hart zijn volgende thea tertopper instuderen» Een stampvol bewees zaterdagavond dat het in Schiedam van hetzelfde laken een pak is. Het kinderkoor van Toonkunst voerde met 35 kinde ren de door Seth Gaaikema be werkte musical uit. Ze werden daarin terzijde gestaan door een gelegenheidsorkest van 17 musi ci en een uitgebreid team van re gisseurs, kleedsters, technici en dansleraren, „Ik maak me ondanks alle gere- peteer nog ontzettend veel zor gen", vertrouwt regie-assistente Anita Dirkzwager ons nog een dag tevoren toe, „Er is negen maanden intensief geoefend, maar nog altijd ben ik bang dat het een zware bevalling zal worden". Anita maakt zich zor gen over frêle kinderstemmen die door muziek weggedrukt worden, over mislukte danspas jes en natuurlijk over planken koorts bij de spelertjes. Het viel allemaal reuze mee. De kinderen overtroffen ieders ver wachting en maakten gesterkt door het enthousiasme van de nen vinden. Uit de voorraadwa gen van een supermarkt aan de Mgr. Nolenslaan werden 9 pak ken melk gestolen en bij mode huis Van Velzen aan de Rotter - damsedijk verdween een aantal blouses en jumpers. De Stuurhut, de uitspanning aan de Maasboulevard, kreeg ook nachtelijk bezoek: daar werd de kassa opengebroken. De dieven bemachtigden dertig gulden en richtten voor een dikke twee duizend gulden schade aan. Bij alle inbraken verdwenen de daders spoorloos. Alleen een 30- jarige Schiedammer, die ver dacht werd van een inbraak bij ijssalon La Venezia in de Passa ge, werd aangehouden. De poli tie betrapte de man zondag nacht, toen hij probeerde het eeldbakje van een telefooncel op het Stationsplein leeg te roven. (ADVERTENTIE) üüa alle merken meestaf klaar terwijl u wacht da's pas servicel Burg. H. Gretelaan 273 SCHIEDAM Tel. 010-473 82 22 Schiedam Natuurlijk keken ze meteen naar het praktisch nut van hun uitstapje. Het Was een belevenis om te zien hoe een vuilnisbelt langzaam verandert in een natuurgebied vergelijk baar met de Broekpolder, en het is verbluffend dat uit zo'n enor me composthoop van dertig hec tare groot binnen enkele jaren gas wordt gewonnen biogas zoals dat heet maar heeft Schiedam er wat aan? De commissies financiën en eco nomie waren het er vrijdag in Almelo al gauw over eens, dat de ruimtelijke mogelijkheden er in Schiedam niet zijn. Maar waar om zou men alleen binnen de ei gen stadsgrenzen kijken? Als de Afvalverwerking Rijnmond het niet aan kan om alle huisvuil te verbranden, waarom dan niet ergens in de Rijnmond zo'n af valberg voor de winning van biogas aangelegd? Het lost het af valprobleem niet direct op, maar voorlopig heb je er een zeker rendement van, omdat het aard gas uitspaart. Economisch kan het net, legde directeur ir.J. A, de Keuninck de Schiedammers uit. Het stortgasproject, zoals het ook wel genoemd wordt, bevindt zich in 't Rikkerink bij de ge meente Ambts Delden. Het ge wonnen gas wordt geleverd aan een chemische fabriek in de na bijheid, en de rest gaat naar een afstandsverwarmingsproject in Almelo. Gedurende een jaar of vijftien, twintig, wordt er in zo'n afvalberg gas gevormd. Gedu rende die tijd slinkt de berg en kele meters in. Daarna kan het terrein, waarop inmiddels een rijke vegetatie zal zijn ontstaan, gebruikt worden voor recreatie. In Almelo denken ze aan een golfbaan of een hippisch cen trum. Enkele natuurvrienden in de Schiedamse delegatie, onder wie burgemeester Scneeres, ver- baasden zich over de bijzondere 1 planten en kruiden die zij op de j stortgasvlakte tegenkwamen. Een pioniersvegetatie, zoals ook de Broekpolder begonnen is. Schiedam Een 22-jarige Schiedammer is zondagmorgen rond acht uur door een herders- hond in zijn hand gebeten. De man, die een ochtendwandelin getje maakte, ontmoette deloslo- pende hond op de Rotterdamse- dijk. De wandelaar wierp een J stokje weg, dat de herder braaf apporteerde. Toen de man het t spelletje wilde herhalen, zette het dier ziin tanden in de hand met de stok. De hond werd door een politieagent gevangen en naar het asiel overgebracht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1