PvdA vernedert VVD Wethouders: boosheid tonen op hoorzitting Maar vier gebouwen handicapvr iendeli j k Liesbeth Snoeck: van opzet is geen sprake Prins Maxiritsstraat vecht voor tuintjes VLAARDfNBS DAGBLAD SGHIEBAMSE GOURANI NIEUWE WflTERWEBCOIJRANI Superfinale bij Excelsior Failliet Enschede schrikt Schiedammers af Baas van mishandelde hond in arrest 'Zon u wen oorlogom Landje van Char don Goudriaan: bouw Blankenburgtunnel is volkomen waanzin Maassluistoegankelijkheidsonderzoek wijst uit: Bussen naar Amsterdam Sociaal fonds is uitkomst voor minima Helm redt bouwvakker het leven Drie gewonden bij aanrijding bromfietsers Fietsers doen Genève- Schiedam voor goed doel DINSDAG 7 JUNI 1988 PAGINA 13 Regionale redaclie: Brede Havenslraat 6, 3131 BC Vlaardingen. Postbus 110, 3130 AC Vlaardingen. Telefoon: 010- 4343229, 4352066, 4350557 - sportredactie: 4345209 Maassluis De ouderenbon den, die zitting hebben in de stichting Ouderenwerk Maassluis (SOM), zijn niet met opzet buiten het overleg gehouden over het voorne men van het gemeentebe stuur om een onderzoek te doen naar de woonbehoeften van ouderen. „Hier is sprake van een misver stand", aldus wethouder Lies beth Snoeek (VVD). „Het is per tinent niet de bedoeling om wel ke ouderenbond dan ook buiten schot te laten". De problemen tussen de oude-, renbonden en de gemeente ont stonden, toen de ambtelijke werkgroep ouderenbeleid de ge zamenlijke bonden vroeg om mee te werken aan een enquête. Ook werd gevraagd om vrijwilli gers te leveren. Daar voelden de bonden niets voor. Zij voelden zich voor het blok gezet „Ik had wat alerter naar de bonden toe moeten reageren, maar aan de andere kant hadden zij ook in een eerder stadium aan de bel kunnen trekken. Zij wisten im mers waar de ambtelijke werk groep mee bezig was. Maar goed, met ruzie schiet niemand iets op. Maassluis De superfinale om de Nieuwsblad Cup wordt vanavond om 19.00 uur op het terrein van Excelsior Maas sluis aan deBozenlaan gehou den. Voor de eindstrijd tussen Smitshoek en Fortuna, Vlaar- dingen spelen de pupillen van Feyenoord en HÖV een voor- wedstrijd, die om 17.30 uur be gint De prijzen uitreiking wordt om 2130 uur gehouden. Schiedam Enschede heeft veel gemeen met Schiedam, tagen de commissies financiën en economie, toen zij daar heen op excursie gingen. In Enschede ging de tex tielindustrie hollend achteruit, de ene na de andere fabriek kwam leeg (vergelijkbaar met de Schiedamse jenever- en scheepsbouw indus- trie) en het aantal werk lozen steeg aanzienlijk. Enschede deed een noodsprong. Het kocht alle leegstaande fa brieken, sloopte er een stel rond de binnenstad en zette nieuw bouw neer. Andere werden ver bouwd. De Schiedammers kre gen een rondleiding door het be drijfsverzamelgebouw Hardick Seckei, een voormalige tex tielfabriek. Hier bevinden zich op 4000 vierkante meter be drijfsvloer, 1450 vierkante meter opslag en 1000 vierkante meter kantoorvloer 44 ondernemers, voornamelijk starters, met totaal 154 arbeidsplaatsen. Men vindt er een surfplankindustrie, een Mexicaanse en Turkse groothan del, een nummerbordenmaker, een botenbouwer, een zeefdruk ker, een balletstudio, een stand bouwer, een confectiezaak en meer uiteenlopende werksoor- ten. „Het bijt elkaar niet", aldus i directeur B- de Visser. 't De Schiedammers gingen ook naar een textielfabriek, Het Jan- nink, een 80-jarig complex dat grondig verbouwd is en waarin wooneenheden zijn gecreëerd, 'Een vernuftig project, maar de sombere binnenterreinijes kon den het gezelschap niet bepaald charmeren: per verdieping is er een binnenterrein met fietsen stallingen, en daarlangs, op 1 twee- of driehoog, wordt gefietst alsof men op de openbare weg zit Dat Enschede door zulke projec ten uiteindelijk failliet is gegaan hetisnu een zogenoemde arti- kel-12-gemeentedat kwam de zuinige Schiedammers niet erg voorbeeldig voor, ook al is de werkgelegenheid in Enschede er aanzienlijk verbeterd. Ondanks de bedenkingen kwam de bood schap wel oven dat er met oude gebouwen in Schiedam meer te doen is dan men doorgaans be seft die wetenschap kan nog wel eens nuttig zijn bij verdere plan vorming. Woningen in het poli tiebureau, als dat verhuist naar station Nieuwland? En mis schien toch een bedrijfsverza melgebouw in de Bols-silo van George Toth? Twente deed in ie der een beroep op de inventivi teit van de Schiedamse stadsbe- Liesbeth Snoeck. Samen moeten we tenslotte het ouderenbeleid ondersteunen. Echt, het is een misverstand zon der dat er van enige opzet sprake is". De bonden maken de gemeente ook het verwijt dat het geld, dat voor de enquête wordt uitge trokken, wordt geput uit een potje van de SOM. Liesbeth Snoeck: „Ook dat is niet waar. Zodra de subsidies door de ge meenteraad zijn vastgesteld, zijn ze ook gegarandeerd. Iedereen krijgt dus waar het recht op heeft. Het geld is afkomstig van het gecoördineerd ouderenwerk en niet van de SOM". Manda Kapil, die namens de ANBO zitting heeft in de SOM, ziet niets in het houden van een enquête. Snoeck is het ook daar niet mee eens: „Je moet toch eerst gegevens hebben, voordat je een beleid kunt ontwikkelen. Daar is een enquête voor nodig". Zie ook pagina 15 Maasland De rijkspoli tie van De Lier heeft de man aangehouden, die vo rige week dinsdag een hond aan een hek in Maas land had vastgebonden. Het beest, een Do berm a nn Pincher, werd gevonden aan de Broekpolderweg. De bek van de hond was met touw vastgesnoerd en er was geprobeerd om de tatoeage uit een oor te snij den. Via tips is gisteren de eige naar achterhaald. Het gaat om een 25-jarige Maasslui- zer. Tegenover de politie verklaarde hij, dat hij op deze manier van de hond af wilde komen. Dc man krijgt een proces-verbaal wegens dierenmishande ling en zal zich voor de rechter moeten verant woorden. Schiedam Bewoners van de Prins Mauritsstraat hebben zich gisteren ingespannen om hun tuintjes te redden. Zij kregen een aannemer aan de deur, die meld de dat hij van alle tuintjes een meter zou afhalen, omdat deze buiten de rooilijn kwamen. Maar de buurt schakelde de be wonersvereniging Schiedam- Zuid in en via hun contacten bij de gemeente wisten voorzitter Albert Bons en vice-voorzitter André Marbus een aanslag op de tuintjes voorlopig te verijdelen. De bewoners wijzen erop, dat zij zich bij de beplanting volledig hebben gehouden aan de afba kening, die door de bouwer van de nieuwe huizen was aange bracht. „De gemeente onderzoekt de si tuatie nu", aldus Bons gister avond. De bewoners kunnen er volgens hem ook niets aan doen, als mocht blijken dat de aanne mer de afbakening verkeerd heeft aangebracht. De voorzitter van de BVSZ wijst erop dat het maar om een meter gaat, in een straat waar zoiets geen ramp is. Dus wat hem betreft kunnen de tuintjes zo blijven als ze zijn. Vlaardingen Met een venijnig en hier en daar kinderachtig de bat heeft de PvdA de 'zenuwen oorlog' met de VVD gisteravond verder opgevoerd. Tegen alle af spraken in zetten de PvdA'ers hun argwanende coalitiepart ners de voet dwars in de discus sie in de gemeenteraad over het Landje van Chardon. Pas helemaal aan het slot van de ruim vier uur durende vergade ring schaarde de PvdA zich als nog achter de VVD en was de coalitie gered. De WD ging met een zwaarbevochten overwin ning naar huis: de voormalige busbaan in Vlaardinger-Am- bacht wordt in één richting opengesteld voor autoverkeer. De derde coalitiepartner, het CDA, mengde zich nauwelijks in het gehakketak. „Mogen wij alvast stemmen? Dan gaan we naar huis en kun nen PvdA en VVD rustig verder bekvechten over honderd meter asfalt", riep SP-voorman Remi Poppe tegen middernacht ver bolgen uit. Het wapengekletter tussen de twee partijen, die sinds Gerard Boender de vorming van de coalitie in mei vorig jaar geen gelegenheid onbenut laten om elkaar in de haren te vliegen, wekte ook op de publieke tribune grote erger nis. „Op die manier haalt het Landje van Chardon nog eens het Guinness Book of Records", smaalde een toeschouwer. De Vlaardingse politiek redet wist al sinds 1968, of deze afge sloten toegangsweg naar de Oranjebuurt weer gedeeltelijk in gebruik genomen kan worden. De VVD bedong bij de college onderhandelingen vorig jaar een onderzoek naar de mogelijkheid om de weg, die niet eens een offi ciële naam heeft, weer open te stellen. Na een hele reeks tegen strijdige raadsbesluiten werd vo rig jaar in de wijk een enquête gehouden, waarvan de uitslag beslissend zou zijn. Twijfels aan de juistheid van dat onderzoek verdeelden de politieke menin gen opnieuw. Gisteravond werd de zaak verderop de spits gedre ven. Een motie van Wil van Rijn (D66) om eens en voorgoed van openstelling af te zien, was tot verbijstering van de VVD mede- ondertekend door de PvdA'er Gerard Boender. „Niet te gelo ven. Dat is het toppunt van pla gerij", knarsetandde VVD- woordvoerder Jan Buiva. De spanning was een uur eerder al te snijden geweest, toen de PvdA leek mee te gaan met een ordevoorstel van Van Rijn om het hele agendapunt maar af te voeren, Buiva herinnerde de PvdA aan de afspraken van vo rig jaar, en haalde er zelfs de ge heime notulen van de college onderhandelingen bij. maar Boender stelde daar de kikkers die ooit het Landje van Chardon bevolkten tegenover: „Er zijn al te veel aanslagen op datgroenge- biedje gepleegd". De omme zwaai van de PvdA dreef Buiva bijna tot razernij. Voor hem was Boender „het klapstuk van de avond". „Ach, de inbreng van de WD in het beleidsprogramma is niet zo groot geweest, logisch dat die partij zich op dit punt wil profileren", treiterde Boender, „Het is gewoon een prestige kwestie voor de WD", meende ook onafhankelijk raadslid Atï Ranshuijsen. Door uiteindelijk tegen Van Rijns motie te stemmen bespaar de de PvdA de VVD een verdere vernedering. Maar of de libera len hun overwinning ook kun nen verzilveren, staat lang niet vast. Wethouder Bas Goudriaan, die zijn met vakantie zijnde col lega Chris van Roon (verkeer) verving, betwijfelde of de pro vincie gezien de lange en inge wikkelde voorgeschiedenis wel toestemming geeft om de bus baan open te stellen. Bovendien hebben buurtbewoners be zwaarschriften aangekondigd en volgens Van Rijn zal de Raad van State eerder hen dan de ge meente in het gelijk stellen. Maassluis/Vlaardingen De gemeenten Vlaardingen en Maassluis zullen op 15 juni gebruik maken van het spreek recht tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer over de plannen van minister Neelie Smit-Kroes (VVD) om te komen tot verdubbeling van de Beneluxtunnel (start van de bouw op korte termijn) én de bouw van de Blankenburgtunnel (start van de aanleg in 1995). Paul van Gijzen (links): 'Maassluis is redelijk toegankelijk'. Schiedam/Vlaardingen Zo wel vanuit Schiedam als Vlaar dingen vertrekken zaterdag morgen om elf uur bussen naar de Anti-Apartheidsmanifestatie die zaterdag om 13,00 uur op het Museumplein in Amsterdam wordt gehouden. In Schiedam wordt de actie ondersteund door het Humanistisch Verbond, de Wereldwinkel, FNV, Vrouwen vredesgroep en een groot aantal politieke partijen. Het college van B W in Vlaardingen heeft verklaard sympathie te hebben voor de activiteiten van het Breed Overleg Tegen Apartheid (BOTA). De bussen in Schiedam vertrek ken vanaf het Emmaplein. In Vlaardingen moet men opstap pen op het Liesveldviaduct De kosten voor een retourtje Am sterdam bedragen respectieve lijk 12 en 15 gulden en voor een kind tot en met ld jaar 6 en 10 gulden. door MARI TIMMERMANS Maassluis In een stamp volle Burgerzaal presenteer de het Maassluis Óverleg Re validatie (MOR) gisteren een fraai en omvangrijk rapport. Maassluis (z)onder drempels bevat de resultaten van het onderzoek naar de toeganke lijkheid van 73 essentiële ge bouwen in de Eerste Stad aan de Waterweg. „Maassluis geldt regionaal als een voortrekker op net gebied van voorzieningen voor gehan dicapten, maar deze pluim op de gemeentelijke hoed houdt zeker niet in dat we er nu al zijn". Voorzitter Paul van Gijzens boodschap was duidelijk: voor gehandicapten is Maassluis wel iswaar te verkiezen boven ande resteden, maar 'aangepast' is het ernoglangniet. Alleen dankzij de hulp van 70 vrijwilligers, die maandenlang met meetlat en controlelijst op pad zijn geweest, kon het MOR een oordeel vellen over de ge bouwen en accommodaties. De criteria logen er niet om en zelfs in het 'handicap-vriendelij ke' Maassluis konden maar vier gebouwen door het oog van de naald. Variërend van redelijk naar slecht vielen zelfs vestigin gen met een ITS-symbool (Inter nationaal Toegankelijkheids Symbool) naast de voldoenden. Het wit-blauwe symbool wordt gegeven aan gebouwen, die ooit de toets der kritiek doorstonden. Van Gijzen: „Het blijkt dat ook de waarde van het ITS-symbool is gedevalueerd en dat er nodig een herkeuring moet plaatsvin den". Nog alarmerender is de constate ring, dat 30 medische en sociale centra niet of nauwelijks voor gehandicapten bereikbaar zijn. „Juist voor mensen, die relatief veel te maken hebben met medi sche voorzieningen, moet dit dringend worden verbeterd", al dus Van Gijzen. Klappen In het onderzoek zijn apotheken, fysiotherapeuten, huisartsen, culturele, sociale en dienstverle nende centra betrokken. Stuk voor stuk werden ze .beoordeeld op bereikbaarheid, toegankelijk heid, doorgang en bruikbaar heid. De hardste klappen vielen in de tweede categorie: de toe gankelijkheid. Zeker de panden van vóór de oorlog voldoen maar hoogst zelden aan de 'rolstoel-ei sen' van nu. In de vijfjaar dat het MOR bestaat heeft volgens Paul van Gijzen de situatie in Maas sluis zich amper van onvoldoen de in redelijk gewijzigd. De sa menstellers van het rapport me nen, dat er nog veel gedaan moet worden voor er sprake is van een stad die volledig toeganke lijk is. In de aanbevelingen van Maas sluis (z)ondcr drempels wordt de gemeente gewezen op de nood zaak van een 'handicap-vriende lijk* bouwbeleid. Om alle suggesties van het rap port uit te voeren, alle verbete ringen te realiseren en noodza kelijke aanpassingen aan te brengen is ongetwijfeld een gi gantisch geldbedrag gemoeid. „In Maassluis krijgt gehandicap tenbeleid gelukkig voldoende aandacht, maar iedereen weet dat dingen niet van vandaag op morgen gerealiseerd zijn", aldus Van Gijzen, verwijzend naar een zinsnede in het rapport: „Deze inventarisatie is een analyse, hiermee is dus nog niets opge lost". Voor de beide gemeenten kwam het als een volslagen verrassing dat de minister uiteindelijk heeft gekozen voor de bouw van beide tunnels. „Volkomen waanzin", steekt wethouder Bas Goudriaan zijn verontwaardiging niet on der stoelen of banken. „Eerst geef je 110 miljoen gulden uit voor de aanleg van een recrea tiegebied en een paar jaar later bouw je er een tunnel dwars doorheen. Ik vraag me in alle ernst af of ze in de Kamer wel weten waarover ze praten. Daar om ook gaan wij naar de hoorzit ting, wij zullen onze stem daar laten horen". Goudriaan weet zich dan in ge zelschap van collega-wethouder Anton Wustrow van'-Maassluis. Na het bekend worden van het besluit van de minister leefde Wustrow enkele dagen in de veronderstelling, dat de Blan kenburgtunnel tegen de ge meentegrens zou worden aange bouwd. Daarmee zou het bouw plan Sportlaan, de lokatie waar nu nog het zwembad staat, maar waar in de toekomst ongeveer 200 woningen moetne komen, gevaar lopen. „Nadere bestudering heeft ons geleerd dat de tunnel op de grens van Vlaardingen en Maassluis komt Voor het bouwplan is dat wat gunstiger, maar voor het re creatiegebied natuurlijk een complete ramp. Gekscherend heb ik al gezegd: we hadden één bos en door de tunnel krijg je nu twee bossen. Het Liekebaertge- bied is prachtig in ontwikkeling. Vee] mensen trekken er bij mooi weer heen en nu gooit de bouw van een tunnel weer roet in het eten. Echt onbegrijpelijk vind ik het allemaal". Met de bouw van de Blanken burgtunnel moet in 1995 worden begonnen. De keuze voor de V. Maassluis De minima in Maassluis doen steeds vaker een beroep op bet Sociaal Fonds Maassluis, In 1985, het jaar dat het fonds werd ingesteld, dien den 149 inwoners een verzoek in om een fïnaciële bijdrage, In 1987 was dat aantal al opgelopen tot 210. In totaal'-werd in 1987 voor 46.553gulden uitgekeerd. Het gaat om-geld, dat door de aanvragers niet hoeft worden te rugbetaald. „Het gemeentebe stuur is de opvatting toegedaan dat mensen met een minimum inkomen niet, of anders terug houdend, belast kunnen worden met een lening", schrijft wet houder Liesbeth Snoeck (VVD) in het jaarverslag van het sociaal fonds. „In de afgelopen drie jaar heeft het fonds zich ontwikkeld tot een van de sluitstenen van het plaatselijke sociale beleid". Het sociaal fonds Maassluis neemt in den lande een enigszins unieke plaats in. Wethouder Snoeck: „Het werkt niet zoals andere als een garantiefonds. Uitgaande van het gegeven dat iuist kinderen in de bedoelde l huishoudens ontwikelïngskan- sen behoeven, is uitgaande van die situatie een aangepast beleid ontwikkeld. Het fonds keert daadwerkelijk geld uit". Gemiddeld werd per aanvraag een bedrag van 272 gulden uitge keerd. Het geld, dat aan mensen met een minimuminkomen wordt uitbetaald, wordt vooreen groot gedeelte aangewend om contributies van te betalen. Kos ten die in een gezin aardig kun nen oplopen, als één of meerdere kinderen een sport beoefenen. Zo werd voor de kosten in ballet lessen, yogalessen, turnen en gymnastiek ƒ7963,80 uitgekeerd. Aan voetbalcontributies alleen al werd in totaal 4753 betaald. Voor het kunnen meedoen aan cursussen (bijvoorbeeld een naaicursus) werd 3773 besteed. Niet alleen contributies worden vergoed. Ook op huishoudelijk gebied keerde het fonds geld uit. Voor reparaties in de woning of de aanschaf van duurzame ge bruiksartikelen. In totaal was daarmee in 1987 een bedrag van ƒ7384,60 gemoeid. bouw van twee tunnels verraste ook Anton Wustrow in onaange name zin: „De minister heeft, zo bespeur ik, nu de oren laten han- i gen naar het CDA, Die partij kon 'geen keuze maken en heeft toen gezegd: bouw ze alle twee maar. Daar zijn we nu mooi klaar mee". Met de verdubbeling van de Be neluxtunnel is Bas Goudriaan ook niet erg content: „Maar dat besluit kun je nog billijken. Voor de aanleg van de Blankenburg- tunnel kan ik gene enkel begrip opbrengen. Ik vind gewoon dat de tunnel twee kilometer moet worden opgeschoven in noorde lijk richting, voorbij Maassluis dus. Dat is echt een ideale plek en de gemeente Maassluis heeft dat ook al in een eerder stadium aangegeven. Waarom de minis ter niet voor die oplossing heeft gekozen, is mij nietduidelijk". De gemeente Schiedam heeft met de nodige verbazing kennis genomen van de plannen van minister Smit-Kroes. De ver dubbeling van de Beneluxtunnel kan gevolgen hebben voor de sportclubs op Harga en het volk stuincomplex Vijfslui2en. „Zoals ik het nu kan inschatten, gaat het niet ten koste van sportvel den op Harga", laat wethouder Luub Hafkamp (VVD) weten, „De pas nieuw aangelegde rand weg zou wel opgeofferd moeten worden, maar dat is denk ik niet zo erg. De weg heeft tegen die tijd haar nut al meer dan bewe zen. Een nieuwe ontsluiting van het sportpark moet worden mee genomen in het totaalplan van de verdubbeling van de Bene luxtunnel. Of het ook conse quenties heeft voor de volk stuintjes, kan ik nu nog niet overzien. Dat zijn we momenteel aan het bestuderen". Maassluis Het nut van het dragen van een helm op hei plaatsen, is weer eens bewezen op het tCerkeiland in Maassluis. Tijdens heiwerk kwam van vijf meter hoogte een zogenaamde tepel, die aan de muts van dé stelling zit, bovenop de helm van een bouwvakker. De lepel woog zo'n twintig kilo. De helm redde de werknemer het leven. Direct na het ongeval werd hij naar het Holy-zieken- huis vervoerd. Daar werd een hersenschudding geconstateerd. De wond werd op vier plaatsen^ gehecht. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld door TNO. Schiedam Door een ongeluk kige inhaalmanoeuvre zijn giste ren op het fietspad aan de Schie- damseweg ter hoogte van zwem bad Groenoord drie gewonden gevallen. Om één uur 's middags passeerde een 19-jarige Vlaardinger met zijn brommer een fietser. Hier door kwam hij op de verkeerde weghelft. Daar reed op dat mo ment een 18-jarige bromfietser met passagiere uit Schiedam. De drie tegenliggers klapten op el kaar en moesten in het zieken huis hun wonden laten verzor gen. Schiedam Vijfentwintig Rotterdamse politieagenten en vijf leden van de fietstoer- club Rijnmond zijn vanmor gen in Genève gestart voor een fietstocht naar Schiedam. Zij hopen de afstand van on geveer duizend kilometer in vijf dagen af te leggen. De aankomst van het peloton wordt zaterdagmiddag rond twee uur verwacht bij de hoofdsponsor van het evene: ment, Radio Modern aan de Nieuwpoortweg in Schie dam. De tocht is georganiseerd in het kader van de actie Fietsen om te Helpen. De opbrengs+ komt ten goede aan de stichting Orion in Maassluis, die zich bezighoudt met para-medische ontwikke lingshulp in Ghana. Daarom ral de consul van Ghana zaterdag middag niet ontbreken aan de fi nish. Ook burgemeester Reinier Scheeres van Schiedam spreekt bij de aankomst een welkoms twoord. Onder de deelnemers bevinden zich twee Schiedammers: de ge broeders Jan en Theo van Leeu wen. Een ander Schiedams lid van de toerclub Rijnmond, Ton Visser, begeleidt de renners op de motorfiets. Aan de tocht is een prijsvraag verbonden. Wie het juiste aantal kilometers raadt dat door de fietsers is afgelegd, maakt kans op een kleurentele visie. een cd-speler en andere hi- tech-apparatuur. De organsiatie hoopt op een opbrengst van hon derdduizend gulden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1988 | | pagina 1